Zestig vrijwilligers slechten taalbarrière voor gastarbeiders Rommelmarkt/bazaar nieuwe kerk in Vlissingen King Lear in schouwburg „CDA en VVD zetten renovatie op de tocht" Pompgemaal verhindert gebruik van trapveldje ÏHRUITER Krant maakt bedrijven wegwijs in subsidies en kredieten Amnesty met kraam in Vlissings stadhuis Sinterklaas zaterdag per boot naar Middelburg WOENSDAG 28 NOVEMBER 1979 TOTAAL OPLAGE 323.350 EX. UITGAVE: ZEEBRA WEEKBLADEN - 29e JAARGANG Koffiecontact Nieuw -M 'burg. „Zeeland 40-45" deel I Langer kamperen bij de boer in Mariekerke Vrouwencafé in Harlekijn JUWELIER VAN DE REE CDA-Zeeland praat over kernbewapening Zeeuws Museum een en al tentoonstelling a&thLt WEEKBLAD VOOR WALCHEREN: EDITIE MIDDELBURG EDITIE VLISSINGEN TELEFOON (01184) 19910 201 KANTOOR: TORENSTRAAT 5. VLISSINGEN POSTADRES: POSTBUS 350. 4380 AJ VLISSINGEN MIDDELBURG - Er wonen op Walcheren enkele dui zenden buitenlandse werknemers. De meesten van hen komen uit de landen rond de Middellandse Zee, zoals Spanje, Italië Marokko, Turkije en Joegoslavië. Deze mensen hebben vaak grote aanpassingsmoeilijkheden als ze in Nederland komen wonen. De taalbarrière speelt daarbij een belangrijke rol. Om daar iets aan te doen zijn in Middelburg en Vlissingen zo'n zestig vrijwillige medewer kers en medewerksters bezig deze buitenlandse werkne mers en hun gezinnen de Nederlandse taal bij te brengen. „Het is allemaal begonnen tijdens een Kerstherberg zes jaar geleden," zegt mevrouw Maandag, één van de leden van de Initiatiefgroep Buiten landse Werknemers. „Er wa ren daar nogal veel buitenlan ders aanwezig en die voelden zich hier helemaal niet thuis. Toen zijn de heer de Bert en mevrouw Schram begonnen Nederlandse lessen te organi seren voor deze mensen. Dit bleek al snel een groot succes. Degenen die les kregen vertel den het weer aan hun vrienden en familieleden en zo ontstond er een soort sneeuwbaleffect, want deze Turken en Marok kanen brachten steeds weer nieuwe mensen mee, die ook van de gelegenheid gebruik wilden maken. Ook werden er veel mensen aangemeld via maatschappelijk werkers, de vreemdelingenpolitie, ar beidsbureaus en dergelijke. Wij hebben toen advertenties gezet voor meer vrijwillige medewerkers, maar er rea geerden maar twee mensen. Ikzelf heb ook jarenlang les gegeven. Dat ging op een heel schoolse manier. We zaten met een man of tien rond de tafel en er werd echt een hele avond hard geleerd. Nu geef ik voor namelijk nog les aan de wat gevorderden en mensen met een hogere opleiding. Ik ben zelf lerares Nederlands en ik doe dit met erg veel plezier." Sinds twee jaar worden deze lessen georganiseerd met me dewerking van de Stichting Welzijn Buitenlandse Werk nemers. Het aantal medewer kers groeit nog steeds en ook het aantal aanvragers van les sen. Dit laatste komt vooral door het feit, dat steeds meer buitenlandse werknemers hun gezin naar Nederland laten komen. Van de oorspronkelij ke plannen, van de gastarbei ders om in Nederland goed te kunnen sparen en dan met dat geld in eigen land wat op poten te zetten, komt in de praktijk weinig terecht. Dit heeft de hulpverlening wel wat veran derd, want vooral Turkse en Marokkaanse vrouwen is de vrijwilligster die les komt ge ven, vaak een erg goede vrien din in wie ze veel vertrouwen hebben. Mevrouw Marijn doet dit werk al jaren. „De eerste lessen zijn altijd ontzettend ver moeiend en moeilijk. De men sen spreken nog geen woord Nederlands en het is dan erg moeilijk om ze wat te leren. Omdat ik natuurlijk ook geen Marokkaans of Turks spreek werk ik vooral met plaatjes; ik. wijs iets aan en geef het een naam. Ik heb op dit gebied echt wel wat pionierswerk verricht, want toen ik ermee begon, was er nog helemaal geen geschikt lesmateriaal en ik heb avond- enlang allerlei tekeningen zit ten maken om zo iedere keer weer een les voor te bereiden. Nu is er sinds kort wel een goed leerboek, gelukkig. De con crete dingen diëje aan kon wij zen, leverden meestal geen problemen op. Maar om be grippen als zout, zoet en zuur uit te leggen, ging ik vaak op stap met een tas vol augurken, chocola en