VERBOUWING KAN DE PIEK UIT IMPASSE HELPEN Monique Weijters in ,,'t Weeskind" Komend weekeinde Komponistenportret van Xenakis Voorlichting vervangende dienstplicht V alkenisse wil geen woningwet woningen verkopen Emancipatie in Politiek Kaffee De Zwaan Outcast in Domburg Achterstand m the ate r voo r stellingen Terminus Vijfde mars Vijver- vreugd Rolling Thunders in Midgard Openbare vergadering Coördinatieorgaan in teken van inrichting Deltawateren C.P.J. viert jaarfeest in Middelburg Tonnen aan no ta's. Geluidshinder Povertjes Boetseren Salaris De Drie zusters uitverkocht Klachten over onderhoud in Bossenburgh „W. —LULIjUUL »/->!» »V WLIIOUnd IVI/-V/-»n I 13/3 Jongerencentra De Pieken De Beuk niet blij met gemeentelijk beleid MIDDELBURG/VLISSINGEN - Het gaat al 'n tijdje niet best met twee jongerencentra in Middelburg en Vlissingen. Het Vlis- sings Ontspannings Centrum „De Piek" aan de Hellebardier- straat mist al anderhalf jaar de „spil waar De Piek om draait", namelijk de concerten. De gemeente Vlissingen heeft het optre den van groepen daar verboden naar aanleiding van enkele klachten over het keiharde concert van Eddy and the Hot Rods in januari '77. Zoals uit een enquête van de VSC-jongeren blijkt, willen de meeste Vlissingse rock- en popliefhebbers dat De Piek weer concertruimte wordt. Om een beetje aan die behoefte tege moet te komen, heeft De Piek laatst een concert in het Vrijetijds centrum voor Jongeren „Open de Beuk" aan de Herengracht in Middelburg moeten geven. Dit concert, van Freddy Fingers Lee, was ook voor de bezoekers van De Beuk het eerste normale concert dat dit jaar te horen was. De Beuk heeft dit jaar na melijk moeten volstaan met benefietsconcerten van Zeeuwse groepen. De opbrengt diende voórnamelijk om be lastingschulden te vereffenen. Medewerkers van beide jon gerencentra vinden dat de bei de gemeentebesturen er de oorzaak van zijn dat een grote groep jongeren hun eigen mu ziek nu amper meer kan horen. Bovendien vinden zij de ge meente een slechte huisbaas. Klachten worden nauwelijks of helemaal niet verholpen. Als Drukte bij het Piekco-ncert van Freddie Fingers Lee in de Beuk. MIDDELBURG/GOES - Op dinsdag 13 maart houdt de Stichting Zeeuwsch Coördi natieorgaan voor Natuur-, Landschaps- en Milieube scherming, zoals de officiële naam luidt, een openbare ver gadering. Het huishoudelijke gedeelte van de vergadering begint om halfacht in hotel „Du Com- MIDDELBURG - Op don derdagavond 8 maart wordt in het jongerencentrum Midgard, Kuiperspoort 12 in Middel burg een voorlichtingsavond gehouden over militaire dienstplicht. Een werkgroep van gewe tensbezwaarden tegèn mili taire dienst wil tijdens deze avond informatie geven over het in dienst gaan en de moge lijke alternatieven. Er zal een film worden vertoond over het leven in het leger. Een erkende gewetensbezwaarde zet uiteen wak een dienstplichtige kan doen om in aanmerking te ko men voor vervangende deinst. Daarna is er gelegenheid om over deze zaken van gedachten te wisselen. De avond begint om acht uur. merce, Loskade 1 in Middel burg. Na bespreking van het jaarverslag, de exploitatiere kening over '78 en de uitrei king van de Milieuprijs 1978 begint om kwart voor negen een voordracht van ir. M.J.H.P.Pinkers. Hij is hoofd van de afdeling Grevelingen- bekken van de Rijksdienst voor de IJsselmeerpolders. Pinkers zal praten over „Plan vorming voor bestemming, in richting en beheer van Delta wateren; op zoek naar een be ter evenwicht." Op het ogenblik werkt Pinkers een groot deel van