Lezing over bevrijding van Walcheren in „Brit" Sint maakt zaterdag intocht in Souburg en Vlissingen Hoe wordt de huur van woonruimte bepaald Werknemers de Schelde tonen hun kunst in het Scheldekwartier Rock and roll in Zoutelande MIDDELBURG WIL STARTEN MET BOUWRIJPMAKEN GEEREGEBIED Middelburgse foto- en diaclub houdt jubileumtentoonstelling TOCHT Katten aan de lijn Terminus Lezing over sprookjes Vredesdienst Najaarsbeurs Philatelica Vlissingse PvdA houdt jaarvergadering tocht strip weg in 'n wip met een SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 14 NOVEMBER 1979 215 v.; RCcriTsriuLP Hoofdregel is dat de huurder en verhuurder vrij zijn om sa men af te spreken hoeveel huur er betaald moet worden. Hier op bestaan enkele uitzonde ringen, en wel de gevallen waarin de minister van Volks huisvesting en Ruimtelijke Ordening de huurprijs vast stelt. Dit geldt in de eerste plaats voor alle nieuwe wonin gen die met subsidie gebouwd worden (woningen van ge meenten, woningbouwcorpo raties en premiehuurwoningen van particulieren). Bij deze 'subsidiewoningen,, stelt de minister de beginhuur vast en moet bovendien de eerste 5 jaar de huur - verplicht ver hoogd worden met het wette lijk percentage Bovendien geldt dit voor de woningen die ingrijpend ver beterd worden, waarvoor de overheid subsidie verleent. Hier stelt de minister de be ginhuur na de verbetering vast en moet daarna 5 jaar de wet telijke huurverhoging Bere kend worden, In beide gevallen geldt na 5 jaar weer de boven genoemde hoofdregel en kun nen de huurder enóf verhuur der voorstellen doen om de huurprijs te veranderen. De verplichte huurverhogingen gaan in op 1 juli (voor het eerst op 1 juli vaiXihet jaar nadat de woning gereed gekomen is). Wat betreft deze verplichte huurverhogingen, daartegen kunt U geen bezwaar maken bij de verhuurder. In sommige gevallen kan de minister wel ontheffing verlenen. Tenslotte stelt de minister de huur vast van kamers, als het Rijk subsidie geeft voor de ex ploitatie daarvan (wooncom plexen voor buitenlandse werknemers, studentenka mers, enz.). Wat betreft deze kamers stelt de minister elk jaar de huurprijs vast. Tegen deze vaststelling van de huur kunnen de huurders niets doen. Buiten deze 3 gevallen geldt de hoofdregel, dat de huurder en verhuurder zelf afspraken mogen maken over de huurprijs en voorstellen mogen doen over verandering van de huurprijs. Hierbij moeten allerlei wettelijke re gels in acht genomen worden.. De huurprijs kan maar een keer per jaar veranderd wor den. Hierop twee uitzonderin gen. Is de huur meer dan 12 maanden geleden veranderd, dan mag de huur evenveel maanden eerder veranderd worden. B.v. is de huur 14 maanden geleden voor het laatst veranderd, dus een jaar plus 2 maanden, dan mag de huur al na 10 maanden aange past worden. De tweede uit zondering betreft huurverho ging na verbetering van een woning. Dit mag tussentijds gebeuren en telt niet mee voor het bepalen van het jaar dat de huur ongewijzigd moet blij ven. In de praktijk laat men de nieuwe huur vaak ingaan op 1 juli (dezelfde datum als waar-, op de verplichte huurverho gingen ingaan). Huurder en verhuurder zijn echter vrij om een andere datum af te spre ken. VLISSINGEN - Veel werknemers van De Schelde houden zich in hun vrije tijd bezig met een of andere vorm van kunst. Op initiatief van Joep Aerssens, zelf beeldend kunstenaar in zijn vrije tijd, zal hun werk komende week voor iedereen te kijk hangen. Ónder de titel „Schelde (re)creaties" zijn honderdtwin tig werken van werknemers uit alle lagen van het Schelde-perso neel in het