Goed licht voor planten .Vage I beschermer m Familieboot Oriënt Nederlandse huisvrouw kampt met gewetensconflict ZO GEMAKKELIJK IS KLEIR- VERGROTEX SPIEGELREFLEX MET IXGEROLW- DE MOTORWIXDER Isolatie-pakket Is er dan niemand op wie je kunt rekenen als je wilt leren lezen en schrijven in een land waar 90% van alle ouders analfabeet is? Jazeker Op Gast aan Tafel Kwarktaart saronno deelnemers. KUNSTGRAS ABC 1979 Schoen/sok als combinatie in Ook laarzen in de lente VEEL MOGELIJKHEDEN MET ONDER REQAKTIE VAN UA HAMEL PETER GONS. CONSUMENTEN GIR0100200 DIEN HAAG t-e. i Vroeger was het zelf ma ken van een vergroting van een kleurenfoto een moei lijk karwei. Het kostte veel tijd en materiaal om een goed resultaat te bereiken. De laatste jaren zijn er veel nieuwe hulpmiddelen op de markt gekomen, waardoor zélf kleurvergrotingen ma ken nu binnen bet bereik is gekomen van de foto-ama teur. Een van die hulpmid delen is de drum, een prak tische „donkere kamer in het klein". Daarin wordt het belichte papier ontwik keld met behulp van spe ciale vloeistoffen. Wie meer wil weten van deze nieuwe boeiende hob by kan een mini-cursus aanvragen, waarin wordt verteld hoe je van kleuren dia's en -negatieven ge slaagde vergrotingen kunt maken. Deze cursus wordt u toegezonden als u 5,- aan postzegels in een enve lop doet met uw naam als afzender en op de voorzijde van de envelop „Minicursus Kleurvergroten". Adres seer de envelop aan: Stich ting Amateurfotografie - Singel 32 - 1015 AA Am sterdam. De meest gewilde camera van de jaren '70 is het type dat bekend staat als eenoogspie gelreflex. Camera's die zo zijn gebouwd dat men in feite „door de opnamelens" naar het motief kijkt, camera's waar van het objectief uitwisselbaar is. Toestellen die het mogelijk maken om zowel macro-op namen te maken van zeer klei ne objecten, alsook wild en vo gels op grote afstand te foto graferen met een telelens. Het uitrustingstuk dat deze camera volledig perfectioneert is de motorwinder, het moto risch filmtransport. Met dit vernuftig systeem kan men, snel achter elkaar een reeks opnamen maken van bepaalde gebeurtenissen, doordat het met de hand doordraaien van de film vervalt. De door een batterij aangedreven, trans portmotor neemt dat werkje over. Het nadeel van deze mo- torwinders bleek te zijn, dat de van huisuit al zware en vaak logge camera's nog forser wer den. De constructeurs van Koni- ca, meenden dat er een oplos sing was. Zij bouwden een compacte eenoogspiegelreflex, met volledig automatische be lichting en zagen kans de mo torwinder gewoon in het toe stel te bouwen. Uiteindelijk ontstond een camera die nau welijks groter was dan een ge wone z.g. oogzoekerklein- beeldcamera. Een toestel datje probleemloos in een hand kunt houden. Na weken van typisch weer voor de wat stoerdere laars, breekt duidelijk de tijd weer aan voor een wat lichtvoetiger laarstype. Slanke vorm en ho ge hak horen daarbij. Ritsloze schachten met een ruimer in- schot, een soort rijlaars waar van de schacht iets op de voet terugzakt. Ietwat nonchalante types, hetgeen nog eens wordt geac centueerd door de teruggesla gen kap. Daarmee is overigens de lengte van de schacht wel te variëren. Je kunt ermee spelen, b.v. via de pantalon, die erbij wordt gedragen. Sneeuw en ijs zijn van de straten. Het onderwerk van de laars kan daardoor wat ele ganter blijven dan dat op glad de stoepen en wegen mogelijk is waarop een profielzool beter past. Het leren zooltje en de slanke, hoge opbouwhak krij gen daardoor weer een kans. De pantalon - strak en