ETSEN VAN MARIUS BAUER IN STEDELIJK DE KLOMP VIERT VERJAARDAG MET SAFFRO.V SFMMERFIELD Varende tentoonstelling „Energie anders.... in Zeeland" MELISKERKE BELEEFDE JAARLIJKSE MUZIEKUITVOERING Marathon houdt zevende galgecross SKW houdt gespreks- avonden over gezin Wijkcomité Binnenstad vreest illegale vuilstort team zoekt sponsors PvdA Vlissingen houdt contact avonden Terminus Tragisch Duo in Midgard Zeeland zijspan Een dag uit het leven van Tom Caljouw, zeeloods OE SCHELDEBODE VAN WOENSDAG /^FEBRUARI 1979 205 Een blinde bedelaar. VLISSINGEN - Nog tot en met donderdag 1 maart is in het stedelijk museum aan het Bellamypark in Vlissingen werk te zien van de Haagse oriëntalist Manus Bauer. Hij etste het woelige leven in Egypte, Palestina, Tunis, Algiers, Brits-Indië en Nederlands-Indië. Al in 1888 maakte Bauer, op uitnodiging van een Haagse kunsthandelaar, een reis. Die voer toen naar Constantino pel, de hoofdstad van hei Turkse rijk. Daarna is hij voortdurend in het Nabij en Verre Oosten geweest en zijn kunst week dan ook belang rijk af van wat toen gemeenlijk in Holland werd gemaakt. Jozef Israëls zei aan het eind van de vorige eeuw over hem: „Maar die jongen heeft niet alleen talent, hij is talent. Ik wil al die etsen van hem hebben". De tentoonstelling „Een Hagenaar in het Oosten" werd samengesteld door de Dienst Verspreide Rijkscollecties afdeling Tentoonstellin gen in Den Haag. Tom Caljouw uit Souburg, drieëndertig jaar, is geboren en getogen in de gemeente Vlissingen. Hij kreeg een zee vaartkundige opleiding op de Vlissingse Zeevaartschool. Caljouw voer enkele jaren op Nederlandse, Noorse en Deense koopvaartdijschepen. Sinds 1974 werkt hij als zeeloods bij het loodswezen. Minstens even belangrijk, zo niet belangrijker, is zijn ge zin. Tom Caljouw is getrouwd en heeft drie kinderen. Mijn eerste vaardag. Ik word wakker doordat een van de kinderen in de slaapkamer naast de onze het licht aan doet. Het is nog donker. Ik kijk op de wekker, het is kwart over zeven. De jongste van 1 jaar begint te huilen. De kinderen moeten naar school. Mijn vrouw staat als eerste op. Door het helse kabaal dat nu los breekt, wordt het verder sla pen me onmogelijk gemaakt. Ik beslis om ook maar op te staan. Allereerst ga ik de vrede herstellen tussen de twee oud ste kinderen. Ik vertel ze dat er al oorlog genoeg is in deze we reld, het haalt allemaal weinig uit. Terwijl ik me ga douchen, geeft mijn vrouw de jongste te eten. Als ik beneden kom is het rustig geworden. Ik kijk naar buiten, er ligt nog wat sneeuw, misschien dat er vandaag nog wat bijkomt, de wind zou van nacht gaan krimpen. Eerst zorg ik er nu voor dat de twee oudste kinderen te eten krij gen, waarna ik voor mijn vrouw en mij koffie zet. Ik kijk in de gang, de krant is er al. Die van gisteren moet ik ook nog lezen. Cambodja, Perzië, Samoza het is geen nieuws meer. Mijn ogen glijden er overheen. Hoe is het mogelijk dat enkelen zo veel ellende kunnen veroorza ken over zovelen. Als ik de krant uit heb, drin ken we, terwijl de jongste in de box speelt, nog een keer koffie. De buurvrouw stapt door de achterdeur naar binnen, ze vraagt of we de babyfoon wil len zetten. Dat kan, het is maar voor een halfuur. Wat zullen we eten vandaag? Boerenkool. Ik vraag aan de buurvrouw of ze een worst mee wil brengen. Zelf rij ik op m'n gemak op de fiets naar m'n ouders, die ook in Souburg wonen. Ze hebben een vrij grote moestuin achter het huis. Eerst eten we een kop warme soep. Dan gaan mijn vader en ik de tuin in. Veel ge spoten wordt er in zijn tuin niet. Dat is te merken aan de boerenkool; als ik er een afsnij vliegen er tientallen witte vliegjes af. Later spoel ik