HET VEERSE MEER" IN JAARVERSLAG Bij naleven van normen blijft Yeerse Meer verademingsplaats Pétanque houdt vierde internationale jeu de boules toernooi Geschiedenislessen in Grote Kerk Yeere Kindervoorstellingen in Openluchttheater Texas Instruments Scheldebuurt houdt rommelmarkt Welkomdienst voor iedereen in Middelburg TOTAAL OPLAGE 323.350 EX. UITGAVE: ZEEBRA WEEKBLADEN - 29e JAARGANG Programmeerbare rekenmachines in prijs verlaagd bij: [33 RUITER Speelzaal De Berlagertjes houdt open dag Cohi Schrijer in Ylissingen Yrouwenencafé Wie verloor halve brillen Programma Chris Bos geeft beiaardconcert WOENSDAG 4 JULI 1979 WEEKBLAD VOOR WALCHEREN: EDITIE MIDDELBURG EDITIE VLISSINGEN TELEFOON (01184) 19910 201 KANTOOR: TORENSTRAAT 5, VLISSINGEN POSTADRES: POSTBUS 350, 4380 AJ VLISSINGEN VEERSE MEER - De pleziervaart in het Veerse Meer is het afgelopen jaar weer flink toegenomen. Bij de sluizen van Veere en Kats telde men in 1978 50.474 passerende schepen, dat is tien procent meer dan in 1977. Deze gege vens staan in het jaarverslag van „Het Veerse Meer", een lichaam dat de belangen van de recreatie in en om het Veerse Meer behartigt. „Het Veerse Meer" maakte in 1967 een basisplan. Daarin wordt de verwachting uitge sproken dat het meer een vera demingsplaats voor velen zou worden. In dat jaar passeerden zestienduizend pleziervaar tuigen de sluizen van Veere en Kats. Nu zijn dat er dus ruim drie maal zo veel. In het jaar verslag gaat „Het Veerse Meer" nu na of het meer ook inderdaad een verademings plaats voor velen is geworden. „Het Veerse Meer" komt dan Paul Krugerstraat 55-57 VLISSINGEN 01184-12733 VLISSINGEN - De jaar lijkse rommelmarkt van het Wijkcomité Scheldebuurt vindt deze keer plaats op het sportveld ij het Van Nispen- plein in Vlissingen. Het begint zaterdag 7 juli om negen uur 's morgens en zal tot ongeveer halfvijf duren. Een grote inzamelaktie op de zateragen 23 en 30 juni in de Scheldebuurt heeft nogal wat spulletjes opgeleverd. Kinde ren van de medewerkers van het Wijkcomité Scheldebuurt zullen aanstaande zaterdag bovendien allerlei dingen ver kopen waar zij zelf afstand van hebben willen doen. Voer mu ziek is ook gezorgd; het jacht hoorn- en trompetterkorps Ojanje Nassau met majoret- tenpeleton maakt om ongeveer tien uur een rond door de wijk. Daarna staat een show op het sportveld op het programma. Scheldebuurt" wil met de opbrengst van de rommel markt allerlei aktiviteiten in de wijk organiseren, zoals filmavonden, bingo-avonden, woensdag-aktiviteiten voor de kinderen, enzovoorts. tot de conclusie dat het zowel een verademingsplaats als een bron van ergernis is geworden. Het zijn namelijk niet alleen pleziervaartuigen, die het Veerse meer op gaan. „Als me degebruikers moeten immers worden aangemerkt de be roepsvaart, de snelle motor boten, de sportvissers, de be roepsvissers, de duikers de zwemmers en de windsurfers", zo schrijft „Het Veerse Meer" in het jaarverslag. Het meer kan nog steeds een verade mingsplaats zijn: „De druk op het Veers meer is groot, zeker tijdens topdagen, doch niet zó groot, dat het gebied als geheel niet langer een verademings plaats zou kunnen zijn", aldus „Het Veerse Meer". „De reden waarom althans een deel van de gebruikers dit niet langer als zodanig ervaart is vooral gelegen in het gedrag van de ander. Indien alle indi viduele gebruikers, tot welke Categorie zij ook mogen beho ren, de elementaire normen van fatsoen en verdraagzaam heid naleven, blijft het Veerse meer een verademingsplaats voor allen". „Het Veerse Meer" hoopt op een mentaliteitsve randering en denkt op korte termijn nog niet aan maatre gelen die het gebruik van het meer regelen. In 1978 heeft „Het Veerse Meer" uitvoerig aandacht be steed aan het vergroten van de VLISSINGEN Degenen die eens kennis