in gevaar voor Zeeuwse tenniskampioenen Een dagje op' SCHELDEBUURT, EEN KERN WAAR PIT IN ZIT Nieuwjaarsbal voor oudere volksdansers Verzameling Salco Tromp Meesters in Vleeshal Op dreef ,,Noordweg-Noodweg" oneens met plan B. en W. Omwonenden betwijfelen haalbaarheid renovatie Hobbemalaan DONDERDAG 27 DECEMBER 1979 TOTAAL OPLAGE 323.350 EX. UITGAVE: ZEEBRA WEEKBLADEN - 29e JAARGANG Collecte voor gehandicapte sporters succesvol Down treedt op in Westkapelle Peuterspeelzaal Papagaaienburg start in januari 201 KANTOOR TORENSTRAAT 5. VUSSINGEN WEEKBLAD VOOR WALCHEREN: EDITIE MIDDELBURG EDITIE VUSSINGEN TELEFOON (01184) 19910 Nieuwjaarsconcert met nieuwe muziek, muziektheater en jeugdtheater in Britannia POSTADRES POSTBUS 350. 4380 AJ VUSSINGEN VUSSINGEN - Voor een tientje inclusief nieuwjaars toast kunnen belangstellenden dinsdag 1 januari 1980 genieten van een nieuwjaarscon cert met geïmproviseerde muziek, muziektheater en jeugdtheater. Een en an der vindt plaats onder de titel Happy New Ears in de zalen van Hotel Bri tannia in Vlissingen. De titel van dit concert, dat georganiseerd wordt door Jeugd en Muziek Zeeland, is ontleend aan een nieuwjaar stoespraakje van de componist John Cage voor de Japanse ra dio in '63. Hij wenste de mu ziekliefhebbers onder de Ja panners gelukkige nieuwe oren toe, dit om de nieuwe mu ziek zo goed mogelijk te kun nen opvangen. Jeugd en Mu ziek heeft bij dit concert een belangrijke plaats voor de mu ziek van John Cage ingeruimd, omdat hij de afgelopen veertig jaar zijn stempel heeft gedrukt op de muziekvernieuwing èn omdat verwacht wordt dat zijn muziek de komende jaren in de muziekbolwerken, meer er kenning zal gaan krijgen. Ad van 't Veer, manager van J. en M.: „We willen 't nieuwe jaar fris ingaan; terugkijken op wat er gebeurd is en voor uitkijken. In beide gevallen kom je dan bij John Cage te recht. Hij is de grootste in de nieuwe muziek van de afgelo pen tijd en ondanks zijn 67 ja ren zal hij ook de komende tijd nog veel van zich laten horen. Hij experimenteert nog steeds met nieuwe geluiden, zoals zijn zeemuziek met schelpen. Tij dens het komende Festival Nieuwe Muziek willen we ook een discussie los gaan maken over de vraag waarom zijn mu- KORTGENE - De aktie voor gehandicapte sporters heeft in Zeeland ƒ70.361,76 opge bracht. Dat is 20.000 meer dan vorig jaar. Er zijn 1700 medewerkers bezig geweest om dit bedrag bij elkaar te krijgen. Er is ech ter nog veel geld nodig voor de invalide sporters. Er moeten voor hen sportzalen en toe stellen worden aangepast en er zijn speciale instructeurs en begeleiders en aangepast ver voer nodig. Daarom is er ook in 1980 weer een collecteweek voorbereid. VLISSINGEN - Op woens dag 9 januari organiseert de volksdansgroep van Bachten Reede in samenwerking met de Stichting Welzijn voor Oude ren een groot nieuwjaarsbal in het Scheldekwartier in Vlis singen. De laatste jaren is het aan gepaste volksdansen voor ou deren erg populair geworden. Deelnemers aan de volksdans groepen vinden het een gezel lige manier van bewegen. Zo doende zal er op deze middag door ongeveer tweehonderd ouderen gedanst worden. Op het programma staan Tsje chische, Amerikaanse, Zweedse, Spaanse, Schotse en Joegoslavische dansen. Aan het nieuwjaarsbal werken vier Vlissingse, een Middelburgse en een Koudekerkse groep mee. De Engelse sopraan Linda Richardson. ziek en nieuwe muziek in het algemeen niet op de Neder landse muziekscholen wordt gedoceerd, waarom men nog zo vast zit aan de oude systemen. Aan muziek van Cage is in Ne derland bij voorbeeld vrijwel niet te komen". In totaal zullen tien werken van Cage worden