Nieuwe pedagogische academie gebouwd naar wensen docenten In Middelburg start cursus voor eerste hulp bij hartpatiënten Wie helpt bij vakantieweken? a N8L J Werkgroep helpt bij problemen haanlozen Deze week start collecte voor ontwikkelingshulp via de kerken Vlissingen gaat wijken in voor welzijnsplanning Hulp nodig voor uitgeven Baanlozenkrant Sofie Hupkens met bronsplastieken in ZKC Ri Kijkdag fietsen en bromfietsen Maandelijkse koffiemorgen Kom uit je huis Lezing meditatie techniek in Middelburg DE SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 30 JANUARI 1980 213 Afscheid van brandweer valt commandant Janse zwaar VLISSINGEN- Per 1 februari gaat commandant C. Janse van de Vlissingse brandweer met pensioen. Zelf ziet hij hier tegenop als tegen een berg. „Dit afscheid is een beetje stervenzegt hij. „Er is geen ontkomen aan, maar het valt mij erg zwaar. De brandweer is een deel van mijn leven. Mijn werk is mijn hobby". Janse is bij de brandweer begonnen als zeventienjarige jongen. Dat was in 1937 bij de vrijwillige brandweer in 's Heer Arenkerke. Hij volgde daar zijn vader op als spuit gast. „Dat was een belevenis voor mij hoor", zegt hij. „Als jongen van zeventien en dan al bij de brandweer. Omdat ook mijn vader bij de brandweer was, had ik er al als kind veel over gehoord en was ik er vaak mee bezig". Toen de oorlog uitbrak, moest hij de brandweer enige jaren de rug toe keren, eerst omdat hij moest onderduiken en later omdat hij dienst nam in het Engelse leger. Na de oorlog bood hij direct weer zijn diensten aan bij de brandweer, die in een geweldig snel tempo werd opgebouwd. Er kwamen nieuwe spuiten en veel moder ner nieuw materiaal. In 1955 kwam Janse bij de vrijwillige brandweer in Souburg, waar hij in 1963 commandant werd. Bij de herindeling in 1968 ver huisde hij met dit korps naar Vlissingen. In 1974 werd hij tenslotte fulltime beroeps- brdndweercommandant en nam hij ontslag bij de Stich ting verpleeg- en rusthuizen, waar hij hoofd van de techni sche dienst was geweest. „Er is sindsdien geen dag geweest, dat ik niet met plezier naar mijn werk ben gegaan", vertelt Janse. „Dit werk biedt zoveel afwisseling, het is een heerlijk beroep. Natuurlijk heeft het ook zijn minder pret tige kanten, maar bij alle el lende die zich voordoet, zijn de mensen toch altijd blij als de brandweer komt helpen". Het aantal branden is met de jaren wel toegenomen. Vroeger waren er veel minder risico's. Nu blijven er in de meeste hui zen 's nachts verwarmingen branden en er is veel meer brandbare inventaris in de huizen. Ook de komst van de fabrieken en het drukker wor den van het verkeer, heeft de risico's verhoogd. De brand weer heeft zich hieraan moeten aanpassen. Het aantal wagens en mankracht werd uitgebreid. Er zijn steeds meer moderne brandblusmiddelen en er wer den bedrijfsbrandweerkorp sen opgericht. Dankzij de mo derne communicatiemiddelen kunnen branden ook veel' sneller gemeld en mensen op geroepen worden. C. Janse: „Zodra een brand gemeld wordt, vertrekt er bin nen een minuut van hieruit een wagen. We rekenen dat nog ongeveer een minuut per kilo meter die we af moeten leggen. We hebben een ontzettende goede samenwerking met de politie, die als dat nodig is di rect straten afzet, zodat we on gehinderd doorgang hebben. Ook kunnen we vanuit de ka zerne zien welke brug voor het verkeer gesloten is en we kun nen van hieruit regelen, dat de brug niet voor de scheepvaart geopend kan worden, als wij er langs moeten, wat onnodig wachten voorkomt. Wij ruk ken bij iedere brandmelding direct uit. Soms echter voor niets. „Flinke jongens" geven wel eens een valse brandmelding door, omdat het zo grappig is de brandweer voor niets te la ten komen. Dit is natuurlijk een zeer gevaarlijke situatie. We rijden met de brandweer natuurlijk wel