Bij familie Meesen in Souburg logeren eik jaar kinderen uit de sloppenwijken van Parijs Actieve bewoners houden de zaak in de gaten Geersdijk, een klein dorp dat wél leefbaar is Clubhuis Open Hof houdt open huis Dubbel -Westvreest binnenweg aantasting Jong Oranje van hockeydames speelt in Vlissingen „Seksualiteit en erotiek" thema in heeft iets andere opzet Jan Haas exposeert Kledingactie Mensen in Nood Taal KAARTLEESRITTEN Derde nacht van Hu- vers Zwembad School r DE SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 14 MAART 1979 217 Elk jaar weer komen er via de Stichting de Vreugdezaai ers een paar duizend kinderen naar Nederland en België, die worden ondergebracht bij vakantiegezinnen. Het gaat om kinderen uit de sloppen van Parijs. Het' zijn meestal kinderen van Noordafrikaanse gastarbeiders. Ook het Souburgse gezin Meesen, met drie zonen van negen tot elf jaar, heeft regelmatig enkele van deze kinderen te logeren. De eerste keer kwam er alleen een meisje van anderhalf jaar, maar nu komt ze samen met haar broertje. Deze kinderen blijven drie maanden in Souburg en gaan dan weer voor drie maanden terug naar hun ouders in Parijs. Gedurende die drie maanden komt er dan weer een ander jongetje logeren. Om een betere indruk van de familie en de levensomstan digheden van hun vakantie kinderen te krijgen, is het ge zin Meesen zelf naar Parijs ge gaan. Louk Meesen vertelt daarover het volgende: „We zijn tóch wel erg geschrokken van de situatie waarin deze mensen moeten leven. Ik werd dan ook wel overtuigd van de noodzaak om te helpen. Eén van onze vakantiekinderen woont in een houten krot, be staande uit drie kamers en dat met een gezin van elf personen. Bijna het hele huis wordt in be slag genomen door de bedden van de kinderen, zodat er ver der weinig huisraad en hele maal geen speelgoed aanwezig is. Dit is natuurlijk voor deze mensen geen leven tijdens de winter, of als het vakantie is en alle kinderen vrij zijn van school. Deze mensen leven in omstandigheden zoals wij ons die nauwelijks kunnen voor stellen. Gelukkig wonen niet alle kinderen zo. Vele wonen in grote flats of huurkazernes. Maar ook daar is totaal geen speelruimte, zodat deze kinde ren echt wel eens behoefte heb ben aan wat frisse lucht en de ruimte om eens lekker te kun nen rennen en zich uit te le ven", zegt ze. Welke kinderen in aanmerking komen voor uitzending wordt mede be paald door de sociale dienst in Parijs. Behalve de slechte woonomstandigheden wordt dan ook gekeken naar de grootte van het gezin. Twaalf kinderen is geen uitzondering. Ook ziekte van de moeder kan een reden zijn voor de ouders om een aanvraag in te dienen. De kinderen die jonger zijn dan zes jaar komen telkens voor drie maanden. Het is dan wel de bedoeling, dat het kind steeds naar hetzelfde vakan tiegezin gaat. De oudere kin deren komen tijdens de schoolvakanties. De maximum leeftijd is twaalf jaar. Louk: „Het is echt geweldig als je ziet, hoe de kinderen hier genieten. Ik vroeg me eerst wel af, hoe het zou gaan, als de kin deren weer thuis waren, maar dat viel echt reuze mee. De kinderen herkennen hun om geving en de familie erg snel. Het kind ziet niet de luxe of de armoede, als het maar liefde en zorg krijgt voelt het zich ge lukkig". In december is Louk meege- weest als begeleidster om de kerstgroep op te halen. Deze groep bestond uit ongeveer duizend kinderen. ,,De kinderen vertrekken van Gare du Nord in Parijs met een speciale trein. Sommige kinderen huilen wel wat bij het afscheid nemen van hun ou ders, maar het verdriet is Louk Meesen meestal snel over. In de treinen overheerst