kleurvergrotende nieuwe hobby! wat hebt u nodig in de kleuren zo kunt u vergroten in kleur doka? boeken over kleurvergroten minikursus 'vergroten in kleur' kleurvergroten in 5 etappen U hebt misschien al ervaring in de donkere kamer met het maken van zwart/witfoto's. Of u hebt nog nooit een stap gezet in die geheimzinnige, duistere ruimte. In beide gevallen is het misschien goed u even mee te nemen naar een kleuren-doka, zodat u kunt zien, hoe in deze tijd een kleurenfoto wordt gemaakt. Daarbij is het nuttig te weten, dat er twee toepassingen zijn; het maken van een kleurenvergroting van een dia of vanaf een negatief. Het werken met een dia is nog gemak kelijker dan met een negatief, maar omdat het laatste in de praktijk het meest wordt gedaan, wordt hier verteld hoe je van een negatief een kleurvergroting kunt maken. Vele tientallen jaren is het zélf vergroten van kleuren foto's een liefhebberij geweest van een handjevol verbe ten doorzetters, die met een erg groot geduld en veel materiaalverbruik na ettelijke uren werk één redelijk- gave kleurenfoto konden maken. Hoeveel ervaring men ook had met het maken van zwart/'witvergrotingen, het kleurenwerk bleef een tijdrovende en weinig spek- takulaire hobby. Dat was zo tot voor enkele jaren. Toen kwam de elektronica de mens een handje helpen. Kleur vergroten is sindsdien een hobby, die niet meer te stuiten lijkt: de groep van fotografen, die zelf kleurvergroten, breidt zich snel uit. Voor we deze vraag beantwoorden, eerst een advies over de plaats van een kleurendoka. In tegenstelling tot vroeger is een echte donkere kamer niet meer nodig, omdat alleen het korte moment van het belichten en het "meten" van het licht met de kleurenanalyser om volledige duisternis vraagt. Veel mensen zetten hun ver grotingsapparaat en analyser daarom in een grote kast of in een andere kleine hoek of ruimte, die te verduis teren is. Het eigenlijke ontwikkelen kan bij normaal licht gebeuren in dezelfde of een andere ruimte. DE SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 23 JANUARI 1980 219 Günter Spitzing: Het dokaboek. Bestemd voor mensen, die al een stuk ervaring hebben in het vergroten van zwart/wit- en kleurenfoto's - 264 bladzijden. ƒ41,- Th. de Greef: Van zwartwit naar kleurvergroten. Een handig boekje voor wie wil beginnen omdat het op heldere wijze het hele procédé beschrijft en veel nadruk legt op het gebruik van de kleuranalyser - 96 bladzijden. 10,75 heet "Vergroten in kleur", het is een les, waarin het ma ken van een vergroting van een kleurendia en van een kleurnegatief stap voor stap wordt beschreven. Er worden ook een aantal in kleur ge drukte voorbeelden gegeven, die laten zien welke kleur- zwemen er zijn en op welke wijze kleurafwijkingen kun nen worden weggewerkt. De ze kursus is een goede gids voor ieder, die de basisregels voor het vergroten in kleur onder de knie wil krijgen. Wie de minikursus wil ont vangen kan deze aanvragen bij de Stichting Amateurfoto grafie (Singel 32, 1015 AA Amsterdam) door het zenden van een gefrankeerde envelop met ƒ5,- aan geldige post zegels in de envelop met ver melding van uw naam, adres en de naam van de kursus. de drum langzaam met de hand te rollen. Dit kan ook met een automatisch werkend roller apparaat gebeuren. 5: En dit is het resultaat: de kleurenfoto is klaar en de hele familie moet hem natuurlijk zien en bewonderen. Voor het maken van een proef- belichting is zo'n vergrot ings- raam met vier kleppen ideaal. Je kunt hetzelfde effekt bereiken met kartonnen stroken, maar zo 'n speciaal raam werkt sneller en preciezer. Cees Bockstart: Fouten bij kleurvergroten. Hier wordt, aan de hand van een massa praktijkvoorbeelden, duidelijk gemaakt welke problemen er kunnen ontstaan bij het vergroten in kleur en hoe deze opgelost kunnen worden - 128 bladzijden.