eens door een rood stoplicht en zo en dat brengt de verkeersveiligheid toch wel eens in gevaar. Je moet dan gewoon risico's ne men, omdat iedere minuut telt. Bovendien onttrek je dan wa gens en mensen aan de kazer ne, die misschien elders wel nodig waren. Meestal krijgen we dit soort grappenmakers wel te pakken, omdat iedere brandmelding onmiddellijk op de band wordt opgenomen. Zodra de hoorn wordt opge nomen, begint de band te lo pen. Als het dan een bekende stem is, die al meerdere malen dit grapje heeft uitgehaald, weten we hem meestal wel te vinden". Verreweg de meeste branden ontstaan door onachtzaam heid van de mensen. „Mensen zijn zo gemakkelijk geneigd te denken, dat het alleen een an der kan overkomen. Zo zijn er nog altijd mensen die de gasvlam 's nachts laten bran den of als ze weg gaan. Het komt ook voor dat men bij voorbeeld verfkwasten gaat schoonmaken met wasbenzine onder de geiser en dergelijke, gordijntjes vliegen in brand bij het kooktoestel, waardoor binnen de kortste keren de hele keuken in brand staat en ga zo maar door". Volgens Janse weet men vaak niet hoe men moet rea geren op een brand. „Vaak raakt men in paniek en doet dan juist de verkeerde dingen. Ik heb het al eens meegemaakt, dat iemand een emmer water gooide in een brandende pan vet. Nou, de brandwonden die deze man heeft opgelopen waren verschrikkelijk. Ook gebeurt het nog vaak dat mensen niet direct de brand melden. Men denkt dan: waar blijft de brandweer, iemand zal toch wel gebeld hebben?" ISICO s De brandweermannen moeten vaak grote risico's ne men om mensen uit een bran dende woning te redden.Maar Janse vindt, dat men deze risi co's moet nemen als men weet of vermoedt dat er zich nog mensen in het huis bevinden. De brandweer heeft daarvoor aangepaste kleding en een persluchtmasker. Toch is het niet altijd mogelijk om ieder- eeen te redden. Een brand kan in enkele minuten zoveel hitte veroorzaken, dat het onmoge lijk wordt nog naar boven te gaan. „Als er werkelijk iemand omgekomen is, dan vind ik dat verschrikkelijk. Je voelt je dan zo machteloos. Het hele team is dan erg onder de indruk en ontevreden. Dat werkt vaak dagenlang door. Dat is wel het ergste dat je als brandweer man kan overkomen. Als je on- verrichterzake uit een bran dend huis moet komen en de familieleden staan te wachten en je komt met lege handen, op zulke momenten kun je wel door de grond gaan van ellen de". Behalve voor branden rukt de brandweer ook uit voor an dere dingen die gevaar ople veren. Vooral bij stormen is men soms dagenlang in de weer om televisieantennes en schoorstenen die om dreigen te C. Janse, per 1 februari brandweercommandant af. vallen naar beneden te halen. Ook het bekende grapje van de brandweerman die een kat uit de boom moet halen komt vaak voor en in de winter worden er nogal eens eenden uit het ijs gered. Dat het werken bij de brandweer veel mensen aan spreekt, blijkt wel uit het feit dat er in Vlissingen naast 20 beroeps ook nog 69 vrijwilli gers in dienst zijn. Er is zelfs een wachtlijst ingesteld. Daarnaast is ook het jeugd- korps actief. Hierin zitten 25 jongeren in de leeftijd van twaalf tot achttien jaar. Dit korps heeft al vele prijzen ge wonnen op landelijke brand weerwedstrijden. „Nu ik met pensioen ga, zal ik op de één of andere manier mijn dagen moeten gaan vul len", zegt Janse tot slot, „hoe ik dat moet gaan doen weet ik nog niet. Ik ben wel van plan om me niet meer met de brandweer te bemoeien. Ik wil zeker niet mijn opvolger voor de voeten lopen". MIDDELBURG - Deze maand heeft de Rijks Pedagogische Academie (RPA) het nieuwe schoolgebouw aan de aan de Kruit - molenlaan in Middelburg in gebruik genomen. Tot het bouwen van een nieuwe school was besloten, omdat het oude gebouw aan de Noordstraat in Middelburg niet meer voldeed aan de