élke vakantie is een film waard kies uw eigen kamera uw kinderen zijn een reportage waard! ADVIES VOOR WIE GRAAG MOOIE FOTO'S MAAKT SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 18 JULI 1979 218 drukt en probeer het kind van zijn of haar eigen ooghoogte te fotograferen. Dan krijgt u geen foto's "van bovenaf", maar ongedwongen plaatjes, die het kind vanuit zijn eigen niveau en verhouding in beeld bren gen. En dat is het eerste, waar je als kinderfotograaf toch naar zult moeten streven: het kind laten zien in zijn of haar eigen kleine wereldje, dat voor dat kind zelf toch eigenlijk de grote wereld is. Maak ook eens een foto van een minder gelukkig moment, bijvoorbeeld van een verblijf in het ziekenhuis - later een erg belangrijk plaatje voor de pa tiënt. In de stad Ook bij de tweede foto is deze regel in praktijk gebracht, 't Gaat om deze kleine blikloper en de achtergrond is niet van belang. Overigens laat deze fo to ook zien, dat de leeftijd, waarop je kinderen kunt foto graferen zonder dat ze poseren, tamelijk laag ligt. Bij foto 1 is Neem foto's van dichtbij, zo dat je ook de gelaatsuitdruk king kunt zien. Dat geldt zeker voor kinderfoto's lens, zodat u precies ziet wat er op de foto komt. De lenzen zijn verwisselbaar, waardoor van veraf tot dichtbij elk on derwerp te fotograferen is. Het belichten kan automatisch of half-automatisch of met de hand'gebeuren. En het nega tief-formaat is geschikt voor onbeperkte vergrotingen. Fotoplezier a la minute Dat geeft de direkt klaar kame ra, echt niet een kamera alleen voor haastige mensen, maar Snelle bewegingen en een af stand overbruggen: dat kan met de spiegelreflex-kamera en een telelens. voor ieder die direkt plezier wil beleven aan zijn fotowerk. Bij voorbeeld om anderen te kun nen verrassen. Om in bepaalde gevallen zekerheid te hebben. Om een bewijs in handen te hebben. Of om - heet van de naald - een vakantie-logboek in beelden te kunnen schrijven. Dat is de direkt klaar kamera, die a la minute fotoplezier geeft. Technisch perfect Wie zelf kant en klare foto's wil maken, kan vandaag de dag kiezen uit een uitgebreide kol- lektie kamera's met vele tech nische en praktische voordelen. Zoals bijvoorbeeld: een auto matische belichtingsregeling, een eenvoudige afstandsinstel ling of zelfs een automatische afstandsinstelling. De kame ra's zijn natuurlijk ook ge schikt voor het maken van flits- foto's. Zo'n foto van een lekkere fietstocht maak je probleem loos met een kompakt-kamera Fotoplezier a la minute. Dat verschaft de kamera, die de foto 's maakt, die in één of en kele minuten het resultaat laten zien. Uw foto-adviseur In dit artikel kunnen we u na tuurlijk niet alles vertellen over de bijna onbegrensde mogelijk heden van kamera's. Vooral niet omdat ieder, die een kame ra wil kopen, daar zijn of haar eigen wensen bij heeft. Daar om is 't goed om u bij de aan schaf van een nieuwe kamera te laten adviseren door uw fo tohandelaar die zich heeft ver diept in alle mogelijkheden. En samen met u kan vaststellen welke kamera het meest beant woordt aan de eisen, die u stelt. Vakantie,. dat is voor ieder mens iets anders. Voor de één is het: elk jaar dat rustige pensionnetje in Soest, zoals Mejuffrouw van Nifterink uit het liedje van Robert Long en Simon Carmiggelt. Voor een an der is het: een zeer vermoeiende beklimming van de Grossglockner in Oostenrijk. Maar hoe u ook die vrije dagen doorbrengt: elke vakantie is uniek en een film waard. Omdat die zorgeloze dagen anders zijn dan het alledaagse leven en zó bijzonder, dat u ze vaak nog eens wilt beleven. En dan zo echt mogelijk: via de film van deze vakantie. De tweede