dan ook een vrolij ke stemming en de kinderen vertellen trots de Nederlandse woorden die ze nog onthouden hebben van hun vorige vakan ties. Taalproblemen doen zich vrijwel nooit voor, want kin deren leren nu eenmaal snel •een andere taal en hebben ook weinig moeite met het weer omschakelen op het Frans bij de terugkeer. Er zijn veel kin deren die al lang bij -e-en gezin komen en ze verheugen zich op het weerzien", zegt Louk. De Stichting de Vreugdezaaiers bestaat al meer dan twintig jaar en zo kan het voorkomen, dat er ouders zijn, die vroeger zelf als vakantiekind in Ne derland zijn geweest en nu op hun beurt hun kinderen weer laten meegaan. De kinderen voor Nederland komen aan in Antwerpen en worden daar door de vakantieouders afge haald. Ook de terugreizen verlopen volgens Louk Meesen vrolijk. „De kinderen zitten vol verhalen die ze hun ouders willen vertellen en zijn weer vol verlangen naar hun fami lie. Ook de koffers zijn meestal aanmerkelijk voller, dan wan neer de kinderen komen. Het is natuurlijk niet de bedoeling, dat de kinderen erg verwend worden in de tijd dat ze hier zijn. Ze moeten gewoon mee draaien in het gezin. Vaak gaan de kinderen tussen de vier en zes jaar gewoon naar de kleuterschool als ze drie maanden hier zijn". Wie komt er nu in aanmer king als vakantiegezin? In principe elk normaal functio nerend gezin van onbesproken gedrag. De enige reden moet zijn: Het belang van het te plaatsen kind, dat hier een werkelijk gelukkig en gezond bestaan moet kennen. Het is wel de bedoeling dat de vakantie-ouders contact on derhouden met de familie van het kindje, door bijvoorbeeld het schrijven van brieven of kaarten of het opsturen van foto's. „Want de ouders leven echt wel mee met hun kinde ren, die zij voor enige tijd aan het vakantiegezin toevertrou wen", zegt Louk uit eigen er varing. Welke kosten zijn er aan verbonden? Alleen de ver blijfskosten van het kind wor den door de vakantie-ouders betaald. De reiskosten, verze kering e.d. worden hetzij door de ouders van het kind, hetzij door de Stichting betaald. Ieder gezin dat zich aan meldt, wordt eerst bezocht door één van de medewerkers van de Stichting* waarbij dui delijk alle aspecten van het vakantieouderschap naar vo ren worden gebracht. Mochten er zich tijdens het verblijf van de kinderen toch nog moeilijk heden voordoen, dan kan men zich altijd wenden tot de re gionale contactpersoon. Alle kinderen ondergaan voordat ze hier komen een medische keuring en alleen gezonde kin deren worden toegelaten. Mensen die als vakantieou ders willen optreden, kunnen zich melden of inlichtingen vragen bij de Stichting de Vreugdezaaiers, Casinoplein 26, 9000 Gent, of bij Mevrouw L. Meesen, Ahornstraat 18, Oost-Soubrug. Tel. 01184-62402. VLISSINGEN - Het wijkcomité Dubbel-West vreest dat één van de fraaiste binnenwegen van Walcheren, de Jaco- ba van Beierenweg, door bestemmingsplannen van de ge meente Vlissingen wordt aangetast. Het comité dat de wij ken Westerzicht en West-Souburg vertegenwoordigt, heeft daarom bij Gedeputeerde Staten bezwaar gemaakt tegen de bestemmingsplannen Papegaaienburg 1 en 2. Deze weg zal waarschijnlijk voor jaren de buitenste grens vormen van een aantal nieuwe wijken in Vlissingen, aldus het comité. „Voor de bewoners van de nabijgelegen wijken vormt deze weg een onderdeel van een geliefde wandel- en fiets route. Bovendien trekt op zo merse dagen een groot aantal' fietsers, waaronder veel jon geren, via de Jacoba van Beie- KOUDEKERKE - Voor het derde achtereenvolgende jaar or ganiseert de motor- en autoclub (MAC) De Zeeuwen een nachte lijk