eisen van het moderne onderwijs. Bij de bouw van de nieuwe school hebben directie en docenten van de RPA veel inspraak gehad. We zijn ontzettend blij met dit nieuwe gebouw, dat bijna geheel naar onze wensen is neergezet", vertelt directeur C.J. de Graaf. „Het is voor het eerst in de geschiedenis dat de genen die het gebouw gaan ge bruiken zoveel inspraak heb ben gekregen bij de bouw van een school. We hebben een bouwcommissie ingesteld, be staande uit de heer L.A. van Colmjon, docent, de heer C. Dekker concierge en mijzelf. Op een dienstwoning voor de concierge na is aan alle wensen van onze kant tegemoetgeko men". In november 1963 werd de eerste brief met het verzoek om een nieuwe school verstuurd, maar het duurde nog tot 1973 vooraleer er serieuze plannen op tafel kwamen. Colmjon: UTRECHT - Voor de negen tiende keer worden dit jaar de „Philadelphia-vakantiewe- ken" voor geestelijk gehandi capten georganiseerd. Voor de begeleiding van de deelnemers wordt gezocht naar mensen tussen de 18 en 40 jaar, die zich een week of tien dagen belan geloos beschikbaar willen stellen. Belangstellenden, zo wel deelnemers als vrijwilli gers kunnen contact opnemen met de Kampcommissie P.C.C., Dillenburgstraat 33, in Utrecht, telefoonnummer 030-512937. „Ons oude gebouw was wer kelijk een prachtig monu mentaal pand, maar het werd moeilijk om daar verschillende onderwijskundige principes te laten doorwerken. Dé klaslo kalen waren daar enorm groot, echte zalen, en we willen juist naar kleinere klassen toe. Er was ook geen studieruimte aanwezig. Het is onze bedoe ling niet meer zo maar de hele dag tegen een groep studenten aan te gaan staan praten, maar de studenten juist te stimule ren tot zelfstudie. De aanzet wordt nog wel gegeven in het klaslokaal, maar voor de ver dere studie staat de media theek tot hun beschikking. Daar kunnen zij alleen of in groepen verder zelf hun kennis opdoen. Daar zijn 14.000 boe ken aanwezig en ook dia's, vi deobanden en dergelijke". Door de lokalen in het nieu we gebouw wat kleiner te bouwen dan de standaardma- ten en de gangen wat in te korten, werd de ruimte gevon den voor het bouwen van de docentenkamers, waaraan grote behoefte was. Als men een grote groep studenten wil toespreken, kan men gebruik maken van de collegezaal. De ze zaal heeft geen ramen en kan ook gebruikt worden als filmzaal. De overige lokalen hebben wel allemaal veel ra men en zijn zo gebouwd, dat men eventueel in de toekomst muren kan weghalen tussen twee lokalen, of juist van één lokaal twee kleinere lokalen kan maken. „De bouw is erg gericht op de toekomst, maar wel zo dat hsA. De nieuwe Rijks Pedagogisch Academie aan de Kruitmolenlaan in Middelburg. er ook nu goed gewerkt kan worden. Er bestaan mogelijk heden om op eenvoudige wijze grote veranderingen aan te brengen, omdat we er toch wel rekening mee houden, dat de school zo'n honderd jaar moet" blijven staan", zegt de Graaf. „We hebben ook gekozen voor één lokaal voor alle vormen van handvaardigheid, waar zes groepen tegelijk kunnen werken aan de diverse onder delen, zoals textiele werkvor men, hout- en metaalbewer king, tekenen, werken met klei en dergelijke. Dit wekte eerst wat tegenstand bij de docen ten, omdat men bang was, dat men elkaar onderling zou sto ren, maar nu is men er toch wel erg enthousiast over, het blijkt in de praktijk erg gezellig te zijn en juist inspirerend te werken". Ook aan een ontmoetings ruimte voor de studenten is veel aandacht besteed. Omdat velen toch wel met wat heim wee terugdachten aan het plein aan de Noordstraat, heeft men getracht dit plein na te bouwen. Er is dan ook gekozen voor een stenen vloer en operfelaande deuren met een groot werkterras op het zui den. Verder heeft de school twee sportzalen, die aansluiten op twee muzieklokalen, omdat de muziek