Zwemmen bij Hissings badstrand wordt ontraden SKW Vlissingen houdt „Rekreade" in augustus ZevendeBadronde in Domburg Marktconcerten en avondconcerten in Sint Jacobskerk Zeelands beste vee te zien op vijfentwintigste fokveedag Saeijs behandelt milieu en deltawerken „Tafeltje dek je" verliest subsidie Fiets - vierdaagse Middelkamp Bij: OjZf-HVS WOENSDAG 18 JULI 1979 TOTAAL OPLAGE 323.350 EX. mmmm Vrijwilligers t rffifll mWWk m m* r a r V •V»* iKfc Verlovingsringen JUWELIER VAN DE REE Projektmensen zonder naam nagenoeg stil Politie geeft tekst en uitleg Prestatielopen Kermisvuur - werk Vlissingen T entoonstelling geeft beeld van oude banden Zeeland - Engeland Wegenkaarten nog volop In voorraad DE RUITER DE WEEKBLAD VOOR WALCHEREN: EDITIE MIDDELBURG EDITIE VLISSINGEN TELEFOON (01184)' 19910 Voor de vierde maal is de folder over de kwaliteit van het Zeeuwse zwemwater verschenen. De folder is bestemd voor inwoner en toerist en wordt verspreid via gemeentehuizen, cam pings, WV's, hotels, jacht havens, banken etc. In vergelijking met de folder van 1978 zijn de volgende wij zigingen opgetreden. De typering „rood" - niet geschikt - is doorgetrokken tot en met het badstrand van Vlissingen. Vorig jaar kreeg het water hier nog de aandui ding „aanvaardbaar". Voor de volledigheid wordt er op gewe zen dat het zwemwater voor het nabij gelegen Nollestrand van aanvaardbare kwaliteit is. De oorzaak van de verslechte ring bij Vlissingen kan liggen in het feit, dat de lozing bij Ritthem vorig jaar is vergroot als gevolg van het aansluiten van nog enkele Walcherse kernen op de centrale riool persleiding. Bij de West-Zeeuwsch- Vlaamse kust is het gedeelte vanaf de grens met België tot aan de Zwarte Polder geel ge kleurd, dus als „aanvaard baar" betiteld. Vorig jaar werd hier het water nog als „goed" gekwalificeerd. Lozingen van uit België vlak bij de grens, namelijk bij Knokke en Zee- brugge hebben zeker een na delige invloed op de kwaliteit van het zeewater langs de westkust van Zeeuwsch- Vlaanderen. De typering van de water kwaliteit in de Westerschelde is principieel nauwelijks ge wijzigd. Er zijn enkele „ver schuivingen" aangebracht, zowel in positieve als negatie ve zin. Het water in de Krabben- beek is in zijn geheel betiteld als „aanvaardbaar". (Vorig jaar nog voor een klein ge deelte („goed"). De grens van de klasse „aanvaardbaar" is vanuit de Krabbenbeek iets doorgetrokken voorlangs de oever van Tholen tot een punt halverwege Sint-Annaland en Stavenisse. Vorig jaar werd het water nog als „goed" betiteld. De kaart van de waterkwa liteit is gemaakt op basis van bemonsteringen die op 35 plaatsen in de Zeeuwse wate ren hebben plaatsgevonden. Op elk punt zijn tien monsters genomen in de periode van mei tot september 1978. De klasse indeling is op basis van de door de Europese Gemeenschap geformuleerde normen. Aan gezien de metingen een jaar oud zijn, is rekening gehouden met eventuele toevalligheden in de meetresultaten. De ken nis van plaatselijke omstan digheden speelt daarbij een belangrijke rol (bijvoorbeeld de aanwezigheid van lozings- punten, uitwateringssluizen, lozingspunten die in de loop van het jaar zijn opgeheven etc.). Het onderzoek was ge richt op E.coli-bacteriën, dé organismen die wijzen op fae- caal verontreinigd water. Na de bemonstering wordt vast gesteld hoeveel van deze bac teriën zich naar waarschijn lijkheid in een kubieke centi meter voorkomt. Water, waar in meer dan 80 procent van het aantal metingen dan 1 bacterie per kubieke centimeter voor komt, wordt getypeerd als „goed". Waar 95 procent van de gevallen minder dan 20 bacteriën per kubieke centi meter worden gemeten, wordt het de typering „aanvaard baar" toegemeten. Alle overige - dus slechtere - gevallen krij gen de kwalificatie „niet ge schikt". Over het algemeen kan wor den gezegd, dat de situatie aan de Zeeuwse badstranden goed is. De enige uitzondering vormt in feite het badstrand bij Vlissingen. Hoewel de veront reiniging