Folkloristische dag in Nisse uoge li/erócLrllzb er Zeeuwse vrouwen willen drie vrouwenhuizen Herhaling volledige Schubertconcert in concertzaal Zeeuwse rugby Echtpaar Schout 65 jaar samen Terminus KIP CARAVAN KIPCARAVANS DEALER R0ECK EN C0RCAR EN PARADISO Verkeers - maatregelen Wie verloor nagelknipper? Pinksterkerk evangelisatie campagne WEEKENDMENU 32,50 per persoon Camping Olmenveld Gapingseweg 5, Serooskerke (W) 01189-1285 b.g.g. 01106-1468 Regelmatig gebruikte Regelmatig gebruikte tour- en stacaravans ANK EN WILLEM DE SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 2 MEI 1979. 211 Zak van Zuid-Beveland krijgt weer een rond trekkende schaapskudde ZUID-BEVELAND - Als alles volgens plan loopt, zal de zak van Zuid-Beveland in augustus of september weer een rondtrekkende schaapskudde, compleet met herder en hond, rijk zijn. Die schaapskudde zal vele dijken in de zak van Zuid-Beveland gaan beweiden. Acht jaar geleden ver dween de laatste rondtrekkende schaapskudde die bij 's Gravenpolder „actief" was. Sindsdien worden de dijken op alle mogelijke manieren beheerd. Maar niet altijd met evenveel succes. Ruim een jaar geleden kwam de Zeeuwse beheerder van Natuurmonumenten Jacques Daamen op het idee om de rondtrekkende schaapskudde in ere te herstellen. Daamen: „Van oudsher is het beweiden van dijken met schapen de beste manier voor het beheer van dijken. De laatste jaren hebben we het op alle mogelij ke manieren geprobeerd, maar met wisselend succes. Op sommige dijken lopen wel schapen, maar omdat ze niet op tijd worden weggehaald, worden de dijken helemaal kaalgevreten. Andere dijken verruigen helemaal. Dat is lastig voor de landbouw van wege de distels en brandnetels enzovoorts, die overal gaan verschijnen, maar ook het aantrekkelijke van de Beve- landse bloemdijken verdwijnt door de verruiging". Jacques Daamen legde zijn plan aan mensen van verschil lende organisaties voor, die bijna allemaal positief rea geerden. Een werkgroep toog aan het werk om alle details, die aan het houden van zo'n schaapskudde vastzitten, op een rijtje te zetten. Op een ver gadering waar alle mogelijke organisaties op het gebied van natuurbeheer, de landbouw, de gezondheidsdienst voor dieren enzovoorts aanwezig waren, is uiteindelijk besloten om spoed te zetten achter het opzetten van zo'n schaaps kudde. Besloten werd om een aparte stichting in het leven te roepen. In die stichting kunnen niet alleen allerlei organisaties deelnemen, maar het is ook de bedoeling dat particulieren, die het landschap van Zuid- Beveland een goed hart toe dragen, daar in kunnen mee werken, door bijvoorbeeld do nateur te worden. De eerste schapen van de kudde zijn er al. Ze grazen bij het fort in Ellewoutsdijk. En zo ging het vroeger. Tot nu toe heeft Jacques Daamen alleen nog maar en thousiaste reacties gekregen op het plan voor de schaaps kudde. En hij hoopt nog meer mensen enthousiast te maken. Op zaterdag 26 mei wordt in Nisse een grote folkloristische dag gehouden, waar de stich ting, die de verantwoordelijk heid neemt voor de rondtrek kende schaapskudde, bij het 2, J na( en de WALCHEREN - Al weer enkele weken staan hier en daar vogelver schrikkers op de velden. Soms lijkt de vogelver schrikker in de verte in derdaad op een mens, maar soms ook helemaal niet. Sommige boeren maken zich met een los wapperende jas van het karwei af. „Het effect is toch hetzelfde", zeggen zij. „Na een paar dagen komen de vogels toch weer terug, dan zijn ze er wel aan gewend". Ook de „knal" is al weer te horen zo hier en daar. Menig fietser die de „knal" voor het eerst weer hoort, schrikt overigens heel wat harder dan de vogel: die blijft rustig op zijn takje zitten. grote publiek geïntroduceerd zal worden. Op die folkloristische dag (waarover nog meer in deze krant volgt) zullen schapen worden geschoren; zijn oude ambachten te zien; treden volksdansgroepen op; is de geitenfokvereniging uit Nieuwdorp en Lewedorp pre sent; treedt een Middeleeuwse zanggroep