ZAKEN FLITSEN antiekbeurs Beeld Wessel Couzijn Verkeersbelangengroep M'burg stelt andere busroutes voor Sarouk opent filiaal in Middelburg Thema-avond Vrouwenkafee over de vrouw Evenementenzaal De Stoelemat bergen op zoom Zeetex huldigt jubilarissen Sinterklaas slaat eerste paal Kijkdag vermiste (brom)fietsen Gespreksavond Het Buut over Leeftijd Jaarvergadering PvdA in Goes J.O.V.D. houdt voorlichtings avond over Zuid-Afrika MEVR. T. VAN TOER PEDICURE Sint-Nicolaas cross in Middelburg Sinterklaas bezoekt korfballertjes DE SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 28 NOVEMBER 1979 217 Wie wil meedoen aan een Zeeuwse kan tk/oskring WESTKAPELLE - Er zijn plannen om tot een Zeeuwse kantkloskring te komen. Als er voldoende belangstelling voor is, zal in januari met regelmatige bijeenkomsten wor den begonnen. Het doel van zo'n kantkloskring is onder andere elkaar te helpen, ervaringen uit te wisselen en moeilijkheden te bespreken. Bovendien zou men geza menlijk tentoonstellingen, demonstraties, open dagen, musea en cursussen in binnen- en buitenland kunnen be zoeken. Mevrouw Meulenberg uit Westkapelle is één van de da mes die mee willlen helpen om in Zeeland een kantkloskring te gaan vormen. Zij vertelt: „De belangstelling voor het kantklossen wordt in Neder land steeds groter. Overal in het land worden cursussen kantklossen gegeven en wor den kantkloskringen gevormd. Deze kringen zijn niet alleen toegankelijk voor ervaren kantklosters, maar ook voor degenen die er mee willen be ginnen. Het is juist de bedoe ling elkaar te helpen. Het kantklossen is een ontzettend fijne hobby en je kunt er wer kelijk erg mooie dingen mee maken. Het is de bedoeling om met de kring ongeveer een maal per maand bij elkaar te komen om ervaringen uit te wisselen. In dé praktijk is gebleken, dat dit voor velen een goede stimulans is. In Mid delburg heeft het Z.V.U. een cursus kantklossen georgani seerd en daarvoor was ontzet tend veel belangstelling, zowel van jongeren als ouderen, en niet alleen vrouwen. Er waren ook enkele mannen onder de deelnemers." Wat de kantkloskring verder voor activiteiten gaat ont plooien staat nog niet helemaal vast. Er zijn wel plannen, maar het zal sterk afhangen van de wensen van de deelnemerss, wat er precies uit zal komen. Zo zal er jaarlijks wel aan een of twee landelijke contactda gen worden meegedaan. Ook zal er veel aandacht worden besteed aan kantklosdemon straties, tentoonstellingen en dergelijke. De mensen weten nu vaak nog niet wanneer en waar een dergelijke tentoon stelling plaats vindt. Verder zal men patronen uit kunnen wisselen en zal aandacht wor den besteed aan de boeken die er over kantklossen zijn ver schenen. Ook hoopt men om in Nederland een opleidingsmo gelijkheid van de grond te krij gen voor kantklosleraressen. Nu worden deze nog opgeleid in Brugge. Mevrouw Meulenberg: ,,In België is het kantklossen veel bekender dan in Nederland. Maar ook hier werd het vroe ger veel gedaan. In Westka pelle was het voor armere vrouwen een aardige bijver dienste. Sluis had een kant- klosschool, maar deze bestaat al lang niet meer. In het Zeeuws Museum in Middel burg zijn ook nog enkele mooie Zeeuwse kantkloswerken te zien. Het is erg leuk dat dit ou de handwerk weer in ere wordt hersteld. Er komt eigenlijk ook een stukje geschiedenis bij kij ken. We proberen de oudere stukken weer terug te vinden en ook de oudere patronen. We hopen dan ook in contact te komen met oude. dames, die bereid zijn hun ervaring door te geven aan de beginners. Zelf geef ik handwerkles op een la gere school waar ik het de meisjes van de zesde klas ook heb geleerd. Het werd