ZATERDAG 24 NOVEMBER OPEN DAG Yrije school in de lift COMMISSIE BERAADJEWEL: Plaatselijke stuurgroep moet activiteiten voor werklozen in goede banen leiden Via het strand in de mand WTzwmyi wtïÊ'jiwm Cultuurbeleid Leerlingen openen school voor Praktische Vorming Jazznuts, nieuw orkest in Vlissingen Souburgse afdeling Bouw- en Houtbonden geven ledenkrant uit r* jê Arbeidsbureau verhuist Westkapelle wil 50.000 bijdragen in onderkomen schietclub „Scheldebuurt" houdt open avond Slagboom toont dia -serie over herders x/l Verkoopdag in Bach ten Kom me Nachtrit W ijk vereniging Zuid HE SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 21 NOVEMBER 1979 217 MIDDELBURG - De Vrije Kleuterschool in Middelburg heeft er sinds augustus een klas bij. Hierdoor is het mogelijk dat er weer nieuwe kinderen geplaatst worden. Om de men sen met de Vrije Kleuterschool kennis te laten maken, is er een open dag op zaterdag 24 no vember. ,,Er bestaan bij veel mensen nogal wat misverstanden over de Vrije School, zegt Lida Dobson, een van de- bestuurs leden. „Zo denken velen dat op de Vrije School alles maar mag. Dat is beslist niet zo. Het vrije slaat alleen op het feit, dat wij onafhankelijk willen zijn van overheidsbemoeie nissen. Zo zijn wij er bijvoor beeld erg op tegen, dat kinde ren al in de kleuterklas moeten leren lezen en schrijven. Als men dat in de toekomst wil gaan verplichtenl zullen wij ons daar beslist tegen verzet ten. Ook denken de mensen vaak, dat de Vrije School een eliteschool is, maar op deze school zitten kinderen uit alle lagen van de bevolking". De kleuters gaan iedere mórgen, ook op zaterdag naat school, 's Middags zijn ze vrij. Er is iedere dag een vast ritme. Men begint met een ochtend- spel waarbij de kinderen el.- kaar begroeten. Daarna is er een uurtje vrij spel. Er is op school veel mooi speelgoed aanwezig, meest van natuur lijke materialen, zoals hout. Er zijn geen mechanische dingen omdat de kleine kinderen dit niet kunnen aanvoelen. Zo worden er bijvoorbeeld nooit platen gedraaid, maar de kin deren maken zelf muziek op fluiten en dergelijke. Na het vrije spel wordt er gezamenlijk gegeten. Soms wordt er brood gebakken of iets gekookt, dat hangt ook wel veel af van de leidster. „Tijdens het vrije spel, zet de juf alvast wat klaar voor het eten of zit zij wat te breien of te haken", vertelt Li- da Dobson. „Dat zijn allemaal situaties die de kinderen imi teren. Zowel ritme als imitatie vinden wij erg belangrijk. Aan het eind van de morgen vertelt de juffrouw een sprookje. Spookjes nemen heel belang rijke plaats in bij het onderwijs van de Vrije School. Zij geven de kinderen een zuiver beeld en al begrijpen ze nog niet alle woorden ze kunnen het toch heel goed aanvoelen. Het is dan ook wel erg goed voor de to taalontwikkeling". Iedere zaterdag om elf uur komen de ouders op school en drinken er met de kinderen en leidsters koffie. Zo worden de ouders er bij de school betrok ken en ontstaat er een goed kontakt tussen ouders en leer krachten. De meeste ouders zijn erg geïnteresseerd in het schoolgebeuren; zij hebben meestal bewust een keuze ge maakt voor de Vrije School. Ouderavonden en dergelijke worden dan ook heel goed be zocht. „Ook het hele jaar door is er een bepaald ritme", ver telt Lida verder. „Zo houden wij ons er bezig met de jaarge tijden en worden alle jaarT feesten op school uitgespeeld. Ook de minder bekende, zoals Sint Maarten, Drie Koningen, Sint Johannesfeest en het Mi- chaëlsfeest in de herfst, met Sint Joris en de draak. Ook worden er veel ambachtsspel letjes gedaan, zoals het oog sten. We proberen de kinderen ook eerbied voor de natuur mee te geven. Zo staat er nu een heel moois herfsttafel opge maakt, met allerlei herfstbla deren, eikels, kastanjes en zo. De juf bewondert al deze din gen samen met de kinderen en geen kind zal ook maar op het idee komen om er iets van te vernielen". De kleuterklassen van de vrije school zitten niet apart op leeftijd ingedeeld. De wat grotere kinderen helpen juist de kleinere en voelen zich ook verantwoordelijk hiervoor. Ze leren rekening te houden met de ander. Dit alles om het so ciaal kontakt te bevorderen. De overgang van de