STRUCTUURSCHETS MIDDELBURG: W! WOONGEBIEDEN NODIG VOOR 10.000 NIEUWE INWONERS UNIEKE CARAVANMARKT Waterstaat spuit met herbiciden zonder enige kennis van zaken IN GO wSi- <<6S WOENSDAG 30 MEI 1979 29E JAARGANG UITGAVE: ZEEBRA WEEKBLADEN - TOTAAL OPLAGE 323.350 EX. Natte duim TOT 13 JUNI: %L EEN AVOND MET DIMITRI VAN TOREN Wie wil meedoen met zomerkamp? REISGIDSEN WEGENKAARTEN HÜ RUITER Songfestival voor kinderen ■im a rai km EBOD 201 Van Kraaij: verstedelijking poldergebied tegengaan MIDDELBURG - De gemeente Middelburg heeft in een structuurschets aangegeven wat er de komende jaren met de huidige agrarische gebieden moet gaan gebeuren. Het landelijk gebied, vooral noordelijk van Middelburg, zal plaats moeten gaan bieden aan tienduizend mensen. Deze groei is gebaseerd op een uitspraak van de gemeenteraad van Middelburg, die instemde met een groei naar 50.000 inwoners. Eén van de rond 37.000 inwoners die Middel burg nu telt, is van deze plannen erg geschrokken en wil zo snel mogelijk een actiegroep uit de grond stampen om de plannen te bestrijden. In de structuurschets laat Middelburg de ontwikkelin gen zien die de komende tijd voor de gemeente nodig geacht worden. Volgens de schets moet er een garagestraat ko men aan de Schroeweg, een streekziekenhuis, een vierde sportcomplex, nieuwe onder wijsvoorzieningen (zuidelijk van Vijvervreugd) en een nieuwe strafinrichting. Daar naast moet er dus ruimte ge maakt worden voor tiendui zend nieuwe inwoners en voor wegen. Vanaf de Nieuwe Vlis- singse weg is een rondweg ge pland zuidelijk van de Stro- menwijk naar de Koudekerk- seweg. Vandaar is er al een rondweg naar Griffioen. Deze zou moeten worden doorge trokken naar Klarenbeek. Omdat er echter ten noorden van Griffioen en Klarenbeek nieuwe wijken zijn geprojec teerd, vindt de gemeente het raadzaam ook een nieuwe rondweg noordelijk van deze wijken aan te leggen. Deze moet dan gaan aansluiten op een nieuwe weg die oostelijk van Sint Laurens naar het zui den loopt en via een derde brug over het kanaal aansluit op de wegen in Zuid. Deze nieuwe weg sluit noordelijk van Sint Laurens naar het zuiden loopt en via een derde brug over het kanaal aansluit op de wegen in Zuid. Deze nieuwe weg sluit noordelijk van Sint Laurens weer aan op de weg naar Se- r ooskerke- Vrouwenpolder Het Wegschap Walcheren en de provincie zijn op het ogenblik bezig met een recon structie van deze weg voor het gedeelte van Serooskerke tot Vrouwenpolder. Dit zijn in grote lijnen de plannen (die nog niet openbaar zijn, al kun nen ze wel ingezien worden op het stadhuis). De actievoerder, Ton van Kraaij, heeft zo ongeveer alle instanties die iets over derge lijke piannen te zeggen heb ben, met brieven bestookt. Met bewoners van de Walcherse- weg en omstreken is hij bezig een comité te vormen om de plannen te gaan bestrijden. Hij beperkt zich in zijn brieven vooral tot het gebied ten noor den van Middelburg. Hier zijn volgens de schets de grootste woongebieden gedacht. Hij schrijft in zijn brieven: „Zoals gezegd is dit gebied op het ogenblik nog volkomen on aangetast. Vandaar kun je zelfs - de enige kans nog - het stilhouet van Middelburg be wonderen, zoals het er vroeger uit moet hebben gezien, zonder dat het verstoord wordt door twintigste-eeuwse betonske- letten. Echt Walchers gebied nog dat verloren dreigt te gaan". Bij Brigdamme en aan de Leliëndaalseweg zijn deze woongebieden ingetekend, zo'n vijftig hectare groot. In