Voor 90 procent zeker dat ik ga stoppen99 Stukje dijk moet blijven Stichting Europa Kinderhulp zoekt gastgezinnen Keetie van Oosten-Hage: Kinderen van zes tot twaalf kunnen met SKW op zomerkamp Poëzie Hardop Gezongen" in Vestzaktheater Uniek Record Balen Kosten uc SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 14 FEBRUARI 1979 KLOETINGE - Het zit er dit jaar echt in dat Keetie van Oosten-Hage haar succesvolle wieier carrière gaat afslui ten. De meervoudige wereld en nationale kampioene te vens werelduurrecordhoudster heeft al eerder plannen in die richting gehad en besloot dan later toch weer door te gaan. Het is allemaal bekend, maar nu schijnt het afscheid van Keetie toch definitief te worden. VLISSINGEN - Ook dit jaar organiseert Kluphuis Het Buut van het SKW weer zomerkampen. Deze keer worden de tenten opgeslagen in Galder, een dorpje in Noord-Brabant aan de rand van de bossen. Het is voor negentig pro cent zeker dat dit mijn laatste seizoen wordt", maakt ze glimlachend bekend. De ja renlange vaandeldraagster van de Nederlandse dames REIMERSWAAL - Dit stukje dijk in de gemeente Reimerswaal mag niet worden afgegraven. Het provinciaal bestuur van Zeeland heeft de bezwaar schriften die tegen de ont- gronding^plannen waren ingediend ter harte geno men. Zij besliste dat de b.v. Grondbezit uit Zaam- slag, die de vrijkomende grond wilde gebruiken voor het verzwaren van dijken, can het stukje dijk - dat2b0 meter lang is - af moet blijven. Volgens het provinciaal bestuur is het stukje dijk van cultuurhistorisch, natuurwetenschappelijk en Landschappelijk be lang. De combinatie van dijk, graslandjes en weel Poëzie Hardop Gezongen heet hei programma. De regie in in handen van Huub Ooster huis. De gedichten zijn op mu ziek gezet door Antoine Oo- men, een pianist met een in Amsterdam genoten conser vatorium-opleiding. Deze in '45 geboren componist kreeg in 1969 de Elisabeth Evertsprijs en in 1975 de Johan Wage- naarprijs. Enkele jaren is hij begeleider en componist ge weest bij de cabaretier Sieto wielrensport, die dit jaar de dertig kruisjes bereikt, vindt het zo zoetjesaan welletjes. Keetie, die straks aan haar 14e seizoen begint realiseert geeft het geheel extra be tekenis aldus het provin ciaal bestuur. SANIBOUTIOUE EN KEUKENSTUDIO Voor de doe het zelver Voor diegenen die zelf hun keuken, badkamer of douche willen bou wen. hebben wij alles in huis. Van badkuip tot de kraan, van de tegels tot de schrootjes, van vaatwasser tot fontein tje, van het keuken kastje tot de afzuigkap, van het pijpje tot alles hebben we inclu sief het advies. Bosschendijk 193 4731 DD Oudenbosch Telefoon 01652-3900 Hoving. In binnen- en buiten land gaf hij vele concerten. Dé laatste twee jaar heeft hij de muzikale leiding van Poëzie Hardop. Twintig liedjes uit het programma zijn op een elpee gezet onder de titel „Voor wie dit hoort". De teksten worden gezongen door Mies de Heer, Henk Batenburgh onder be geleiding van Antoine Oomen (piano). Het programma begint om half negen, organisatie VSC. zich dat zij in haar loopbaan vrijwel „alles" heeft bereikt. Daarom meent ze dat het wei nig zin heeft om nog langer door te gaan. „Lichamelijk kan ik mis schien, prestatiegericht, nog wel drie of vier jaar actief blij ven, maar je moet het ook mentaal en geestelijk kunnen opbrengen", concludeert Kee tie, die haar carrière in 1966 begon. Haar debuut was meteen voortreffelijk. Zus Bella werd weliswaar dat jaar nog natio naal kampioene op de weg maar ook de 16-jarige Keetie toonde haar aanleg voor het wielermétier. Zij stoof name lijk in genoemde titelstrijd als tweede door de finish, werd bovendien kampioene van