uitgevoerd tijdens het Nieuwjaarsconcert, onder meer zijn in '48 geschre ven Sonatas Interludes for prepared piano. In dit stuk heeft hij de emoties willen uit drukken die de Indiase tradi ties kenmerken, zoals de he roïek, de erotiek, de angst en boosheid en de Indiase neiging tot ingetogenheid. Uiterst zorgvuldig heeft hij de mate rialen uitgezocht die de piano geluiden zo veranderen dat de emoties er naar zijn idee het best in doorklinken. De mate rialen waren gekozen, zoals iemand schelpen zoekt op een strandwandeling", zoals hij het zelf zegt. De gebruikte materialen, schroeven-bouten, noten en rubber en plastic din gen, plaatst hij tussen de dem per en de snaren. Het klaarma ken van de piano vergt dan ook zo'n drie uur tijds. De Engelse pianist John Tilbury brengt het stuk in Vlissingen. Twee van zijn werken zullen worden uitgevoerd door het Ensemble Musicircus Dat zijn zes studenten van de afdeling Moderne Muziek van de Am sterdamse akademie voor Mu ziekwetenschappen. De En gelse sopraan Linda Richard son zingt vijf composities vn John Cage. Rond vier uur begint Tafel hoofdpijn, muziektheater van Misha Mengelberg en Wim T. Schippers. Volgens Volks krant-recensent Rudy Koop- mans modern theater, zoals men dat vandaag de dag niet meer ziet in Londen, Parijs of New York. Wat de muziek be treft: sommige sketches zijn miniatuurconcertjes en er is een mooi duet op saxofoons van Peter Brötsmann en Han Bennink te horen. Theater: er zijn een aantal sketches van Truus Dekker en Cees Schou- wenaar en een met Mengelberg en Peter Bennink bij een Hil- ton-achtig kampvuurtje. Het is ironisch, kritisch en extreem waanzinnig muziektheater met deze keer wat minder im provisatie als regel is bij Men gelberg. Voor de kinderen is poppenspeler Jan de Noord in de weer. Hij is doorgaans im proviserend bezig en is niet bang de kinderen daarbij problemen voor te leggen. Dinsdag aanstaande komt hij met „De vrolijkheid van Borssele". De pianist! componist Leo Cuypers neemt het laatste con cert ('s nachts) voor zijn reke ning. De toast om tien uur 's avonds is een gevolg van het feit dat Jeugd en Muziek nu twintig jaar in Zeeland doende is. Het nieuwjaarsconcert be gint om half vier. MIDDELBURG - Wie een idee wil hebben wat er in de periode 65 tot '70 in Nederland op het gebied van de beeldende kunst is gemaakt, kan nog tot vrijdag 14 januari in de Vleeshal in Middel burg terecht Daar is een aardig overzicht van die periode te zien uit de verzameling van een zeeman Salco Tromp Meesters. Hij verzamelde vooral bi- Vries, Wim T. Schippers, Je- zarre, geëngageerde, opstan dige en ludieke werkèïT De oudse werken in zijn collectie sluiten aan bij de Cobra-bewe ging. Enkelen van de 43 kun stenaars die werk in de Vlees hal heben hangen, zijn: Bram Bogart, Kees van Bohemen, Armando Damsté, Herman de roen Henneman, Sjoerd Buis man, Ad Dekkers, Carel Visser, Mark Brusse en Mot Yeck. De Vleeshal is dinsdag tot en met zaterdag geopend van tien tot vijf uur, op zondag van twee tot vijf uur. Nieuwjaarsdag ge sloten. GOES - Marjan en Erik Pietersz die in de tenniswereld bekendheid genieten - bieden reikten in het afgelopen seizoen onder andere naar een Zeeuwse jeugdtitel - zitten momenteel met een probleem. Hun intensieve trainings- aanpak, die zij tot nu toe etaleerde, loopt in de toekomst gevaar. Althans zo zien zij het. Het succesvolle duo ontving namelijk onlangs een brief van het bestuur van hun vereniging ,,'t Halve Maantje" in Goes waarin werd gemeld dat eventueel hun lidmaatschap kan worden opgezegd. Marjan en Erik Pietersz zijn behalve van de Goese club ook lid van MLTC in