VAiavw 1 We houden het water schoon. 2 We gooien ons afval niet weg maar nemen het mee. 6 We beschadigen geen planten, bomen en struiken. 3 We sparen oevers en het riet. 4 We zetten onze auto op een daarvoor bestemde plaats. 7 We zijn te gast in de natuur, zijn er zuinig op en behandelen de vis verstandig. 9 We houden het rustig op het water. 5 We betreden de oevers alleen daar waar het is toegestaan. 10 We ontzien Bomen in Scheldestraat krijgen behandeling voor toekomstige overplanting Verkeersongevallen en schade RccnTsnuLP RECTIFICATIE (TP(IfoXlLPfjDÜA 8 We ontzien de vogels. gemeenschappelijke en andermans -) eigendommen. Filmavond „Silver Nighthome" SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 6 JUNI 1979 Wie verloor theelepel. Prestatieloop In de advertentie van 30 mei j.l. van NEDERLANDS VERBOND VAN ONDERNEMERS ERKEND BEDRIJF stond VAGWW, p/a Achterweg 1 Kapelle. Tel. 01102-3313 dit moet zijn: Achterweg 4. Onder was vergeten: HANSWEERT Aannemingsmij van der Straaten B.V. Werfdijk 6, 01130-2510. Proces verbaal Letselschade ONDA Ritthem geeft concert Buitenlandse te genpartij Eigenaar niet be kend Klachten of vragen 209 Straatfestival had goede start VLISSINGEN - Het straat festival in Vlissingen had niet beter kunnen beginnen. Het weer afgelopen vrijdag was uitstekend, zodat de De Ruyter jaarmarkt een groot aantal mensen naar de binnenstad lokte. Tegelijk met de opening van de jaarmarkt startte ook het straatfestival. De Fanfare Sint Juttemis drukte de bezoe kers van de markt met beide oren op dit gebeuren door de hele dag muziek makend door de straten te paraderen. Het centrum van de activiteiten verplaatste zich tegen het eind van de dag naar het Bellamy- park waar onder meer Het Witte Circus optrad. Het Bel- lamypark zal gedurende het Straatfestival verder ook het centrum van het gebeuren blij ven. In en rondom de tenten zijn daar alle evenementen gratis mee te maken. VLISSINGEN - Aan het po litiebureau te Vlissingen werd in de periode van 23 tot 30 mei het volgende aangegeven; di verse bankbiljetten; groene valhelm; motorhandschoenen; accu in tas; theelepels; kleu renfilm; zilveren dameshorlo ge; kinderregenjack; twee pa- rapluus; enkele portemonnees met onder andere giropas; schrijfblokken; enkele sleu tels. Openingstijden maandag tot en met vrijdag van negen tot twaalf en van twee tot vier. MIDDELBURG - Op vrij dag 8 juni houdt Dynamo'70 te Middelburg een prestatie loop op het parkoers van de 10 E.M. (16 km) wedstrijd loop, die een dag later wordt gehou den. Start en finish aan de Na dorst weg. Er wordt om 19.00 uur ge start voor 4-8-12 of 16 kilo meter. Ieder die deze loop tot een goed einde brengt, ont vangt een herinnering. Kosten f 2,50. Kom op voor Europa, of niet Met de leus „Kom op voor Europa" wordt iedere Neder lander boven de achttien opgewekt om mee te doen aan de verkiezingen voor een Europees parlement. Een beetje misleidend, want het grootste deel van Europa doet aan deze verkiezingen niet mee; het gaat alleen om West-Eu ropa. Morgen, 7 juni, kunnen 9 miljoen kiesgerechtigde Nederlanders laten blijken of ze vertrouwen hebben in een dergelijk parlement. In totaal zullen tot en met het week einde ongeveer 185 miljoen mensen uit de negen lidstaten kunnen gaan kiezen. Of ze dat ook allemaal zullen doen is de vraag. Een aantal mensen staat volledig achter het Europa van de negen; zij zullen zeker gaan kiezen. Weer anderen vinden dat ze „kritisch" aan de ver kiezingen moeten deelnemen en er is een groep die helemaal niet wil kiezen. Voor veel men sen zijn de verkiezingen ook een erg onduidelijke zaak. Het Europees bestuur heeft daar om een fiks bedrag uitgetrok ken om de kiezers toch naar de stembus te krijgen. In Neder land mag het Nationaal Comité Rechtstreekse Verkiezingen Europees Parlement zes mil joen gulden aan een voorlich tingscampagne uitgeven. En voorlichting is wel nodig, want het Europese bestuur zit vrij ingewikkeld in elkaar. En on democratisch. Er is een Europese Commis sie. De dertien leden van deze commissie, waarvan onder an deren Henk Vredeling lid is, worden benoemd door de re geringen van de negen lidsta ten. Deze instantie doet voor stellen over Europese wetten die zij voor alle