Gemeente geeft beperkte inspraak bij totstandkomen van Welzijnsplan" .Mensen zonder Baan'hebben veel activiteiten op stapel staan peilt IKV Walcheren kiezers over kernbewapening Concert is laatste evenement in Grote Kerk van Veere 1 Bescherming van onderhuurder CONGRES WIJZIGING HUURRECHT Derde majorettenfestival in Vli§§ings Seheldekwartier COLLECTE Miniruilbeurs RCCidTsnuLP Kinderen kunnen mee naar talencursussen Projekt Mensen zonder Baan Waterfestijn In Wemeldinge MEVR. SCHAALJE Scheldebuurt Ouderen K.V. Zuidwesters houdt rommelmarkt Activiteiten Uit elkaar gaan van bewoners SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 5 SEPTEMBER 1-979 213 SKA EN SKW VLISSINGEN GAAN NAUWER SAMENWERKEN PEDICURE gedipl. S.V.O. Troelstraweg 59 VLISSINGEN Afspr. 01184-66127 VLISSINGEN - Op 10 sep tember starten de club- en buurthuizen in Vlissingen en Souburg weer met hun activi teiten. De afgelopen jaren hielden twee stichtingen, te weten S.K.W. en S.K.A zich met het sociaal-cultureel werk bezig. Deze twee stichtingen hebben besloten met ingang van het nieuwe seizoen hun krachten te bundelen en weer nauw te gaan samenwerken. Het grootste probleem bij het buurt- en clubhuiswerk is nog altijd het vinden van vol doende medewerkers", ver tellen vertegenwoordigers van beide stichtingen tijdens een bijeenkomst. In elk van de clubhuizen is er een directe be hoefte aan vijf medewerkers en in het clubhuis De Zwaan in Souburg moet men er zelfs nog vijftien zien te vinden. Er wor den aan deze medewerkers geen bijzondere eisen gesteld wat betreft opleiding, alleen moeten zij minstens 18 jaar zijn, goed met mensen om kun nen gaan en het nodige ver antwoordelijkheidsgevoel be zitten. Als gevolg van de nauwere samenwerking hebben de twee stichtingen besloten om hun activiteiten op hetzelfde tijd stip weer te laten starten. Ook zijn er afspraken gemaakt over afbakening van de wijken, omdat in het verleden juist on derlinge concurrentie wel eens tot conflicten heeft geleid. Met name het S.K.A. is zeer ontstemd over het feit, dat de gemeente geen toestemming heeft verleend voor het aan trekken van nieuwe beroeps krachten. Kris van Wezel zegt hierover: ,,In september ope nen we een nieuw clubhuis voor de Scheldebuurt. Dat zal komen in de voormalig HTS- soos in de Glacisstraat. Dit clubhuis zal echter geheel met vrijwilligers moeten gaan draaien en krijgt veel minder subsidie dan de andere club huizen. Niettemin is er een enthousiaste groep mensen, die hopen dat we per oktober kunnen gaan beginnen met het organiseren van allerlei acti viteiten. Omdat er nog een groot verschil bestaat tussen de Scheldebuurt en de bin nenstad wilden we ook daar nog een clubhuis oprichten, maar ook hiervoor ontbreekt alle medewerking van de ge meente. En dat is zeer jammer. Juist in de binnenstad wordt bijzonder weinig gedaan ter wijl er juist veel kinderen wo nen tussen de vier eji zestien jaar, die in aanmerking komen om de clubs te bezoeken. Er zijn in die wijk bovendien nog al veel problemen met stads vernieuwing. We zullen hier zeker met de gemeente nog verder over gaan praten." Wel is er door de stichtingen gezorgd voor kinderopvang tussen de middag in de Breehof in Souburg. En ook heeft men tegen het advies van de over leggroep peuterspeelzalen in iets gedaan aan peuteropvang. Dit in samenwerking met de Stichting Buitenlandse Werk nemers, wier kinderen ook veel gebruik maken van deze mo gelijkheid. De peuterspeelzaal wordt ook gevestigd in het clubgebouw van de buiten landse werknemers. Verder werkt men aan een plan om iets te gaan doen met de school pleinen in de binnenstad. Hierover komt in september