evt. in de wijde schacht weg te stop pen, maar ook strak vallend over de laars mag best - speelt in de nadagen van deze winter nog een bealngrijke rol. Architecten en interieur ontwerpers werken graag met planten binnenshuis om trap penhuizen, gangen, kantoor tuinen, zitjes en blinde muren een vriendelijk en levendig aanzien te geven. In de prak tijk blijkt echter dat de planten op de plaatsen staan waar een normaal plantenleven door gebrek aan daglicht vrijwel onmogelijk is. Afgezien van het feit dat een kwijnende plant een treurige aanblik biedt en net het tegenoverge stelde effect geeft van wat men bedoelde, wordt het onder houd van de vaak kostbare plantenbakken (hydrocultuur e.d.) door het regelmatig ver vangen van de planten een zeer kostbare zaak. Extra licht op de planten kan een uitkomst betekenen. Er blijkt echter nogal eens wat misverstand te bestaan over het soort licht of het type dat nodig is voor plantenbelich- ting in interieurs van kanto ren, winkels, bankgebouwen, hotels en woningen. Hoewel het verlichten van planten bakken een aantrekkelijk ele ment in een interieur kan zijn, een oplossing voor het gezond houden van de planten is het niet. Daar is meer voor nodig dan een gloeilamp omdat het geen kwestie is van verlichten maar van een ondersteunend be lichten. Ondersteunend omdat het een gezonde groei door as similatieprocessen (d.i. het vormen van voedingsstoffen uit lucht en water met licht- energie) bevordert. De menglichtlamp MLR 160 W van Philips heeft niet alleen een flatterende uitwerking op de kleurnuances van planten, maar bevordert ook de assi milatieprocessen die nodig zijn voor een gezond plantenleven. De samenstelling van de uitge zonden lichtenergie is bij deze lamp namelijk wezenlijk an ders en is beter aangepast aan de lichtbehoefte van de plant voor de groei, dan bij andere lichtbronnen. De Overheid roept Neder land op tot energiebesparing door middel van het Nationaal Isolatieplan. De huidige barre winterse omstandigheden on derstrepen meer dan ooit de noodzaak van deze maatregel. Daarom presenteert Isover een assortiment isolatieprodukten voor met name woningisolatie onder de naam Hobbisol. Met het Isover Hobbisol iso latie-pakket bestaande uit rollen, zolderplaten en zolder- rollen tracht men te voldoen aan een groeiende behoefte bij de doe-het-zelver naar profes sionele isolatie. Een natuurgazon mag dan mooi zijn, maar het vergt veel en regelmatig onderhoud en uiteraard blijft het een „bui- tengebeuren". Chevron gras is een nieuw product, hetwelk ontwikkeld is door de Interna tionale Chevron-Research. Het is niet alleen lichtecht - dus blijvend groen - maar kan buiten- en binnenshuis wor den toegepast op plaatsen waar een natuurlijk decor de aantrekkelijkheid van de om geving moet verhogen, zoals de omtrek van het zwembassin achter het huis, het dakterras of gewoon het bordes dat met dit probleemloos te leggen ta pijt in één klap opgefleurd kan worden. Trouwens, er zijn talloze plaatsen te bedenken die voor dit immer groene grastapijt in aanmerking komen: keuken, badkamer, sauna, kinderka mer e.d. „Chevron Grass" is namelijk ongevoelig gebleken voor vocht, bacteriën en schimmel. Het is bovendien eenvoudig te reinigen met de stofzuiger of tuinslang en doordat het hoegenaamd geen water opneemt, is het snel droog, wat als erg prettig wordt ervaren wanneer zo'n grasmat bijvoorbeeld-op kam peerterreinen met stoffige of vertrapte grond wordt ge bruiktHet artikel is 200 cm breed, leverbaar in twee frisse tinten groen. De wens om zachte, goed