op dit strand nog binnen de perken blijft in ver gelijking met bijvoorbeeld de situatie bij Katwijk, Scheve- ningen, Kijkduin en Hoek van Holland. De folder is een uitgave van de provincie Zeeland. Een werkgroep onder leiding van gedeputeerde A.L. van Gees- bergen tekent voor de samen stelling. Vertegenwoordigd in deze groep zijn: rijkswater staat, de inspectie milieuhy giëne, technologische dienst Zeeuwse waterschappen, VNG afdeling Zeeland, bureau mi lieu en bureau voorlichting provincie Zeeland. VLISSINGEN - Evenals vorig jaar organiseert de Stichting Sociaal Kultureel Werk Vlissingen weer twee weken met vakantie-activiteiten. Naast de bekende zo merkampen houdt men de zogenaamde „Rekreade". Dit is een serie activiteiten in en rond het Woltershuis voor jong en oud. Dit jaar is gekozen voor de laatste twee weken van de zomervakantie van de lagere scholen. Enkele activiteiten die op het programma staan zijn: kinderkennis, bingo-avond, fietspuzzeltocht, boottocht naar Breskens, disco-soos, straattekenen en waterballet, bosspelen, kindersongfestival, handenarbeid-opdrachten- tocht, wedstrijd fietsversieren en ringrijden, sport en spelen- dag, strandfeest en uiteraard een afsluitingsfeest voor de medewerkers. Mocht het tijdens de buiten activiteiten regenen, dan is er altijd een alternatief. Men heeft een volledig regenpro gramma achter de hand. Alle activiteiten in de Re kreade worden door vrijwilli gers „gerund". Het Wolters huis kan nog wel een paar mensen gebruiken, die gedu rende één middag willen hel pen bij de kinder activiteiten. Men kan zich opgeven bij het Woltershuis, telefonisch be reikbaar onder nummer 14660. „Het is te hopen, dat er nog een paar enthousiaste mensen zijn die willen helpen, want het zou erg jammer zijn als er een paar activiteiten zouden moeten vervallen wegens gebrek aan vrijwilligers", aldus het Wol tershuis. h ICIgK m f A t Het water in de Westerschelde is in kwaliteit achteruit gegaan. Zwemmen bij het Vlissingse badstrand, zoals op de foto nog massaal gebeurd, is niet verstandig. VLISSINGEN - In de cember 1978 maakten honderdendrie oudere inwoners van Vlissingen gebruik van de mogelijk heid thuis een maaltijd te laten bezorgen. De ge-- meentelijke subsidie op' Tafeltje dek je" komt echter per 1 januari 1980 te vervallen.Dan zullen de gebruikers, die nu nog acht gulden per maaltijd betalen, de werkelijke kostprijs moeten gaan betalen. De Stichting Welzijn voor Ouderen in Vlissingen maakt hiervan melding in haar jaarver slag over 1978. de stich ting schrijft: „Het is dan ook niet onwaarschijnlijk dat te zijner tijd een aan tal ouderen noodgedwon gen geen gebruik meer zullen maken van deze dienstverlening" DOMBURG - Morgenavond om zeven uur starten rond zestig amateurwielrenners in de vierentachtig kilometer lange zevende Badrit van Domburg. De organisatie van deze ronde is in handen van de Zeeuwse Ren- en Toer Club Theo Middelkamp en de vereniging van Ondernemers Badplaats Domburg. De renners maken rondjes en volgen na de start op de Markt het volgende parkoers: Oost straat, 't Groentje, Badstraat, Badhuisweg, P.J. Eloutstraat, Voorthuijzenstraat, Schelp- weg, Weststraat, Markt. Het is een zeer lastig parkoers, omdat de wind de renners aan de achterzijde van t parkoers meestal niet gunsug gezind is. Tot de kanshebbers behoren de volgende renners: M. v. Vlimmeren uit Hoeven, G. v. 