Jeek Schmidt Band laat Roek-tijdperk herleven ACHTER DE SCHERMEN VAN DE DRUKKE PRAKTIJK VAN DIERENARTS RINUS KARELSE IN GOES: Mac ,,De Zeeuwen" nationaal clubkampioen. Fanclub Adri de Korte verzorgt filmavonden J. Noordhoek met pensioen Informatiedag Zuid-.Vderlandse Beurs Praatgroep voor vrouwen in de Zwaan Studie In Goes Operaties Praktijk SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 10 OKTOBER 1979 215 „Ik geniet elke dag van mijn werk en zou niets anders willen doen" GOES - ,,Ik vind dat ik een mooi beroep heb, ik geniet ervan, praktijk uitoefenen doe ik met plezier. Hoe drukker ik het heb, hoe sneller en hoe beter ik kan werken". Een uitspraak van dierenarts Rinus Karelse, die enkele maanden geleden verhuisde van Heinkenszand naar Goes. Sindsdien gonst het van bedrijvigheid in en rondom ,,'t Zwartsluis je", het vriendelijke landhuis aan de 's-Heer Hendrikskinderendijk. Dr. Karelse maakt lange da gen. Het spreekuur dat 's avonds tot half acht duurt wil weieens uitlopen en het komt dan ook nogal eens voor, dat er om tien uur, half elf nog di verse auto's onderaan de dijk staan. Hoe komt het toch, dat zoveel mensen met hun huis dier speciaal dokter Karelse opzoeken? Niet alleen uit zijn eigen rayon - een gedeelte van Zuid-Beveland en Noord-Be veland - maar ook van elders komen zijn patiënten. Zelf zegt hij er het volgende van: „Ik verwonder me er soms ook over, dat er zoveel mensen met hun huisdier naar mij toe komen. Toch vertel ik de men sen geen fabeltjes. Ik ben heus niet zo lief en als ik moe ben ga ik echt wel eens snauwen. Wel doe ik er alles aan om te weten te komen wat een dier man keert. Ik geef het onderzoek niet gauw op. Bovendien ben ik goed uitgerust wat betreft ve terinaire equipment (instru mentarium red.) en heb ik veel gestudeerd. Ook ben ik niet te beroerd om de boeken of de universiteit erbij te halen. Ik vind dat ik verder altijd eerlijk ben tegen de mensen. Het publiek kun je overigens toch niet bedriegen. Ik vind dat als je na diverse onderzoeken tot de conclusie komt: hier kom ik niet uit, dat je dan moet durven zeggen: ik weet het niet, ik zal iemand anders raadplegen, of ga naar Utrecht met je huis dier". Rinus Karelse (39 jaar), een donkere rasechte Zeeuw, ge boren in Schore (wat ieder die met hem in contact komt direct opvalt want hij verloochent zijn streektaal niet) studeerde op 24-jarige leeftijd af aan de rijksuniversiteit te Utrecht. Hij werkte daarna 8 jaar bij TNO (Toegepast Natuurwe tenschappelijk Onderzoek) in Delft. Dokter Karelse: „Bij TNO heb ik ontze^-nd veel geleerd op het gebied van de ontstekingsleer en immu nologie. Op een immunolo gisch onderwerp ben ik trou wens gepromoveerd. Ook het half jaar dat ik in Amerika heb gewerkt en colleges volgde aan de John Hopkins Universiteit in Baltiomore is erg waardevol geweest voor mij. In de VS heb ik pathologie (ziekteleer red.) gestudeerd". Dokter Karelse en zijn vrouw zijn uiteraard zeer in genomen met hun nieuwe on derkomen in Goes. Vanuit de huiskamer heeft men een riant uitzicht over de Poel. „We werken hier tijdens het spreekuur aan twee tafels", vertelt Karelse als hij ons rondleidt in zijn praktijk ruimte. „Na de wachtkamer komen de mensen met hun dieren die ingeënt moeten worden bij mijn assistente in de ene behandelkamer, waar zij de administratieve zaken afhandelt en ik de dieren eventueel onderzoek en inent. In de echte spreekkamer wordt ik geassisteerd door mijn vrouw en behandelen we pa tiënten met klachten of andere problemen. Op deze wijze kunnen we optimaal werken Er is een donkere kamer voor röntgenonderzoek, ik verricht zelf microscopisch onderzoek en stuur huidbiopten of ge zwelletjes naar mijn oude la boratorium waar ze zo worden behandeld, dat ik ze onder de microscoop kan beoordelen. Er is ook een goed ingerichte operatiekamer met narcose- apparatuur, operatielamp, sterilisator enz. Het merendeel is afkomstig uit het Bethesda- St.