willen maken met peuterspeelzaal „De Bergela- gertjes" krijgen dinsdag 10 juli de gelegenheid. Van halftien tot halftwaalf is er dan een open dag in de peuterspeelzaal aan de Schuitvaarstraat 14 in Vlissingen. Ouders kunnen die dag ook hun peutertjes opgeven voor het nieuwe schooljaar dat eind augustus begint. Er is namelijk nog plaats. Het is ook mogelijk telefonisch kinderen voor De Berlagertjes op te geven, na melijk bij de hoofdleidster, mevrouw Landowcki, tel. 66062. MIDDELBURG - Aanstaande zaterdag wordt al voor de vierde maal het internationale jeu de boules toernooi in park Toorenvliedt gehouden. Zo'n driehonderdvijftig mensen zullen dan, voornamelijk om de eer, met elkaar in de strijd gaan. Het toernooi duurt van 's morgens tien tot 's middags vijf uur. De organisatie is zoals gewoonlijk in handen van de Middelburgse club „Pétanque". Tot nu toe hebben zich al vijftig Fransen (het land waar jeu de boules is „uitgevonden") dertig a veertig Belgen, enkele Spanjaarden en Ghanezen in geschreven. De stijgende be langstelling voor deze sport blijkt uit het grote aantal in schrijvingen uit Nederland. Park Toorenvliedt wordt die dag opgesierd met een aantal kraampjes. Allereerst een kraam waar informatie gege ven wordt over jeu de boules. Er is een kraam waar Franse wijnen, stokbrood, kaas en pastiche wordt verkocht. Een andere kraam prijst Frankrijk aan als toeristenland Franse crêpes, een dun soort panne- koek, zijn er ook te koop. Liefhebbers kunnen zich nog inschrijven voor het toernooi. Steeds spelen ploegen van drie personen tegen elkaar. Het in schrijfgeld is per ploeg vijftien gulden. Inschrijven kan bij Ben Witte, tel. 01180-14105 en bij Bert Vermeer, tel. 01180-15607. WOONT U IN DIT GEBIED Dan behoort De Scheldebode iedere week UITERLIJK WOENSDAGAVOND in de brievenbus te zitten Waarschuwt U ons a u b als U ons blad met regelmatig of te laat ontvangt Tel 01184-19910 VLISSINGEN Woensdag 11 juli houdt het Vrouwencafé Vlissingen de laatste bijeen komst van dit seizoen. Voor deze avond is de zangeres Cobi Schrijer uitgenodigd. Zij treedt al jarenlang op voor vrouwengroepen. Haar laatst uitgekomen langspeel plaat is „Brood en rozen", een plaat waarop vrouwen bezon gen worden. Deze avond be gint om acht uur 's avonds in het Vrouwenkafee, Verkuyl Quakkelaarstraat 11-13 en de entree voor leden bedraagt twee gulden. N iet-leden 2,50. VEERE - In de Grote Kerk van Veere staan voor de drie komende zaterdagen lezingen op het programma. Aanstaan de zaterdag vertelt M.P. de Bruin een en ander over de ge schiedenis van de delta. Zater dag 14 juli behandelt prof.dr. C. van Swigchen de geschiede nis van de Grote Kerk van Veere en zaterdag 21 juli wordt het milieu en de deltawerken door drs. H. Saeijs in historisch perspektief geplaatst. M. de Bruin zal het aan staande zaterdag vooral over de recente geschiedenis van de delta hebben. Toen in Zeeland rond 1870 de kanalen door Zuid-Beveland en Walcheren werden gegraven en de dam men door Kreekrak en Sloe werden aangelegd, stond de techniek in de waterbouw aan de vooravond van een nieuwe ontwikkeling. Aan het tijdperk van spa en kruiwagen werd een nieuw hoofdstuk toegevoegd. Die ontwikkeling: het ant woord van de mens op de uit daging van stormvloeden, stroomaanval, dijkvallen en verkeer en vervoer, dat is het onderwerp van de lezing. De lezing begint om acht uur. Kaarten zijn a twee gulden vijftig in de kerk verkrijgbaar. VLISSINGEN - Aan het bureau van Gemeentepolitie in Vlissingen werden in de perio de van 20 tot 27 juni de volgen de voorwerpen aangegeven: bankbiljetten, twee halve brillen, wegafzettingslamp, tekening, zwart lederen kin derjack, bruin kinderjack, oranje regenpak, kinderpor temonnee, wit kinderschoen tje, halsketting, enkele losse sleutels en in