Bijna 20 jaar oud plan uit de mottenballen Rit van „De Zeeuwen Werkgroep Gewetensbezwaarden geeft voorlichting over het weigeren van militaire dienst Zaterdag Zeeuws Zangersmanifest U3I-«'SS" Pannekoeken- tocht in Vlissingen MEVR. TOER Discussie ALFAC WRIJFLETTERS M5IRUITER RVS Th. Verstraete F ortress-huurders vragen herinvoering huurwet, woonruimtewet en inzage koopcontract VROUWENPOLDER - Het inclusief het buiten gebied duizenddertig inwoners tellende dorp Vrouwenpolder krijgt er een flink aantal mensen bij: de ENNIA Verzekerings Maatschappij wil namelijk onder de duinen bij de Fort den Haak- weg honderdtachtig vakantiewoningen neer zetten. Het bestemmingsplan waarin dit werd geregeld, is bijna twintig jaar geleden al door de raad van de toenmalige gemeente Vrouwenpol der goedgekeurd. Gedeputeerde Staten van Zeeland keurden het plan in 1961 goed, zodat ENNIA niets in de weg staat om nog dit jaar met het bouwrijp maken van de gronden te beginnen. ARABESK Voor de betere mannenmode PERSOONLIJKE LENING FINANCIERING WONING KREDIET LEVENS VERZEKERING SCHADE VERZEKERING HYPOTHEEK RVS ADVISEUR 180 vakantiewoningen onder duinen bij Vrouwenpolder Het Zeeuws Coördinatie-or gaan voor natuur-, land- schaps- en milieubescherming is sterk gekant tegen deze aantasting van het binnen- duingebied. Al drie maanden geleden schreef het Coördina tie-orgaan een brief naar de raadsleden van de gemeente Veere met het verzoek alles te doen om de schade van de ge meente Veere met het verzoek alles te doen om de schade van dit bouwplan te beperken. Tot nu toe is merkwaardig genoeg nog niet op de brief gerea geerd, aldus C. Kalden van het Coördinatie-orgaan. In de brief aan de raad schrijft het Coördinatie-orgaan over het twintig jaar oude plan: „Hoe wel het huizencomplex wat betreft groeiaanpassing een van de beste in Zeeland is, is duidelijk dat de gedachten over het gebied waar het ter rein zich bevindt, sinds 1960 sterk zijn gewijzigd". Dat VLISSINGEN - De eerder afgelaste Pannekoekentocht van de Vlissingse wandel sportvereniging „Willen is Kunnen" is nu vastgesteld op zaterdag 17 maart. MIDDELBURG - De motor en autoclub „De Zeeuwen" houdt zaterdag 17 maart haar tweede rit die meetelt voor het clubkampioenschap zowel in de A-als in de B-klas. De route voert over wegen in de gemeente Valkenisse op Walcheren. De lengte van de rit is 40 kilometer. Vertrek en eindpunt zijn bij café Huvers, in het duingebied bij Koude- kerke. PEDICURE Lid L.O.V. gedipl. SVO Spaarnestraat 6 Oost-Souburg afspr. tel. 01184-62293 blijkt ondéï meer ook uit de discussies van de gemeente raad over het bestemmings plan buitengebied. Het bouwterrein is een lan delijk waardevol gebied dat gedeeltelijk uit landbouw grond en gedeeltelijk uit hob belige weilandjes met knotwil gen en waterputten betaat. Het Coórdinatie-orgaan benadrukt dit. „Binnenduinranden zijn in Zeeland de laatste jaren sterk in omvang teruggelopen door de sterke recreatieve druk op deze gebieden. Het binnen- duingebied van Breezand wordt gekenmerkt door vele organisatiesituaties en een kleinschalig landschap, het geen het zeer waardevol maakt", aldus nog steeds de vorig jaar geschreven brief aan de raad. Het Coördinatieorgaan staat in deze mening niet alleen. In verschillende rapporten komt de waarde van het gebied steeds weer naar voren; zoals in de rekreatiediscussienota (over de wenselijkheid het toerisme binnen de perken te houden), de nota over de ve getatie van Walcheren en in de nota herziening streekplan Midden-Zeeland. Ook de af deling Walcheren van de Ko ninklijke Nederlandse Na tuurhistorische Vereniging heeft de gemeenteraad van Veere dringend