Aantrekkelijk rennersveld in profronde van Kwadendamme Concrete plannen voor VOW in provinciehuis Richard Beek met explosief werk in ZKC Cursus Sport - massage in Zeeland - Informatie over meditatie in Middelburg Carillon van Vlissings stadhuis te bezichtigen Wie verloor bundeltje bankbiljetten 100-jarige in Nieuw-Zorgvliet Nieuwe folder Middelburg Ganzerace Programma Rommelmarkt films SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 25 JULI 1979 209 Goes drie dagen in de ban van de Kadefeesten GOES - Morgenmiddag, donderdag 26 juli, om 12.00 uur gaan wear de Goese Ka defeesten van start, die drie dagen gezelligheid en talrijke activiteiten brengen rond de pitoreske Havenkom van de Ganzestad. Voor de zesdemaal is de Stichting Goese Kaden er in geslaagd een attractief pro gramma samen te stellen, met voor „elk wat wils". Voor een bijzonder sfeer volle verlichting zorgen dit jaar vijftig stormlantaarns die rond de Haven zijn opgehan gen. Zij vervangen mede uit het oogpunt van de energiebe perking de priksnoeren die er vaak wat rommelig bijhingen. Niet alleen wat de verlichting betreft gaan we terug in de t ij d, ook de komst van twee oude Antwerpse zeetjalken herin nert aan de dagen van weleer. Zij zullen tijdens de Kade feesten een bezoek aan Goes brengen. Aan boord van deze schepen, de „Ortelius" en de „Gerlach", zijn een 50-tal kin deren van Antwerpse scholen. Speciaal voor deze kinderen heeft men een programma sa mengesteld met sport en spel. Tevens zullen de kinderen een rit maken met de stoomtrein. Men kan de eerste dag van de Kadefeesten deelnemen aan een Monumenten-puzzeltocht, die voert door de binnenstad van Goes. Vanaf 18.00 uur kan men op het Evenemententer rein inschrijven voor een auto- puzzelrit, die wordt georgani seerd door MAC de Bevelan- den. De eerste deelnemers kunnen om 19.00 uur van start gaan. Vrijdag kan de jeugd 's mor gens om negen uur al gaan (wedstrijd-) vissen in het ka naal. Om 11.00 uur wordt de uitslag van deze viswedstrijd bekend gemaakt bij de Ring- MIDDELBURG - In Mid delburg start binnenkort een cursus transcedente meditatie. Voor belangstellenden is er dinsdag 31 juli een informatie avond over deze meditatie- vorm in de Hoogstraat 3 in Middelburg. Het begint om acht uur. De heer Van Dongen, t.m.-leraar, toont dan aan de hand van wetenschappelijk onderzoek aan wat de effecten zijn van de beoefening van t.m. in het dagelijkse leven. Vol gens Van Dongen is t.m. een eenvoudige, moeiteloze, na tuurlijke techniek die men tweemaal per dag een kwartier beoefent. „Kinderen van vijfjaar kun nen het al leren. Het is geen levenswijze, zodat men er het huidige leven niet voor hoeft te veranderen," aldus Van Don gen. De gevolgen zijn volgens hem: groei van creativiteit en intelligentie, rust in activiteit en helderheid van denken. Op, lichamelijk gebied kan het alle oppervlakkige en diepgewor telde vermoeidheden oplossen. Op het ogenblik zijn er meer dan twee miljoen beoefenaren van transcendente meditatie in de wereld, waaronder vijftig duizend in Nederland. De informatie-avond is gr\ tis toegankelijk voor iedereen. VLISSINGEN - Aan het bureau van Gemeentepolitie in Vlissingen werden in de perio de van 11 tot 18 juli de volgen de voorwerpen aangegeven; bundeltje bankbiljetten; me talen heren horloge; blauw kinderjack met capuchon; blouse; donkerbruine sjaal; stropdas; spijkerbroek met bi kini; lichtgekleurde porte monnee; knijpportemonnee met sleutel; zilveren kettinkje met naamplaatje; trouwring met inscriptie; diverse (auto) sleutels; zwarte