Ne derland in de achtervolging en eindigde als tweede in het we reldkampioenschap op de weg. Het was het begin van een flonkerende, unieke loopbaan. Want in de daaropvolgende jaren maakte Keetie Hage steeds meer furore. In eigen land werd ze schier onklop- baar maar etaleerde haar grote kwaliteit ook op internatio naal niveau. Als Keetie van Oosten-Hage nu de balans opmaakt kan zij onder andere terugzien op het veroveren van twee wereldti tels op de weg en drie in de achtervolging. Negen keer werd Keetie tevens nationaal wegkampioene en op de ach tervolging incasseerde zij een dozijn nationale titels. Het schittert haar dus voor de ogen wat betreft regen boogtruien en rood-wit-blau- we tricots, maar ook het we relduurrecord dat Keetie van Oosten-Hage vorig jaar op haar naam bracht in München vervult haar met trots. Haar één jaar oudere zus Bella van der Spiegel-Hage - die voordat Keetie aan het forum ver scheen - exceleerde, heeft de successenreeks van haar jon gere zusje nooit met argusogen gevólgd. „Integendeel, ze had er zelfs plezier in dat ik zo aan de bak kwam", stelt Keetie resoluut. Trouwens, de familie Hage is een gezellige, eensgezinde wielerfamilie. Behalve Bella en Keetie zijn ook Heieen en broer Nap op het stalen ros ge klommen. Laatsgenoemde de buteerde vorig jaar als nieu- Dat betekent: gewoon mee draaien met het dagelijkse programma. Als daar toevallig eens een „uitje" bij zit, is dat natuurlijk leuk meegenomen, maar het is zeker niet de be doeling deze kinderen van hot naar her te slepen en ze vol te stouwen met ijsjes en infor matie. Het vorig jaar zijn er zo'n 2600 kinderen uit diverse landen in gastgezinnen door het hele land ondergebracht. Ook voor dit jaar zoekt de regio Zeeland weer gastgezinnen, die voor enkele weken één a twee kinderen willen opne men. Want kinderen, die er hard aan toe zijn om een poosje in een heel andere omgeving te verblijven, zijn er genoeg. In de verschillende landen zijn er organisaties als het Leger des Heils en de kruisstadsbesturen of sociale diensten die zich met de selectie van de kinderen be zighouden. Maar helaas is er weling, wordt in mei van dit jaar 17 en gaat dan automa tisch over naar de junioren. „Hij heeft veel ambitie, maar het is natuurlijk afwachten wat er uitkomt", stelt Keetie nuchter vast. Dat Heieen de top haalt verwacht ze niet. „Zij fietst meer voor haar plezier, maar och het kunnen niet al lemaal kampioenen worden. Trouwens wil je een grote wor den, moet je toch allereerst aanleg hebben dacht ik". Aanleg, dat is ondubbelzinnig bewezen, bezat Keetie van Oosten-Hage in ruime mate. Bovendien ontbrak het haar niet aan ambitie en ze was ook serieus. Overigens bekent Keetie grif dat ze tijdens haar loopbaan, nooit zo'n vast omlijnd trai ningsprogramma heeft afge werkt. „Je weet uiteraard dat je niet wekenlang stil kunt gaan zitten maar echt langdu rig en keihard trainen was er voor mij niet bij. De wedstrij den voor dames over afstanden van pakweg 60 of 70 kilometer vragen dit trouwens niet. Tij dens het seizoen heb ik dan ook meestal genoeg aan een trai ningsritje van een goed uur of anderhalf uur. De wegtraining begin ik zo mogelijk in januari. Drie kwartier is dan de eerste aanzet. De drie laatste maanden van het jaar, het seizoen loopt eind september af, raak ik de fiets echt niet veel meer aan. Ik ga dan meestal wat lopen". Vorig seizoen boekte Keetie van Oosten-Hage een record aantal zegepralen (40). Daarbij zijn dan, behalve de wereld en nationale titel, ook inbegrepen de vier overwinningen die ze in Amerika behaalde. Het was vorig jaar de tweede keer dat Keetie op uitnodiging naar Amerika ging. Bij