KINDERBOEKENWEEK 1979 Leren stimuleren met activiteiten zoals de taaldrukwerkplaats IKV peilt meningen over kernwapens in Souburg en Serooskerke. kom uit je Huis DISC0-AV0\D IV OVTMOETIVGSCEVTRIM DUWEVDAELE Mawkish treedt op Gymnastiek voor ouderen in Zoutelande Dies en Diet exposeren IN Galerie Marquis UIT HET ZEEUWSE ZAKENLEVEN Merlijn bundelt Zeeuws verleden in naslagwerk J.O.V.D. praat over liberalisme Koffiecontact in Nieuw Middelburg Groot aanbod activiteiten in Midgard. PSP over Vietnam in politiek kaffee Druktechnieken Teken wedstrijd Yoga Nieuwe pottenbakkerij in Middelburg. Lego bouw - wedstrijd in Souburg Boutique Rebecca geeft modeshow Vrijwilligers gevraagd voor kookclubs Welkomdienst voor iedereen PvdA collecteert voor Nicaragua. SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 3 OKTOBER 1979 MIDDELBURG/OOST-SOUBURG/VLISSINGEN - Het belang van het lezen voor de ontwikkeling van het kind, daar gaat het om bij elke kinderboekenweek. De komende kinderboekenweek, van vandaag tot en met zaterdag 13 oktober, gaat het in het bijzonder om de verschillende werkelijkheden die er zijn. Kinderen komen in een boek vaak een andere werkelijkheid tegen dan de wereld die ze om zich heen zien. En ook de werkelijkheid die ze zien, kan bij nader inzien weer anders zijn dan ze eerst gedacht hadden. Het thema van deze kinderboekenweek is dan ook: Je weet niet wat je ziet. MIDDELBURG - „Komma" houdt aanstaande zaterdag een disco-avond in ontmoe tingscentrum Dauwendaele. „Komma" is een wekelijkse activiteit van en voor jongeren van zestien jaar en ouder in Middelburg. Het ligt in de bedoeling dit soort avonden, naast de weke lijkse woensdagavond elke eerste zaterdag van de maand te gaan houden. De avond begint om acht uur en de entree bedraagt één gul den. MIDDELBURG - De Zeeuwsche pop- en rockgroep Mawkish speelt aanstaande zaterdag in het Middelburgse jongerencentrum Midgard in de Kuiperspoort. De groep brengt voorname lijk eigen nummers. De bezet ting is als volgt: Rinus de Lij- ser-sologitaar en altsax; Bram Kotvis-drums; Jeets Duren- kamp-toetsen;, gitaar, alt- en tenorsax, mondharmonica en zang; Jack de Lijser-gitaar, fluit en percussie; Gerard de Winter-basgitaar en zang. Diederick Quaars zorgt dan nog voor een soepel lopende technische gang van zaken. Het optreden begint om ne gen uur en de toegangsprijs is vijf gulden. ZOUTELANDE - Vanaf dinsdag 9 oktober kunnen ou dere inwoners van Zoutelande meedoen aan gymnastiekles sen. Deze lessen worden geor ganiseerd door de Kruisver eniging Platteland Walcheren in samenwerking met de dienst „Meer Bewegen voor Oude ren". In zo'n gymnastiekgroep voor ouderen worden allerlei lichaamsoefeningen gedaan, waarbij gebruik gemaakt wordt van diverse materialen, zoals ballen, stokkenen kegels. Vaak worden de oefeningen afgewisseld met leuke spel vormen, hoofdzaak blijft ech ter de gezelligheid. Op woens dag 3 oktober vindt er een voorlichtingsbijeenkomst plaats om twee uur in Midden dorp in Zoutelande. De hoofdleider M. B. v. O., J. Eversdijk, zal dan een praatje houden over deze gymnastiek en een en ander toelichten met een film en demonstraties. Ook is er de gelegenheid om vragen te stellen en kan men kennis maken met de heer Florusse die de groep zal gaan leiden. De eerste les zal plaatsvin den op dinsdag 9 oktober van 14.00 tot 14.45 uur in het ver enigingsgebouw Middendorp. Voor nadere inlichtingen kan men terecht bij de wijkver pleegkundige, zuster A. Mijn- ders. De bibliotheken in Middel burg, Vlissingen en Oost-Sou burg hebben al of niet in sa menwerking met andere in stanties die iets met kinderen of boeken te maken hebben, een serie activiteiten opgezet. Deze activiteiten hebben over het algemeen iets met dat the ma van doen, zoals het project „Een Stedenreis" van het Zeeuws Kunstenaarscentrum (onder de bibliotheek aafr de Molstraat) in Middelburg. Sonja van der Voort maakte aan de hand van haar tekenin gen een verhaal dat de lezer langs een aantal steden