leren tas met o.a. sigaretten; donkerblauwe kindertas met o.a. tuperware beker; bruine dubbele fiets tassen en rugzak. Aangegeven dieren; bruin konijn, witte poes. Openings tijden zijn van maandag tot en met vrijdag van negen tot twaalf uur en van twee tot vier uur. Aan het bureau van ge meentepolitie in Oost Souburg werden in dezelfde periode aangegeven; verzekerings plaatje bromfiets; bril met zwart montuur en dubbele gla zen. Openingstijden van half- twaalf tot één uur op maandag, woensdag en zaterdag. De Goese Kaden, deze week middelpunt van festiviteiten. WOONT U IN DIT GEBIED Dan behoort De Scheldebode iedere week UITERLIJK WOENSDAGAVOND m de brievenbus te zitten Waarschuwt U ons a u b als U ons blad met regelmatig of te laat ontvangt Tel 01184-19910 MIDDELBURG - Het bu reau voorlichting van de ge meente Middelburg heeft een nieuwe folder uitgebracht waarin algemene informatie over de stad wordt gegeven. In beknopte vorm staan er wetenswaardigheden in over de geschiedenis van Middel burg, het onderwijs, winkelen, cultuur en recreatie, werken en de toekomst. Deze zwart-wil folder vervangt de al enkele jaren oude brochure „Middel burg, een stad met sfeer en al lure". De nieuwe folder gaat deel uitmaken van een toe komstig losbladig boekwerk over Middelburg. Belangstellenden kunnen de folder gratis afhalen bij het bu reau voorlichting in het stad huis. brug. 's Middags zijn er behen digheidswedstrijden voor kin deren op de Kaden en zal de Goese Brandweer een demon stratie geven. Het is de bedoe ling dat er ook duikers in actie komen. Om 18.00 uur wordt er naar al oude traditie soep uitge deeld in het „Soep'uus". In vroeger jaren deelde men tweemaal per week soep uit aan de armen, deze keer komt iedereen in aanmerking. 's Avonds viert de nostalgie hoogtij op de Goese Kaden, er zullen wedstrijden worden ge houden in oude kinderspelen. Bij de tiental spelen zien we onder meer steltlopen, hoepe len en zaklopen. Ook de grab belton ontbreekt niet. Voor de ouderen is er om 21.00 uur een step-race. Zaterdag 28 juli wordt er vanaf 10.00 uur een Ambach tenmarkt gehouden, waarbij vele oude ambachten te zien zullen zijn. Om 11.00 uur start bij het Goese Sas de „Ganzerace". Deze zeilwedstrijd wordt georganiseerd in samenwer king met de Vlaamse Vereni ging voor Watersport. Om 17.00 uur worden deze feeste lijk versierde jachten terug verwacht in de haven van Goes. Eveneens om 11.00 uur is er in het „Visperk" een visaf- slag. 's Middags om één uur zullen* jeugd-, dam- en schaakkam pioenen simultaanwedstrijden spelen bij de ophaalbrug. Ver-, der staat er een grote demon stratie op het programma met radiografisch bestuurde sche pen in de Havenkom. Er komen onder meer oorlogssleep- en speedboten in actie. De kleinen kunnen genieten van een voorstelling door het kindertheater „Parcival". De middag wordt besloten met een mosselmaaltijd. Ieder een kan tegen een kleine ver goeding meesmuilen van deze lekkernij, 's Avonds wordt het een muzikale happening rond de haven. Aan boord van de HM, 174 zal het orkest van Cees Hoogesteger spelen en rondom de haven zullen di verse terrasjes worden ge creëerd. Tot de muzikale at tractie van deze avond hoort ook de Antwerpse jazzband „Dzjeske". MIDDELBURG - Onder de titel „Onbewust worden" is vanaf aanstaande zaterdag een tentoonstelling in het Zeeuwse Kunstenaarscentrum te zien van Richard Beek. Het gaat om schilderijen, gouaches, pen- en penseelteke ningen. chard Beek bouwt zijn schil derijen en gouaches als volgt op: hij brengt eerst een ab