VORIG JAAR 115 MILJOEN KAARTEN BEZORGD Wenskaarten vormen inkomsten voor FIT flinke bron en fabrikant van Alles over koffiemelk Verkoop zelfgemaakte spulletjes levert voor f1.000 speelgoed op voor kindertehuis „Welgelegen Gemakzucht Kerstexpositie Zeeuws Museum Kerstcon cert Oratorium vereniging Jongenshuis krijgt opbrengst van spontane loterij DE SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 19 DECEMBER 1979 In deze donkere laatste dagen van het jaar heeft de PTT haar handen vol met de .verwerking van de jaarlijkse, steeds massaier wordende, stroom van wens kaarten. Vorig jaar be zorgde Tante Pos on geveer 115 miljoen kerst- en nieuwjaars kaarten en het ziet er naar uit dat dit jaar op een minstens even groot aantal gerekend moet worden. De alou de gewoonte om fami lie, vrienden, kennis sen en relaties tegen de feestdagen schriftelijk het allerbeste toe te wensen, is nog steeds in tel. Wie verloor autosleutel? „Is wat Paulus schreef nog wel actueel? Kerstzang in Marnixkerk Postzegelmarkt in Het Anker Soorten Verpakking Koffieroom Nieuwe melodieën klokkenspel Lange Jan Politiek jongerenwerk onderwerp vergadering „Beraadjewer* Gewijzigde openingstijden postkantoren Projectleider Fase: „We vin Deze gewoonte bezorgt de PTT echter niet alleen handen vol werk. De wenskaarten vormen immers ook een aardig meegenomen extra inkomen voor de posterijen. Ook de fabrikanten van wenskaarten hebben niet te klagen over ons Nederlanders. Per jaan besteden zij namelijk voor niet minder dan 110 mil joen gulden aan kaarten. Kaarten die ontelbare varia ties bieden voor wat betreft prijs, kwaliteit papier en ont werp. Bij ons blijken winterland schappen erg populair te zijn, alsook kaarten waarop een kerstboom afgebeeld staat. In vergelijking met meer zuide lijk gelegen landen vinden de kaarten met een religieuze af beelding niet zo gek veel aftrek in ons land. Voor de oorsprong van het fenomeen wenskaart moeten we terug naar het jaar 1843. In dat jaar liet de Brit Henry Cole een speciale kaart ontwerpen omdat hij het beu was de tra ditie van zijn familie voort te zetten. Die traditie bestond uit het schrijven van lange brieven naar familie en vrienden, waarin het wel en wee van de familie Cole haarfijn uit de doeken werd gedaan. Het idee van de kerstkaart is dus uit In de periode van 5 tot en met 12 december 1979 zijn aan het bureau van gemeentepolitie te Vlissingen de volgende voor werpen aangegeven: boekje „Bronnen van Chinese wijs heid", bruin dekzeil, rechter piastic blauw-rode hand schoen, zwarte damesglacé's, zwarte baret, langwerpige zwarte portemonnee, groene klapportemonnee, 2 sleutels aan sleutelhanger in vorm hoefijzer, etui met o.a. Daf- sleutels, 1 sleutel in zwart mapje, 3 hengelhouders, ge breide tas met o.a. lappenpop. Openingstijden: maandag tot en met vrijdag 9-12 en 14-16 uur. Aangegeven dieren: in asiel: bouvier, reu; heidewachtel (of Drent), reu; langharige Duitse herder, reu; cypers witte poes met vlooienband. In dezelfde periode werden bij de gemeentepolitie te Oost- Souburg aangegeven: bronzen medaille van zwemvierdaagse, twee bebakeningslampen wegafzetting. MIDDELBURG - In het Zeeuws Museum aan het Ab dijplein in Middelburg wordt een kersttentoonstelling ge houden onder de titel In Dank Aanvaard. De tentoonstelling bestaat uit een keuze van voorwerpen die sinds 1961 aan het museum zijn geschonken. De collectie, bestaande uit de meest uit eenlopende voorwerpen, zoals een paar kinderschoentjes, poppenmeubeltjes, Zeeuwse kostuumonderdelen, tekenin gen, grafiek, schilderijen en dergelijke, zal te zien zijn van af zaterdagmiddag 22 decem ber tot en met 24 januari 1980. Het Zeeuws Museum is deze maand behalve op werkdagen van 10.00 tot 17.00 uur ook ge opend op zaterdag 22 decem ber, op tweede kerstdag en op zaterdag 29 december, steeds van 14.00 tot 17.00 uur. Eerste kerstdag en nieuwjaarsdag gesloten. pure gemakzucht geboren. Het in die tijd in het tradi tierijke Engeland