deze tweede trip naar de States - die zeven dagen duurde - was ze verge zeld van haar zus Bella. „In Amerika neemt de be langstelling voor het dames- wielrennen sterk toe en er zit echt ook wel talent", meent Keetie, die via haar eigen prestaties in de gelegenheid kwam om wat van de wereld te zien. Zij is onder andere ook in Canada en Mexico geweest. De meeste plaatsen waar gekoerst moet worden bereikt de Kloe- tingse echter niet per vliegtuig maar in de auto. „Voor de wie lersport leg ik per jaar wel zo'n 25.000 kilometer af". nog altijd meer „aanbod" van kinderen dan „vraag" van pleegouders. Jeanne de Block-Fenskens uit Kuitaart, Marjan van Amerongen-Dokboral uit Middelburg en Henk van de Scheer uit Goes zijn drie leden van het 15 man sterke regio bestuur, dat de zaak in Zee land gladjes moet laten verlo pen. Henk is voorzitter, Mar jan is secretaresse. Maar die persoonlijke aandacht voor de bestuursleden wordt rigoreus weggewimpeld. „Het gaat niet om ons, maar om de kinderen", aldus Jeanne, die vorig jaar een jongetje uit Duitsland te loge ren had, een leuk contact met de rest van de familie opbouw de en voor dit jaar maar met een de hele familie voor de vakantie heeft uitgenodigd! Henk en zijn gezin krijgen Meestal vergezeld haar man Rien Keetie naar de koersen. Maar ook tijdens de trainings ritjes geeft Rien heel vaak acte de presence. En hiermee is dan tegelijk het fabeltje uit de wereld ge holpen dat Rien van Oosten niet zo happy zou zijn met die wielerbedrijvigheid van zijn vrouw, zoals wel eens is voor gesteld door de boulevardpers. „Ik baal zo zoetjesaan van al die verhalen", ventileert Kee tie, die haar privacy, haar taak als huisvrouw en haar maat schappelijke positie - zij is le rares in handvaardigheid op basisscholen met 18 lesuren per week - uitstekend weet te combineren met haar sport beoefening. Behalve roem en publiciteit in ruime mate bezorgde de sportcarrière van Keetie van Oosten-Hage haar tevens veel populariteit. Door de AVRO werd zij tweemaal gekozen als sportvrouw van het jaar en de drie achter ons liggende jaren werd Keetie dit predikaat te vens toegekend door de Club jaarlijks bezoek van een Gha- nees meisje uit Engeland. „Het is de bedoeling, dat een kind dat eenmaal te gast is geweest, jaarlijks terugkomt, zodat je een bepaalde relatie kunt op bouwen", vertelt Henk, „juist die regelmaat kan een enorme positieve stimulans zijn. Daar om is het ook het beste het eer ste jaar een zo jong mogelijk kind te nemen want de leeftijd van de kinderen ligt tussen de 6 en 12 jaar". De Stichting Europa Kin derhulp is een Nederlandse or ganisatie, die op geen enkele manier subsidie krijgt. Het enige geld dat binnenkomt, komt van donaties. De uitzen dende organisaties nemen eer deel van de reiskosten van de kinderen voor hun rekening, terwijl de gastouders het on derhoud van het kind tijdens de vakantie betalen. De Stich ting is min of meer „geboren' in 1960, toen het Wijkcentrum Tuinstad Slotermeer in Am sterdam zijn vijfjarig bestaan wilde vieren. Men wilde wat doen voor de vluchtelingen er zo werden 59 vluchtelingen kinderen uit Letland voor eer maand bij Amsterdamse vakantie-ouders onderge bracht. Het succes was enorm en langzamerhand groeide de organisatie tot wat die nu is. Het vorig jaar hebben zo'n 150 kinderen in 103 gastgezin nen in Zeeland een heerlijke vakantie gehad. „Als een echt paar zelf geen kinderen heeft, v.an '48 (een groepje oud wielrenners, juryleden en persmensen. Deze unieke, maar ook zeer bescheiden sportvrouw begint straks aan haar laatste seizoen. Een opnieuw belangrijk sei zoen voor haar met in het vooruitzicht de wereldkam pioenschappen