-Jozefziekenhuis in Vlissin gen. Door het fuseren van bei de ziekenhuizen, werd daar een deel van de apparatuur overbodig". Op dinsdag en donderdag wordt er geopereerd bij dokter Karelse. Naast tumor-opera ties en sterilisaties worden er ook minder voor de hand lig gende operaties verricht. Vori ge week bijvoorbeeld lag er een hondje op de operatietafel voor een operatie aan de knieschijf. Niet alledaags millimeterwerk voor een dierenarts. VRIES - De motor- en au toclub „De Zeeuwen" is zater dag in het Drentse dorp Vries nationaal clubkampioen ge worden. „De Zeeuwen" dat al eerder Zeeuws clubkampioen was geworden nam aan de na tionale titelstrijd deel met de volgende equipes: C. Bode- J. Bom, P. Poelman- C. Boog aard, echtpaar Van Nieuwen- huijze, echtpaar de Bruijne en echtpaar Deegens. Het kampioenschap werd betwist in twee oriëntatierit- ten volgens het KNMV-regle- ment. Vooral in de morgenrit over 61 kilometer incasseerden de Zeeuwse deelnemers veel punten via een le plaats van J. van Nieuwenhuijze, een 6e van C. Bode en een 7e klassering van Poelman. Laatstgenoemde was de beste Zeeuw in de mid dagrit over 73 kilometer (3e), Bode werd daarin 5e en de Bruijne 14e. De drie beste re sultaten kwamen in aanmer king voor het eindklassement waarin „De Zeeuwen" dus eerste werd met 270 rijders- punten, voor MAC „De Storm vogels" uit Friesland met 262 en MAC.Midden-Drenthe met 249 punten. Ook individueel was er een hoge klassering voor „De Zeeuwen". Marlies en Ko van Nieuwenhuijze bezetten daarin de tweede plaats met 96 punten. Eerste werd het Bra bantse duo Van der Goes-Ti- tulaar met 99 rijderspunten. Adri de Korte. morele steun die zi.jn fa voriet geeft, door net orpani- - seren n deze filmavonden tevens financieel een handje j helpen. De aanschaf van een race-motor vraagt veel geld maar ook het onderhoud daar van alsmede kleding- en reis- en verblijfkosten. GOES - De directeur van Perfecta Chemie B.V. Goes, de heer J. Noordhoek, zal op 1 no- vember a.s. zijn functie neer- - leggen. Dit na een dienstver band van ruim veertig jaar met als eenvoudige reden het be- reiken van de pensioengercch- tig de leeftijd. Ter gelegenheid hiervan kan er op 9 november a.s. afscheid worden genomen van de heer Noordhoek tijdens een bijeen- komst in de foyer van de J Schouwburg te Middelburg, Molenwater 99. Het programma luidt als volgt: 14.15 tot 14.30 uur: ont vangst, 14.30 tot 15.45. uur: officiële gedeelte in de foyer, 16.00 tot 18.00 uur: receptie in J de schouwburg. MIDDELBURG - HetJ Zeeuws Instituut voor Kunst zinnige Vorming houdt op vrijdag 26 oktober een infor matiedag over een nieuw op te zetten kadercursus creativi- teitsbevordering voor vrijwil lig kader uit de vrouwenor ga- nisaties. Op deze dag wordt gesproken over een tweede J cursus die in februari 1980 van start zal gaan bij voldoende deelname. De eerste cursus start 1 november. Geïnteresseerde dames uit l de vrouwenorganisaties zijn van harte welkom op deze in formatiedag. Van tien tot vier t uur kunnen zij terecht in het gebouw van het ZIKV, Kui- perspoort 21 in Middelburg. YERSEKEWESTKAPELLE - De fanclub van de bekende Zeeuwse motorcoureur 'v de Korte uit Middelburg