-20,50 De Stichting Amateurfoto grafie is er voor om fotogra fen, smalfilmers en dokawer kers te helpen bij hun hobby. Dat gebeurt op allerlei manie ren; een daarvan is het uitge ven van mini-kursussen, die zijn geschreven door specia listen. Een van die kursussen Centraal in de donkere kamer staat het vergrotingsapparaat, dat nodig is om licht te laten vallen door een negatief op een vel papier, dat lichtgevoelig is. Het gekozen negatief wordt in een houder geplaatst, de juiste hoogte instelling is niet zo moei lijk te vinden: wc zijn klaar voor de opname (foto 1). Proefbelichting Omdat we - zelfs niet als we zwart/wit-ervaring hebben kunnen weten hoe lang we dit negatief op het te gebruiken papier moeten belichten, maken we eerst een proefbelichting. Dat gebeurt door een van de vier klepjes van een vergrotingsbord steeds na bijvoorbeeld vier sekonden om te slaan. Daardoor wordt één kwart van dc foto 4 sekonden, de volgende 8 sekon den, het derde deel 12 sekonden en het laatste deel 16 sekonden belicht. Als we straks het resul taat zien, kan de juiste belich tingstijd worden bepaald. Het ontwikkelen Het belichten gebeurt in het donker. Zodra we het belichte papier in de ontwikkeldrum hebben gestopt en deze is afge sloten, kan het licht weer aan en begint, door het ingieten van vloeistof in de drum (foto 2) het ontwikkelproces. Hoe lang dat moet gebeuren en in welke volgorde en tijden, dat vertelt de fabrikant van de chemicaliën bij de gebruiksaanwijzing. Na drie of vier bewerkingen mag de een roller-apparaat, waardoor het met de hand rollen van de ontwikkeldrum niet meer nodig is. Dat was het! Wie al een uit rusting heeft voor een zwart/wit- doka zal enkele onderdelen van dit lijstje kunnen schrappen. Wie nog moet beginnen, doet er ver standig aan om, in overleg met de fotovakman, een begroting op te stellen. Als het even kan, is het plezierig enkele artikelen uit het lijstje "sterk aan te bevelen" in uw be groting op te nemen. Het werken in de doka wordt er een stuk door vergemakkelijkt. drum weer open en de proef belichting wordt zichtbaar. Aan de hand van dat resultaat wordt bepaald hoe lang de definitieve opname, die wc nu gaan maken, moet worden belicht. Kleur is niet goed We weten nu wel de belichtings tijd, maar we zien al op de proef druk, dat 't met de kleuren niet goed zit: er is bijvoorbeeld een overduidelijk blauwzweem, dat is: een overheersende blauwe kleur, die het geheel ontsiert. Hoe krijgen we die weg? Vroeger gebeurde dat "op het oog" en omdat dat niet gemakkelijk is, moesten er vaak veel proeven worden gemaakt vóór er een per- fekt resultaat werd verkregen. Nu is er een helper, die "kleu- renanalyser" heet. Deze analy seert langs elektronische weg het licht en geeft precies aan met welke kleuren en percentages het door het negatief vallende licht moet worden gekorrigeerd om straks een gave kleurenfoto te krijgen. Ook de daardoor veran derende belichtingstijd wordt be rekend en aangegeven. Dat meten (foto 3) van de kleursamenstelling moet in het donker gebeuren. De tweede opname Dat is bijna altijd de definitieve, want in de kleurenkop van het vergrotingsapparaat worden nu de gele, rode en blauwe kleur- filters ingesteld, zoals de analyser heeft aangegeven. Na de belich ting in het donker, mag het licht weer aan als de foto veilig in de drum is opgeborgen. Ontwikkei- vloeistof er bij, de drum lang zaam en gelijkmatig rollen (foto 4), dit herhalen voor het fixeren en stabiliseren en - na ongeveer een kwartier kan het resultaat worden bewonderd: een kleur vergroting die je als maker met gepaste trots kunt laten zien aan de familie (foto 5). Dat was het: een wat vereen voudigd verhaal over het zelf maken van een kleurvergroting. Als u al ervaring hebt in de zwart/witdoka, dan is dat plezie rig, maar in de praktijk blijkt, dat ook mensen zonder doka- ervaring de kunst van het kleur vergroten snel onder de knie krij gen. Want dank zij de verbeterde materialen en goede hulpmidde len is kleurvergroten vandaag de dag niet moeilijk meer maar wél erg leuk. Er zijn de laatste jaren nogal wat boeken verschenen over dit on derwerp en ook daaruit blijkt de grote belangstelling van het pu bliek voor het zelf maken van kleurvergrotingen. Hierbij een lijstje van een zestal boeken over dit onderwerp: Günter Spitzing: Kleurvergroten vanaf dia's. Dit boekje is een enthousiast pleidooi voor het maken van vergrotingen van kleurendia's, dc snelste manier om goede resultaten te verkrijgen - 104 bladz. - 10.90 Jan van Weizen: 200 Dokatips kleur. In de bekende "200-tips- uit-de-praktijk-serie verscheen ook dit handige boekje, vol goede adviezen voor wie graag veel wil opsteken van deze fascinerende hobby - 10,75 Zo 'n fraaie wandversiering, een geslaagde foto van uw huis vriend de hond, kunt u maken als u in de toekomst zelf uw kleurenfoto 's gaat vergroten. 