verzocht het Breezandplan niet volgens de oorspronkelijke plannen uit te voeren. De afdeling wijst de raad er op dat de rekreatie al tot gevolg heeft gehad dat de binnenduinrand vooral in het zuid-westen van Walcheren bijna volledig aangetast is. De gemeente had de grond indertijd zelf in handen willen krijgen. Maar er waren meer kapers op de kust. De toen nog bestaande Scheveningse ont wikkelingsmaatschappij EMS van meneer Zwolsman deed een hoger bod op de grond. De gemeente kreeg daarna van G.S. geen toestemming om éen hoger bod uit te brengen, zodat de ontwikkeling van het be stemmingsplan Breezand niet meer door de gemeente geëx ploiteerd kon en kan worden. In '66 ging de grond over naar een verzekeringsmaatschap pij, die later weer fuseerde en ENNIA Verzekerings Maat schappij ging heten. Deze maatschappij is zich van be wust dat het plan met gemeng de gevoelens zal worden ont- U weet zelf wel waarom Walstraatpromenade 37-39 - Vlissingen Vlissingen, St. jacobsstraat 10 vangen, vooral omdat de ideeën over rekreatie de laatste jaren sterk zijn veranderd. Volgens ENNIA is Vrouwen polder overigens nog de enige gemeente op Walcheren die qua ruimte nog voldoende ca paciteit heeft om de toeristen nog de nodige recreatie te bie den. Omdat het plan, al is het bij na twintig jaar geleden, goed gekeurd is, is het erg moeilijk het plan in overweging te ne men. Het Coórdinatie-orgaan zou dat desalniettemin het lief ste willen. Volgens het orgaan zou het „op zijn minst in dis cussie moeten worden ge bracht. Wij hebben begrip voor het afwijzen van een radicale bestemmingsplanverandering zonder meer. Wij dringen erop aan tot een gesprek te komen met de verzekeringsmaat schappijen om aldus te trach ten een andere oplossing te vinden", aldus het Coórdina tie-orgaan in de brief aan de raad. Het lange uitblijven van een reactie van de raad zal het Coórdinatie-orgaan weinig hoop geven voot een verbete ring van het huidige plan. „Men vindt het hier 'wel een goed plan", zegt een woord voerder van de gemeente. „Voor B. en W. geldt dat in ie der geval". tekens en symbolen ook voor professioneel gebruik bij Paul Krugerstraat 55-57 VLISSINGEN 01184-12733 lil Een kijkje op het toekomstige bouwterrein vanaf de Noorddijk/Vroondijk in Vrouwenpolder. MIDDELBURG/VLISSINGEN - Landelijk werken mensen die gewetensbezwaren tegen de militaire dienst plicht hebben al langer samen. In Zeeland is sinds kort ook een afdeling werkzaam, onder de naam Werkgroep Ge wetensbezwaarden Militaire Dienst. Deze werkgroep wil meer bekendheid geven over de gevolgen die het heeft als iemand dienst weigert, welke procedures er gevolgd moe ten worden en dergelijke. De werkgroep heeft inmiddels al voorlichtingsavonden georganiseerd in Goes, Middelburg en Zierikzee. De eerstvolgende zal plaatsvinden in De Piek aan de Hellebardierstraat in Vlissingen op donderdag 19 april. In het jongerencentrum Midgard in Middelburg is elke eerste vrijdagavond van de maand spreekuur. De uit zeven leden bestaande De zeven leden van de werk- werkgroep vindt dat het alter- groep zijn zelf allemaal gewe- bent. „Het is voor iedereen wel verschillend, maar voor ons duurde het twee jaar. In die tijd kun je niet solliciteren, omdat je elk moment als „bur gerlijk dienstplichtige" opge roepen kan worden. Het is een vervelende tijd, die je alleen accepteert, omdat je voor het alternatief van het leger hebt gekozen". natief voor de militaire dienst plicht, de burgerlijke dienst plicht, even hoog gewaardeerd moet worden. De werkgroep (namen noemen we liever niet) zegt: „Het is nu nog zo dat ie mand die militaire dienst wei gert en burgerlijke dienst gaat