ze er verder 'uit met regenwater uit de regenbak. Hopelijk is de fluor er nu ook afgespoeld, de laatste tijd heeft de wind nogal eens uit de zuidoosthoek ge waaid. Thuisgekomen begin ik met een aan het eten. Mijn vrouw is boven nog bezig. Eerst de boe renkool op het vuur, even later de aardappels er bij en de laat ste 10 minuten de worst mee laten koken. Dan dek ik de ta fel. Onder het eten gaan de ge sprekken over school en verder zijn er de elke dag weer terug kerende moeilijkheden om de kinderen hun bord leeg te laten eten en ze op hun stoel te hou den. Ofschoon, de boerenkool vinden ze wel lekker. Ik zet de radio aan voor het weerbericht en het nieuws. De kinderen hebben daar een hekel aan, ze pioeten dan hun mond houden. Meestal hoor ik dan ook maar de helft van het nieuws. Ter wijl we de tafel afruimen en de afwas doen, luister ik van één tot halftwee naar het nieuws op de Belg. Dan gaat de radio uit, de kinderen zijn weer naar school en de jongste slaapt. De rust is weergekeerd. Eerst bel ik nu op naar de roeierswacht en vraag hoeveel beurten ik nog heb, het zijn er niet zoveel meer, dus ben ik ge noodzaakt in de buurt van de telefoon te blijven. Ik heb nu mooi nog even de tijd om aan reactie op de verkeersbeleids- nota's te werken. Ik vraag me af; moet het verkeer nu maar altijd vlot door kunnen blijven stromen, of moeten we grenzen stellen aan uitbreiding van verkeersvoorzieningen voor het snelverkeer. Heeft het ver keer toch al niet een te grote aanslag gepleegd op het woon- en leefmilieu? Kinderen zou den toch binnen elke buurt veilig op straat en rond het huis moeten kunnen spelen. Bewoners zouden meer te ver tellen moeten krijgen over hun eigen woon- en leefomgeving. De kinderen komen uit school. De oudste heeft een vriendin meegenomen. Ze gaan verstoppertje spelen. Ik maak een kop chocolademelk voor ze klaar en houd me daar na nog even met de jongste be zig. Om halfvijf gaat de telefoon. Of ik naar de wacht wil komen, er is een schip achteruit met bestemming west. Het is zo juist vertrokken uit Terneu- zen. Snel ga ik me omkleden, dan stap ik op de fiets en stevig doortrappend ben ik om vijf uur in de wacht, waar ik me meld. Binnen een halfuur zal het schip op de rede van Vlis singen zijn. Het is een Rus. Bo ven ga ik nog even wat tijd schriften inkijken totdat ik om halfzes een seintje krijg dat ik me naar de redeboot kan bege ven. De wind is aan het aan wakkeren, windsein nul staat op, dat betekent harde wind. Zonder problemen klim ik vanuit de redeboot aan boord van het Russische schip. De brug staat vol met mensen. Van morgen las ik nog in de krant dat de Russische vrachttarie ven ruim onder die van de westerse reders liggen. Dit kan volgens de Russen omdat ze zo doelmatig zouden werken. Hoe rijmt men dit met het aantal bemanningsleden, dat zich aan boord van hun schepen be vindt? Dit aantal is ongeveer het dubbele van het aantal be manningsleden op Hollandse schepen. Ik geef de kapitein een hand, waarna we met volle kracht, langs de Belgische kust, wes- tuit gaan. Het zijn vriendelijke mensen. Ze spreken alleen slecht Engels, wat een gesprek nagenoeg onmogelijk maakt. Er wordt koffie met wat kaas en brood bovengebracht. Ik heb nu toch honger gekregen. Het normale eten op Russische schepen smaakt meestal niet zo best, zodat ik op de vraag of ik nog moest eten maar nee ge zegd heb. Omstreeks negen uur komen we bij de Belgische loodskotter aan. Ik word met de jol, een klein motorvaartuig, van het Russische schip afgehaald en naar de loodsboot gebracht. Er staan al flinke putten water, het zal niet lang meer duren of er zal gestaakt worden voor kleine schepen. Aan boord van de