1 Jan van Weizen: Zelf vergroten in kleur. Een "kompleet" boek, waarin alle onderdelen uitvoerig worden besproken - 222 bladzij den - ƒ42,75 De voornaamste oorzaak hebben we al aangeduid: de komst van de elektronisch werkende kleur- ontleder, die ging doen, wat het menselijk oog alleen bij bena dering kan: het exakt vaststellen van de filtering, die nodig is voor het bereiken, van de juiste kleur- balans. Voorheen kostte dat vier, zes en soms wel tien proe ven, die elk veel tijd en materiaal vergden. De moderne kleuren- analyser beoordeelt, na een een voudige ijking, de samenstelling van het licht. En dan kan al na één proefbelichting de juiste korrektie in de kleurverhouding en de belichtingstijd worden aan gebracht. Een perfekte foto is het resultaat. Bijna niet meer in 't donker Er zijn echter nog twee ont wikkelingen, die hebben meege werkt aan het populariseren van de kleurvergroot-hobby. Dc eerste is: de komst van de ont wikkeldrum, die er voor heeft gezorgd, dat de kleurendoka nauwelijks nog een donkere kamer hoeft te worden genoemd. Alleen het meten van de kleurfiltering en het belichten gebeurt nog in het donker. Daar voor en daarna kan gewerkt worden met gewoon licht. De ontwikkeldrum is verder veel zuiniger met vloeistoffen dan de voorheen gebruikte schalen. Meer speling - minder tijd Nog een positieve faktor is dat de materialen, die nu gebruikt worden, een veel grotere speel ruimte geven dan vroeger. Toen moest exakt worden gewerkt met tamelijk hoge en preciese tempe raturen en lange ontwikkeltij- den. Wanneer nu steeds binnen redelijke grenzen met dezelfde temperatuur wordt gewerkt, is het resultaat goed en het wordt verkregen in drie of vier nabe handelingen, voor een deel met meer dan één vergroting tegelijk. Eén ontwikkeling duurde vroeger ruim een half uur, nu zijn al in een kwartier de resul taten zichtbaar. Een nieuwe hobby Het is daarom geen wonder, dat steeds meer mensen zich gaan verdiepen in de nieuwe mogelijk heden van het kleurvergroten. Deze kreatieve vorm van vrije tijdsbesteding, het zelf vergroten van de foto's van de gelukkige momenten, die je als gezin beleeft, wint snel terrein en krijgt vele enthousiaste beoefenaren. Deze bladzijde, die een massa informatie geeft over dit onder werp, is belangrijk voor ieder een, die meer wil weten van deze nieuwe, boeiende hobby. Vergroten van een foto kan ook op deze manier: naar verkiezing kan alleen een deel van de oorspronkelijke foto worden uitvergroot, waardoor de beste uitsnede kan worden gekozen. 1het negatief is aangebracht in de houder van het vergrotingsap paraat. Klaar voor de proefbe lichting, waarbij de vier kleppen elk na een aantal sekonden wor den omgeslagen. 2: Het belichte papier is in het donker in de ontwikkeldrum ge gaan. Nu kan het licht weer aan en wordt er een ontwikkelvloei- stof in de drum gegoten, die zijn werk gaat doen. 3: Het "meten" van de samen stelling van het licht met de gevoelige cel van de kleuren analysen Deze geeft de filter- korrektie aan, die nodig is en de aangepaste belichtingstijd. 4: Bij het ontwikkelen van de belichte foto moet de vloeistof gelijkmatig inwerken op het pa pier. Daarvoor is het nodig om Wat u aan apparatuur nodig hebt, hangt voor een deel af van wat u zelf wilt: een komplete uit rusting, die kleurvergroten erg gemakkelijk maakt of voorlopig alleen een basis-assortiment met dé mogelijkheid om deze in de loop van de tijd verder uit te bouwen. In 't eerste geval gaat het om: Beslist noodzakelijk een vergrotingsapparaat (als u dit al bezit, is het meestal mo gelijk daar een z.g. kleuren- mengkop op te monteren), u kunt eventueel ook werken met een set kleurenkorrektiefilters in de kleuren geel, magenta en cyaan. een ontwikkelkoker, ook wel drum genoemd, een set chemikaliën en papier een doka-klokje enkele maatbekers wat kleine flesjes voor de vloeistoffen en een thermometer. Sterk aan te bevelen zijn een vergrotingsraam voor het maken van proefbelichtingen een belichtingsklokje een kleurenanalyser, die veel tijd en materiaal bespaart en op de wat langere duur zijn aanschafsprijs zeker terug ver dient vergroten in kleur OQCM

Scheldebode | 1980 | | pagina 17