AANBOUWWAND HAAMSTEDE m i mm Zonwering geen overbodige luxe Wat u dient te weten van vitrages VOORJAARSMEUBELSHOW V» ii ile Ven Zet een meubel in uw tuin meubelen VOOR AL UW BOUWMATERIALEN OPEN HAARDEN EN ACCESSOIRES BELLFIRES □ring™ Hb»tm insAcr alles voor de open haard open haarden o.a. Alle elementen „Haamstede" zijn geheel massief eiken. Bijzonderheden: panelen geloogd voor de montage en Alleen de achterwanden zijn tweezijdig eiken gefineerd. houten lijstjes in de sponningen geplaatst. Fronten van laden en deuren zijn 28 mm dik. Afmetingen: elementen zijn Uitvoering eiken geloogd of naar wens gebeitst of gespoten. 05 cm breed of 60 cm breed, 185 cm hoog en 42 cm diep. Keramische Open Haarden Slechts een echte open haard is een waarlijk huiselijke haard DE SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 25 APRIL 1979 223 Openingstijden dins, t/m vrij. van 8.30- 12.30 en 13.30-17.45 uur. Zaterdags van 9.00-17.00 uur. Vrijdagavond koopavond van 19.00-21.00 uur. HERMES WEG 27 - VLISSINGEN - TEL. 00184-16188 Grote voorjaarswoon beurs in Het Turfschip Breda van 27 april i t/m 1 mei. W Zorg ervoor dat uw gordijnen gezien mogen worden: ze zijn uw visitekaartje! Men noemt vitrages wel „het visitekaartje aan de buitenkant" en inderdaad is het zo dat, vitra ges vaak een beeld geven van de bewoners. Waarom nemen wij vitrages? Een vraag die ieder op zijn/haar manier zal beantwoor den, maar twee redenen sprin gen toch als het ware naar voren en wel: 1) om ongewenst inkijken te voorkomen 2) omdat het zo gezellig staat. Die „inkijk" is iets waarmee wij Nederlanders het nogal moeilijk hebben, want we zijn echte bin- nenmensen en erg op privacy gesteld. Een vervelend bijver schijnsel kan zijn, dat ook het ei gen uitzicht daardoor wordt be lemmerd, hoewel hier direct aan toegevoegd moet worden dat er genoeg vitrages zijn die een vrij ruime doorkijk bieden. Zich uit gebreid oriënteren en laten voor lichten is een eerste goede raad. Zo min mogelijk gedessineerd bij korte of smalle gordijntjes, want het dessin komt dan niet tot zijn recht. Kijk ook eerst eens naar het raam zelf en naar buiten en overweeg of u hetgeen u dan ziet, wilt blijven zien of niet. Dan kunt u al komen tot een besluit om óf dichtgeplooide, gedessi neerde, opengeweven óf hele maal geen vitrages te nemen. Wanneer de vitrages altijd ge sloten hangen, kijkt u er ook altijd tegenaan en mogelijk is het dan verstandig om rustige gordijnen te nemen. We leven al in een op gejaagde wereld. Lange vitra ges, vanaf het plafond tot even boven de grond, geven die rust; vandaar dat het aanbod in „ka- merhoog" met de dag toeneemt. Het is daarom aan te raden om bij lange vitrages en brede ramen ook bij kamerhoogte kijken. Niet alleen de vaak zeer aantrekkelij ke dessinering welke juist in ka- merhoog te vinden is, kan hier de doorslag geven. We zitten ook niet meer met het probleem van meerdere banen en stiknaden, iets wat vooral bij vitrages erg storend kan zijn. De kleur is medebepalend voor de lichtval en dat kan in be paalde gevallen erg belangrijk zijn. In donkere kamers, maar ook in vertrekken waar neutraal licht gewenst is, kunnen witte vi trages alles aanmerkelijk op lichten. Toch zal de ecrutint, of nog beter de kleur ivoor, meestal prettiger aandoen terwijl ge kleurde vitrages een eigen kleu reffect geven. Deze kleurdomi- nanten kunnen sterker zijn dan in de bedoeling lag, reden om hier erg voorzichtig mee te zijn. De zonwerende eigenschappen van dichtgeweven vitrages zijn rede lijk hoog en nog niet zo algemeen bekend. Dit brengt ons dan te vens op een ander punt: de sterkte en de slijtage, want ze hebben nogal wat te lijden. Synthetische weefsels zijn zo- necht en krimpvrij, dit in tegen stelling tot weefsels van,natuur- vezels die momenteel weer in opkomst zijn. Geen lelijk woord over beide, u moet het alleen even weten, want wanneer de voorkeur naar bijv. katoenen vi trages uitgaat, moet er rekening gehouden worden met krimpen bij het wassen en mogelijk ver kleuren van de stof. Waarmee we komen bij de on- derzoom die vaak een punt van discussie is. In het algemeen kan gesteld worden, dat ook vitrages beter „zwaar" kunnen hangen. Dit is