manier Die wordt toegepast door men sen, die vinden dat een vakan tie zo belangrijk is, dat hij een echte film verdient. Die vakan- tievierders filmen niet willekeu rig als er iets bijzonders ge beurt, maar een beetje met sys teem. Ze maken van te voren in een notitieboekje wat aante keningen en zorgen er voor, dat er een lijn zit in hun film verhaal. Eén geheel van maken Als ze thuis zijn en de ontwik kelde films van de centrale te rug ontvangen, gaan ze op een avond in de herfst gezellig die losse stukjes van hun vakantie film tot een geheel samenvoe gen met of zonder geluid, mis schien met toepasselijke mu ziek er bij en met - als 't kan - een titel er voor en wat tussen titels. En dan komt het mo ment, waarop de familie het werkstuk mag zien: een echte film, die je met z'n allen be kijkt, zodat het lijkt of je wéér met vakantie bent. Een echt filmonderwerp voor in de vakantie: zo'n oude ko perslager op een braderie of oud-hollandse markt. En dit is typisch een filmopna me van iemand, die probeert wat lijn in zijn film te brengen: het begin van de vakantie Altijd goed Denk niet, dat alleen deze laatste manier van filmen echt is. En andere films, die in min der tijd en met minder voorbe reiding zijn gemaakt, niet leuk zouden zijn. Niets van waar! Elk stukje vakantie-film, dat u maakt, laat in kleur en bewe ging zien hoe er is genoten. Wat er gebeurde, misschien zelfs met de geluiden er bij als u een geluidskamera hebt. Zo dat u nog vaak de vakantie van dit jaar terug kunt zien. Wie al heeft ontdekt hoe fijn het is om dat later nog vaak te kunnen doen, die begrijpt, dat de va kantie één van de belangrijk ste redenen is om te starten met de filmhobby. U wilt gaan fotograferen en bent op zoek naar een ka mera. Of u fotografeert al, maar wilt graag een ander toestel. In beide gevallen is het nodig te weten welke soorten kamera's er zijn. Er zijn namelijk wel honder den verschillende uitvoeringen, maar bijna alle beho ren ze tot de vier bekendste soorten: de pocket-kame ra, de kompakt-kamera, de spiegel-reflex en de direkt klaar-kamera. In dit artikel wordt verteld wat u kunt doen met de vier soorten en wat de eigenschappen er van zijn. "stijve" foto sterk heeft ver kleind. Het hele leven Wie zo'n reportage maakt van een kind, kan best wat plaatjes schieten ook op de momenten, die niet zo vrolijk zijn. Een huilend kind is soms zeer foto geniek en in alle opzichten spontaan. Ook zo'n foto van een verblijf in het ziekenhuis (nr. 4) geeft een deel van het kinderleven weer. En is leuk voor later als de narigheid weer achter de rug is. Kamera bij de hand Algemeen advies voor ouders of andere gezinsleden, die kinderfoto's willen maken: ga eens door de knieën voor u af- Geslaagd kinderportret door de opname vanaf de zijkant Een vakantiefilm kun je ma ken op twee manieren. De eer ste manier is: de kamera bij de bagage stoppen en op verschil lende momenten, als er iets leuks of geks of spannends ge beurt, die kamera pakken en filmen. Het resultaat is dan: een kaleidoscoop van vakantie herinneringen, waar je later met veel plezier naar kijkt. Want het zijn juist de bijzonde re belevenissen, die straks, als alles weer gewoon is, zo waar devol zijn voor alle gezinsle den, die ze hebben meegemaakt. Een rode draad Zo zou je dat kunnen noemen: ze bedenken van te voren al, dat ze een stukje zullen gaan filmen van het vertrek - van de reis - van het passeren van de grens - van de aankomst in het huisje ergens in de bergen en zo voort. Ze filmen de exkursies, die ze maken, de omgeving en het dorpje waar ze inkopen doen. Ze proberen met de kamera een verhaal te schrijven, een vertelling