Scheldekwartier te zien. De expositie duurt van maandag 19 tot en met donderdag 22 november. Het gaat om schilderijen, etsen, gravures, tekeningen, plastieken en houtsnijwerk van zesentwintig mensen. In een stukje in het perso neelsblad van De Schelde wer den de werknemers opgeroe pen ten minste vijf werken in te sturen. Er moest een straffe selectie worden doorgevoerd op het soort werk, alleen beel dende kunst kwam in aanmer king. Volgens Joep Aerssens was het vooral belangrijk om de mensen over de schroom heen te helpen om eigen werk in het openbaar te vertonen. Enkele deelnemers hadden al eerder geëxposeerd, maar de meesten zijn puur amateurs. Maandag 19 november om zeven uur opent drs. de Hartog, directielid van De Schelde de tentoonstelling in het bijzijn van wethouder J. Bruinooge van onder meer culturele za ken. Dan wordt ook bekend gemaakt wie de aanmoedi gingsprijs zal krijgen. Een ju ry, bestaande uit Jan Haas (beeldend kunstenaar), wet houder Bruinooge, Ankie Ver heul en Jan Bijster (beeldend kunstenaars) en Frank Vierge ver (fotograaf) zal de werken beoordelen. MIDDELBURG.- In september dit jaar was het tien jaar gele den, dat de Middelburgse foto- en diaclub werd opgericht. Ter gelegenheid van dit feit wordt er van woensdag 21 tot en met zaterdag 24 november een jubileumtentoonstelling gehouden in de Vleeshal. De foto- en diaclub is eigenlijk ontstaan doordat de organisatie van de sportuitwisseling tus sen Middelburg en Folkestone ook graag fotografie op het program wilde zetten. Bij de Engelsen was dit geen punt, omdat daar al jaren lang de Folkestone Camera Club be stond, maar voor de Middel burgers was dit een heel probleem. Henk Mennes, één van de organisators, slaagde er echter in een groepje foto-en thousiastelingen bij elkaar te krijgen, dat naar Engeland vertrok. Samen met Johan Sinke richtte hij toen de Mid delburgse foto- en diaclub op. De club begon met een groepje van ongeveer twintig leden en groeide uit tot een vereniging van rond de 70 leden. De club is al vele malen naar Engeland geweest en heeft ook al vele malen de Engelsen hier ont vangen Er zijn ook de nodige expo sities geweest, al heeft het vin den van een geschikte ten toonstellingsruimte wel vaak problemen opgeleverd. De ju bileumtentoonstelling in de Vleeshal wordt geopend door wethouder G.B. Schoenma kers van culturele zaken op woensdag 21 november om 20.00 uur. Er zullen zo'n hon derd foto's te zien zijn, zowel kleur als zwart-wit opnamen. Ze zijn gemaakt door de leden uit vrije keuze of op praktijk avonden, zowel binnen als buiten. Alle bezoekers krijgen een papier waarop ze de drie beste foto's kunnen noteren en zo zal de jurering van de foto's plaatsvinden. De prijswin naars worden beloond met een beker. De openingstijden zijn 22 november van 10.00 12.00uur; van 14.00 -17.00 uur en van 19.00 - 21.30 uur. Op 23 en 24 november van 10.00 - 12.00 uur en van 14.00 - 17.00 uur. Tijdens de middaguren op zaterdag zullen er twee diase- rietjes worden vertoond en kan het publiek zelf foto's of dia's ter bespreking meenemen. Ook kan men dan alle inlichtingen over de activiteiten van de club krijgen. VLISSINGEN - Op zaterdag 17 november houdt de postze gelvereniging Philatelica, af deling Vlissingen een grote najaarsbeurs. Deze vindt plaats in de Rijksscholengemeenschap Scheldemond, ingang Paul Krugerstraat, in Vlissingen. De beurs is geopend van 10.00 tot 17.00 uur. Er is gelegenheid tot ruilen en er zullen zes han delaren aanwezig zijn. Verder worden er vele goede filatelis tische stukken geveild en wordt er een verloting gehou