kaartleesevenement. Deze „derde nacht van Huvers" wordt verreden in de nacht van vrijdag op zaterdag 30/31 maart. De opzet is in vergelijking met vorige jaren iets gewijzigd. Nu zullen er namelijk drie aparte kaartleesritten worden gehouden. Aan het eind van el ke rit maakt de organisatie een aparte klassering op. Degene die het beste uit deze klasse ringen te voorschijn komt, is eindwinnaar. De eerste deel nemer start al om een minuut over acht 's avonds. Start plaats is het café-restaurant GOES - Op woensdag 21 en donderdag 22 maart wil men in het Goese Vrouwencafé geza- melijk het thema „seksualiteit en erotiek" gaan voorbereiden. De voorbereidingsgroep wil hieover met zoveel mogelijk vrouwen overleggen: „Wat moet hierover aan de orde ko men en hoe?. Alle vrouwen die mee willen werken kunnen meer inlich tingen krijgen bij Nelleke van Hemsbergen 01106-1406. Het vrouwencafé aan de Ap pelstraat 2a is woensdagoch tend open van halftien tot halftwaalf en donderdagavond van halfnegen tot halfelf. GEERSDIJK Het kan kennelijk wel. Ook een dorp met nog geen 300 inwoners kan levensvatbaar zijn. Kan alles hebben wat nodig is om zo'n dorp leefbaar te houden. En ondanks alle sombere verhalen die de laatste tijd op ons afkomen over wegkwijnende „kleine kernen" in Zeeland, kent Zeeland óók zo'n klein dorp dat het wél redt. Dat is Geersdijk. De eerste graafwerkzaamheden voor een nieuwe lagere- en kleuter school zijn pas geleden ver richt. In 1975 werden er tien woningwetwoningen ge bouwd, die onmiddellijk vol zaten en het is voor 90 procent zeker dat er volgend jaar weer tien woningwetwoningen bij komen. Er is een jeugdclub die zomer en winter doordraait. Voor de ouderen is er een trimclub en worden er 's win ters elke veertien dagen dansavondengeorganiseerd in het Drenthehuis. Daar ko men ook mensen die misschien niet zo van dansen houden naar toe, omdat die avonden dé gelegenheid zijn om eens wat bij te praten voor zowel de au tochtonen als de „import". Er is zelfs een amateurto neelclub, die afgelopen vrijdag weer een voorstelling heeft ge geven in een vol Drenthehuis. Koninginnedag is nog geen jaar voorbijgegaan zonder dat het een hele dag feest was. De levensmiddelenzaak, die een half jaar gesloten is geweest omdat de eigenaar was overle den, is nu zelfs weer openge gaan. En er zijn nauwelijks 2e woningen. Kortom niets wijst er op dat Geersdijk een kwijnend be staan leidt. Maar de inwoners zijn dan ook niet van plan het dorp weg te laten kwijnen. Toch zag het er in het begin van de zeventiger jaren naar uit, dat ook Geersdijk het als klein dorp niet zou redden. De laatste vier woningwetwonin gen waren in 1948 gebouwd. Het dorp vergrijsde en dat was het best te merken aan de la gere school, die al een paar jaar onder het minimum aantal leerlingen zat. In 1972 vonden enkele in wonwoners dat het zo niet langer meer kon. Zij richtten een belangencomité op met als voornaamste doel in Geersdijk nieuwe huizen te krijgen. P. A. v.d. Maas, die vanaf het begin bij het belangencomité zit: „Wij zijn toen naar het ge meentebestuur gegaan. Maar B. en W. vonden het moeilijk om hier huizen te laten bou wen. Er was angst. Ze waren bang dat ze niet vol zouden komen. Maar als wij met na men van gezinnen zouden ko men, die hier wel wilden wo nen, dan zouden ze de zaak op nieuw bekijken". Het belangencomité liet het niet bij dat ene gesprek zitten. Men kaartte „Geersdijk" ook bij het provinciaal bestuur aan. In het begin van de zeventiger jaren leefde de problematiek van de kleine kernen nog niet zo op provinciaal niveau. Men ging ervan uit dat de kleinste dorpen ten