opmerkelij ke initiatief van Henry Cole had vérstrekkende gevolgen. Op de eerste plaats natuurlijk voor posterijen, fabrikanten en voor het budget van hen, die jaarlijks vele tientallen wens kaarten verzenden. Maar ook verzamelaars stortten zich op de kaarten. Een lange tijd was er een rage om kerst- en nieuwjaarskaarten te verza melen. In 1890 omvatte de col lectie van een zekere Jonathan King al meer dan 163.000 exemplaren. De grote stroom van kerst kaarten kwam aanvankelijk uit Duitsland, waar men het initiatief van Cole al dadelijk overnam. Op de Duitste kerst kaarten komt de sentimentele gedachte, die onzs oosterburen over Weihnachten hebben, duidelijk naar voren. Frankrijk heeft met zijn Pére Noël steeds een eigen stijl in zijn kerstkaarten gehad. En in de Engelstalige landen is men echt verzot op Dickensachtige figuren. De kerstman - soms met een rendier afgebeeld - komt veel voor op Amerikaanse kaarten in Italië voeren religieuze voorstellingen de boventoon. Het grootste deel van onze kaartenbakken bestaat echter uit Nederlandse produktie. Rond 1870 bracht een firma in Rotterdam de eerste Neder landse kerstkaarten op de markt, die meteen gretig aftrek vonden. Dezelfde firma heeft sindsdien gezorgd dat zij aan de bak bleef, want met een huidige oplage van meer dan 30 miljoen wenskaarten is zij een van de belangrijkste leve ranciers van dit produkt in ons land. Zowel in Nederland als in het buitenland is de produktie van deze prentbriefkaarten een hele business geworden, waarin vele mensen hun brood verdienen. OOST-SOUBURG - Vrijdag 21 december houdt de heer Steenhuis uit Meppel zijn eer ste lezing van een serie van vier. Het onderwerp is „Is wat Paulus schreef nog wel actu eel?". De bijeenkomsten beginnen om acht uur en er zal gelegen heid zijn om vragen te stellen. Verder is er een goed gesor teerde boekentafel en kunnen cassettes van de lezingen be steld worden. Voor vervoer of inlichtingen, kan men terecht bij Hoste, Zuidsingel 78 in Middelburg, tel. 25677 of bij de Koning, Berkenstraat 5 in Oost-Sou burg, tel. 63341. De lezingen zullen gehouden worden in het Rode Kruisgebouw aan de Re- hobothstraat in Oost-Souburg. MIDDELBURG - Op zater dag 22 december houdt de Ko ninklijke Oratoriumvereni ging „Tot oefening en uitspan ning" een kerstconcert met samenzang. Men zal werken in de kerst sfeer uitvoeren van onder meer Mendelssohn, Haydn, Berlioz en Bach. Behalve het koor verlenen medewerking: de so liste Jorine Samson, sopraan en de organiste Marian Leijn- se. Dirigent is Jo Ivens. Het concert vindt plaats in de Oostkerk in Middelburg en begint om 20.00 uur. WEST-SOUBURG - Op 22 december om 19.30 uur be gint er een kerstzangavond in de Marnixkerk in West-Sou burg. Medewerking aan deze avond wordt verleend door het Marnixkoor o.l.v. Wim Hoor weg, De Jonge Zangers o.l.v. Hanna de Visser, het meisjes koor Sjaloom o.l.v. J.M. Zan- dee, het dubbelkwartet o.l.v. Wim Hoorweg, de sopraan El len Beekman en aan het orgel Bram Beekman. NIEUWDORP - Op maan dag 31 december houdt de S.V. Nieuwdorp de traditionele Oudejaarscross voor leden en andere belangstellenden. Het gaat vooral om het re- kreatieve element. De cross wordt gehouden rond en op het sportveld van de s.v. Nieuw dorp. Er zijn vijf groepen va riërend naar leeftijd. Men kan zich opgeven bij Hans de Vos, Hertenweg 31, Nieuwdorp, tel. 12735. De cross begint om half twee. VLISSINGEN - Zaterdag 22 december is er weer een post zegelmarkt in het wijkgebouw „Het Anker" aan de Bone- dijkstraat 163 in Vlissingen. Hier zijn naast de enorme collectie postzegels van Ne derland en de rest van de we reld ook regelmatig andere materialen op postzegelgebied aanwezig, zoals bijvoorbeeld eerste-dag-enveloppen, blok ken van vier zegels, misdruk ken, luchtpostenveloppen, en zovoorts, van Nederland en de rest van de wereld. Om van het verzamelen van postzegels geen exclusieve aangelegen heid .te maken zijn er door de vereniging maximum-prijzen