Fietser is grootste klant van Langevielewinkeliers Wij staan in de Gouden Gids. Omute helpen. Met uw krant naar W.K. wielrennen 1979 Gitarist Rob Bakker speelt in Het Anker Dia-show Vlissingen toen in Dachten Komme FNV houdt introduktie weekeinde voor jongeren MEVR.SCHAALJE IUHVI HEEFT PLAATSELIJKE RAID l\ MIDDELBIRG mmWÊÈk IQ - Eventueel op de Caubergtribune E.H.B.O. mm Huis aan huis. 5,7 mihoen exemplaren. PEDICURE Verzekering. Wat te doen Schade Orgelconcert Verpoorten MEVR. T. VAN TOER PEDICURE SCHELDEBODE VAN DINSDAG 22 MEI 1979 213 MIDDELBURG - De fietser is de grootste klant van de winkeliers aan de Lange Viele in Middelburg. 43 procent van de winkelende mensen in de Lange Viele doet dat per fiets. Dit blijkt uit een enguête die de werkgroep Middel burg van de fietsvakbond, de E.N.F.B., in de Lange Viele heeft gedaan. De vakbond heeft op twee dagen, dinsdag 13 maart en zaterdag 17 maart, bood schappende mensen in de Lan ge Viele ondervraagd naar het vervoersmiddel en naar de plaats van herkomst. Op dins dag zijn veertig mensen geën quêteerd en op zaterdag een enveertig, steeds tussen half- twee en halfdrie. In verhou ding blijken er op dinsdag meer mensen op de fiets te ko men dan op zaterdag. „Dit komt natuurlijk omdat op za terdag meer mensen van bui ten de stad komen dan op dins dag. Deze regiobezoekers ma ken voor het grootste deel ge bruik van de auto, zo schrijft de fietsersbond in het rappor tje, dat ook aan het Middel burgse gemeentebestuur is aangeboden. Het merendeel van de autogebruikers blijkt sowieso van buiten Middel burg te komen. Het percentage fietsenden en lopenden onder alleen de Middelburgse bezoekers van de Lange Viele is nog een stuk hoger: op dinsdag blijkt 62 procent hun boodschappen met de fiets te doen, 19 te voet, 16 met de auto en 3 procent met het openbaar vervoer. Op za terdag waren er 58 procent fietsenden, 27 procent lopen- den, 15 procent met de auto. De E.N.F.B. heeft ook de resulta ten van eerdere enquêtes met die van nu vergeleken. Volgens deze cijfers is het autogebruik sinds 1970 met 50 procent ge daald, terwijl het fietsgebruik mt vijftig procent is gestegen. De bond bindt aan deze cijfers dan ook de conclusie, dat de Lange Viele ingericht moet worden voor het gebruik door voetgangers en fietsers. In het rapport doet de fiets- bond het gemeentebestuur nog enkele ander suggesties aan de hand. Zo zou de barrière tussen Lange Delft en Lange Viele moeten worden weggenomen. Veel winkelende mensen be- MIDDELBURG - Sinds een maand is er een Plaatselijke Geestelijke Raad van de Baha'i godsdienst in Middelburg. De Miaaeiooigse raad is een van de dertig raden in Nederland en de eerste in Zeeland. De Bahó'i hebben hun hoofdkwartier in Israël. Daar, in Haifa, zetelt het Universele Huis van Gerechtigheid van de Bahó'i wereldgemeenschap. schouwen de Markt als eind punt van het winkelgebied. „Om de bereibaarheid van de Lange Viele vanaf de Markt te verhogen, zou de Markt zelf gezelliger moeten worden ge maakt. Dit kan door er bomen aan te planten (zoals het goede initiatief met de leilinden) en (gedeeltelijk) autovrij maken van de Markt en Pottenmarkt naar de Lange Viele," aldus de E.N.F.B. Een andere stimulans voor de middenstand in de binnenstad is het stimuleren van de woningbouw. Uit on derzoeken is namelijk geble ken, dat een binnenstadbewo ner tien maal zo veel bij win kels in de binnenstad besteedt als een regiobewoner. Het geeregebied leent zich