ZAKEN FLITSEN „ONTWIKKELING ENERGIEBESPARENDE SYSTEMEN LEVERT VOLDOENDE WERK OP BIJ SLUITING KERNCENTRALE" Haymanmarkt toont activiteiten cultureel werk voor alle leeftijden Via het strand in de mand Medische dagverblijven helpen kind en gezin bij problemen Ura Klokken verhuisde en werd Ura Juwelier Wijkavond in Woltershuis Tuincentrum Wagenaar toont mogelijkheden via modeltuin Bakkerij Loeff opent nieuwe zaak in Scheldestraat MEVR. T. VAN TOER Expositie geeft beeld van Australische mythologie Aparte avond voor inspraak V lissin^s verkeersplan imi I DE SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 6 FEBRUARI 1980 221 MIDDELBURG - De problemen rondom de kernener giecentrale Borssele zijn een gevolg van een falend regio naal ontwikkelingsbeleid, zo meent het gewestelijk be stuur van de PSP-Zeeland. Het is ook de titel van een brochure die de PSP bij de statenvergadering van afgelo pen vrijdag aanboo^ aan gedputeerde staten van Zeeland. Het bestuur komt in de brochure tot de conclusie dat de kerncentrales van Borssele, Doel en Dodewaard gesloten moeten worden. Bovendien zou er snel een begin moeten worden gemaakt met een provinciaal energiebeleid dat gericht is op besparing en op ontwikkeling van andere energiebronnen. De PSP schrijft in de bro chure dat Nederland vanaf de tweede wereldoorlog tot het begin van de zestiger jaren vooral in de industrie een eco nomische groei doormaakte die gekenmerkt werd door schaalvergroting van de pro- duktiemiddelen. Om aan geld VLISSINGEN - Donderdag 7 februari kan men in het Woltershuis aan de Hogeweg 103-105 weer een wijkavond bijwonen. Op het programma staat natuurlijk weer bingo en bo vendien is er deze keer nog een aantal gezelschapsspelen. De deur gaat open om halfacht en de entree bedraagt 1,-. Kaarten voor de bingo zijn een kwartje en de koffie is gratis. Mocht men moeilijkheden hebben met vervoer, neem dan contact op met het Wolters huis, tel. 14660. te komen voor de investeringen werden de lonen in die periode gedrukt. De lage lonen werden mogelijk gemaakt door de hu ren en prijzen van de eerste le vensbehoeften laag te houden. De boer was hiervan direct de dupe. Door de lage landbouw prijzen werd hij gedwongen tot verhoging van de produktivi- teit; dat betekende mechani satie, intensivering en schaal vergroting, waardoor de boe ren steeds afhankelijker wor den van de verwerkende in dustrieën en de banken. Veel boeren gingen aan deze con currentieslag ten onder. Dit leidde in het overwegend agrarische Zeeland tot ver strekkende gevolgen. Van 1950 tot 1960 verdwenen zo 11.300 arbeidsplaatsen uit de land bouw, terwijl er in dezelfde periode 500 arbeidsplaatsen in de nijverheid en de diensten worden geschapen. Er trekken veel mensesn weg uit Zeeland en het werkloosheidspecenta- ge komt ver boven het land- leijke gemiddelde te liggen. Zeeland is een probleemgebied geworden, aldus het PSP-be- stuur. „Zoals wij zullen zien is de provincie dat ondanks de genoegen maatregelen tot nu toe gebleven, zij het in een enigszins ander verband". De PSP doelt daarmee op de komst van grootschalige in dustrieën en de kerncentrale. De toepassing van kernenergie levert vele gevaren op. De PSP noemt het gevaar van pluto nium dat pas na 250.000 tot 500.000 jaar geen gevaar meer voor de mensheid oplevert en bovendien grondstof is voor kernwapens. Het contract dat de P.Z.E.M. met de Franse op- werkingsfirma Cogéma heeft afgesloten vindt het Zeeuwse PSP-bestuur onaanvaard baar. De PZEM moet mmee- betalen aan een nieuwe op werkingsfabriek in Frankrijk zonder dat er enige inzage ge geven wordt in de technische gegevens. Cogéma mag zo lang zij wil over de opwerking doen en als het niet lukt, hoeft Co géma het vooruitbetaalde geld niet terug te geven. De enige verplichting is dat Cogéma dan tot 1995 voor de opslag van de splijtstaven zorgt. Daarna ko men de staven weer naar Borssele terug. Het contract van de PZEM met de grootste afnemer van kernenergie