'ANA VOND BIJEENKOMST HUURDERS IN MIDDENHOF Peperbus wordt weer „De Lelie M 'KttUÓit Stichting Zeeland: Kleine kernen moeten samen gaan werken fff Dubbel -Westvreest binnenweg aantasting Arnemuidse peuters hebben nieuw onderkomen Grote kollektie REISGIDSEN en WEGEN KAARTEN 33 RUITER Gratis koplampen - controle Emancipatie in Politiek Kaffee De Zwaan UITGAVE: ZEEBRA WEEKBLADEN - TOTAAL OPLAGE 309.000 EX. Voor de betere mannenmode Thema-avond vrouwencafé Woekerprijzen Huurwet ARABESK EBODE 201 Koopprijzen Fortress B.V zijn woekerprijzen OOST-SOUBURG - Mochten de huurders van de voor malige woningen van „Scheldestad" nog twijfels hebben over de bedoelingen van de nieuwe eigenaar, dan zijn die twijfels nu wel verdwenen. Vorige week kregen de bewo ners een brief van Fortress B.V. waarin stond voor welke prijs zjj hun huis zouden kunnen kopen als zij dat wilden. Die koopprijzen zijn twee maal zo hoog als het bedrag dat Fortress er voor heeft betaald. Dat blijkt uit berekeningen die de Opbouwcommissie Souburg samen met leden van de Centrale Ondernemings raad van de Schelde heeft ge daan. Joop van Esch, voorzit ter van de Opbouwcommissie: „Volgens ons heeft Fortress gemiddeld veertigduizend gulden voor de Souburgse wo ningen betaald. Maar wat vra gen ze? Voor de Nagelenburg- singel en omgeving f 87.000,- tot f 88.000,-. Voor enkele woningen f 92.500,- omdat het twee-onder-een-kap-wo- ningen zijn. Voor de Zeewijk singel en omgeving vraagt Fortress f 81.700,- en dan moet je bedenken dat dit heel slechte huizen zijn. Op onze enquête zijn er uit deze buurt KOUDEKERKE-De vroegere korenmolen „De Lelie" aan de Middelburgsestraat in Koudekerke wordt opgeknapt. De molen, die sinds de kap met de wieken er in novem ber 1940 afwaaide in de volksmond de Peperbus is gaan heten, wordt weer in de oorspronkelijke staat gebracht. De gemeente Valkenissen wil een bedrag van 395.000 gulden voor dit doel bestemmen. De gemeente heeft deze som bij elkaar gebracht door subsidies van rijk, provincie, prins Bernhardfonds, ANWB en via de regeling „Verfij ning monumenten". De Peperbus is op 't ogenblik nog in gebruik als opslagplaats bij de vroegere molenaar De Regt, maar hij is eigendom van de gemeente. De Lelie is een ronde stenen stellingmolen uit 1872. Eerst deed hij dienst als korenmolen, later als pelmolen. Wgnneer met de restauratie begonnen zal worden, hangt af van de molen makers. Er zijn nog maar een beperkt aantal molenmakers en zij werken de opdrachten op volgorde van binnenkomst af. De raad beslist vandaag over het voorstel van B. en W. Vlissingen, St. Jacobsstraat 10 p VLISSINGEN - In het Vlis- singse vrouwencafé (VJV-ge- bouw in de Verkuijl Quakkel- straat) is morgenavond een thema-avond over het onder werp „De zin van het gezin). Morgen is tevens de Interna tionale Vrouwendag. De avond begint om acht uur, alleen vrouwen hebben toegang. veel klachten gekomen. Voor de huizen aan het Zeelandia- plein, Beciusstraat en Doorn- luststraat wil men f 60.160,- hebben. Ook uit deze huizen zijn in de enquête veel klach ten gekomen. Er zijn huisjes bij van maar vijf meter diep. Deze huizen zijn indertijd gebouwd voor f 10.000,-". Indertijd is dan de jaren '53-'55. In die tijd zijn alle hui zen die nu eigendom van For tress B.V. zijn geworden, ge bouwd. Om de woningnood te lenigen zijn veel van deze hui zen snel en minder doelmatig uit de grond gestampt. Van Esch noemt het revolutiebouw. „Ze waren nodig om werkne mers naar De Schelde te lok ken. De huizen waren gewoon een onderdeel van het aanbod van De Schelde: wie hier komt werken, kan in deze tijd van woningnood ook meteen een huis krijgen", aldus Van Esch. De huurders zijn geweldig kwaad over de woekerprijzen van Fortress uit Rotterdam. Van Esch: „Voor de huurders wordt hiermee nogmaals be nadrukt dat hun vrees voor huurverhogingen en allerlei andere zaken die het rustig wonen belemmeren, terecht is". Die vrees heeft gegronde redenen. Zo is het volledige koopcontract met alle bepa lingen noch door De Schelde noch door Fortress ooit bekend gemaakt. Wel enkele passages daaruit, zoals die waarin be paald wordt dat Fortress 50.000,- boete moet betalen als zij de huizen verkoopt met de huurders er nog in of de be staande huurovereenkomst niet eerbiedigt. Die boete moet dan betaald worden aan de gewezen huisbaas, De Schel destad. Van Esch: Wij wantrouwen dat. Elders in de koopakte