STEEDS MEER VERKEER OVER ZEELANDBRUG „Fruitteelt eigen gezicht geven en afzetten tegen het massagezicht van Zuid-Europa" mare 27 MC MARC 339. 535. USA o. LET OP Hy-com CB 2000 Philips 22AP369 Major 2000 Major 3000 Major 4000 uw APPARATUUR BINNEN WIJ HEBBEN NU AL Schoolreisje Activiteiten Bestuur \/z Ir. E/ema, directeur proefstation voor de fruitteelt: Fransen HOVENIERS BEDRIJF MINDERH0UD NU 0PENHAARDBL0KKEN per m3 of per zak Zwemkampioenst happen in Gemeente archief verhuisd Folk van D. Brimstone in Midgard SKW mag clubhuis Marnix uitbreiden ('arauns le huur tuur minder laliden DEALER AANLEG EN ONDERHOUD VAN TUINEN Middelburg Achter de Houttuinen 34 Tel. 01180-25600 Vlissingen Walstraat 62 Tel. 01184-19612 DE SCHELDE BODE VAN WOENSDAG 30 JANUARI 1980 219 Mevrouw Keukelaar uit Wilhelminadorp runt Nederlandse Anton-Pieck-club WILHELMINDOKP - Sinds vorig jaar juni is er in Neder land een Anton Pieck-club. De oprichting ervan betekende de zoveelste bundeling van ver zamelaars van één bepaald object. Eind van deze maand verschijnt het tweede kwar taalblad van deze club en het ledental nadert de honderd. Vanaf de oprichting wordt de Anton Pieck-club volledig gerund door mevrouw Yolande Keukelaars-Coppens uit Wil helminadorp. We zochten haar op in haar woning aan de West-Havendijk. „Hetis mijn groote hobby, ik heb er veel boeken en tekenin gen van en ik vind het een fan tastische tekenaar", ant woordt mevrouw Keukelaar op onze vraag waarom ze de club heeft opgericht. „Boven dien wordt Anton Pieck op 19 april aanstaande 85 jaar. Ie mand moet het doen, maar er zit wel verschrikkelijk veel werk aan vast", vult mevrouw Keukelaar aan, die inmiddels zo'n twee dagen per week be steedt aan deze hobby. Een hobby, die is begonnen met een schoolreisje naar de Efteling in Kaatsheuvel. Ze kwam thuis met een getekende kaart van Anton Pieck en daarna kwamen de kerst kaarten, kalenders, boeken door hem geïllustreerd, enzo voorts. „En dan ga je verder op zoek. Je komt elke keer verder, want er is verschrikkelijk veel van hem. Het is gewoon een rage aan het worden om zoveel mo gelijk van hem te pakken te krijgen. Mensen durven nau welijks nog dingen weg te doen", aldus mevrouw Keu kelaar, die er wat Anton Pieck betreft wel zeer warmpjes bij zit. Haar indrukwekkende verzameling omvat zo'n dui zend kaarten, tekeningen, ka- rnders en geïllustreerde boe ken. „Er is nog veel meer. Je kunt er nooit compleet in ra ken. Alleen door samenbunde ling kun je er achter komen wat er allemaal is", vertelt de secretaresse van de nog jonge club. Het inventariseren van An ton Pieck-materiaal is één van de activiteiten, waar de club zich mee bezighoudt. Daar naast wordt een kwartaalblad uitgegeven, waarin onder an dere wordt gemeld waar en wanneer tentoonstellingen van Anton Pieck zijn te bezichtigen en verder is mevrouw Keuke- laars in onderhandeling met drukkerijen om tekeningen te reproduceren. Ook zal de nodige aandacht worden besteed aan zijn vijf entachtigste verjaardag. Die dag begint namelijk een grote tentoonstelling met een alge heel overzicht van zijn werk in het Singermuseum te Laren. Deze expositie is tot 15 juni te bezichtigen. Verder streeft mevrouw Keukelaar naar een complete boekenlijst (met zo'n 140 stuks maakt ze zelf een goed begin) en wil ze activiteiten op touw zetten als het uitgeven van stickers, het maken van boek besprekingen, exposities en een landelijke dag. Met assistentie van een en thousiaste verzamelaar in Vlaardingen houdt ze het be sturen van de vereniging voorlopig voor zichzelf. „Ik wil het zoveel mogelijk zelf in de hand houden, in verband met de moeilijke bestuurbaarheid en de hogere kosten houd ik het liever nog even zo. Tenminste als het zo blijft, want als het uit de hand loopt, moet er een be stuur komen", aldus de spil van de Nederlands Anton Pieck-club. Haar verzamelwoede be perkt zich overigens