voert, die telkens een manier van le ven vertegenwoordigen. Ver schillende werelden dus. Het verhaal oorspronkelijk ge schreven voor volwassenen, is aangepast aan de leerlingen van de twee hoogste klassen van de lagere school. De onderwijzer of iemand van het kunstenaarscentrum kan het verhaal in de klas brengen met behulp van dia's. Want van de tekeningen zijn dia's gemaakt die ook bijna bij daglicht te zien zijn. In sa menwerking met mensen uit het onderwijs is er een uitge breide lesbrief gemaakt, waarin aanknopingspunten en ideeën om verder uit te werken met de tekeningen en het ver haal. In het ZKC kunnen vol wassenen de hele reeks teke ningen gaan zien, maar deze tentoonstelling staat buiten de kinderboekenweek. Zoals langzamerhand tradi tie aan het worden is, worden de kinderboeken weer naar de kinderen toegebracht via,de wijk-kinderboekenf eesten. Deze feesten zullen dit jaar na de kinderboekenweek vallen en wel in de periode van maan dag 15 tot en met vrijdag 19 oktober. Op zeven verschillende plaatsen in Middelburg heeft de werkgroep kinderboeken week activiteiten opgezet voor de kleintjes tot zes jaar en voor de groteren tot twaalf jaar steeds in het teken van: je weet niet wat je ziet. Kinderen kun nen er onder meer een tover boekje maken of een teken filmschijf, een stripverhaal of dia's, een bril of een prenten boek. Het programma voor de kleintjes wordt afgesloten met een poppenspel door poppen theater Parcival en voor de groteren door een mee-speel- spel van het kindertheater Deurtje open, deurtje dicht. De tijden en plaatsen van de fees ten zullen in de volgende Scheldebode nog worden be kendgemaakt. Wie een boek leest, zal er niet gauw aan denken hoe zo'n boek nu gemaakt wordt. De werkgroep kinderboekenweek heeft het thema, „je weet niet wat je ziet", aangegrepen om de kinderen daar meer over te leren, zodat ze in elk geval iets meer beseffen wat ze zien. De kinderen kunnen donderdag 4 en vrijdag 5 oktober in de schouwburg terecht om daar in de taaldrukwerkplaats hun ei gen boek te maken. De werk groep geeft er een demonstra tie van druktechnieken, maar vlissingen - Van 30 september tot en met 29 oktober is er bij Galerie Marquis een expositie van Dies de Jonge en Diet Wieg man. Hout en het gereedschap dat nodig is om hout te bewerken: dat is kort gezegd waar het om gaat in het werk van de in Brouwershaven geboren Dies de Jonge. Vindingrijk is de wij ze waarop De Jonge gebruik maakt van de mogelijkheden die de etstechniek biedt. De voorstellingen die hij maakt zijn afbeeldingen van beitels, hamers en zagen. Deze worden op de inktplaat aangebracht en uitgezaagd. De aldus verkre gen vorm wordt geïnkt en zo veel malen verschoven afge drukt, dat vrijwel geen inkt meer aan het papier wordt af gegeven. Zo brengt hij de ge stolde beweging in beeld, van helder tot vaag. Diet Wiegman maakt kera mische objecten. Hij is zich pas sinds 1970 bezig gaan houden met keramiek en heeft in deze jaren een vorm weten te vin den. Hij maaktkeramische plastieken in ongeglazuurde witte of donkerbruine klei, waarin de herinnering aan de natuurvormen doorklinkt. Het lijken fossielen uit lang ver vlogen jaren. Galerie Marquis is geopend woensdag tot en met zondag van 13.00 tot 18.00 uur. Kinderen blijken druk gebruik te maken van de mogelijkheid een boekje in de bibliotheek te lezen of te lenen. Op de foto: de openbare bibliotheek in Vlissingen (foto: Cor Schuilwerve). de kinderen mogen gaan drukken. zelf ook Er is ook te zien hoe het pa pier gemaakt wordt en hoe een degelpers werkt. Alle basis scholen van Middelburg zijn voor de taaldrukwerkplaats uitgenodigd. De paardetram brengt de kinderen zonodig naar en van de schouwburg. Vijfendertig studenten van beide pedagogische academies hebben aan dit project meege werkt. Voor de onderwijzers heeft de werkgroep een boekje samengesteld, waarin alle druktechnieken die in de schouwburg te zien zullen zijn, nog eens worden uitgelegd. De werkgroep is namelijk van mening