kan een bepaling staan die deze weer volledig ontkracht. Het hoeft niet zo te zijn, het kan zo zijn. Onze argwaan wordt na tuurlijk versterkt door het feit dat maar een gedeelte van de akte voor publikatie is vrijge geven. Waarom maakt For tress de akte niet volledig be kend"? Fortress heeft van zijn be doelingen nooit een geheim gemaakt. De maatschappij wil de huizen verkopen. De bewo ners zijn bang dat dit ertoe zal leiden dat er voortdurend hui zen leeg staan. Huizen die dan een speelobject voor de jeugd worden. Ook het onderhoud van de woningen wordt moei lijker. „Vroeger gingen de mensen even naar Schelde stad. Nu is er een ochtend in de week iemand van Kok Beheer, die de huizen voor Fortress be heert, in Vlissingen. Mensen die dan niet kunnen komen, moeten een brief schrijven naar Dongen of Waspik. Dan krijgen ze een kaartje; de klacht is binnengekomen, een dezer dagen zullen wijen zovoorts", aldus Van Esch. „Aan deze onzekerheden kan een einde gemaakt worden door een actief optreden van de gemeente", meent Van Esch. „De dienst bouw- en woning toezicht kan de eigenaar ach ter de broek zitten als de huur ders klachten hebben. De beste oplossing is om de woonruim- tewet van 1947 en de huurwet uit 1950 weer in te voeren. De gemeente kan dan zelf de wo ningen weer toewijzen, terwijl ook de huurprijs aan regels wordt gebonden. Als deze zaak niet actief bestreden wordt, kan elke huiseigenaar zijn wo ningwetwoningen gaan verko pen aan speculanten. Dan is het hek van de dam. Wethou der Smit heeft dit ook aan de huurders toegezegd: hij zou een actief gemeentebeleid gaan voeren". Nu het ware gezicht van de nieuwe huisbaas naar voren komt, wil de opbouwcommis sie met de bewoners zich over toekomstige stappen gaan be raden. Vanavond om kwart ■voor acht kunnen alle huur ders van Fortress-woningen in wijkgebouw Middenhof aan de Kanaalstraat in Souburg te recht. ARNEMUIDEN - Peuter speelzaal „De Dumelot" uit Arnemuiden is ten langen leste uit de ruimteproblemen. De peuterspeelzaal draait al sinds 1974 in het verenigingsgebouw van Arnemuiden, maar dat was een weinig bevredigende situatie. De ruimte moest steeds ontruimd worden voor andere gebruikers. Nu kunnen de peuters naar een eigen ruimte, de voormalige openba re kleuterschool bij het zwem bad. Zaterdag 10 maart zal burgemeester J. de Jonge van Arnemuiden het nieuwe on derkomen officieel openen. Grootschaligheid, vrien den, is een woord dat in boe- renkringen nog al opgang doet. Maar niet iedere boer of tuinder blijkt even gelukkig met het streven naar meer grootschaligheid, zoals me van de week weer duidelijk werd, toen ik het verhaal van een Walcherse tuinder aan hoorde. Tot nu toe kan hij zijn pro- dukten kwijt op de Walcher se veiling in Middelburg en hij is daar best tevreden mee. Lang zal dat niet meer duren. Want die Walcherse veiling is maar een kleintje en volgens de heren die het voor het zeg gen hebben, economisch niet meer rendabel. De omzet is te klein. En dus wordt overwo gen om die veiling op te hef fen. Dan krijg je een gekke si tuatie, vrienden, zoals die tuinder mij uitlegde: „Ik moet dan mijn produkten, laten we zeggen naar Baren- drecht brengen. Ze verdwij nen daar op de grote hoop en je ziet er niets meer van te rug. Maar de grossier uit Middelburg die die spullen wil verkopen, moet óók naar Barendrecht, om de handel die hij daar gehaald heeft vervolgens weer op Walche ren van de hand te doen". I Inderdaad, een absurde situatie. Maar dat niet alleen. De tuinder vindt het ook dui delijk jammer dat hij niets meer over zijn spullen te zeg gen heeft. Dat ie niet weet wat er mee gedaan wordt. Hij is ook bang dat hij de greep op wat er in zo'n veiling ge beurt, verliest. Als je naar zo'n grote veiling moet, ben je maar een nummer, ook al is het dan in naam een coöpe ratief gebeuren. Voor hem hoeft de Wal cherse veiling dan ook niet opgeheven te worden en is er best plaats voor wat hij noemt een „consumptie-vei ling", zodat de produkten die in de streek geteeld worden, ook in de streek kunnen wor den gegeten. Bovendien is hij ook best bereid tijd te steken in het reileri en zeilen van zo'n streekveiling, omdat hij dan weet waarvoor hij werkt. „In zo'n grote veiling heb je im mers niks meer te zeggen, je staat zo ver van alles af'. ARJAON VLISSINGEN - Het wijkcomité Dubbel-West vreest dat één van de fraaiste binnenwegen van Walcheren, de