't Geloof Oudenbosch, L. v. Welly uit Vught, T. Knipping uit Uden, A. Tak C „d-Gastel, J. v. Tilborg Bergen op Zoom, W. v. Dongen uit Breda, C. v. Dongen uit Oud-Gastel, A. v.d. Poel uit Hoogerheide en P. Ki- vits uit Breda. Maar er zijn ook Zeeuwse kanshebbers o.a. W. de Waal Axel, P. Gödde Hulst, T. Huijzen Kloetinge, C. Spaans 's-Gravenpolder, T. Fase Oud-Vossemeer, A. Polak Heinkenszand. Toch zullen ze allemaal rekening moeten houden met de zes Noorse ren ners die hebben toegezegd in Domburg te starten, waaron der de Noorse kampioen Geir Digerud. koop je met overleg en je wilt volop keuze het fijnste kies je bij want daar hebben ze de juiste sfeer en bijna 100 modellen in voorraad. HEINKENSZAND - De tourafdeling van de Zeeuwse ren- en tourclub „Theo Middelkamp" or ganiseert van 30 juli tot 2 augustus weer haar jaar lijkse fietsvierdaagse. De start is bij rijwielhandel P. Voskamp aan de Bree- weg in Middelburg tussen halfzeven en zeven uur 's avonds. De afstanden zijn ongeveer vijfentwin tig en veertig km. Voor de tochten is inschrijfgeld verschuldigd. Na afloop ontvangen alle deelne mers een herinnering, als zij de rit tenminste hebben uitgereden. Op de foto staat de koe Wietske, zij werd pas geleden gehuldigd, omdat zij de tweede koe is, die meer dan 100.000 kg melk heeft geleverd. VLISSINGEN Op het Flentrop-orgel van de Vlissingse St. Jacobskerk worden dit seizoen door de Sectie Cultureel Werk van de Hervormde gemeente Vlissingen een drietal „marktcon certen" op vrijdag en drie „avondconcerten" op zaterdag geor ganiseerd. De marktconcerten vinden plaats op vrijdag van halfeen tot een uur en zullen gespeeld worden door conservatorium studenten. Vrijdag 20 juli is dat Jos Vogel uit Middelburg, vrijdag 10 augustus Jaap Cop- poolse uit Nieuw' en St. Joos- land en vrijdag 17 augustus Rien Balkenende uit Kamper land. De avondconcerten op, zaterdag beginnen om acht uur en worden gespeeld door Ma rian Leijnse uit Vlissingen op zaterdag 25 augustus, Jos Ver poorten uit Breskens op zater dag 8 september en Leen de Broekert uit Middelburg op zaterdag 22 september. MIDDELBURG - De akti- viteiten van het projekt „Mensen zonder baan" in Middelburg zullen tot septem ber nagenoeg stil komen te lig gen. Twee aktiviteiten gaan nog door dankzij de inzet van vrijwilligers. Het gaat dan om het inleve ren van werkbriefjes. Zoals gebruikelijk kunnen die de laatste donderdagmiddag van de maand bij Midgard worden ingeleverd. Ook de werkgroep Belangenbehartiging blijft in de zomermaanden beschik baar voor mensen die proble men hebben met hun uitke ring. Elke dinsdagmiddag is de werkgroep in het gebouw van het VJV aan de Latijnse Schoolstraat 10 (tel. 01180-16278) aanwezig voor advies en informatie. De toegangsprijs voor de avondconcerten bedraagt f 4.-, CJP en 65+ f 2.50. De toegang tot de marktconcerten is gratis. WOONT U IN DIT GEBIED? Dan behoort De Scheldebode iedere week UITERLIJK WOENSDAGAVOND in de brievenbus te zitten Waarschuwt U ons a.u.b als U ons blad met regelmatig of te laat ontvangt Tel 01184-19910. VLISSINGEN - Dins dag 31 juli komt de politie - informatiebus naar Vlis singen. Een ieder, van jong tot oud, die wat meer over het politiewerk wil weten kan van half elf tot zes uur terecht in de bus op het Spuiplein in Vlis singen. In de bus zullen de voorlichtingsambtenaren van de gemeentepolitie in Vlissingen, de heren L.P. Kuijl en W.M. van den Heuvel, aanwezig zijn. Zij zullen tekst- en uitleg ge ven bij hetgeen er in de bus wordt tentoongesteld. VEERE - Aanstaande zater dag geeft drs. H.L.F. Saeijs de laatste geschiedenisles in de Grote Kerk van Veere. Hij be handelt het milieu en de del tawerken. Saeijs vertelt over het men selijk handelen in de delta in de loop van de eeuwen tot en met de deltawerken. Hij con stateert onder meer dat ten ge volge van de deltawerken voor het milieu vele, soms drama tische, veranderingen optre den: deels negatieve, vooral in de overgangsperiode naar de nieuwe situatie, deels positie ve. Met dia's laat Saeijs de ver anderingen zien die met name de Oosterscheldewerken heb ben voor watervogels, plan tengroei, enzovoorts. De lezing begint om acht uur. Kaarten zijn a twee gul- MIDDELBURG - De Mid delburgse atletiekvereniging Dynamo '70 houdt op vrijdag 20 juli prestatielopen over de volgende afstanden: halve marathon, 10 Engelse Mijlen, 4, 8 en 12 kilomter. De aanvang is 19.00 uur en men vertrekt aan de Nadorst- weg in Middelburg. den vijftig verkrijgbaar in de Grote Kerk van Veere (ook in de voorverkoop). VLISSINGEN - Het tradi