uitste kend voor woningbouw, zo meent de fietsvakbond. Het rapport is aangeboden aan het gemeentebestuur, de verkeers- commissie, de winkeliers in de Lange Viele en de Middel burgse middenstandsorgani saties. WB - Vandaag zal de rondweg, die de Koudekerkseweg met de wijk Griffioen verbindt, officieel worden geopend. Rond Pasen is de weg even voor het verkeer open geweest. Door toedoen van de Middelburgse afdeling van de E.N.F.B. is de weg toen weer gesloten. Volgens de fietsvakbond zou de weg niet eerder opengaan dan nadat er over de plaatsing van verkeers lichten gesproken zou zijn. Dit is inmiddels gebeurd: bij de kruising met de Breeweg staan verkeerslichten, die fietsers een veilige oversteek garanderen. Bij de kruising met de Laurens Stommesweg komt geen verkeerslichtinstallatie, zoals de fietsbond had gewild. VALKENBURG - Lezers van Ons Eiland, het Nieuwsblad van de Bevelan- den, De Scheldebode en de Zeeuws Vlaamse Koerier kun nen met een extra trein vanuit Vlissingen naar de wereld kampioenschappen wielren nen op de weg, die zoals be kend dit jaar op de Limburgse heuvel-pukkels worden verre den. Op zaterdag wordt er ge fietst door de dames en door de amateurs. Dus met o.a. Keetie van Oosten-Hage, die graag met een wereldtitel op de weg haar fietsloopbaan zou willen besluiten. Op zondag 26 augustus rijdt er weer een extra trein uit het Zeeuwse land naar w.k.-tra ject in de omgeving van Val kenburg. Om de supporters in de gelegenheid te stellen om o.a. Jan Raas, Gerrie Knete- mann, Jos Schipper, Kees Priem, Aad van de Hoek aan te moedigen en te bewonderen. Want dat onze „bloedeigen" Jan Raas een serieuze gooi naar de regenboogtrui gaat doen, staat als een rotsvaste paal boven het Zeewuse water. Dit jaar won hij o.a. reeds de Ronde van Vlaanderen en de Amstel Gold Race. Wij maken u nu reeds attent op dit wereldkampioenschap omdat wij er in geslaagd zijn om de Cauberg-tribunekaar- ten exclusief aan onze lezers aan te kunnen bieden. jot Ju_ ni, want daarna gaan de res terende Cauberg-tribune- kaarten ongetwijfeld als spek- pannekoeken de deur uit. In binnen- en buitenland. Onze lezers kunnen zich dus verze keren van een zitplaats aan de ongetwijfeld weer als scher prechter optredende Cauberg in Valkenburg. In augustus zullen we de parkoerskaarten, die bij de treinkaart inbegre pen zijn, nogmaals te koop aanbieden. Maar dan hebben we uiteraard geen tribune- kaarten meer. De prijzen zijn als volgt: Zaterdag 25 augustus: trein reis inclusief toegang tot het parkoers 30,-, kinderen t/m 9 treinreis en toegang tot het parkoers 15,-, Caubergtri bune 10,-. Zondag 26 augustus: trein reis inclusief toegang tot het parkoers f 35,-, kinderen tot en met 9 jaar treinreis inclusief toegang tot het parkoers 17,50, Cauberg-tribune 15,-. De prijzen gelden vanaf de NS-stations in Zeeland. De dienstregeling van de extra-treinen? die naar Lim burg rijden, wordt begin au gustus bekend gemaakt. De kaartverkoop is vanaf 10 mei op onze kantoren in Som- melsdijk: Oostdijk 41-43. Goes: Klokstraat 1. Vlissingen: Torenstraat 5. Terneuzen: Nieuwstraat 9. Hulst: Steenstraat 14. Weer werk aan de winkel voor reddingsbrigades DOMBURG/OOSTKAPELLE - Op zaterdag 2 juni be gint de Domburgse Reddingsbrigade met de stranddien- sten. Vanaf die datum zal een groep vrijwilligers in sa menwerking met de badman er dan weer voor zorgen, dat er zo weinig mogelijk ongelukken op het strand en in het water gebeuren. Ieder weekend van tien