Zeeland heeft sinds kort Opvanghuis voor Jongeren PZEM-directeur Dalebout Tweede kerncentrale nodig voor personeel Enige slipbaan inZeeland wordt opgeheven Middelburg -Zuid start met ,Lachins ELSEVIERS BELASTING- ALMANAK 1979 EH RUITER Inwoners Middelburg verzamel - den kleding voor Hongarije Tennis in Hansweert Vlissinger haakt in op landelijke actie tegen eigen bijdrage van vijf gulden per verpleegdag Wijziging telefoon Bachten Komme deklapb Kijkdag Woensdag 7 februari 1979 - 29e jaargang. UITGAVE: ZEEBRA WEEKBLADEN - TOTAAL OPLAGE 309.000 EX. BELASTING- GIDSEN Activiteiten Politiek Kaffee De Zwaan Baha'i-geloof in N.O.S. Nieuwe baan I 201 JML MIDDELBURG/GOES - Sinds oktober vorig jaar draait er in Zeeland een Opvanghuis voor Jongeren van veertien tot en met twintig jaar (ongeveer). Het opvang huis waarborgt de veiligheid voor deze jongeren die - door een bepaalde noodsituatie gedreven - van huis of uit een tehuis weglopen. Het opvanghuis is voorlopig nog een ex periment. Als blijkt dat er behoefte aan een dergelijk toevluchtsoord in Zeeland bestaat, zal het definitief wor den. Al drie jaar geleden kwam de Stichting Jeugd en Gezin tot de conclusie dat een opvangcen- en vele andere Nu verkrijgbaar bij: Paul Krugerstraat 55-57 VLISSINGEN 01184-12733 MIDDELBURG - Een aan tal inwoners van Middelburg stuurt regelmatig kleding naar Hongarije. Volgens deze groep mensen heerst daar vaak een ontstellende armoede en ko men er regelmatig aanvragen binnen van gezinnen waar men niet voldoende kleding heeft. De groep heeft al verschil lende gezinnen geholpen met een pakket kleding en ontving daarop ontroerende dankbrie ven. Degenen die nog goede gedragen schoenen en kleren hebben, kunnen dat afgeven bij mevrouw C. Kaljouw, Seislaan 12 in Middelburg. Het is ook mogelijk bij te dragen in de verzendkosten; het geld kan gestort worden op gironummer 255995 ten name van mevrouw Kaljouw. Wie liever ziet dat de kleding wordt opgehaald, kan even bellen Tiaar tel. 14081 of 25970. trum voor minderjarigen een uitkomst zou zijn. Het minis terie, dat dit zou moeten beta len, vond dat de noodzaak er van niet was aangetoond. Bo vendien ging juist in die tijd de subsidiekraan een behoorlijk eind dicht. Jeugd en Gezin hoopt nu via dit experiment aan te tonen dat er wel degelijk behoefte aan is. Leo Hannewijk is als maat schappelijk werker vast aan het opvanghuis verbonden. Volgens Hannewijk is de af gelopen maanden in elk geval niet gebleken dat er te weinig jongeren zouden zijn om het opvanghuis te laten door draaien. „De jongeren die bij ons aankloppen, blijven hier door gaans een a twee maanden. In die tijd proberen wij een defi nitief onderkomen voor ze te vinden. Dat doen we dan sa men met begeleidende instan ties, als Jeugd en Gezin (een instelling op het gebied van maatschappelijk werk voor de jeugd), Medisch Opvoedkun dig Bureau, het JAC, enzo voorts. We praten dan met de persoon in kwestie: wil je weer naar huis terug? of wil je en kun je alleen op kamers wo nen? We zoeken gezamenlijk een oplossing", zegt Leo Han newijk. Tot de mogelijkheden behoort ook een pleeggezin of gastgezin. Leo Hannewijk doet het werk met stagiaires en vrijwilligers. Nu een aantal stagiaires weggaan, kan Leo Hannewijk vrijwilligers best gebruiken. Degenen die er veel tijd in kunnen stoppen, kunnen ge woon als stafkracht gaan mee draaien. Hannewijk heeft ook bij het werklozenproject in Midgard een aanvraag gedaan voor vrijwilligers. Het is na melijk mogelijk om met be houd van uitkering toch veel tijd aan dit werk te besteden. Liefhebbers kunnen zich mel den via telefoonnummer 01180-16816. Het opvanghuis, dat op het ogenblik aan maxi maal vier jongeren tijdelijk onderdak kan bieden, is dag en nacht bereikbaar onder het zelfde nummer: 01180-16816. HANS WEERT - Binnenkort wordt door de gemeente Rei- merswaal begonnen met de aanleg van een nieuw sport park in Hansweert-west. Dit sportpark omvat o.a. twee voetbalvelden en twee tennis banen. De Borsselse kerncentrale. BORSSELE - PZEM-directeur ir. M.D. Dalebout vindt de bouw van een tweede kerncentrale zonder meer nodig. Niet alleen omdat volgens hem de conventionele energie aan het opraken is, maar ook voor het personeel, waarvan de ontplooiingsmogelijkheden nu stil staan. Dit heeft ir. Dalebout ver klaard in een interview in het personeelsblad van de PZEM „De Brug". Daarin stelt de PZEM-directeur dat bij „hele directie leedwezen bestaat" omdat het licht op rood staat voor de bouw van een tweede MIDDEL.BURG/VLISSINGEN - Onder de slagzin „Stop bet eigen risico" organiseert een initiatiefgroep een landelijke pro testactie tegen de