de lente betrapt! de dingen die voorbijgaan... fotografeer ze! water... de speelse vriend van uw kamera kinderen filmen is een dankbaar werk geen nesten fotograferen svp Toegegeven: zo'n fotokans krijg je niet elke dag. Je moet op een wandeling of fietstocht wèl een beetje geluk hebben om zo'n eigenwijze eendenfamilie op een vlot in de vijver, met de kamera te kunnen betrappen. Maar één ding is ook zeker, wie er op uittrekt zonder kamera mist zo'n kans in elk geval. Daarom: ga genieten van de lente, ontdek het kleurige en verrassende nieuwe leven, dat overal te zien is. En hou de kamera bij de hand. Misschien komt u dan thuis met enkele foto's, waar u blij mee zult zijn. Wie de lente in beelden probeert te vangen, geniet extra van het mooiste seizoen van het jaar. Een fotokamera schrijft geschiedenis. Heel letterlijk als je van alle belangrijke voorvallen in het leven foto's maakt. Dan vormt een fotoalbum een geschiedenisboek van een gezin. Een historische familie-beeldroman, die je met veel zorg bewaart. Maar een kamera registreert niet alleen de feiten uit het eigen leven. Ook de dingen, die er nu nog zijn maar waarschijnlijk straks niet meer, vormen een stukje historie, dat best de moeite waard is om vast te leggen in foto's. Over deze vorm van het "schrijven van geschiedenis met een kamera" gaat het in dit artikel. Hoe vaak gebeurt het niet in uw eigen omgeving: er worden nieuwe flats gebouwd maar eerst moet een oud en stijlvol huis worden afgebroken. Dat huis hebt u een levenlang ge zien, u hebt het gekend in z'n goede dagen en het vormde een vertrouwd beeld in de straat. Nu is het verwaarloosd en klaar voor de sloper. Advies: maak voor dat gebeurt een foto van zo'n huis. Straks is het weg en kunt u zich nauwelijks meer Ook dingen, die voorbijgaan: de melkbussen bij een boerderij. Straks staan ze alleen nog bij rommelwinkeltjes. Maaker zo'n foto van. voorstellen hoe het was. De foto vormt een zichtbare herinne ring, die niet verbleekt. Ander voorbeeld Op een fietstocht in de omge ving ziet u bij een boerderij een rijtje melkbussen. U herinnert zich dat in de komende jaren de melk uitsluitend in tanks zal worden bewaard en die melk bussen zullen verdwijnen. Ja renlang vormden ze een karak teristiek element op het platte land. Nu dat straks voorbij zal zijn is het goed er een foto van te maken. Oude klederdracht Tijdens een dagje uit ontdekt u in een dorpje een gezin, dat nog in klederdracht loopt. Wat een geluk, dat u een kamera hebt meegenomen om - uiteraard met toestemming van zo'n fa milie - een paar leuke foto's te maken. Want zo'n oude traditie begint steeds zeldzamer te wor den en 't is leuk, dat u er in elk geval later nog een foto van kunt laten zien. Vele onderwerpen Wie er over nadenkt, ontdekt dat er in ons leven eigenlijk erg veel dingen voorbij gaan. Een bosje, dat wordt omgehakt, een haventje, waar wat oude botters wachten op hun laatste reis, een molen, die moet wijken voor de Als er geen water zou zijn, dan zouden er ook heel wat minder mooie foto's zijn. Die uitspraak geldt zeker voor een land, dat voor een groot gedeelte uit water bestaat. Water van grachten en rivieren, van sloten, meren en - niet te vergeten - van de regen waar we royaal ons deel van krijgen. Wie geslaagde foto 's wil maken, doet er goed aan om op het water te letten. De foto's, die bij dit artikel zijn geplaatst, bewijzen het. Water is vaak zo verrassend omdat je er bijzondere effekten mee kunt bereiken. Neem nu zo'n simpele opname van wat kondensdruppels op een auto ruit. Op zichzelf is het een onderwerp, waaraan je als foto graaf nauwelijks aandacht schenkt. Toch ontstaat er, door dat grillige spel van water en licht, een bijzonder effekt. De foto is bewust ondersteboven afgedrukt, want het gaat hier niet allereerst om het weergeven van de werkelijkheid maar om de beeldopbouw, die op deze manier veel boeiender is. Spel met water en licht Ieder, die zich wel eens met dit foto-onderwerp heeft bezig ge houden, weet dat water een ideale mogelijkheid geeft voor tegenlichtfoto's. Vooral