Herfstgarderobe laat de vrouw weer chic en elegant zijn f Herenmode krijgt sportief accent Sombere kleuren vragen vrolijke accessoires Kinderkleding: warm, sterk en fantasievol Hoeden worden weer hoofdzaak Winterse wol ziet er heel interessant uit Breiers laten niemand in de steek ichoenert voor sneeuw, umps voor uitgaan MODE U MODE - MODE - MODE - MODE - MODE - MODE - MODE - MODE - MODE - MODE - MODE - MODE - MODE MODE MODE MODE MODE - MODE - MODE - MODE - MODE MODE - MODE - MODE - MODE - MODE - MODE Na een lange reeks van winterseizoenen waarin het «eek alsof op modegebied nauwelijks tets veran derde, heoben couturiers en confectionairs nu toch weer een heei eigen beeld aan de kleding gegeven. Niet dat men kan spreken van een volkomen nieuwe lijn of een totaal omgebogen Inspiratie. Veel ele menten die in najaar en winter van nu aar. de orde komen, kennen we al. De strakke rok was er enkele seizoenen geleden ook. Maar die werd toet» weer snel verdrongen door meer wijdte. De hoge hak kwam al even om de hoek. Toch zette ook die niet door. De vraag die men zich in modekringen steit is dan ook. hoe reageert het publiek? Want de herfst- gaderobe laat de vrouw van nu weer helemaal chich en elegant zijn. Het zijn allang niet meer alleen Parijs of Milaan die de mode aangeven en de vrouw zelf dis het allemaal Nieuw seizoen Algemene tendens Come back voor het costuum moet dragen Is niet bereid klakkeloos over te nemen wat haar voorgeschoteld wordt. De nieuwe lijn is uitvoerig aan de hedendaagse „markt", dus de consument©, voorgelegd. En alle •winkeliers en modehuizen zijn dan ook benieuwd nieuwe collecties nu ontvangen worden. Welnu, de eerste reacties waren erg hoopgevend. Misschien kwam dit dooroe uitzonderlijk slechte en natte zomer. Toen de eerste najaarscombinaties in de etalages verschenen werden dte ai vlot verkocht. Dat is altijd een goed voorteken. Zelfs begin augus tus gingen de deux-pieces, veelal van velours in de echte najaarstinten, al snel over de toonbank. Nu der» ook oktober de laatste dagen var» de zomer brengt, staat men bij de modespeciaalzaker» dan ook als het ware in de startblokken om aan de slag te gaan. tv ':1#% - V:,; Grote maten Nog meer combinaties Schoenen 111 m' •Deze combinatie komt uit Engelse modehuizen. Een geheel om keerbare jas met bijpassende rok. Ook hier is gekozen voor de kortere rok. Geen seizoen zo geschikt voor fijne wollen stoffen als herfst en winter. De vraag naar die warme natuurlijke vezel neemt dan ook van jaar tot jaar toe. Zowel ge weven als gebreide stoffen zijn heel boeiend om te zien en prettig om te dragen. Door de tamelijk strakke en eenvoudige belijning heeft de stof een meer decoratie ve functie gekregen. Daar om brengt men bijvoor beeld veel reliëf-effecten, honingraatweefsels, dikke en dunne garens, bouclé's natté, jacquard en ajour. Dat wordt bereikt door het gebruik van dikke en dunne garens. Met veelkleurige dra den en bepaalde bindingen, bijvoorbeeld keper, dat bij kamgarens wordt toegepast, wordt dat effect verhoogd. Voor mantels die zacht moeten aanvoelen worden stoffen als wollen velours, glanzend laken, zachte tweed en stoffen met lodenfinish aanbevolen. Mantels, die een meer in teressant stoffenbeeld te zien geven, zijn gemaakt van bouclé, ratino, krullige stoffen en wol met chenille-effect. Fijne gladde stoffen voor japonnen, rokken en blouses zijn gabardines, crêpe, wollen satijn of damast, laken, voile, dunne single knit, dus tricot en mengingen van wol en katoen in heel soepele kwali teiten. De verkopen moeten nu shel op gang komen, zegt men in de winkels. Want juist het wintersei zoen is erg kort. Tussen nu en Sinterklaas dient het