wielrennen in eigen land. Een stimulans dus voor Keetie om nog eens té vlammen. Om daaraan gestalte te ge ven is weer een andere zaak. „Er zijn veel factoren die daarbij meespelen", zegt ze. „Een valpartij kan bijvoor beeld je kansen tot nul redu ceren of je meteen uitschake len. Gelukkig heb ik bij een valpartij nooit ernstig licha melijk letsel opgelopen, geen breuk, geen hersenschudding, maar laat ik het afkloppen. Bij het klimmen der jaren word je trouwens wat voorzichtiger. Soms zie ik tijdens een koers jonge meisjes nogal grote risi co's nemen. Dan vraag ik me wel eens af, waarom toch? Prestatiedrang is te waarderen maar het mag nooit ten koste van alles gaan"! RIEN DE JONGE raden we altijd aan om twee kinderen te nemen. Dan heb ben ze nog wat aan elkaar", vertelt Marjan, „overigens kunnen de gastouders zelf het land, geslacht en leeftijd van „hun" vakantiekind bepalen. De talenkennis is namelijk toch heel belangrijk". Ze grin nikt. „Je kunt moeilijk met een woordenboek op de bank gaan zitten om op te zoeken, hoe je zo'n kind op z'n donder moet geven. Je moet je pleegkind namelijk precies zo behande len als je eigen kind. Dat is echt voor alle kanten het beste. Niks geen speciale behandeling oj zo. ledereen moet zichzelf kunnen zijn. Je moet ook geen „dank-je-wel" van ze ver wachten. Sommige kinderen kunnen bokkig en gesloten zijn. Dan kun je aan hun ge zicht niet zien, of ze het leuk' vinden of niet. Hun reactie komt meestal pas naderhand. Ook zijn er kinderen die een hele fantasiewereld opbouwen, omdat ze voor geen goud zou den willen toegeven dat het bij hun thuis minder is. Daar moet je ook even doorheen prikken, want anders krijg je onmoge lijke situaties en een kind, dat constant op z'n tenen loopt. Dan nog kan het gebeuren dat het tussen een gezin en een kind gewoon niet klikt. Daar kan niemand iets aan doen. In zo'n geval maken we gebruik van ons aantal reserve-gezin nen. Mocht het dan nog hele maal niet gaan, dan wordt zo'n kind weer teruggestuurd. Maar dat gebeurt gelukkig maar zelden. Het zijn 3 a 4 kin deren op de 1000". De kinderen worden in het Het zomerkamp voor kin deren van zes tot en met negen jaar is van maandag 6 augustus tot en met vrijdag 10 augustus. Kinderen van tien tot twaalf kunnen van vrijdag 10 tot en met woensdag 15 augustus op kamp gaan. De heen- en te rugreis geschiedt per bus. De kleine reis kost vijfenzeventig gulden, de grote vijfentachtig. Als er meerdere kinderen uit een gezin meegaan, kan er wat de kosten betref t wel wat gere geld worden. De deelnemertjes zijn tijdens het zomerkamp buitenland geselecteerd. Van uit Nederland gaan er mensen naar het land van herkomst om de kinderen tijdens het trans port te begeleiden. De gastou ders komen naar een centraal punt (in Zeeland is dat meestal Goes), van waar de kinderen worden meegenomen naar hun vakantie-adres. „Waarbij je helemaal niet raar moet staan te kijken", merkt Henk van der Scheer nuchter op, „als zo'n kind een lege koffer mee heeft gekregen of een koffer met vuile kleren. Ze hebben het zelfs wel eens meegemaakt, dat een kind alleen maar schoenen in de koffer had (die nog te klein waren ook) en zonder jas aan in de stromende regen stond te wachten, luizen en bedplassen kunnen ook wel eens voorkomen. Maar één ding", waarschuwt hij, „laten de gastouders alsjeblieft geen dure kleren gaan kopen. Want het is niet uitgesloten dat de eigen ouders ze meteen weer verpatsen als de kinderen weer thuis komen. Hou liever een inzameling van gebruikte kleren onder vrienden en fa milie. Daar hebben de kinde ren veel meer aan". Zoiets schrijnt toch. Die kinderen komen een paar we ken