Z./.K. V. heeft nog ruimte voor cursisten Pee Wee The Specials in de Piek êHruiter NATUURMONUMENTEN HOUDT AVOND OVER ZEEUWSE DIJKEN UW houdt kledingbeurs VJV start soos voor geestelijk gehandicapten Herfstactiviteiten in clubhuis Het Buut 119.90 Granaatscherven. Verlovingsringen JUWELIER VAN 0E REE Bazaar in Britannia Agenda's 1980 nu VOLOP LEVERBAAR Verkoop 300 stuks originele PERZISCHE TAPIJTEN Wie verloor werkkiel? De Prietpraters kan nog peuters plaatsen y'^NlhCWE VLISSINGEN - De in Vlissingen wonende Hagenaar, Klaas Wingelaar, lijkt oude meesters te kunnen opsporen, zoals de politie drughandelaars. Enkele jaren geleden, hij woonde toen nog in Terneuzen, was hij in het nieuws om dat hij een Rembrandt te pakken had gekregen; vorig jaar kocht hij op een Belgische markt een Albert Cuyp en dit jaar kwam hij in het bezit van een Jan Steen. Althans, het vermoeden bestaat dat het oude meesters zijn, zeker is dat (nog) niet. Om zekerheid te krijgen omtrent de echtheid van de Jan Steen zoekt Wingelaar nu de laatste eigenaar van het schilderij, een zekere Robert Cobler die in Harburg 'n West-Duitsland heeft gewoond. Wingelaar, onder meer res- Goese Korenmarkt opgeslagen taurateur van oude schilderij en, is er zelf vrijwel zeker van met een echte Jan Steen van doen te hebben. „Toen ik het schilderij kocht van Gabriels uit Middelburg had ik al een vermoeden. De figuren op het doek waren bekende figuren van de schilderijen van Steen. Het doek was alleen zo toege takeld dat er niet zo veel meer op te zien was". Wingelaar stuurde een foto van het doek naar het Bureau voor docu mentatie en Kunsthistorie in Den Haag en kreeg als ant woord dat het waarschijnlijk een kopie was naar een bekend schilderij dat voor de tweede wereldoorlog in bezit was van Robert Cobler, een kunstver zamelaar. Het schoonmaken en restaureren gaf zijn ver moedens nog meer voedsel. „Ik kwam tot de ontdekking dat het schilderij al vier keer ge restaureerd was. Het bleek er onder de laatste laag ook an ders uit te zien. Bovendien ontdekte ik op de leuning van de stoel in het schilderij een vage handtekening: Jan S.. kun je in elk geval duidelijk onderscheiden", aldus Klaas Wingelaar. Hij verbond daar de conclusie aan dat het hoogst waarschijnlijk niet een kopie van het schilderij van Cubler was, maar het door het bureau voor documentatie bedoelde schilderij, Wingelaar grond vest deze theorie op nog twee andere feiten. „Bij het restaureren vond ik in de lijst granaatscherven, terwijl het doek vol gaten zat. Die scherven kunnen er alleen maar in Harburg ingekomen zijn. Dit plaatsje is namelijk een voorstad van Hamburg en dat is in de oorlog zwaar ge bombardeerd. Ik raakte daar door geprikkeld om nog verder te gaan zoeken: hoe kwam dat schilderij in Middelburg te recht?". Via Gabriels kwam Winge laar er achter dat het schilderij op de zolder van het nu geres taureerde pakhuis aan de was geweest, samen met een vracht andere spullen. Deze zolder was door bakkerij Le- cointre verhuurd aan de fami lie Kruyder. Toen in 1950 Le- cointre de zolder weer zelf wil de gaan gebruiken, liet Kruy der de ruimte door Gabriels leeg halen. Het schilderij was dus in bezit geweest van de fa milie Kruyder. Wingelaar: „De Kruyders bleken het schilderij echter niet te kennen. Het had nooit in hun huis gehangen. Verder wilden of konden ze er niet veel over zeggen. Van Le- cointre hoorde ik weer dat het schilderij in de oorlog naar het pakhuis is gebracht door een Duitser, waarschijnlijk familie van Kruyder die het pakhuis toen al van de bakker huurde. Dat kan ook kloppen, want de toenmalige mevrouw Kruyder, de moeder van de huidige Kruyders, was een Duitse. Haar naam was Cuppenberg. In elk geval is het