den. De toegang is vrij. In Middelburg worden Sint- Nicolaas en zwarte Piet een week later verwacht en wel op zaterdag 24 november. VLISSINGEN - De afdeling Vlissingen van de PvdA houdt vanavond zijn jaarvergadering in de bovenzaal van de Flying Dutchman aan het Bellamy- park. Op de agenda staan de be spreking van de jaarverslagen van de gemeenteraadsfractie, de Rooie Vrouwen en van het afdelingsbestuur. De verga dering begint om acht uur. VLISSINGEN - Donderdag 15 november wordt er in Brittannia in Vlissingen een lezing gehouden door J .Tuynman en P.G. Eekman, met als onderwerp de bevrijding van Vlissingen en Walcheren. De lezing begint om 20.00 uur en is georganiseerd door Nut. Kaarten zijn verkrijgbaar aan de zaal en leden van Nut en Z.V.U. hebben gratis tóegang. Eekman en Tuynman tonen tijdens de lezing authentieke beelden van de bevrijding van Walcheren. Op de foto zijn Sherman-tanks te zien die vanuit Zuid-Beveland oprukken naar de Sloedam. Mocht U iets te vieren hebben (wij verzorgen Uw party op maat) gewoon even (01100) 13132 bellen Desgewenst komt onze hostess bij u aan huis voor een vrijblijvend advies! Maandag t/m vrijdag gehele dag geopend. Zaterdag en zondag vanaf 16.00 uur. HOTEL RESTAURANT CAFE l.o. station GOES Tel. 01100-27501 lid Holl.ind Tounst Hotels ZOUTELANDE - Vrijdag 16 november zal in Café Royal in Zoutelande een rock and roll meeting plaatsvinden. Twee groepen zijn die avond te zien en te horen: de Jeek Schmidt Band uit Goes en de Neptjoens uit Middelburg. De Jeek Schmidt Band telt zes leden. De muziek die zij maken, is echte oude pure rock met nummers van o.a. Carl Mann, Elvis Presley en Chuck Berry. De Neptjoens werden in mei 1979 opgericht door Pirn Dijkgraag. Men brengt voor namelijk eigen materiaal, wat het best omschreven kan wor den als melodieuze rock and roll. Het optreden in Zoutelande begint om 20.30 uur. MIDDELBURG - Margreet van der Heyden houdt donder dag 15 november een lezing over sprookjes in de Concert en Gehoorzaal in Middelburg. De sprookjes nemen in het Vrije Schoolonderwijs een be langrijke plaats in, vooral die van de gebroeders Grimm. In de kleuterklassen en de eerste klas is dit de belangrijkste vertelstof. Men gaat er van uit dat het een gezonde gevoels- ontwikkeling van de kinderen bevordert en dat het de taal ontwikkeling stimuleert. De lezing begint om acht uur, organisatie Vrije School Zeeland. VLISSINGEN - SOUBURG - Op zaterdag 17 november is het weer zo ver, dan begint Sint-Nicolaas met zijn rondreis door Nederland. In Vlissingen wordt de Sint met zijn Pieten verwacht om 13.00 uur. De stoomboot „Span je" zal dan aankomen bij de Koopmanshaven. Daar zal Sint-Nicolaas verwelkomd worden door het bestuur^van de Stichting Vlissings Actiefonds en burgemeester Wes terhout. openbare weg, dan wel in de tuinen van anderen. MIDDELBURG - Als de raad van Middelburg met het voorstel van B. en W. akkoord gaat, zal binnenkort worden begonnen met het bouwrijp maken van het terrein tussen de Lange Geere-Geere Voet brug en Beenhouwerssingel. De bedoeling is dat hier kanto ren, winkels en woningen zul len verrijzen. De totale kosten van het bouwrijp maken wor den door B. en W. geraamd op 416.500 gulden. (Foto Cor Schuilwerve) Een publikatie van het Bu reau voor Rechtshulp Zeeland, Damplein 1, Middelburg, tel. 01180 - 37120. MIDDELBURG - Het inter kerkelijk Vredesberaad houdt zondag 18 november een vre- desgebedsdienst in de Doops gezinde kerk in de Lange Noordstraat in Middelburg. Ds. F. Kalis uit Veere is voorganger. De dienst begint om 19.30 uur. In de dienst staat het verhaal