k kan niet terug naar huis" J In Zoutelande 24 procent van huizen is tweede woning "MWIS t Laurel Canyon Band in Ontmoetingskerk KEUKENS PA({ttPl<ET RUITER Havenschap wil groen rond Sloe aanplanten DE Advents- muziekavond in Koorkerk Volkskerst - zangavond in Souburg PARKET Politiek Kaffee wil praten over oprichting belangen vereniging voor huurders WOENSDAG 12 DECEMBER 1979 - TOTAAL OPLAGE 323.350 EX. UITGAVE: ZEEBRA WEEKBLADEN - 29e JAARGANG Zelfstandig Oplossing GROTE SORTERING Kerst- en nieuwjaars kaarten Verlovingsringen JUWELIER VAN DE REE CENTRAAL KEUKEN MAGAZIJN Open avond één-ouder - gezinnen PARKFT CENTRAAL PARKETMAGAZIJN WEEKBLAD VOOR WALCHEREN: EDITIE MIDDELBURG EDITIE VLISSINGEN TELEFOON (011 84) 19910 KANTOOR TORENSTRAAT 5. VLISSINGEN POSTADRES: POSTBUS 350. 4380 AJ VLISSINGEN Opvanghuis voor jongeren mag na proefjaar doordraaien MIDDELBURG - 'n Jaar heeft het Opvanghuis voor Jongeren in Middelburg nu gedraaid. Tijdens deze proef periode is gebleken dat jongeren van rond veertien tot twintig jaar die om de een of andere reden in moeilijkhe den zijn geraakt, de weg naar het huis wel weten te vinden. Ook de overheid erkent het nut van het opvanghuis, het enige in Zeeland, en wil er dan ook in de toekomst geld in blijven steken. In „De Pionier", zoals het huis is genoemd, kunnen hoogstens vijf gasten tegelijk logeren. Het afgelopen jaar waren dat meer meisjes als jongens. Ze zijn afkomstig uit heel Zeeland. Het gaat om jon geren die het thuis helemaal niet meer redden of die met justitie in aanraking gekomen zijn. Tot vorig jaar kon de in stelling voor maatschappelijk werk, Jeugd en Gezin, deze jongeren in vaak onhoudbare situaties in het gezin geen uit wijkmogelijkheid bieden. Jeugd en Gezin merkte name lijk dat de gezinnen waaruit deze jongeren komen, vaak ook niet goed draaien. Daarom was het in sommige gevallen beter een kind tijdelijk uit het gezin te halen om het tot zichzelf te kunnen laten komen. Tot vorig jaar was de enige mogelijkheid die Jeugd en Ge zin kon bieden een gastgezin. In een week of hooguit een maand dat een kind daar ver bleef, moest dan een oplossing voor de problemen worden ge vonden. Voor sommige jonge ren is die periode te kort en bo vendien is het aantal gastge zinnen in Zeeland beperkt. Vandaar het initiatief van Jeugd en Gezin een opvang huis te starten. Overigens kan niet iedereen die van huis wegloopt, zo maar in het op vanghuis terecht. Er moeten wel degelijk ernstige proble men aan de hand zijn. De Pionier wordt geleid door een staf van zeven mensen be staande uit beroepskrachten en vrijwilligers vanuit de maatschappelijk werk-sfeer plus nog een aantal vrijwilli gers die hand- en spandiensten verlenen. Rinus Roepman, is staflid, zegt: „Dat lijkt erg veel voor een huis met hoogstens vijf gasten, maar de beroeps krachten zijn voor het meren deel parttimers. Bovendien moeten er dag en nacht mensen beschikbaar zijn". Ook het grote aantal besprekingen, die nodig zijn om in huis alles goed te laten verlopen, vergen veel tijd. De gasten zijn hier veel vrij er in hun doen en laten dan ze thuis meestal gewend waren. Maar ze zijn ook zelf verant woordelijk voor hun eigen ge drag. Rinus Roepman: „Ze moeten zelf koken het huis schoonhouden, boodschappen doen en dergelijke. En als ie mand besluit om bij voorbeeld niet naar school te gaan is dat zijn of haar eigen beslissing. Daar wordt dan later wel over gepraat. De mensen denken dan vaak: daar is 't een rom meltje, daar zijn geen regels. Dat is niet zo. Thuis zal het misschien wel strenger zijn maar wij zeggen steeds: wat wil je nou zelf? Het gaat erom dat ze zelf over hun eigen leven beslissen. De regels die we hebben, zijn er vooral om die zelfstandigheid bij te bren gen". De gasten blijven gemiddeld anderhalve maand in het op vanghuis. Het duurt meestal een paar weken voor ze beko men zijn van de gebeurtenissen die tot plaatsing in het op vanghuis leidden en voordat zij zich hier thuis