als er beweging in zit, bijvoorbeeld door een voorbijvarende boot, geeft het zonlicht vaak fraaie twinkellichtjes in de golven. De zeilbootfoto, die hiernaast is afgedrukt, is bewust iets onder belicht, waardoor de boot als een zwart silhouet in die zee van licht voorbij vaart. Weerspiegeling benutten Een andere waterfoto is die van het riet: een knappe plaat waar in je nauwelijks het verschil ziet tussen de werkelijkheid en de weerspiegeling. Zo'n foto, die meer lijkt op een tekening, zou misschien wat verwarrend zijn geweest als daar niet die ene dwarse paal in het water had gelegen. Die zorgt voor een rustpunt in dit lijnenspel van riet en water. Aan het strand De strandfoto is (ook) een tegenlichtopname, waardoor de kontrasten tussen licht en don- Mensen aan het strand... eenk foto die iets werd onderbelicht waardoor de figuren als zwarte silhouetten tegen het lichte wa ter worden afgebeeld. Kondensdruppels langs een raam... Een foto, die bewust op z'n kop is gezet om een opval lende vlakverdeling te krijgen. Een voorbeeld van wat fotogra fisch met water te doen is. stad, die opdringt... het zijn onderwerpen, die een foto ver dienen omdat ze zullen verdwij nen en nooit terug zullen keren. Vooral ook omdat het vaak de mooie en karakteristieke din gen zijn, zijn ze het waard om in het fotoboek van ons leven te worden vastgelegd. Een oud huis. dat binnenkort zal worden afgebroken. En dan weet u al gauw niet meer hoe het er uit heeft gezien. Goed advies: maak er een foto van. Als hier straks Pats zijn verre zen, weet u nog precies hoe het eens is geweest. De draagsters van oude kleder drachten: ze worden zeldzamer. Als u ze ontdekt, in Spaken burg of in Volendam of waar ook: maak er uiteraard met toestemming van de man of vrouw zelf] een foto van. Dit is een Volendamse vrouw, kom pleet met hul, een gesteven kapje van brussels kant, dat kunstig is geplooid. Het lijkt zo leuk: tijdens een wandeling ontdekt u in een wei of langs de waterkant of in een struik een nest. Zo'n nest met eieren is inderdaad een leuk foto-onderwerp. En een plaatje is zo gemaakt, dus daar heeft zo'n vogel geen last van. Dat lijkt inderdaad zo, maar vogelkenners hebben er een andere mening over. Vogels kunnen verjaagd worden door mensen, die regelmatig met kamera's bij hun nest komen. Want er zijn vaak meer lief hebbers van nestfoto's en als meer mensen dat nest ontdekken is er de kans, dat het in een weekend druk wordt op zo'n plek. Bovendien is er nog een punt: een vogel is uit lijfsbehoud een slimme nestbouwer. Er wordt gezorgd vooreen plek, waar het nest zo onzichtbaar mogelijk is voor de natuurlijke vijanden van de vogel. Wie voor een geslaagde foto wat takken of andere bescherming verwijdert, maakt het daarmee zichtbaar en dus kwetsbaar. Vogelnesten uithalen... er is geen volwassen mens. die er aan denkt. Maar nesten fotografe ren heeft vaak indirekt hetzelf de resultaat en dat kan nooit de bedoeling zijn van wie graag fotografeert. Je moet er misschien nog even aan wennen. Aan het idee dat je als aanstaande vader de filmkamera dicht bij de hand houdt om straks als de baby geboren gaat worden, die bijzondere gebeurtenis op de film vast te leggen. Maar als je aan het idee gewend bent, dan is de nuchtere reaktie, dat er eigenlijk niets op tegen, maar een heleboel vóór te zeggen is. "Ik wil de geboorte en de eerste geluiden van mijn kind voor altijd bewaren", vertelde een filmende vader. "Want deze filmbeelden moeten voor mijn dochtertje, dat toen geboren werd, tater een heel kostbaar bezit zijn". Tegenlicht op het water... altijd goed voor een opvallend effekt. ker bewust worden vergroot. Het is duidelijk, dat het slagen van deze opname vooral te danken is aan het standpunt. Wie het water wil benutten als mogelijkheid voor het weerge ven van de werkelijkheid, moet daarom extra aandacht geven aan dit punt. Zoveel mogelijk om het te fotograferen onder werp heen lopen is in dit geval een goede gewoonte, hoewel het water, wat dit betreft, de foto graaf nogal eens beperkingen oplegt. Holland