niet tot Anton Pieck-produkties. Ook oude ansichtkaarten van Wil helminadorp en Goes en kaar ten voor het kind hebben haar aandacht. Voor haar andere hobby's als lezen en handwer ken blijft weinig tijd over. „Ik heb het idee, dat ik een leven hierna moet bestellen, want ik kom er niet toe", lacht me vrouw Keukelaar. De groeiende Anton Pieck- club heeft op het moment ech ter prioriteit. En nieuwe leden inschrijven vindt ze derhalve een plezierige bezigheid. Hoe meer leden, des te beter kan de informatie over Anton Pieck worden verzameld, stelt me vrouw Keukelaar. Belangstel lenden zijn dan ook van harte welkom bij de club. Het con tactadres is: Westhavendijk 98, 4475 AE Wilhelminadorp, tel. 01100-28995. MIDDELBURG - Op zater dag 2 en zondag 3 februari worden in het Poelendaelebad in Middelburg de Zeeuwse zwemkampioenschappen ge houden. Op zaterdag worden de se ries gezwommen. Men begint daarmee om kwart voor twee en rond vijf uur kan het einde worden verwacht. De finales op zondag begin nen om kwart voor vier en kunnen rond zes uur worden beëindigd. De organisatie van de titel strijd heeft de Middelburgse zwemclub Luctor et Emergo. Mevrouw Keukelaar toont een zeer klein gedeelte van haar Anton Pieck-collectie. Ondanks de uitzonderlijk slechte weersomstandigheden in de maanden januari en fe bruari 1979 is het verkeer over de Zeelandbrug in vergelijking met 1978 toch nog toegeno men. Uit het jaaroverzicht van de NV Provinciale Zeeuwse Brug Maatschappij blijkt dat naar verhouding vooral meer vrachtauto's de brug zijn ge passeerd. De stijging van het aantal personenauto's in 1979 ten op zichte van 1978 wsa 2,1 pro cent, die van het aantal lichte vrachtauto's 2,2 en die van de zware vrachtauto's zelfs 13 procent. Hierbij moet wel worden op gemerkt dat vanaf 1 juni 1979 alle autobussen tot deze laatste categorie worden gerekend. Het aantal personenauto's dat vorig jaar de Zeelandbrug passeerde bedroeg 2.196.754 (in 1978; 2.150.670). De passa ge van het aantal vrachtauto's en dan met name de zware vrachtauto's in 1979 was op merkelijk: 161.396 lichte vrachtwagens tegen 157.894 in 1978. Voor de zware vracht auto's waren deze cijfers resp. 11.466 en 97.733. In totaal zijn vorig jaar 2.468.616 voertuigen over de brug gereden, tegen 2.406.297 het jaar daarvoor. Opnieuw zijn meer motor- fietssen* de loketten van de Zeelandbrug gepasseerd. In 1979 waren het er 21.832 tegen 20.095 in 1978. De weektop voor personen auto's lag vorig jaar in juli toen in één week 69.204 auto's de Zeelandbrug passeerden. De weektop in 1978 viel in de maand augustus en kwam uit op 69.620 personenauto's. Als gevolg van de tariefwij ziging per 1 juni 1979 is van die datum af geen tolgeld meer verschuldigd voor voetgan gers, fietsers en bromfietsers alsmede voor inzittenden van touringcars. Tot juni 1979 hebben 4.897 fietsers en bromfietsers van de brug ge bruik gemaakt. Het aantal in zittenden van touringcars be droegtot juni 1979 98.427. Van 1 juni 1979 af worden alle au tobussen ingedeeld in de ta riefgroep zware vrachtauto's. De topopbrengsten in 1979 zullen, evenals in 1978, uitko men op 7,8 miljoen. MIDDELBURG - Het ge meente-archief van Middel burg is 21 januari verplaatst naar de tweede verdieping van het pand aan de Lange Noord straat 19. Voorheen was dit ge vestigd op de eerste verdie ping. Het gemeente-archief blijft ook in deze /ïieuwe si tuatie bereikbaar van maan dag tot en met donderdag van negen tot twaalf en van twee tot vier uur. Tevens op vrij dagmorgen van negen tot twaalf. i MIDDELBURG - Als laatste van een serie folkconcerten door buitenlandse artiesten, die Midgard in de afgelopen maanden heeft georganiseerd, vindt er a.s. vrijdagavond in Midgard een optreden plaats van de Engelse zanger/gitarist Derek Brimstone. Derek's repertoire ligt voor al op het vlak van luisterlied jes, deels traditioneel, deels van onze tijd. De