dode waren opge schreven. V.d. Maas: „Gede puteerde Boersma zei ons dat hij er niet in geloofde. Geers dijk was immers zo klein dat er nooit een sportveld of zwem bad zou kunnen komen en wie zou er dan willen wonenMaar hij zei ook dat als het ons lukte mensen te vinden voor nieuwe huizen hij wel bereid zou zijn mee te werken". „Zelfs de kerlcen werken samen in Geersdijk Dus ging het belangenco mité aan het werk. Her en der ging men aan het informeren, men plaatste advertenties on der het motto „Geersdijk Ge zond Wonen". En het lukte. Op een gegeven moment waren er zo'n twaalf tot vijftien gezin nen die best in Geersdijk do micilie wilden kiezen. Het gemeentebestuur hield zijn belofte en adviseerde de woningstichting in Geersdijk te bouwen. In 1975 werden de tien huizen opgeleverd. Ze za ten onmiddellijk vol. Dat bete kende jonge gezinnen erbij. Met kinderen. Een nieuwe impuls dus voor de school, die nu zo'n 31 leer lingen telt. Het is een christe lijke school, waar ook niet christelijke kinderen zich thuis voelen. „We zijn een school voor alle gezindten" zegt onderwijzer W. Janssen, die sinds een paar maanden lid is van het belangencomité. Samen met zijn collega kan hij binnen niet al te lange tijd les gaan geven in het nieuwe gebouw, waar ook een lokaal is gereserveerd voor de kleuter school. Een nieuwe school die meer dan een miljoen zal kos ten. Jansen: „Je kunt als bevol king natuurlijk enthousiast zijn, maar het gemeentebe stuur moet meewerken. Een dat doet dat van Wissenkerke. Ik werk pas sinds een paar maanden hier, maar heb daar voor in verschillende andere Zeeuwse gemeenten les gege ven. En nergens wordt er zo veel aandacht gegeven aan het onderwijs als in Wissenkerke. We krijgen alle moderne leer middelen. Er zijn in de ge meente vier scholen. In Wis senkerke is er pas een ver bouwd, de andere in Wissen kerke wordt binnenkort ver bouwd, de school in Kamper land wordt opgeknapt en wij krijgen dan een nieuwe. Ik heb werkelijk met mijn ogen staan knipperen". Dat het gemeentebestuur inderdaad begaan is met het onderwijs blijkt bijvoorbeeld uit het feit dat er in Geersdijk ook een kleuterschool is, ter wijl er maar 13 leerlingetjes zijn. Men zit dus onder het wettelijk minimum-aantal. De gemeente betaalt de onder wijskracht uit eigen porte monnee, het bestuur van de school zorgt voor de leermid delen. Het belangencomité is trou wens toch best over het ge meentebestuur te spreken. Zo heeft de raad van Wissenkerke onlangs een fiks bedrag op ta fel gelegd om de afwatering van de riolering te verplaatsen. Die afwatering kwam uit in een sloot die langs de nieuwe woningwethuizen liep. En de geur die de sloot produceerde was toch niet, wat de bewoners die zo enthousiast naar Geers dijk waren getrokken, zich hadden voorgesteld van „Ge zond Wonen". Men ging tot actie over en het resultaat is dat de afwatering verlegd wordt. Een van de andere comité leden P.M. Kastelein wil ook nog wel iets positiefs kwijt over het gemeentebestuur:,, Er is hier grond voor nog zo'n twaalf koopwoningen. De ge meente houdt de prijs van die grond bewust laag. Want waar vind je nog grond voor 42 gul den de vierkante meter?" Toen in 1975 de woningwet woningen er eenmaal stonden, heeft het belangencomité het een tijdje rustig aan gedaan. Maar sinds een paar maanden is men, zij het in andere sa menstelling weer actief. Toen las men in de krant dat Wis senkerke tien woningwetwo ningen had toegewezen. In Geersdijk vond men dat die daar maar weer eens moesten komen. Onderwijzer Jansen: „De school heeft nu wel vol doende leerlingen, maar als er twee gezinnen