Ouders willen een bevolkings onderzoek naar voorkomen thallium Wij staan in de Gouden Gids. Om u te helpen. De Watergeuzen uit Veere bestaan 25 jaar Steve Bikostraat in Papegaaienburg of Oranjekwartier? Met uw krant naar W.K. wielrennen Dikke- banden race in Dauwendaeie Gesloten Haaronderzoek ■010s' Huis aan huis. 5J mihoen exemplaren. Bijeenkomst Anti-Europese Verkiezingen Comité gaat niet door (TRSIS REHAYDELT METHODE DIE PSYCHOMOTORISCHE OYTlllkkELIYI. RIJ Eventueel op Caubergtribune f 85,- f198,- f 59,- f149,- f149,- donderdag 17 mei vanibtot Zluur de schakel Baef*tensteene 14 Middelburg vrijdag 18 mei van 16 tot 21 uur Hotet BRITTANNia Evert sen 44, Vlissingen Afscheidswoord aan Arjaon. DE SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 16 MEI 1979 213 VLISSINGEN-GOES - Enkele maanden geleden maakten verschillende kranten mel ding van vreemde ziekteverschijnselen in Midden-Zeeland. Een meisje was helemaal kaal geworden en de mogelijke oorzaak was metallurgische vergiftiging. Naar aanleiding van deze berichten meldden tweehonderd mensen zich bij de Nederlandse Hartpatiënten Vereniging met soortgelijke klachten als het meisje: haaruitval, vermoeidheid, schrale, dorre huid, enzovoorts. De ouders van het meisje en de ouders van een jongetje dat dezelfde verschijnselen heeft, willen graag zo snel mogelijk er achter zien te komen wat de oorzaak van deze ziekteverschijnselen is. Zij zoeken daarom contact met die tweehon derd mensen die zich bij de hartpatiënten vereniging hadden gemeld. Hun doel is geza menlijk een bevolkingsonderzoek te bewerkstelligen op het voorkomen van thallium bij deze mensen. Thallium, een zeer giftig metaal, werd bij het meisje in de urine aangetroffen in een hoeveelheid die vier maal zo groot was als normaal. De hei de ouderparen, Ederveen en Meijer uit Souburg, zeggen te willen voorkomen dat he< tien jaar gaat duren, voordat er enig resultaat wordt geboekt, zoals bij de loodvergiftiging door een bedrijf in Arnhem. Meneer Ederveen: „Het gaat om onze kinderen. Anderen kunnen van een dergelijk on derzoek ook profiteren". Zij sluiten het namelijk niet uit dat de thallium via bedrijven in de lucht en in het lichaam komt. Ederveen verklaart de grote hoeveelheid thallium in de urine van zijn dochter als volgt: „Zij heeft een kleine hartafwijking. Dit metaal heeft de eigenschap zich in het lichaam meer op te hopen bij mensen die hart- en lever- en longafwijkingen, hebben. Het wordt dan minder goed afge broken". De dochter van Ederveen is inmiddels zeventien jaar. Al vier jaar had zij in toenemende mate last van moeiheid. Op het laatst moest ze er zelfs de school voor vaarwel zeggen. Er ontstond een klein kaal plekje op haar hoofd. Verschillende artsen werden ingeschakeld, maar pilletjes, druppels, hoogtezon en dergelijke hiel pen allemaal niet. In tijd van enkele maanden was ze kaal. Omdat ze ook een kleine hart afwijking had, schakelde Ederveen de Nederlandse Hartpatiënten Vereniging in. Deze raadde hem aan naar het Dijkzigtziekenhuis in Rotter dam te gaan, want haaruitval als gevolg van een hartkwaal was bij de vereniging onbe kend. Ederveen: „We kregen daar een prima behandeling. De dokters vertelden alles. Na lang zoeken werd daar 'n ander geval met dat van mijn dochter in verband gebracht. Een vrouw vertoonde dezelfde verschijnselen. Zij kwamen toen tot de conclusie: metal lurgische vervuiling. Vanaf het ogenblik dat dit via de pers be kend was geworden, werd Dijkzigt geslotener". Meneer en