KEUKENS Project één-oudergezinnen in Middelburg van start „Eerst praten over Walchers wegennet alvorens M'burgse rondwegen te realiseren *£rET 71-jarige Cousin Joe treedt op in de Piek PARKET DE PARKFT TARKFT B&W Vlissingen willen bouwen „Zeeland 40-45" deel l RUITER Avondgebed in teken van kernbewape ning Globe met Zeitgeist in Middelburgse schouwburg WOENSDAG 5 DECEMBER 1979 - TOTAAL OPLAGE 323.350 EX. UITGAVE: ZEEBRA WEEKBLADEN - 29e JAARGANG JA Nü beslissen vCEN I R A AL PARKETMAGAZIJN Schouderklopje CENTRAAL KEUKEN MAGAZIJN Forumavond CNV in Vlissingen Oorlogstuig VERLOVEN IN SFEER VAN DE REE FF Schuilkeet voor ,,de uitlaat L.W. de Bree D! 5 CHI w EBODE 201 WEEKBLAD VOOR WALCHEREN: EDITIE MIDDELBURG EDITIE VLISSINGEN TELEFOON (01184) 19910 KANTOOR: TORENSTRAAT 5. VLISSINGEN POSTADRES: POSTBUS 350. 4380 AJ VLISSINGEN Baas Steinhaüser volgde vader en grootvader op bij de Schelde - voor snelle beslissers in 1980 laten komen in 1981 betalen (laatste deel) Dat kan bij Centraal Parket Magazijn. Dat betekent èxtra voordeel voor in 1981 profiteren van prijzen die in 1979 golden Bovendien alles rechtstreeks geïmporteerd met uitschakeling van de tussenhandel. Daardoor a eiken lamel 15 mm dik 2g.gQ m2 eiken mozaïek 8 mm dj 5(J m2 feiharde laklaag, dus nauwelijks onde.houd Wilt u zélf leggen7 Prima' Laat u het liever aan ons over dan kriigt u vakwerk tegen kostpri|s. - Maak een afspraak en bezichtig liefst 300 m2 parket in 50 verschillende soorten. Redenen genoeg om nü de hoorn van de telefoon t'. pakken en te draaien (076) 139044 of 143421 (bggl (van 9.00 tot 21 00 uur) Bezichtiging en adviezen altijd gratis en vrijblijvend, maar wel uitsluitend op afspraak. Wees geen dief van uw eigen portemonnee. BESTEL NU PARKET BETAAL LATER Nieuwe Haagdijk 8 - Breda VLISSINGEN. - „B. C. Steinhaüser, baas tandioielfa- briek bij de Koninklijke Maatschappij „de Schelde" staat er in het telefoonboek. Voor medewerkers en gepensio neerde medewerkers van de Schelde is het baas Steinhaü ser. Vorig jaar vierde hij zijn veertigjarig jubileum bij de Schelde. Hij is al de derde generatie Steinhaüser die bij de Schelde werkt; zijn grootvader begon daar in 1890. Het ziet er naar uit dat ook het 100-jarig werkverband van de familie met de Scheepswerf gehaald wordt: zijn dochter, de vierde generatie dus, werkt als assistente bij de be drijfsarts van de Schelde. De jaarlijkse jubilarissenavond die vrijdag 7 december in het Scheldekwartier wordt ge houden, is een mooie aanleiding om eens met baas Stein haüser te praten over alles wat met werken bij de Schelde te maken heeft. „Ik ben niet zo gelukkig met 't woord baas. Dan zie ik een man met een dikke buik, als een Toen de oorlog begon, kwam dictator rondlopend, orders er nog een reden bij om voor de uitdelen. Dat hoeft voor mij Schelde te blijven werken: de niet zo, ik wil niet boven de kans om voor de Arbeitsein- mensen staan", zegt Stein haüser. In '38 startte hij zijn loopbaan op de toenmalige leerschool van de Schelde. „Ik had geluk dat ik daar werd aangenomen. Voor de oorlog loerden heel wat jongens op zo'n kans. Er was tenslotte weinig werk. Van kiezen was in die tijd dan ook amper spra ke, als je maar iets had. Boven dien zorgde de Schelde voor 75 procent van de Vlissingers voor werk, dus de keus was sowieso al beperkt. Ik trof 't eigenlijk bijzonder, want juist in mijn leertijd startte de Schelde met een verbeterde opleiding, zoals die nu eigen lijk nog bestaat. VLISSINGEN - Vrijdagavond 7 december treedt in de Piek in de Hellebardierstraat in yiissingen de 71-jarige Cousin Joe uit New Orleans U.S.A. op. Deze