verzorgde handen en nagels te hebben, leeft bij iedere vrouw. Maar het wordt haar niet altijd gemakkelijk gemaakt. Wat dacht u van de uitdrogende werking van onze moderne af- wasmiddelen, of het dagelijks huishouden, dat ook niet bevorderlijk is voor de conditie van onze handen en nagels. Een snelle massage met handcrème of lotion iedere keer nadat U met Uw handen met water in aanraking bent geweest, houdt ze zacht en jong. Een grondige massage voor het naar bed gaan, houdt de huid soepel en veerkrachtig. Momenteel kunnen zwakke nagels eenvoudig bestreden worden. De laatste uitvinding van Max Factor is Stronghold Vinyl Nail Guard. Stronghold is het resultaat van vele jaren research. Stronghold versterkt breekbare nagels, zodat zij de kans krijgen te groeien - en dat alles met één streek van het penseeltje. Max Factor is van mening dat het probleem van zwakke nagels van buitenaf moet wor den benaderd. Stronghold is een sterke bovenlaag, verrijkt met vinyl, die U over Uw na gellak aanbrengt zqdat Uw nagels en speciaal de topjes extra beschermd worden. U kunt Uw nagels er overdag mee bijwerken, waarna de nagellak opnieuw extra glans en be scherming krijgt. Stronghold laat zich gemakkelijk verwij deren met behulp van nagella kremover. ■en jaarboek van het Konaumenten KontaJrt "T ï£<v> Weikè produkten moet je kopen om zoveel mogelijk waar voor je geld te krijgen? Weet u het antwoord op deze vraag? Fabrikanten en winke liers geven informatie, maar die is meestal niet objectief. Als u geen miskoop wilt be gaan, heeft u belangeloze in formatie nodig. Van een in stantie die u niets wil aan smeren. Zo'n instantie is het Consu menten contact. Het KK geeft een jaarboek uit waarin objec tieve onderzoeken staan naar allerlei producten. Dat boek is het Consumenten ABC. Dit jaar verschijnt het voor de ze vende achtereenvolgende maal. Het Consumenten ABC 1979 zet voor- en nadelen uiteen van produkten die veel verkocht worden. Het geeft tips over punten waarop u bij de aan koop van een apparaat moet letten. Het rekent af met fa beltjes en het adviseert over de beste koop. Kortom, het Con sumenten ABC 1979 is een antwoord op reclamepraatjes en verkoopleuzen die uw aan kopen beïnvloeden. Negentien onderzoeken staan er in het nieuwe Consu menten ABC beschreven. Van diepvrieskisten en filmcame ra's tot kwartshorloges en dekbedden. Van radiocasset terecorders en strijkijzers tot slagboormachines en koffie zetapparaten. Naast onder zoeken naar huishoudelijke apparaten vindt u tests van veelverkochte levensmiddelen. Soep, dieetmargarines en hal- varines, bier en ijs behoren tot de onderzochte produkten. In het Consumenten ABC staat wat u het beste kunt kopen. IK:c li kening komt uit een voor- I ii'htingMnap die op iuitu-t" lioo.ui wordt gebruikt om de hei olking duidelijk te maken hoe Ix langrijk het i» om te leren lezen en och rijven. Die zijn bereid een financiële bijdrage te leveren voor de strijd tegen het analfabetisme in Guinee- Bissau. De oorzaak daarvan? Toen Guinee-Bissau in 1974 onafhanke lijk werd, lieten de Portugezen een land achter waarvan ze de land bouw, de gezondheidszorg en het onderwijs schandelijk hadden ver waarloosd. Een uitgebuite bevolking - waarvan 90% analfabeet was! - stond voor de loodzware opgave om helemaal uit het niets een mens waardig bestaan te gaan opbouwen. Door enorme inspanningen is die bevolking er inmiddels in geslaagd de eerste sucessen te boeken in de strijd tegen honger, armoede en analfabetisme. En wel door op eigen kracht een uniek onderwijssysteem op