Plannen voorblindenschool en „ons eigen huis ISOLEREN! polyglass Th.Enmop.ane ABN Bank TROUWEN? PRINS GLAS B.V. HET FINSE WINKELTJE WANDMEUBEL ff Voor aanstaande en jonge echtparen is er een informatief en onmisbaar boekje: „Zo zijn we getrouwd". Wetenswaardigheden over huwelijksrecht, belasting, erfrecht en verzekering. U krijgt het gratis bij: ASSURANTIEKANTOOR: met dubbele beglazing KOMO MED6CKEUR0 Gemonteerd volgens fabrieksvoorschrift. Vooralle informatie bel 01184-13351. SHOP rrrrm In losse elementen op te bouwen. In het agrarisch bedrijf tellen de seizoenen. Ook in financieel opzicht. Nu hebt u misschien een geld- reserve waar u niet onmiddellijk een bestemming voor ziet. Maar straks des te meer. Zorg daarom dat u rente oogst Dat uw geld voor u werkt in die periode. Het is ons vak om u daar een aantrekkelijk voorstel voor te doen. Bankieren is persoonlijk maatwerk. Naast de voorbeelden hieronder zijn er nog meer mogelijkheden, speciaal voor u. Kom er even over praten met de ABN. Het kan u procenten schelen. Welkom bij het ABN-kantoor in uw omgeving. ABN Spaarrekening/ Spaarboekje. ABN Giro spaarrekening. ABN Spaar-Extra- rekeningen I en II. Rente resp. 7% en 8%, maar 1% resp. 2% opnamekosten. Spaardeposito's met vaste termijn. Waardepapier aan toonder. ABN Kasbiljet. Is aan trekkelijk i.v.m. opschuiving rente- inkomen. Rente van 8'/4% tot 9lfz%. ABN Groeikasbiljet. ABN Spaarbiljet. Termijndeposito. DE SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 5 DECEMBER 1979 217 TrDVTFf t7tm ii-.fa j11t «4 jii 1i. iA. 11 TERNEUZEN - Heeft u er wel eens bij stilgestaan hoe het is om visueel gehandicapt te zijn? Om niets of bijna niets te kunnen zien? Ja, blindeman netje hebben we allemaal wel eens gespeeld. Maar dat was maar even en tussen de kiertjes van de blinddoek door zagen we toch nog licht genoeg. Toch zijn er genoeg mensen die blind of slechttziend zijn. Al vanaf hun geboorte of heel vaak ook pas op latere leeftijd leven zij in het donker. Dat is ontzet tend moeilijk te verwerken en daarbij komen dan nog eens alle beperkingen die een leven zonder licht met zich mee brengt. Gelukkig is er een vereni ging die de belangen van deze visueel gehandicapten behar tigt: de Nederlandse Bond voor Blinden en Slechtzienden. Sinds 1977 zijn de vier tot dan toe afzonderlijk opererende bonden hierin opgegaan. Daarnaast is er de Stichting Ons Zeeland. Eén van de acti viteiten is de uitgave van de gesproken krant Ons Zeeland en de speciale uitgave De Bab belaar, die één keer in de veer tien dagen verschijnt en waarin meer achtergrondin formatie wordt tegeven en bij zondere gebeurtenissen wor den besproken. Let wel: dit alles op de band. Ook in Zeeuwsch-Vlaande- ren is een werkgroep actief die vanuit deze instanties is ont staan en probeert in Zeeuwsch-Vlaanderen een aantal activiteiten van de grond te krijgen. De groep bestaat uit: me vrouw De Putter Terneuzen, Ronny Buys Koewacht, Willy v. d. Walle Vogelwaarde, me vrouw J. Frijman Sluis en de heer L. de Groote uit Terneu zen. Hij treedt als woordvoer der van de groep op: „Wij, als visueel gehandicapten willen een volwaardige plaats in de maatschappij. Al zien we niet" of nauwelijks, we kunnen wel denken. Er is heel veel werk wat ook door een visueel ge handicapte kan worden ge daan. Het probleem is mo menteel echter dat er al zoveel ziende werklozen zijn. Die komen altijd nog eerder aan de bak dan wij". Zelf weet de heer De Groote maar al te goed wat het wil zeggen om uitgeschakeld te worden: Binnen anderhalf jaar tijd nam zijn gezichtsvermo gen zover af, dat werken on mogelijk werd. Lezen, autorij den, allemaal dingen die zo lang je kunt zien heel gewoon zijn, maar die hij op den duur allemaal moest laten vallen. „Ik geloof niet dat je 't ooit accepteert. Natuurlijk, naar mate je langer met je handicap leeft en meer mogelijkheden ontdekt om toch bezig te zijn, gaat het wel beter. Maar hele maal accepteren, nee, dat denk ik niet. Je hebt het er allemaal moeilijk mee. De één uit het op een andere manier dan de an der. Daarom is het contact met de leden onderling zo fijn. Je zit allemaal in het zelfde schuitje. Daarom kunnen we ook heel veel plezier hebben met elkaar". Sinds een jaar is de werk groep nu actief in Zeeuwsch- Vlaanderen. De bond telt een kleine vijftig leden en voor hen worden tal van evenementen op touw gezet. Johan de Vries las op een contactmiddag zijn spookverhalen voor, er is een jaarlijkse gaaiboldag inge steld, waarbij de inzet een wisselbeker is. Ook worden er excursies naar bedrijven