Péchiney, vindt de PSP onredelijk. De goedkope energie die dit bedrijf bij haar komst heeft bedongen, is geen reden er maar mee door te gaan. „In plaats van serieus te zoeken naar mogelijkheden om de kerncentrale te sluiten en de werkgelegenheid bij Péchiney te behouden worden de werk nemers van Péchiney als gij zelaars en de financiële gevol gen van een eventuele sluiting van de kerncentrale gebruikt om een falend regionaal ont wikkelingsbeleid alsnog poli tiek gelegitimeerd te krijgen", aldus de PSP. Sluiting van het aluminiumbedrijf in Vlissin- gen heeft voor Péchiney ook gevolgen, namelijk het verlies van haar investering van 600 miljoen gulden. De electrische energie is vol gens de PSP door de kerncen trale alleen maar duurder ge worden. ,,De Zeeuwse middel grote industrie heeft de subsi die aan Péchiney van 130 mil joen op jaarbasis mogen beta len. Er is geen reden aanwezig om te veronderstellen dat energiévoorzieneing anders dan door kernenergie duurder zual uitvallen". Bij sluiting van de kerncen trale zal er veel extra personeel bij de PZEM nodig zijn om het energie gebruik bij de consu ment te helpen, terugschroe ven bijvoorbeeld via het ont werpen en bouwen van „total energy" systemen bij industrie, ziekenhuizen en particulieren, meent de PSP. Dat levert di rect enkele honderden en bij de toeleveringsbedrijven vele honderden arbeidsplaatsen op. Zelfs bij een wanhoopsgebaar van Péchiney en sluiting van dit bedrijf, blijft hierdoor op langere termijn de werkgele genheid in Zeeland op peil. Zo ontstaat een gunstige uit gangspositie voor de Zeeuwse industrie met expostmogelijk heden indien zij de uitdaging aanmeemt", aldus het ge westelijk bestuur van de PSP in de brochure. MIDDELBURG - Wie ken nis maken wil met het sociaal cultureel werk in Middelburg- Zuid, kan zaterdag 9 februari in ontmoetingscentrum Dau- wendaele en wijkgebouw Zui derbaken terecht voor de Haymanmarkt. Deze markt is georganiseerd door een werk groep, die ontstaan is uit ver schillende medewerkers van de activiteitengroepen van de twee wijkgebouwen. „Het is de bedoeling", zegt Kerst Dijk stra, beroepskracht in de func tie van projectleider, dat er meer duidelijkheid verschaft wordt over de aard en het doel van de activiteiten, plus het feit dat deze niet meer alleen voor jeugd en jongeren zijn, maar ook voor de volwassenen. Het is namelijk gebleken dat veel wijkbewoners en andere geïnteresseerden niet precies weten wat cultureel werk „de Hayman" precies is en doet in Middelburg-Zuid". Als uitgangspunt voor het werk heeft cultureel werk de Hayman zich het volgende ten doel gesteld: het ontwikkelen van activiteiten in samenwer king met de wijkbewoners. De Hayman richt zich met name op die groep mensen die moei lijk aan het maatschappelijk leven mee kan doen. „Dat wij zoveel mogelijk de wijkbewo ners zelf bij de activiteiten willen betrekken, blijkt uit het feit dat er wekelijks zo'n twin tig tot vijfentwintig activitei ten zijn die met hulp van ze- Een groepje kinderen, bezig met handvaardigheid, één van de activiteiten van cultureel werk de Hayman; ventig tot tachtig vrijwillige medewerkers draaien", aldus Karst. „Wij bieden de mensen een ontmoetingscentrum aan, waarin zij hun eigen activitei ten kunnen doen. Wij proberen de kinderen en volwassenen zelf initiatieven te laten nemen en dus niet voor te schotelen wat er op die bepaalde dag ge daan gaat worden". Tijdens de Haymanmarkt is er voor be langstellenden van elke leef tijd wel iets te doen. Er zijn instuiven voor vier- tot zes- en zes- tot negen-jarigen, clubs voor negen- tot twaalf-jarigen, een jeugdwijkkrantgroep voor volksdansgroepen voor zes- tot acht-, zes- tot negen- en ne gen- tot twaalf-jarigen, de ac tiviteiten voor twaalf- tot vijf tienjarigen met een disco, de fotoclub voor jongeren vanaf dertien jaar en volwassenen, de klussencursus voor de niet- handige-doe-het-zelver en de activiteiten van „Kom uit je huis", voor vrouwen en door vrouwen