duidelijk dat de granaatscherven niet in Middelburg in de lijst terecht gekomen konden zijn en dat het schilderij van elders komt." Wingelaar's naspeu ringen in Duitsland naar Cobler en zijn schilderijen hebben tot heden toe geen re sultaat gehad.De man is ner gens in Duitsland te vinden, ondanks publicaties in kran ten. Wingelaar wil op zijn tweede tocht in Duitsland de burgelijke stand eens nagaan. „Ik wil uitvissen of er in Har burg of in Hamburg ene Robert Cobler of ene Cuppenberg in geschreven heeft gestaan. Ik vind dit speurwerk naar de ei genaar van het schilderij ook wel leuk, moet ik zeggen. Als ik de vroegere eigenaar vind, dan kan hij het schilderij van mij terugkrijgen, als. hij er ten minste niet vrijwillig afstand van heeft gedaan". koop je met overleg en je wilt volop keuze het fijnste kies je bij want daar hebben ze de juiste sfeer en bijna 100 modellen jn voorraad VLISSINGEN - Aanstaande vrijdagavond geeft de acht-mans-formatie Pee Wee The Specials een concert in het vrijetijdscentrum de Piek aan de Hellebarierstraat in Vlissingen. Pee Wee brengt in een Wervelende show de doo wop muziek tot leven en doorspekt zijn repertoire met stevige rock and roll van eigen maaksel. Het doet een beetje denken aan The Darts en Phil Spector. De nu anderhalf jaar bestaande groep was onder meer vaste medewerker aan het VPRO radioprogramma de Suite. Het optreden begint om half negen, de toegangsprijs is zeven gulden vijftig. (Foto: Wim Riemens) VLISSINGEN - Het Zeeuws Instituut voor Kunstzinnige Vorming is eind september weer gestart met het cursusjaar '79-'80. In de Viissingse afdeling van het Instituut gaat het om de voigende cursussen: textiele werkvormen, ruimtelijk en experimenteel werken met textiel, kinderatelier, keramiek, dramatische expressie, beeldend vormen, jazz-ballet, kinderballet, ritmiek en beweging. Alle cursussen vinden plaats in het gebouw van het instituut aan de Berlagestraat 18. Er is nog ruimte voor nieuwe curusisten, vooral voor de cursussen kinde ratelier en keramiek. Het kinderatelier staat onder leiding van de docent Kees de Valk. De cursus is op dinsdagmiddagen van vier tot halfzes voor kinderen van 8, 9 en 10 jaar en op woensdagmiddagen van vier tot halfzes voor kinderen van 6, 7 en 8 jaar. Joop Kroon geeft de cursus keramiek. Beginners kunnen dinsdag van halfzeven tot halfnegen in het cursusge bouw terecht, de gevorderden dinsdagavond van halfnegen tot halfelf. De cursussen kosten per maand 17,50, scholieren betalen 10,- en houders van de pas 65 7,50. Als er meerdere kinderen uit een gezin meedoen of als iemand meerdere cursussen volgt, wordt een korting gegeven. Wie belangstelling heeft, kan zich telefonisch opgeven bij de werkgroep Z.I.K.V., afdeling Vlissingen, tel. 01184-14928 (tijdens kantooruren). MIDDELBURG - Woensdag en donderdag, 17 en 18 okto ber, houdt de Unie van Vrij willigers in Middelburg weer de traditionele kledingbeurs. De zo goed als nieuwe na- jaars- en winterkleding kan woensdag 17 oktober ingele verd worden van twee tot half zes. De verkoop is op donder dag van half tien tot vier uur in de Stedelijke Scholenge meenschap aan de Churchill- laan. VLISSINGEN - De afdeling Zeeland van „Tesselschade Arbeid Adelt", houdt donder dag 11 oktober een bezaar in Grand Hotel Britannia in Vlissingen. Deze duurt van halfelf tot halfvier. Bewapeningswedloop... dreigende kernoorlog... totale vernietiging van de wereldbevolking... ZAL GOD INGRIJPEN? Een aangrijpende dia-presentatie van Ds. J. F. P. van Doornik WIJKCENTRUM -t ANKER Bonedijkestraat 161 VLISSINGEN op dinsdagavond 16 oktober om 20.00 uur. TOEGANG f 3,- Paul Krugerstraat 55-57 VLISSINGEN 01184-12733 in alle maten en soorten Door directe import 