de buurt van de Seisweg komt hoogbouw voor kantoren. „En voor wie moet dit nu eigenlijk allemaal? Voor een met de natte duim geschat groeiend aantal inwoners van Middel burg tot 50.000. Waar moet die groei vandaan komen? En waarom zou die hierheen ko men? Toch niet op grond van een overvloed aan werk in Middelburg. Eerder het gevolg van een overambitieuze, poli tieke keuze van enkele jaren geleden op grond van verou derde cijfers", aldus Ton van Kraaij. Hij vraagt zich af of ooit werkelijk geprobeerd is het woningbouwbeleid van Middelburg en Vlissingen op elkaar af te stemmen. „Want het gaat toch niet aan, dat bij voorbeeld in Vlissingen al ja renlang enkele enorme bouw rijp gemaakte vlakten oninge vuld braak liggen (zonder één struik of boom uiteraard, alles gerooid dank zij het eigentijds en dynamisch beleid) en nu in Middelburg op nog geen tien kilometer afstand iets soort gelijks dreigt". Van Kraaij maakt zich ook erg kwaad over de rondweg die om de nieuwe wijken zou moeten komen, omdat er nog maar kort geleden een rond weg is aangelegd. De nieuwe rondweg zou halverwege de huidige rondweg naar het noorden afbuigen en noorde lijk van de Zandvoortseweg de Leliëndaalseweg kruisen. Dat is ongeveer halverwege Sint Laurens. Ton van Kraaij vindt dat er op het kleinschalige Walcheren niet al te groot schalig met asfalt dient te worden omgesprongen. „Dat verwachten bezoekers ook niet. Die verlangen, verwach ten Walcherse eigenheid". „Deze tweede en dus volkomen overbodige rondweg snijdt als een hakmes door een van de laatste ongerepte polderland schappen van Middelburg, die alleen al als een oase van rust, als weide- en broedplaats voor allerlei vogels onmisbaar zijn. De zoveelste aanslag op het milieu dreigt weer eens en zelfs zonder enig ecologisch onder zoek vooraf als ik de afdeling Algemene Zaken mag gelo ven". Het plan is, aldus van Kraaij, in alle opzichten een mons trum. Wie met hem tegen deze plannen in de slag wil, kan contact met hem opnemen. Het adres is: Walcherseweg 206a, Middelburg. Afgelopen week bezochten honderden een groots caravangebeuren in Zee land. Er heerste een overstelpende drukte op het caravanterrein van Caravancentrum Van Dijke, hoek Ringbaan West te Goes. En geen wonder. Want vanaf vrijdag 25 mei wordt daar een caravan markt gehouden: caravans, van kleine, maar comfortabele toer- caravans tot super-de-luxe sta caravans. Zo goed als nieuwe de monstratiemodellen van gerenommeer de merken zoals Avento. King, Sprinter. Mallorca, Welltbummler en Holland. Tegen zeer scherpe prijzen zijn er nog 78-er modellen, w.o. Tabbed en Cha teau. Naast de caravans is er een aparie afdeling voor motorhomes, o.a. Tab bed, met alle mogelijke inbouwacces- soires. Vooral de zelfbouwer zal hier aan zijn trekken kunnen komen. Ook Alpenkreuzers en voodenten w.o. Domus zijn in ons assodiment opgenomen. Deze caravanmarkt is een waar paradijs voor iedereen die verknocht is aan een mobiel huis. UNIEK: U kunt er niet alleen kopen, maar ook vérkopen. Het bijzondere van deze caravanmarkt zit niet alleen in de omvang, maar ook in de opzet. U kunt er namelijk een caravan rijker worden, maar als parti- culier ook een caravan van de hand doen. Uw caravan, die u te allen tijde kunt inbrengen, kunt u zelf aan de man brengen of u laat hem verkopen door de vakbekwame verkopers van Caravan centrum Van Dijke en dat allemaal onder zeer gunstige voorwaarden. De expeds van Caravancentrum Van Dijke