stracte ondergrond aan en maakt daarop een min of meer figuratief werk gebruik ma kend van de onderliggende abstractie. De eerste fase is vrijwel onbewust, de tweede echter een van bewust zoeken naar een formatie uit deze ab stractie. „Het boeiende van de ze manier van werken is, vol gens Beek vooral „het op voor hand niet weten wat er ont staat". De tentoonstelling is te zien tot en met donderdag 16 au gustus. De openingstijden van het ZKC zijn dinsdag tot en met vrijdag van tien tot twaalf en van twee tot halfvijf, woensdag- en vrijdagavond van zeven tot halftien en zater dag van negen tot halfeen en twee tot vier. Beek is als kunstenaar auto didact. Hij is geboren in Am sterdam en was daar onder meer mede-oprichter van Axiradia. De tientallen kun stenaars die lid werden van Axiradia mochten gebruik maken van de beschikbare ruimte om hun werk of zichzelf te manifesteren. Later ging Ri chard Beek in Westdorpe wo nen om rustiger te kunnen werken. Zijn werk draagt een enigs zins explosief karakter. Het toenemende geweld, de problematiek van kernenergie, militaire inspanningen en der gelijke zijn daar debet aan. Ri- VLISSINGEN - Voor liefhebbers van het klok- kespel bestaat er weke lijks de mogelijkheid het carillon van de Vlissingse stadhuistoren te bekijken. Dat kan steeds na het con cert van Kees van Eersel, stadsbeiaardier van Zie- rikzee, op woensdag om halfzes. Per keer kunnen hoogstens vijf personen worden toegelaten. Kin deren tot vijftien jaar worden zonder begelei ding niet toegelaten. De Stichting Culturele Ge meenschap Vlissingen hoopt op deze manier de belangstelling voor de beiaard te stimuleren. Wie belangstelling heeft, kan zich bij de stichting mel den. Het adres is Badhuis straat 104, tel. 01184-14928 of 16672. KWADENDAMME - De Zeeuwse wielersupporters staat vrijdag in Kwadendam me een zo attractief program ma te wachten dat er wellicht een directe aanval op hun stembanden zal worden ge pleegd. Naast twee wedstrijden voor trimmers en koersen voor nieuwelingen en liefhebbers met sterke bezetting, vormt uiteraard de wedstrijd voor profs, die om half zeven van start, gaat de hoofdmoot. Ruim vijftig beroepsrenners gaan met elkaar de strijd aan binden over 54 ronden of 100 kilometer en in hun midden bevinden zich veel coureurs met faam. De TI Raleigh-Mc. Gregor- formatie komt onder andere naar Kwadendamme met Jan Raas, Cees Priem, Aad van den Hoek, Martin Havik, André Gevers, Frankie de Gendt en wellicht Johan van de Velde. De mannen van Post zijn stuk voor stuk kleppers van for maat met Priem en Raas als directe favorieten. Cees Priem die dit seizoen al drie keer zegevierde op Zeeuwse bodem, aast zeker op een nieuw succes, terwijl Jan Raas van zijn opgelopen bles sure in de Tour in zoverre is hersteld dat ook hij vrijdag wel voluit kan gaan. Met Jan Aling, Fons van Katwijk, Herman van Sprin- gel, Frank Hoste, Ferdi van de Haute en de plaatselijke favo riet Jos Schipper in de gelede ren vormt de ploeg van Marc- Zeepcentrale echter een ge ducht tegenwicht voor de Ra leigh's. Dat kan de strijd overi gens alleen maar interessanter maken. Trouwens ook de mannen van Fred de Bruijne Guido van Calster, Eddy Schepers, Sjaak Verbrugge, die waarschijnlijk wordt gecompleteerd door de Tour-revelatie Jo Maas kan hoge ogen gooien. In zijn oude woonplaats zal naar wordt aangenomen trou wens ook Cees Bal nog wel eens ouderwets willen vlammen. Bal presenteert zich met de volgende ploeggenoten: Jan en Adrie van Houwelingen, Willy Maessen en Roger de Cnijf. De plaatselijke renner