tot zes uur wordt dan vrijwel het gehele strand vanaf het Noordzeestrand tot aan Oost- kapelle door een aantal actieve reddingsbrigadiers in de gaten gehouden. Zij zijn voor deze taak uitgerust met wacht huisjes, snelle rubberboten, zwemvesten en redingslijnen en voor onderling kontakt ma ken zij gebruik van mobilo foons en portofoons. Om dit alles mogelijk te maken wor den zij gesubsidieerd door de gemeente Domburg en de be heerder van de stranden, de Stichting Badplaatsbelangen Domburg. „De Reddingsbrigade Dom burg is opgericht in 1973", vertelt voorzitter Ab Schui ling, „natuurlijk is alles wat aarzelend op gang gekomen, maar nu draaien we erg goed. We hebben zo'n 150 leden, VLISSINGEN - Aanstaande woensdag een gitaarconcert in Het Anker aan de Bonedijkestraat in Vlissingen. Medewerken den zijn de Haagse gitaarspeler Rob Bakker en enkele gitaarstu denten. Zij brengen onder meer klassieke en Portugese gitaar muziek. De in 1935 geboren Rob Bakker zag op dertienjarige leeftijd Andrès Segovia optre den. Dit was voor hem aanlei ding om serieus klassiek gitaar te gaan studeren. Hij kreeg on der meer les van Ap Bronk- horst en de Portugees Joaquim Oliveira. Deze bracht hem in aanraking met de Fado, de Portugese voiKsmuziek. Bak ker maakte tournees door Su riname, Spanje en Portugal en was ook meerdere malen op t.v. te zien. Het concert begint om kwart over acht, kaarten a vijf gulden aan de zaal. Organisatie Stichting Cultuurspreiding Zeeland. waarvan de jongsten zeven jaar zijn. Om goed voor hun taak berekend te zijn, leiden we de kinderen op en zij kun nen dan zes brevetten behalen. De enige eis is, dat zij al moe ten kunnen zwemmen. Na het behalen van het derde brevet, mogen zij meedraaien tijdens de stranddiensten. Er zijn in het weekend altijd zes mensen op de wachtpost in Domburg en zes in Oostkapelle. Vanaf het vijftiende jaar kunnen de leden nog twee stranddiplo- ma's halen en krijgen ze E.H.B.O.-lessen. Om met de boot uit te mogen varen, moe ten ze minstens zestien zijn en hiervoor krijgen ze dan ook weer een speciale opleiding. De opleiding en de examens voor het behalen van de bre vetten worden tijdens de win termaanden gegeven. Hiervoor gaan ze naar de zwembaden in Middelburg en Vlissingen". De reddingsbrigade ziet als haar taak vooral het voorko men van ongelukken. Veel toeristen kennen de gevaren van de onderstroming niet. Om te waarschuwen maakt men gebruik van vlaggen. Bij te veel wind wordt bijv. de rode vlag gehesen. Het is dan verboden te zwemmen. Ook wordt de vlag gehesen als het wegens een te groot gevaar voor afdrij ving verboden is met lucht bedden, opblaasbootjes e.d. in zee te gaan. „Helaas zijn er altijd mensen die deze waarschuwingen in de wind slaan", zegt Schuiling. Mensen die te ver in zee gaan worden gewaarschuwd door het geluid van de toeter en ook vaart de patrouilleboot langs om hen te manen dichter naar de kant te gaan. Op deze ma nier heeft de reddingsbrigade al heel wat ongevallen weten te voorkomen. Echter ook voor de kleinere dingen is zij paraat. Zo worden VLISSINGEN - Vlissingen toen, onder die titel draait de Stichting Welzijn voor Oude ren donderdag 31 mei een dia show in Bachten Komme aan de Badhuisstraat in Vlissin gen. De dia's laten het Vlissingen zien in de periode van 1900 tot 1955. Kaarten a een gulden vijftig (inclusief consumptie) zijn dinsdagmiddag 22 mei te koop bij de receptie in Bachten Komme. Het begint donderdag 31 mei om acht uur mt op de E.H.B.O.