al door enkele fabrikanten onderkend, vandaar dat in veel vitragestof een zogenoemde „loodveter" is aangebracht. Bij lange gordijnen zonder zo'n loodketting verdient het aanbe veling om een grote zoom te ne men die gerust 25 cm breed mag zijn. De gordijnen zullen daar door mooier hangen en het geeft een royaal aanzien. Trouwens ook veel plooiruimte is noodzakelijk voor een goed hangen van vitrages en tevens voor het totaalaanzicht. Het staat anders zo gauw armoedig. De extra stof die voor de plooiruimte nodig is, dient zeker 150% te zijn van de gewenste breedte en bij een ingerimpelde bovenkant wel 300%. Nog niet algemeen be kend is het ripplefoldband, voor zien van drukknoppen en hier mee kan een volmaakte plooival- ling bereikt worden zonder dat de gordijnen zelf geplooid moeten worden. Sluiervitrages, al of niet voor zien van ruches en opgenomen embrasses, worden steeds meer gevraagd. De reden hiervan is te vinden in onze vlucht in de nostalgie, het zogenaamde ver trouwde van vroeger. Diep inge- plooide sluiervitrages horen bij eikehout en mahonie en vooral voilestoffen lenen zich bij uitstek voor deze ra^mdecoratie. Dokstraat 24-26 - Middelburg - Tel. 01180-12735/25907, b.g.g. 12055. UJ SYSTEEM OPfN HAARDEN fiflm. flfllïl (de gietijzeren open haard met spaarklep en een rendement van 80 a 90%). BEZOEK ONZE OPEN HAARDEN TOONZAAL Dagelijks geopend van 08.00-12.00 en van 13.00-17.00 uur 's Zaterdag van 10.00-12.30 uur. Zonwering lijkt wel eens een overbodige luxe in onze, toch niet rijkelijk met zonneschijn toebe deelde lage landen. Schermen, jaloezieën en wat dies meer zij, worden - zo lijkt het - meer voor andere doeleinden gebruikt dan waarvoor ze zijn aangebracht. De wens de zonneschijn uit de woning te weren, komt dan ook meestal pas naar voren wanneer de warme zomerdagen daar zijn. Dan komt de opgewarmde be woner tot het besluit dat hij zon wering nodig heeft en doet zijn bestelling.... De zonweringsbe- drijven maken dan overuren. Dikwijls wordt zo'n besluit door de druk van de situatie wat over haast genomen of is het sterk beïnvloed door de reclames uit de brievenbus of in de plaatselij ke krant(en). Daarom wil deze uitgave u een overzicht bieden van de mogelijkheden van zon wering, zodat u een weloverwo gen keuze kunt maken. Wat u kiest zal worden beïn vloed door factoren als: - hoe is de situatie van het huis (oriëntatie t.o.v. de zon) - is er zonwering nodig voor een raam, deur, balkon of een terras? - uw persoonlijke smaak - het gewenste effect en het be dieningsgemak - uw budget. Dèt er vooral op warme zonni ge dagen zo'n behoefte bestaat aan zonwering hangt natuurlijk samen met onze bouwwijze. On ze huizen zijn eigenlijk niet ge bouwd op mooi weer: grote ra men, veel glas, om toch maar voldoende licht binnen te krijgen op de vele bewolkte dagen... In die streken op aarde waar de zon veel schijnt ziet u dan ook dat er heel anders gebouwd wordt: dik ke muren (moeilijk op te warmen) en kleine lichtopeningen waar door minder zon naar binnen kan. Bovendien sluit men voorde warme uren vaak de blinden en luiken of laat men rolgordijnen zakken. Zonlicht dat onbelemmerd naar binnen schijnt kan de tem peratuur flink doen oplopen. Bij een buitentemperatuur van 25 gr. C. op een zomerse dag kan het binnen zelfs wel 40 gr. C. wor den. Zonwering is dus zeker op zijn plaats. Door een open raam ontvangt men 100% zonnewarmte. Door een enkele ruit ca. 80%. Door dubbele beglazing ca. 70%. (Dubbele beglazing houdt dus maar zeer beperkt zonnewarmte tegen en is niet geschikt als zon wering!) De beste plaats voor de zon wering blijkt aan de buitenzijde te zijn. Dan worden de zonnestra len onderschept voordat zij het glas hebben bereikt en de warmte in de ruimte hebben ge bracht. Bij het bepalen van de soort zonwering moet u zich ook afvra gen wat u precies wilt: de warm te, het licht, de zon of de felle -schittering weren. Of gaat het al leen om iets te hebben tegen het verschieten van de stoffering? Wilt u het uitzicht behouden bij neergelaten zonwering, moet het een soort gezellige luifel boven uw balkon of terras worden of kan u dat allemaal niet schelen? Be denk ook dat de wind parten kan spelen en