etui, fietstas met inhoud. Openingstijden van maandag tot en met vrijdag van negen tot twaalf en van twee tot vier. dagrecreatieve mogelijkheden in het zuidwestelijk deel van het meer. De bedoeling is de Lemmerplaat bij Arnemuiden met het vasteland te verbinden en zo voor recreanten toegan kelijk te maken. De toegangs geul naar de jachthaven Oranjeplaat zou dan moeten worden omgelegd. Een uitge werkt plan zou halverwege dit jaar klaar zijn. Andere werken die nog op stapel staan, zijn de uitbrei ding van de verpozingssteiger aan de westzijde van de Zand- kreekdam (bij de Piet), het uit breiden van de verpozingsstei ger aan de westzijde van de Haringvreter (bij Veere) en het maken van een verpozingsstei ger bij de St. Felixweg in Kamperland. Op het ogenblik wordt nog gewerkt aan een drijvende verpozingssteiger bij Vrou wenpolder, het vervangen van een drijvende steiger aan de Goudplaat (bij het Zilveren Schor) door een vaste en het maken van een badstrandje aan de Ruiterplaat (op Noord- Beveland tegenover Veere). MIDDELBURG - Ook deze zomer worden Middelburgers, maar vooral ook vakantiegan gers, uitgenodigd donder dagsmiddags - op marktdag dus - een „stil uur" van over denking, zang en gebed door te brengen in het Engelse kerkje (achter het stadhuis in Middel burg). Van half één tot één uur is er dan een korte welkom- dienst-voor-iedereen. In deze diensten gaan voor: Kapiteine Meulenbelt (Leger des Heils), Ad Driesprong (Youth for Christ) en de domi nees Hofstra, Brummelkamp, Korevaar en Moerman. Er wordt muzikale medewerking verleent door; M. van Leerzem, M. Leijnse, R. Ruma, R. Rijken en W. Willeboordse. De eerste dienst wordt ge houden donderdag 5 juli en voorlopig gaat het elke don derdag door tot 9 augustus. De diensten beginnen om elf uur. Festival Nieuwe Muziek gaat laatste week in MIDDELBURG - Het Festival Nieuwe Muziek in Mid delburg is zijn laatste week ingegaan. Enkele hoogtepun ten in de komende dagen zijn nog: de twee concerten van het Radio Kamerorkest onder leiding van Ernest Bour, het optreden van het Willem Breuker Collectief en het concert van het Festival Ensemble onder leiding van de Japanse componist Maki Ishii. Het ensemble speelt twee werken van Ishii, een wereld première van Jo Kondo en Toshi Ichiyanaki en een recent werk van Toru Takemitsu. Is hii is een van de weinige Ja panse componisten die in zijn muziek niet is „geëuropeani- seerd". Ernest Bour komt met het Radio Kamerorkest voor de tweede maal naar het Festival Nieuwe Muziek. Donderdag avond brengt een ensemble uit dit orkest het derde pianocon cert van Michael Finissy. Als solist treedt de pianist Geof frey Madge op. Dit concert, evenals dat van vrijdagavond vindt in de Concert- en Ge hoorzaal plaats. Vrijdagavond treedt als soliste onder meer de bekende Japanse zangeres Mi- chiko Hirayama op. Het Willem Breuker collec tief zet zich donderdagavond aan een vertolking van Rhap sody in Blue van Gershwin. Dit collectief is een van de weinige jazz-groepen die ook aanslaat bij een groot aantal niet jazz liefhebbers. Voor zover de op tredens muzikaal niet hele maal toegankelijk zijn, ge beuren er altijd genoeg andere dingen om het geheel aantrek kelijk te houden. Jeugd en Mu ziek Zeeland schrijft over dit muziektheater: „Hierdoor wil de aandacht nog wel eens af geleid worden van wat de groep aan muziek maakt. De thema's zijn vaak erg ver en strak uitgeschreven en de op tredens maken een sterk gedis ciplineerde indruk, ook als collectief de tering uitbreekt". Zaterdagavond is in het stadhuis ballet te zien van de Deense Dansgroep Don Asker. Aan dit optreden werken zan ger es Michiko Hirayama en de Duitse slagwerker Toni Roeder mee. De Japanse componist Maki Ishii dirigeert zaterdag een Festival Ensemble dat uit Ja panse en Nederlandse musici bestaat die al eerder in het fes tival optraden. Donderdag 5 juli. 11.00 en 15.00 Füm 12.45 Ryo Noda, saxofoon Ryo Noda: Improvisation 1& II (1972/74( Ryo Noda: Mai (1976) Shinichi Matsuhita: Go-Kyo-Ritsu (1974) Daniëlle Sevette: A peine ai-je-entrevu les dessous du capitaine (1979), Joji Yyasa: Not! but the wind...