met een begin, een voortzetting en een eind. Hij zit in onze zak of handtas en vergezelt ons op tochtjes en in de vakantie. Ligt vlak bij de hand in de huiskamer om elke leuke ervaring met de kinderen zonder tijdverlies te kunnen vastleggen. Je kunt hem elk moment tevoorschijn halen en hij registreert in rake foto's ons leven van alledag en alle hoog tepunten. Dat is de pocket kamera, die zo weinig ruimte nodig heeft, dat hij altijd over al bij kan zijn. De eigenschappen De pocketkamera is zo'n han dig, plat toestelletje, dat al in miljoenen gezinnen wordt ge bruikt om alles, wat er wordt beleefd, kleurrijk in beeld te brengen. De bediening is heel simpel: 'n filmpje verwisselen is: kassette er uit, een nieuwe er in en fotograferen! Ook de belichting is eenvoudig: zon of wolk of flitslicht zijn (meestal) als symbool aangegeven. De afstand is altijd goed vanaf 1 Zi meter tot oneindig, of is in stelbaar. standsinstelling is vaak aange geven met symbolen voor close-up, meer personen of on eindig. Soms zijn deze symbo len in de zoeker zichtbaar. De spiegelreflex Het oog van de kamera, de lens is een belangrijk element. Een spiegelreflex-kamera heeft ver wisselbare lenzen en kan zoveel "ogen" krijgen als u wilt. Om de verte dichterbij te halen (de telelens). Of om de wereld breed te kunnen zien (de groot hoek). Of beide (de zoomlens). Of van heel dichtbij (de makro- lens). De' spiegelreflex is met recht de kamera, die alles kan en is daarom de droomwens van elke serieuze amateurfoto graaf. De pluspunten Bij de spiegelreflex-kamera kijkt u via de zoeker door de De kompaktkamera Een kamera, die ook door er varen fotografen graag wordt gebruikt. Omdat hij licht van gewicht is. Omdat de nieuwe uitvoeringen veelal een auto matische belichtingsregeling hebben. En omdat het nega tiefformaat groot genoeg is om bij royale vergrotingen een haarscherp resultaat te geven. Bedieningsgemak De moderne kompaktkamera is eigenlijk een kleine kompu- ter, die er voor zorgt, dat u zonder problemen kunt foto graferen, vooral ook door de mogelijkheid van de automati sche belichtingsregeling. De af- Typisch een foto voor de pocket-kamera, die als 't goed is in huis altijd schietklaar bij de hand moet liggen. dichtbij, dat je nog net kunt zien wat ze aan 't doen is. Meestal geeft een opname van een afstand van 2 tot 3 meter van het onderwerp het beste re sultaat. Van verder af genomen foto's laten wel meer zien, maar 't gaat tenslotte om het kind. Kinderen in hun speltoch al op 't randje van poseren. het kind nog helemaal zich zelf en onbevangen; bij foto 2, zo op de leeftijd van rond de zeven jaar, zijn ze al minder spontaan. Poseren of niet? Is het verstandig een kind echt te laten poseren7 In 't alge meen niet, want het worden dan al gauw wat onnatuurlijke foto's. Toch is het wel moge lijk om leuke kinderportretten te maken en dat bewijst foto 3. Hier is, om het poseren te ver mijden, gekozen voor een hou ding, die het risico van een Er is één ding, waarover ouders nooit mogen klagen. Dat is: dat ze geen motieven hebben om foto's te ma ken. Kinderen zijn altijd fotogeniek of ze nu wel of niet een leuk snoetje hebben en of ze nu wel of geen spannende avonturen beleven. Als u een tijd lang al geen foto's hebt gemaakt van uw kroost: pak dan nu de kamera en maak een foto-reportage. Een verhaal in foto's van de blijde en soms ook minder vrolijke momenten uit het leven van een kind. Neem nu zo'n plaat van een kind in de speeltuin, die u bij dit artikel vindt. Zo'n moment want dat gezichtje straalt van plezier en 't is bovendien - in kleur - een zeer geslaagde foto.

Scheldebode | 1979 | | pagina 17