een informatieavond. Men vindt het jammer dat dit ge woon kale pleinen zijn, terwijl er juist van alles mee gedaan kan worden. Dit is ook een vrijwilligersproject. Het is de bedoeling dat de wijkbewo ners zelf aan de slag gaan om er wat van te maken. Leendert, van der Jagt, so ciaal-cultureel medewerker, zegt: „Het is de bedoeling dat het club- en buurthuiswerk OOST-SOUBURG - Het IKV gaat in de vredesweek, die van 23 tot 30 september duurt, het derde jaar in van de campagne tegen de kernwapens. Het komende jaar richt het IKV de campagne op de pplitieke partijen en dan vooral op de vraag wat zij in hun verkiezingsprogramma's hebben staan over het gevaar van de kernbewapening- Dé.IKV-kem pp, Walcheren doet mee flan een landelijke opiniepeiling onder de kiezers. De kiezers krijgen de vraag voorgeschoteld of zij vinden dpt hun partij meer aandacht moet schenken aan de kernwapens in Nederland. De bedoeling van de cam pagne van het IKV is om meer mensen aan het denken te zet ten over de totale vernieti gingskracht van de huidige kernwapen. Het komende jaar wordt ook veel aandacht be steed aan het internationale karakter van de actie tegen de kernwapens. Het christelijke geloof is over de hele wereld verspreid. Het IKV heeft dan ook contacten met kerken uit de Westerse wereld als uit de Oostbloklanden, die zich in ei- §en land inspannen voor een ezinning op het gebruik van de kernwapens. De IKV-kem op Walcheren kan voor de opiniepeiling nog een aantal medewerkers ge bruiken. Het gaat om het rond brengen en ophalen van de en quêteformulieren. Wie belang stelling heeft, kan zich bij de volgende adressen aanmelden: IKV, Kerklaan 2, Souburg, tel. 01184-61436 en bij IKV, He- nynstraat 1, Serooskerke, tel. 01189-2149. zich gaat richten op alle leef tijdsgroepen, dus niet alleen de jeugd en de jongeren. We wil len inspelen op steeds meer vrije tijd van de mensen, ou dere wijkbewoners en alleen staanden. Dit werkt al erg goed in Marnix waar we dit jaar met zeven kindergroepen en zes volwassenen gaan werken". Om de deskundigheid van zowel de beroepsmedewerkers als de vrijwilligers te bevor deren worden een aantal cur sussen georganiseerd. „Het ge vaar bij het werken met vrij willigers is toch altijd weer, dat velen van hen actief begin nen maar het halverwege het seizoen opgeven, zonder dat er iemand is die hun plaats kan innemen. Omdat de gemeente niet bereid is "tot het aantrek ken van nieuwe personeelsle den voor het sociaal-cultureel werk hebben we tijdelijke krachten aangevraagd via de landelijke regeling, waarbij werkelozen ingezet worden als hulpkracht in deze sector. Wat ook altijd weer opvalt is dat de belangstelling van de kinde ren, met name bij het Wolters- huis in de loop van het seizoen erg terugloopt. Dit is waar schijnlijk voor een deel te wij ten aan het feit dat veel van de kinderen nogal een afstand af moeten leggen om in het Wol- tershuis te komen. Vooral in de winter is dit nogal bezwaar lijk", aldus Van der Jagt. De diverse club- en buurt huizen hebben voor het aan staande seizoen een grote ver scheidenheid aan activiteiten op het programma staan. Deze activiteiten bestaan onder an dere uit: cursussen poppen maken, peuterspeelzalen, kookclubs, handenar- beidclubs, fotocursussen, to neelclubs, boetseerclubs, maar ook b.v. kaartmiddagen voor ouderen, gespreksgroepen, soos zowel voor ouderen als voor jongeren, koffiecontac- ten, instuif en een V.O.S.