met veel enthousiasme gedaan. We hebben toen ook nog eens een excursie gemaakt naar de 'kantklosschool in Brugge. Als ik dan zag hoe ontzettend leuk en leerzaam deze meisjes dat vonden, dan denk ik dat het voor ouderen helemaal een in teressant uitstapje zal zijn". Waar de bijeenkosten van de kantkloskring gehouden zul len worden staat nog niet vast, er wordt wel gedacht aan Mid delburg, maar dat hangt ook weer af van de deelnemers. Er zijn in Zeeland vijf verschil lende plaatsen waar men zich op kan geven. Voor Walcheren is dit adres: Mevrouw Meulen berg, Parkweg 18, 4361 JE Westkapelle. 7 8 en 9 december de vindplaats van vele interessante objecten 7,8 en 9 december vrijdag van 19-22 uur zaterdag en zondag van 11-18 uur Aan het artikel in dc Schel- debode van 14 november j.l. over het beeld van Wessel Cou zijn aan de ingang van de Walstraatpromenade zou ik graag ter verduidelijking nog het volgende will.en toevoegen. Mevrouw Meulenberg, kantklossend. foto: Cor Schuilwerve MIDDELBURG - Op don derdag 22 november is in Mid delburg een filiaal geopend van het Oosters tapijthuis Sa rouk uit Goes. - Sarouk biedt een ruime col- le.ctie exclusieve Oosterse ta pijten. Het overgrote deel van die tapijten komt uit Perzië, maar daarnaast is er ook een ruime keuze tapijten uit India, Pakistan en Ethiopië en Ma rokkaanse berbers. Sarouk is gevestigd aan de Langeviele 81. Dit pand is geheel ver bouwd, waardoor een win kelruimte ontstaan is van meer dan 150 vierkante meter. VLISSINGEN - Vrijdag, 30 november, vieren de heren Rombaut en Laven hun 25-ja- rige jubileum bij wasserij- en stomerij Zeetex in Goes. Zee tex is de nieuwe naam voor wasserij De Zon (Zeeuwse Textielverzorging). Rombaut is hoofd van de administratie en Laven is fi liaalhouder van de stomerij in de Segeerstraat in Middelburg. Sinds beide heren in 1954 met hun loopbaan begonnen, heeft het bedrijf een forse groei doorgemaakt Rombaut kreeg de moeilijke taak de admini- Foto: Cor Schuilwerve stratie op moderne wijze op poten te zetten. Laven kreeg opdracht in Middelburg een nieuw filiaal te beginnen en daar een nieuwe klantenkring op te bouwen. Rombaut geeft nu leiding aan een team van zes mensen op de administratie. Binnen kort zal bovendien een office computer in bedrijf worden gesteld. Laven heeft nu een bloeiend filiaal en is in Mid delburg een zeer bekende persoonlijkheid. Voor beide jubilarissen zal op 30 november een receptie gegeven worden in het Slot Ostende in Goes, van zeven tot halfnegen. MIDDELBURG - Maandag, 3 december, zal de officiële eerste paal geslagen worden voor de vouw van een nieuw kantoor van de Hopman- Groep B.V., aan de Schroeweg in Middelburg. Deze gebeurtenis zal vol trokken worden door St.-Ni- colaas, die om ongeveer twaalf uur per helicopter, tezamen met zwarte Piet, zal arriveren op het terrein, gelegen tussen de Schroeweg en de Buiten ruststraat. VLISSINGEN - Vrijdag 30 november wordt weer een kijkdag voor eigenaars van vermiste fietsen en bromfiet sen gehouden in het politie bureau, Molenstraat 1 in Vlis- singen. Op deze kijkavond kan ie dereen van zeven tot acht uur fietsen en bromfietsen komen bekijken die de politie in de maanden oktober en november heeft gevonden. VLISSINGEN - Maandag 3 december houdt Het Buut weer de maandelijkse gespreks avond, deze keer over het on derwerp „Iedere tijd is leef tijd". Iedereen is welkom, van acht tot tien uur, om eens met el kaar over dit onderwerp van gedachten te wisselen. De kosten bedragen 1.