songs heeft hij zelf gecomponeerd en ge schreven. Derek Brimstone behoort tot die groep Engelse artiesten die in eigen land al een zekere naam hebben opge bouwd en nu op het vasteland aan de weg timmeren. Voor folkliefhebbers opnieuw een gelegenheid om eens kennis te maken met een muzikant af komstig uit het land, waar de folkmuziek kan bogen op een rijke traditie. Het optreden in jongeren centrum Midgard (Kuipers poort 12) begint om negen uur, de entree bedraagt 4,-. VLISSINGEN - De Stich ting Sociaal Kultureel Werk Vlissingen heeft van het ge meentebestuur toestemming ontvangen om over te gaan tot uitbreiding van het clubhuis Marnix aan de Noordbeekse- weg 18 in West-Souburg. De werkzaamheden zullen worden verricht door de Ba taafse Aanneming Maat schappij. Tegen het bestaande gebouw zal een tweede barak worden aangebouwd zodat een L-vorm ontstaat. Er komt een nieuwe entree met hal en gar derobe. In het oude gedeelte is één activiteitruimte, een smal gangetje om binnen te komen, toiletten en een klein keuken tje. Met de uitbreiding wordt bereikt dat twee activiteiten gelijktijdig kunnen plaatsvin den. Inmiddels zijn al voorbe reidingen getroffen voor een cursus spinnen. Mede door het grote succes van vorige jaren heeft de Stichting Werkgroep Min- dervaliden voor 1980 weer aangepaste sta-caravans te huur voor het gehandicapten -tegen-sociale-tarieven. In totaal betreft het vier ca ravans, die optimaal zijn aangepast en in huurprijs va riëren van f 200,- tot en met. f 320,- per week. De sta-caravans zijn ge plaatst in Doorn (recreatie centrum ,,Het Grote Bos", in Ooltgensplaat (Chr. recrea tiecentrum „Fort Prins Fre- derik") en in Soest (twee ca ravans op camping „King's Home". Voor reserveringen en in lichtingen kan men zich wenden tot D.J. Teeuw, Nec- kardreef 1, Utrecht, tel. 030-434477 (de gehele dag) of totJ. Buikman, Ebrodreef38, Utrecht, tel. 030-616892 (na 19.00 uur). O) Vooraanzicht van het Proefstation voor de Fruitteelt in Wilhelminadorp. WILHELMINADORP - Enige dagen voordat de fruitteeltdag in Kapelle plaatsvond, hadden we een gesprek met de heer ir. Elema in zijn kantoor in het proefstation aan de Brugstraat in Wilhelminadorp. We spraken over de activiteiten en ontwikke lingen van het proefstation, de concurrentie in de fruitteelt en over problemen, oplossingen en vooruitzichten voor de Neder landse fruittelers. Het eerste en enige Neder landse Proefstation voor de Fruitteelt is sinds 1954 geves tigd in Wilhelminadorp. Wa ren er toen nog drie weten schapsmensen (respectievelijk voor de studie van de levens wijze van insekten, voor de bestudering van schimmels en een bodemkundige), inmiddels zijn er negen onderzoekers, die de leiding hebben in zeven on- derzoekafdelingen. Het accent is in de loop der jaren verschoven naar de teeltkunde voor groot fruit, waarvan onder andere plant- systemen en rassenonderzoek punten van onderzoek vormen. „Je moet altijd kijken naar wat de concurrent aan het doen is", aldus de verantwoording van Elema voor deze drastische uitbreiding van het teelton- derzoek. Die concurrent eist dan ook een aanzienlijk aandeel op van de Nederlandse fruitmarkt. Voor Nederland is Frankrijk de grootste tegenstander in de strijd om de gunst van het fruitkopende publiek. „Die Fransen komen we overal te gen", vertelt Elema. Daarnaast wordt de EEG-markt jaarlijks overspoeld met 300.000 ton appels uit het zuiden. Italië en Duitsland hebben een even grote produktie alsr Frankrijk maar Frankrijk ex porteert het grootste deel. Van de Nederlandse produktie bij voorbeeld is slechts twintig procent voor de export be stemd. De rest is voor vers ge bruik in Nederland (60%) en voor de verwerkende industrie (20%). Het idee dat de Franse ap pels beter zijn dan de Neder landse, kan door de heer Elema beslist niet worden onder schreven. „In Nederland is de kwaliteitsaanduiding niet duidelijk