Wim Cees Priem boekte dit seizoen reeds drie overwinningen in eigen provincie. de Ruiter maakt onder anderen met Wim Jeremiasse, Hans Langerijs en Theo Smit deel uit van de ploeg H.B. Alarmsys teem en verder noemen we nog Richard Bukacki, Vester Aarts, Gerrie van Gerwen, Jan Hordijk en Nidi den Hertog die als goede bekenden aan het vertrek komen. Voor de be roepsrenners wordt, naast vele premies, een leidersprijs van 500 gulden in het vooruitzicht gesteld. Het programma van het wielergala in Kwadendamme wordt geopend met wedstrij den voor trimmers om 13.00 en 13.45 uur en om 15.00 uur gaan de nieuwelingen van start. De sterke Guus van Mieghem uit Etten behoort onder anderen tot de deelnemers alsmede Re- né Valkenburg, de sterke Zeeuwsch-Vlamingen Peter van Acker, Karei van Goethem en Carlo Steel, terwijl de plaatselijke renner Peter Geijs uiteraard ook van de partij is. De nieuwelingen rijden 40 kilometer. Na hen vertrekken om 16.30 uur een zeventigtal liefhebbers die 50 kilometer moeten afleg gen. Ko Tolhoek, Theo van de Brande, Rien van Brussel, Pe ter Legierse, Ad van der Ploeg, Siep van Dongen, Henk van den Oever, Willy de Feber en Louw de Jager zijn in dit ge zelschap de prijsrijders bij uitstek. WOLPHAARTSDIJK - Er wordt vandaag feest gevierd in Huize Nieuw-Zorgvliet te Wolphaartsdijk. Mevrouw Thona Sandee-de Jager, een der bewoonsters van dit tehuis viert namelijk haar 100ste verjaardag. Ze werd op 25 juli 187 9 in Ellewoutsdijk geboren. Sinds haar huwelijk met Jan Sandee is ze woonachtig in Wolphaartsdijk. Haar man overleed op 21 november 1967. Het echtpaar had 10 kinderen waarvan er nog 6 in leven zijn. Hoewel mevrouw Sandee haar ogen wat achteruit gaan, kan ze toch nog aardig wat rond scharrelen in haar kamer en leeft ze nog mee met het wel en wee van haar familie. De zes kinderen hebben gezorgd voor 11 kleinkinderen en 25 ach terkleinkinderen. MIDDELBURG Tot en met vrijdag 17 augustus liggen in het Zeeuwse provinciehuis in Middelburg plannen ter visie voor eerste fase van de aanleg van een vaste oeververbinding over de Westerschelde. De mi nister van verkeer en water staat beslist wanneer met het werk kan worden begonnen als hij de visie van G.S. van Zee land op deze plannen en hun behandeling van eventuele be zwaarschriften binnen heeft. Het gaat om de aanleg van een eiland in de Westerschelde tussen Kruiningen en Perk- polder. Dit eiland zal de over gang gaan vormen tussen de brug over de zuidelijke vaar geul en de tunnel onder de noordelijke vaargeul. Een dijk van zeven en een halve meter plus NAP moet het eiland te- GOES - Na een aantal jaren oriënteren en veel praten kan eindelijk een cursus Sport massage in Zeeland worden gerealiseerd. Onder auspiciën van het Ne derlandse Genootschap voor Sportmassage zal deze cursus eind augustus in Goes van start gaan. Waar is nog niet bekend. De cursusduur is ruim 120 uur, verdeeld over 4 a uur 5 les op zaterdag. Er kunnen maximaal 20 personen worden geplaatst. De inschrijving staat vanaf heden open bij de Zeeuwse Sportraad, Dam 31 in Middel burg. Telefoon: 01180-28024. Nieuwe manier om daken te isoleren lijkt succesvol MIDDELBURG - Isolatie van woningen om energie te besparen wordt cp steeds grotere schaal toegepast. Dat gebeurt dan meestal door isolatiemateriaal tussen de mu ren te spuiten en door isolerend materiaal tegen het dak beschot aan te brengen. Een Middelburgs isolatiebedrijf experimenteert echter al vier jaar met een nieuwe vorm van isolatie van daken. Deze manier blijkt zo succesvol te zijn dat dit