zijn uiteraard ook tot uw beschik king voor het taxeren van de waarde en kwaliteit van de door u ingebrachte caravan. Een telefoontje naar Caravan- centrum Van Dijke 01100-14560/ 01102-2340 is voldoende om alle gewenste informatie te verkrijgen. Ook op déze markt is uw gulden een daalder waard. Een bezoek aan deze caravanmarkt loont altijd de moeite. Zelfs al hebt u helemaal geen koopplannen. Want het wemelt er van de koopjes en ook inruil, financiering en verzekering is mogelijk. Wie weet veranded u dus van idee. Ons advies: kom in élk geval even kijkenl Onze excuses voor het feit dat we afgelopen week niet iedereen te woord hebben kunnen staan. Dit kwam door de onvoorziene drukte. Tot 13 juni willen we u echter nog graag ontvangen en u alle service verlenen, die u wenst. Reservering voor huur van motor homes, vouw- en toercaravans direct mogelijk. caravancenlrum b.v. GOES HOEK RINGBAAN WEST Tel. 01100-14560 óf: 01102-2340 Zondags gesloten koffie is klaar vrij entree MIDDELBURG/SOUBURG - De Souburgse ir. J. W. Jongepier vindt het stuitend om overal langs de provin ciale wegen wit-geel gekleurde planten te zien: doodge spoten met herbiciden. In een brief aan de Provinciale Waterstaat maakt hij daarom bezwaar tegen deze methode om het hoogop groeien van planten tegen te gaan. VLISS1NGÈN - De omwonenden hebben niet voor niets actie gevoerd voor het behoud van het speelveld aan de v.d. Spiegelstraat in Vlissingen. Het veld zal nu op korte termijn in een goede staat worden gebracht. Er komt onder meer een hoekje met speeltuig voor de kinderen. Overigens zijn de bewoners vorig jaar zelf al begonnen het veld te onderhouden. Dit startte toen met een grootscheepse schoonmaakactie. Het werk aan het speelveld moet vóór 1 juli beginnen wil de gemeente in aanmerking komen voor een tegemoetkoming in de kosten door het rijk. MIDDELBURG - Zaterdag avond 2 juni a.s. zal de Neder landse zanger Dimitri van To ren een sfeervol programma verzorgen in de foyer van de schouwburg te Middelburg. Dimitri van Toren is op 16 december 1940 in Breda ge boren. Na zijn middelbare schoolopleiding ging hij naar de academie voor vrije kunst (Grafische technieken, mode tekenen, schilderen, kera miek). Hij formeerde in die tijd ook „The Headlines", dat later in gewijzigde bezetting „The Lettersets" ging heten. Zich zelf begeleidend op gitaar deed hij in 1963 mee aan een talen tenjacht in Oisterwijk. Hij be- haalde er een tweede prijs en kreeg daarvoor de kans een proefopname te maken. Van dat ogenblik af is het met zijn carrière steeds beter gegaan. Met een vrij constante regel maat verscheen er van toen af een nieuwe elpee die van Toren hebben gebracht waar hij nu staat: Op een vrij unieke plaats in onze muziekwereld. Na het verschijnen van „Uiterlijk wel, 'nnerlijk nooit" is het een tijd vrij stil geweest rond Dimitri. Nu komt hij weer tevoor schijn met én een nieuwe elpee, én een daaraan gekoppelde tour. Over „Scène Rustique", zijn nieuwste album dat pas verscheen zou erg veel te ver tellen zijn. Er is echter maar één manier om het helemaal te waarderen en dat is Dimitri zelf aan het woord te laten. Het concert begint om half- negen en wordt georganiseerd door het Zeeuws Kunstenaars centrum te Middelburg. Kaarten voor het concert zijn verkrijgbaar bij het Z.K.C. en 's avonds vanaf acht uur aan de zaal. De toegangsprijs voor de ze avond is 5,-. De herbiciden worden rond reflectorpaaltjes, lantaarnpa len, kasten