W- w Humanistisch vormingsonderwijs steeds meer in de belangstelling Vrouwencabaret Natascha Emanuels met Medianeurose BIJ VOLDOENDE BELANGSTELLING CURSUS HVO IN ZEELAND RUITER Trui houdt twee thema avonden over abortus boekenkoopjes opruiming POLAK IS VERHUISD POLAK B.V. Inwonertal Walcheren groeide vooral door vestigingsoverschot LEDEREN JASSEN VERKOOP O.A. KINDERJACK'S149- DAMES-HERENJASSEN... 189.- Midgard start cursussen in februari WOENSDAG 23 JANUARI 1980 - Gevoelens Geweten Nog vele bij: Feestprogramma JUWELIER VAN DE REE Discussie over straling in RSJ Club voor kinderen van 6 tot 9 jaar in de Zwaan Activiteiten Aldegonde sletazalida9 WIJKCENTRUM 0PENH0F 4 tctu WEEKBLAD VOOR WALCHEREN: EDITIE MIDDELBURG EDITIE VLISSINGEN TELEFOON (01184) 19910 MIDDELBURG - De belangstelling voor humanistisch vormingsonderwijs (H.V.O.) op de openbare scholen in Zeeland neemt toe. Kennelijk zijn er steeds meer ouders en scholen die gebruik willen maken van de wettelijke moge lijkheid een uur in de week aan H.V.O. te besteden. Tot nu toe gebeurt dat vooral in Midden-Zeeland, maar ook in Zqeuws-Vlaanderen en Schouwen-Duiveland groeit de belangstelling. Dit betekent ook een groeiende vraag naar H.V.O.-leidsters en -leidersDe afdeling Zeeland van het Humanistisch Verbond wil daarom als er althans vol doende belangstelling voor is - een cursus humanistisch vormingsonderwijs in Zeeland van start te laten gaan. Tot nu toe moeten belang stellenden uit Zeeland voor het volgen van deze cursus naar Breda of zelfs Eindhoveji. Niettemin is het aanfal H.V.O.-gevenden flink in op mars. Sinds het ongeveer een jaar geleden in dit blad ver schenen artikel over humanis tisch vormingsonderwijs is het aantal leiders en leidsters toe genomen tot negen, terwijl er vijf de cursus in Breda volgen. „Het gaat er bij H.V.O. omde kinderen te leren hun gevoe lens te hanteren. Het uitgangs punt is: je kan pas dan in har monie met jezelf leven als je uiterlijk kan laten zien wat je innerlijk voelt". Dit zegt de Middelburger Geit de Nood, een van de wei nige mannen die in Zeeland H.V.O. geven. Hij doet het al twee jaar en met plezier. Zijn oorspronkelijke beroep is bo- demkundige; hij studeerde tropische landbouw in Nijme gen. Dit beroep bracht met zich mee dat hij in ontwikke lingslanden naar zijn idee nog al kortzichtige westerse land- bouwproduktiemethoden moest helpen invoeren. Dit en het feit dat zijn vrouw nooit mee mocht, hebben Gert de Nood doen besluiten met dit werk te stoppen. Hij werd werkloos, begon meer over al lerlei dingen na te denken en kwam zo in aanraking met het Humanisme. Vandaar naar humanistisch vormingson derwijs was een kleine stap, zodat hij nu al meer dan twee jaar op verschillende scholen „les" geeft. Les geven is eigenlijk een verkeerd woord, want er hoeft geen programma afgewerkt te worden dat op het eind van het jaar met een toets wordt afge rond. Gert: „Dat maakt het wel moeilijk, dat je niets hebt om op terug te vallen. Je moet zo veel mogelijk ingaan op wat de kinderen zelf aandragen, en daar heb je veel ervaring voor nodig. Maar aan de andere kant is het hartstikke fijn om met kinderen samen dingen te doen. Er wordt heel wat gela chen tijdens de lessen. Ik sta ook niet als autoriteit voor de klas. Het wordt dan soms wel een herrie, maar dat kan me niet schelen, als tenminste de andere klassen er geen last van heben. Kinderen zijn tenslotte luidruchtige wezens". Het gaaat er volgens Gert de Nood niet om de kinderen te beïnvloeden, maar om ze zich van allerlei bewust te laten worden. Dat zal elke H.V.O.