zout, om te laten proeven. Als de mensen de eer ste lessen achter de rug hebben, wordt het meestal erg gezel lig.Zeker voor de vrouwen word je dan echt een goede vriendin. Ze zijn meestal erg blij als je komt, want ze zijn vaak erg eenzaam," aldus me vrouw Marijn. In Turkije wonen de families meestal in één huis bij elkaar: opa en oma, kinderen en klein kinderen. Wanneer ze dan in Nederland komen, staan de vrouwen er vaak ineens hele maal alleen voor en dat is na tuurlijk een hele overgang. Het contact tussen de man en de vrouw is in die culturen ook anders dan we in Nederland gewend zijn. De vrouwen wer ken meestal niet, gaan niet al leen uit en hebben de hele dag de tijd. Mevrouw Marijn: „Als je er komt, word je dan ook harte lijk ontvangen. Niemand heeft haast en dat doet toch ook wel weer prettig aan. Als de vrou wen hier pas wonen gaan we ook wel mee naar de winkel en de dokter en zo. Ik vind het zelf belangrijk dat dat niet te vaak gebeurt, want dan zouden deze vrouwen te afhankelijk wor den. Het is juist de bedoeling, dat ze zelfstandiger worden en niet voor ieder probleempje de hulp van anderen inroepen. Ik zou de mensen ook willen zeg gen, mhak er niet zo direkt een probleem van als er toevallig een buitenlands gezin naast je komt wonen. Probeer eens ge woon een praatje te maken af en toe. Mochten er toch problemen ontstaan, dan kan men altijd de hulp inroepen van de Stichting Welzijn Bui- VLISSINGEN - Nog dit jaar wil de kerkvoogdij van de Ne derlands Hervormde Ge meente van een nieuwe kerk in Vlissingen aanbesteden. Het gebouw komt naast het win kelcentrum Papagaaienburg ongeveer daar waar het fiets- tunneltje de Zuidbeekseweg kruist. Het kerkcentrum is bedoeld voor de Gereformeerde en Hervormde bewoners van de wijken West-Souburg, Wes- terzicht, Bossenburgh, Papa gaaienburg en Zuidbeek. De grote zaal van het centrum zal plaats gaan bieden aan 450 personen. Verder komen er twee vergaderruimten en een keuken. Bij de bouw wordt re- Zo gaat het nieuwe kerkcentrum er uit zien. MIDDELBURG - In het wijkgebouw aan de Nassau- laan in Nieuw-Middelburg zal voortaan elke dinsdag een koffiecontactmorgen worden gehouden. Dinsdag 4 decem ber van halftien tot halftwaalf vindt het eerste koffiecontact plaats. Iedere inwoner van de wijk is welkom. Voor kinderen is er een opvangmogelijkheid. VLISSINGEN - Het trap veldje aan de Olympiaweg in Vlissingen zal tot eind 1981 niet meer voor spel en sport gebruikt kunnen worden. In verband met de vernieuwing van het Vlissingse riolerings stelsel zal op het veld een pompgemaaltje gebouwd wor den. Met de bouw is al een begin gemaakt. Als het veld klaar is wil de gemeente het opnieuw inrichten. kening gehouden met een mo gelijke verbinding naar het al gemene wijkcentrum dat daar vlakbij zal verrijzen. Om aan geld te komen is men al begon nen met een geldwervingsak- tie. Op donderdag en vrijdag 29 en 30 november en op zaterdag 1 december staat een bazar en rommelmarkt op het pro gramma, het doel is eveneens: geld voor de bouw. Een en an der vindt plaats in 't Anker aan de Bonedijkestraat. De rom melmarkt is geopend op don derdag van zeven tot tien uur, op vrijdag van twee tot vijf en van zeven tot tien uur en op zaterdag van een tot zes uur. tenlandse Werknemers in Vlissingen, die een maat schappelijk werkster in dienst heeft. Zij kan misschien mee helpen de problemen uit de weg te ruimen. Ik ben juist als vrijwilligster aan het werk ge gaan, omdat ik hoop dat de Nederlanders en de buitenlan ders door het wegnemen van de taalbarrière nader tot elkaar kunnen komen". De Turkse familie Coban kreeg ook Nederlandse les van een vrijwilligster. De heer Co- ban zegt in redelijk Neder lands: „Ik heb een veel beter contact gekregen met mijn collega's en voor het werk is het natuurlijk ook een verbe tering. Als je de taal niet kent en daardoor de opdrachten niet begrijpt, wordt het wer ken veel moeilijker. Ik heb op het ogenblik geen les meer maar ik denk erover weer te beginnen. Wel lees ik Neder landse kranten en zo en schrij ven probeer ik ook wel, maar dat is toch wel erg moeilijk." De heer