tionele Vlissingse kermis- vuurwerk wordt donderdag avond 19 juli afgestoken op de Oranjedijk bij de voormalige Zeehondenwerf. In verband met de grote be langstelling die men voor dit evenement verwacht, stelt de directie van De Schelde haar parkeerterrein open. Naar de ze parkeermogelijkheid zal door middel van borden wor den verwezen. Het terrein, dat van zeven uur tot na het vuur werk geopend zal zijn, is be reikbaar via de poort op de hoek van Aagje Dekenstraat en Scheldestraat. Het vuurwerk halfelf. begint om SEROOSKERKE - Op vrijdag 20 juli zal in Serooskerke voor de vijfentwintigste maal de fokveedag voor Walche ren worden gehouden. Voor deze jubileumkeuring zijn 174 stuks rundvee en 82 schapen aangemeld. In 1952 werd in Middelburg de eerste na-oorlogse fokvee dag gehouden. De veefokkerij had toen een hele nieuwe start gemaakt. Op deze jubileum- fokveedag kan men zien wat er in deze periode met de georga niseerde veeverbetering is be reikt. Vroeger waren de agra rische dagen uitgebreider: er waren toen ook paarden, kleinvee en jongvee te zien. Maar de laatste jaren gaat het alleen om rundvee en schapen. „De fokveedagen en keurin gen zijn in de eerste plaats van belang voor de veehouders". vertelt secretaris B. Koole van de Commissie Fokveedag voor Walcheren. „Het is een ont moetingsplaats voor de vee houders en zij kunnen hier hun vee vergelijken met dat van collega-fokkers. Er is wel veel werk aan de dieren voor de veehouders, want zij zullen proberen hun dieren in een zo goed mogelijke vorm te krij gen. De dieren worden hele maal gewassen en de staarten uitgekamd om ze er mooi uit te laten zien. Maar ook voor niet veehouders zijn deze fokdagen aantrekkelijk om te bezoeken. Vooral op Walcheren is er al tijd wel een groep toeristen en veel mensen met kinderen tussen het publiek. Daarom kan men deze dagen ook zien als een ontmoeting tussen stad en platteland. We hopen dat dit bijdraagt tot een beter on derling begrip. Het hoofddoel blijft ephter de stimulerende en instructieve werking van deze dagen en de presentatie van het fokmateriaal. De keu ringen worden dan ook be zocht door kenners uit heel Zeeland". De dieren worden afzonder lijk gekeurd en in afstamme- lingengroepen. Voor de keu ring worden de koeien ver deeld in produktieklassen. De ze geven de hoeveelheid melk aan, welke de koeien gegeven hebben. Zo zijn er de 30.000 kg klasse, de 40.000 kg klasse enz. en zelfs is er een koe, die de 100.000 kg gehaald heeft. Deze koe, Wietske 7 genaamd, zal een bijzondere plaats innemen tijdens de tentoonstelling. Bij de keuring van de koeien met de beste uiers, een goede vruchtbaarheid, goede benen en een goede restwaarde ma ken de beste kansen om in de prijzen te vallen. Bij de scha pen speelt vooral de kwaliteit van de vacht een grote rol. Maar bijvoorbeeld ook het aantal lammeren. Voor de winnaars zijn een groot aantal medailles en be kers beschikbaar gesteld. Voordat de dieren het terrein op mogen, zijn zij eerst ge keurd door enkele dierenart sen op besmettelijke ziekten. Door een goede bedrijfsvoe ring en de preventieve werking van de gezondheidsdienst voor dieren komen er gelukkig bijna geen besmettelijke ziekten meer voor bij het rundvee en de schapen. Het programma van de fok veedag, die toonaangevend is voor heel Zeeland, begint om negen uur en zal duren tot halfvier. Het vindt plaats op het terrein van de manege „De Gouwe Reijers", Gapingseweg 1 in Serooskerke. Burgemees ter A. Hack van Veere zal de officiële opening verrichten. MIDDELBURG - Tot vrij dag 17 augustus is de tentoon stelling „In den Yngelsche Krayer" te bezichtigen in de voorzaal van de Statenzaal aan de Abdij in Middelburg. De tentoonstelling wil een beeld geven aan de betrekkingen in de loop van de eeuwen tussen Engeland en Zeeland. De tentoonstelling (met gra tis catalogus), is open van tien tot vijf uur ('s zondags niet). Paul Krugerstraat 55-57 VLISSINGEN 01184-12733

Scheldebode | 1979 | | pagina 1