-gevende op zijn of haar manier doen via groepsge sprekken, creatief spel, enzo voorts. Gert de Nood geeft als voorbeeld het feit dat mannen opgevoed worden met het idee dat ze hun gevoelens niet mo gen uiten. „Dit vind je heel duidelijk bij de kinderen terug, zonder dat ze zich dat overi gens zelf bewust zijn. Ik heb ze bijvoorbeeld een tekening la ten maken over hoe ze zichzelf later zien. Dan zie je duidelijk dat de jongens er op uit zijn stoer te zijn. Dat zit in de op voeding. De een tekent zich als kapitiein in het Amerikaanse leger, de ander als koning, en zovoorts. De meisjes hebben vaak nog als ideaal getrouwd te zijn en kinderen te hebben Ik zie 't overigens niet als mijn taak tegen deze rolverdeling in te gaan, wel om dat tot de kin deren door te laten dringen'.'. Kinderen zien zichzelf vaak door de ogen van een ander: de ouders, de onderwijzer, de an dere kinderen. „Steeds weer terugkerende vragen tijdens de H.V.O.-lessen zijn dan ook: hoe vind je dat zelf, hoe ervaar je dat zelf? Als een kind hui lend thuiskomt, orpdat het een laag cijfer heeft voor een proefwerk, dan ziet dat kind zichzelf door de ogen van een ander. De prestatie die het van de ander moet leveren. Een slecht cijfer is vervelend, ma'ar zijn of haar wereld hoeft daarmee niet in te storten". Gert de Nood meent dat je voor het ontwikkelen van een geweten ervaringen nodig hebt. „als je kinderen ervarin gen van een ander kan laten navoelen, dan kan dat een gunstige uitwerking hebben voor de ontwikkeling van het eigen geweten. We spelen daarom vaak si tuaties waarin de kinderen zich in een ander moeten inle ven. Zo hebben we eens ge speeld dat er iemand in de ge vangenis zat. Hij kreeg bezoek van z'n moeder, z'n vrouw en kinderen. Als je dan na het spel aan het kind vraagt dat de vrouw van de gevangene speelde hoe ze dat vond, dan vindt ze dat niet leuk natuur lijk. Er komt dan al heel snel uit dat de gevangenisstraf niet alleen de man treft, maar een straf is voor z'n hele familie. Zo'n les geeft inzicht, omdat ze zich in de situatie inleven. Be ter dan een lang verhaal ver tellen over wat het betekent blind te zijn, is het om een uur lang met een blinddoek rond te lopen". Een komisch voorbeeld over noe kinderen tot nadenken voer zichzelf te bewegen zijn is het volgende. „Ik heb een klas 'ns laten opschrijven aan wel ke eisen hun vriend of vriendin zou moeten voldoen. Dat werd een hele waslijst. Toen heb ik '1 omgedraaid: je bent zelf ook POSTADRES POSTBUS 350. 4380 AJ VLISSINGEN MIDDELBURG - Vanavond om acht uur begint in de La tijnse Schoolstraat 10 in Mid delburg een thema-avond van het vrouwencafé Trtfi. Het on derwerp is abortus. Er is eerst de film te zien „Abortus doe je niet zomaar", dan vertéllen drie vrouwen van de aktiegroep „Wij vrouwen eisen" iets over hun aktivitei- ten voor legalisering van abortus. Woensdagavond 30 januari wordt een vervolg op deze abortus-avond gehouden. Met de film „Abortus, van brei naald tot politiek steekspel" zal dan de politieke kant van deze zaak nader worden beke ken. Vrouwen van de aktie groep geven weer een toelich ting- Deze tweede avond be gint op dezelfde tijd en in het zelfde gebouw als de eerste avond. vriend of vriendin. Klopt