Coban werkt nu vijf jaar in Nederland. Zijn vrouw woont nu twee jaar hier en heeft ook a-1 die tijd les. Ze be grijpt het Nederlands goed en met de vrijwilligster spreekt ze het ook goed, maar met vreem den erbij vindt ze het erg moeilijk en durft ze het nog niet zo goed aan. Wat het leren van Nederlands voor buiten landers vaak moeilijk maakt, is het feit dat veel Nederlan ders kr ..;n gaan piraten, on- lat de buitenlander dit ook doet. De buitenlander denkt dan dat hij het goed zegt en leest de foute woorden en zinsopbouw moeilijk weer af. Nog altijd kunnen vrijwilli gers zich opgeven voor taalles sen. In principe kan iedereen dat doen; men hoeft er geen be paalde opleiding voor gehad te hebben. Wel wordt er van de vrijwilliger verwacht dat hij oj zij de andere culturen respec teert en de buitenlanders niet wil dwingen zich Nederlands te gedragen. Men moet dan ook niet gaan proberen om bijvoor beeld de Marokkaanse vrouw ertoe over te halen te emanci peren, want dat zou grote hu welijksmoeilijkheden met zich kunnen meebrengen. Als de hulpverlening goed geregeld wordt, is het voor beide partij en een gezellige tijdsbesteding waarbij beide kanten van el- kaars levensgewoonten kun nen leren. Wie meer inlichtin gen wil hebben of zich op wil geven, kan bellen naar de se cretaresse van de initiatief groep, Mevrouw Kameraad, telefoon 01185-2231. Foto: Cor Schuilwerve VLISSINGEN Het Zeemanserve in Vlissingen is bijna helemaal opgeknapt. Nog vier huizen moeten worden verbeterd en samengevoegd. B. en W. van Vlissingen vragen de* gemeenteraad aanstaande vrijdag toestemming nog eens 73.000 gulden uit te trekken voor deze woningen. Tot nu toe heeft de verbetering van het Zeemanserve 302.500 gulden gekost. L.W. de Bree deel I gebonden 47,00 Paperback 29,80 Bij ons nog leverbaar Paul Krugerstraat 55-57 VLISSINGEN 01184-12733 MARIEKERKE - Het colle gevan B. en W. van Mariekerke wil de periode waarin mensen bij de boer kunnen kamperen met een maand verlengen. Er blijkt veel vraag te zijn naar deze mogelijkheid in de in ok tober vallende herfstvakantie. Tot nu toe kunnen toeristen van 1 april tot 1 oktober bij de boer kamperen. Als de raad er dinsdag 4 december mee ak koord gaat, wordt dat dus uit gebreid tot 1 november. VLISSINGEN - „Wij zijn van mening dat de renovatie van woningcomplexen de mo gelijkheid biedt om op grote schaal goedkope woningen te behouden. Het gemeentelijk belang is er mee gediend als met voortvarendheid wordt gewerkt aan het inhalen van de achterstand van het eerder ge noemde renovatieprogramma en de publikatie van de stads vernieuwingsnota's waarvan de laatste al in het eerste kwartaal van 1979 gereed zou zijn". Dit schrijft de Opbouw- werkgroep Stadsvernieuwing aan de gemeenteraad van Vlissingen. Aanleiding is het feit dat de CDA- en VVD-frac- ties in de raad vraagtekens plaatsten bij de kosten van het renovatie-programma waar door de renovaties volgens de opbouwwerkgroep op de tocht komen te staan. Een in december 1978 uitge komen renovatieprogramma had toen de instemming van de raad. De opbouwwerkgroep vindt dat het gemeentelijk be lang voorop moet staan en kan staan, omdat de renovatie niet door de gemeente maar door het Rijk wordt betaald. „Van uit dit oogpunt begrijpen wij niet waarom sommigen in de raadzaal zich druk maken om centen die het rijk gelukkig nog beschikbaar stelt", aldus de Opbouwwerkgroep Stads vernieuwing, die vindt dat de ze opstelling regelrecht tegen de belangen van de bewoners in de stadsvernieuwingsgebie den indruist. De opbouwwerkgroep geeft als voorbeeld van de voordelen van renovatie de Roode Buurt, waar op het ogenblik 188 wo ningen ingrijpend worden op geknapt. Na renovatie komen de huren daar op tweehonderd gulden per maand. „Ondanks de hoge renovatiekosten is het mogelijk dat aanvaardbare huurprijzen door het Rijk worden vastgesteld", aldus de Opbouwwerkgroep Stadsver nieuwing. MIDDELBURG - Zondag 2 december vanaf acht uur is de Harlekijn aan de St.