-post ieder zo mer toch wel zo'n vierhonderd mensen behandeld, aan huid verbrandingen en schaafwon den, er worden splinters ver wijderd en zelfs komt het voor, dat mensen zich slaan met de houten hamers bij het opzetten van windschermen. Ook ko men er altijd veel meldingen binnen van zoek geraakte kin deren. Maar vooral de jongere reddingbrigadiers zijn er erg handig in geworden om ze op te sporen en weer veilig bij hun ouders terug te brengen. Al met al hebben zij het op zo'n dag behoorlijk druk. Per jaar vinden er toch altijd wel zo'n acht a tien ernstige voorvallen plaats. Het gebeurt nogal eens, dat er zeilboten omslaan bij sterke wind en dan is het soms nodig de mensen er af te halen. Alhoewel het bergen van de bootjes niet tot hun taak be hoort, helpen ze hier wel mee, als dit nodig en mogelijk blijkt te zijn. Soms gaat iemand te diep in zee en kan niet terug en klemt zich vast aan een paal hoofd, waar het door de sterke stroming dan erg moeilijk is, om ze vandaan te halen. Ook de windsurfers leveren nogal wat gevaren op. Niet al leen vormen ze een gevaar voor de zwemmers, maar doordat ze zo vaak vallen, is het moeilijk te onderkennen, of ze al dan niet in gevaar zijn en hulp no dig hebben. De gemeenteraad van Domburg zal binnenkort een beslissing nemen, over de mogelijkheid om vaste plaat sen aan te wijzen, waar het surfen is toegestaan. Dit zou dan moeten gebeuren op min der drukke stranden. „Het probleem zou dan wel zijn, dat we dan minder toezicht op hen zullen kunnen houden, zodat het er voor de zwemmers wel veiliger op wordt, maar voor de surfers beslist niet", meent Ab Schuiling. Voor dit seizoen heeft de red dingsbrigade de beschikking gekregen over twee nieuwe rubberboten. Vorige jaren maakten ze gebruik van po- lyesterboten, maar deze ver oorzaakten met hun gewicht van 800 kilo vaak grote moei lijkheden voor de jongens en meisjes, omdat zij niet genoeg kracht hadden, om ze snel in het water te krijgen. Er bestaat wel veel belangstelling voor de reddingsbrigade, vooral bij de jeugd en de meisjes zijn dan nog ver in de meerderheid. Maar aan oudere leden is voor al in Oostkapelle nog grote be hoefte. Ook al omdat hier dit jaar voor het eerst een aparte reddingspost wordt opgezet. Ook de sport wordt hier niet vergeten bij de reddingsbriga des. Zo worden er zowel regio naal als landelijk ieder jaar wedstrijden georganiseerd, op het gebied van zwemmen en redden. Behalve in Domburg en Oostkapelle zijn er ook red dingsbrigades gevestigd in Middelburg, die het strand van Zoutelande en Dishoek be mannen, en in Vrouwenpolden en Vlissingen. ARNEMUIDEN - Werkende en niet-werkende Zeeuwse jongeren die in het vakbonds werk geïnteresseerd zijn, kun nen zich opgeven voor een FNV-jongeren-introduktie weekend in het Zilveren Schor in Arnemuiden. Dit weekeinde Verkeersongevallen en schadevergoeding Verkeersongevallen komen steeds vaker voor. Gelukkig blijven de gevolgen meestal beperkt tot „blikschade", maar helaas eist het verkeer ook slachtoffers. Bij alle narigheid komt dan op een gegeven moment de vraag van de schadevergoeding en hoe dit aangepakt moet worden aan de orde. wordt van 15 tot en met 17 juni gehouden door de jongerenor ganisatie van het NVV en het KWJ, afdeling Zeeland. De be- doelding is om uit eigen erva ring te praten over de positie van werkende en werkloze jongeren in hun woon- en werksituatie en daar zo moge lijk gezamenlijk iets aan te doen. Het programma