een steeds grotere plaats gaat innemen in het be wegingsonderwijs, een sport veld en een hard oefenveld voor basketbal en dergelijke. De school heeft ruimte voor 450 leerlingen, maar dit jaar zijn er maar driehonderd. De Graaf: „Het aantal leer lingen dat zich aanmeldt, is de laatste jaren wat teruggelopen onder invloed van de grote werkloosheid, vooral onder de kleuterleidsters. Ook het vol gend jaar verwachten wij nog een daling van het aantal stu denten. Na volgend jaar ver wachten wij een weer toene mende vraag naar onderwij zend personeel en als gevolg daarvan een toeneming van het aantal leerlingen", aldus De Graaf. VLISSINGEN - De werk groep Belangenbehartiging is één van de activiteiten die plaatsvinden in het kader van het project „Mensen Zonder Werk" in Vlissingen. Deze werkgroep houdt zich bezig met het samen met de haanlo zen oplossen van de vraag stukken betreffende de ver schillende uitkeringen. Elke dinsdagmiddag van twee tot vier uur kan men met vragen terecht in de Verkuyl Quakkelaarstraat 13 in Vlis singen. Voor eventuele belang stellenden kan de werkgroep nog uitgebreid worden. Tele foonnummer: 01184-17819. VLISSINGEN - Aanstaande vrijdagavond houdt de Vlis singse politie een kijkdag voor degenen die hun fiets of brom fiets de afgelopen tijd zijn kwijtgeraakt. De kijkdag, in het politie bureau aan de Molenstraat duurt van zeven tot negen uur. VLISSINGEN - Zondag 3 februari start de grote lande lijke actie en collecte ten bate van het werelddiakonaat, de „ontwikkelingshulp" van de kerken. Het hervormde we relddiakonaat heeft al ver- plichtingèn aangegaan voor ruim 5,5 miljoen gulden, be stemd voor enkele honderden projecten over de gehele we reld. Het thema van de actie 1980 luidt: „Helpen waar geen helper is". In Middelburg heeft zich een werkgroep uit de gereformeer de en hervormde kerk ingezet voor het werelddiakonaat. Al enkele jaren worden de op brengsten van de inzamelings acties gebruikt voor steun aan de Sahellanden, via het pro gramma van oecumenische so lidariteit. Sinds 1974 werkt er een oecumenisch team in de Sahel, dat zich aanvankelijk vooral met noodhulp aan het getroffen gebied heeft bezig gehouden. Voedselhulp, wa tervoorziening, het weer op peil brengen van de veestapel, gezondheidszorg en oplei dingsprogramma's kunnen ge noemd worden. Nu de tweede fase yan concrete ontwikke lingsprogramma's is aange broken, is de steun van het werelddiakonaat zeker zo hard nodig. De gironummers van de Middelburgse kerken zijn opengesteld ten bate van steun aan het Sahel programma. Men kan geld geven via de dia- konie der gereformeerde kerk rek. no.: 329748 en via de dia- konie der hervormde gemeen te, rek. 198227, beide in Mid delburg, onder vermelding van Werelddiakonaat". VLISSINGEN - Twee amb tenaren op het gemeentehuis van Vlissingen zijn continu be zig met de voorbereidingen van het welzijnsplan dat in '82 rond zou moeten zijn. Nu het Rijk de verdeling van het geld in de verschillende welzijnsge- bieden aan de gemeenten wil overlaten, moeten deze ge meenten een vierjarenplan op stellen, het zogeheten wel zijnsplan dus. Het Rijk geeft bovendien pas geld uit de wel- zijnspot aan de gemeenten op voorwaarde dat de gemeenten zorgen dat de welzijnsvoorzie ningen open staan voor de be volking. In opdracht van de gemeente Vlissingen is nu een onderzoek verricht naar het beleid dat Vlissingen de ko mende jaren zou moeten gaan voeren. Welzijnswethouder Bruinooge van Vlissingen wil graag aan de wens van het Rijk om zo veel mogelijk inspraak te geven, voldoen. Daarom gaat hij met de resultaten van het onderzoek de wijken van de gemeente Vlissingen in. Ie dereen, organisaties, vereni gingen zowel als particulieren, kunnen hun mening over een toekomstig welzijnsbeleid op deze bijeenkomsten geven. De VLISSINGEN - Het