-cur sus en een documentatiecen trum voor Molukkers. Dit is slechts een gedeelte van alles wat er gaat gebeuren. Wie meer inlichtingen wil hebben of zich ergens voor wil aanmelden, kan bellen naar het clubhuis in de eigen wijk. De telefoonnummers van deze clubhuizen zijn: Open Hof in Pauwenburg, tel. 01184-65453. De Zwaan in Oost-Souburg, tel. 01184-61252. Het Woltershuis aan de Ho- geweg, tel. 01184-14660. Marnix in West-Souburg, tel. 01184-67022. Het Buut in de Beatrixlaan, tel. 01184-16223. OOST-SOUBURG - Zater dag 15 september houdt korf balvereniging Zuidwesters te Oost-Souburg een grote rom melmarkt. Deze vindt plaats op het plein van de prot. chr. school De Burcht aan de Van Visvlietstraat in Oost-Sou burg. Behalve dat men „rom mel" kan kopen, zijn er ook nog vele evenementen zoals blikgooien en spijkerslaan. VEERE - Zaterdag 8 sep tember wordt het seizoen in de Grote Kerk van Veere afge sloten met een fluit- en klave cimbelconcert door de musici Jan de Vente en Stoffel Gunst. Jan de Vente begon zijn car rière als fluitist al op achtjari ge leeftijd, als leerling van de heer Wilson. Hij leerde later ook de cello te bespelen. Op zijn eenentwintigste leverde De Vente bijdragen op het ge bied van theater, operette, en zovoorts. Van 1944 tot 1974 was hij ook leraar aan het Goois Muziekluceum in Hil versum. Stoffel Gunst is ge boren in Goes. Hij studeerde aan het Koninklijk Conserva torium in Den Haag orgel, pia no en kerknuziek. Gunst is or ganist aan de Hervormde kerk in 's-Heer Arendskerke en le raar orgel en piano aan de Zeeuwse muziekschool. Het programma voor zaterdag vermeldt werken van Antonio Vivaldi, Hendrik Focking, Herman Nieland, Clementi en Tromlitz. Kaarten zijn verkrijgbaar aan de kerk in voorverkoop voor vijf gulden. Openingstij den van de kerk en van de ten toonstelling die daar momen teel huist ((„Er onder en er op"): dagelijks van tien tot vijf uur en zondags van één tot vijf uur. De aanvang van het con cert is acht uur 's avonds. Het nieuwe clubhuis in de Scheldebuurt, de voormalige soos van de H.T.S. in de Glacisstraat. MIDDELBURG De Welzijnsraad vindt dat de gemeente Middelburg de bevolking en instellingen beperkte mogelijkhe den heeft gegeven om méé te praten over een gemeentelijk wel zijnsplan. Dat staat te lezen in het jaarverslag over 1978 van de Middelburgse Welzijnsraad. Het besluit van de regering (Den Uyl) om het welzijnswerk te decentraliseren, heeft tot gevolg dat de gemeenten een plaatselijk welzijnsbeleid van de grond moeten zien te krij gen. De betaling van subsidies zal in de toekomst ook door de gemeenten gedaan worden. Een belangrijke voorwaarde bij het tot stand komen van een welzijnsplan is dat instellin gen en bevolking inspraak zouden moeten hebben. In het jaarverslag maakt de Wel zijnsraad melding van het feit dat een aantal instellingen GOES - Op 6 en 7 september zal de Vereniging van Hoofden van Gemeentelijke Beplantin gen haar jaarlijks congres houden in de gemeente Goes. Een aantal groenobjecten bin nen de gemeente zal worden bezocht, zoals Bosgebied Zuid, Park Valckeslot, Hollandsche Hoeve, stadswallen en de kernen Kloetinge, Oud-Sab- binge en 's-Heer Hendrikskin deren. Vervolgens worden de Oos- terscheldewerken bezocht. Op donderdag 6 september 1979 te 19.00 uur zullen de congresgangers door het ge meentebestuur van Goes ont- vangen worden, In de week van 17 tot 23 september wordt een collecte gehouden ten behoeve van het Prinses Beatrix Fonds. Het Fonds besteedt jaarlijks vele miljoenen aan zorg voor ziekteverschijnselen en aan wetenschappelijk onderzoek. Indien u niet wordt bezocht door een collectant is het mo gelijk om een bijdrage over te maken op giro 969, Prinses Beatrix Fonds, 's-Gravenhage. MIDDELBURG - Het Middelburgse project „Mensen zonder Baan" begint morgen alweer aan het derde seizoen. Dat gebeurt met een open