vastgesteld. De zaal is open van halftwee tot vijf uur, De organisatie is in handen van de Postzegelver eniging „Unicum". MIDDELBURG - Woensdag 19 december zal burgemeester Wolters geld overhandigen aan het jongenshuis „Het Baken" in Middelburg. De gemeente Folkestone was in juni van dit jaar met een stand aanwezig op de Middel burgse braderie. Tijdens deze braderiedagen werden daar loten verkocht, waarmee een reuze-zuurstok, een speciali teit van Folkestone, gewonnen kon worden. De opbrengst van de spontane loterij werd be stemd voor het jongeshuis „Het Baken" in Middelburg. Dit jongenshuis heeft een uit wisseling met een zelfde soort jongenshuis in deze Engelse stad. Burgemeester Wolters zal woensdag 19 december om half vier de opbrengst van de actie overhandigen aan de delegatie van „Het Baken". De bijeen komst vindt plaats in de BenW-kamer van het stadhuis. Koffiemelk of geconden seerde melk is een zuivelpro- dukt, dat wordt verkregen door melk in te dampen. De grondslagen voor dit procédé werden omstreeks de helft van de vorige eeuw gelegd door de Amerikaan Gail Bordon. Deze wilde melk houdbaar maken en in volume zodanig doen slinken dat hij gemakkelijk over grote afstanden te trans porteren was. De grote door braak voor gecondenseerde melk kwam - na een aantal mislukte pogingen een markt voor dit produkt te vinden - in de Amerikaanse burgeroorlog, toen grote aantallen soldaten moesten worden gevoed. De eerste condensfabrieken in Europa werden eveneens in de vorige eeuw in Zwitserland opgericht. Nederland volgde al spoedig; hier werd de eerste condensfabriek in 1882 in Vlaardingen geopend. Aanvankelijk werd gecon denseerde melk uitsluitend gebruikt als vervangingsmid del voor verse melk. De ge woonte koffiemelk in plaats van gewone melk aan koffie toe te voegen heeft zich pas na de laatste wereldoorlog op grote schaal ontwikkeld. Het feit, dat koffiemelk ook nog tal van andere gebruiksmogelijk heden heeft, is hierdoor wat op de achtergrond geraakt. Dat is jammer, want koffiemelk bezit een aantal bijzondere eigen schappen, die het bijzonder geschikt maken voor allerlei bereidingen. Tal van gerech ten, zoals crèmesoepen, ra gouts en sauzen worden voller van smaak door er een scheutje koffiemelk aan toe te voegen. Bovendien worden de gerech ten hierdoor enigszins gebon den. Er is volle, halfvolle en ma gere koffiemelk. Van volle koffiemelk moet het vetgehalte minimaal 7,8% bedragen. Soms is het hoger; dat staat dan op het etiket vermeld. Halfvolle koffiemelk bevat 4% en magere koffiemelk 0,2% vet. In alle soorten koffiemelk zitten vrijwel dezelfde voe dingsstoffen als in verse melk, zoals dierlijk eiwit, calcium eh voorzover het vólle en half volle koffiemelk betreft, de in vet oplosbare vitaminen A en D. De fabrieksmatige bereiding van koffiemelk geschiedt in grote lijnen als volgt: Eerst wordt de melk in een zogenaamde separator - een soort centrifuge - afgeroomd, waarna weer een deel van de room aan de ondermelk wordt toegevoegd om hem op het ge wenste vetgehalte te brengen. Vervolgens wordt de melk in een aantal aan elkaar gekop pelde vacuümketels tot koken gebracht. Het vacuüm wordt van ketel tot ketel opgevoerd; de temperatuur, waarbij de melk gaat koken, wordt hier door steeds lager. In de laatste ketel bedraagt deze 50-60 gra den Celcius. Door het koken verdampt het water; de damp wordt gebruikt om de volgende ketel te verhitten. De betrek kelijk lage kooktemperatuur van 50-60 graden Celcius, is bijzonder belangrijk voor de smaak van de koffiemelk, om dat de melksuiker hierbij slechts in geringe mate kara- melliseert. Na het indikken wordt de koffiemelk gehomogeniseerd door hem door een soort zeef met nauwe openingen te per sen. Hierbij worden de vetbol letjes zeer fijn verdeeld, waar door de koffiemelk niet meer kan opromen. Vervolgens wordt de gecondenseerde melk verpakt in glas of blik en ge steriliseerd. De gehele fabricage ge schiedt in een gesloten sys teem; nergens