Jaco- ba van Beierenweg, door bestemmingsplannen van de ge meente Vlissingen wordt aangetast. Het comité dat de wij ken Westerzicht en West-Souburg vertegenwoordigt, heeft daarom bij Gedeputeerde Staten bezwaar gemaakt tegen de bestemmingsplannen Papegaaienburg 1 en 2. Deze weg zal waarschijnlijk voor jaren de buitenste grens vormen van een aantal nieuwe wijken in Vlissingen, aldus het comité. „Voor de bewoners van de nabijgelegen wijken vormt deze weg een onderdeel van een geliefde wandel- en fiets route. Bovendien trekt op zo merse dagen een groot aantal fietsers, waaronder veel jon geren, via de Jacoba van Beie renweg naar het strand", schrijft het comité aan GS. De weg, voorheen Noordbeekse- weg, is ook opgenomen in het fietspadenplan voor de pro vincie Zeeland. De bezwaren richten zich te gen de korte afstand die tussen de bebouwing en de weg is ge pland. De afstand zou volgens het comité minstens honderd meter moeten zijn. Die strook zou dan als groenzone moeten worden ingericht. Een op de Jacoba van Beierenweg uit komende ontsluitingsweg brengt .autoverkeer op de bin nenwegen. Het comité vindt dit ongewenst voor fiets- en wandelwegen en pleit voor een andere route voor het autover keer. Paul Krugerstraat 55-57 VLISSINGEN 01184-12733 VLISSINGEN - Nog tot en met vrijdag kunnen automo bilisten hun koplampen gratis laten afstellen dooreen mobiel verlichtingscontrolestation. De ANWB heeft in het kader van de actie „Zicht op Licht" een team op het Baskenburg- plein in Vlissingen staan. Volgens de ANWB is het met de kwaliteit nog steeds droevig gesteld, ook nog na de actie „Zicht op Licht" van vorig jaar. In het belang van de ver keersveiligheid herhaalt de bond de actie daarom nog 'n keer. Het controlestation op het Baskenburgplein is van daag tot en met vrijdag ge opend van 's morgens negen tot 's avonds halfacht. U weel zelf wel waarom Walstraatpromenade 37-39 - Vlissingen GOES - Volgens de stichting Zeeland zou het een goede zaak zijn, als de verschillende belangencomite's uit de kleine kernen in Zeeland zich zouden bundelen in een provinciaal verband. In het februari-bulletin zegt de stichting Zeeland dat het "kenmerkend is dat er nog geenszins een beleid be staat dat speciaal gericht is op de problematiek van de bevol king van de kleine kernen". Wel houden allerlei men sen en organisaties zich bezig met de problematiek van de kleine kernen en zijn er "statenleden die zo nu en dan wel eens een vraag stellen". Maar er wordt in Zeeland nog niet gericht gewerkt aan een verbetering van de leef baarheid in de kleine kernen. Intussen gaat de ontvol king van de kleine kernen verder. Inplaats van een toe name die voor het behoud van de leefbaarheid noodza kelijk is, ging het inwonertal in de jaren '76 en '77 nog ver der achteruit. In 14 kernen zo heeft de stichting Zeeland uitgevonden liep de bevol king niet alleen percentueel, maar ook in absolute aan tallen verder achteruit. De Stichting Zeeland vindt dat de bevolking van de klei ne kernen, waar het proces nog te keren is, verdient te weten, wat zij van de over heid heeft te verwachten aan daadwerkelijke steun in de strijd om het behoud en de leefbaarheid van hun dorp. In het bulletin haalt de stichting Overijssel als voor beeld aan, waar de plaatse lijke belangengroeperingen zich aaneengesloten hebben in de Vereniging voor kleine kernen."Mogelijk vindt dit navolging in Zeeland en is het voor een aantal kleine kernen nog niet te laat", al dus de stichting Zeeland. De plaatselijke verenigin gen of comités die belang stelling hebben voor meer contacten met andere groe peringen kunnen onder meer terecht bij de Landelijke ver eniging voor Kleine Kernen, Maliebaan 22, Utrecht, 030-331535. WOONT U IN DIT GEBIED Dan behoort De Scheldebode iedere week UITERLIJK WOENSDAGAVOND in de brievenbus te zitlen Waarschuwt U ons a.u.b. als U ons blad met regelmatig of te laat ontvangt Tel 01184-19910 OOST-SOUBURG - Het Politiek Kaffee De Zwaan heeft het onderwerp emanci patie nog een keer op de lijst gezet. Vrijdag 9 maart kunnen voor- en tegenstanders van de emancipatiebeweging in het wijkgebouw aan de Kromwe- gesingel lb over hun opvattin gen praten. Er komen twee sprekers. De een zegt: „Ik word kriebelig van dat gedoe", de ander zegt: „Dat bewijst dat we alle reden hebben om door te vechten". De avond begint om negen uur.

Scheldebode | 1979 | | pagina 1