zijn tijd voor de inrichting van de Oosterschel- de. Belangstellenden zijn zo wel op de vergadering als bij de voordracht welkom. MIDDELBURG - De afdeling Middelburg van de Christelij ke Plattelands Jongeren (C.P.J.) viert vrijdag aan staande het jaarfeest. Deze keer gebeurt dat in de aula van de Klarenbeek L.T.S. aan de Generaal Eisenhowerlaan 25 in Middelburg. Leden en donateurs van de vereniging kunnen kijken naar het blijspel „Hartjes aan 't Spit" dat door eigen leden ge speeld wordt. Tevens staat een verloting en als sluitstuk een disco op het programma. De avond begint om kwart voor acht. GOES - In Galerie ,,'t Weekind zal er van zaterdag 3 maart t/m zaterdag 31 maart een expositie worden gehou den van het werk van Monique Weijters, Dit bestaat uit decoratief fijn penseelwerk op papier. Als motief dient in veel gevallen een Zeeuws aandoend landschap, uitgewerkt in gestyleerde vormen met op bijna elk werk een vogel. Dé vogel, want het is niet een speciale vogel. Monique Weij ters: „Ik heb de algemene verschijningsvorm van de vogel genomen en er mijn vogel uit gemaakt. Net als de bomen, het gras, alles wat op mijn werk voorkomt, mijn bomen, mijn gras zijn geworden. „Haar motto is: Watje ziet ben je zelf". Het werk van Monique Weijters geeft blijk van haar bewondering over haar natuurlijke omgeving. Openingstijden van de Galerie 't Weeskind: dinsdag t/m zaterdag van 10.00 tot 17.00 UUR of na telefonische af spraak 01106-1947. VALKENISSE - De gemeente Valkenisse wil geen woningwetwonin gen verkopen. Er is een regelmatige behoefte aan goedkope huurwoningen. Daarom stellen B. en W. de raad voor een beleids nota goed te keuren om de honderdveertig woning wetwoningen in de ge meente de komende drie jaar als woningwetwo- ningen te handhaven. Tot begin 1979 was het aan de gemeenteraden om al dan niet toestemming te ver lenen voor de verkoop van woningwetwoningen. Onder druk van het par lement heeft de staatsse cretaris van Volkshuis vesting en Ruimtelijke Ordening besloten dat dit voortaan alleen nog maar kan als dit overeenstemt met een door de gemeen teraad vastgestelde be leidsnota. Zo'n nota wordt voor een periode van drie jaar vastgesteld. De raad van Valkenisse bespreekt het voorstel vandaag. OOST-SOUBURG - Het Politiek Kaffee De Zwaan heeft het onderwerp emanci patie nog een keer op de lijst gezet. Vrijdag 9 maart kunnen voor- en tegenstanders van de emancipatiebeweging in het wijkgebouw aan de Kromwe- gesingel lb over hun opvattin gen praten. Er komen twee sprekers. De een zegt: „Ik word kriebelig, van dat gedoe", de ander zegt: „Dat bewijst dat we alle reden hebben om door te vechten". De avond begint om negen uur. DOMBURG - Aanstaande vrijdagavond speelt de Wal- cherse rockformatie „Outcast" in soos Tarantula in Domburg. De groep bestaat uit Arie den Hoedt, zang en gitaar; Barend Stein de Jong, basgi taar; Danny van Belzen, solo gitaar; Harold Overwijk, drums. De avond begint om acht uur. voorbeeld mag gelden dat het regenwater zowel in De Piek als in de Beuk na veel tele foontjes nog steeds de gebou wen binnenkomt. De projectleider van De Piek, Rob Frank, vindt dat dit centrum nu eigenlijk amper meer als jongerencentrum dienst doet. Als we concerten geven, komen er veel meer mensen binnen. Zij raken aan de praat en gaan zich in andere zaken verdiepen die in De Piek spelen. Dan is het ook veel meer wat het moet zijn: een ontmoetingscentrum"Om de ze onbevredigende gang van zaken een zet in de goede rich ting te geven, hebben bestuur en medewerkers van