overgrote deel van de collecties verkocht te worden. December brengt geen spectaculaire koop-inpulsen meer. Of het zouden de feestda gen moeten zijn, waarvoor men zich nog in gelegenheidskleding wil steken. Januari is de opruimings- maand. Daarna wordt het weer voorjaarskleding die de rekken gaat vullen. Juist aan die nieuwe kleding voor het voorjaarsseizoen wordt eigenlijk nu al gedacht. Half september begon in Düsseldorf, Duitslands modestad nummer één, weer de eerste grote mode- beurs voor de lentecollecties. Ei genaars van confectiezaken uit Nederland en alle andere Euro pese landen vonden- daar in twaalf gigantische beurshallen de nieuwste collecties voor het voorjaar. Nu wisselt de mode al lang veel vaker dan tweemaal per jaar. Er zijn voortdurend nieuwe trends. September staat in Düs seldorf dan ook altijd in het teken van enerzijds de voorjaarsmo de,- aan de andere kant kan men er ook nog na-monsteren". Dat betekent: de laatste nieuwjes voor de wintermode laten zien. Deze kleding wordt als regel nog binnen enkele weken aan de winkels geleverd. De fabrikanten zetten alles op alles om steeds aktuele artikelen in de winkels en boetieks te brengen. De mode beurzen in oktober zijn nagenoeg geheel op voorjaar en zomer 1980 geënt. Wat zijn nu die nieuwe trends in wintermode 1979-1980? Wel, men kan twee richtingen uit. Er is een strenge lijn en een soepeler silhouet. De strenge vorm komt voor in een coupe die sterk is uit gewerkt met kleine kragen en hoog gesloten modellen, bijvoor beeld bij mantels. Ook vindt men veel blinde knoopsluitingen of één knoop bij de hals, een detail dat vooral in de japonnen is toe gepast. Accenten op de schouder zijn sterker geworden. Afgelopen zomer kon men al in jurken en blouses die verbrede schouder lijn aantreffen. Dat is nu nog ver der doorgevoerd. De taille krijgt meer aandacht. Die is niet meer, door de wijde mode, verdoezeld. Maar een brede strakke ceintuur toont duidelijk aan dat men de taille weer terugbrengt waar die zijn moet. In de meer soepele belijning is de ceintuur hier en daar nog weg gelaten. Inplaats van de hoog gesloten modellen zien we hier nog wel kragen, revers of sjaal kragen. Hier echter heeft men eveneens de schouderlijn ver breed. Het silouhet loopt echter recht of zelfs iets versmald naar beneden toe. In alle modezaken kan men weer mantelpakjes, deux-pieces en broekpakken aantreffen. Er is dan echt sprake van een come back van het „kostuum". Twee- of drie-, zelfs vierdelige en sembles doen het erg goed. Dat betekent: veel aandacht voor het jasje. Men ziet ze in ve lerlei uitvoeringen. Van taillekort tot over de heup vallend. Altijd wordt de taille aangegeven,- hetzij door getailleerde naden of ceintuur. In tegenstelling tot voorgaande jarën zijn de combi naties van stoffen in kostuums minder vertegenwoordigd. Jasje en rok of pantalon zijn nu nage noeg altijd van dezelfde stof. De herenmodefabrikanten hebben voor het komende sei zoen hun collecties niet dras tisch gewijzigd. Wel zijn hier en daar sportieve accenten aangebracht. Het geheel ademt de sfeer van een zekere nonchalance. Het gaat om zeer comfortabele modellen. Dat geldt voor costuums evenzeer ais voor combinaties. Opval lend zijn de kleine en smalle kragen. Op colberts vindt men die, maar ook bij overhemden. Er is ruim gebruik gemaakt van zuiver scheerwol. Twee- of dried3lige pakken zijn uitge voerd in combinatiestoffen. De broek bijvoorbeeld in uni, het vest en colbertjasje in kleine ruitjes. Daardoor wordt het min of meer statige costuum enigszins doorbroken. Derge lijke kleding kunnen mannen voor feestelijke gelegenheden evengoed dragen als tijdens hun zakenlunch tussen werk uren. De