40 tot 50% echt voordeel. Verkoop uitslui tend morgen donderdag 11 oktober van 11.00 tot 20.00 uur on der volle garantie van echtheid in de Schouwburg, Middelburg. Molenwater 99. Bij iedere aankoop ontvangt U een officieel garantiebewijs. Kom kijken. Het loont de moeite. Alle tapijten zijn geprijsd. Carpet Centre Oriënt, Heerlen, Honingmanstraat 12 VLISSINGEN - Bij de ge meentepolitie in Vlissingen werden in de periode van 26 september tot 3 oktober de volgende voorwerpen aange geven: bankbiljetten; gouden dameshorloge; pastelkleurige jas; gladbruine portemonnee; zilveren armband met zwarte rand; enkele sleutels; vier sleutels aan ring; tas met onder andere een pantalon; bood schappentas. De aangegeven dieren uit deze periode zijn: een kleine bruine hond, reu; een kanarie. De openingstijden zijn van maandag tot en met vrijdag van negen tot twaalf uur en van twee tot vier. Bij de gemeentepolitie in Oost-Souburg werden in de zelfde periode aangegeven: plastic tas met pantalon en schoen; werkkiel met bedrijfs naam; leesbril met bruin montuur; knipbeurs met onder andere een sleutel. VLISSINGEN - De vereni ging voor ouders van geestelijk gehandicapten op Walcheren heeft in samenwerking met het Vormingswerk Jonge Vol wassenen een aantal soos-avonden georganiseerd voor jonge volwassenen die door hun geestelijke handicap zich niet happy voelen in de bestaande jeugdsozen. De bedoeling is dat deze avonden een sfeer bieden waar deze jongens en meisjes zich „Uit" kunnen voelen, elkaar kunnen ontmoeten in een on gedwongen sfeer. Zij kunnen er muziek maken, spelletjes doen of met elkaar praten. De eerste avond is zaterdag 13 oktober van zeven tot negen uur, daarna steeds om de veer tien dagen. Als er moeilijkhe den zijn met vervoer, dan valt hierover te praten met één van de leden van de soos-kommis- sie: de heer Houtemaker, tel 01180-17819. De soos-avond en worden gehouden in het V.J.V.-gebouw, Verkuyl Quakkelaarstraat 13 in Vlis singen. VLISSINGEN - Tijdens de herfstvakantie kan men in club- en buurthuis Het Buut, aan de Beatrixlaan 2 in Vlis singen voor de volgende acti viteiten terecht. Maandag 15 oktober is er van drie tot vijf uur een kaart- GOES - Donderdag 11 ok tober houdt het district Zee land van de vereniging tot Be houdt van Natuurmonumen ten in Nederland een avond over het beheer van de Zeeuwse dijken. Op deze avond zullen lezingen gehou den worden door Drs. A. van Haperen, districtsafgevaar digde en Drs. F. Prins, inspec teur bij natuurmonumenten. De eerste vertelt een en an der over de waarden en het be heer van dijken in het alge meen en Drs. Prins geeft de vi sie van Natuurmonumenten weer. Dit alles zal worden toe gelicht met behulp van dia's Niet alleen leden van Na tuurmonumenten maar ook andere belangstellenden zijn van harte welkom. De bijeen komst begint om 20.00 uur en wordt gehouden in De Prins van Oranje, Nieuwstraat 14 Goes. Modieuze pump in de kleuren zwart lak cognac suède. Als schoenmode moet passen Drie Chileense kunstenaars exposeren in Middelburg MIDDELBURG - Vanaf 15 oktober is er in Middelburg een expositie te zien van werken van drie Chileense kunstenaars van het collectief El Frente. De expositie is verdeeld over het jonge rencentrum Midgard en de Rijks Pedagogische Akademie. De tentoonstelling.wordt maandag 15 oktober om 10.00 uur geope- nend door wethouder van culturele zaken, G. Schoenmaker. El Frente (het front) bestaat uit een groep in Berlijn wo nende Latijns-Amerikaanse schilders, die samenwerkt met de vereniging ter bevordering van democratische kunst in Chili. Via dit centrum kunnen de gevluchte kunstenaars on derling contact blijven houden op bijvoorbeeld politiek en cultureel gebied. Zo werken er in Europa