vervullen daar vuil op wordt aangekeken. Men is van me ning dat wij geen vaderlands liefde zouden hebben, maar dat is niet waar. We zijn alleen tegen geweld plegen, tegen het doden van medemensen. Dat betekent niet dat we in tijd van oorlog geen functie zouden hebben. We helpen het land dan net zo goed, maar alleen op een andere manier. Bijvoor beeld in ziekenhuizen of op administratief gebied. Ook dit werk is wel degelijk in het be lang van het land". tensbezwaarden. Dat betekent tegenwoordig nog steeds het slikken van veel onredelijke dingen, zoals een vijf maanden langere burgerlijke dienst plicht en een moeilijke proce dure om erkend te worden als gewetensbezwaarde. Waarom hebben ze dat er allemaal voor over „Het idee om militaire dienst te weigeren, ontstaat niet op je achttiende jaar als je de oproep in huis krijgt. Het is een logisch gevolg van je le vensstijl. Het past niet bij je eigen leven, bij je principes en daarom zoeken wij naar een alternatief. Het enige alterna tief is dan burgerlijke dienst plicht". De werkgroep weet uit eigen ervaring inmiddels ook al hoe lang het duurt voordat je als gewetensbezwaarde erkend Tel. 01184-62979 Burg. Stemerdingln. 34 O. Souburg Burgerlijke dienst is meestal in overheidsfuncties, of bij in- stettoied van de vdsgezond- heid, de maatschappelijke dieonderwijs of in admivan de volksgezondheid, de maat schappelijke dienstverlening, het onderwijs of in admini stratieve en technische func ties. Wie wat meer over deze zaken wil weten, kan schrijven naar de Werkgroep Gewetens bezwaarden Militaire Dienst, postbus 139, Middelburg. WOONT U IN DIT GEBIED *Do<T>Du'q Swoo^eiM' Vet'ic •Aaqtehe'fcr O'IPS»*"..- ,s, li|ulHns M (KI. (o) A er» Si JnoG.UK) -Soutlo'g Dan behoort De Scheldebode iedere week UITERLIJK WOENSDAGAVOND in de brievenbus te zitten Waarschuwt U ons a.u.b. als U ons blad met regelmatig of te laat ontvangt Tel 01184-19910. Vreemd toch, vrienden, dat sommige zaken, die ons alle maal aangaan, zo weinig publiciteit krijgen. Neem nou die studie van de afdeling Milieukunde van de Vrije Universiteit in Amsterdam over de Zeeuwse Zeehaven industrie. Eind verleden jaar heeft het provinciaal bestuur de resultaten van die studie al aangeboden gekregen, maar tot deze week hebben we er geen letter over gele zen. Tot deze week, want toen bracht de Gouden Delta, het blad van de VMZ onder kop „Schone lucht Volle maag" de resultaten naar buiten. En ik vind hetgeen in dat rap port staat zo belangrijk, dat ik het graag overneem, al is het dan misschien een beetje ingewikkeld verhaal. In die studie zijn acht zo genaamde theoretische mo dellen gemaakt voor een in- dustrialisatie-beleid tot 1990. Men heeft bekeken wat de gevolgen zouden zijn voor de winst, de werkgelegen heid, de produktie, de sala rissen, de water-, lucht- en bodemvervuiling en het energieverbruik als tot 1990 op dezelfde voet zou worden doorgegaan als nu het geval is in het Sloegebied en de Ka naalzone. Daarnaast zijn er zeven andere mogelijkheden bekeken 'om een andere in dustrialisatie-weg in te slaan. Vier van die zeven mo gelijkheden, waren zoge naamde „milieu-modellen". En uit die studie, vrienden, is heel verrassend gebleken dat in alle vier de milieu-mo dellen de vervuiling fors zou dalen; dat het energiever bruik met meer dan een kwart zou afnemen; terwijl daarbij in alle milieumodel len de werkgelegenheid ster ker zou stijgen, dan wanneer men doorgaat op de oude voet en ook de salarissen ho ger zouden liggen dan bij een ongewijzigd beleid. In drie van de vier modellen zou zelfs de winst van de bedrij ven hoger uitkomen dan thans het geval is. Ik bedoel maar, dat is