voor de consument. De Franse appels zijn uitslui tend klasse 1 (exportkwali teit). Daarom lijken ze beter dan de betrekkelijk verbrok kelde afzet die wij van de vei- ling hebben. i Bij een smaakonderzoek, dat vorig jaar onder de medewer kers werd gehouden, bleef het echter gelijk spel. Toen de proef later werd herhaald in Geldermalsen, scoorde Ne derland gemiddeld ook even hoog als Frankrijk, maar dan wel met dezelfde klasse", ver duidelijkt de heer Elema. Een ander nadelig gevolg voor de kwaliteit van het totale aanbod ziet hij in appels, die afkomstig zijn van het zuide lijk halfrond. „Deze komen binnen in Rotterdam (door voerhandel), maar als de kwa liteit teleurstelt, blijven er nogal wat hier, voornamelijk Granny Smith", aldus de heer Elema. De grootste fout voor de fruitteelt zit hem echter toch in de bekende overproduktie in de EEG. De oogst is veel te groot en al twee jaar achtereen is de markt overvoerd. Niet door de zes a zeven procent Nederlands aandeel in de pro duktie, maar door de veel te grote hoeveelheden appels van landen als Duitsland, Frank rijk en Italië. Deze overproduktie betreft met name het ras Golden Deli cious. „Er is een moeheid ont staan om Golden Delicious te kopen. Deze appel heeft min der smaak en men wil wel eens iets anders", vertelt de heer Elema. Doordat veel Golden Delicious te laat worden aangevoerd, is hij flauw omdat na het lang bewaren van dit appelras, de vrucht zijn zuur kwijt is. Doordat het grote aanbod van Golden Dilicious de laatste jaren lage prijzen maakt, ma ken Cox en nieuwe rassen vaak goede prijzen. Frankrijk heeft nog geen alternatief voor deze minder floriserende appel. De beste oplossing voor de overproduktie in zijn algem eenheid is natuurlijk minder produceren. Het is echter even natuurlijk dat dit in de prak tijk niet wordt gerealiseerd. Daarom spreekt het volgens de heer Elema voor zich, dat we overgaan op een ander assor timent. Waarmee we vanzelf terug komen op de taken en doel stellingen van het proefsta tion, namelijk naast proble men van de teler oplossen of doorspelen, steeds maar uit proberen of iets wat voor de fruitteelt kan zijn. Daarbij zal -het feit dat de beoordeling van de rassen in Nederland nog nooit zo systematisch is ge weest als nu, in de toekomst zeker vruchten afwerpen. Elema hecht dan ook grote waarde aan het vorm geven aan nieuwe ontwikkelingen binnen de fruitteelt. Voor de jaren tachtig ziet hij zeker perspectieven voor de Nederlandse fruitteelt. Hierbij legt hij de nadruk op kwaliteit en op de zorg voor oogstzeker- heid („produktie hebben als andere landen wat minder hebben"). De proefstationdirecteur tot slot: „Er is sprake van een ge weldige produktie; het aantal ondernemers zal verder slin ken; vakmanschap en het ge schikte klimaat zijn aanwezig en de markt is dichtbij. Onze sterkte komt door de fruitteelt een eigen gezicht te geven en door af te zetten tegen het massagezicht van Zuid-Euro pa. Dan is er naar mijn gevoel in de toekomst zeker plaats voor fruitteelt in Nederland". René van der Velden voor klein rijbewijs AUTOVERHUUR Cruquiusstraat 21 - Vlissingen - Tel. 01184-13077. Nijverheidsweg 5 Domburg tel. 01188-1811 22 kanalen 0,5 Watt 9K0 12 Volt LUSi" 22 kanalen 0,5 Watt 12 Volt KRING TUIN-EN IANDSCHAPSV00RZIENING Verder verzorgen wij: Aanleg van terrassen, sierbestratingen en garageopritten. Het plaatsen van tuinafscheidingen, pergola's, verwerken van biels, perkoen paaltjes e.d. Het leveren van alle materialen, zoals biels, tegels, afscheidingen, machines en gereed schappen voor de tuin Vraag vrijblijvend informatie '22 kanalen 0,5 Watt 12 Volt 22 kanalen, 0,5 Watt 12 Volt Basisapparaat met alle snufjes Ook hebben wij de juiste voedingen en antennes voor uw Marc-apparaten. Het merk Major komt de 2e week van februari binnen. Verkoop Marc-apparatuur is tot 3 maart verboden.

Scheldebode | 1980 | | pagina 17