in de vorm van een maandelijkse koffiecontact- morgen. Dit alles speelt zich zaterdag 9 februari af van twee tot vier uur in beide ontmoetingscen tra namelijk op Dauwendaele en de Magistraatwijk in Mid delburg. De toegang is voor ie dereen vrij. PEDICURE Lid L.O.V. gedipl. SVO Spaarnestraat 6 Oost-Souburg Afspr. tel. 01184-62293 OOST-SOUBURG - In de openbare bibliotheken in Oost-Souburg exposeert mo menteel Yvonne Duance van den Boog met „Kralerijen". De expositie geeft een beeld van de mythologie van de oor spronkelijke Australische be volking. Na een ernstig ongeval vorig jaar is dit haar eerste exposi tie; enkele nieuwe werken zijn toegevoegd aan de oudere. Buiten haar expositie houdt zij woensdagmiddag een praat- en filmmiddag voor kinderen tot twaalf jaar en vrijdagavond een lezing voor volwassenen, waarbij een film vertoond wordt. De toegang tot beide verto ningen is gratis. De expositie is te bezichtigen tijdens de ope ningsuren van de bibliotheek: dinsdag tot en met vrijdag van halftwee tot halfzes, woens dag- en vrijdagavond van zes tot acht en zaterdag van tien tot halfeen. Foto: Cor Schuilwerve MIDDELBURG - Als je tussen blaffende honden en met ja. snoet in deregen staat dan kan men natuurlijk niet verwachten dat je als een fotomodel in de krant komt. Maar wie daar door heen kijkt, zal wel zien dat een goede borstelbeurt en een fijne 4omgeving met een gpede baas deze bouvier tot een topmodel kunnen maken. In het begin is Bullie, uit het asiel aan de Oost- perkweg in Middelburg wat schuw, maar bij nadere kennisma king blijkt dit al snel erg mee te vallen. Men zal dan zelf wel merken dat deze drie jaar oude bouvier enorm aanhankelijk is en graag onder de mensen, of onder de dieren, want hij komt uit een gezin met meerdere honden. In het asiel blijkt ook wel dat hij erg goed met andere honden op kan schieten en ook voor kinderen is hij zeer lief. Bullie is een teefje, ongeveer 60 a 65 centimeter hoog en geheel zwart. Zij kijkt met twee lieve bruine ogen de wereld in en verwacht nog veel van het leven. Haar oren zijn niet gecou peerd zoals gewoonlijk bij dit ras. Autorijden is voor Bullie geen probleem en als tijdens de wandeling de riem wat gespannen staat zal een kleine correctie dit meteen verhelpen. Zoals alle bouviers heeft hij een waaks karakter en de nieuwe eigenaar hoeft dan ook niet ongerust te zijn dat iemand zijn huis binnenzal gaan als Bullie aanwezig is. Uiteraard zijn er kosten aan verbon den als men een hond uit het asiel haalt, maar dat zal de toekom stige eigenaar van deze lieve bouvier toch zeker niet weerhou denBuiten haar zitten er nog vele andere grote en kleine, lieve en ondeugende, rustige en speelse honden in het asiel aan de Oostperkweg in Middelburg. De naamloze bastaard-herder van de vorige „via het strand in de mand" heeft ook een goede eige naar gekregen, samen met nog zeven honden uit het asiel van Vlissingen. VLISSINGEN - B. en W. van Vlissingen willen ingaan op het verzoek van de verschil lende wijkcomités een aparte avond te organiseren waarop zij de ingediende reacties op het beleidsstuk verkeerscir culatieplan voor de Vlissingse raadsleden nader kunnen toe lichten. De bijeenkomst is vastgesteld op woensdag 27 februari in wijkcentrum Open Hof aan de A. Gogelweg. Aan vang halfacht. Degenen die de gemeente bij het tot stand komen van het stuk hebben geadviseerd, zul len op de bijeenkomst aanwe zigzijn, zowel om informatie te geven als te ontvangen. VLISSINGEN-Voor kinde ren bij wie een stoornis in de ontwikkeling optreedt of dreigt op te treden zijn in Zee land verschillende Medische kleuterdagverblijven en Dag centra voor schoolgaande jeugd. Hier wordt een vorm van hulp geboden die er op ge richt is het gezin!de leefgroep in haar totaliteit te benaderen. Door middel van opname van het kind, maatschappelijk werk (begeleiding van het ge zin) en oudercontacten trach ten zij met en in het gezin een groeibevorderend klimaat te scheppen, met