op; is de kerk van Nisse te bezichtigen evenals de beroemde kasteeltuin van Fo ley enzovoorts, enzovoorts. Maar vooral zal die dag ge bruikt worden om mensen warm te maken voor de schaapskudde en de museum boerderij die natuurmonu menten in samenwerking met de ZLM wil gaan opzetten. Jacques Daamen: „Terwijl we al bezig waren met de schaapskudde is ook het idee voor een Zeeuwse museum boerderij ontstaan. De laatste jaren zijn er nogal wat mis verstanden gerezen tussen landbouw en natuurbescher ming. We vinden het hoog tijd dat de relatie tussen de na tuurbescherming en de land bouw wordt verbeterd. Het samen opzetten van zo'n mu leiden. De bedoeling is dan ook dat in de toekomst de schaaps kudde onderdeel wordt van dat landbouwmuseum of hoe het dan ook mag gaan heten". Maar wachten tot dat land bouwmuseum is gesticht wil men niet, omdat het nog jaren kan duren voor dat ook werke lijk van de grond komt. Vooral dit jaar zijn er in de Zak weer heel wat dijken afgebrand en dat is nu net het slechtste be heer dat je je kunt voorstellen. Het helpt maar even het werkt verruiging van de dijken - met distels, bramen, brandnetels enzovoorts - in de hand. Daa men: „We zouden graag in au gustus van start gaan zodat de dijken een beetje kaal de win ter ingaan. En we volgend jaar weer vroeg kunnen beginnen". Belangrijk is echter dat er genoeg geld binnenkomt. Want er zijn nogal wat kosten aan zo'n schaapskudde verbonden. Er moet een schaapsherder worden aangesteld, er moeten afgerichte honden komen, er is een winterstal, waar ook ge lammerd kan worden nodig, bijvoer in de winter enzo voorts, enzovoort. Wie meer over de stichting wil weten kan op 26 mei te recht op het historische dorps plein van Nisse. Daar ook wor den alle mogelijke zaken over het donateursschap toegelicht, want het is niet de bedoeling dat de mensen alleen maar geld storten en verder niets merken van de schapen. Jacques Daamen: „We zijn bezig met allerlei faciliteiten voor de donateurs, die bijvoor beeld wol tegen gereduceerde prijzen kunnen kopen, lam meren kunnen adopteren en als ze dat willen verstoten lammeren met de fles kunnen grootbrengen". GOES - Tijdens de ver schillende informatiedagen in allerlei Zeeuwse plaatsen is gebleken dat er ook in Zeeland behoefte is aan de oprichting van een of meer vrouwenhui zen. De oprichtingsgroep wil* nu proberen drie vrouwenhui zen in Zeeland van de grond te krijgen in Zeeuwsch-Vlaan- deren, op Schouwen-Duive- land en een in Midden-Zee land. CRM geeft in principe subsidie voor één vrouwenhuis per provincie. Maar de Zeeuwse vrouwen vinden een vrouwenhuis in Zeeland niet genoeg, vanwege de moeilijke bereikbaarheid die een vrou wenhuis in een streek voor an dere delen van Zeeland zal hebben. Vandaar dat men in Den Haag begrip probeert te kweken voor de uitzonderlijke geografische positie waarin Zeeland verkeert en geld pro beert los te peuteren voor drie vrouwenhuizen. Ongeveer 30 vrouwen uit heel Zeeland ver deeld over vijf werkgroepen zijn bezig met de praktische uitwerking van de oprich tingsplannen. Vrouwen die willen meewerken in die werk groepen kunnen zich schrifte- VLISS1NGEN - Op dinsdag 8 mei is echtpaar Schout 65 jaar getrouwd. Het echtpaar woont in het bejaardencen trum „Ter Reede" aan de Kou- dekerkseweg. Er wordt een re ceptie gehouden van vier tot zes uur in zaal „Bonedijke", Bonedijkstraat in Vlissingen. De burgemeester en echtge note zullen dan om vijf uur het echtpaar de gelukwensen na mens de gemeente aanbieden. MIDDELBURG - Aanstaande vrijdag een in de letterlijke zin van het woord uniek concert in de Concert- en Gehoorzaal aan de Singelstraat in Middelburg. Het enige aan eigen werk gewijde concert dat Schubert ooit gaf, wordt dan volledig nagespeeld. Schubert gaf dit concert op 26 maart 1828. Precies hon derd vijftig jaar later, 26 maart 1978, was een herhaling van dit programma te horen in de Haarlemse schouwburg. Dit concert was een van de hoog tepunten van het Schubertjaar (1978 