vrijetijdskleding wordt voornamelijk gezocht in com binaties van sportieve panta lons, pullovers, shawls, shirts en jacks. Hier wordt veel cor duroy toegepast. Een sterke voorkeur voor fijne ribkwali- teiten wordt merkbaar. In herenvesten en truien zijn veel garens met meerdere kleu ren verwerkt. De heel wijde mo déllen van vorige winter hebben plaats gemaakt voor bonnetterie die meer de lijn van het lichaam volgen. Het gebreide goed voor mannen kenmerkt zich door mooie kleurenschakeringen. Veelal wordt gebruik gemaakt van tweedwol, waarin diverse tinten één draad vormen. Dat geeft mooie effecten met slub- garens en bouclé-breisels. De modellen in bonnetterie, dus truien, vesten en sli povers, zijn eenvoudig. Men is afgestapt van heel wijde truien. De modellen vallen nu meer glad om het lichaam heen, echter met voldoende draagcomfort. In de najaarscollecties zijn gebreide modellen steeds erg populair. Dit seizoen wordt veel gewerkt met gestructu reerde garens. Dus frisée en bouclé-effecten. Ook zijn in de draden meerdere kleuren ver werkt, zodat dit aan tweed doet denken. De meer volumineuze shet- landgarens worden veel ge bruikt in combinatie met die structuurdraden. Vooral voor dikke vesten die buitenshuis gedragen worden. Minder dan voorheen wordt gebruik gemaakt van ingewik kelde breitechnieken. Men houdt het bijvoorbeeld op de fijne rib- steken, terwijl vorig jaar winter dikke kabels en kant-effecten te zien waren. Ook poodle-breisels, verge lijkbaar met badstof, worden toe gepast. Net als de breitechniek is ook de modellering van bonnet terie erg eenvoudig en bijna klas siek. Men vindt er vestjes, spen cers, slipovers, jumpers en ja ponnen in. Korte jasjes met sjaalkragen doen denken aan blazers en de vesten vallen meestal ruim met een overslag. Het enige accent ligt ook hier weer op de schouders. Veelal zijn de mouwen laag ingezet. Vandaar uit valt de belijnijg smal naar de taille of tot aan de heup. Met de schrik nog in de benen van het afgelopen wintersei zoen zal menige vrouw zich bij het zien van die fraaie hoog gehakte suède pumps afvragen hoe dat straks moet met de metershoge sneeuw. Maar geen nood, de schoen winkelier heeft bij het samenstellen van zijn collectie heus rekening gehouden met echte functionele schoenen en laarzen. Sportieve trappers met profielzolen en crèpezolen zijn er genoeg. En vergeet ook de hoogst aktuele enkelhoge schoenen niet. Die zijn juist uitste kend geschikt voor barre winters. Zo'n sportieve lijn vraagt om aangepaste tassen. Men vindt dan ook grote buideltassen, handschoenen met lange schach ten en een warme bontvoering. De beenbekleding wordt afge rond met kleurige dikke kousen. Mouwloze vesten maken het nog eens extra sportief. Volkomen in tegenstelling met die warme stapmode is de glamour-lijn die bij de schoencollecties merkbaar blijkt. Glamourdoet denken aan de jaren vijftig. Defilmsvan Marilyn Monroe en Yves Montand zijn daar het beste voorbeeld van. Glanzende sieraden, strakke japonnen met boothalzen, split ten in de rok, fraaie kousen en hoog gehakte schoenen. De schoenen kenmerken zich door versieringen met steen tjes, rozetten en pompoenen. Jongeren, die deze periode niet hebben gekend, zullen er emthousiast over zijn. Ouderen raken vertederd bij het zien van die bekenden van twintig jaar geleden. En waarom zou men dan ook niet deze mode op de voet volgen Kies daarom deze winter minstens één paar van die feestelijke schoentjes in wijnrood, violet, zilver, goud en zwart. Materialen ais suède, satijn, brokaat en lak doen aan die sfeervolle romanti sche mode mee. wen de gebruikelijke kous of panty gaan inwisselen voor een kous zonder voet. Die