negen landen nodig acht. Over deze voor stellen beslist de Europese Mi nisterraad. Dat zijn de verte genwoordigers van de natio nale regeringen. Eén regering kan een bepaalde wet tegen houden. Deze ministerraad houdt besloten vergaderingen en alleen de besluiten worden bekend. Zelfs de nationale volksvertegenwoordigingen hebben vaak geen controle op deze besluiten. Een Europees parlement had dat tot nu toe niet en krijgt dat ook (nog) niet na de rechtstreekse verkiezin gen. Het kan wat vragen stel len, maar kan de Ministerraad niet naar huis sturen, zoals bijv. de Tweede Kamer een re gering kan laten vallen. Een gat in de democratische con trole dus. Het parlement kan wel de Europese Commissie naar huis sturen als daar een tweederde meerderheid voor te vinden is. Dat is nog nooit gebeurd om dat het parlement geen zeker heid heeft dat de nationale re geringen na zo'n crisis een be tere commissie zullen benoe men. Het parlement mag ook adviezen geven over wets voorstellen die de Europese Commissie aan de Minister raad doet. Die zijn overigens niet bindend. Het parlement mag ook de gemeenschapsbe groting verwerpèn. Deze be groting regelt het jaarlijkse huishoudboekje van de ge meenschap. Dat zijn zo onge veer de bevoegdheden van het Europese Parlement, dat nu bestaat uit benoemde leden van de volksvertegenwoordi gers uit de lidstaten. Uit de rechtstreekse verkie zingen komt straks een parle ment voort met in totaal 410 leden. Frankrijk, Duitsland, Engeland en Italië mogen 81 leden en voor dit parlement kiezen, Nederland 25, België 24, Denemarken 16, Ierland 15 en Luxemburg 6. Zij worden gekozen voor een periode van vijf jaar. Het is duidelijk dat er ver woede discussie plaatsvinden over het kiezen van een parle ment met zo weinig bevoegd heden. Maar, zo zeggen de voorstanders, de beslissingen van de Europese Gemeenschap grijpen steeds dieper in ons aller bestaan in en dat moet democratisch gecontroleerd worden door een rechtstreeks gekozen parlementair orgaan. Dat parlement kan dan zelf aan het werk om zijn bevoegd heden uit te breiden. Veel politieke partijen han gen noodgedwongen een zelfde standpunt aan. De gemeen schap neemt zeker op econo misch gebied talloze beslissin gen, die voor elk land van be lang zijn. Deze voortgaande ontwikkeling kan je helemaal niet sturen als je als partij niet in het Europees parlement komt, aldus linksgerichte par tijen. Deze partijen vinden dat ze wel mee moeten doen, om dat anders de economische ontwikkeling zeker voorrang krijgt boven sociale vooruit gang. En de EEG is, zoals de naam al zegt, altijd al een ge meenschap geweest waar de belangen van het bedrijfsleven veel meer telden als die van het welzijn. De tegenstanders houden er een andere redenering op na. Zij zeggen dat de kiezer straks als het ware medeverantwoor delijk wordt gemaakt voor de beslissingen die de Europese Commissie neemt. De partijen in het rechtstreeks gekozen parlement kunnen die beslis singen niet tegenhouden, hooguit zeggen dat ze het lie ver anders wilden. Voor hen is de ondemocratische gang van zaken in het Europa van de ne gen voldoende reden om niet te stemmen. De laatste tijd dringen zich ook nieuwe ideeën op. Sommi gen vinden namelijk dat een parlement, of dat nu Europees is of Nederlands, steeds min der controle heeft op het ge beuren in de maatschappij. Grote bedrijven werken over de hele wereld en kunnen zich op nogal wat manieren aan controle onttrekken. Vakbon den dwingen ook vaak maatre gelen af zonder de tussenkomst van volksvertegenwoordigers. Voor hen zijn de bevoegdheden van een Europees Parlement niet het allerbelangrijkste. Zij vinden dat er gezocht moet worden naar een systeem dat meer inspraak en controle op de nationale en Europese gang van zaken garandeert. MIDDELBURG-Zondag 10 juni wordt weer een bijzondere kerkdienst gehouden in de Getuigeniskerk te Middelburg. Voorganger is Ds. de Bakker. Het begint 's middags om half drie. Na afloop is er tijdens een koffiecontact gelegenheid voor ontmoeting en gesprek. Is er alleen blikschade en zijn er geen grove verkeers overtredingen begaan, dan maakt de politie geen proces verbaal op. Veelal wel een rap port. Een copy van een proces verbaal of rapport