dat de onderwijzers op hun eigen school met de boek drukkunst hun taalonderwijs kunnen verlevendigen. Kin deren kunnen hun eigen erva ringen in hun eigen taal kwijt in een door henzelf gedrukt boekje. In elke school zijn vol doende middelen aanwezig om een boek te maken, zoals stem pels, stencilmachines, zeef druk en dergelijke, zo meent de werkgroep. De kinderboekenweek in Middelburg begint morgen ochtend om negen uur. Rien Haak, lid van de jury die het beste kinderboek van het jaar aanwijst, neemt de opening voor zijn rekening. Hij wordt geïntroduceerd door Sandra Heidens en Ans Schilders. Zij geven een komische act weg die verband houdt met de taal drukwerkplaats. Bij de activiteiten voor de kinderboekenweek in de ge meente Vlissingen werken dit jaar ook de bibliobussen mee. De belangrijkste activiteiten zijn hier: een tekenwedstrijd, een film- en puzzeldag en het zoeken van citaten. De tekenwedstrijd vindt plaats onder het motto: niet te geloven, een zonder wind mo len. De kinderen krijgen de op gaaf een tekening te maken aan de hand van een verhaal over een molen die niet meer kan draaien, omdat de wind is gestolen. De molen moet in de tekening op de een of andere manier toch aan het draaien gebracht worden. De kinderen kunnen de tekeningen nog tot zondag 7 oktober bij de bibliotheken inleveren. De winnaars zullen nog tijdens de kinderboekenweek bekend gemaakt worden en wel woensdag 17 oktober van vier tot vijf uur. Zaterdag 13 oktober vindt de puzzeltocht en een feest middag plaats in het ontmoe tingscentrum WI Egi Sani. Daar draait dan een film. Voor de puzzeltocht kunnen kinde ren uit Souburg en Vlissingen onder leiding van een aantal vrijwilligers een serie op-, drachten uitvoeren. In de tocht is een bezoekje aan de Vlis- singse Oranjemolen opgeno men. Degenen die de op drachten goed uitvoeren, ko men in aanmerking voor een prijs. Wie er meer over wil weten kan in de openbare bibliothe ken en natuurlijk bij de biblio bussen terecht. Wat de citaten- vinders betreft, de uitreiking van de diploma's vindt plaats op vrijdag 12 oktober van half- vijftot vijf uur in de openbare bibliotheken. De bibliotheken in Vlissin gen en Oost-Souburg hebben contact opgenomen met een bibliotheek in Canada. Tijdens de kinderboekenweek zullen er tekeningen van kinderen uit Canada tentoongesteld wor den, terwijl kinderen uit Vlis singen en omstreken via de bibliotheek materiaal naar Canada kunnen laten sturen. Bovendien heeft de biblio theek contact gelegd met het ontwikkelingsland Brazilië. Het is de bedoeling dat ook daaraan door middel van een tentoonstelling aandacht be steed zal worden. Tevens wordt er een Unicef-mini- tentoonstelling „Jaar van het Kind" gehouden en zullen de bekroonde boeken van Guus Kuijer te zien zijn. SEROOSKERKE/SOUBURG - In het kader van de landelijke opiniepeilingen die door het Interkerkelijk Vredesberaad (IKV) worden gehouden, zullen deze week in Serooskerke en Souburg de IKV-werkers op stap gaan om aan de kiezers van 1981 een vraag voor te leggen. Deze vraag gaat over het al of niet verwij deren van kernwapens uit Nederland. Woensdag 3 oktober wordt op een aantal willekeurig ge kozen adressen een brief be zorgd waarin de bedoelingen MIDDELBURG - Woensdag 19 oktober organiseert „Kom uit je Huis" een kledingbeurs voor najaars- en winterkleding voor kinderen en dames vanaf maat 104. Ook speelgoed kan geruild worden. Het inleveren van kleding (schoon en niet kapot) en van speelgoed, kan geschieden op dinsdagmiddag 9 oktober van halftwee tot drie uur in het wijkgebouw Zuiderbaken. De verkoop is woensdag 19 okto ber van halftwee tot halfvier in hetzelfde wijkgebouw. Twin tig procent van het verkoopbe drag van de ingebrachte kle ding is bestemd voor de be strijding van de organisatie kosten. worden vermeld. Nog vóór het weekeinde zal een folder en een aantal stemkaarten wor den uitgereikt aan allen die zestien jaar of ouder zijn. Het resultaat van deze peilingen zal aan de politieke partijen