wat je nu hebt opgeschreven over je vriend met wat je zelf bent en doet? Dan is 't wel even stil in de klas. Dat hadden ze niet verwacht, maar ze gaan wel nadenken over zichzelf". Het humanistisch vormings onderwijs wordt nu alleen nog op openbare scholen in Goes, Middelburg en Vlissingen ge geven. Als er het komend schooljaar een cursus H.V.O. van start gaat, zal dat dan ook gebeuren op een plaats die voor cursisten uit Zeeuws-Vlaande- ren en Schouwen-Duiveland gemakkelijk bereikbaar is. Het Humanistisch Verbond denkt aan Goes of Kruiningen. De cursus duurt een jaar, inclusief een aantal stagelessen. Dege nen die belangstelling hebben, kunnen zich voor inlichtingen of opgave (liefst schriftelijk) wenden tot de voorzitter van de afdeling Zeeland, J.J. Ham, Punt 31, Middelburg, tel. 01180-14429. Een bepaalde vooropleiding wordt niet ge vraagd, wel een instelling waaruit een humanistische le vensvisie blijkt. in onze Paul Krugerstraat 55-57 VLISSINGEN 01184-12733 Der Boede wacht feestjaar wegens 30-jarig bestaan KOUDEKERKE - Het verpleeghuis Der Boede bij Kou- dekerke bestaat dertig jaar. Ter gelegenheid van dit jubi leum is een feestelijk programma in elkaar gezet dat over het hele jaar gespreid wordt. Tijdens een feestelijke bij eenkomst op vrijdag 18 januari werd dit feestjaar officieel geopend door de heer AKaland, voorzitter van de Stich ting Verpleeg- en Rusthuizen Zeeland. Men heeft op Der Boede spe ciaal voor deze dertigjarige ju bileumviering gekozen, omdat men bij het vijfentwintigjarige bestaan volop met een ver bouwing bezig was en feest vieren toen wat moeilijk ging. „Bovendien kan men zeggen dat we met dertig jaar een ze kere mate van volwassenheid hebben bereikt en de kinder ziekten achter de rug hebben", zegt de geneesheer-directeur B.H. van Boeijen. De heer Kaland zei in zijn openingsrede: „We mogen trots zijn op een inrichting als Der Boede. Ik meen dat we op deze dertig jaar kunnen terug kijken met een gevoel van dankbaarheid en vreugde". De heer Almekinders, directeur van de Stichting Verpleeg- en Rusthuizen vertelde wat over het ontstaan van Der Boede: »,Na de Tweede Wereldopr- log waren er op Walcheren veel bejaarden en hulpbehoeven den die geen onderkomen meer hadden. Zij werden opgeno men in het landhuis Der Boede. In feite was dit het begin van het verpleeghuis. Er waren toen zo'n vijftig patiënten. En kele jaren daarna bleek dat er uitgebreid moest worden en dat de oude villa niet geschikt was voor de functie van ver pleeghuis. Er werden toen eni ge vleugels aan het monu mentale huis gebouwd, naar het voorbeeld van Het Zonne huis in Beekbergen. Der Boede was hiermee het eerste nieuw gebouwde verpleeghuis in Zeeland". Ook later zijn er nog nieuwe gebouwen bijgebouwd. Der Boede heeft nu ruimte voor 360 bewoners. Men ziet nu ook wel in dat de woonsituatie erg be langrijk is en men niet alleen naar de verpleegsituatie moet kijken. Er is wat dit betreft al veel gebeurd, vooral op de jon gerenafdeling, maar er bestaan nog veel wensen voor verbete ring. NAAR WALSTRAAT 15-17 Maar wij blijven doorgaan met de verkoop van sani tair en tegels. Baden (wit) eerste keus98-00 Baden (kleur) 115.00 Gietijzeren baden vanaf250,00 Licht beschadigde baden vanaf35,00 Wastafel (wit) vanaf10,00 Gekleurde wastafels vanaf44,00 Duobloc kleur met kunststof reservoir nu 100.00 Poerseleinen duobloc kleur vanaf175,00 Dubbele wastafels kleur198,00 Tegels in kleur en decot vanaf6.00 per mz Diverse restantpartijen Terrastegels graniet 40x40 cm 8.90 per m2 Vloertegels en plavuizen vanaf 19,95 en 31,50 per m2 Mozaïkmatten vanaf15,00 per m2 R.V.S.