op z'n mooist Dat zou je bij de knotwilgen foto kunnen zeggen. Het vlakke land met de bomen, die weer spiegeld worden in het water van de vaart, die donkere wol kenlucht er boven.... het is een motief, dat in veel streken van ons land te vinden is. Ook hier een wat onderbelichte opname omdat de lensgrootte is inge- Dat geldt natuurlijk niet alleen voor dat moment van de ge boorte, hoe aangrijpend dat ook is voor het kind en de ouders. Dat geldt voor de hele jeugd van de kleine. Het wiegje, de momenten van het voeden, het wassen en slapen, dat eerste lachje en het tevreden gebrab bel... het zijn scènes en gelui den, die je later nooit meer kunt opnemen omdat wat voorbij is, niet kan worden overgedaan. Ontwikkeling volgen Kinderen worden groot, ze le ren lopen en zich bewegen., ze praten en spelen... verkennen de wereld en gaan naar school. En steeds worden ze begeleid door de filmkamera, die letter lijk stap voor stap hun ontwik keling volgt. Een veijaarsfeest- je... een stukje vakantie... de eerste schooldag... thuiskomen met een zwemdiploma en noemt u maar op. Voor ouders Voor ouders en niet te vergeten: de grootouders is het een plezier om naar zo'n film te kijken. In een half uur zie je een baby opgroeien tot kind... je maakt in kleur en beweging weer alle hoogtepunten mee uit dat le ventje en ziet hoe uit de hulpe loze baby een klein mensenkind groeit, een kind dat zijn of haar plaats vindt in dit leven. Voor de kinderen Het is duidelijk, dat zo'n film van de eerste levensjaren ook voor de kinderen zelf iets heel bijzonders is. Wie zoiets moois bezit, is er zuinig op en bewaart het een leven lang. Meestal maken ouders, die een film- Fotografeer geen vogelnesten met eieren of jonge vogels er in. Deze foto met eieren van kriel kippen, is bedoeld om duidelijk te maken dat u er de vogels geen plezier mee doet als u foto's maakt van hun nest. Er zijn in de lente gelukkig nog zoveel andere onderwerpen, die een geslaagde foto kunnen op leveren. kamera bezitten, wel zoveel opnamen, dat het mogelijk is meer dan één samenvatting te maken, zodat ze ook de kinde ren als ze het huis uit gaan. een film van hun eigen jeugd kun nen meegeven... Daarnaast is het ook mogelijk een kopie te laten maken van een film. Regelmatig filmen Ouders, die de jeugd van hun kinderen filmen, ontdekken al gauw, dat het niet nodig is elke keer een volle film te besteden aan één onderwerp. Wie regel matig filmt, krijgt het mooiste jeugdverhaal dat denkbaar is. Dat kost per jaar een beschei den bedrag, maar er ontstaat zo wel een kostelijk bezit, een komplete gezinsfilm, die in geen bioscoop is te zien en die ouders en kinderen voor geen goud zouden willen missen. Nu kan het nog! Wie kinderen heeft doet er - on geacht hun leeftijd - goed aan nu serieus te overwegen wat de aanschaf van een filmkamera later voor plezierige gevolgen zal hebben. Want de jeugd van een kind is vlug voorbij en kan nooit opnieuw beleefd worden. Behalve door mensen, die er een film van maken. Water, waarin de rietstengels L worden weerspiegeld, geeft bij- zondere fotokansen. Toch is 't goed in zo'n foto bewust een blikvanger aan te brengen, om dat anders het oog geen rust punt heeft. In dit geval is het de in het water drijvende balk. steld op de lichte lucht. Er is duidelijk een oranje-filter ge bruikt om de kontrasten in de wolkenlucht iets te versterken (bij een kleurenfoto kan dit filter niet gebruikt worden). Als u motieven zoekt Het is duidelijk: wie motieven zoekt om te fotograferen moet met meer dan gewone aandacht letten op het water. Zelfs een gewone regenplas geeft soms een mogelijkheid voor een bij zondere foto. En omdat Neder land nog altijd een echt water land is, kun je zeggen dat iemand, die graag mooie foto's wil maken in Holland voorlopig nog wel vooruit kan. Nog een foto, waarin het water V een belangrijke plaats inneemt. Een echt Hollands landschap: een vaart, knotwilgen en een mooie wolkenlucht. Ook hier is het water de speelse vriend van ieder, die graag mooie foto's maakt.

Scheldebode | 1979 | | pagina 17