voorgelegd worden met de be doeling dat zij er aandacht aan besteden in hun verkiezings programma. Na het weekeind van 6 en 7 oktober zal de ver- kiezingskaart weer worden opgehaald. WESTKAPELLE - In West- kapelle bestaat weer de moge lijkheid om yogalessen te gaan' volgen. Deze lessen worden niet, zoals vorige week werd bericht, gegeven door Marja Lievense uit Westkapelle, maar door gediplomeerd yoga- leraar Kroonenberg. Wie in teresse heeft, kan zich wel bij Marja Lievense opgeven. Het adres is: Torenstraat 28, West kapelle, tel. 01187-1879. MIDDELBURG - De West- kappelse pottenbakkerij De Steenschuur opent morgen een vestiging aan de Beddewijk- straat 4 in Middelburg. Er zal hetzelfde aardewerk te koop zijn als in Westkapelle. Het is ook mogelijk om voor werpen op bestelling te laten maken door de pottenbakker Joop Frohwein. Degenen die iets voor het ambacht voelen, kunnen als leerling bij hem in dienst komen. Het telefoon nummer is: 01187-1911. De openingstijden zijn dagelijks van tien tot zes uur. OOST-SOUBURG - De speelgoedzaak Bij de toren in Souburg organiseert een Lego bouwwedstrijd voor kinderen van drie tot en met twaalf jaar. De afgelopen drie jaar wer den door het hele land derge lijke wedstrijden gehouden en al veertigduizend kinderen hebben hieraan meegedaan. Er zijn twee leeftijdsgroepen. Te weten drie tot en met zeven jaar en acht tot en met twaalf jaar. In beide groepen worden drie legoprijzen ter beschik king gesteld. En iedere deel nemer ontvangt een „diploma" als aandenken. Jongens en meisjes die mee willen doen, kunnen hun thuis gemaakte bouwsels tussen 3 en 15 okto ber inleveren bij: Bij de toren. Paspoortstraat 5. De prijsuit reiking in zaal Rhoboth vindt plaats op 17 oktober om twee uur. De bekroonde werkstuk ken worden tentoongesteld in de etalage. VLISSINGEN - Boutique Rebecca uit de Walstraat in Vlissingen geeft woensdag 10 oktober een modeshow in res taurant de Kaasboer in Bigge- kerke. De speaker van deze avond is de bekende televisiepresenta tor Chiel Montagne. De aan vang is om acht uur en kaarten zijn a 7,50 verkrijgbaar bij de boutique of bij Jan Laban, Maasstraat 56 en Segeerstraat 10 in Middelburg. Verder zijn de kaarten vanaf halfacht aan de zaal verkrijgbaar. MIDDELBURG Uitgeverij Merlijn aan het Damplein 23 in Middelburg is van plan met in gang van 1 november de serie „Zeeland Documentair" uit te geven. Zeeuwse documenten, feiten, gebeurtenissen, anec- doten en merkwaardigheden uit het verleden worden in deze serie bijeengebracht. De uitge verij probeert met behulp van de moderne technieken de ou de documenten en hand schriften zo zorgvuldig moge lijk naar het oorspronkelijke werk te reproduceren en ver lucht de afleveringen met illu stratiemateriaal uit heden en verleden. De serie verschijnt zesmaal per jaar en bestaat uit losbladige afleveringen van minstens zestig pagina's elk. De perste aflevering van wat op den duur een naslagwerk moet worden, bevat onder meer een geïllustreerd verslag van het in 1849 gevoerde pro ces tegen de huisarts J. B. de l'Oeuil uit Koewacht, een arti- MIDDELBURG - De Jon geren Organisatie Vrijheid en Democratie (J.O.V.D.) houdt vrijdag 5 oktober een openbare forumdiscussie over het on derwerp „Wat is liberalisme". Er zal een inleiding worden gehouden door J.D. Blauw, lid van de Tweede Kamer voor de VVD en mevrouw E. Wessel- Tuinstra, lid van de Tweede Kamer voor D'66. Na de pauze zal hierover met de zaal een discussie worden gehouden. De avond wordt gehouden in de concert- en gehoorzaal in Middelburg. De aanvang is 20.00 uur en de toegang is gra tis. MIDDELBURG - In navol ging van de koffiecontactmor- gens in Zuid en 't Zand/Stro- menwijk bestaat voor vrouwen uit Nieuw Middelburg nu ook de mogelijkheid elkaar op zo'n morgen te ontmoeten. Dat kan dinsdag 9 oktober vanaf half- tien in het wijkgebouwtje aan de Nassaulaan 2. Het wordt een open contactmorgen om te zien wat de mogelijkheden zijn en waar eventueel de belang stelling naar