houdt twee unieke motorsport-film avonden. Dat gebeurt donder dag 18 oktober in het vereni gingsgebouw „De Haven" in Yerseke en op vrijdag 19 okto ber in café „Het Kasteel van Batavia" in Westkapelle. De aanvang is telkens half acht. Vertoond zullen onder an dere worden de TT races in Assen (met de overwinning van Wil Hartog), Focus 500 en Heikki Mikola. Interessant is verder de 4 5 minuten durende film met ge luid onder de titel „Adri de Korte '77" gemaakt door de amateur-cineast H. Goud swaard. In deze film krijgt men een fraai overzicht van het ra ce-seizoen 1977. Verder zullen op beide avonden te bezichtigen zijn de 500 cc 4 cylinder Suzuki racer van Jack Middelburg, de Ne derlandse kampioen 1977 en 1978 in de 350, 500 en 750 cc klasse. Genoemde fanclub, die zo'n 40 leden telt, wil, naast de Dat de rock and roll-muziek nog lang geen verleden tijd is bewijst ongetwijfeld de Goese „Jeek Schmidt Band". De groep brengt een echte vetkui- vensfeer terug de zaal in en het uiterlijk is dan ook geheel aan gepast aan de jaren '60. Zoals Jeek Schmidt zelf zegt: „Een show met veel vet, kettingen en leer". Het begon allemaal op het rockfestival in Kwadendamme enkele maanden geleden, toen EINDHOVEN - Van 12 tot en met 21 oktober staan de Philips Jubileumhallen in Eindhoven bol van commer ciële activiteiten. Voorde 28ste keer is hier namelijk een fami- liebeurs voor zuidelijk Neder land, genaamd de Zuid-Ne derlandse Beurs. Het paradijs vol verleidingen is dagelijks geopend van halftwee tot elf uur en op de beide zondagen van elf tot zes uur. de Rockers als gelegenheids- groep voor het eerst met elkaar speelden. Dit beviel hun en ook het pubhek zo goed dat er be sloten werd op dezelfde manier en in dezelfde samenstelling verder te gaan. De groep telt zes leden, wier namen velen bekend in de oren zullen klinken. Zoals de broers Leendert en John Hanssens, respectievelijk solo- en slag gitaar. De eerste deed veel ses- siewerk en John speelde in Barneby en Shazems. Dan is er zanger Jeek Schmidt die in vele bands gespeeld heeft waaronder „Expensive". Bas sist Euson Schreyvers kan ook al spreken over heel wat erva ring in groepen, terwijl drum mer Ad Govers p as aan het be gin staat van zijn muzikale carrière. De zesde man is saxofonist „Sax" Heymans die in Highway '61 speelde. Deze is pas toegevoegd aan de groep en kan zeker een aanwinst ge noemd worden. De muziek die gebracht wordt is de echte, oude, pure Ook in de operatiekamer wordt dokter Karelse geassis teerd door zijn vrouw Jannie. „Vroeger was ze kraamver zorgster van beroep. Ik heb ze zelf opgeleid tot mijn assis tente en zij is de beste kracht die ik heb en een geweldige steun voor mij", zegt de die renarts een tikkeltje trots. Ook oogoperaties worden door Karelse verricht. Hij zegt hiervan: „Bij zo'n operatie komt ook veel techniek te pas. Je moet het toch wel in je vin gers hebben, anders leer je het nooit. Zijn er vragen of problemen, dan heb ik zo mijn adressen waar ik terecht kan. Zonodig raadpleeg ik de Ge zondheidsdienst voor dieren, de Utrechtse Universiteit of anders medische specialisten verbonden aan het ziekenhuis te Goes. Zo nu en dan komt er een gepensioneerd oogarts om samen met mij probleemogen te bekijken". In 1972 nam dr. Karelse de praktijk over van dokter Noordenbos in Heinkenszand. „Het was toen echt de praktijk van een veearts. Honden en katten kwamen er bijna niet op het spreekuur", vertelt hij. „Je ging vrijwel alleen de boer op, wat ik overigens nog steeds zeer graag mag doen. Buiten kom je tot rust, kun je