mevrouw Meijer, die met hun zoontje ook regel matig naar dit ziekenhuis gaan, hebben dezelfde erva ring. Mevrouw Ederveen kreeg bij elk urine-onderzoek te ho ren dat er niets bijzonders was. „Maar ik zag op de etiketten „thallium" staan. Ik heb toen rechtstreeks aan de internist gevraagd of het om onderzoek naar thallium ging. Hij heeft dat toen bevestigd. Verder krijgen we niets meer te horen, niet wat we moeten doen en niet wat er aan de hand is. We krijgen ook geen rapport meer van haar te zien". Dijkzigt ontkent dit echter. Normaal wordt er met de pa tiënten over alles gesproken", zegt de afdeling voorlichting van het ziekenhuis. „Alle drie de artsen die haar behandelen, zeggen dat de ouders de rap porten kunnen krijgen, maar dat daar niet om gevraagd is". Volgens Ederveen liggen de feiten echter anders. „Wij heb ben zelfs een medisch-juri- disch adviseur ingeschakeld, omdat we geen gegevens los krijgen. Deze adviseur hebben wij via de Nederlandse Hart patiënten Vereniging ingezet. Omdat ook hem niets wordt verteld, gaat hij de rapporten via een gerechtelijke procedu re opvragen. Het lijkt wel of er van hogerhand een zwijgplicht is afgekondigd". ng is olks- Omdat er sprake was van metallurgische vergiftigini ook de Inspectie van de Y gezondheid in Zeeland inge schakeld voor nader onder zoek. Dr. S. Lelie, de inspec teur, vindt dat er vooral door de hartpatiëntenvereniging veel onrust is veroorzaakt. Een onrust die de vereniging zelf maar moet zien te kalmeren. Lelie: „Ik heb 't allemaal nage zocht. Daar heeft weken werk ingezeten en dat kost veel geld, belastinggeld. Voor mij is de zaak afgesloten op enkele ge vallen na". Op de vraag of het dan onzin is zegt dr. Lelie: „Dat hoort u mij niet zeggen. Dat zijn uw woorden. Ik vind 't alleen triest dat er zo mee ge hannest is. Overveld, de voor zitter van de hartpatiënten vereniging heeft de zaak op geblazen om in de krant te ko men". Van de andere kant heeft de Nederlandse Hartpatiënten Vereniging zijn vertrouwen in dr. Lelie opgezegd. Tijdens een bijeenkomst van de mensen die aan dé verschijnselen lijden, is besloten geen verdere gege vens en nieuwe namen naar de inspectie meer te zenden. In een brief aan de minister van Volksgezondheid en Milieuhy giëne schrijft de vereniging: „Er zijn door ondergetekende een aantal namen met adressen van patiënten aan dr. Lelie doorgegeven. In slechts één ge val is er contact opgenomen met 'n patiënt en deze is uitge nodigd voor een verder onder zoek in Utrecht". In een latere brief aan het gemeentebestuur van Vlissingen schrijft de ver eniging: „Inmiddels heeft dr. Lelie via de pers op 10 april bekend gemaakt dat alle an dere gevallen onderzocht zijn en dat de verschijnselen van geheel andere aandoeningen zijn als de eventuele vergifti gingen door metallurgische stoffen. Bij navraag is echter gebleken dat al de patiënten (op deze ene na) nog steeds niets weten". De vereniging dringt er bij het gemeentebe stuur op aan opheldering te verschaffen in deze zaak om de ongerustheid van bewoners in Midden-Zeeland weg te ne men. Ederveen en Meier hebben nu ook een andere arts inge schakeld om uit te vinden wat er aan de hand is en wat er ge daan kan worden. Dat is dr. Oswald uit Amsterdam. Hij heeft de urine onderzocht van veertien mensen uit Midden- Zeeland. „Van dat urine-on derzoek zijn wij erg geschrok ken, maar wij hebben toch on ze twijfels of thallium nu de oorzaak van deze ziekte is. Een zeer verfijnd haaronderzoek wordt op het ogenblik