van Gideon cen traal. Aansluitend is er weer gelegenheid voor discussie. Genoegen, de Koninklijke Harmonie Ons Genoegen, de ruitersportvereniging De Scheldestad en vele reclame wagens van de Vlissingse win keliers. De route door Vlissin gen is dit jaar groter dan de voorgaande jaren en in een wat andere volgorde. Na afloop van de tocht zal Sinterklaas met enkele zwarte Pieten een bezoek brengen aan de kinder afdeling van het Bethesda- Sint Josephziekenhuis, om ook de zieke kinderen te kunnen begroeten. Dan zal Sint weer verder gaan op zijn tocht door het land, want om 15.00 uur wordt hij al weer in Souburg ver wacht, waar hij per boot aan zal komen bij de Kade. Hier zal Sint verwelkomd worden met de muziek van Vlijt en Volhar ding. Ook door Souburg zullen Sinterklaas en de Pieten een rondrit maken. De route is hier als volgt: Kade, Bermweg, Zuiderzeestraat, Witte Zee straat, Padweg, J.I. Sanderse- straat, Kromme Nieuwstraat, Vlissingsestraat, Burchtstraat, Ritthemsestraat, Paspoort straat en Kanaalstraat, waar na Sinterklaas en zijn gevolg naar binnen zullen gaan in Het Middenhof. Aan deze optocht wordt meegewerkt door mu ziekkorps Vlijt en Volharding, Majorettenpeloton The Young Stars, majorettenpeloton Schoonenburg, de Souburgse Ringrijdersvereniging, de Stoepeschieters en majoret tenpeloton Irene. Sedert 1 oktober heeft de gemeente Valkenisse, waartoe ook Koudekerke behoort, een aanlijngebod voor honden. Als bezitter van een dergelijk huisdier sta ik hier volkomen achter. Voor mij was dit gebod in het geheel geen belasting, daar in mijn vorige woonplaats dit al jarenlang voorschrift was. Het doel van dit epistel is echter, dat ik nog eens hoop mee te maken, dat ook katten niet vrij mogen rondlopen. Mijn mening is namelijk, mede op grond van ondervinding, dat deze meer last geven dan honden. Niet zo zeer op de Laat de eigenaars of eige naressen van katten nu niet gaan zeggen dat het onmoge lijk is deze dieren zodanig te houden dat de buren er geen last van hebben. Een nicht van mijn vrouw, woonachtig in Eindhoven, heeft twee katten. Deze gaan zelfs mee op vakan tie naar de caravan op de cam ping. Zowel thuis als op de camping zitten zij aan een lan ge lijn en doen trouw hun be hoefte op hun bak met katten- vulling. Maar ja, ze even naar andermans tuin laten gaan, is veel gemakkelijker. Als dan die ander in de drek stapt, hebben zij daar geen last van. A. Reijnen Koudekerke Verkrijgbaar bij ijzerwaren, dhz-zaken en uw warenhuis Elton b.v.. Postbus 5, 9300 AA Roden. Natuurlijk zullen Sint en de Pieten ook alle tijd nemen voor het begroeten van de kinderen die op hen wachten bij de Koopmanshaven en het Beurs plein. Na de ontvangst zullen Sinterklaas en de Pieten een rondrit door Vlissingen ma ken. De route van deze tocht is als volgt: Beursplein, -Bella- mypark, Spuistraat, Coosje Buskenstraat, Betje Wolff- plein, Aagje Dekenstraat, Scheldestraat, Paul Kruger straat, Singel, Bloemenlaan, Hogeweg, Jan Steenlaan, An jelierenlaan, Rozengracht, Singel, Brouwenaarstraat, Paul Krugerstraat, Hobein- straat, Glacisstraat, Badhuis straat, Betje Wolffplein, Wal- straat, Nieuwendijk, Bellamy- park en Beursplein. Op deze tocht zullen zwarte Piet en Sint-Nicolaas verge zeld worden door de Show groep Vlissingen, zes vlagge- draagsters, de Wandelsport vereniging Willen is Kunnen, majorettenpeloton Oranje- Nassau, Tamboer- en trom petterkorps Oranje-Nassau, majorettenpeloton Stars at Moonlight, drumband VTV, de Vlissingse turnvereniging, Het Groot Majorettenpeloton Vlissingen, de Deltaband Ons

Scheldebode | 1979 | | pagina 13