even re laxen. De kleine en de grote huis dieren-praktijk betreft overi gens wel twee verschillende werelden. Op de boerderij wordt de zaak economisch be keken. Is een dier niet meer rendabel dan wordt het ge slacht. Het is een zaak voor de dierenarts om met een scherpe diagnose te komen en te trachten precies te voorspellen wat de toekomstverwachtin gen voor het betreffende dier zijn. In de kleine huisdieren praktijk moet je met heel an dere maatstaven rekenen. Economie telt hier nauwelijks. Neem het geval van een me vrouw die mij 's avonds belt voor haar kanarietjes. Zelf had ze geen auto dus ik rijd naar haar toe, neem het beestje en verwijder een tumor. Die me vrouw stuurt me nog wel eens een bloemetje, want dat sim pele kanarietje is voor die al leenstaande vrouw van on schatbare waarde. Mijn hondje is nog niet te koop voor al het geld dat On- assis verdiend heeft, beweert een ahdere mevrouw steeds van haar hondje". Een ding moet dokter Ka relse nog van het hart: „Het zou prettig zijn als de mensen er eens rekening mee hielden dat de telefoon hier soms wel honderd keer per dag rinkelt. Elke keer moet je je weer con centreren, hoe was het ook al weer, wat voor tabletje heb ik gegeven. Soms ben je druk aan het opereren en raak je uit je concentratie. Ik kan me dan ook echt kwaad maken als er soms om tien uur 's avonds nog iemand belt voor een wormen- kuur voor zijn hond. Waarom niet op het spreekuur gebeld? Toch wil ik zeggen, al ben ik dan wel eens moe, elke dag ge niet ik van mijn werken ik zou beslist niets anders willen doen". Tannie de Jonge-Reijnierse.' OOST-SOUBURG - leden- dinsdagmorgen van kwart over negen tot kwart over elf is er gelegenheid voor vrouwen om met elkaar te praten over onderwerpen die zijzelf be langrijk vinden. Dat kan in De Zwaan, Kromwegsingel 1 in Oost-Souburg. Het is de bedoeling dat er een vaste groep ontstaat, waardoor er een goed kon takt met elkaar tot stand kan komen. Kinde roppas is vanaf negen uur aanwezig, zelfs voor de hele kleintjes. Nadere inlichtingen kan men verkrijgen onder nummer 01184-17829 bij Joke Peters. rock met nummers van o.a. Carl Mann, Elvis Presley en Chuck Berry, die vooral bij de wat ouderen herinneringen zullen oproepen. Er hangt dan ook altijd een leuke sfeer bij optredens en dit is niet in de laatste plaats te danken aan de jongens zelf die werkelijk alles geven wat er in zit. Wie dan ook een optreden meegemaakt heeft kan zeggen dat zanger Jeek Schmidt de bijnaam: „Shaking Jake" met ere draagt. Mensen die de groep graag eens een keer willen zien en horen krijgen al vlug een kans want op vrijdag 19 okt. is er een optreden in „Disco Royal" te Zoutelande. Dit belooft weer een grote happening te worden en het is tevens een primeur omdat de nieuwe saxofonist deze avond voor de eerste keer mee zal spelen. Dus wie de rock and roll-muziek een warm hart toedraagt moet beslist gaan kijken en zoals de groepsleden zelf zeggen: „Hoe meer fans, hoe swingender!" Consumenten kunnen via enquête klachten en ideeën kwijt VLISSINGEN - Het bestuur van de Vlissingse Ondernemers Centrale is in overleg met het gemeentebestuur al een tijd bezig met plannen om de winkelvoorzieningen in Vlissingen te verbe teren. Het gaat daarbij niet alleen om de winkels in de binnen stad, maar om die in de hele gemeente Vlissingen, dus ook Pau wenburg, Souburg en Ritthem. Om nu ook de klanten eens de kans te geven hun wensen en klachten te laten horen, wordt er een enquête gehouden onder de Vlissingse bevolking. Uit de adressenlijst van de wat de consumenten