dag (van twee tot vijf uur 's middags) in het jongerencentrum Midgard aan de Kui perspoort 12Ieder mens zonder baan is er welkom om eens kennis te maken met de verschillende activiteiten die het project - en dat zijn doorgaans de werklozen zelf - het komende jaar op stapel heeft staan. De werklozen die al aan het project meedoen zien als be langrijkste taak van het pro ject: het denken van niet- werklozen over de werkloos heid zo veranderen dat werk lozen uit hun isolement wor den verlost. Bovendien kan iemand via het werklozenpro- ject de periode zonder baan mogelijk zinniger doorbren gen. Deelnemers aan het pro ject menen zelf dat de werk loosheid volksvijand nummer 1 is: „De werkloosheid waar we vandaag aan de dag mee zitten, is immers één van de grootste maatschappelijke problemen die voor de indivi duele mens die ermee wordt geconfronteerd heel vaak erg onaangename gevolgen heeft. Niet alleen moetje met minder geld zien rond te komen en zit je, vooral als het langer duurt, met een hoop „lege" tijd in je maag, met je werk schijn je ook je maatschappelijke status te hebben verloren: je telt niet meer mee." Het komend seizoen gaan vrijwel zeker activiteiten op zeven gebieden van start. De werkgroep „Belangen behartiging" gaat een weke lijks spreekuur houden om werklozen die moeilijkheden hebben, bijvoorbeeld met uit keringen, van advies te dienen. De werkgroep „Werkloos en toch werken" wil proberen ook in Middelburg een PWG (plaatselijke werkgemeen schap) van de grond te krijgen. Leden van zo'n werkgemeen schap zouden, zonder het be drijfsleven concurrentie aan te doen, werk kunnen verrichten dat in de maatschappij blijft liggen. Werk dat noodzakelijk is, maar te arbeidsintensief, te duur of te onrendabel zou zijn. De werkgroep „Baanlozen- krant" gaat een krant uitgeven met allerlei informatie over en voor mensen zonder baan. De volgende cursussen staan op tafel: Nederlands/ge spreksvaardigheid, Engels, fotografie, pottendraaien/ bakken, houtbewerking, druktechnieken, recycling/ papier maken, muziek. De ei gen inbreng van de deelnemers is bij de meeste cursussen het belangrijkste. Een videocollectief wil met eigen produkties de problemen van het baanloos-zijn onder een groter publiek brengen. Tenslotte kunnen er - af hankelijk van het aantal deel nemers - ook gespreksgroepen worden opgezet. Wie er meer van wil weten kan morgenmiddag op de open dag in Midgard terecht. Alle activiteiten zijn kosteloos, be halve de cursussen. Werk- briefjes kunnen morgenmid dag ook bij Midgard worden ingeleverd. KRUININGEN - In „Ons Dorphuis", Berghoekstraat 3 te Kruiningen, kunnen lief hebbers en verzamelaars van miniatuurauto's zaterdag te recht voor een internationale ruilbeurs. Op de beurs kunnen alle soorten en modellen minia tuurauto's geruild, maar ook gekocht en verkocht worden. Het is hierbij de opzet dat alle verzamelaars, ook uit België, Frankrijk en Engeland, bij el kaar komen om hun collectie uit te breiden. De verzamelaars kunnen een tafel reserveren, waarop ze hun waren kunnen uitstallen. De ruilbeurs begint om half- elf, maar voor verzamelaars met een gereserveerde tafel gaat de zaal om tien uur al open. Voor nadere inlichtingen over dit gebeuren kan men zich wenden tot J. van Paasschen, Dahlialaan 55 te Yerseke, tel. 01131-2713. liefst een artikel 61-commissie zouden invoeren voor het op stellen van een welzijnsplan. Met zo'n commissie zou de in spraak en invloed van zoveel mogelijk mensen op een toe komstig welzijnsplan verze kerd zijn. De gemeente ging niet op het voorstel in en stelde later een zogenaamde „Overlegcom missie welzijnsplanning" in. In deze commissie