naar wat voor hen een soort paradijs moet zijn en moeten dan toch weer terug. „Ik kan me ook best voorstel len, dat er mensen zijn die den ken:1 wat doe je zo'n kind nou aan", zegt Marjan van Ame- rongen heel eerlijk, „maar toch is het goed dat het kind posi tieve ervaringen opdoet. Dat hij ziet dat het ook anders kan. Dat pa niet altijd slaat of verzekerd. De leiding van bei de kampen is in handen van Addy van den Bosse en Gerrie Beks. Liefhebbers kunnen bij hen ook inlichtingen krijgen of zich opgeven. Van woensdag tot en met vrijdag zijn Addy en Ger rie inde middag- en avonduren te bereiken in clubhuis Het Buut aan de Beatrixlaan 2 in Vlissingen, tel. 01184-16223. Zaterdagmorgen zijn zij ook in Het Buut aanwezig. dronken is. Hopelijk blijft van de ervaringen hier in zijn la tere leven iets hangen. De kin deren vinden het bijna ook al tijd geweldig om weer terug te komen". De vakantiestroom komt dit jaar op 30 juni op gang. Dan komt het eerste transport uit Frankrijk met een groep, die tot 25 juli blijft. Het tweede transport uit Frankrijk arri veert op 24 juli en blijft tot 17 augustus. Het transport uit Duitsland arriveert op 23 juli en blijft tot 16 augustus. De Nederlandse kindertjes gaan logeren van 23 juli tot 11 au gustus en de kinderen uit En geland komen van 31 juli tot 21 augustus. Mensen die zo'n pleegkind gedurende een aantal weken een fijne vakantie willen ge ven, kunnen zich in verbinding stellen met de regionaal se cretaresse mevrouw H. van Amerongen, Van Kleffenslaan 21, 4334 HJ Middelburg, tel. 01180-37526, of met de mede werkers mevrouw B. Mooi te Goes, tel. 01100-20052, me vrouw J. de Block te Tuitaart, tel. 01142-485 of de heer J.S. Meijer te Goederee, tel. 01879-2327. Wie zich wil op geven wordt verzocht dat vóór eind februari te doen. „Alle ge zinnen worden persoonlijk be zocht", vertelt Henk van der Scheer nog, „dan worden ze door ons bekeken of ze ge schikt zijn. Meestal wordt door ons als maatstaf genomen, durf je daar je eigen kind aan uit te lenen". Een bed, een bord en veel aandacht en genegenheid, dat is voldoende. En dat is ook wel het minste in dit Jaar van het KindGERDI PREGER VLISSINGEN - In het Vlissingse Vestzaktheater zijn aan staande zaterdag gezongen gedichten te horen van de grote Ne- derlanase dichters uit de laatste eeuw. Poëzie Hardop zingt een avond vol met werk van Andreus, Lodeizen, Nijhoff, Leopold, Gorter van Ostayen, Vroman, Elsschot en Ida Gerhardt. WIE WIL ER DEZE ZOMER 'N BUITENLANDS LOGEETJE? KUITAART - Heeft U uw vakantie al besproken? Lekker met tante Mien naar de Veluwe, met de caravan naar Noorwegen of misschien wel „bakken" in de mensenmassa's langs het Spaanse strand. Wat hebben we het eigenlijk toch goed nietwaar? En we vinden het nog doodnormaal ook. Maar de zomer is gelukkig nog langer dan de twee of drie weken, dat we erop uit trekken. Dan is het misschien best een goed idee om een klein beetje van onze luxe, welvaart en gezinswarmte voor een paar weken te delen met een kind, dat zoiets de rest van het jaar moet missen en de pleziertjes van een vakantie al helemaal niet kent. Het gaat hier om kinderen uit sociaal-zwakke milieus. Kinde ren van gastarbeiders uit ons eigen land of kinderen uit Frank rijk, Duitsland of Engeland (Althans wat de regio Heemland betreft, want in de rest van ons land worden ook kinderen uit b.v. Noord-Ierland ondergebracht). De Stichting Europa Kinderhulp trekt zich het lot van deze kinderen aan en zet jaarlijks een immense organisatie op touw om deze kinderen drie a vier weken vakantie te bezorgen bij een „normaal" goed functionerend Ne derlands gezin.

Scheldebode | 1979 | | pagina 13