De Piek een nota uitgebracht. Daarin zetten zij de problemen op een rij en komen met de mogelijke oplossingen. Hun uitgangs punt daarbij is dat De Piek door moet draaien, omdat er grote belangstelling is voor een dergelijk centrum en omdat er in Vlissingen verder geen open jongerencentrum bestaat. Rob Frank: „Wat accommodaties betreft, zijn er in Vlissingen talloze nota's naar de ge meente toe uitgebracht. Dat heeft tonnen gekost, maar er is niets gebeurd. Ook voor de mensen die hier werken is er zoals het nu draait, amper per spectief. De gemeente moet duidelijkheid verschaffen, niet zo half-half doen". In de nota wordt allereerst een oplossing voor het contract met Skol gegeven. Deze bier brouwerij heeft een jaarlijkse zware bierafname bij het jon gerencentrum bedongen. Deze verplichting vormt een bedrei ging voor alle activiteiten in De Piek. In de nota ziet men dan ook als enige oplossing het opheffen van de Stichting Vlissings Ontspannings Cen trum, zodat de claim van Skol vervalt. Vervolge/is kan dan een nieuwe stichting worden opgericht. De vrees bestaat wel dat dan minder makkelijk subsidie gegeven zal worden. Om geluidshinder voor om wonenden te voorkomen is de beste oplossing volgens de nota een verbouwing van het ge bouw in de Hellebardierstraat. Verbouwing is overigens al eerder ter sprake gekomen, maar de gemeente Vlissingen wilde er toen niet aan. In '77 had de Piek een voorstel tot verbouwing ingediend. Een jaar later antwoordde de ge meente dat dit plan te duur zou worden. De huidige plannen komen op twee en een halve ton en zijn zo'n ton goedkoper als het vorige. Een goede ge luidsisolatie en een kleine uit breiding van het gebouw zijn de belangrijkste onderdelen van dit plan. Als het gebouw weer in goe de staat is, heeft „De Piek" er geen enkele moeite mee als het ook gebruikt zou worden voor buurtactiviteiten en als peu terspeelzaal. Er is nauwelijks andere ruimte in de binnen stad. Na de verbouwing zou den ook de activiteiten kunnen worden uitgebreid. In de nota worden genoemd: maande lijkse concerten van De Piek, aangevuld met concerten door anderen, zoals het V.S.C. Om de maand een jazzconcert. Optredens van kleine onbe kende theatergroepen. Twee maandelijks een optreden van plaatselijke groepen. Het bie den van repetitie-mogelijkhe den voor plaatselijke muzi kanten, zoals de Beuk dat doet. Het beschikbaar stellen van expositieruimten en knutsel- ruimten. •De achterkant van het Beuk-gebouw ramen met hardboard gerepareerd. Evenals De Piek is ook De Beuk zeer ontevreden over het onderhoud van het gebouw. Ed van Beynum, medewerker van De Beuk: „Er wordt volstrekt geen onderhoud gepleegd. Net als in de Piek gaan onder- houdsmensen het dak op, maar je vraagt je af waarom want het blijft lekken". Lekkages, scheuren in de vloeren, hard board voor de ramen zijn het resultaat van het slechté on derhoud van de huisbaas, de gemeente. Het gebouw is ook zeer povertjes ingericht. De verwachte investeringssubsi die van het ministerie van CRM na de verhuizing naar de Herengracht kwam niet. Be zoekers komen in een bijna leeg gebouw; het weinige dat er staat is van goedgevige Mid delburgers. Schulden spelen ook De Beuk al jaren parten. Om het in de hand te houden nam de ge meente de administratie in ei gen beheer. Een andere mede werker, Willem de Kramer, doet uit de doeken dat de schuld in die tijd juist toenam. „Nu had je de merkwaardige situatie dat de instantie die ons geld gaf, dat zelf via de admi nistratie bijhield en dat ook weer zelf