Middelburg en dat zint het bestuur van ,,'t Halve Maantje" niet. In genoemde schrijven worden broer en zus Pietersz in feite dan ook voor de keus gesteld: „bedanken voor d Middelburgse club of anders bij ons de laan uit", Voorzitter j.l. de Rave van ,,'t Halve Maantje" motiveert dit bestuursbesluit als volgt: „Wij hebben reeds 500 leden en om iedereen aan zijn rekken te la ten komen is reeds moeilijk, bovendien hebben we zo'n 160 man personen op de wachtlijst staan. Daarom vinden wij het sociaal niet juist dat een 20-tal van onze leden tevens nog lid zijn van een andere vereni ging" Van meerdere tramingsfaci- liteiten genieten of van twee walletjes eten wordt door Erik Pietersz als volgt bestreden: „Omdat we ook in Middelburg lid zijn kunnen we in een ho gere competitie-klasse uitko men, die in Goes geen haalbare kaart is. Dat competitiever band is voor ons zeer belang rijk, maar om dagelijks te kun nen trainen zijn we aangewe zen op Goes en op een Goese vereniging. We hopen dan ook dat er alsnog een oplossing wordt gevonden". Marjan en Erik Pietersz be haalden dit jaar niet alleen een Zeeuwsch kampioenschap maar waren ook buiten de pro vinciale grenzen goed op dreef. Zo bijvoorbeeld op het sterk bezette internationale jeugd- toemooi in Bussum. De 15-ja- rige Marjan bereikte daar sa men met haar Middelburgse mixed-partner Joost Thole- naar verrassend de halve fina les. Voor de 17-jarige Erik Pie tersz was het enorme belevenis om in het herendubbel met Marjan en Erik Pietersz hopen dat er een oplossing voor hun trainigsprobleem wordt gevonden. Remco Maandag (Middelburg) aan te mogen treden tegen een Zweeds duo van Europese top klasse. Een Zeeuwsche neder laag stond bij voorbaat vast, maar Erik stelt: „Toch hebben we daar veel routine opge daan". Erik en Marjan offerden in de afgelopen zomer hun meeste vakantiedage op om present te zijn op diverse toernooien zo als in Castricum, Roosendaal, Uden, Zuidwolde en St.-An- thonis. In Heemskerk won Marjan in de categorie tot 16 jaar de eerste prijs in het dames-enkel en met broer Erik was zij ook te sterk voor de concurrentie in het mixed-dubbel. In het in ternationale jeugdtoernooi in Uden bereikte Marjan de halve finale, terwijl Erik tweede werd in het senioren C toernooi te St.-Anthonis. Ook tijdens de districtkam pioenschappen voor senioren in Middelburg kwam het Goese tweetal goed aan de bak. Marjan werd tweede in het dames-enkel B. en Erik bereikt het hoofdtoernooi in de zware B-afdeling. Marjan Pietersz zit nu in de derde fase-training van het- district Zeeland die Erik reeds achter de rug heeft. Deze fase- training is een vrij nieuw be grip in de tenniswereld en is bedoeld voor de topjeugd tot en met 16 jaar. Door hun deelname aan toernooien in geheel Neder land doen Erik en Marjan Pie tersz veel routine op. „Maar ook de contacten die we daar mee leggen zijn belangrijk", vindt Marjan. Ondanks de nu gerezen problemen wil het Goese tweetal energiek bouwen aan een verdere carrière. En uit komst bieden voor hen wel licht de paar buitenbanen die volgend jaar in Goes in gebruik komen. kerstvakantierDEscH® KHÏLtl» GOES/VLISSINGEN Lezers van het Nieuwsblad voor de Bevelanden en De Scheldebode kunnen nog net profiteren van ons aanbod om op vrijdag 28 december met uw krant en de N.S. een dagje op kerstvakantie te gaan. Meteen speciale trein kuntu voor slechts f 16,50 (kinderen tot en met negen jaar halve prijs) een dagje naar Nijmegen, Deventer of Apeldoorn. Donderdag 27 decmeberisuw laatste kans om een treinkaartje voor deze stuntprijs te bemachtigen. U kunt daarvoor terecht bij onze kantoren, Klokstraat 1 in Goes