komt de melk in aanraking met de open lucht, .waardoor de kans op besmet ting door in de lucht zwevende "bacteriën uitgesloten is. Koffiemelk is er in tal van verpakkingen: glas, blik, en kunststof. Hij is zelfs in tube verpakking verkrijgbaar. Handig als je gaat kamperen of er met de caravan op uit trekt. Niet alleen voor het wolkje in de koffie, maar - verdund met water - ook ter vervanging van verse melk (wanneer die niet voorhanden is) bij de be reiding van gerechten. In ge sloten verpakking is koffie melk buiten de koeling vrijwel onbeperkt houdbaar. Koffieroom - niet te ver warren met koffiemelk - is echte room met een vetgehalte van 20%. Hij is uiteraard dun ner dan slagroom, waarvan het vetgehalte 35% bedraagt. Koffie- en slagroom worden verkregen door het afromen van de melk in een centrifuge. De melk wordt hierin in een snel ronddraaiende beweging gebracht. Waardoor de melk tegen de buitenkant wordt ge drukt en het lichtste deel - de room - in het midden ach terblijft en vandaar wordt af getapt. Koffieroom wordt altijd ge steriliseerd en is - net als kof fiemelk - in gesloten verpak king vrijwel onbeperkt houd baar. Is de verpakking een maal geopend, dan moet hij binnen afzienbare tijd worden gebruikt. In de koeling blijft hij dan zeker nog een dag of tien goed. Koffie witmakers zijn pro- dukten in poedervorm, die aan zwarte koffie worden toege voegd in plaats van melk, kof fiemelk of koffieroom. De meeste bevatten geen of nage noeg geen melkbestanddelen. Op grond van een analyse van een aantal Nederlandse koffie witmakers is het Rijkszuivel- station tot de conclusie geko men, dat deze produkten in doorsnee 35% gehard cocosvet (soms palmpitvet), circa 53% malto-dextrine (versuikerd zetmeel), circa 6% natrium- of kaliumcaseïnaat en ongeveer 1V2di-kalium of -natrium- fosfaat bevatten. Het eiwitgehalte varieert van 4'/2 tot 7%, het vochtge halte bedraagt 2 a 3%. Voorts worden bij de bereiding emul- gatoren en stabilisatoren toe gevoegd (om een goede verde ling van het vet in de koffie te bewerkstelligen). Koffie witmakers worden met namefn het horecabedrijf en bij andere grootverbruikers gebruikt. Intussen heeft het zuivelbedrijfsleven ook koffie witmakers met een hoger ge halte aan melkbestanddelen, koffiemelk en koffieroom in portieverpakkingen speciaal ten behoeve van het grootver bruik op de markt gebracht. MIDDELBURG - De melo dieën van de Lange Jan in Middelburg zullen met ingang van het volgend kwartaal, ja nuari dus, veranderen. Elk heel uur kan men dan luisteren naar „Gij, die alle sterren houdt in uwe hand" (uit het leidboek voor de kerken). Elk half uur staat op het speelwerk van het carillon „Lazy Louie" van de componist Jack Foy. De voor en nazin van het volks liedje „Als de grote klokke luidt" zal elk kwartier te horen zijn. VLISSINGEN- Het Politiek Jongeren Kontakt, een lande lijk samenwerkingsorgaanvan jongerenafdelingen van poli tieke partijen, wil ook op ge meentelijk niveau het politiek jongerenwerk stimuleren. Het P.J.K. heeft daarom alle Ne derlandse gemeenten gevraagd in het komende vierjarenplan voor de welzijnsvoorzieningen een plaatsje m te ruimen voor dit werk. De Commissie Be- raadjewel vergadert aan staande donderdag over het advies dat zij de gemeente Vlissingen over deze zaak zal geven. Andere agendapuntenzijn onder meer een bespreking van een reactie op het verkeerscir culatieplan en de uitgaven die nodig zijn voor Speelstad '80. De vergadering vindt plaats in het welzijnscentrum Bach- ten Komme en begint om acht MIDDELBURG - De PTT heeft de dienstverlening in de periode van kerst tot nieuw jaar enigszins gewijzigd. Zo zijn de postkantoren op maan dag 24 december iets eerder gesloten dan normaal, name lijk om vier uur. De bestellin gen worden wel normaal uit gevoerd. Maandag 31 decem ber zijn de postkantoren tot twaalf uur geopend. De hulp postkantoren zijn, zoals ge woonlijk, 's morgens open. De post zal die dag niet be steld worden, alleen