kotter zijn nog twee andere Nederlandse collega's. We moeten alle drie aan boord blijven, want er worden in de loop van de nacht drie schepen verwacht, die bestemd zijn voor Nederlandse havens aan de Westerschelde. We drinken nog een pilsje, praten wat, ik eet nog een paar gebakken vis sen. Om half elf ga ik naar m'n kooi. Ik slaap onrustig, de kotter gaat nogal tekeer, het wordt koud, ik pak er een tweede deken bij. Als ik om halfdrie geroepen word, ben ik blij dat ik weer terug naar Vlissingen kan. Even later beland ik met een sprong op een Engelse kof. Het schip is bestemd voor de bui tenhaven. We praten wat over de economische situatie in En geland en de vele stakingen. De Engelse stuurman weet ook geen oplossing te geven. Hij vraagt zich wel af waarom vrijwel uitsluitend gestaakt wordt voor meer loon en betere arbeidsomstandigheden, maar niet voor meer medezeggen schap in de bedrijven. Zonder die medezeggenschap zullen de tegenstellingen tussen werkgevers en werknemers ontzettend groot blijven en dientengevolge ook de conflicten. Na diverse mokken thee met veel melk en suiker liggen we om halfzes afge meerd in de buitenhaven van Vlissingen. De kapitein biedt me nog een borrel aan, maar de taxi staat buiten al te wachten. Het is weer beginnen te sneeu wen. De taxi brengt me al slip pend terug naar de wacht, Daar meld ik me af en ga op de fiets weer terug naar thuis. Thuisgekomen duik ik snel m'n bed in. Ik hoor nog even het gehuil van een van de kinde ren, dan val ik in een diepe slaap. OVEZANDE - Op za terdag 10 februari bestaat jongerensoos De Klomp in Ovezande zes jaar. Die verjaardag wordt gevierd met een concert van de Engelse Folkzangeres Saffron Summerfield. Saffron Summerfield zingt en speelt al twaalf jaar mee in de Folkwereld. Eerst met de groep Trader Hom. Na me ningsverschillen in de band is ze alleen op gaan treden. Haar eerste solo-elpee werd in 1975 uitgeroepen tot de Folk-elpee van het jaar. Het grootste gedeelte van Saffron's repertoire bestaat uit eigen werk. Ze begeleidt zichzelf op de zessnarige gi taar en een enkele keer met harmonium. Behalve als zangeres is ze nu ook aktief als platenpro- ducer en leidt een eigen pla tenmaatschappij. Het optreden in ,,De Klomp" (boven het Trefpunt in de Hoofdstraat) begint om 9 uur. Entree vijf gulden. VLISSINGEN - De PvdA- afdeling Vlissingen gaat de komende tijd contactavonden houden. Bezoekers krijgen zo de gelegenheid te praten met bestuur en fractie van de par tij, ze kunnen vragen stellen en zelf informatie geven, enzo voorts. De eerste contactavond is gepland op vrijdag 9 fe bruari in wijkcentrum Open Hof, Alexander Gogelweg in Vlissingen. De eerste avond heeft een speciaal karakter door de aanwezigheid van de staten fractie van de PvdA. Iedereen kan daar met de fractie praten over zaken die een meer dan plaatselijk belang hebben, zo als de stank van de Schuit- vaartgracht, de verkeers problemen in de Gerbrandy- straat, de rioolzuiveringsin stallatie bij Ritthem, Spuikom, enzovoorts. De twee daaropvolgende contactavonden gaan over puur plaatselijke zaken. Aan staande vrijdag begint het om acht uur. MELISKERKE - Rond vijfentwintig jonge muzikanten gaven afgelopen zaterdag een uitvoering in het dorpscentrum „Ons Huis" in Meliskerke. In het kader van deze jaarlijkse muziekuitvoering boden de jongeren de redelijk volle zaal een afwisselend muzikaal programma aan. Er werd een grote verscheidenheid van instrumenten bespeeld, zoals orgel, piano, fluit, gitaar, enzovoorts. VLISSINGEN -Edo Douma en Sam Buysman, die samen het Zeeland Zijspan Team vormen als resp. rijder en bak kenist, zijn volop bezig met de voorbereidingen voor het