Vrije Kleuterschool naar de Vrije la gere school is niet zo groot, omdat er een ontzettend goede samenwerking is. De leer krachten zowel van de lagere Foto: Cor Schuilwerve als de kleuterschool komen twee maal per week bij elkaar voor een bepreking. De school heeft geen hoofd, alle beslis singen worden in gezamenlijk overleg genomen. Er bestaat in Nederland wel een speciale opleiding voor leerkrachten aan de vrije school, maar deze opleiding heeft niet voldoende plaatsen voor alle aanmeldin gen. Daarom volgen de meeste onderwijzers en kleuterleid sters van de Vrije School ge woon de opleiding aan de pe dagogische academie en vol gen daarna nog een applicatie cursus voor de Vrije School. Het programma van de open dag, die gehouden wordt in de Vrije Kleuterschool is als volgt: 10.00 uur ontvangst en koffie drinken. 10.30-11.30 Inleiding door kleuterjuffrouw Caroline Goedhart over de kleuterklas en een ochtendspel. 11.30-12.15 uur Lezing over kindertekeningen. 12.15-13.15 uur lunch. 13.15-14.30 uur Men kan twee verschillende lesjes vol gen waarbij men een keuze kan maken uit drie onderwerpen: schilderen, popje maken en 1 adventsversiering. 14.30-14.45 Poppenspel door de kleuterleidsters. 14.45 Gelegenheid tot vra gen stellen en afsluting met thee drinken. VLISSINGEN- Vrijdag 23 november is er in het club- en buurthuis „Scheldebuurt" een open avond. Bezoekers kunnen het huis bekijken, terwijl er ook informatie gegeven 'wordt over het club- en buurthuiswerk, groen- en speelvoorzieningen, ver keer en andere zaken die in de wijk spelen. Verder zal er doorlopend een dia- serie te zien zijn over de gedane aktiviteiten. Men kan op deze avond ook zelf met ideeën over het buurthuis komen. Een muziekje, de sjoelbakken en het grote wijkspel kunnen de gezelligheid nog vergroten. Het begint om acht uur. WESTKAPELLE - De ge meenteraad van Westkapelle krijgt donderdag 29 november het voorstel voorgelegd 50.000 gulden bij te dragen in de kos ten van een nieuw onderkomen voor de schietvereniging Westkapelle. De vereniging wil het gebouw, dat in totaal 150.000 gulden gaat kosten, bouwen aan de Oude Zand weg. B. en W. van Westkapelle willen het geld geven, omdat de vereniging op het ogenblik zeer slecht gehuisvest is en omdat er geen andere lokaliteit in de gemeente geschikt ge maakt kan worden. VLISSINGEN.- Sinds kort is er een nieuwe jazzgroep in Vlis singen. De groep is in november begonnen met optreden. De formatie bestaat uit zeven personen en noemt zich Jazznuts. De bandleden hebben individueel al wel enige bekendheid bij de bezoekers van jazzavonden. Het repertoire van Jazznuts bestaat deels uit oude-stijlnummers, deels uit werken van componisten als Duke Ellington, Cole Porter, George Gershwin en zelfs Michel Legrand. De uitvoering is zeer swingend, speciaal voor de dans liefhebbers. De bezetting van Jazznuts is als volgt: Ronnie Hen- drikse, leider, sax en klarinet en vocals; Hans van der Velde, trompet flugelhom en vocals; Robert Weijts, trombone; Johan Lammers, banjo; Menno Radema, piano; Jack van der Waarde; contrabas en John Muis drums. OOST-SOUBURG - De af deling Oost-Souburg van de Federatie Bouw- en Houtbon den gaan een eigen blad uitge ven. De eerste „Ledenkrant", zoals het blad gaat heten, is inmiddels verschenen. Het bestuur van de Sou burgse afdeling vindt het ge rechtvaardigd een eigen krant uit te geven, omdat zij menen meer te weten van wat er onder de eigen leden leeft dan het hoofdbestuur in Woerden. Omdat de afstand minder groot is, kennen ook de leden het bestuur beter. Het bestuur hoopt daarom dat de leden in het blad willen schrijven. Zij kunnen samen met het bestuur werken aan een verbetering van het werk- en leefklimaat in de eigen omgeving. Het eerste nummer is onder meer gevuld met een gedicht over de mi nister-president! Een protest tegen Bestek 81 dat Nederland terugvoert naar de tijden van Colijn; een overzichtje van de winsten van het Nederlandse bedrijfsleven in de afgelopen tien jaar en een stukje over angst op het werk. De leden worden in het blad opgeroepen de najaarsverga dering bij te wonen. Ze kunne 3HOOGELANDE - De Vlissinger L.J. Slagboom maakte in Zwitserland een