toch allemaal niet niks. Kennelijk is het toch mogelijk om ook met schone lucht een volle maag te krijgen. De dreiging dat de acties tegen de ver vuilende industrieën ten koste gaan van de werkgele genheid, hoeft niet bewaar heid te worden als je dit rap port bekijkt. Het lijkt me dat hier een taak is weggelegd voor het provinciaal bestuur, dat deze studie in de schoot geworpen heeft gekregen. Voor een ver gelende toekomst in een bu reaulade gaat deze studie ons allemaal te veel aan. Ten slotte zijn wij het, die de Zeeuwse lucht inademen, ARJAON MIIDELBURG. Achthonderd zangers en zangeressen, ver deeld over jeugdkoren, bejaardenkoren en solisten, doen aan staande zaterdag mee aan het Zeeuws Zangers Manifest in de Concert- en Gehoorzaal in Middelburg. De zangprestaties zullen worden beoordeeld door Hans Smout uit Bergen op Zoom en Herman Engels uit Mechelen. De organisator van het mani fest, de Zeeuwse zangersbond 'Zang Veredelt', heeft als gast de Zeeuwse koorschool uit Goes uitgenodigd. Als pre sentatrice zal optreden Conny Sinke. Aan het Zeeuws Zangers manifest 1979 nemen in volg orde van optreden deel: Het bejaardenkoor Jubilate Deo uit Vlissingen; soliste me vrouw de Looff-Leendertse, Kamperland; soliste mevrouw de Smit-Buijze, Clijnsplaat; jeugdkoor Jong Leven, Vlis singen; soliste Marijke Baan- Helge, Middelburg; bejaar denkoor Zang houdtJong, Middelburg; ouderenkoor Souburg, Souburg; dan volgt de middag pauze van kwart over twaalf tot een uur. Het middagprogramma be gint met het R.K.Kinderkoor uit Ijzendijke; jongenskoor Sluisse Rakkers, Sluis; ge mengd koor Die Vaertsinghers, Steenbergen; soliste Marjet Huismans, Bergen op Zoom; gemengd koor St. Cecilia, Sluis; solist Louis van Egeraat; gemengd koor Volharding leidt tot het doel, Domburg; Souburgs Mannenkoor, Sou burg; jongenskoor van de Zeeuwse Koorschool uit Goes, soliste Lia van Gorsel, Sint Maartensdijk; Hervormd Kerkkoor Renesse, Renesse; gemengd koor. Nu met hope, Burgh; soliste Shelley Krijnen, Antwerpen; duo Rinus van Gorsel en Hans Wesdoip, Sint Maartendijk; gemengd koor V.Z.O.S. uit St. Maartensdijk; gemengd koor Canticum, Tholen; Smalstads Mannen koor, St. Maartensdijk; solist Peter Wondergem, Oostka- pelle; Roosendaals Gemengd Koor, Roosendaal; Zeeuws Mannenkoor onder leiding van Han Beekman. De dag eindigt met de beoor deling door de jury en de be kendmaking van de prijswin naars. Dan is het ongeveer half zeven. De zangdag begint om half elf. De toegangsprijs is twee gulden vijftig. OOST-SOUBURG - In groten getale zijn vorige week de huurders van Fortress-woningen in Oost-Souburg bij el kaar geweest om over hun moeilijke situatie te praten. Om hun positie te verbeteren eisen de huurders op korte ter mijn herinvoering van de Woonruimtewet 1947 en de her invoering van de Huurwet ter bescherming van de belan gen van de huurders. Naar aanleiding van de bijeenkomst schrijven de bewoners aan de Vlissingse gemeenteraad dit te bevorderen. Tevens vragen zij om een strenge controle ten aanzien van het uitvoeren van achterstallig onderhoud. In een brief aan Fortress B.V. (Kok Beheer B.V., de werk groep Het Fort en het gemeentebestuur kregen een af schrift) eisen de bewoners op korte termijn inzage in het volledige koopcontract van de woningen. Zij „protesteren ten hevigste tegen het feit, dat men het slachtoffer dreigt te worden van speculatie-praktijken". Daarom eisen de be woners van Fortress duidelijkheid over de prijs die For tress voor de huizen heeft betaald. Ook willen de bewoners een voorbeeld van een huurcontract zien, dat voor elk huis afzonderlijk zal moeten gaan gelden.

Scheldebode | 1979 | | pagina 1