te zetten, waarin leren èn werken hand in hand gaan. Een harde noodzaak, omdat het agrarische Guinee-Bissau te arm is om allen gratis onderwijs te laten volgen zo als bij ons. Door bijvoorbeeld 's morgens op her land te werken en 's middags te leren, dragen de leer lingen nu zelfbij aan de kosten van hun onderwijs. Terwijl ze bovendien op die manier meewerken aan de wederopbouw van hun land. Door de geweldige inzet van de bevolking blijkt die onderwijsaan pak op steeds meer plaatsen succes te hebben. Maar die opzet kon niet van de grond komen voordat onder andere financiële bijdragen uit Nederland het de jongeren in Guinee-Bissau mogelijk hadden GOES - Ook dit jaar heeft de ontwerpafdeling van Beekman Boten Goes niet stil gezeten. Op stand 298 van de Hiswa te Amsterdam is de Oriënt 580 te zien met een geluidsisolerende motorkap voor buitenboord motor. Ingelamineerde schuimplaten brengen het aanzienlijk terug. Doordat de ruimte bij de motorbun niet meer open is, is de minimale hoogte in de kuip aanzienlijk verhoogd, wat de veiligheid, vooral voor kinderen, verbe tert. De Oriënt 580, een familie boot van 5.80 m lang en 2.45 m breed wordt, evenals bij de in troductie van vorig jaar, in 1979 geleverd met cabriolet-; kap, veiligheidsglas, kussens, gordijnen, 2-pits gaskomfoor, een brandblusser, wasbak en nu met motorkap, voor een to taalprijs van 16.900,-. Ook nieuw is, dat de Oriënt dit jaar te leveren is met hekmotor. Met 120 PK/90 KW hydranli- sche trim en r.v.s. brandstof tank komt het geheel op 29.400,- Noviteit is de Olympic 390 dit jaar: de naam en de breedte zijn gelijk gebleven, maar het dek en de romp zijn aanzienlijk vernieuwd; ook is de boot lan ger geworden ten opzichte van het vorige model. Vernieuwde kennis heeft de romp nog ge schikter gemaakt voor toeren en skiën. Door het gescheiden drijfvermogen met extra ver sterkingen wordt een nog gro tere vormvastheid en veilig heid verkregen. V- vormige romp en dek zijn vervaardigd uit gewapend polyester en we gen 190 kg. Half verzonken handgrepen verhogen de vei ligheid op het dek van deze 3.90 m lange en 1.60 m brede motorboot, die voldoende zit gelegenheid en ruimte om te zonnen biedt aan vier perso nen. Ook is er voldoende bergruimte voor dekzeil, tank, accu, stootwillen, ski's en ba gage. Het windscherm is van zonwerend glas en alle metalen zijn oxide bestendig. De bouw en vorm van de romp laten een motorvermogen tot 50 PK kortstaart toe, maar voor toe ren is veel minder al voldoen de. De boot kost 4.450,- en is te krijgen in diverse kleuren. Voor het maken van een smakelijke kwarktaart is het niet nodig een oven te gebruiken. Benodigdheden voor de taartbodem: 250 gram bitterkoek jes, 3 eetlepels sinaasappeljam of marmelade, 3 eetlepels Amaretto di Saronno, 3 eieren, 200 gram witte basterdsuiker, 2 doosjes (c.a. 450 gram) kwark, 4 eetlepels Amaretto di Sa ronno, 2 sinaasappelen, 8 blaadjes witte gelatine, om te gar neren: 2 bananen, Vi citroen. Bekleed een springvorm met een doorsnede van 24 26 cm met folie, of vet de vorm in met wat zachte bo ter. Snijd of hak de bitter koekjes fijn. Roer de likeur door de jam of marmelade en meng het door de fijnge maakte bitterkoekjes. Leg het mengsel op de bodem van de vorm, verdeel het zo ge lijkmatig mogelijk en strijk het glad. Klop de eierdooiers met de suiker en de likeur schuimig. Boen de snaasap- pelen goed schoon en rasp de schillen zo dun mogelijk af. Klop het snaasappelrasp en de kwark beetje voor beetje door het eierdooiermengsel. Week de blaadjes gelatine in koud