Vor mingswerk Jonge Volwasse nen (VJV) in Vlissingen is mo menteel bezig met het voorbe reidende werk voor het uitge ven van een „Baanlozen krant". Dat kan niet zonder hulp. Mensen zonder baan die iets voelen voor dit werk, kun nen donderdag 31 januari de bijeenkomst bezoeken die in het VJV-centrum, Verkuyl Quakkelaarstraat 13 in Vlis singen. Vanaf half elf zal daar alles wat met het uitgeven van de Baanlozenkrant samen hangt, worden besproken. eerstvolgende bijeenkomsten zijn: maandag 4 februari in zaal 't Anker aan de Bonedij- kestraat 163 voor Vlissingen- West; dinsdag 5 februari in wijkcentrum Open Hof aan de Alex. Gogelweg 59 voor Paau- wenburg; woensdag 6 februari in wijkcentrum Aldegonde, Westerzicht 386 voor Lamme- renburg. De overige inspraak bijeenkomsten zullen nog in dit blad worden vermeld. MIDDELBURG - Op de maandelijkse koffiecontact- morgen in het Zuiderbaken van „Kom uit je huis", op woensdag 6 februari is deze keer iemand aanwezig van een Medisch Opvoedkundig Bu reau (M.O.B.) die informatie geeft omtrent het werk van een dergelijk bureau. Tevens zal er gelegenheid zijn om kennis te nemen van de bestaande activiteitengroepen die draaien binnen Kom uit je huis. Op deze morgen kan men zich ook aanmelden voor een nieuw te starten curus en wel dramatische expressie. De aanvang is halftien en de bijeenkomst duurt tot onge veer halftwaalf. Kinderoppas is in een apart zaaltje aanwe zig- MIDDELBURG - Vrijdag 1 februari wordt bij de familie Van Soest aan de Hoogstraat 3 in Middelburg een openbare introduktielezing plaats over de transcedente meditatie techniek zoals onderwezen door Maharishi Mahesh Yogi. De aanvang is half acht. MIDDELBURG - Vanaf aanstaande zaterdag tot en met donderdag 28 februari is in het Zeeuws Kunstenaars centrum (ingang Spuistraat) in Middelburg bronsplastieken te zien van de in Amsterdam wo nende kunstenares Sofie Hup kens. De 28-jarige Sofie zegt over haar werk: „Na de elementaire vormstudies op het gebied van het menselijk lichaam voelde ik me al snel aangetrokken tot de vormenwereld van het vrouwelijk lichaam en begon me hierop te oriënteren. Ik ge bruik niet altijd een voorop gesteld idee; werkend ontstaat de plastiek, geleid door een emotie of thema. Thema's zijn onder meer: vliegende vrouw tjes, maskers, schreeuwen. De maskers zijn ontstaan na m'n reis door Brazilië, waar ik portretten van een negerin heb gemaakt. Dit werd een inspi ratiebron voor vrije plastieken waarin emoties zoals schreeuw, stilte, uitgebeeld worden". Het kunstenaarscentrum ts geopend van dinsdag tot en met vrijdag van tien tot twaalf en van twee tot halfzes, woens dag en vrijdagavond van zeven tot halftien en op zaterdag van negen tot halfeen en van twee tot vier uur. De toegang is gra tis. een diploma. De kosten bedra gen 17,50 per persoon voor de volledige cursus. Voor deelname kan men zich schriftelijk of mondeling op geven bij één der bestuursle den, mevrouw De Beijl-Snij- der, Herengracht 116 in Mid delburg, telefoonnummer 01180-25017 of mej. Jasperse, Mosselkreekstraat 34 in Mid delburg, telefoonnummer 01180-12919. De. cursussen zijn georganiseerd door de af deling Middelburg van de Ver eniging van Vrienden van de Nederlandse Hartstichting. De cursus staat onder leiding van de internist dr. Uyterlinde. MIDDELBURG - In het zie kenhuis in Middelburg begin nen binnenkort cursussen rea nimatie voor hartpatiënten (beademing en hartmassage). Elke cursus omvat twee avonden, telkens van half acht tot half tien. Het wordt steeds gegeven op woensdagen en donderdagen. De eerste woensdag/don derdag wordt de theorie be handeld; op de tweede wordt de praktijk met behulp van een speciaal daarvoor door de Hartstichting beschikbaar gestelde pop beoefend. Na af loop van de cursus krijgt men

Scheldebode | 1980 | | pagina 13