spoedei sende stukken zoals expresses, telegrammen en rouwcircu- laires worden dan rondge bracht. De rouwe irculaires voor de bestelling op 24 en 31 december moeten dan wel op respectievelijk 23 en 30 de cember op de bus gedaan wor den. Op 24 en 31 december is aanbieding en aflevering van telegrammen per telefoon en telex continu mogelijk. Aan bieding van telegrammen aan het loket is alleen mogelijk ge durende de openingstijden van de postkantoren. SEROOSKERKE - Maandagavond heeft mevrouw Swagers uit Souburg speelgoed ter waarde van f 1000,- en daarbij nog een cheque van 607,- overgedragen aan het gezinsopvangtehuis Welgelegen in Serooskerke. Dit be drag had mevrouw Swagers bij elkaar gekregen door het verkopen van allerlei eigengemaakte spulletjes. Mevrouw Swagers startte haar actie voor Welgelegen in april dit jaar. Het was haar be doeling om door het maken en verkopen van allerlei dingen zoals poppen, knuffelbeesten, kussens, wandkleden en ge breide kledingstukken een be drag van duizend gulden bij elkaar te krijgen. Dit is haar gelukt, want na aftrek van de kosten van het materiaal, die zeer hoog waren, was het re sultaat 1607,- De eerste dui zend gulden zijn inmiddels omgezet in speelgoed, o.a. een houten commode met blokken, een trein, een poppenwieg, ta feltjes en stoeltjes en hobbel paarden. Mevrouw Swagers: „Na een wat moeilijk begin is het me toch gelukt deze actie tot een succes te maken. Vooral in het .begin kostte het me vaak erg veel moeite om kopers te vin den voor alle spulletjes. Het was toen ook bij te weinig mensen bekend, dat ik dit deed. Veel mensen durfden ook niet aan te bellen om eens wat te komen kopen. Dat vond ik wel erg jammer. Toen heb ik echt wel eens gedacht: wat ben ik begonnen, dit lukt me nooit. De materiaalkosten waren ook erg hoog. Later heb ik ook wel van veel mensen materiaal ge kregen. Resten wol en stof en zo". „Toen zij de kans kreeg om verkopingen te houden in De Zwaan en Open Hof ging het wat beter. Ook bij de vrouwen vereniging hield zij een ver koopmiddag. Mevrouw Swa gers begon toen ook verkoop- partys te houden bij kennissen en familieleden. Dit was een groot succes. De vraag werd zo groot dat ze het werk bijna niet meer aan kon. Vooral tegen Sinterklaas kreeg ze zoveel bestellingen voor allerlei ori ginele kado's, dat ze bijna hele dagen zat te handwerken en dan nog bijna iedere avond naar een verkoopparty moest. Welgelegen is sinds twee jaar een gezinsopvangtehuis. Als er in gezinnen grote moei lijkheden komen, kunnen deze mensen als het nodig is hier enige tijd verblijven. De duur van het verblijf varieert van enkele dagen tot enkele maan den. Welgelegen maakt deel uit van de Stichting Kinderzorg, Het is een vrij nieuw project, maar het is wel gebleken dat er in Zeeland behoefte was aan een dergelijk tehuis. den het erg fijn dat mevrouw Swagers dit voor ons heeft willen doen. Welgelegen was vroeger een kindertehuis, maar met het vertrek van de kinderen naar het nieuwe te huis in Middelburg, is ook het meeste speelgoed meegeno- men. Er was voor de kinderen die hier nu zijn, erg weinig speelmateriaal. Doordat dit project nog maar in het begin stadium was hadden we nog niet de mogelijkheid om veel te kopen. Nu hebben we echter de speelkamer helemaal opge knapt en door de actie van me vrouw Swagers zijn we in staat gesteld om heel wat speelgoed te kopen." Mevrouw Swagers wil het bij deze ene keer niet laten. Ze gaat gewoom door met het ma ken van allerlei leuke artike len. Ze heeft nu ook hulp ge kregen van twee andere dames, zodat er volgend jaar meer dingen verkocht kunnen wor den. Er bestaan al plannen om in het voorjaar een grote ba zaar te houden in de tuin van Welgelegen. Ook wil zij weer graag thuis of door middel van verkoop avonden bij andere mensen of instellingen haar spullen verkopen. Wie er meer over wil weten, kan zich wenden to mevrouw Swagers, Gouwestraat 16 Souburg, telefoon 01184-67532. 1

Scheldebode | 1979 | | pagina 25