piano-playing, gospel- wailing, soul-shouting, jazz- playing, rock'n rolling tap- dancing bluesman is van alle (muziek)markten thuis. In het begin van de dertiger jaren was hij al een bekend zanger in New Orleans. Om aan de kost te komen zong hij bij Jazzor kesten op de rivierboten die de Missisipi bevoeren. Samen met Denny Barker speelde hij bij de „Cab Calloway Band" die enorm populair werd. Tijdens de veertigez jaren werkte hij zelfs met de groten als Billy Holiday. Ella Fitzgerald, Frank Grimes en Hot Lips Pa ge. At en toe toerde hij wat door Florida en op een keer door Cuba. Hij ontwikkelde zich tot humorist en tapdan- cer, waardoor hij de bijnaam kreeg van Smiling Joe. Hij speelde muziek waar het publiek het meest voor voelde. De vernieuwde belangstelling voor authentieke Amerikaanse muziek maakt Cousin Joe tot een veel gevraagde gast in Europa en ook op het laatste North-Sea Jazzfestival riep het publiek hem voor zijn grote innnemendheid en vakbe kwaamheid verschillende malen terug. Het optreden in de Piek be gint om half negen. Toegang bedraagt f 6,50. satz naar Duitsland gestuurd te worden zou veel kleiner zijn. De werkelijkheid bleek an ders. Steinhaüser en zijn me de-leerlingen moesten toch naar Duitsland. „Na de oorlog ben ik meteen weer naar de Schelde terugge gaan. Ek bofte weer, want een paar jaar later werd ik baas. Ik was de jongste baas die ze ooit bij het bedrijf hebben gehad. Het werd toen wel hoger aan geslagen dan nu. Toen had een baas ook veel meer vrijheden. Er waren echte verschillen tussen de mensen. Zo kon een baas rustig een uurtje later op het werk komen. Kantoor en bazen staan boven de wet zei den ze vroeger. Nu is er een prikklok: iedereen moet opi acht uur afklokken en daarmee uit. Persoonlijk vind ik 't niet zo leuk, maar het is beter dat alles gelijk is voor iedereen". Steinhaüser is erg te spreken over de waardering die de werkers nu bij de Schelde krij gen. „Mijn grootvader werd op de kamer van de hoge baas geroepen en kreeg een schou derklopje, omdat hij vijfen twintig jaar zo zijn best voor het bedrijf had gedaan. Dan kreeg hij nog een sigaar en een wijntje en dat was 't. Mijn va der kreeg al iets meer, een Delftsblauw bord". Dat bord hangt aan de muur in zijn woonkamer, naast die van zijn eigen 25- en 40-jarig jubileum, want de Schelde heeft er een traditie van gemaakt deze bor den bij jubilea weg te geven. De laatste jaren krijgen jubi larissen een extra maandsala ris mee naar huis en wordt bo vendien een feest voor ze geor ganiseerd. ,,Ik heb gemerkt dat die feesten door iedereen zeer worden gewaardeerd. Zowel de mensen van de werkplaats als van het kantoor zijn dan aanwezig. Er is geen onder scheid meer tussen de mensen. Daarom springen die feesten er ook helemaal uit. Als alles op het werk ook die kant uitging, zou de werksfeer nog veel beter zijn. Nu zijn er nog verschillen, bijvoorbeeld tussen de mensen in de werkplaatsen waar het overgrote deel van het perso neel werkt, en op kantoor. Dat ligt ook wel aan de mensen in de werkplaats zelf. Zij moeten er zich bewust van worden dat zij niet minder zijn dan de kantoormensen. En dat groeit, dat bewustzijn. Als we ons be wust worden dat we mekaar allemaal nodig hebben - en dat gebeurt - kan er iets goeds uit groeien. Dé verschillen die er nu nog zijn zullen dan ook in de toekomst wel verdwijnen". Nu zijn er nog een aantal hinderpalen die die gelijkheid in de weg staan. Steinhaüser noemt als voorbeeld de be grensde mogelijkheden in de werkplaatsen. „Als alles mee zit, heb je in de werkplaats op je vierendertigste de hoogste klasse bereikt. Tot je vijfen zestigste kun je daar niet meer verder. De