als uiteindelijk doel een gezin, dat het zelf (weer) aankan. Wat gebeurt er zoal op deze dagverblijven? Het antwoord hierop geeft het hoofd van de dagverblijven uit Vlissingen, B. Kruithof. „Wij werken indi vidueel en in groepsverband met de kinderen. De activitei ten worden afgestemd op dat genen wat de kinderen nodig hebben. Voorbeelden van groepsactiviteiten zijn: han denarbeid, muzikale vorming, vrij spelen, wandelen en zwemmen, dit laatste voor de grotere kinderen. Zo leren zij namelijk samen iets te doen, met elkaar omgaan en naar el kaar luisteren. De meeste kin deren worden 's ochtends met een taxi opgehaald en naar het dagverblijf gebracht waar zij om halftien melk drinken. Tussen de middag wordt met de kinderen kleuters en peu ters, warm gegeten waarna de allerkleinsten naar bed gaan. Om halfdrie drinken ze weer melk en eten wat fruit. Na de schooltijd van de schoolgaan de kinderen wordt er geza menlijk gegeten. De peuters en kleuters gaan naar huis en de schoolgaande kinderen blijven tot zeven uur op het dag verblijf". In Bossenburgh staan vier eengezinshuizen naast elkaar waarin de dagverblijven zijn gevestigd. „Er is bewust voor deze huizen gekozen", aldus Kruithof, „omdat je hiermee het dichtst bij de mensen staat. Een instituut verhoogt de drempel, meestal ook omdat het buiten de woonwijken ge vestigd is. Wij zitten er midde nin. Ook in Middelburg, in het Jan van Hoofdkwartier, heb ben we vier eengezinswonin gen die verbonden zijn door een gemeenschappelijke tuin. In Middelburg en Vlissingen hebben we één groep school gaande kinderen en drie groe pen peuters en kleuters". Het M.K.D. valt onder beheer van de vereniging Kinderzorg Middelburg. De verschillende medewerkers die aan het M.K.D. zijn verbonden, zijn: Een kinderarts, die de peuters en kleuters regelmatig onder zoekt; een maatschappelijk werkster, die zorgt voor de di recte contacten met de ouders in de vorm van begeleidings- en behandelingsgesprekken voor, tijdens en na beëindiging van de opname. Ook heeft de maatschappe lijk werkster regelmatig con tacten met de kinderen; een psychologe, die de kinderen door regelmatig in de groepen mee te draaien observeert, ze test of in speltherapie neemt als deze individuele vorm van spelbehandeling tenminste de aangewezen weg is; een logo pediste, die werkt aan de spraak- en taalontwikkeling van de kinderen; een fysio therapeut die een aantal kin deren in therapie heeft in ver band met de motoriek die niet goed ontwikkeld is; een hoofdleider, deze coördineert alle zaken betreffende het M.K.D.; een typiste en een hulp in de huishouding die voor het eten zorgt; de groepsleiding, zij observeren en begeleiden de kinderen in hun ontwikkeling, zij nemen nauwkeurig waar, wat het kind doet, hoe het rea geert op zijn omgeving en hoe ver het is in zijn ontwikkeling. De groepsleiding heeft ook een belangrijke taak in de be geleiding van de. ouders. Hun opleiding variëert van Peda gogische academie, kleuter leidster of M.B.O.-inrich tingswerk. Verder zijn er nog regelmatig stagiaires van de opleiding kinderverzorging en opvoeding. Of kinderen wel of niet in aanmerking komen voor het dagverblijf wordt door verschillende facetten bepaald. Kruithof noemt er enkele: „Als er binnen een gezin dus danige moeilijkheden ont staan, dat de ouders het niet meer aankunnen en naar een buitenstaander (zoals een huis- of schoolarts, maat schappelijk werker) stappen om hun problemen door te ne men, dan kunnen zij naar ons verwezen worden. Ook kunnen de ouders zelf contact met ons opnemen. Er volgt dan een be zoek van onze maatschappe lijk werkster waarin de zaak bekeken wordt. Een volgendê fase is het onderzoek van het kind door de kinderarts en hierna volgt een bespreking met alle medewerkers en het gezin. Wanneer de ouders en de medewerkers, na deze bespre king tot opname besluiten, volgt aanvraag tot betaling van de verpleegkosten bij de gemeentelijke sociale dienst (als het de schoolgaande