(1976) 20.30 Ensemble uit het Ra dio Kamerorkest olv. Ernest Bour, Michael Finnissy: 3e pianoconcert (1978)**. Solist: Geoffrey Madge, piano. 21.30 Jazz: Willem Breuker Collectief Vrijdag 6 juli 20.30 (Concertzaal), Radio Kamerorkest olv. Ernest Bour, Akira Tamba: Ennea, Soliste: Michiko Hirayama, Thien Nguyen Dao: viool, concert (1978)** Shigenobu Naka- mura: Morgen 22.30 (Vleeshal) Ryo Noda, saxofoon Sumire Yoshihara, slagwerk Toshi Ichiyanagi, piano Akira Tamba: Elemental II (1978) Toshi Ichiyanagi: Tri chotomy (1978) Ryo Noda: Les Oiseaux (1977) Zaterdag 7 juli 13.30 Aikido en Karate 15.00 Jazz: Maarten van Regteren Altena trio M. v. R. Altena, contrabas Marius Horsthuis, viool Terry Day, percussion Geoffrey Madge, morgenavond als solist te zien. 17.00 Lezing Toshi Ichiya nagi 20.30 Dansgroep Don Asker met Mitchiko Hirayama, so praan en Toni Roeder, slag werk Akira Tamba: Vision Vo cal V (1979)** Geoffrey Mad ge: 22.00 Festival Ensemble olv. Maki Ishii Maki Ishii: La-Sen (1969)* Jo Kondo: When wind Blew (1979)** Tonu Takemit su: Water Ways (1978)* Toshi Ichiyanagi: Recurrence (1979)** Maki Ishii: Lost Sound I (1978)* Soliste: Asako Hata, viool 22.30 Osamu Yamanuchi, gitaar Massaki: Hayakawa: Tres MIDDELBURG - De gemeentelijke Culturele Dienst heeft deze zomer weer een serie kindervoors tellingen in het openluchttheater „Toorenvliedt" op stapel staan. De komende weken zijn de volgende programma's te zien: donderdag 19 juli „De wonderlijke avonturen van clown Pepijn" door het Haags Jeugdtheater. Donderdag 26 juli De Dik voor mekaar show, en donderdag 2 augustus, Aladdin en de wonderlamp" door het Limburgse Jeugdto neel. De voorstellingen beginnen steeds halfdrie en de en tree bedraagt twee gulden. Kaarten zijn verkrijgbaar bij de gemeentelijke Culturele Dienst Schouwburg, Molenwater 99a, Middelburg en te vens één uur voor aanvang van elke voorstelling aan de kassa van het theater. Bij slechte weersomstandigheden zal worden uitgeweken naar de schouwburg. Preludios Akira Ifukube: Toc cata per Chitarra Tonu Take mitsu: Folios 1, II, III Kojiro Kobune: Nocturno Hirokazu Sugano: Variazioni, Haruna Miyake: Canciones Populares Japonesas Yukihiro Yocoh: Theme and variationen Zondag 8 juli 20.30 Geoffrey Douglas Madge, piano Maki Ishi: Black Intention* Teruyuki Noda: Trois Développements (1972)* Sesshu Kai: Music for piano* Yori Matsudaira: 6 Préludes* Yuji Takahashi: Three Poemes of Mao Chained Hands in Prayer Geoffrey Madge: To you 22.00 Sumire Yoshihara, slagwerk Masanu Tanaka: Song of Rin (1978)* Toshi Ichiyanagi: Arrangements (1975)* Norio Fukushi: Ground! (1976)* Tonu Take mitsu: Munari by Munari Maki Ishi: Search in Gray II (1978)* 23.30 Slotmanifestatie: Jazz: Yosuke Yamashita trio Akira Sakat, saxofoon Shota Koyama, slagwerk Yosuke Yamashita, piano Slotmani festatie gratis. MIDDELBURG - In de reeks zomeravond beiaard concerten die de Gemeentelij ke Culturele Dienst in Middel burg organiseert, bespeelt donderdag 12 juli beiaardier Chris Bos uit Utrecht het klok kenspel van de lange Jan. Het concert begint om halfacht. Programmaboekjes met uit voerige informatie zijn gratis verkrijgbaar bij het V.V.V. in Middelburg, het Bureau Voor lichting in het stadhuis en de Gemeentelijke Culturele Dienst, Molenwater 99a in Middelburg. Tijdens het con cert is de abdijtoren ook voor bezoekers geopend. Men kan de toren d^n beklimmen vanaf kwart over zeven 's avonds. V V

Scheldebode | 1979 | | pagina 1