-aanrechtbladen, div. soorten en maten v.a. 50,00 Inbouwfornuizen en ovens vanaf599,00 Diverse afzuigkappen vanaf100,00 Allibert toiletkasten vanaf157,00 MET SCHEERSTOPKONTAKT. SLOT EN VERLICHTING Douchegordijnen, div. kleuren en maten vanaf9'50 TEL 01184-17124- VLISSINGEN 's Maandagsmorgens en 's zaterdagsmiddags gesloten Tijdens de opening van het feestjaar werden zowel de langstverblijvende bewoner, alsmede het personeelslid dat het langst op Der Boede werkt in het zonnetje gezet. De heer Lenten wordt al 29 jaar op Der Boede verzorgd Hij is nog altijd erg actief; hij verzint bijvoorbeeld proble men voor dammers. Volgens Harm Wiersma is hij hierin de beste van Nederland. Zuster Geschiere werkt al bijna 28 jaar op Der Boede. Zij vertelt: „Toen ik hier kwam werken, stond alleen het hoofdgebouw er nog maar. De vleugels waren nog in aan bouw. Later is toen het gebouw Ter Poorte er nog bijgekomen en het zusterhuis. Zes jaar ge leden vond de grote verhuizing plaats, toen de nieuwe gebou wen zijn klaargekomen. Deze gebouwen zijn veel moderner en een grote verbetering. Wel vind ik dat met die uitbreidin gen veel gezelligheid verloren is gegaan. Je kent nu lang niet meer iedereen. Vroeger woon den we allemaal in één ge bouw. Je leefde toen veel meei met elkaar mee. Nu zijn er 360 patiënten en 450 personeelsle den en dat is gewoon niet meer te vergelijken met toen". Ter gelegenheid van het ju bileum is een feestcommissie benoemd die het hele feestpro gramma in elkaar heeft ge draaid. Dit programma ziet er als volgt uit: 29 februari is er een reünie voor oud-perso neelsleden. Hiervoor hebben zich al driehonderd mensen aangemeld en men verwacht er nog veel meer, omdat er in de loop van de dertig jaar toch wei enkele duizenden personeels leden vertrokken zijn. Aan melden kan nog door middel van een telefoontje naar Der Boede. Op 12 april wordt er een puzzelrit gehouden voor bewoners en personeel. Op 6 en 7 mei gaan de bewoners een boottocht maken met het schip De Scheldevallei. Op 31 mei vindt de finale plaats van het sporttoernooi tussen mede werkers van Der Boede en an dere instituten. Op 2 juli wordt er een spelmiddag georgani seerd voor de bewoners, up 26 juli is er een historische dag met oude karossen en dergelij ke. Op 16 augustus is er ring- rijden en een gezelligheids- markt. Op 18 september is er een symposium over het thema „Verpleeghuis 1980 en hoe verder". En op 10 oktober ten slotte is het circus Renz te gast in Der Boede met na afloop een groot slotfeest voor bewoners en personeel. VERLOVINGSRINGEN UITZOEKEN zorgt voor de juiste steer en een GROTE K0LLEKTIE Keuze uit bijna 100 modellen MIDDELBURG - In de reeks avonden die het Rijn- Schelde-Instituut aan energie wijdt volgt aanstaande vrij dagavond een discussie over gezondheid en straling. Belangstellenden kunnen er praten over de verschillende manieren waarop de genees kunde stralingsziekten al of niet te lijf gaan en wat de mensen er zelf tegen kunnen doen. De discussie-avond vindt plaats in het RSI, Dam 47, Middelburg en begint om acht OOST-SOUBURG - Elke dinsdagmiddag is er in het club- en buurthuis de Zwaan, Kromwegsingel 1 in Oost- Souburg, een club voor