begint vrij dagavond 15 juni met de ken nismaking. Zaterdag kan over zelfgekozen onderwerpen worden gepraat. Als voorbeel den noemen de organisators: jongerenhuisvesting, in spraak, eigen vakbond, par tiële leerplicht, vrouwenbewe ging. Zaterdagavond staat er muziek en cabaret op het pro gramma en zondagavond pra ten de aanwezigen over de op lossingen van gebleken problemen en wat de jonge renorganisaties daaraan doen. Degenen die zich voor dit weekeinde willen opgeven, kunnen dat voor 1 juni doen bij de KWJ, Blokken 16, Terneu zen, tel. 01150-97025 of bij NVV-JC, Mathenesselaan 324, Rotterdam, tel. 010-762166. gedipl. s.v.o. Troelstraweg 59, Vlissingen Afspr. 01184-66127 Iedereen, die met een motor voertuig aan het verkeer deel neemt is verplicht zich tegen wettelijke aansprakelijkheid te verzekeren. Deze zg. WA- verzekering is ervoor om door u aan andere toegebrachte schade te vergoeden. Ons is gebleken, dat men zich on danks deze verplichting, om allerlei redenen toch niet ver zekert. Dit is zeer onverstan dig, aangezien de bedragen, die gemoeid zijn met schade vergoedingen soms zeer hoog kunnen oplopen. Het is belangrijk zoveel mo gelijk gegevens te verzamelen. Een hulp daarbij kan het Eu ropees Schade-formulier zijn. Zorg dus dat u altijd daarvan een exemplaar bij u heeft. Het is raadzaam om bij elk ongeval de politie te bellen, omdat een onpartijdige kijk op de zaak in een later stadium van groot belang kan zijn. Als alleen het kenteken van het motorvoer tuig van de tegenpartij bekend is, dan kunt u via de Rijks dienst voor het Wegverkeer, Skagerak 10 te Veendam, de verzekeringsmaatschappij van de tegenpartij achterhalen. Beschikt u alleen over de gege vens van het bromfietsplaatje dan moet u zich wenden tot de Ned. Vereniging van Automo bielassuradeuren (NVVA) Postbus 990, Den Haag, tel. 070-614731. Indien u verzekerd bent moet u zo snel mogelijk contact opnemen met uw eigen verze keringsmaatschappij. De praktijk is echter dat veel mensen dit te laat doen. In de kleine lettertjes van uw verze keringspolis vindt u de termijn waarbinnen u de schade moet melden. Indie de tegenpartij aansprakelijk is voor de scha de, die niet door uw eigen ver zekering gedekt is, dan moet u zelf trachten de schade te ver halen. Begin in dit geval met zo snel mogelijk een aangeteken de brief te schrijven aan de te genpartij. Zet in zo'n brief zo veel mogelijk gegevens over het ongeval, welke schade u geleden heeft en stel hem aansprakelijk. Doe er indien mogelijk een copie bij van de getuigenverklaringen. Als u de naam en het adres van de ver zekeringsmaatschappij van de tegenpartij weet dan kan deze verzekeringsmaatschappij rechtstreeks aansprakelijk gesteld worden. Op enig mo ment zal altijd de juistheid van de gevraagd schadevergoeding aangetoond moeten worden. Bewaar dus goed alle rekenin gen, reparatienota's, bescha digde of vervangen voorwer pen of onderdelen. MIDDELBURG - Op zater dag 26 mei verzorgen Leen de Broekert en Jos Verpoorten een orgelconcert in de Oost- kerk te Middelburg. Zij zullen werken uitvoeren van Jan Pietersz, Sweelinck, Joh. Seb. Bach, en de Grigny. Van Bach, zal onder meer wor den uitgevoerd de Ricercare uit Das Musikalische Opfer. Het concert wordt georgani seerd door de Werkgroep Mu ziek van het Zeeuwsch Ge nootschap der Wetenschap pen. De aanvang is om acht uur. Lid L.O.V. gedipl. SVO Spaamestraat 6 Oost-Souburg Afspr. tel. 01184-62293

Scheldebode | 1979 | | pagina 13