vertrekken zitje weer tegen de rode streep. Op nieuw toog men naar het ge meentehuis. Opnieuw waren B. en W. wat afwachtend. Ze hadden de tien huizen eigen lijk voor Kamperland be stemd. Opnieuw wist het be langencomité het gemeente bestuur te overtuigen. En dus is het nu bijna zeker dat in 1980 tien nieuwe huizen in Geersdijk gebouwd worden, mits er voldoende gegadigden zijn. V.d.Maas: „We hebben al vijf gezinnen en er zullen er ze ker meer komen". Het lijkt Geersdijk dus te lukken om een leefbaar klein dorp te blijven. V.d. Maas: „We willen echt geen grote nieuw bouwwijk. Wij gaan uit van le vensvatbaarheid, noodzaak en behoefte". Gedeputeerde Boersma draagt Geersdijk nu bij voor komende gelegenheden aan, als het dorp dat het wél maakt. Waarom Geersdijk wel en andere dorpen niet? Volgens de comitéleden is het een samenspel van een aantal factoren: Een gemeen tebestuur dat meewerkt. De vrij gunstige ligging; er is elk uur een busdienst naar zowel Goes als Middelburg. Kaste lein: „Ik zit met de kinderen bijvoorbeeld eerder in het zwembad in Goes, dan mijn nicht die uit Goes-zuid moet komen". Enkele drijvende krachten in het dorp zoals de leiding van de jeugdclub, die ook voor de ouderen van alles organiseert en de eensgezind heid van de bevolking. V.d. Maas: „Zelfs de ker ken werken hier samen. De Gereformeerde kerk en de Hervormde kerk hebben hier ieder een eigen gebouw en een eigen predikant, maar de diensten worden altijd gezamenlijk gehou den. De ene week in de ene, de andere week in de andere kerk. Waar vind je dat ver der in Zeeland? van de sponsor van de nt „Westduin", onder de duinen aan de Galgeweg 8 in Koude- kerke. Deze sponsor heeft ook voor de verschillende klasse winnaars bekers ter beschik king gesteld. Wie weinig erva ring in kaartleesritten heeft, kan aan „De nacht van Hu vers" toch meedoen. MAC De Zeeuwen heeft een eenvoudige B-route voor deze mensen uit gezet. Liefhebbers kunnen tot zon dag 25 maart vóórinschrijven bij P. Bode, Goeman Borge- siusstraat 1. Vlissingen, tel. 01184-65641De inschrijfkos ten zijn voor niet-leden twintig gulden in de A-klasse en vijf tien gulden in de B-klasse. Wie op de dag van de rit zeifin wil schrijven moet rekening hou- 'den met twee gulden vijftig méérkosten. ienweg naar het strand", schrijft het comité aan GS. De weg, voorheen Noordbeekse- weg, is ook opgenomen in het fietspadenplan voor de pro vincie Zeeland. De bezwaren richten zich te gen de korte afstand die tussen de bebouwing en de weg is ge pland. De afstand zou volgens het comité minstens honderd meter moeten zijn. Die strook zou dan als groenzone moeten worden ingericht. Een op de Jacoba van Beierenweg uit komende ontsluitingsweg brengt autoverkeer op de bin nenwegen. Het comité vindt dit ongewenst voor fiets- en wandelwegen en pleit voor een andere route voor het autover keer. GOES/MIDDELBURG - In het Zeeuws Kunste naarscentrum aan Mol straat 13 in Middelburg ex poseert tot 30 maart Jan Haas met een aantal teke ningen, terra cotta's en een bronsplastiek. De getoonde werken zijn een voorbereiding op een groot bronsplastiek „De Emmaüs gangers" dat hij aan het uit voeren is. Op de expositie zijn een aantal voorstudies en en kele zelfstandige werken te zien. Verder zijn er ook een aantal foto's van kleimodellen van het grote brons, dat in juni wordt geëxposeerd bij galerie Asselijn in Amsterdam. In het najaar is dit kunstwerk ver moedelijk te zien in het Zeeuwse Museum. Het Zeeuws kunstenaars centrum is elke dag behalve zondag en maandag geopend. VLISSINGEN - Het SKA in Vlissingen houdt vrijdag en zater dag open huis in het clubhuis Open Hof aan de A. Gogelweg 59 in Pauwenburg. Belangstellenden kunnen zowel de volwassen groepen (vrijdagavond) als de jongeren (zaterdag) bezig zien. De verschillende activiteiten vrijdagavond van acht tot halfelf zijn: macramé, vrouwenpraatgroep, koffie-inn, fotoclub, pot tenbakken en een open soos voor dertienjarigen en ouder. Voor zaterdag ziet het programma er als volgt uit: 10.00-10.30 uur film in yogazaal. 