dat de constructie van de woning niet alles toelaat. Markiezen en uitvalschermen zijn opgebouwd uit een frame waarover een doek is aange bracht. Het geheel is oprolbaar of opvouwbaar. De frames voor markiezen kunnen van hout of metaal zijn: die van uitvalscher men zijn altijd van metaal, alumi nium (bij voorkeur geanodiseerd en gemoffeld) of staal (gegalva niseerd of roestvrij). Het doek was vroeger van ma tig weerbestendig katoen zodal het scherm er voor de winter af gehaald moest worden en opge slagen werd tot het volgende voorjaar. Tegenwoordig is hel doek van weerbestendige, wa terafstotende, rot- en schimmel- vrij synthetische vezel vervaar digd. Het doek is zeer behoorlijk kleurecht en bestand tegen ,,vo- geipresentjes", het is verkrijg baar in vele kleuren en dessins (effen, streepdessin, bloemmo tieven etc.). Bedacht moet wor den dat lichtkleurige schermen meer licht terugkaatsen dan don kere, zodat het onder een lichl scherm in vergelijking tot een donker scherm wat koeler is. Hel Amper hebben de eerste lentestralen van de zon moe der aarde bereikt of iedereen krijgt neigingen om spoor slags de schuur in of de zolder op te duiken om de tuinmeu belen weer te voorschijn te halen. Wat immers is er zali ger dan in een lekkere luie stoel in het zonnetje in de tuin te zitten Het antwoord op die vraag weten de zaken die tuinmeubelen verkopen ook maar al te goed. Vandaar dat men deze weken vooral over spoeld wordt met de meeste fraaie aanbiedingen op dit meubelgebied. Een grote keuze is natuurlijk leuk, maar het bemoeilijkt het uiteindelij ke kiezen van een goed tuin meubel. Belangrijk is het daarom goed op een aantal punten te letten. Het is belangrijk dat ze.van een goed materiaal gemaakt zijn. De houten tuinmeubelen moeten met een speciale lak of verf behandeld zijn om ver kleuren en rotten tegen te gaan. Het is immers niet de bedoeling ze binnen te slepen zodra er een donkere lucht aan komt. Een fikse regebui kunnen de tuinmeubelen die met deze lak of verf behan deld zijn, best hebben. U kunt ze met een gerust hart buiten laten staan van april tot sep tember. Daarna wél binnen laten overwinteren, want grote temperatuurverschillen kunnen ze niet hebben. Bij de opklapbare meubels moet er op gelet worden dat ze niet op de ongeschiktste momenten uit zichzelf op klappen. Wij zagen voor u een Oostenrijkse meubelserie waar nog vrij veel handwerk aan te pas komt, met een zeer stevige constructie en niet té duur. Een Frans merk brengt ook aluminium tuinmeubelen: stoelen, ligbanken, schom- melbanken, tafels, enz. Het stevige aluminium maakt de meubels licht en absoluut roestvrij. Het zijn stijlvol ge lijnde modellen, zeer stevig geconstrueerd en erg exclu sief, maar zo goedkoop zijn ze dan ook niet. Een andere serie (ook Frans) is geheel vervaardigd uit hoogwaardige kunststof, verkleurt absoluut niet, is erg flexibel en zeer apart van vorm. Deze serie 'wordt zonder kussens gele verd. De overige meestal met streepdessin-bekleding uit draion (rotvrij en gemakkelijk te reinigen). Parasols zijn in hetzelfde vrolijke streepje verkrijgbaar als de bekleding. Bij het Fran se merk is desgewenst een rechthoekige parasol te koop. De aluminium en kunststof tuinmeubelen zijn niet inklap baar en kunnen zomer én winter buiten blijven staan, zij zijn mamelijk absoluut weer bestendig. Goed gereed schap is het halve werk en als u deze zomer met plezier in uw tuin wilt werken, zorg er dan voor dat al het tuinge reedschap up-to-date in orde is en overzichtelijk op een gemakkelijk bereikbare plaats ligt. Kijk alles even na en repareer of vervang wat nodig is. Heeft u er nog aan gedacht uw grasmaaier te laten slijpen haardstellen (in smeedijzer en koper) vonkenschermen houtblokkenbakken (ook als lectuurbakken te gebruiken) blaasbalgen, grillen, luciferstandaards, haardplaten, kaarsenstandaards enz., enz. doek laat ook licht door, waar door de sfeer in de ruimte erach ter wordt beïnvloed. Een groen scherm geeft de kamer een groenig licht, een oranje scherm geeft een oranje schijn enzo voorts. Tuinmeubelen bekleed met kussens met vrolijk gekleurde stof zijn een fleurig geheel in uw tuin.

Scheldebode | 1979 | | pagina 21