eigenlijk gemeente Vlissingen worden één op de vijfentwintig adres sen getrokken en zo zullen er in totaal zo'n 600 tot 650 gezin nen voor de enquête benaderd worden. De enquête wordt ge houden door medewerkers en medewerksters van het NIPO. De heer de Jong, voorzitter van de commissie die dit on derzoek begeleidt: „Het is van het grootste belang te weten over Vlissingse winkelbestand willen, zodat de winkels en horecabedrijven daar op afge stemd kunnen worden. We willen dat het voor de mensen prettig winkelen wordt in Vlissingen. Dit kunnen we al leen waar maken, als we ook werkelijk weten, wat de men sen voor eisen stellen aan een gezellig winkelcentrum. Daar om is het ook nodig dat de mensen hun medewerking verlenen aan dit onderzoek. We vragen in de enquête onder meer waar men meestal inko pen doet, wat men vindt van de winkels in Vlissingen, wat men er mist, met welk vervoermid del men naar het winkelcen trum komt en dergelijke. De informatie die we zo krijgen wordt in tabellen verwerkt en daarvan wordt een rapport gemaakt. Er worden dus geen namen van de ondervraagden bekend gemaakt. Indien 600 gezinnen hieraan meewerken is de uitslag voor 90% be trouwbaar. Mocht hiervoor echter te weinig belangstelling bestaan dan doen wij een tweede steekproef waarbij nog eens honderd adressen getrok ken worden". De mensen die gevraagd zullen worden aan deze en quête mee te werken, krijgen hierover van tevoren een brief. Mevrouw Brouwer, namens de Vlissingse Vrouwenraad lid van de begeleidingsgroep van dit onderzoek, zegt: „Het is misschien voor veel mensen wel eens moeilijk om zo één twee drie een antwoord te ge ven op de vragen over wat de eigenlijke reden om ergens wel of niet te kopen is. Het is daar om misschien wel gemakkelijk eens van te voren na te denken over dingen als: zijn er vol doende winkels in Vlissingen, is er voldoende sortering in de artikelen, worden afspraken voor reparaties nagekomen, is men vriendelijk tegenover de klant, hoe denkt men over één vaste sluitingstijd voor alle winkels, hoe zijn de etalages verzorgd, enzovoort. Als de mensen daar eens over naden ken, gaat er misschien minder nuttige kritiek verloren. Alle gegronde klachten maar ook juist goede ideeën zijn wel kom". Voor het Vlissingse onder zoek wordt niet alleen de con sumenten naar hun mening ge vraagd. Ook alle ondernemers zijn in het onderzoek betrok ken door middel van een spe ciale enquête. Verder heeft de ze zomer al een onderzoek plaatsgevonden onder de bin nenstadbezoekers en dit on derzoek krijgt nog een herha ling in de herfstvakantie om de invloed van het toerisme te kunnen bepalen. „Als het on derzoek is afgerond, is het na tuurlijk wel de bedoeling dat er met al deze informatie wat- gedaan wordt", aldus de heer de Jong. „Het is zeker de be doeling dat de uitkomsten be sproken worden met het ge meentebestuur, de Vlissingse ondernemers en ook van in vloed zullen zijn op verdere plannen. Met het resultaat van dit onderzoek zal ook rekening gehouden worden met de uit voering van het nieuwe ver keerscirculatieplan". De gemeente Vlissingen is zeer geïnteresseerd in dit on derzoek en heeft ook een deel y van de kosten voor zijn reke ning genomen. Het totale on derzoek zal zo'n f 200.000,- gaan kosten. Een dergelijk on derzoek zou genoeg gegevens moeten brengen voor ongeveer tien tot vijftien jaar. Mochten er tussentijds belangrijke ver anderingen in het koopgedrag optreden, dan zullen de oorza ken met kleinere en meer ge richte onderzoeken gevonden moeten worden. i

Scheldebode | 1979 | | pagina 15