10.30-11.30 uur tafeltennis e.d. in yogazaal. 11.30 uur poppenspelgroep in yogazaal. 10.00-11.30 uur open handenarbeid in handenarbeidlokaal. 10.00-12.00 uur informatie koffie in barruimte. 10.00-11.30 uur 2 kookclubs in soosruimte. 10.00-11.30 uur verkleden e.d. in soosruimte. 10.00-11.30 uur sjoelen e.d. in soosruimte. 11.30-12.00 uur opruimen. 12.00-13.00 uur pauze. 13.00-13.45 uur Peuterhoek en kleuters 6/7-jarigen in soos. 14.00-15.30 uur 2 kookclubs in soos. 14.00-15.30 uur verkleden e.d. in soos. 14.00-15.30 uur sjoelen en andere spelen in soos. 14.00-16.00 uur informatie koffie in barruimte. 13.00-15.30 uur pottenbakken voor volwassenen, macramé tinnen soldaatjes maken. 13.00-14.30 uur fotoclub in yogazaal, vrouwenpraatgroep in yogazaal, koffie-inn in yogazaal. 14.30-15.30 uur dramagroep in yogazaal, dansgroep, film. 15.30-16.00 uur optreden clowns in yogazaal. VLISSINGEN - Als de ge steldheid van het terrein het toelaat, zal hockeyend Zeeland aanstaande zaterdag middels een demonstratiewedstrijd kennis maken met hockey op een niveau dat beduidend ho ger ligt dan het normaal ge sproken gewend is. Dan zal namelijk het Jong Oranje-da mesteam een bezoek brengen aan het sportpark „Bonedijke" in het gezelschap van „De Li- beroos". Laatstgenoemde is een team geheel bestaande uit landelijke eersteklassespeelsters, waar van enkelen zelfs in het Ne derlands Elftal hebben ge speeld. Zo heeft bijvoorbeeld Nel van Kollenburg (MOP) liefst 40 interlands achter haar naam staan. Ruim vijf maan den geleden zette ze een punt achter haar actieve carrière, maar drie weken nadien ac cepteerde ze een managers functie in het begeleidings team van de Oranje-dames. De Liberoos zal zaterdag verder bestaan uit: J. Poelmans en D. de Jonge (MOP), M. Poelmans- de Reus en A. Poelmans (Rapi dity), E. Fruitema en M. Ree- mijer (HGC), M. Zeegers en K. de Wolf (Amsterdam), Ch. van der Horst (Pinoké) en keepster F. Ramaehr (EMHC). Het duel (aanvang 14.00 uur) kan niet alleen onder de noe mer van hockeypromoting in Zeeland geplaatst worden, maar deze wedstrijd wordt ook gespeeld in het kader van de voorbereiding van Jong Oranje op de rest van het seizoen. De selectie van Jong Oranje, onder de bezielende leiding van coach Margo Botje en trainer Cees Tania, omvat de volgende speelsters: P. Botden (Rapidi ty), M. Broere (Deventer), Y. Buter en E. Kuik (HGC), F. Doeleman (Groningse Stu denten), M. Eysvogel (Bloe- mendaal), A. van Haeren, N. van de Kleyn en D. Swinkels (Nijmegen), E. van Heuvel (Groningen), R. van Hoof en A. van der Valk (EMHC), M. Kolk (Upward), E. Kortenhorst (MOP), M. van Lomwei (HDM), M. van de Muysenberg (Den Bosch), M. Schlecht (DKS), R. Veldhuis (GHBS) en J. van der Wei (HTCC). SEROOSKERKE - Het ac tiecomité van de Stichting Mensen in Nood in Seroosker- ke houdt van 19 tot 25 maart zijn jaarlijkse kledingactie. Gebruikte kleding, schoeisel, dekens, gordijnstoffen kan op die dagen tussen 13.00 uur en 15.00 uur afgegeven worden bij mevrouw T.J. Wiersma- Zeilinga, Max Hennijnstraat 1,. Serooskerke. Het verdient aanbeveling om de kleding aan te bieden in een kartonnen ,doos of plastic zak.

Scheldebode | 1979 | | pagina 15