dus). Op het programma staan zeer uiteenlopende wer ken. Ook minder bekende kanten van Schubert komen erin naar voren. Het ziet er als volgt uit: Eer ste deel van het Strijkkwartet no 15 in G opus 161, gespeeld door het Amsterdams Strijk kwartet; Charles van Tassel, bariton en Stanley Hoogland, piano brengen der Kreuzzug, die Sterne, Fischerweise en Fragment aus dem Aeschylus; Standchen wordt gebracht door Marianne Dieleman, alt Stanley Hoogland en het Ne derlands Kodalykoor onder leiding van Dick Hollander; Jeannelotte Hertzberger, viool, cellist Ben de Ligt en pianist Stanley Hoogland ne men pianotrio in Es opus 100 voor hun rekening; het concert wordt besloten met Die Al macht, gespeeld door Charles van Tassel, bariton en weder om Hoogland, piano. Het concert aanstaande vrijdag begint om halfnegen, kaarten f 16,50, CPJ/Pas 65 f 7,50 verkrijgbaar bij S.C.Z., Nieuwe Haven 41-43 in Mid delburg, tel. 01180-15256 en aan de zaal. Organisatie Z.V.U. VLISSINGEN - Donderdag en vrijdag, 3 en 4 mei, zal de Sloebrug en het gedeelte van de Sloeweg tussen het kruis punt Veerhavenweg/Rijksweg 58, van een nieuwe asfaltlaag worden voorzien. In verband met deze werkzaamheden zal het verkeer tijdelijk over één rijstrook worden geleid. Maandag en dinsdag, 7 en 8 mei, wordt het gedeelte tussen Sloebrug en Weyevlietweg geasfalteerd. Ook zullen de afslagen en/of opritten van en naar de Nieuwe Vlissingseweg gedaan worden. Op deze we gen zal het verkeer slechts van één rijstrook gebruik kunnen maken. lijk opgeven bij Martha Ver gouwe, Troelstraweg 344 in Vlissingen of telefonisch bij Martha Blom, 01100-16014. VLISSINGEN - In de perio de van 18 tot 25 april 1979 werden bij de Gemeentepolitie te Vlissingen als gevonden voorwerpen aangegeven: skelter, vlag, twee damesket- tinghorloges, twee herenhor loges, blauw kindertrainings- jack, oranje capuchon, bruine portemonnee, zilveren broche, gouden ring met steen, trouw ring, enkele sleutels, zwarte tas, hanger met kindertandje. Aangegeven dieren: grijze ge streepte kater, zwarte hond. Openingstijden zijn maandag tot en met vrijdag van negen tot twaalf uur, van twee tot vier uur. In dezelfde periode werd te Oost-Souburg aangegeven: enkele sleutels, ring met vier sleutels, ring met drie sleutels en nagelknipper, zilveren schakelarmband, klein rood kindertasje. ZOUTELANDE - De pink sterkerk „Leden in Christus" uit Walcheren houdt een evan gelisatiecampagne op Wal cheren. Vanavond is de eerste bijeenkomst in een serie van drie avonden in Zoutelande. (verkrijgbaar, op vrijdagavond, zaterdag en zondag: overige dagen uitsluitend op speciaal verzoek Gegratineerde garnalenschelp Heldere schildpadsoep kalfsrondelet met sinaasappelsaus diverse groenten aardappelen vanille-ijs met verse aardbeien en slagroom Maandag t/m vrijdag gehele dag geopend Zaterdag en zondag vanaf 16.00 uur. HOTEL RESTAURANT CAFÉ t.o. station GOES - Tel. 01100-27501 Lid Holland Tounat Hotels GOES - De uitgestelde rug- bytopper Tovaal-Oemoeme- noe wordt nu zondag 6 mei in Goes gespeeld op „Het Schen- ge", aanvang twee uur. Inzet van deze wedstrijd is het Zeeuws rugby kampioen schap. De Tovaal - wisselbokaal voor dit duel is beschikbaar gesteld door café De Blauwe Steen in Goes. bieden u leuke nuttige, grappige, praktische koffie en thee ass zoals: snorrekoppen van degelijk porselein v.a. 5.50 Daarnaast bieden ze U de gelegenheid voor het drinken van een kopje koffie. Of thee. Die U zelf mag uitzoeken uit 71 soorten. Brengt U eens vrijblijvend een bezoek. Kent U hen al? koffie 12 soorten. Vers van de brander. In bonen Of gemalen. In degelijke verpakking. Vanaf fl. 2,95 per half pond. thee 71 verschillende soorten. Ter kennismaking wordt U maandelijks een theesoort aangeboden tegen een sterk gereduceerde prijs. Lapsang Souchong voor de gereduceerde prijs van 2.45 per ons. Rokerige thee geschikt om puur te drinken en voor het samenstellen van eigen melanges. Kerkstraat 10 Vlissingen.

Scheldebode | 1979 | | pagina 11