maillot geeft echter wel aan dat een pantalon ónder de tuniek smal en strak moet zijn. Ribflueel is daar ongeschikt voor. Het model moet eigenlijk van dunne tricot gemaakt zijn. Die tu- nieks zijn recht zonder ceintuur. En daarin vormen zij een uitzon dering, want - zoals gezegd - de taille wordt komende winter sterk •Een warm idee van Karl Lagerfeld uit Parijs: deze grijze wollen flannel tailleur wordt gecombineerd met suède beenkappen. De rok heeft loop wijdte door een split middenachter. aangegeven. Daarin zijn ceintuurs als ac cessoires erg belangrijk. Alle mode-ontwerpers ge ven weer ruim baan aan acces soires. Hoedje, handschoenen fraaie kousen en sierlijks pumps zijn onmisbaar in dit vrouwelijke modebeeld van komende winter. Hier wordt een kostuum van witte wol getoond uit de collectie van Yves St.-Laurent. De couturier gebruikte zwarte satijn en flu weel als garnering. De rokken hebben hun wijdte verloren. Ze vallen niet meer royaal over de kuit, maar zijn recht en korter. Het been wordt herkenbaar, mede dankzij korte laarsjes of fraaie pumps. Aan echte minirokken wordt uiteraard nog lang niet gedacht. De lengte valt nu iets over de knie. Inplaats van wijde klokken of plooien wordt nu bewegings vrijheid verkregen door splitten, overslag of plooigroepen. De pantalons zijn wijd en val len ruim rond de huipen, maar lopen naar de zoom nauw toe. De brede pijpomslag is verdwenen. Het gaat nu om een smalle ele gante omslag. Bij die kostuums worden ele gante en vrouwelijke blouses ge dragen, eveneens met verbrede schouders, ingestikte plooitjes, kleine knoopjes en kleine kragen. Zelfs bij japonnen worden combinaties niet vergeten, als regel is de jurk nu ook kniebe- dekkend. Maar er kunnen ook iets kortere tuniekachtige jurken zijn, waaronder men een panta lon draagt. Een nieuwtje is de voetloze maillot, die in de afgelopen zo mer werd gelanceerd als een grapje in de disco. Daar gooide deze beenbedekking echter toch niet zulke hoge ogen. Mogelijk wordt dat in de winter wel het ge val. Al zullen lanq niet alle vrou- Men kan zich voorstellen dat die verbrede schouders voor dames met plusmaten niet erg elegant zijn. Geen paniek: con fectiezaken die zich ook interes seren voor de maten 42 tot en met 46 of 48, zijn ruim voorzien in modellen met een meer natuurlij ke schouderlijn. Een echte strak ke rok met splitten is ook hier niet gewenst. Maar wel komen de modellen met plooigroepen in aanmerking. Kies ingeval u met een forse heupafmeting van doen heeft, voor kostuums met jasjes die de heup bedekken en niet boven of net óp die breedte vallen. Een pluspunt voor deze groep mode-draagsters zijn de 7/8 mantels. Die kleden mooi slank af en ze zijn nu weer heel aktueel. Op hej eerste gezicht lijkt de wintermode er wat som- bertjes uit te zien. Maar dat valt allemaal best mee als men bedenkt wat een schat aan combinatiemogelijkhe den men heeft. Donkere basiskleuren voor mantels, pakjes en japonnen laten zich heel goed opvrolij ken met cerise, fel groen, rood. kobaltblauw of zelfs helder geel. Die laatste tinten zijn eigenlijk overgebleven uit de discomode van afgelopen zomer. Basiskleuren zijn grijs, pe- trolblauw, flessegroen, diep rood, marineblauw, zwart en vooral veel paars en aubergi ne. Als neutrale tinten om dit op te vangen kan men oker geel-nuances kiezen of lichte of donker grijze tintjes. Wie bijvoorbeeld een pe- trolkleurig mantelpak kiest en daarbij een auberginekleuri- ge bloese draagt, is helemaal op haar best. Maar een beetje helderheid in kleurige acces soires kan helemaal .geen kwaad. Neem er in dat geval een opvallende broche bij, hetzij, in zilverkleurig metaal of in een heldergetinte