controleerde. Als je geld vroeg voor een concert, dan kreeg je dat niet, dan zei den ze ga maar boetseren of zo. Ondanks dat kwamen we dus toch in de schulden. Het gaat pas goed sinds we de ad ministratie weer bij de ge meente weg hebben. Dat is sinds 1 januari vorig jaar. We hebben dat jaar aan alle lo pende verplichtingen voldaan en daarbij nog 'ns twaalfdui zend gulden ingelopen". De Kramer noemt enkele voor beelden van voor De Beuk on begrijpelijke administratie uit de tijd van het gemeentelijke beheer." In 1975 en 1976 trok de gemeente 5.600 gulden uit voor administratiekosten. Wij dachten aan een bedrag van 1.500 gulden. Maar, en nu komt de grap, in de eerste ne gen maanden van '77 had de gemeente er maar 634 gulden voor nodig. Wie verklaart dat verschil? Voor de organisatie hadden wij totaal 5.545 gulden te besteden in die drie jaren. Dat betekende dat wij in '75 noch in '76 ook maar iets aan publiciteit zouden hebben kunnen uitgeven". De schulden drukken het aantal activiteiten in De Beuk sterk. Waar andere jongeren centra het verworven geld in nieuwe activiteiten stoppen, kan De Beuk dat niet. Van het geld dat bijvoorbeeld vorig jaar overbleef, moesten schul den worden afbetaald. Het ge volg van het geldtekort is geen normale concerten, aldus van Beynum". Sinds januari heb ben we nu acht benefietscon certen moeten geven om de belasting tevreden te stellen. Concerten van voornamelijk Zeeuwse groepen, die natuur lijk ook liever voor geld spelen. Maar ons bestaan is voor deze groepen van levensbelang: ze kunnen hier oefenen en optre den". De gemeente stopt te weinig geld in dit jongerencentrum, menen medewerkers. Het is zelfs zo erg dat de projectleider al een paar maanden zonder salaris zit. Willen de Kramer: „De gemeente en CRM geven beide 50 procent van het geld dat naar het vrijetijdscentrum gaat. Van die helft kan de ge meente weer 80 procent terug krijgen van CRM. In feite komt dat erop neer dat de gemeente maar voor 10 procent van het hele bedrag opdraait. Dat kwam voor vorig jaar op rond 12.000 gulden. Maar daarvan vraagt de gemeente direct weer de huur terug, een bedrag van 17.000 gulden. Zoveel stopt de gemeente er dus niet in, als je nagaat dat er ook weinig aan onderhoud gebeurt". MIDDELBURG - In de serie componistenportretten van Jeugd en Muziek zal het komend weekeinde aandacht worden besteed aan Iannis Xenakis. De NOS-radio zal de uitvoering vanuit het Middelburgse Kuiperspoorttheater rechtstreeks uitzenden. Het concert begint zondag om halfvier met een werk van Brian Ferneyhough uitgevoerd door Frank van Koten op hobo en Geoffrey Madge op piano. Dan volgt een serie composi ties van Xenakis, waaronder Eonta. Dit wordt gespeeld door Madge en het Belgisch Koper ensemble. Geoffrey Madge is van mening dat deze indrukwekkendste compositie van de laatste jaren elk jaar zou moeten worden uitgevoerd om meer mensen met dit werk vertrouwd te maken. Het is inmiddels al drie jaar geleden dat Eonta in Nederland is uit gevoerd. Nu zal het zonder di rigent gebeuren. Xenakis zal bij het concert aanwezig zijn. Nu afloop zal hij in discussie gaan met Madge. „Het is bijna een schande dat er in Zeeland zo weinig wordt uitgetrokken voor de podiumkunsten. In het seizoen is twee voorstellingen per week zeker niet overdreven", aldus J. de la Mar, directeur van de Stichting Cultuur spreiding Zeeland. Cijfers tonen die achterstand in thea tervoorstellingen voor wat Middelburg betreft duidelijk aan. Meppel, een stad met 20.000 inwoners, de dorpen meegerekend 45.000, komt