diverse schilderbri gades die bestaan uit samen werkende Chileense vluchte lingen. De schilderbrigades ontstonden in Chili vooral in de tijd voorafgaande aan de benoeming van Salvador Al- lende tot president. Door mid del van honderden kilometers muurschilderingen maakten zij propaganda voor Allende. Tijdens zijn bewind werd het maken van muurschilderingen een traditie. Na machtsover name door dictator Pinochet week een deel van deze schil ders uit om in Europa verder te gaan met hun werk. De drie kunstenaars die nu in Middelburg exposeren zijn: Viktor Contreras, Cecilia Boi- sier en Fernando Urrejola. Viktor Contreras maakte in Chili lange tijd deel uit van de beroemste muurschilderbri- gade Ramona Parra. Na de staatsgreep werkte hij als schoenmaker, visser en ma troos. Nu woont hij in Berlijn en illustreert onder meer kin derboeken. Hij reist met de groep El Frente door heel Eu ropa en van zijn werk zijn al in vele steden van Europa expo sities gehouden. Cecilia Boisier komt uit Santiago en studeerde daar aan de kunstakademie. Zij ontwierp onder meer kos tuums en kunstwerken voor theater en film. Omdat zij ak- tief lid was van de Mapu, een linkse beweging in Chili, was zij gedwongen in 1973 uit te wijken naar Europa. Fernando Urejola studeerde in het buitenland. Hij kon vanwege zijn politieke aktivi- teiten niet terugkeren naar IJ* Chili en verblijft nu als vluch teling in Berlijn. Zijn werk is vaak satirisch. De expositie in de R.P.A. in Middelburg is geopend van maandag 15 oktober tot en met vrijdag 19 oktober van 10.00 tot 17.00 uur. In Midgard duurt de tentoonstelling tot en met vrijdag 26 oktober. De ope ningstijden zijn hier dinsdag toten met vrijdag van 12.00 tot 18.00 uur en van 19.30 tot 0.00 uur. Op zaterdag van 16.00 tot 0.00 uur. De tentoonstelling wordt georganiseerd door het Salvador Allende Centrum Rotterdam in samenwerking met het Chili-commité Zee land, Jongerencentrum Mid gard en de Rijks Pedagogische Akademie. middag voor ouderen, de kos ten bedragen 1,50. 'S Avonds is er vanaf acht uur een wijkavond met onder andere een dia-kwis en een Bingo. De kosten zijn 1,50. De dins dagmiddag wordt gevuld met „Oude spelen" voor kinderen van vier tot en met zeven jaar. De kosten bedragen één piek en de middag duurt van twee tot half vier. Woensdagmid dag, 17 oktober, kunnen de vier- tot acht-jarigen hun lol op bij denfilm, toegang 1,-. De film begint om twee uur. 's' Avonds is er voor de negen- tot twaalf-jarigen een disco avond georganiseerd, die be gint om zeven uur. Men kan zelf platen meenemen. Entree 1,-. Donderdag 18 oktober wordt er 's avonds een film ge draaid voor de elf tot vijftien jarigen. Het begint om zeven uur en kost 1,-. De vrijdag is vrijgemaakt voor een herfst- wandeling voor acht- tot en met tien-jarigen. Met één gul den in de hand en goede „stap pers" aan de voeten, kan men om twee uur starten vanaf het clubhuis. Zaterdagmorgen is er een instuif voor de zes tot en met twaalfjarigen. Kosten be dragen 1,-. VLISSINGEN - De peuter speelzaal De Prietpraters, ge vestigd in het Buut, Beatrix laan in Vlissingen heeft nog ruimte voor enkele peuters. De peuters komen meestal een morgen en een middag in de week. De leeftijd van de peuters ligt tussen de twee jaar en vier maanden en vier jaar. Er is nog wel een wachtlijst maar daar staan alleen heel jonge kinderen op die nog niet de minimum leeftijd hebben. Opgave tijdens de opening van de peuterspeelzaal, persoon lijk of telefonisch 16223. WOONT U IN DIT GEBIED Dan Behoort De Scheidebode iedere week UITERLIJK WOENSDAGAVOND m de brievenbus te zitten Waarschuwt U ons au b als U ons blad met regelmatig ot te laat ontvangt Tel 01184-19910

Scheldebode | 1979 | | pagina 1