zitten zes raadsleden, acht personen uit het particulier initiatief en vijf uit de bevolking. De welzijns raad ziet de overlegcommissies als een mager alternatief voor iets wat door moet gaan als inspraak geven aan het be trekken van de bevolking bij de totstandkoming van het welzijnsplan. De raad twijfelt bovendien aan de voortgang van het werk van deze com missie. Met ingang van 1 okto ber zal de naam van de Wel zijnsraad veranderen in: Stichting Opbouwwerk Mid delburg. De nieuwe bepalingen be vatten een speciale regeling ter bescherming van de onder huurder die een zelfstandige woning huurt. Onder zelfstan dige woning wordt verstaan een woning met eigen toegang en met eigen toegang en met eigen voorzieningen als keu ken, toilet en wasruimte. De onderhuurder van een zelf standige woning huurt zijn woning van de hoofdhuurder. Tegenover de hoofdhuurder kan hij zich ook in het tot nu toe geldende recht beroepen op de bepalingen die de huurder beschermen bij opzegging. Te genover de hoofdverhuurder kon hij dat echter niet. Die had rechtstreeks alleen met de hoofdhuurder te maken. Vol gens het nieuwe recht wordt in geval van onderhuur van een zelfstandige woning als de huur van de hoofdhuurder eindigt de overeenkomst die de onderhuurder met de hoofd huurder had, van rechtswege voortgezet met de hoofdver huurder. Gaat het om onderhuur van kamers, al dan niet met ge bruik of medegebruik van keuken, toilet en wasruimte, dan is er geen sprake van een zelfstandige woning. Voor die gevallen blijft de situatie zoals die was: de onderhuurder ge niet wel bescherming tegen over de hoofdhuurder, maar hij kan zich als de huur voor de hoofdhuurder eindigt, tegen over de hoofdverhuurder niet beroepen op de bepalingen die de huurder beschermen bij op zegging. Als een echtpaar een woning huurt, wordt de huurovereen komst gewoonlijk gesloten door een van de echtgenoten, meestal door de man. Bij scheiding gaan de echtgenoten uit elkaar. Een van hen zal in de gemeenschappelijke wo ning blijven, maar dit hoeft niet de echtgenoot te zijn, die de woning heeft gehuurd. On der de tot nu toe geldende wet leverde dat problemen op als de verhuurder niet bereid was de echtgenoot die in het huis blijft, als partij bij de huur overeenkomst te aanvaarden. Deze kon dan niet in de woning blijven. Om dat te voorkomen bevat de nieuwe regeling een bepaling dat de echtgenoot van de huurder van rechtswege medehuurder is. Komt het tot een scheiding, dan kan de echtgenoot die in de gemeen- schappelijke woning blijft, al tijd tegenover de verhuurder aanspraak op de woning ma ken op grond van de wet. De wet bevat ook een rege ling voor vergelijkbare geval len waarin bij een niet-huwe- lijkse samenleving de partners uit elkaar gaan. De huurder van woonruimte en een ander die in de woonruimte zijn hoofdverblijf heeft en met de huurder een duurzame ge meenschappelijke huishou ding heeft, kunnen de ver huurder vragen ermee in te stemmen dat die ander mede huurder wordt. Als de ver huurder niet binnen drie maanden schriftelijk verklaart dat hij ermee instemt, kunnen de huurder en die andere per soon zich tot de kantonrechter wenden met het gezamenlijk verzoek te bepalen dat de an der medehuurder wordt. In dat geval moet die ander tenminste twee jaar een duurzame ge meenschappelijk huishouding hebben met de huurder. Als nu de huurovereenkomst voor de huurder eindigt, bij voorbeeld omdat hij de sa menleving verbreekt en de wo ning verlaat, wordt de mede huurder van rechtswege huur der. Hij zet dus de huurover eenkomst voort en kan in de gehuurde woning blijven. Een uitzondering vormt het geval dat de Woonruimtewet 