nieuwe seizoen. Hun doel is verbetering van de vorig jaar behaalde zevende plaats op het circuit van Zandvoort. Naast de vele nationale races is het duo deze zomer ook in Vlissingen te bewonderen en wel op het nieuwe Sloecircuit op 29 april en 19 augustus aanstaande. Als vervoermid del naar en van de circuits ge bruiken zij een nieuwe Hano- mag bus die als reclame object kan dienen. De bus zal fre quent op de Vlissingse wegen te zien zijn. (wij verzorgen Uw party op maat) gewoon even (01100) 13132 bellen Desgewenst komt onze hostess bij u aan huis voor een vrijblijvend advies' Maandag t/m vrijdag gehele dag geopend. Zaterdag en zondag vanaf 16 00 uur HOTEL RESTAURANT CAFE t o station GOES-Tel. 01100-27501 Lid Holland Tourist Hotels VLISSINGEN - Het gezin en alles wat daar mee te maken heeft is onderwerp van gesprek een serie van gespreksavonden in het Woltershuis aan de Hoogeweg 103 in Vlissingen. De eerstvolgen de bijeenkomst is maandagavond 5 februari, aanvang acht uur. Liefhebbers kunnen nog meedoen met deze gespreksgroep die het SKW organiseert in het kader van de gezinsweek. De groep heeft twee doelen: enerzijds wordt er gesproken over een onderwerp (dat door de deelnemers zelf wordt vast gesteld) en anderzijds willen de deelnemers elkaar leren be grijpen en leren kennen. Op het ogenblik zijn er twaalf deel nemers, de jongste is zestien en de oudste zevenenveertig jaar. De groep heeft inmiddels al twee bijeenkomsten gehad. Vragen die aan de orde ko men, zijn: geven we ander» voldoende ruimte ondank, kleding, huidskleur en opvat tingen; er zijn sympathieke en onsympathieke mensen, hoe komt dat en wat doe je eraan; is een jongen gevoeliger dan een meisje; moeten jongeren altijd de opvattingen van hun ouders volgen; enzovoorts. VLISSINGEN' - Het Wijkcomité Binnenstad in Vlissingen is bang dat Vlissingers hun afval op verboden plaatsen gaan stor ten. Met de afbraak van de gemeentelijke reinigingsdienst is ook de stortplaats voor vuil verdwenen. Het comité meent dat vooral in de binnenstad voortdurend een groep met verbouwingen bezig is en dat zij de mogelijkheid zouden moeten hebben om op een redelijke afstand van de woningen te storten. De dichtstbijzijnde stort plaats is nu Borssele. Maar de ze is beperkt en moeilijk toe gankelijk, „terwijl deze stort plaats alleen te bereiken is voor personen die beschikken over het juiste materiaal (auto aanhangwagen)", aldus het wijkcomité. Het comité heeft al langere tijd bij B. en W. erop aangedrongen een stortplaats aan te leggen bij de nieuwe rei nigingsgarage. B. en W. zijn daar niet op ingegaan. Het co mité is er echter achter geko men dat het vuilstorten nu een aardig centje gaat kosten. Het laten ophalen van afval door de gemeentereiniging brengt niet onaanzienlijke kosten met zich mee evenals het huren van een container, terwijl die al leen maar geschikt is voor mensen die met grote hoeveel heden afval zitten. VLISSINGEN-Op zaterdag 10 februari aanstaande ver zorgt de afdeling atletiek van de vereniging Marathon voor de zevende maal haar galge cross in de omgeving van Westduin. Deze cross is de zes de in de serie van zeven die meetellen voor de Zeeuwse Crosscompetitie. Deze compe titie telt weer mee voor het crosskampioenschap. In verband met de hoge wa terstand die middag, zal een deel van de wedstrijden gestart worden in de omgeving van het Vebenabos. Pas later op de middag zal de start verlegd worden naar het strand. De crossen voor de junioren beginnen om kwart over één en iedere keer zal er zo'n vijf mi nuten later gestart worden met een volgende cross, tot drie uur, wanneer de laatste loop die in het kader van het kam pioenschap gelopen