en Torenstraat 5 in Vlissin gen. De speciale trein van de Scheldebode en het Nieuwsblad ver trekt vrijdag om 7.52 op het station in Vlissingen. Daarna neemt de trien onze reizigers mee uit Middelburg (7.58), Goes (8.10), Kruiningen en Yerseke (8.17 uur) en Bergen op Zoom (8.22 uur) Rond tien uur zijn we in Nijmegen, tegen elf uur in Deventer en de eindbestemming is Apeldoorn. Met de normale dienstregeling kunt u rond acht uur de thuisreis weer beginnen, zodat u iets over twaalven weer in Vlissingen bent. Veel plezier in Nijmegen, De venter of Apeldoorn. gens, die de meeste hinder ver oorzaken, een andere route gaan zoeken dan de Noordweg, aldus de verkeersbelangen- groep Noordweg-Noodweg. VLISSINGEN De toe komst van de achtenveertig flatwoningen aan de Vlissingse Meindert Hobbemalaan blijft de omwonenden zorgen baren. In augustus besloot de Vlis singse gemeenteraad geen me dewerking aan sloop van de flats te verlenen en eerst te la ten onderzoeken of renovatie nog mogelijk was. In een brief aan de raad schrijven twee omwonenden niet meer in de haalbaarheid van renovatie te geloven. MIDDELBURG - De belan gengroep Noordweg-Noodweg heeft een conflict met B. en W. van Middelburg. De groep wil het doorgaand verkeer zo veel mogelijk uit de Noordweg weren. Het college heeft nu een plan gemaakt dat het verkeer volgens de belangengroep een nog soepeler doorgang zal verlenen. Het stelt daar het ei gen plan tegenover. Het enig haalbare plan is volgens B. en W. het aanbren gen van parkeervakken aan weerzijden van de weg en dan met name op de smalle ge deelten. Zo kunnen de auto's minder hard rijden en zullen de automobilisten mogelijk de Noordweg gaan mijden, be belangengroep is het daar mee eens, als de afstand tussen de parkeervakken tenminste niet te groot wordt. Het college wil een afstand van twintig meter en de belangengroep vijftien meter. Bij een afstand tussen de vakken van vijftien meter zullen juist de grote vrachtwa- WESTKAPELLE - Maan dag 31 december zal de nieuwe driemansformatie „Down" een optreden verzorgen in Bar de „Schuur" in Westkapelle. De aanvang van het optreden is om halfvier. Toegang gratis. „In plaats van de eigenaar van de woningen te dwingen tot sloop op grond van ernstige ontsiering volgens artikel 27 van de woningwet, pakt het college deze kwestie met flu welen handschoen aan", schrijven de twee aan de ge meenteraad. De maat is voor hen vol en zij hopen dat de raad het met hen eens is. VLISSINGEN - De Vlissingse Scheldebuurt is door de Nederlandse Heidemtj uitgeroepen tot éen van de winnaars van de wedstrijd „Een kern waar pit in zit". Het ging erom de leefbaarheid in een kern of buurt zo goed mogelijk te verbeteren. Er waren 192 deelnemende kernen. De Scheldebuurt was volgens de jury de prijs van f1000,- plus een oorkonde waard vanwege de aangebrachte herplanting langs de gevels en de renovatie van het Van Nispen- plein (zie de foto van Cor Schuilwerve). VLISSINGEN - Op 7 ja nuari 1980 begint de nieuwe peuterspeelzaal Papegaaien- burg in Vlissingen. Er zijn al 25 kinderen aangemeld, maar er is nog plaats over. Er zijn twee leidsters be noemd, namelijk Marijke de Grijs en Ria van de Bosse. De peuters bezoeken de peuter speelzaal een morgen en een middag in de week. Deze peu terspeelzaal is gevestigd in een lokaal, dat is gebouwd bij de kleuter- en lagere school de Stellepit, vlakbij het winkel centrum Papegaaienburg. Er is ook een grote buitenzandbak aangelegd. Het adres voor aanmelding is: Peuterspeelzaal Papegaai enburg, Ifapegaaienburg 9, 4386 DA Vlissingen, telefoon 70727 (bij geen gehoor 14660).

Scheldebode | 1979 | | pagina 1