geor ganiseerd: „Je voelt de mensen dan denken, wat moeten die blinden hier. t Klinkt ook gek, als we zeggen dat we de lezing met dia's heel interessant von den. Als de uitleg die gegeven wordt echter duidelijk is, dan is voor ons zo'n excursie net zo interessant als voor een zien de". Verder wordt - meer op pro vinciaal niveau - gewerkt aan de totstandkoming van een ei gen behuizing voor blinden en slechtzienden. Tpt het acht tiende levensjaar kan men in een instituut wonen. Daarna moet een andere oplossing ge zocht worden. Om te voorko men dat een visueel gehandi capte uit Zeeland ergens in Drente in een huis zou kunnen, en op die manier van de eigen omgeving en familie ver vreemdt, wordt nu hard ge werkt aan de realisatie van de plannen voor Ons eigen huis. Dat kost echter nogal wat! Een ander plannetje is de oprichting van een blinden- school. In Goes is sedert an derhalfjaar al een dovenschool en als er nu voldoende blinde en slechtziende kinderen in Zeeland bekend zijn, zou ook de blindenschool kunnen starten. Zaken als vervoer bij voorbeeld, zouden door de scholen gezamenlijk geregeld kunnen worden. Artsen en maatschappelijk werkers spe len de adressen echter niet vlug door, zodat het moeilijk is te achterhalen wie ervoor in aanmerking zouden komen. Als er in Zeeuwsch-Vlaande ren geïnteresseerden zijn, kunnen zij inlichtingen krijgen bij de leden van de werkgroep. Al terloops genoemd werd de gesproken krant, er zijn een groot aantal kranten, tijd schriften en boeken die op de band zijn vastgelegd. Ook an dere gehandicapten bijvoor beeld spastici of reumapa tiënten, hebben veel meer mo gelijkheden dan ze denken. Alleen de mensen weten het niet. Je kunt zelfs studeren op de band. Er zijn aangepaste spelen, muziekboeken, noem maar op", aldus de heer De Groote. „Vooral in het begin voel je je sterk geïsoleerd. Dat is op te heffen, door te proberen niet buiten de maatschappij te- rechtte komen, maar er voor te vechten een volwaardig lid van de samenleving te zijn". De heer De Groote is te allen tijde bereid inlichtingen te verstrekken. Ook over de faci liteiten die er zijn voor visueel gehandicapten. Zijn adres is Schuttershof 132, Terneuzen, telefoon 01150-97443. De heer De Groote: Ik geloof niet dat je 't ooit accepteert: De Bruijne, Achter het Hofplein 9, Middelburg, tel. (01180) 15203 H.H.A. Brinkhaus, Adr. Brouwerlaan 7„ Vlissingen, tel. (01180) 13013 D. van Kreeke, Westerzicht 711, Vlissingen, tel. (01184) 63967 F.G. Melse, IJsselstraat 19, Middelburg, tel. (01180) 13397 J.G. de Rijcke, Dr. Stavermanstr. 49, Vlissingen, tel. (01184) 12256 Dick Schinkel Assurantiën, Paspoortstraat 18, Souburg, tel. (01184) 64455 10 JAAR GARANTIE Het rijk geeft u 30% subsidie tot max. 1200,-. De aanvraag hiervoor wordt volledig door ons verzorgd. een vertrouwd adres. GLASHANDEL VLISSINGEN V. DISHOECKSTRAAT 44 Lange Viele 69, Middelburg Tot f 2.500 per maand vrij opvraagbaar. Rente 4'/2%. Voor aan koop van onroerend goed is het hele spaar- bedrag zonder boete opvraagbaar. Storten en opnemen per giro of bank. Tot f 5.000,- per maand vrij opvraag baar. Rente 5l/z%. Van 2 tot 6 jaar, rente 8'/4°/o tot 93/4%. Met opzegtermijn van 3 tot 36 maanden rente met 5'/2% tot 73/4%. Opvraag baar voor aankopen van onroerend goed zonder boete. Vanaf het derde jaar stijgt de rente jaarlijks; f 1.000,- wordt f 1.574,24 in 5 jaar. U kunt al na 2 jaarverzilveren. Rente tot 9'/2%. Is dagelijks op de beurs verhandelbaar. De max. looptijd is circa 5 jaar. Het kan fiscaal voordelig zijn i.v.m. de mogelijk heid tot verschuiving van de inkomsten belasting. Het rendement is hoog. Bankzaken. Ons vak. U zet uw geld vast op een termijn van 1 tot 12 maanden tegen een van tevoren afgesproken rente. Dit is interessant voor relatief grote bedragen (vanaf zo'n f25.000,-) die na een bepaalde tijd weer geïnvesteerd moeten worden. U krijgt een hoge rente die afhankelijk is van de geldmarkttarieven op het moment van afsluiten. De jongste tarieven hierover krijgt u op onderstaande adressen. Rentetarieven per 30 november 1979. Algemene Bank Nederland N.V., Markt 81,4331 LL Middelburg. Telefoon 01180-25258 «Algemene Bank Nederland N.V.,Coosje Buskenstraat 141,4381 LD Vlissingen. Telefoon 01184-15151 Algemene Bank Nederland N.V., Grote Markt 11 - 13,4461 AH Goes. feleloonOllOO-1*310 Algemene Bank Nederland N.V., Kanaalstraat 36 - 38,4588 BN Oost Souburg. Telefoon 01184 - 61992 Algemene Bank Nederland N.V, Hoofdstraat 19,4484 CA Kortgene. Telefoon 01108 - 345. I i

Scheldebode | 1979 | | pagina 15