voelen en een en ander met de medebewo ners kunnen bepraten. „Dan gaan we pas praten over een uiteindelijke oplossing", zegt Rinus Roepman. „De instel ling, dat is meestal Jeugd en Gezin, praat met de ouders en wij hier met de kinderen. Het opvanghuis is een soort tus senstation, want je moet een stapje verder met die jongens en meisjes. We bekijken altijd eerst of ze terug kunnen naar hun ouders, daarna onderzoe ken we andere mogelijkheden, zoals pleeggezin, tehuis of op kamers". MIDDELBURG-Vrijdag 14 december treden Gert de Meyer en de Laurel Canyan Band op in de Ontmoetings kerk aan de Oosterschelde- straat in Middelburg. De Laurel Canyon Band be staat üit vijf leden. Hun repertoire omvat zeer stuwende, swingende muziek, gebaseerd op reggae, rock, la- tin-rock en contemporary music. Gert de Meyer heeft be kendheid in Nederland en Bel gië waar hij regelmatig op treedt in jongerencentra en folkclubs. In Nederland kreeg hij veel bekendheid door zijn L.P. „Cleartunes". De opbrengst van deze avond komt ten goede aan het project van Terre des Hommes in Bolivia. De aanvang is half- acht en de toegang bedraagt f 3.50. Yvonne, vijftien jaar, in nu drie maanden in het opvang huis, Ellie, veertien jaar is er anderhalve maand. Ze vertel len hoe ze er gekomen zijn, hoe het nu gaat en hoe het verder moet. Yvonne: „Ik had alsmaar ru zie thuis, vooral met m'n moe der. Ik liep weg, kwam terug, liep weerweg enzovoorts. Toen mijn vader ging varen, ben ik naar kennissen gegaan, want alleen met mijn moeder ging het helemaal niet. Bij die ken nissen kon ik ook niet blijven; zij hebben me tenslotte hier ge bracht". Ellie had thuis dezelfde er varingen als Yvonne. En werd min of meer naar het opvang huis gestuurd. ,,Het beviel me niks. Ik deed dan ook allerlei dingen die niet mochten. Door het raam liep ik weg om naar een bar in de stad te gaan, dat soort dingen. Toen werd ik naar een tehuis gestuurd, van Kinderzorg. Je mocht niks en moest alles, 't Was daar zo streng. Ik heb oak nog nooit gehoord dat iemand 't daar leuk vond. Ik ben er weggelo pen en naar vrienden van mij gegaan. Een paar weken later wilde ik naar huis, maar ik mocht er niet in. Een paar da gen later mocht ik wel thuis komen, maar lang ben ik er niet gebleven: na een dag werd ik er weer uitgestuurd. Ik ben naar tante Gerrie gegaan, daar kom ik graag. Daar zou ik ook het liefst gaan wonen. Via haar ben ik voor de tweede keer in het opvanghuis terecht gekomen" Het huis bevalt Ellie nu beter als de eerste keer, al zijn er dingen die ze niet leuk vindt. Ook Yvonne heeft het er rede lijk naar haar zin. Alleen de eerste weken vond ze erg moeiljk. „Ik kende niemand en kon met niemand over m'n problemen praten. Nu kan ik gelukkig alles kwijt, dat kon thuis niet". Yvonne slaapt met een ander meisje op een kamer. Ze staats 's morgens om acht a negen uur op. Dat is een regel van het huis, evenals het huis houden, boodschappen doen en koken. Omdat Yvonne twee weken geleden van school is gestuurd, is zij de aangewezen persoon om 's morgens het huishouden te doen. 's Mid dags gaat ze naar de stad of naar kennissen en in het week einde gaat ze meestal naar huis. Dan zijn trouwens de meeste bewoners weg. Ellie vindt 't prettig dat ze 's avonds pas om elf uur binnen moet zijn. Da's een mooie tijd. Maar wat ik niet leuk vind, is datje zo vroeg uit bed moet. En dat je maar een keer per week iemand op bezoek mag heb ben". Nadat er even heen-en- weer gepraat is tussen Ellie en staflid Rinus, geeft ze toe dat het toch wel redelijk is: „Ja, je mag drie keer per week weg, een keer iemand op bezoek en het weekeind weg. Dan ben je toch de hele week bezig". Op zondag gaat Ellie altijd met de „binnenbegeleider" naar het strand. De „binnenbegeleider" is een van de stafleden die als praatpaal, steun en toeverlaat voor een van de jongens of meisjes dienst doet. Elke be woner heeft een vaste binnen begeleider. „Dan praten we over thuis, over school, over