water. Pers de sinaas appelen uit en verwarm het sap. Neem het pannetje van de hittebron en los er al roe rende de uitgeknepen ge weekte blaadjes gelatine in op. Giet het warme vocht bij de kwarkmassa. Roer alles snel door elkaar en spatel er tenslotte de stijfgeslagen ei witten door. Vul de vorm met het luchtige mengsel. Strijk het oppervlak zo glad moge lijk en laat de taart geduren de 6 uur in de koelkast op stijven. Gameer de taart met plakjes banaan die voordat ze op de taart gelegd worden, met citroensap (om het ver kleuren tegen te gaan) moe ten worden besprenkeld. In- plaats van partjes banaan ,kan men ook met partjes si naasappel, mandarijntjes uit 'blik en/of blaadjes chocolade de taart gameren. gemaakt om landbouwgereedschap te kopen. Pas daarna konden ze gaan werken om te leren. Die nood zaak van financiële bijdragen bestaat nog steeds. Omdat op nog veel meer plaatsen in Guinee-Bissau jongeren landbouwgereedschap moeten kunnen kopen om zo aan hun eigen onderwijs te kunnen werken. En omdat ook projecten moeten worden opgezet om de ouders van die kinderen te leren lezen en schrijven. Daarom is het nodig dat ook in 1979 mensen mee doen met de Gast Het Voorlichtingsbureau voor de Voeding in Den Haag veronderstelt dat de Neder landse huisvrouw vaak in een gewetensconflict verkeert, ofschoon niet iedere huis vrouw dit ook als zodanig er vaart. Zij moet bewust of on bewust dagelijks een keuze maken tussen de bereiding van een „lekkere" of een „gezon de" maaltijd. In de praktijk blijkt het bij zonder moeilijk te zijn de voe dingsgewoonten van een volk te veranderen. Toch is die noodzaak tot verandering door de zogenaamde „Welvaarts ziektes" sterk aanwezig. Er is sprake van onvervoeding. Sui kers en vetten worden betiteld als boosdoeners. Op het gebied van de voeding dient de nieuwe soberheid zich aan. Het besef dat teveel consumeren niet goed is gaat gepaard met het stellen van hogere kwaliteits eisen. De belangstelling voor de voeding neemt toe maar het accent komt vooral te liggen op natuurlijke ingrediënten. Een oude Nederlandse zegswijze luidt: „Lekker is maar een vinger lang" Fijn proevers zullen beamen dat „met mate" eten het genieten ten goede komt. De gezellig heid behoeft daar niet onder te lijden. Onderstaand recept ontwik keld door culinair publicist, Hans Belterman is een goed voorbeeld van een lekkernij, die ook nog gezond is. De schoen op deze foto is trouwens van een model, dat tussen de moccassin- achtige pump en het korte laarsje ligt. Er zijn al diverse namen voor bedacht. Een ervan is de pageschoen. Een stukje vormgeving, dat wat weg heeft van het schoeisel op Middeleeuwse prenten met een hoogoplopende hiel- en frontpartij. Vandaar de naam. De ontwerper overigens paste in dit schoentype wel geheel de vormgeving van vandaag in: slanke neus, slanke en hoge hak. In dit geval overigens behoorlijk hoog, nl. wel zo'n 9 cm. De instap is vereen voudigd door de flap op de voet via een elastieke inzet aan de zijkant met de rest van de schoen te verbinden. De schoen is geheel uit leer gemaakt, heeft een leren zool terwijl de erg slanke en hoge hak werd omkleed met leer in dezelfde kleur als de schoen. Het op de enkel teruggerolde sokje lijkt deze winter te gaan overleven. Mode makers tenminste verwachten, dat de jongere en modebewuste vrouw dit on derdeel van de outfit in ere zal houden. Het is in ieder geval een element, dat geheel past bij de accentuering van het been tussen de schoen en de nog steeds lang gedragen rokmodc.

Scheldebode | 1979 | | pagina 17