Schelde zou mis schien wel willen, maar ze zijn gebonden aan de CAO. Dat is natuurlijk geen prettig voor uitzicht. Op de kantoren kun je wel verder, omdat daar de mo gelijkheid bestaat bij te blijven leren". Moest Steinaüser vroeger nog poepen over de balk en zijn handen wassen in een emmer onder de werkbank, nu zijn er mooie wasgelegenheden, w.c.'s en een airconditioned werk plaats (de tandwielfabriek al thans). Redelijk schoon werk in een schone werkplaats, zegt Steinhaüser. Zijn de werkom standigheden sinds de oorlog sterk verbeterd, de sfeer van de mensen onder elkaar vindt hij minder geworden. „Het leven is harder geworden. Vroeger was er gezelligheid op 't werk. De mensen kwamen ook bij el kaar thuis en dat is niet meer". Over stakingen om verbete ringen in het bedrijf af te dwin gen heeft Steinhaüser zijn twijfels. „Ik doe er niet aan mee en ik moet er persoonlijk ook niks van hebben. Ik ben baas en als zodanig een ver lengstuk van de leiding en daarom vind ik dat ik aan sta kingen niet mee kan doen. Het is meestal een klein groepje dat een staking wil beginnen en dat kan best voor een goed doel zijn maar ik zie er zin niet van. Ik weet ook dat de meesten er doorgaans niet voor voelen. Ze doen dat omdat er anderen zijn die 't doen. Dan doen ze mee. Maar zin? Twee weken staken kost zoveel dat je dat in een jaar niet meer terug verdient. van zijn niet goedkoop! bij ons voorop staan! De mooiste keukens, die in Nederland te vinden zijn. staan opgesteld op: I NIEUWE HAAGDIJK 8 BREDA Bezichtiging, uitsluitend na telf. afspraak 076-139044 b.g.g. 143421 Levering, alleen via de vakhandel. Vraag ons de dealertijst. Voor Brabant en Zeeland zoeken wij nog enkele dealers. B. Steinhaüser (foto Cor Schuilwerve) WOONT U IN DIT GEBIED Dan behoort De Scheidebode iedere week UITERLIJK WOENSDAGAVOND in de brievenbus te zitten Waarschuwt U ons a u b als U ons blad niet regelmatig of te laat ontvangt Tel 01184-19910 VLISSINGEN - De afdeling Vlissingen van het CNV houdt dinsdag 11 december een fo rumavond. In 't Anker, Bonne- dijksestraat 163 in Vlissingen. Voordat de discussie kan be ginnen, geven drie CNV-ers een inleiding: Dat zijn L.Q. Phernambucq, districtbe stuurder; R.Bil, districtbe stuurder Industriebond en C. Zwijnenburg, hoofdbestuur der Vervoersbond. De forum-avond begint om half acht. MIDDELBURG - Een werkgroep, bestaande uit welzijnswer kers en vrijwilligers, wil één-oudergezinnen uit Middelburg de mogelijkheden gaan bieden met elkaar in contact te komen. Het gaat dan om gezinnen die uit een man of een vrouw met kinderen bestaan. Belangstellenden kunnen dinsdag 11 december de open middag bezoeken in het wijkcentrum „Eigenhaard" aan de Oude Werfstraat 4 in Middelburg. Het begint om halftwee. De ervaring leert daï één oudergezinnen het in deze maatschappij moeilijker heb ben dan volledige gezinnen. Het projekt in Middelburg is dan ook gestart om de deel neemsters en deelnemers met elkaar aan een grotere weer baarheid te laten werken. Dat kan door met elkaar te praten of aktiviteiten op te zetten, maar wat er werkelijk gaat ge beuren, zal van henzelf afhan gen. De eerste bijeenkomsten worden onder begeleiding ge- Op de lange duur heeft 't mis schien wel betekenis, omdat de onvrede door een staking bij iedereen bekend wordt. Maar feit blijft dat de verlangens vaak toch niet meteen kunnen worden vervuld. Je kan er ook op een andere manier de aan dacht op vestigen". Dat de Schelde eigenlijk te gen de wet in enkele honder den ingeleende krachten via koppelbazen en uitzendbu reaus in dienst heeft, moet vol gens Steinhaüser dan ook met praten worden opgelost. Niet