voor de bediening van verkeerslichten, vangrails en dergelijke gespoten. Ze hebben de eigenschap het voor de planten van levensbelang zijnde bladgroen lichtgeel te verkleuren. Jongepier be schuldigt de Provinciale Wa terstaat ervan te spuiten zon der enige kennis van planten en hun milieu. Hij komt tot de ze conclusie, omdat juist ook bijzonder nuttige planten wer den behandeld, namelijk zil verschoon, madeliefje en ook hondsdraf. „Deze planten heb ben namelijk de eigenschap laag bij de grond te blijven en de grond met hun bladeren te bedekken, waardoor hoogop- gaande grassoorten geen kans meer krijgen. Door deze nutti ge planten dood te spuiten wordt nu juist plaats inge ruimd voor de zich gemakke lijk vermenigvuldigende gras sen", aldus Jongepier. Volgens hem zijn dergelijke totale maatregelen helemaal niet zo noodzakelijk. De reflectoren langs de weg moe ten natuurlijk zichtbaar blij ven, maar de grassen kunnen gemaaid worden of op ecolo gische manier worden bestre den. De hoogst enkele keer dat iemand bij een kast voor ver keerslichten of bij een lan taarnpaal moet zijn, kan het gras evengoed ook worden platgetrapt, aldus Jongepier. „En de zin van bespuitingen onder vangrails ontgaat mij ten enen male". Er is kortom een beter beheer nodig van de wegbermen en dat beheer kan, als het op een milieuvriende lijke manier gebeurt, ook nog een stuk goedkoper zijn. Jon gepier geeft de Provinciale Waterstaat de tip om laagblij- vende planten als zilver schoon, madeliefje en honds draf uit te zaaien. Dan zou er niet meer gespoten hoeven worden. Voor wetenschappe lijk onderbouwde adviezen verwijst hij waterstaat naar prof. Zonderwijk, hoogleraar De doodgespoten begroeiing rond een bedieningskast voor verkeerslichten Zo kon het eruit zien als er niet wordt gespoten. in de onkruidbestrijding aan de Landbouwhogeschool in Wageningen. Deze prof. Zonderwijk heeft op Walcheren al eens eerder een „gouden advies" gegeven.. Jaren geleden raadde hij het Wegschap Walcheren aan te stoppen met het doodspuiten van onkruid onder meidooms, sleedoorns, enzovoorts, langs de wegen. Het wegschap hoef de alleen maar fluitekruid in te zaaien. Het resultaat is nu: fraaie wegbermen met bloeiende planten en een wei nig tijd en geld vragend beheer van de bermen. WOONT U IN DIT GEBIED Dan behoort De Scheldebode iedere week UITERLIJK WOENSDAGAVOND in de brievenbus te zitten Waarschuwt U ons a.u.b als U ons blad met regelmatig of te laat ontvangt Tel 01104-19910 VLISSINGEN - Clubhuis „Het Buut", organiseert ook dit jaar weer zomerkampen en wel in de maand augustus. Deze activiteit zal plaats vinden in het Brabantse plaatsje Galder, gelegen aan de rand van de bossen. Er is nog plaats voor een aantal deelne mers in de leeftijd van 10 tot 12 jaar. Zij die graag van deze acti viteit gebruik willen maken kunnen zich nog tot vrijdag 15 juni opgeven bij Addy van den Bosse in het clubhuis, Bea- trixlaan te Vlissingen. (Woensdag- tot en met vrij dagmiddag of -avond en op zaterdagmorgen). en volop in voorraad bij Paul Krugerstraat 55-57 VLISSINGEN 01184-12733 VLISSINGEN - Het Wol- tershuis organiseert een zoge naamd „playback" kinder songfestival op vrijdag 15 juni. Het is df bedoeling dat de kinderen bekende popnum mers nadoen. Enkele activi teiten, zoals de tienersoos zul len daarna nog wel doorgaan, maar het grootste gedeelte van de activiteiten wordt met het kinder songfestival afgesloten

Scheldebode | 1979 | | pagina 1