-per per soon. Adres club- en buurthuis het Buut, Beatrixlaan 2 in Vlissingen. GOES Het gewest Zeeland van de Partij van de Arbeid or ganiseert op zaterdag 15 de cember haar jaarvergadering in de „Prins van Oranje" aan de Nieuwstraat te Goes. De vergadering, die om 10.15 uur begint, is openbaar. Op de agenda staan onder andere verslagen van geweste lijk bestuur, statenfractie, Eerste- en Tweede-Kamerlid, Partijraadsdelegatie, verkie zing bestuursleden (onder an dere een nieuwe voor zitter) en behandeling van voorstellen van de afdelingen. MIDDELBURG - De Jon geren Organisatie Vrijheid en Democratie (J.O.V.D.) afdeling Zeeland houdt vrijdag 30 no vember in Hotel-Café-Res taurant „De Huifkar" op de Markt in Middelburg een voorlichtingsavond over de situatie in Zuid-Afrika. Als spreekster zal mevrouw de Wilde aanwezig zijn. Zij is lid van het hoofdbestuur van Amnesty International en te vens contactpersoon van Am nesty in Zuid-Afrika. Na haar korte inleiding kunnen de aanwezigen met haar in dis cussie gaan. Mevrouw de Wil de is kort geleden terugge keerd van een bezoek aan Zuid-Afrika. De avond begint om acht uur en de toegang is gratis. Uit de terzijde gemaakte opmerkingen zou ten onrechte kunnen worden geconclu deerd, dat het huidige ge meentebestuur van Vlissingen - en met name de wethouder van culturele zaken - zich niet voldoende inzet voor een posi tieve ontwikkeling van het kunstbeleid, in concreto op drachten op het gebied van de beeldende kunst. Op verzoek van het college van B. en W. heeft onze werkgroep onlangs een financiële regeling voor kunstopdrachten samenge steld. Het ontwerp hiervoor is inmiddels doorgezonden naar het bestuur van de stichting culturele gemeenschap, dat hierover binnenkort nadere voorstellen aan het college zal doen. Er bestaat echter een we zenlijk onderscheid tussen de ze regeling, die in de toekomst onder auspiciën van genoemde stichting via de zogeheten vrije markt kan worden toegepast, en de beeldende kunstenaars regeling, waarmee de ge meentelijke sociale dienst al meerdere jaren is belast. De BKR verschaft de kunstenaars een sociale bestaanszekerheid en is - hoe merkwaardig mis schien dan ook - niet te rang schikken onder het cultuur beleid. Wèl kan het gemeente bestuur in het kader van beide regelingen kunstopdrachten verlenen. Ik heb tijdens het interview dan ook tot uiting willen laten komen, dat door het gemeentebestuur tot dus ver weinig opdrachten aan de Vlissingse kunstenaars zijn verstrekt, terwijl die moge lijkheid wel steeds aanwezig was middels b.v. de BKR. Daarbij mag dan vooral niet uit het oog worden verloren dat deze regeling de opdracht verlening primair stelt en dat de bijna gebruikelijke aan koop van gerede kunstwerken in laatste instantie moet wor den overwogen. In die zin ben ik inderdaad van oordeel dat er nog heel wat valt te doen in het kader van de BKR. Het betreft hier - zoals reeds is gesteld - een opmer king terzijde, aangezien de ad visering daarover bij de BKR- commissie berust en niet bij de werkgroep beeldende kunst. Niettemin houdt het één na tuurlijk wel nauw verband met het ander. Ten aanzien van de realise ring van een expositieruimte in Vlissingen wil ik nog even con creet stellen, dat deze was op genomen in het beleidsplan voor 1979, doch dat de kosten daarvan niet op de begroting van dit jaar voorkwamen. Deze zullen wel in de begroting van het volgend jaar worden opge nomen. Ed van Reijmersdal (werkgroep beeldende kunst) Vlissingen. MIDDELBURG - De Ver keersbelangengroep Middel burg zou graag zien dat de drie buslijnen, die nu over de sin gels rijden, een andere route gaan volgen. Vooral bewoners van de Seissingel zouden een Onaanvaardbare,overlast van de bussen hebben, zo meent de verkeersbelangengroep. De midi-bussen zouden zelfs meer trillingen