dia-serie over het wel en wee van een herdersgezin. Onder de titel „Wir Sennen" (Wij herders) vertoont Slagboom de serie aanstaande vrijdag in de Kapel van St. Maarten in Hoo- gelande. Het begint om acht uur. Slagboom heeft de dia-serie in twee jaar gemaakt. In die pe riode leerde hij een Zwitsers herdersgezin van nabij ken nen, omdat hij met deze men sen werkte en woonde. Be langstellenden kunnen via de dia-serie kennis maken met het herdersgezin, hun woning, hun manier van met het vee omgaan, het kaas-maken, de verzorging van de Alpenwei den en de drinkwatervoorzie ning. De toegangsprijs is vijf gul den, voor de jeugd en ouderen twee gulden vijftig. daar ideeën over de Leden krant kwijt. Deze vergadering begint om kwart voor acht,in wijkcentrum Middenhof aan de Kanaalstraat 64 in Oost- Souburg. VLISSINGEN.-De werkloosheid in Vlissingen is ook dit jaar weer toegenomen. Met name de verhouding tussen vraag en aan bod van werk voor vrouwen is zeer ongunstig. Vastgesteld is ook dat 36% van de ingeschreven mannen en 63% van de ingeschre ven vrouwen jonger is dan 23 jaar. Eind juni van dit jaar stonden er nog 90 jongeren ingeschreven, die in 1978 de school hebben verlaten en daarbij ook nog eens 168 jongeren die in 1979 de school hebben verlaten. Deze gegevens staan ver meld in de nota uitgewerkt beleid, het project mensen zonder werk na 1979. Deze nota heeft de commissie voor het welzijnsbeleid van jonge ren in Vlissingen, Beraadjewel, MIDDELBURG - De naamloze poes op de foto woont momen teel nog in het asiel aan de Walcherse weg in Middelburg. Omdat zij alweer een goed halfjaar in het asiel zit vonden we het tijd worden om een goed tehuis voor haar te zoeken. Ze is een erg lieve lapjeskat, de kleuren die door elkaar heen lopen varieëren van wit, grijs en zwart tot rood. Haar kopje is hoofdzakelijk rood. Ze is erg aanhankelijk en maakt zich niet druk over honden in haar nabijheid. Maar zet haar niet met een andere poes of kat in één kamer, want die jaagt ze de stuipen op het lijf. Voor mensen die dus nog geen poes of kat hebben is ze wel erg geschikt. De leeftijd wordt in het asiel geschat op ongeveer driejaar evenals de andere poezen in het asiel is zij gesteriliseerd. Degene die deze poes een naam en een huis wil geven, kan even binnen wippen in het asiel aan de Walcherse weg. Rufus of Bullebak van de vorige „Via het strand in de mand" heeft nog steeds geen nieuwe baas gekregen, wel zijn er dankzij hem twee andere honden, drie jonge katjes en twee oudere katten geplaatst. Belangstellenden voor Rufus, Deense Dog, kunnen altijd een kijkje gaan nemen in het asiel aan de Langeleenweg in Middelburg (Foto Cor Schuilwerve). opgesteld op verzoek van het college van burgemeester en wethouders. Natuurlijk komt ook in Vlissingen de zoge naamde verborgen werkloos heid voor, waaronder die mensen worden begrepen die een uitkering krijgen op grond van de W.A.O. en diegenen die het nut niet inzien om zich in te laten schrijven op het arbeids bureau. Geschat wordt dat dit aantal net zo hoog ligt als de geregistreerde werklozen en misschien zelfs nog wel hoger. De werkgroep adviseert aan B. en W. de aktiviteiten voor de werklozen te verbreden. Zij vindt dat de aktiviteitenpro- gramma's de volgende doelen moeten hebben: de bevorde ring van de arbeidsgeschikt heid, tijdsbesteding, zoeken naar mogelijkheden voor di- rekte werkloosheidsbestrij ding, verwerking van de nega tieve gevolgen van het werk loos-zijn, bewustwording van de eigen situatie, zelfwerk zaamheid en mentaliteitsve randering. De werkgroep vindt wel dat de werklozen in de eerste plaats zelf verantwoor delijk zijn voor de manier waarop zij met hun werkloos zijn omgaan. De werklozen moeten zelf de richting van de te organiseren aktiviteiten be palen en er mdoet zoveel mo gelijk gebruik worden ge maakt van bestaande man kracht, accomodaties en sub sidies. Om dit alles goed te laten verlopen zal men moeten ko men tot de instelling van een plaatselijke stuurgroep, waarin tenminste zitting heb ben: een of twee wethouders, de werkgevers- en werkne mersorganisaties, het arbeids bureau, de gemeentelijke so ciale dienst, het bureau lande lijk Contact van