-Janstraat in Middelburg weer geopend voor Vrouwenkafee Trui. Alle vrouwen, ook zij die nog nooit een stap in het vrouwen café hebben gezet, zijn van harte welkom. MIDDELBURG - De sa menwerkende Kamers van Koophandel en Fabrieken in Zeeland hebben een krant uit gegeven om de bedrijven weg wijs te maken in de wirwar van kredieten en subsidies die de overheid geeft om het be drijfsleven te stimuleren. De titel van de krant: Weg- wijskrant. Er staat onder meer in hoe en waar Ontwikkelings hulp midden- en kleinbedrijf VERLOVINGSRINGEN UITZOEKEN zorgt voor de juiste sfeer en een GROTE K0LLEKTIE Keuze uit bijna 100 modellen wl werkt, hoe de WIR (Wet In vesteringsrekening) werkt, waar loonkostensubsidie kan worden aangevraagd en hoe je verliezen met de belasting kan verrekenen. VLISSINGEN - Het CDA, afdeling Zeeland houdt op donderdag 29 november weer een openbare vergadering in het Anker aan de Bonedijke straat in Vlissingen. Het hoofdonderwerp zal zijn: Kernbewapening. De Spreker van die avond is Drs. Hennekam, lid van de Tweede Kamer, verder zal me dewerking verleend worden door enkele leden van Inter kerkelijk Vredesberaad. De aanvang van de avond is om acht uur. MIDDELBURG - Op maan dag 3 december speelt het RO- theater het klassieke toneel stuk Kipg Lear van William Shakespeare in de Schouw burg in Middelburg. De rol van koning Lear wordt gespeeld door Johnny Kraaykamp. Het stuk werd geregisseerd door Manfred Karge en Matthias Langhoff uit de D.D.R. Een korte beschrijving van dit drama: Lear, de koning van Brittanië heeft drie dochters; Goneril, Regan en Cordelia. De koning is al meer dan tachtig jaar oud, besluit zich uit de staatszaken terug te trekken en bedenkt een verdeling van zijn rijk tussen zijn drie doch ters. De dochter die het meest van hem houdt zal het meeste van zijn bezit krijgen. Doordat hij de onoprechtheid van zijn twee slechte dochters niet doorziet, verdeelt hij zijn rijk tussen hen en onterft zijn trouwe dochter Cordelia. Het gevolg is dat het land zijn on dergang nadert en in oorlog komt met Frankrijk. Koning Lear wordt dan waanzinnig en sterft. Het toneelstuk is op 27 oktober in première gegaan in de Rotterdamse Schouwburg. Kaarten zijn verkrijgbaar bij Uit in Zeeland, Nieuwe Haven 41-43, Middelburg, telefoon 15256 en indien nog voorradig 's avonds aan de zaal. Het wordt georganiseerd door - Z.V.U. en begint om half acht. WOONT U IN DIT GEBIED Dan behoort De Scheidebode iedere week UITERLIJK WOENSDAGAVOND m de brievenbus te zitten Waarschuwt U ons a u.b als U ons blad met regelmatig of te laat ontvangt Tel 01184-19910 O MIDDELBURG - De direc teur van het Zeeuws Museum P. van Daalen herinnert inwo ners van Zeeland aan de unie ke sfeer van hun museum. Al leen het oude gebouw al is een bezoek meer dan waard. Van Daalen: „In het Zeeuws Museum aan het Abdijplein in Middelburg wordt de bezoeker een mogelijkheid geboden vanuit stilte te staan, te kijken en te lopen. Hij of zij zal mer ken dat er nog een andere „tentoonstelling" mogelijk is dan de gebruikelijke. Immers, als de bezoeker zich aandach tig - en gevoelig - openstelt, wordt alles om hem of haar heen „tentoonstelling". Het Zeeuws Museum is op werkdagen geopend van tien tot vijf uur. L e. VLISSINGEN - In het kader van de actie die momenteel door Amnesty International gevoerd wordt, tegen schen dingen van de mensenrechten in Rusland, houden de werk groepen van Vlissingen en Middelburg een handtekenin genactie voor politieke gevan genen in de USSR. In de hal van het Vlissingse gemeentehuis is een kraam in gericht met informatie over de behandeling van andersden kenden in Rusland. Iedereen die er meer over wil weten, kan daar tot 30 november terecht en om het lot van deze gevan genen te verbeteren, meedoen aan de handtekeningenactie.' MIDDELBURG - Het Mid delburgse Sint-Nicolaasco- mité heeft ook dit jaar de Sint weer bereid gevonden een be zoek aan Middelburg te bren gen. Aanstaande zaterdag om kwart voor twee meert de boot met de Sint en zijn Pieten af bij de Punt. Na een rijteor door de stad zal het gezelschap om ongeveer kwart voor drie bij het stad huis aankomen.'Daar staat het gemeentebestuur klaar om de kindervriend welkom te heten.

Scheldebode | 1979 | | pagina 1