met staken. „Het geeft natuur lijk irritatie dat deze mensen meer geld in handen krijgen dan onze mensen, maar het kan niet van denen dag op de an dere worden opgelost. De Schelde zou de werkomstan digheden zo moeten verbete ren dat die mensen zeggen: ik wil hier voor vast gaan wer ken". Het maken van oorlogssche pen levert voor Steinhaüser geen gewetensproblemen op. „Een mens maakt natuurlijk nooit graag oorlogstuig. Maar: de kennis op dit gebied is hier gegroeid, het is nodig, laten we dus blij zijn dat we 't kunnen. We hebben wel 'ns gepraat: zullen we die koelschepen voor Rusland nou wel bouwen? Maar een dag later was dat al vergeten. Ook met de schepen die voor de Sjah van Iran be stemd waren, hebben we nooit moeite gehad. Van de mensen bij de Schelde die ik ken, heeft niemand er problemen mee". VLISSINGEN - Het dagelijks bestuur van de gemeente Vlis singen wil de komende driejaar 1.600 nieuwe woningen bouwen. Jaarlijks zouden 250 woningen in de nieuwe wijken en 100 in de binnenstad nodig zijn om de bevolkingsgroei op te vangen en 100 voor onvolledige gezinnen en bejaarden. Naast dit jaarlijkse aantal van 400 woningen wil de gemeente nog een achterstand (van 390 woningen) inlopen die in de afgelopen drie jaren is ontstaan. Het college heeft zich bij de ze groei gebaseerd op de nog in discussie zijnde doelstellingen voor het streekplan Midden- Zeeland. Daarin worden drie modellen voor bevolkingsgroei aangegeven. Voor Vlissingen zou model A een bevolkings groei van 6.644 opleveren in de periode van 1979 tot en met 1990, model B 3.764 en model Midden-Zeeland 2.014. De- groei van model A vindt het college nergens op gebaseerd en die van het Midden-Zeeland model evenmin. Het college vindt de ver wachtingen in model B reëel en heeft dus voor dit model geko zen. Volgens dit model zouden er jaarlijks tot 1991 250 wo ningen mogen worden ge bouwd en daarna jaarlijks 125. Het college wil de eerste jaren dus meer bouwen dan volgens dit model noodzakelijk zou zijn. De nieuwe woningen voor de eerste drie jaar moeten begin! met ringen kopen bij JUWELIER Het is moeilijk je beslissing te nemen uit bijna 100 model len, maar gezellig MIDDELBURG - Het Middelburgse comité „Stop de Rondweg" vindt dat via het Streekplan Midden-Zeeland eerste en grondige discussie over het hoofdwegennet op Walcheren moet worden gevoerd, voordat de gemeente Middelburg een rondwegenstelsel gaat aanleggen. De noodzaak van een rondwegenplan is onvoldoende gaat aanleggen. De noodzaak van een rondwegenplan is onvol doende aangetoond, er is geen rekening gehouden met alternatieven en de bevolking heeft geen inspraak over het plan gekregen, aldus het comité in een brief aan provin ciale staten. Het comité ziet een direct verband tuisen het tot stand komen van een Dammenweg en de Middelburgse plannen. De Dammenweg zou namelijk van de Oosterscbelde via Vrouwenpolder en Seroosker- ke op het Middelburgse rond- wegennet kunnen aansluiten, zodat een verbinding met de Rijksweg tot stand komt. Het comité vindt de aanleg van dergelijke nieuwe wegen op Walcheren ongewenst voor de natuur, het landschap en de landbouw. In de brief stelt het comité daarom vast, dat de Middel burgse plannen indruisen te gen de doelstellingen die de provincie in de discussienota over het Streekplan Midden- Zeeland heeft neergezet. Het behoud van de landschappe lijke waarden is namelijk één van de hoofddoelstellingen. Het feit dat twee woonwij ken worden doorsneden is ook een bedreiging voor het woon- en leefmilieu. In de opzet van het rondwegenplan ziet het comité ook kwalijke punten. Zo is er geen rekening gehou den met ongelijkvloerse