jon gens en meisjes in de leeftijds groep van zes tot negen jaar. Er worden van vier tot vijf uur allerlei leuke dingen gedaan zoals kleuren, tekenen, knut selen, praten, verven, enzo- Vc g komen kijken en meecloen. voorts. Voor drie kwartjes kan iedereen in die leeftijdsgroep VLISSINGEN- In de week van 23 tot en met 30 januari vinden in wijkcentrum Alde gonde, Westerzicht 386, de volgende activiteiten plaats. Donderdagavond begint om acht uur de ledenvergadering van de Partij van de Arbeid. Dinsdagmiddag is er weer be- jaardensoos van twee tot vijf uur met mogelijkheid tot handwerken, kaarten enzo voorts. MIDDELBURG - Het inwonertal van Walcheren groeide het afgelopen jaar met 1.575 tot een totaal van 107.866. Tweederde van deze groei was te danken aan mensen die zich van elders op Walcheren vestigden en dan voornamelijk in Middelburg en Vlissingen. Vertrokken er in '78 in Mid delburg 100 mensen meer dan er in deze stad kwamen wonen, vorig jaar was dat andersom: 441 vestigingen meer. In Vlis singen was het vestigings overschot 427. Het geboorte overschot was in Vlissingen vorig jaar bijna driemaal zo hoog als in Middelburg: 310 tegen 120 in Middelburg. Mid delburg groeide in totaal dus met 561 inwoners tot een totaal van 38.076. Het inwonertal van Vlissingen nam met 737 toe tot 45.674 Arnemuiden groeide met 107 inwoners tot een inwonertal van 3.790. Domburg kreeg er 25 inwoners bij en heeft er nu 3.892. gemeente Marieker- ke nam met 39 inwoners toe tot een totaal van 3.319. Valke- nisse groeide met 82 tot een inwonertal van 5.994. Veere nam met 21 inwoners toe tot 4.550 en Westkapelle groeide' met 3 inwoners naar een totaal van 2.571. De nieuwe inwo nertallen zijn allemaal vast gesteld per 31 december 1979. MIDDELBURG - Maandag 28 januari treedt het Vrouwenca baret Natascha Emanuels op met het theaterprogramma Media- neurose. Het programma rond de beeldvorming van de vrouw en haar marktwaarde. Het is het zesde programma van het vrouwencabaret en het houdt zich op een satirisch- kritisehe manier bezig met de rollen, die zowel mannen'als vrouwen voortdurend worden opgedrongen door de media. Aan dit programma werken mee: Natascha Emanuels, Carla Delfos, Pamela Teves, Janneke Kanteman en Willy van de Griend. Aan de piano zit Lindsay Brigdewater en de regie is in handen van Heieen van Meurs. Het stuk is op 10 januari 1980 in Utrecht in première gegaan. Het programma begint om acht uur in de Schouwburg in Middelburg en wordt georga niseerd door Z.V.U., kaarten zijn verkrijgbaar in voorver koop bij Uit in Zeeland en aan de zaal. Rechtstreeks van fabriek (1 jaar garantie) Fa. Ledercom Grote sortering 800 st. Alex Gogelweg 59 Vlissingen (Paauwenburg) Zaterdag 26 jan. a s. 10-16 uur. MIDDELBURG - Het jon gerencentrum Midgard houdt woensdagavond 30 januari een kennismakingsavond in ver band met de start van een aantal cursussen. Belangstellenden kunnen dan kennis maken met de cursusleiders en -leidsters en met de nieuwe opzet van deze activiteiten. De bedoeling is namelijk om gezamenlijk toe te werken naar een slotavond in mei. Wie zich op de hoogte wil stellen of zich in wil laten schrijven kan volgende week van negen tot halftien terecht voor de cursus yoga en van halftien tot tien voor de cur sussen tekenen, edelsmeden, gitaar en poppenmaken. Dé c'ursüssen beginnen de eerste week van februari. O

Scheldebode | 1980 | | pagina 1