uitgaat. Voor meegebrachte kinderen is een opvangmogelijkheid. VLISSINGEN - Buurt- en clubhuis het Woltershuis aan de Hogeweg in Vlissingen, kampt met een tekort aan vrijwilligers. Met name voor twee kookclubs, die op de maandag- en dinsdagmidda gen gegeven worden van kwart over vier tot halfzes. Degenen die twee uurtjes van hun vrije tijd hieraan wil len besteden, kunnen contact opnemen met het Woltershuis, tel. 14660. nr kei over de oude zeehaven van Vlissingen uit het jaar 1896, geïllustreerd met oude hout gravures, een artikel over oud- Zierikzee, bijzonderheden over de inname van de stad Hulst tijdens de tachtigjarige oorlog, in fotografische repro- duktie markante bijzonderhe den uit het provinciaal blad voor Zeeland uit 1828, minder bekende tekeningen uit het be gin van deze eeuw van ver schillende markante Zeeuwse plaatsen. Wie zich voor 15 oktober voor Zeeland Documentair inschrijft, betaalt per afleve ring 28,50. MIDDELBURG - In het ko mende seizoen heeft jongeren centrum Midgard de volgende activiteiten op het programma staan. Dinsdagsmiddags is er om twee uur een yogaclub en 's avonds kan men vanaf acht uur tekenen en zeefdrukken. Op de woensdagavond kunnen be langstellenden naar gitaarles om acht uur of naar de nieuwe „Workshop" voor etsen, aquarelleren en rietpen-teke nen op dezelfde tijd. Deze laatste cursus begint op woensdag 10 oktober, de kos ten bedragen voor tien tot twaalf keer 50,-. O^k op woensdagavond (halfacnt) is er een yoga-cursus. Donder dags kan men om acht uur te recht voor een cursus gitaar (populair), fotografie of bij de Workshop voor poppen ma ken. Voor deze laatste cursus wordt donderdag 4 oktober een open avond gehouden. Aanvang acht uur. De kosten voor deze cursus bedragen 40,-, en de cursus zal door lopen tot omstreeks Kerstmis. MIDDELBURG - Zondag avond 7 oktober gaat om zeven uur in de Nieuwe Kerk in Mid delburg weer de eerste wel- komdienst-voor-iedereen van dit seizoen van start. Het is een opwekkingsdiens', voor oud en jong. Buiten kapi- teine Meulenbelt van het Leger des Heils is het Vlissingse jon gerenkoor onder leiding van Ep-Jan Kwast aanwezig, dat begeleid zal worden door Ton de Vries op het kerkorgel. Deze dienst wordt gehouden onder auspiciën van Youth-for- I Christ.. Leger des Heils. gere formeerde evangelisatie en de y hervormde gemeente. VALKENISSE - Hoewel het weer zich prima blijft houden, verdwijnen toch langzaam maar zeker de strandhokjes en consump tietenten van de stranden. Het strand gaat er weer uitzien, zoals het er voordat het strandbezoek in zwang kwam, altijd heeft uitgezien. Van menselijk ingrijpen in de natuur getuigen alleen nog de golfbrekers, verder is het alleen zand, zee, duin en straks wind en regen. MIDDELBURG - De VARA en de PvdA zijn een actie be gonnen ter ondersteuning van het nieuwe bewind in Nicara gua. De dictatuur van Somoza en de strijd om hem weg te krijgen heeft het land bankroet gemaakt. Leden van de PvdA zullen daarom zaterdag 6 ok tober in de binnenstad van Middelburg collecteren. De PvdA die zich nauw met het nieuwe bewind verwant voelt, wil het geld besteden aan de bouw van een school in een streek waar zwaar gevochten is. Sympathisanten kunnen ook geld gireren. Het nummer is 3580163 ten name van Ni- caragua-comité in Utrecht on der vermelding: steun opbouw nieuw Nicaragua. SOUBURG - De PSP-mid- den Zeeland is in de gelegen heid gesteld een thema-avond te organiseren in het politiek kaffee De Zwaan in Oost-Sou burg. De PSP wil gaan praten over de bootvluchtelingen uit Vietnam en wel op vrijdag 5 oktober. Er wordt een film vertoond over de wederopbouw van Vietnam en een lid van het me disch comité Nederland-Viet- nam zal een inleiding verzor gen. Daarna is er gelegenheid vragen te stellen of te discus siëren. Deze avond is georga niseerd omdat de PSP meent dat de huidige publicaties over dit onderwerp te eenzijdig zijn. De aanvang van de avond is acht uur en de toegang is gra tis.

Scheldebode | 1979 | | pagina 13