in En geland uitgevoerd. Dit onder zoek duurt een maand, maar zal wel uitwijzen of er 'inder daad van metalen en in dit ge val thallium sprake is. Overi gens is het wel veelzeggend dat al deze gevallen in Midden- Zeeland voorkomen". De genoemde veertien men sen hebben onderling regel matig contact. (Drie van hen bezoeken regelmatig een spe cialist die is aangesteld door het ministerie van Volksge zondheid in Utrecht.) Meier en Ederveen zouden graag zien dat nog meer mensen zich bij hen aansluiten, onder het motto: meer mensen, meer macht. Als het zo zou zijn dat de metalen door bedrijven in de lucht worden gebracht moet dat zo snel mogelijk aan het licht komen, zo menen zij. Zij vragen dan ook de mensen die met de genoemde ziektever schijnselen te kampen hebben, zich te melden BIJ: W.C. Eder veen, Zuiderzeestraat 37, Oost-Souburg, tel. 01184-62556 of bij J.J. Meijer, Burg. Sterner ding laan 73, Oost-Souburg, tel. 01184-61042. VLISSINGEN - „Wij v inden dat alle mensen vrij en gelijk waardig geboren worden en gelijke rechten hebben. De on vervreemdbare rechten van de mens - vrijheid, bezit, veilig heid - worden door de blanke inwoners (in Zuid-Afrika, red.) aan de zwarten onthou den. Deze situatie is een reële bedreiging van de wereldvre de, die zal resulteren in de toe name van gewelddadigheid, hetgeen een vergroting van menselijk leed tot gevolg zal hebben". De pas opgerichte Derde-Wereld Werkgroep Vlissingen schrijft dit aan het Vlissingse college van B. en W. en verzoekt het college als blijk van medemenselijkheid een straat naar Steve Biko te noe men. Deze vermoorde vrij heidsheld wordt door veel Zuidafrikanen beschouwd als symbool van hoop. Al op 11 december 1977 diende de ex-Zuidafrikaan Rob Smit een verzoek in bij het college om een straat naar Ste- 50-jarige „Scheldegouwen houdt 25e Zonneveldrit MIDDELBURG - Op vrijdag 4 juni wordt weer de jaarlijkse Zonneveldrit gereden, ofwel de Jubileumrit, zoals hij dit jaar genoemd wordt. Want dit jaar is het de vijfentwintigste keer dat deze oriëntatierit georganiseerd wordt. Tevens viert de organi sator, M.A.C. Scheldegouwen, het vijftigjarig bestaan. Een dub bel jubileumfeest dus. De deelname aan deze rit staat voor iedereen open. Zelfs voor degenen die nog nooit aan een dergelijke rit hebben mee gedaan, want de opdrachten zijn niet moeilijk voor wie goed leest en scherp uitkijkt naar te vinden oriënteringspunten. De lengte van de rit bedraagt 42 kilometer en loopt uitsluitend over Walcheren. Men kan starten tussen één uur en half- drie. De tijd speelt geen enkele rol, mits men er maar voor zorgt, dat men de controle- kaart uiterlijk om vijf uur bij de finish heeft ingeleverd. De start en finish zijn op het ter rein van het sportcomplex De Voorborch aan de Breeweg te Middelburg. „De rit kan gere den worden per auto, motor of bromfiets. Maar ook hopen we dit jaar fietsers aan de start te krijgen, want met deze is het ook voor hen zonder al te veel moeite mogelijk, om binnen de gestelde tijd terug te zijn", zegt mm mm** Ben van Rossum, die de rit heeft uitgezet. Om ieder jaar weer nieuwe strikvragen te kunnen beden ken, doet Ben zelf weer ideeën op tijdens het meerijden aan puzzelritten in andere provin cies en zoekt hij vreemde woorden op in de woorden boeken. Voor de kinderen tot twaalf jaar is aan deze rit een aparte verbonden, zodat zij zich beslist niet vervelen op de achterbank. Voor alle deelne mende kinderen is er een prijsje beschikbaar. De prijs uitreiking is