vrienden. Erg prettig, je wordt geholpen". Toch is het thuis anders, vindt Ellie. „Thuis heb je je vader, je moeder, je broertjes en zusjes. Die zijn er altijd. Hier moet je wel aan zes verschillende men sen wennen, dat is wel moei lijk". Yvonne: „Dan begin je net aan iemand te wennen en met hem op te trekken en dan moet-ie weer weg". Ellie vindt 't minder erg dat de bewoners steeds wisselen. Erger vindt ze 't als ze met een van de begelei ders praat en merkt dat hij het gesprek afraffelt, omdat hij weer snel weg moet. Wat ik wel goed vind, is dat alles uit gepraat wordt. Als er proble men zijn, is de sfeer in het hele huis gespannen. Iedereen leeft met de ander mee. Elke week in de bewonersvergadering kun nen we daarover praten". Yvonne wil het liefst over een tijdje naar huis. „Ik ben even in een pleeggezin ge weest, maar dat beviel me niks. Er waren daar twee meisjes en een had een enorme grote mond. Ik kende ze niet en ben na één weekeinde al wegge gaan. Mijn moeder wil me ook weer thuis hebben, dus mis schien gaat het dan beter". Ellie wil niet meer terug naar huis en ook haar ouders zien haar liever niet meer ko men. „Ik kan zo nu en dan wel thuiskomen, als ik wil. Ik kan best lol met ze hebben en ook wel serieus praten. Maar ik ga toch niet definitief terug; als 't langer duurt, gaat 't toch weer mis. Dat komt door mij én door mijn vader en moeder". Waar Ellie wel naar toe gaat, weet ze nog niet. Misschien wordt het een gezinshuis, dat is een huis waar ouders met eigen kinde ren en meerdere pleegkinderen wonen. Foto: Cor Schuilwerve VLISSINGEN - Het dage lijks bestuur van het Haven schap Vlissingen wil ernst ma ken met de aanleg van de groenstrook rond de industrie in het Sloegebied. De Raad van Bestuur van het Havenschap krijgt op de vergadering van woensdag 19 december een voorstel van het dagelijks be stuur voorgelegd om 45.000 gulden uit te trekken voor het planten van bomen en strui ken. Het dagelijks bestuur wil rond twaalfduizend vierkante meter met nieuw groen in planten. Dat moet dan gebeu ren langs de basisweg in de Nieuw- en St.-Jooslandpolder en langs het fietspad van de Engelandweg. Vanwege de strenge winter van vorig jaar moeten bovendien tweehon derd bomen en tienduizend struiken door nieuwe vervan gen worden. bij: Paul Krugérstraat $S-S? VLISSINGEN 01184-12733 MIDDELBURG - Een aan tal klassen en het Ouderkoor van de Vrije School Zeeland houden vrijdag 14 december een advents-muziekavond in de Koorkerk in Middelburg. Er staan advents- en kerst liederen op het programma, die onder begeleiding van het Ouderorkest gebracht zullen worden. Belangstellenden hebben gratis toegang. Ter bestrijding van de onkosten zal bij de uitgang een collecte ge houden worden. Omdat veel leerlingen nog erg jong zijn, begint de avond om zeven uur. Veel gewone woningen wor den op den duur tweede huizen zoals dit huis in Zoutelande. koop je met overleg en je wilt volop keuze het fijnste kies je bij want daar hebben ze de juiste sfeer en bijna 100 modellen m~voorraad van zijn niet goedkoop! omdat: exclusiviteit en kwaliteit bij ons voorop staan! De mooiste keukens, die in Nederland te vinden zijn, staan opgesteld op: I I I I staan opgesteld op: NIEUWE HAAGDUK 8 BREDA i Bezichtiging, uitsluitend na telf. afspraak 076-139044 b.g.g. 143421 Levering, alleen via de vakhandel. Vraag ons de dealerlijst. Voor Brabant en Zeeland zoeken wij nog enkele dealers. VALKENISSE. - De ge meente Valkenisse is de enige Zeeuwse gemeente die nog geen verordening op de tweede huizen heeft. De PvdA/PPR-fractie in de raad pleit daar al jaren voor, overigens zonder suc ces. Volgens deze fractie wordt een steeds groter aantal gewone woonhuizen gebruikt als tweede wo ning. Het aantal tweede woningen is sinds '71 met meer dan tachtig procent gestegen. De PvdA/PPR- fractie heeft het Valkenis- ser college een nota aange boden om een discussie in de raad over deze kwestie op gang te brengen. Om de noodzaak