kunststof. Corsages, shawls en hoeden zijn prima middelen om het najaar toch zonnig te houden. Kleding voor kinderen dient aan drie belangrijke eisen te voldoen. In de winter moet het materiaal warm zijn en praktisch in het dragen. Ook zullen broeken en jacks tegen een stootje moeten kunnen. Maar bovenal willen kin deren graag fantasievolle kleren dragen. Zo klein als ze zijn, heb ben ze best een eigen wil. Elke moeder kan dat bea men, wanneer zij kin derkleding koopt die haar zoon of dochter zelf niet aanstaat, wordt het goed nauwelijks gedragen. Dit najaar worden veel ste vige jassen en coats in de winkels gepresenteerd. Ze zien er stoer en gezellig uit. Diepe zakken grote kragen en capuchons zijn praktisch. Er kunnen dikke truien onder gedragen worden. De broeken hebben, net als bij volwassenen, bandplooi- en. Ze vallen althans ruimer om de heupen en lopen in de pijp iets smaller toe. Dikke corduroy is daar een uitste kend materiaal voor. Feestelijke en vrouwelijke meisjesjurkjes zijn er ook. Die volgen de nostalgische lijn die al een paar jaar merkbaar is in de kindermode. Ruches, kantjes, pofmouwen en wijde rokken zijn specifieke ken merken van deze romanti sche stijl. Ook worden combi naties van jurken met schor tjes aangeboden. Winkeliers van kinderkle ding verwachten goede ver kopen in de komende weken. Niet alleen omdat kinderen snel groeien en elk seizoen wel wat nieuws nodig hebben. Maar vorige winter is de war me kleding zo intensief ge bruikt door de hevige kou en het lange late voorjaar, dat er extra grote aantallen dikke truien, jassen en broeken in de rekken hangen. Leuke shirts uit de najaars collectie van Elmi. Er is ge bruik gemaakt van katoenen flannel of polyester met wol in een aangeruwde winterkwa- liteit. De kleine ruitjes zijn zo wel voor meisjes als voor jon gens geschikt. Nimmer waren accessoires zó belangrijk als dit seizoen Het wordt weer tijd voor het kleine hoedje en de elegante schoenen. Dit voorjaar was er een aarzelend begin. Nehroe- petjes en kwartiermutsen de den hun intrede. Doch de zo mermaanden bleken daar niet geschikt voor. In de winter wordt hoofdbe dekking automatisch aktueel. Welnu, wissel die gebreide muts-met-sjaal, die best aar dig en functioneel is, van tijd tot tijd eens af met een ele gante kleine hoed. Draag hem vóór op het hoofd. Een voile erbij kan bést. Het maakt vrouwen weer een beetje mysterieus.. Handschoenen, elegante en- veloppe-tassen, schoenen met hoge hakke n, e n fa ntasiekousen, completeren de mode van nu. Want zonder dergelijke details is kleding alleen maar kleding. Mét dit alles wordt het pas echt mode. Speel rustig met verrassende kleurcontrasten. Het mooie na- jaarsblauw kan bijvoorbeeld ge combineerd worden met cycla men of azalearoze. Durf van tijd tot tijd een lichtblauw hoedje te dragen bij de fraaie donkerrode en aubergine-tinten. Er worden deze herfst veel suède schoenen gedragen. De randen langs de instap zijn vaak geschulpt. Er is sprake van een elegante hakhoogte. Maar men zal even moeten wennen aan de vorm van de hakken. Die zijn namelijk breed van aanzet, doch lopen iets naar tnnnen en dan spits toe. Uiteraard ziet men ook weer laarzen. Daarin is meer varia tie dan voorgaande jaren. De gebruikelijke knielaars ziet men nog steeds. Bovendien gaan korte modellen meer op vallen. Heel leuke zijn de stoere „musket ier"-laarzen Die zijn eigenlijk een beetje te lang, zodat ze in plooien om de kuit hangen. Ze vragen als het ware om dikke gekleurde kousomslagen bij een lange broek of een tuniek. Laarzen met hoge schachten zijn ele gant en tamelijk strak. Ook hier is veel van suède gebruik gemaakt. i^—i—

Scheldebode | 1979 | | pagina 17