ook weer in De Voorborch en begint voor de kinderen om ongeveer zes uur en een half uur later voor de volwassenen. De prijzen wor den uitgereikt door burge meester P.A.D.H. Diepenhorst uit Domburg. Door diverse sponsors zijn voor de A-klasse rijders (de mensen met erva ring dus) bekers beschikbaar gesteld en voor de B-rijders luxe prijzen. Ook worden on der de deelnemers nog een draagbare televisie en negen andere prijzen verloot. „Verleden jaar hadden we een record aantal deelnemers van 259", vertelt C. Wester weel, die al 25 jaar deze ritten mede organiseert. „En na tuurlijk hopen we, dat het er dit jaar nog meer zijn. De rit is eigenlijk ieder jaar nog een groot succes geweest. We heb ben ook wel eens gewerkt met een afwachtingsprogramma. Voor de start traden er dan al diverse bekende artiesten op. Er is altijd wel ontzettend veel werk aan geweest. Zoals bij voorbeeld toen we voor het eerst gekoelde dranken gingen verkopen. We hadden toen nog geen koelkast en hielden de drank fris met behulp van grote ijsblokken, die steeds weer aangevoerd moesten worden, omdat het net die dag snikheet was en het ijs enorm snel smolt. Maar we hebben altijd wel heel plezierige dagen hieraan beleefd". De sportcommissie voor de ze 25ste Zonneveldrit bestaat verder nog uit de heren W. Jo- ziasse en F. Melse. En natuur lijk hebben de mensen van Motor- en Auto-Club Schelde gouwen hun handen vol aan het uitrekenen van de punten en het bemannen van de con troleposten. Deze vereniging organiseert behalve oriënta- tieritten ook rally's en kaart- leesritten. De leden ervan doen mee aan diverse competities. Ook de wel haast traditionele motorcross op Hemelsvaarts- dag wordt door hen georgani seerd. Met het groeien van het aantal auto's en motoren steeg ook het aantal leden in de vijf tig jaar dat zij nu bestaan. De belangstelling voor deze vor men van autosport is de laatste jaar sterk gestegen. Steeds meer mensen .ontdekken het plezier dat de puzzelritten te bieden hebben. Het inschrijfgeld voor de Zonneveldrit bedraagt tien gulden en de opbrengst komt geheel ten goede aan de stich ting Sport Steunt Zonneveld. Behalve aan Zonneveld, een revalidatiecentrum in Oost- kappele, worden door deze stichting ook bijdagen ge schonken aan de andere kin dertehuizen in Zeeland, zoals Ipenoord, Kinderzorg, Den Berg, Vijvervreugd, De Win droos en De Sterre. Inschrijven kan men aan de start, maar ook tot uiterlijk 30 mei bij Ben van Rossum, Leliestraat 17, Mid delburg, telefoon 01180-26206. OOST-SOUBURG - De bij eenkomst met het Anti-Euro pese Verkiezingen Comité, die aanstaande vrijdagavond in Politiek Café De Zwaan in Souburg zou worden gehou den, gaat niet door. Het comité komt niet, omdat de leden liever op de forum avond over de Europese ver kiezingen willen verschijnen. Deze avond is vrijdag 1 juni, eveneens in Politiek Café De Zwaan. Het gevolg van een an der is dat het café aanstaande vrijstaande gesloten zal zijn. ve Biko te noemen. Het nu in gediende verzoek is dan ook een herhaling. Rob Smit is ook nu weer één van de onderteke naars, nu echter als lid van de Derde-Wereld Werkgroep Vlissingen. De werkgroep schrijft verder nog over de vele woorden en de weinige daden die de onderdrukte zwarte mensen van de blanken onder vinden. „De zwarte van onze tijd raakt steeds minder geïm poneerd door wat er onder an dere in onze kerken wordt ge predikt en door onze regering wordt verkondigd. Hij wordt beïnvloed door onze daden", aldus de werkgroep. Die daad kan