aan 67 theatervoorstellingen. Winschoten, 20.000 inwoners met de dorpen 50.000, biedt zijn inwoners 86 voorstellingen. Middelburg, een stad van 37.000 inwoners en een regio van meer dan 100.000, komt niet verder dan 20 tot 25 voorstellingen. De la Mar: „Het is misschien redelijker een conservatie ve gemeente met Middelburg te vergelijken, maar zelfs dan zijn we ver in het nadeel. Hoogeveen, 42.000 inwoners, 100.000 met het gebied rondom de stad, weet toch altijd nog 66 voorstellingen te brengen". De vraag is groter dan het aanbod. De ZVU-werkgroep heeft aan het begin van het seizoen vaak nee moeten verkopen, zo groot was het aantal inschrijvers voor de theatervoorstellingen. Het ge volg van de grote belangstelling was wel dat er meer geld in de kassa kwam dan verwacht. De voorj aars aanbieding van zes extra voorstellingen is daaraan te danken. Mocht U iets te vieren hebben (wij verzorgen Uw party op maat) gewoon even (01100) 13132 bellen Desgewenst komt onze hostess bij u aan huis voor een vrijblijvend advies! Maandag t/m vrijdag gehele dag geopend. Zaterdag en zondag vanaf 16.00 uur. HOTEL RESTAURANT CAFE t o. station GOES- Tel. 01100-27501 Lid Holland Tourist Hotels MIDDELBURG - De Drie Zuster,' het toneelstuk van Anton Tsjechow, dat maandag 12 maart in de schouwburg te zien is, is uitverkocht. Wie nog een kans wil wagen om het Pu- bliekstheater in actie te zien, kan terugontvangen kaarten aan de zaal kopen vanaf zeven uur. MIDDELBURG - Aan staande zaterdag wordt voor de vijfde achtereenvolgende maal de Vijvervreugdmars ge houden. Vanwege dit lustrum zal de padvindersdrumband uit Middelburg de wandelaars op de vijf en tien kilometer een gedeelte begeleiden. Iedereen kan aan deze mars meedoen, omdat er zowel korte als lange afstanden kunnen worden gelopen. Voor drie gulden vijftig kunnen liefheb bers inschrijven op de vijf, tien, vijftien of vijfentwintig kilometer. Deelnemers krijgen na de tocht een medaille, groe pen een herinnering. De start van de vijfentwintig kilometer valt tussen twaalf en één uur, de vijftien kilometer om halftwee, de tien en vijf ki lometer om twee uur. Start plaats is het gymnastieklokaal van Vijvervreugd in Middel burg. MIDDELBURG - Aan staande zaterdag is in het jon gerencentrum Midgard in de Kuiperspoort bewerkte rock en roll te horen van de Amster damse groep Rolling Thun ders. De groep wil zich niet voor doen als een pure rock-&-roll- band. De twee solo-gitaristen van de groep spelen sterk con trasterend; de ene heeft een stijltje k la Chuck Berry, de ander zoekt het wat meer in heavy klinkende bewerkingen van de nummers van de klas sieke helden, vermengd met invloeden uit de zestiger jaren. Het gelu'd wordt bovendien nog gemengd met bluesinvloe den. Het concert begint om negen uur, de toegang is vier gulden. VLISSINGEN - „Daar van uw zijde op herhaaldelijke te lefonische klachten in verband met de woningen in de wijk Bossenburgh niet is gerea geerd, hebben ondergeteken den besloten u ditmaal schrif telijk van hun grieven op de hoogte te stellen". Dit schrijft het Wijkcomité Volkshuisvesting in Vlissin gen. Achtenzeventig mensen hebben de brief van het wijk comité ondertekend. Er is sprake van klachten als lekka ges, slechte isolatie, grote kie ren onder de deuren evenals onder de balken in de twee kleine slaapkamers, onvol doende verwarming en kapotte aanrechten. Twee van de door het comité bezochte mensen zijn met de tekst op de brief aan de woningbouwvereniging niet akkoord gegaan. i

Scheldebode | 1979 | | pagina 13