veroorzaken dan de grote bussen en dage lijks rijden er bijna tweehon derd bussen over de singels. De buslijnen 16, 17 en 18 rijden overigens voor een proefperio de over de singels. Vanaf ja nuari 1980 nemen deze bussen de tangent, ook weer voor een proefperiode. In een brief aan de vervoersmaatschappij Zuid-West-Nederland, het Middelburgse gemeentebe stuur en de politieke partijen stelt de verkeersbelangen groep alternatieve routes voor. Lijn 17 zou op de heenweg via het Seisplein en de Sandberg- laan naar de halte aan de Eu ropalaan moeten rijden. Op de terugweg zou deze buslijn de Seissingel kunnen mijden door een route via de Langeviele- singel, de Berkenlaan, Euro palaan, Laan der Verenigde Naties en Sandberglaan naar het Seisplein. Zo zou ook de al te drukke Berkenlaan enigs zins worden ontzien, meent de belangengroep. Als de proeven uitwijzen dat de lijnen 16 en 18 niet via de tangent kunnen rijden, dan zou een oplossing kunnen zijn de bussen na het Seisplein via de Sandberglaan en de rond weg naar de Koudekerkseweg te laten omrijden. De omweg duurt ongeveer twee minuten langer dan. de huidige route. Lid L.O.V. gedipt. SVO Spaamestraat 6 Oost-Souburg Afspr. tel. 01184-62293 Voorafmoet gezegd worden dat de regeling, zoals we die uiteen willen zetten, alleen geldt voor een zelfstandige woonruimte. Dit is een woonruimte die een eigen toegang heeft en minimaal een keuken, toilet en wasruimte. Deze voorzieningen hoeven dus niet met meerdere bewoners gedeeld te worden, zoals vaak bij kamer- verhuur en dergelijke. Hoofdregel is dat de huurder en verhuurder vrij zijn om sa men af te spreken hoeveel huur er betaald moet worden. Hier op bestaan enkele uitzonde ringen, en wel de gevallen waarin de minister van Volks huisvesting en Ruimtelijke Ordening de huurprijs vast stelt. Dit geldt in de eerste plaats voor alle nieuwe wonin gen die met subsidie gebouwd worden (woningen van ge meenten, woningbouwcorpo raties en premiehuurwoningen van particulieren). Bij deze „subsidiewoningen" stelt de minister de beginhuur vast en moet bovendien de eerste 5 jaar de huur verplicht ver hoogd worden met het wette lijke percentage. Bovendien geldt dit voor woningen die ingrijpend ver beterd worden, waarvoor de overheid subsidie verleent. Hier stelt de minister de be ginhuur vast en moet boven dien de eerste 5 jaar de huur verplicht verhoogd worden met het wettelijk percentage. Bovendien geldt dit voor woningen die ingrijpend ver beterd worden, waarvoor de overheid subsidie verleent. Hier stelt de minister de be ginhuur na de verbetering vast en moet daarna 5 jaar de wet telijke huurverhoging bere kend worden. In beide gevallen geldt na 5 jaar weer de boven genoemde hoofdregel en kun nen de huurder en/of verhuur der voorstellen doen om de huurprijs te veranderen. De verplichte huurverhogingen gaan in op 1 juli (voor het eerst op 1 juli van het jaar nadat de woning gereed gekomen is). Wat betreft deze verplichte huurverhogingen, daartegen kunt u geen bezwaar maken bij de verhuurder. In sommige ge vallen kan de minister wel ontheffing verlenen. Tenslotte stelt de minister de huur vast van kamers, als het rijk subsi die geeft voor de exploitatie daarvan (wooncomplexen voor buitenlandse werknemers, studentenkamers, enz.). Wat betreft deze kamers stelt de minister elk jaar de huurprijs vast. Tegen de vaststelling van de huur kunnen de huurders niets doen. Buiten deze 3 gevallen geldt de hoofdregel, dat de huurder en verhuurder zelf afspraken mogen maken over de huur prijs en voorstellen mogen doen over verandering van de huurprijs. Hierbij moeten al lerlei wettelijke regels ia acht worden