bedrijf nu 316 betrekkelijk nieuwe huizen in voornamelijk Middelburg-Zuid mag gaan isoleren. Dit gebeurt bij wijze van proef: als de proef slaagt, zal de nieuwe vorm van isolatie in aanmerking komen voor sub sidie. De proef zal kritisch worden gevolgd door het TNO, het Bouwcentrum en het ministe rie van Volkshuisvesting. Als deze proef slaagt wil de Mid delburgse woningbouwver eniging nog eens dertienhon derd woningen op deze manier laten isoleren. Van Luijk van het gelijknamige isolatiebe drijf legt uit hoe hij daken iso leert. „Wij spuiten het isola tiemateriaal tussen de dak pannen- en het dakbeschot en dat levert nogal wat voordelen op. Allereerst heeft dat een betere isolatie tot gevolg. Bij warm weer blijft het huis koe ler en bij koud weer blijft het huis warmer. Dat komt vooral, doordat de lijn koud-warm buiten het huis blijft". Volgens van Luijk is het temperatuur verschil groter als de isolatie aan de binnenkant van het dakbeschot wordt aange bracht. Het hout geeft warme en koude lucht van buiten naar binnen en van binnen naar buiten door. „Een energiebesparing van veertig procent is regel", zo stelt hij. „Het is zelfs zo dat het eigenlijk weggegooid geld is om op zolder radiatoren aan te brengen. Het blijft zo warm genoeg". De laatste tijd komt ook steeds meer naar voren dat de oude manier van isoleren rotting van het dakbeschot tot gevolg heeft. Van Luijk: „Tussen isolatie en dakbeschot komt vocht, omdat het tem peratuurverschil tussen buiten en binnen groot is. De lucht met een hoge vochtigheid gaat door het isolatiemateriaal heen en condenseert tegen het koude hout. Dat gaat onver mijdelijk rotten". gen hoge waterstanden be schermen. Volgens het Water loopkundig Laboratorium in Borgerhout-Antwerpen zal de invloed van het totale eiland op de bodemgesteldheid en het stromingsbeeld in de Wester schelde uiterst gering zijn. De aanlegkosten van het eiland worden geraamd op vijftig miljoen gulden. De N.V. Vaste Oeververbinding kan na toe stemming van de minister on middellijk met het werk be ginnen. KLOETINGE - De korfbal vereniging Blauw-Wit houdt zaterdag 28 juli een rommel markt op het terrein van de oude smidse, tegenover Ami- citia. De verkoop begint om tien uur 's ochtends. Bij slecht weer wordt de markt binnen gehouden in de Smidse. „Ashanti" speelt zich af in West-Afrika, waar David (Mi chael Caine) en Anansa (Be verly Johnson) werken voor de Wereld Gezondheids Organi satie. Als Anansa na het zwemmen in een meer opeens verdwenen is, vermoedt David dat zij is ontvoerd. Nu begint een spannende opsporing die uiteraard vele haken en ogen met zich meebrengt. Alhambra 1, donderdag, vrijdag, maandag, dinsdag en woensdag om acht uur, zater dag en zondag zeven uur en halftien (12 jaar). De grijpgrage meisjes sex voor de liefhebbers. Alhambra 1, vrijdag 23.00 u (18. jaar). „Tekenfilms" Alhambra 1, zondag twee uur. The Buddy Holy Story, het trio, Charles Hardin „Buddy" Holy, Jesse Clarence en Ray Bob Simmons spelen traditio nele muziek op een rolschaats- baan in Lubbock, Texas. Als dit de groep gaat vervelen en zij hun eigen nummers 'n keer spelen blijkt dat de jonge mensen wild enthousiast zijn over deze rock and roll. En dit is het begin van zijn grote suc ces. Alhambra 2, donderdag, vrijdag, maandag, dinsdag en woensdag om acht uur, zater dag en zondag zeven uur en halftien. Django, gespeeld door Fran co Nero. Alhambra 2, zondag twee uur (16 jaar). „Billitis" gaat zijn zesde week in. Alhambra 2, vrijdagnacht elf uur (16 jaqr). i

Scheldebode | 1979 | | pagina 9