1947 op de woonruimte van toepassing is en een vergun ning van B. en W. vereist is. De medehuurder zet dan niet zon der meer de huurovereenkomst voort. Hij moet binnen twee maanden de kantonrechter verzoeken om te bepalen dat hij de huur mag voortzetten. Beslissend is daarbij of de ver zoeker een woonruimtever gunning kan overleggen. De regeling maakt het ook mogelijk dat meer dan één persoon medehuurder wordt. Maar dan is vereist dat alle overigen - huurder en reeds aanwezige medehuurders - daarmee instemmen. Een publicatie van het Bu reau Rechtshulp Zeeland, Damplein 1, Middelburg, tel. 01180-37120. MIDDELBURG - Binnen het Projekt Mensen zonder Baan in Middelburg bestaat voor werklozen ook de moge lijkheid deel te nemen aan cursussen Nederlands en En gels van de Open School. De cursussen zijn bedoeld voor werkloze vrouwen, mannen en jongeren. Het meenemen van VLISSINGEN - DeShowgroep Vlissingen" houdt zaterdag 15 september voor het derde achtereenvolgende jaar een Majoretten Festival in het Seheldekwartier. Verschillende Ne derlandse en Belgische majorettengroepen binden dan weer de strijd aan om de zilveren wisselbeker, beschikbaar gesteld door de personeelsvereniging van „De Schelde" (mede-or ganisator van het festival). Bovendien zijn er nog zes bekers te winnen die beschikbaar gesteld zijn door de Scheldebode, eveneens mede-organisator. De zilveren wisselbeker is op het ogenblik in bezit van de Picolientjes uit Dordrecht. De nu driejaar bestaande showgroep besteedt de opbrengst van het festival dit jaar aan het dierenasiel in Vlissingen. Vorige jaren ging de opbrengst naar de Tamboerijnen van Vijvervreugd in Middelburg en naar Radio Walcheren. Burgemeester Th. J. Wester hout van Vlissingen opent het festival om vijf voor halftien 's morgens. De optredens van de majorettengroepen zullen de hele dag duren. Kaarten zijn voor twee gulden per persoon verkrijgbaar bij de Scheldebode, Torenstraat 5, Vlissingen, bij de V.V.V. en de P.Z.C. in de Walstraat en zaterdag aan de zaal. kinderen is geen probleem meer, want het Vormingscen trum voor Jonge Volwassenen (JVJ) heeft in haar gebouw aan de Latijnse Schoolstraat 10 in Middelburg nu ook een crèche ingericht. Wie meer over deze cursus sen of over de crèche wil weten, kan meer informatie krijgen tijdens de open dag van het Projekt Mensen zonder Baan in het jongerencentrum Mid gard, Kuiperspoort 12. Dat duurt van twee tot vijf uur op donderdag 6 september. Be langstellenden kunnen zich daar opgeven of in het gebouw van het V.J.V., waar de cursus sen gegeven worden. Het tele foonnummer van het V.J. V. is 01180-16278 of 14281. WE ME LD IN GE - Om, over en nabij de kleine West-Sluis te Wemeldinge organiseren de Wemeldingse brandweer en de watersportvereniging Oos- terschelde een waterfeest voor jong en oud op zaterdag 8 sep tember. Iedereen kan aan het gebeuren, dat een aanvang neemt om 15.00 uur, deelne men. De jeugd vanaf 6 tot 10 jaar kan dan om 15.00 uur sjoelen met de waterbak. Vanaf 16.00 uur zal de leeftijdsgroep van 10 tot 16 jaar kunnen deelnemen aan een behendigheidswed- strijd over de kleine sluis heen. 's Avonds van 19.00 tot 20.30 uur kan een ieder vanaf 12 jaar deelnemen aan het be kende kussenvechten boven het waterbassin. Als sluitstuk zal om onge veer 21.00 uur een gondelvaart plaatsvinden met verlichte, door de deelnemers zelf geïm proviseerde vaartuigen. Voor de gondelvaart kan men zich tot 3 september a.s. aanmelden bij de havenmees ter, de heer J. Ha verhoek te Wemeldinge, tel.01192-2093. Het geheel zal worden op geluisterd door de muziekver eniging OKK uit Wemeldinge.

Scheldebode | 1979 | | pagina 13