dan een straatnaam zijn. De werkgroep denkt zelf aan niewe straten in Papegaaien burg en het Oranjekwartier. Het college staat niet onsym pathiek tegenover het idee een straat naar Steve Biko te noe men. MIDDELBURG - Op zater dag 19 mei aanstaande orga niseert de wijkvereniging „Dauwendaeie voor de tweede maal de „VéGé van Staveren ronde". Deze wedstrijd is een zogenaamde „Dikke-banden- Dat wil zeggen, het is een wielerrace voor gewone fiet sen. Er zal ook nog een race voor echte wielrenfietsen naast de dikkebandenrace ge houden worden. Alle jongeren uit Middelburg en omstreken van 6 tot en met 15 jaar kunnen aan de wedstrijden meedoen. De start is in het Wijdauw- plantsoen om halftwee 's middags. Voor de winnaars staan een aantal mooie prijzen te wachten. Inschrijvingen tot en met 17 mei op de volgende adressen: Vromoldsland 39, Kruikmo- lenlaan 104 of Rusthofstraat 4. OOSTKAPELLE - Bij vol doende belangstelling start er eind augustus een cursus die volgens de methode Le Bon Départ de psychomotorische ontwikkeling bij kinderen bevordert. De cursus zal gege ven worden in het Zeehospi tium Zonneveld in Oostkapel- le. Belangstellenden kunnen op deze cursus leren hoe door middel van gericht waarne men, door bewegen én door het op de juiste manier beleven van tijd en ruimte de psycho motorische ontwikkeling bij kinderen kan verbeteren. Dit gebeurt in de praktijk met een programma van een twintigtal figuren met bijpassende lied jes. De methode is bijzonder geschikt voor toepassing in kleuter- en lager onderwijs, op L.O.M. SCHOLEN EN ME DISCHE KINDERDAG VERBLIJVEN. leder een die in zijn of haar beroep met kinderen te maken heeft, is dan ook op deze curstis welkom. De totale cursus om vat dertien lessen, die steeds 's- avonds worden gegeven. Meer inlichtingen zijn te krijgen bij de afdeling fysio-therapie van Zonneveld, tel. 01188-1910. VALKENBURG - Lezers van Ons Eiland, het Nieuwsblad van de Bevelan- den, De Scheldebode en de Zeeuws Vlaamse Koerier kun nen met een extra trein vanuit Vlissingen naar de wereld kampioenschappen wielren nen op de weg, die zoals be kend dit jaar op de Limburgse heuvel-pukkels worden verre den. Op zaterdag wordt er ge fietst door de dames en door de amateurs. Dus met o.a. Keetie van Oosten-Hage, die graag met een wereldtitel op de weg haar fietsloopbaan zou willen besluiten. Op zondag 26 augustus rijdt er weer een extra trein uit het Zeeuwse land naar w.k.-tra ject in de omgeving van Val kenburg. Om de supporters in de gelegenheid te stellen om o.a. Jan Raas, Gerrie Knete- mann, Jos Schipper, Kees Priem, Aad van de Hoek aan te moedigen en te bewonderen. Want dat onze „bloedeigen" Jan Raas een serieuze gooi naar de regenboogtrui gaat doen, staat als een rotsvaste paal boven het Zeewuse water. Dit jaar won hij o.a. reeds de Ronde van Vlaanderen en de Amstel Gold Race. Wij maken u nu reeds attent op dit wereldkampioenschap omdat wij er in geslaagd zijn om de ^auberg-tribunekaar- ten exclusief aan onze lezers aan te kunnen bieden. Tot 1 ju ni, want daarna gaan de res terende Cauberg-tribune- kaarten ongetwijfeld als spek- pannekoeken de deur uit. In binnen- en buitenland. Onze lezers kunnen zich dus verze keren van een zitplaats aan de ongetwijfeld weer als scher prechter optredende Cauberg Jos Schipper. Jan Raas. in Valkenburg. In augustus zullen we de parkoerskaarten, die bij de treinkaart inbegre pen zijn, nogmaals te koop aanbieden. Maar dan hebben we uiteraard geen tribune- kaarten meer. De prijzen