kunt u aan vragen bij de Nederlandse Vereniging van Automobie lassuradeuren (NVVA), afde ling P.V., Postbus 990 Den Haag. De kosten van een copy van een p.v. of rapport zijn on geveer zes gulden. Meestal moet u in dit geval zelf voor uw belangen opko men en is het moeilijk de hoogte van de (toekomstige) schade vast te stellen. Boven dien is het vaak moeilijk te be palen wie schuld heeft. Pro beer daarom zoveel mogelijk getuigenverklaringen te krij gen. Alleen als er sprake is van ernstig letsel is het mogelijk van de tegenpartij een bedrag aan smartegeld te vorderen. In dit verband moeten wij u erop wijzen dat men de verwachtin gen omtrent het bedrag van de RITTHEM - De brassband ONDA uit Ritthem houdt aanstaande zaterdag een uit wisselingsconcert in de mu ziektent van Ritthem. ONDA en Oosterlands Fanfare treden na acht uur op in de muziek tent. Vóór die tijd marcheert de fanfare door het dorp naar de tent. smartegelduitkering te hoog stelt. In geval van letselschade is het verstandig een raadsman in de arm te nemen. Indien u in Nederland een aanrijding krijgt met een bui tenlander noteer dan voorwl: - het kenteken van zijn auto - het nummer van zijn groene kaart - de naam van zijn verzeke ringsmaatschappij - het polisnummer van de ver zekering. Voor schadevergoeding moet u zich direct melden bij het Ne derlands Bureau der Motor rijtuigenverzekeraars, Groot Hertoginnelaan 8, Postbus 990 Den Haag. Telf. 070-614731. Hebt u te maken met schade veroorzaakt door een onbe kend gebleven voertuig dan kunt u zich het beste wenden tot het Waarborgfonds Motor- verkeer Postbus 5878 Den Haag. U moet dan wel zoveel mogelijk bewijsstukken over leggen. Ook in dit geval geldt dat getuigenverklaringen heel belangrijk kunnen zijn. Ook indien de tegenpartij niet in staat is de schade te vergoeden kunt u zich het best tot boven genoemd fonds wenden. U moet zich echter realiseren dat de procedure niet van de ene op de andere dag afgelopen zal zijn. Hebt u iets te vragen over schadeverzekeringen of hebt u klachten op dit gebied dan kunt u zich te allen tijde wen den tot het Inlichtingen- en Klachtenbureau voor Schade verzekeringen, Postbus 3370 Den Haag. Telf. 070-469237. De behandeling van een klacht brengt voor u geen kosten mee. Dit is een publikatie van het bureau voor rechtshulp in Middelburg. Het adres is: Damplein 1, tel. 01180-37120. SOUBURG - Op zaterdag avond 9 juni houdt Jeugdso- ciëteit „Silver Nighthome" uit Souburg een filmavond. Deze wordt gehouden in de bovenzaal van de van Duyven- voorde Sporthal aan de Don- gestraat in O.-Souburg. Er zal een ruim honderd minuten durende avonturenfilm wor den vertoond met in de hoofd rollen Charlton Heston, Geor ge Kennedy en Karen Black. De film is geregisseerd door Jack Smight. De zaal is open vanaf half acht en de avond begint om acht uur. De toegangsprijs voor leden bedraagt f 3,-voor niet leden f3,50. De film is toe gankelijk voor jongeren vanaf 16 jaar en ouder. VLISSINGEN - Bewoners aan de Scheldestraat in Vlissingen vroegen zich vorige week af wat er met „hun bomen" ging gebeuren. Enkele medewerkers van de plantsoenendienst zijn namelijk de bomen aan het uitgraven. Dit gebeurde volgens van der Pool van de plantsoenen dienst echter om ze beter te laten wortelen. Hij sluit de mogelijkheid overigens niet uit dat een aantal bomen volgend plantseizoen toch zullen worden overgeplant. „Als we een straat met bomen beplanten, zetten we er altijd teveel neer. Ook in de Scheldestraat hebben we dat gedaan, omdat er altijd een aantal bomen uitvallen door ziekte of wat voor reden ook. Maar de bomen hebben 't in de Scheldestraat goed gedaan; er is amper uitval geweest. Het gevolg is natuurlijk dat de bomen nu tegen elkaar aan zullen gaan groeien", aldus van der Pool. Om de bomen meer groeiruimte te geven, kan het dus gebeuren dat de plantsoenendienst er in de toekomst een aantal tussenuit haalt. De bomen die daarvoor in aanmerking komen, krijgen nu al een extra behandeling. De boomkluit wordt namelijk met plastic van de omgeving afgeschermd. Om de wortelvorming in de kluit te bevorderen, gaat er dan nog wat mest op zodat verplanting zonder al te veel risico's kan plaatsvinden. t

Scheldebode | 1979 | | pagina 9