wordt, van start gaat. Dat is de senioren loop waarbij er nog fel gestre den zal worden voor de plaat sen in de rangschikking van de competitie. Na de senioren loop zijn er nog drie prestatielopen voor de liefhebbers en trimmers en de ze gaan over ruim 3, zeseneen half en negeneneenhalve kilo meter. De laatste is ongeveer gelijk aan de afstand die de se nioren-lopen. Het secretariaat is gelegen bij café Havers en de inschrijfkosten zijn f 2,50 per persoon. MIDDELBURG - Het jon gerencentrum Midgard in de Kuiperspoort in Middelburg beleeft aanstaande zaterdag een optreden van het Tragisch Duo. Dit duo, bestaande uit Paul en André, komt waarschijnlijk met het meest belachelijke en lachwekkende entertainment in West-Europa. Zij brengen Engelse walsen en heavy funky soul met eigen teksten. Liedjes als „Daar bij de waterkant" worden bloedserieus gezon gen, maar de Rochelblues is een keihard lachnummer. Kortom een soort cabaret met een dubbele bodem waarin een dubbele bodem. Het optreden begint om ne gen uur, de toegangsprijs is vijf gulden. Vanaf vrijdag 9 februari tot en met zaterdag 24 februari 1979 brengt het varende voor lichtingscentrum „Energie Anders" bezoeken aan een drietal Zeeuwse steden om de bewoners van deze steden en de wijde omgeving in de gele genheid te stellen zich op de boogtete stellen van de diverse facetten van het energie vraagstuk en de actuele ont wikkelingen op dit gebied. Het vaarschema ziet er als volgt uit: van vrijdag 9 febr. t/m zondag 11 febr. inZierkzee in de Nieuwe haven (aan de ponton), van dinsdag 13 febr. t/m zondag 18 febr. in Middel burg aan de Loskade t.o. het station, van woensdag 21 febr. t/m zaterdag 24 febr. in Ter- neuzen in het Zijkanaal A (Schuttershof). Dank zij een financiële te gemoetkoming van de zijde van het Provinciaal Bestuur van Zeeland is de toegang gra tis. De openingstijden zijn: da gelijks van 10.00 's morgens tot 17.00 uur 's middags (zondags vanaf 11.00 uur 's morgens). Op het dek wordt men al meteen geconfronteerd met twee vormen van alternatieve energiebronnen, namelijk zon en wind. Er staan diverse ty pen zonne-collectoren opge steld die nu al in Nederland op beperkte schaal worden toege past in warm tapwater syste men van woonhuizen en (ex perimenteel) voor ruimtever warming. Benutting van windenergie voor elktnciteitsopwekking is vooral na 1972 weer in de be langstelling gekomen, toen de eerste tekenen van een oliecri sis zich aandienden in de vorm van forse prijsstijgingen. In Nederland leidde dit onder meer tot een Nationaal Onder zoekprogramma Windenener gie. In het ruim van het schip is een expositieruimte ingericht waar aan de hand van tekst borden wordt ingegaan op oj lossingen van het energie probleem zonder gebruik te hoeven maken van omstreden en riskante energiebronnen als kernenergie. Vanzelfsprekend wordt uitgebreid aandacht besteed aan de „alternatieve" energiebesparende systemen. Verder staan in de exposi tieruimte dia- en video-appa- ratuur opgesteld, waarmee di verse programma's kunnen worden getoond. Zo is er een dia-serie van T.N.O. te zien over de toepassing van zonne- energie in Nederland en een video-programma over de maatschappelijke aspecten van kernenergie. Voor praktische adviezen en documentatie kan men terecht in de boordwinkel, waar al lerlei literatuur is te vinden over het energieprobleem in het algemeen en over specifie ke onderwerpen op dit terrein. Deze expositie is een initia tief van vijf mensen uit Rotter dam. Sinds eind januari 1978 is deze varende expositie op toer door Nederland, er werden sindsdien reeds 27 steden in Nederland bezocht. Mocht U iets te vieren hebben

Scheldebode | 1979 | | pagina 5