zijn als volgt: Zaterdag 25 augustus: trein reis inclusief toegang tot het parkoers 30,-, kinderen t/m 9 treinreis en toegang tot het parkoers 15,-, Caubergtri bune 10,-. Zondag 26 augustus: trein reis inclusief toegang tot het parkoers f 35,-, kinderen tot en met 9 jaar treinreis inclusief toegang tot het parkoers 17,50, Cauberg-tribune f 15,-. De prijzen gelden vanaf de NS-stations in Zeeland. De dienstregeling van de extra-treinen, die naar Lim burg rijden, wordt begin au gustus bekend gemaakt. De kaartverkoop is vanaf 10 mei op onze kantoren in Som- melsdijk: Oostdijk 41-43. Goes: Klokstraat 1. Vlissingen: Torenstraat 5. Terneuzen: Nieuwstraat 9. Hulst: Steenstraat 14. degens annulering order hotel accommodatie minder dan de hul ve prijs. voori ,He! tapijt is niel versneden. i ™ennefgcb^,ï'7^°lj*2'voo,™»r «w cm breed Jnbed^m bndé'2 h"g' P™1' "ni-rinicn. 400 cm breed^n n4yVO,fCbloemd meter nu Perstrekkende tapSb 4*™mIn" h"Udt "rekkende meter per ui O Met belangstelling heb ik nog verschillende stukjes van uw hand gelezen. En daar ik ook een keer gastvrijheid in uw blad genoot, wil ik u hierbij ook een groet toezenden. Hoe wel ik het met uw zienswijze in een bepaald geval niet eens kon zijn, zal ik de laatste zijn om u een anonieme scheldbrief toe te zenden. Dit past in mijn gedachten bij degenen die - als iemand zijn werk naar behoren in het belang van onze ge meenschap doet - op de stoepe moord en brand gaan staan roepen. Maar ja, met alle la waai van tegenwoordig moe ten wij ook leren leven. Ik denk niet dat Arjaon naar het „Klooster van St. Arjaon" zal gaan. Zoals dit oude liedje wil. Maar ik wens hem een prettig afscheid en goede arbeid elders indien dit tenminste het geval is. P.H.G. de Vries, Paul Krugerstraat 20 Vlissingen. VEERE - De Watergeuzen zijn terug in Holland, en niet zomaar even, maar al zo'n 25 jaar. In het begin van de tach tigjarige oorlog, week een deel van De Geuzen (tegenstanders van het gezag van Philips II) uit voor de gevreesde Alva en begonnen een bestaan op zee als piraat. Zo ontstonden de watergeuzen: avonturiers, van alle standen en rangen die voor een groot deel tegenstanders van het Spaanse gezag waren. Daarnaast waren er ook velen die hun bestaan vonden als geus in deze armoedige tijden. De Geuzen zwierven met hun schepen rond en plunder den namelijk kusten en han delsschepen. De Geuzen had den in 1568 hun Machtiging tot kapen" gehad van Willem van Oranje. Het gevolg is be kend: Op 1 april namen ze Den Briel, wat later Veere, Vlissin gen en Enkhuizen. Na deze daden waren er ei genlijk geen berichten meer over de Geuzen te vinden in de analen van de geschiedschrij ving, waren het soms allen eer zame burgers geworden? Neen, in 1954, zo'n dikke 400 jaar na hun verdwijning streken ze weer neer op de lage landen aan de Noordzee, niet om te plunderen, maar als zeever kenners, die op een plezierige manier hun vrije tijd op het water wilden doorbrengen, volgens het spel der verken ning, uitgedacht door Baden Powell. Ze noemen zich De Watergeuzen. Op zaterdag 19 mei 1979 be staan ze 25 jaar en er is in die 25 jaar heel wat verkend op en om de wateren. De verkenners zijn Geuzen uit Veere aange past aan onze tijd. Vanzelfsprekend gaat men niet stil aan dit feit voorbij va ren, maar met een aardige middag vieren. Iedereen, zowel oud-leden, als belangstellen den zijn van harte welkom op de middag, die begint om kwart voor twee op het scou- tingcentrum in Veere.

Scheldebode | 1979 | | pagina 13