het departe ment C.R.M., Rijksconsulent schap complementaire sociale voorzieningen, verschillende uitvoerende instellingen en de deeelnemers, aldus de nota uitgewerkt beleid. LEZERS Geachte wethouder van Cultuur in Middelburg. Graag wil ik eens reageren op het stukje over de algemene beschouwingen in de PZC van 8 november, waarin u de heer Vos een rondfladderende scharrelkip noemde. U durft nogal, dacht ik zo. Dus omdat iemand uw visie over kunstbeleid niet deelt, wordt deze persoon dan maar als acultureel gedoodverfd. Het schijnt dat alleen U kunt beoordelen wat kunst én mooi is. Wat is kunst eigenlijk Iets wat je mooi vindt, iets wat je ontroert, wat je blij of vrolijk maakt of waar je stil van wordt en van geniet. Dat ligt voor ieder mens anders. Je kunt niet zeggen dat alle moderne of eigentijdse kunst en muziek lelijk is, evenmin dat alles van vroeger niet mooi, goed of haalbaar meer is. Maar dat geeft niemand-ook u niet-het recht om een ander die het niet met uw kunstbeleid eens is, als acultureel te bestempelen. Ik denk dat van de ruim 37.500 inwoners van Middelburg maar een klein aantal het met u eens zal zijn. De meerderheid, en dat zal wel 80 a 90 procent van de bevol king zijn, zal zeggen: zonde van al het geld dat daaraan besteed wordt. En de meerderheid zal zeggen dat niet de overheid, dus u als wethouder, moet uitmaken wat mooi en wat kunst is, maar de gewone burger. Daar komt uiteindelijk het geld ook vandaan. Of zijn de PvdA-stemmers in alle gelederen zulke kunst- en mu- ziekminnende mensen dat ze er zo veel geld voor willen uitgeven of wegsmijten. Een enquête hierover onder de Middelburgse be volking zou wel op zijn plaats zijn. Ik vrees dat de overgrote meerderheid fladderende scharrelkippen zullen blijken te zijn. ALI MASMAN Met ingang van 30 november a.s. is het nieuwe adres van het arbeidsbureau Vlissingen: Spuistraat 2 Vlissingen Tel.: 01184-18205 Correspondentie-adres: postbus 400,4380 AK Vlissingen. Op woensdagmiddag (28 november) en don derdag de hele dag (29 november) is het ar beidsbureau gesloten. VLISSINGEN - Diensten centrum Bachten Komme houdt dinsdag 27 november een verkoopdag. De artikelen die verkocht worden zijn door de ouderen gemaakt. De spulletjes zijn te koop vanaf tien tot vier uur. De organisatie is in handen van de Stichting Welzijn voor Oude ren. MIDDELBURG - De wijk- vereniging Zuid houdt op vrij dag 23 november de traditio nele nachtrit voor auto's. Er zal om tien uur 's avonds vertrokken worden vanaf het wijkcentrum Zuiderbaken in Middelburg. Tijdens de rit, die over een afstand van ongeveer kilometer gaat, zullen di verse opdrachten moeten wor den uitgevoerd. MIDDELBURG - Morgen middag om half drie openen de leerlingen van de School voor Praktische Vorming hun nieuwe onderkomen aan de Verwerijstraat 51 in Middel burg. De vroegere Streek school is aangepast aan de nieuwe situatie en biedt nu on derdak aan de dertien- tot achttien-jarige leerlingen van deze onderwijsinstelling voor Voortgezet Buitengewoon On derwijs aan moeilijk lerende kinderen. Zoals ook uit de naam van de school blijkt is het belangrijk ste doel van dit onderwijs: een parktische en maatschappij gerichts vorming. Zo besteden de leerlingen de helft van het aantal uren aan handvaardig heid. In die tijd leren de leer lingen omgaan met gereed schappen en materiaal, leren ze koken, en eenvoudige klus jes in en om het huis die zelf gedaan kunnen worden. Ande re vakken op de School voor Praktische Vorming zijn reke nen, taal, lezen, aardrijkskun de, enzovoorts. De leerlingen krijgen deze vakken niet droog voorgeschoteld, in projekt- vorm wordt geprobeerd de vakken bij de belevingswereld van de leerlingen te laten aan sluiten. De projekten worden vaak afgesloten met een excur sie. De scholieren kunnen al tijdens hun schooltijd de sfeer bij het werk proeven; de school zoekt zo mogelijk adressen waar de leerlingen stage kun nen lopen. De school is bestemd voor kinderen die niet toegelaten worden op scholen voor Indi vidueel Beroeps Onderwijs. Ze moeten tenminste twaalf jaar oud zijn. De foto toont de ach terstand van het gebouw (foto Cor Schuilwerve).

Scheldebode | 1979 | | pagina 17