genomen. De huurprijs kan maar een keer per jaar veranderd worden. Hierop twee uitzonderingen. Is de huur meer dan 12 maanden geleden veranderd, dan mag de huur evenveel maanden eerder veranderd worden. Bijvoor beeld: is de huur 14 maanden geleden voor het laatst veran derd, dus een jaar en twee maanden, dan mag de huur al na 10 maanden aangepast worden. De tweede uitzonde ring betreft huurverhoging na verbetering van een woning. Dit mag tussentijds gebeuren en telt niet mee voor het bepa len van het jaar dat de huur ongewijzigd moet blijven. In de praktijk laat men de nieuwe huur vaak ingaan op 1 juli (dezelfde datum als waar op de verplichte huurverho gingen ingaan). Huurder en verhuurder zijn echter vrij om een andere datum af te spre ken. Een voorstel om de huur te verhogen of te verlagen, moet minstens 1 maand voordat de nieuwe huur ingaat worden gedaan. Dit moet schriftelijk en aangetekend gebeuren. In deze brief moet in elk geval staan: - De huur die tot nu toe be taald werd. - Hoeveel de huur omhoog gaat, of met hoeveel de huur omlaag gaat. - De datum waarop de nieuwe huur zal moeten ingaan. - De wijze waarop togen het voorstel bezwaar gemaakt kan worden. - Als voogesteld wordt om de huur te verhogen met het wettelijk percentage, dan - moet de huurder erop gewe- zen worden wat de gevolgen zijn als hij geen bezwaar maakt tegen de voorgestelde verhoging. Als zo'n voorstel niet voldoet aan de bovengenoemde eisen en u dit niet tijdig opmerkt, blijft u toch slechts de „oude" huur verschuldigd. De nieuwe huur geldt in dit geval slechts als blijkt dat u niet door het verzuim benadeeld bent. Dit zal de andere partij dan wel moeten aantonen. Een publikatie van het Bu reau voor Rechtshulp Zeeland, Damplein 1, Middelburg, tel. 01180-37120. De halte aan de Seissingel zou dan verplaatst moeten worden naar de Laan der Verenigde Naties. Het voordeel is volgens de verkeersbelangengroep dat Griffioen 1 en 2, evenals de bejaardenhuizen een bushalte ,|V* dichter bij huis krijgen. De verkeersbelangengroep zou graag zien dat ZWN deze rou tes test na de tweede proefpe riode, dus van mei tot oktober 1980. MIDDELBURG - Ook dit jaar vindt weer een Sint-Ni- colaascross plaats die meetelt voor de Zeeuwse Cross Com petitie. Hieraan kunnen alle atletiekverenigingen meedoen. Aan deze Sint-Nicolaascross is ook een prestatieloop verbon den die gehouden zal worden op zaterdag 1 december. De te lopen afstanden kan men tijdens de loop bepalen: twee, vier of zes kilometer. Het parkoers is uitgezet in de om geving van het sportcomplex aan de Nassaulaan in Middel burg. Inschrijving is mogelijk bij het wedstrijdsecretariaat in de kantine van de sporthal. De starttijd is om ongeveer vier uu»wm er wordt gestart op de sintelbaan. Ieder die de loop volbrengt krijgt een kaart met de gelopen tijd en een fraaie herinneringsmedaille, tevens is het mogelijk om het trim- boekje te laten afstempelen. VLISSINGEN - Vanavond om acht uur begint in het Vrouwenkafee Vlissingen een thema-avond met als onder werp: de vrouw. Een en ander vindt plaats in het VJV-ge- bouw aan de Verkuyl Quak- kelaarstraat 11 in Vlissingen. Het gaat deze avond vooral om de vragen wat het Vrou wenkafee, nu het vier jaar draait, nog betekent of beteke nen kan, en of er in Vlissingen behoefte is aan een eigen, zelf standig „vrouwencentrum". SOUBURG - Vrijdagavond, 30 november, maakt Sin terklaas zijn opwachting in Zaal Irene achter de Gerefor meerde Kerk in Souburg. Deze avond is georganiseerd door de korfbalvereniging Zuidvesters en is bedoeld vöor zo'n vijftig korfballertjes en hun ouders. De aanvang is halfacht

Scheldebode | 1979 | | pagina 17