groep betreft) of bij het A.W.B.Z. (als het de peuters en kleuters be treft). Zodra deze laat weten dat zij de plaatsing betalen, vindt opname plaats. Bij op name van een kind leeft de verwachting dat een tijdelijk verblijf in het M.K.D. het kind en de ouders in een situatie brengt waarin het gezin het zelf weer aankan. Het is na tuurlijk wel noodzakelijk dat de ouders mee willen werken". Voor nadere inlichtingen kan men terecht bij B. Kruit hof, Sterkenburg 56, Bossen- burgh in Vlissingen of in het Jan van Hoofdkwartier in Middelburg. Telefoonnum mers 01184-63724 of 01180-13226. Foto: Cor Schuilwerve VLISSINGEN - Ura Klokken van de Walstraat 5 uit Vlissingen is verhuisd naar St.-Jacobstraat 17, ook de naam is veranderd. Deze is nu Ura Juwelier. Dit omdat buiten het grote assortiment klokken wat men vroeger (en ook nu nog) had, uitgebreid is met horloges en andere sieraden. De eigenaar Charles Blok land zegt: „De winkel is in zo'n kleine anderhalf jaar te klein geworden en hieruit blijkt toch wel wat een enthousiaste klantenkring wij hebben. Toen wij zo'n goed jaar geleden met sieraden begonnen werd het ruimtegebrek steeds nijpen der. Nu is de zaak bijna ander half keer zo groot en hebben we nog steeds mogelijkheden om uit te breiden. Dat was in ons vorige pand niet moge lijk". Het monumentenpand is aangepast aan het oude pand en zo probeert Charles en zijn vrouw Ria de zaak qua stijl van anderen te onderscheiden. „Wij willen gewoon een gezel lig juweliertje zijn, waar ieder een op zijn gemak rond kan kijken en zo binnen durft te lo pen. Onze specialiteit is nog steeds de klok en dit komt om dat men vroeger de klok als ta boe beschouwde en tegen woordig een klok als meubel stuk gaat zien en het daarom zo goed mogelijk aan het inte rieur aan wil passen. Wij bie den dan ook een groot assorti ment in alle maten, kleuren en stijlen". -■> MELISKERKE - Tuincen trum Wagenaar, Jan Geertse- weg 6 in Meliskerke, verkoopt sinds kort ook gresbielzen. Dit is een nieuw soort keramische biels speciaal ontworpen voor de siertuin, die gebruikt kan worden voor het maken van grondkeringen, verhoogde borders, trappen, zit kuilen en dergelijke. De gresbielzen zijn verkrijg baar in verschillende lengten, vanaf 30 centimeter tot 1.20 meter. Het materiaal is een voudig te verwerken en kan met een speciaal kit gelijmd worden. Het vergt weinig on- Foto: Cor Schuilwerve derhoud. Ook zijn er speciale hoekstukken en deksels, waardoor men bijvoorbeeld van een staande biels een zit plaats kan maken, terwijl zon der deksels de biels inwendig beplant kan worden. Om enig idee te geven wat voor effecten men in de tuin kan bereiken met dit materiaal, heeft Wage naar in het tuincentrum mo- deltuinen aangelegd, waarbij gebruik gemaakt is van deze gresbielzen in combinatie met vijvertjes, sierbestrating en ander materiaal. De model tuintjes zijn overdekt en dus ook in de winter te bezichtigen. Foto: Cor Schuilwerve VLISSINGEN - Bakkerij Loeff, voorheen gevestigd op de Sin gel in Vlissingen is vrijdag 1 februari begonnen in het pand aan de Scheldestraat 58. Op deze feestelijke dag kre gen de klanten een appeltaart gratis. „Daar de klantenkring te uitgebreid werd moesten we naar een grotere ruimte zoe ken", zegt Stephan Loeff. „De winkelruimte is nu zo'n twee maal groter dan op de Singel. Dit bevordert natuurlijk de service, beter en sneller. Ook hebben we een nieuwe oven aan laten leggen". Bakker Loeff heeft één van Zeelands beste banketbakkers in dienst en staat zelf garant voor het brood en de kadetjes. Na een opleiding Brood- en Banket bakker gevolgd te hebben in Wageningen ging Stephan Loeff niet voor de klas maar naar een banketbakker in De venter. Wat later is hij voor zichzelf begonnen in Zeeland. „De reden dat ik in Zeeland kwam is dat deze streek mij altijd al getrokken had; ook de mensen lagen me goed. Ik zou nu voor geen goud meer weg willen uit Zeeland", aldus bakker Loeff.

Scheldebode | 1980 | | pagina 19