van een SOUBURG - Woensdag 19 december wordt de jaarlijkse „Volkskerstzangavond" ge houden in de Van Duyven- voorde-sporthal aan de Don- gestraat in Oost-Souburg. Het programma bestaat voornamelijk uit samenzang met het publiek Verschillende koren werken mee, zoals Soli deo Gloria, St. Caecilia, Souburgs mannen koor, hervormd Kerkkoor, Ouderenkoor Souburg, Con Anima, Zuiderstemmen en fanfare „Vlijt en Volharding". De spreker is de heer Sinke uit Oost Souburg. De toegang is gratis. MIDDELBURG - Woensdag 19 december houdt de werk groep die zich inzet voor één oudergezinnen in Middelburg een open avond. In de Scheldebode van 5 de cember stond een verkeerde datum voor de open avond vermeld. De werkgroep wil ge zinnen die uit één man of één vrouw met kinderen bestaat in de gelegenheid stellen om el kaar op deze avond te ont moeten. De avond begint om acht uur, in het wijkcentrum „Ei- genhaard" aan de Oude Werf- straat 4 in Middelburg. verordening voor tweede hui zen aan te tonen heeft de frac tie de resultaten van een in '77 in Biggekerke gehouden en quête in de nota verwerkt. Daaruit blijkt dat slechts 6 procent van de bewoners vóór uitbreiding van het tweede woningbestand is en 37 pro cent tegen. Ook de leefbaar heid in de dorpen wordt er door de tweede huizen niet beter op, zo meent de fractie. Het bevolkingsaantal vermin dert en vergrijst waar scholen, winkels en verenigingsleven weer de dupe van zijn. Over de hele gemeente verspreid zijn bijna twaalf van elke honderd huizen tweede woning. In WOONT U IN DIT GEBIED Dan behoort De Scheldebode iedere week UITERLIJK WOENSDAGAVOND in de brievenbus te zitlen Waarschuwt U ons a u b als U ons blad met regelmatig of te laat ontvangt Tel 01184-19910 Zoutelande is het percentage het hoogst; daar zijn vieren twintig van de honderd huizen maar enkele maanden per jaar bewoond. voor snelle beslissers JA Nü beslissen in 1980 laten komen in 1981 betalen (laatste deel) Dat kan bij Centraal Parket Magazijn. Dat betekent éxtra voordeel voor u: in 1981 profiteren van prijzen die in 1979 golden Bovendien alles rechtstreeks geïmporteerd met uitschakeling van de tussenhandel. eiken lamel 1b mm dik v.a. 39,^ eiken moraiek 8 mm dik massieve stroken 22 mm din v a ju. kompleet met keiharde ptaklaag. dus nauwl>|ks onde.houd. Wilt zélf leggen? Prima! Laat u het liever aan ons over - dan krggt u vakwerk tegen kostprijs. - Maak een afspraak irket in n 1 en bezichtig liefst 300 m2 parket 50 verschillende soorten. Reden.en genoeg om nu de hoorn van de telefoon te pakken en ie draaien: (076) 139044 of 143421 tbgg (van 9.00 tot 21.00 uur) Bezichtiging en adviezen altijd gratis en vrijblijvend, maar wel uitsluitend op afspraak. Wees geen dief van uw eigen portemonnee. BESTEL NU PARKET- BETAAL LATER Nieuwe Haagdijk 8 - Breda VLISSINGEN/OOST/SOUBURG - De werkgroep Po litiek Kaffee heeft bewonersgroepen in Vlissingen en Soü- burg uitgenodigd om eens te komen praten over het op richten van een huurdersbelangenvereniging. Het is be kend dat een aantal huurders problemen heeft met wo ningbouwverenigingen en beleggers. Het lijkt de werk groep zinnig om te bekijken in hoeverre de huurders ge meenschappelijke problemen hebben, die door een huur dersbelangenvereniging mogelijk beter zouden kunnen worden opgelost. Een en ander yindt plaats op vrijdag 14 december in Politiek Kaffee De Zwaan aan de Kromwe- gesingel 1. Het begint om half negen. Tom Clajouw, lid van de werkgroep leidt de avond in en bespreekt een aantal knelpunten. De problemen met de commerciële beleggers (Fortress), en de institutionele be leggers (persioenfondsen, verzekeringsmaatschappijen) komen aan de orde, evenals die met sociale beleggers als stichtingen en woningbouwverenigingen met hun on-de- mocratische structuur, de mogelijkheid of de onmogelijk heid van het huren van goedkope wohingen, de anti- kraakwet, enzovoorts. De avond is gratis voor iedereen toegankelijk.

Scheldebode | 1979 | | pagina 1