krui singen voor het langzame ver keer. Het aantal verkeersonge vallen zal door de rondwegen dan ook niet verminderen. Nu al is er een toename te zien van het aantal ongevalleh in de wijk waar de eerste rondweg werd aangelegd: Griffioen, al dus het comité. „Aangezien er nog nooit een degelijk onderzoek naar de herkomst en bestemming van het Middelburgse verkeer is verricht, vragen wij ons af of dit rondwegenstelsel uitein delijk wel voldoende functio neel zal worden. Met name betwijfelen wij ten zeerste of de (binnen) stedelijke verkeers problemen er wel door worden opgelost," schrijft het comité. Er zijn betere mogelijkheden denkbaar. Het comité „Stop de Rondweg" denkt dan aan de Maisbaaiverbinding. worden verdeeld in 680 wo ningwetwoningen, 335 pre miehuurwoningen, 305 koop woningen en 290 woningen in de vrije sector. De plannen van het college worden aanstaande donderdag besproken in de vergadering van de advies commissie voor de ruimtelijke ordening. Daarna zullen de plannen nog in de gemeente raad aan de orde komen. VLISSINGEN - De Motor sportvereniging „De Uitlaat" wil bij de Engelandweg in het Sloegebied een schuilkeet plaatsen. De vereniging maakt daar tijdelijk voor trainingen en wedstrijden gebruik van een stuk grond van het Ha venschap Vlissingen. De com missie voor de ruimtelijke or dening praat morgenavond om halfacht onder meer over het daarvoor noodzakelijke voor- bere idingsbesluit. houden, daarna moeten de deelnemers het zelfstandige doen. De werkgroep heeft contact met de leden van het projekt een-oudergezinnen in Vlissingen dat al een jaar pri ma blijkt te lopen. Naast de open middag op 11 december is er nog een open avond op woensdag 12 decem ber Deze begint om acht uur op hetzelfde adres. Wie er meer over wil weten, kan bellen met Aleid Rosink, tel. 01180-27311, tussen half tien en half een 's-morgens. Zij it lid van de werkgroep. deel I gebonden 47,00 Bij ons nog leverbaar Paul Krugerstraat 55-57 VLISSINGEN 01184-12733 HOOGELANDE - Donder dag 6 december za 1 er in de ka pel van St.-Maarten een avondgebed gehouden wor den. Ds. Pettinga uit Vlissin gen overdenkt er de gebeurte nissen rondom de modernise ring van de kernwapens. Tegenover de afschrik- kingspolitiek van de Navo predikt het IKV al enkele jaren een echte vredespolitiek. Met nadruk wordt er gewezen dat de gebedsdienst géén demon stratie is, maar een aanwijzing in welke richting het Interker kelijk Vredesberaad zijn kracht wil zoeken. Het gaat om een teken. De kapel van St.-Maarten staat aan de kruising Zwager- manweg/Hogelandseiveg/ Meinersweg tussen Grijpsker- ke en Koudekerke. Het begint om halfacht. MIDDELBURG - Op woensdag 12 december speelt Zuidelijk Toneel Globe in de schouwburg in Middelburg het stuk Zeitgeist vanRainer Wer ner Fassbinder. In Zeitgeist komt een meisje van een verre planeet, Phoebe Zeitgeist (een oreatie van de Amerikaanse striptekenaar Frank Springer) naar de aarde om de mensen en hun wereld te leren kennen en een reportage te schrijven over de democra tie. Ze raakt echter in moei lijkheden omdat ze de mensen niet begrijpt. Ze kent wel de woorden maar de taal begrijpt ze niet. Ze probeert die te le ren, maar de menselijke ver houdingen zijn te ingewikkeld voor Phoebe. Globe heeft voor dit stuk gekozen omdat het alle mogelijkheden geeft om de ze ventiger jaren te analyseren en •hun gedachten daarover dui delijk te maken. Het stuk wordt geregisseerd door Paul Vermeulen Windsant. Het begint om 20.00 uur. Kaarten zijn verkrijgbaar bij Uit in Zeeland, telefoon 01180-15256 en indien nog voorradig 's avonds aan de zaal. 1 v

Scheldebode | 1979 | | pagina 1