eigen bijdrage van vijf gulden per verpleegdag. De regering van Agt wil de eigen bijdrage met ingang van 1 april aanstaande invoeren. De actie die in de vorm van een handteke ningenactie wordt gevoerd, heeft in Middelburg en Vlissingen weerklank gevonden. J.J. Martijn uit Vlissingen meent te kunnen zeggen dat de actie een succes is, al is hij op kleine schaal begonnen. De initiatiefnemer van de actie op Walcheren vindt dat het ge vaar van de eigen bijdrage hierin schuilt dat het een drempel vormt die gebruik van medische voorzieningen be lemmert. Bijbetaling kan vol gens hem ook een verstoring geven in de relatie tussen pa tiënt en hulpverlener. Martijn: „Bovendien wordt door het in voeren van een eigen risico in de ziekenfondsverzekering vooral de groep van lagere in komens gedupeerd. Voor hen kunnen de bijbetalingen een onaanvaardbare belasting van het gezinsbudget betekenen". Degenen die de handteke ningenactie willen steunen, kunnen een briefkaart sturen naar J.J. Martijn, Margrieten laan 52, Vlissingen. kernenergiecentrale. „Dit is dus in de eerste plaats met het oog op de energie voor ziening", aldus de heer Dale bout „maar ook, dat zal ons buiten het bedrijf door sommi gen wel weer aangerekend worden, als ik beweer dat een kernenergiecentrale een inte ressant object is. Het vraagt een stuk zorgvuldigheid, het vraagt aandacht, je moet er steeds mee bezig zijn, maar het is een aanvaardbare zaak". Op de vraag of hij denkt dat het personeel de dupe is van het niet-bouwen van een kern centrale antwoordt de PZEM- directeur: „Jazeker, de ont plooiingsmogelijkheden staan gewoon stil. Veel medewerkers hebben hun studie afgestemd op de plafond. Deze studie en vooral de gespecialiseerde kennis en ervaring on nucleair gebied wil men graag in hogere functies geldend maken". Zoals bekend neemt de re gering geen beslissing over de bouw van meer kerncentrales, voor de „brede maatschapplij- ke discussie" over kernenergie heeft plaats gehad. De bevol king kan middels deze discus sie de regering laten weten hoe ze over de bouw van nog meer kerncentrales denkt. Uit en- q uêtes is gebleken dat de weer zin tegen de bouw van kern centrales toeneemt. Vooral omdat er nog steeds geen op lossing is gevonden voor de vernietiging van het radio-ac tieve afval. WOONT U IN DIT GEBIED Dan behoort De Scheldebode iedere week UITERLIJK WOENSDAGAVOND in de brievenbus te zitten Waarschuwt U ons a.u.b als U ons blad met regelmatig of te laat ontvangt Tel 01184-19910 OOST-SOUBURG - In Po litiek Kaffee De Zwaan, Kromwegesingel lb in Oost- Souburg staan deze maand nogal wat zaken te gebeuren. Was afgelopen vrijdag de emancipatie het onderwerp van gesprek, vrijdag 16 fe bruari gaat het om eep herden king van de februaristaking van 1941. Het Politiek Kaffee geeft informatie over deze unieke staking en probeert mensen naar Souburg te halen die aan deze staking hebben meege daan. Vrijdagavond 23 februari wordt er gediscussieerd over het voor en tegen van dienst nemen. De Vereniging van Dienstweigering zal aanwezig zijn. De inleiding bestaat uit twee korte filmpjes, een met een pleidooi voor het dienst nemen en een tegen. Aanstaande vrijdag bespre ken de aanwezigen de activi teiten die het Politiek Kaffee ontplooit. Overigens is ook daar iedereen welkom. Alle avonden beginnen om acht uur. VLISSINGEN - Alle instel lingen in het Vlissingse Wel- zijnscentrum Bachten Komme hebben sinds kort een eigen telefoonnummer. De instellin gen noch het welzijnscentrum zijn niet meer te bereiken via het centrale telefoonnummer 16420. De telefoonnummers zijn nu: Stichting Culturele Gemeenschap-14928, Stich ting Recreatie c.a.-16874, Stichting Opbouwwerk Vlis- singen-16655, Stichting Wel zijn voor Ouderen 16640. De STER-spot, vrienden, die ons wil doen geloven dat de bank de beste instelling is om je geld aan toe te vertrouwen, maakt kennelijk niet op ieder een een geweldige indruk. Dat blijkt uit een verhaal van de heer Markusse van de ZLM, die voor die organisatie de so ciaal-economische voorlich ting verzorgt. Nog niet zo lang geleden werd op een publieke verko ping in Arnemuiden, een boe rin de eigenaresse van een boerenschuur. Op de medede ling van de notaris dat de be taling van de 100.000 guldén binnen tien dagen moest plaats vinden, antwoordde zij: „Dat doen wij hier ineens". Met haar man achter zich aan liep ze naar de notaris en haalde en kele welgevulde zwarte sokken tevoorschijn. De inhoud werd voor de notaris uitgespreid, die het papier- en zilvergeld zorg vuldig begon te tellen. Maar hoe hij ook telde, verder dan 99.999 gulden kwam hij niet. Waarna de boerin zich naar haar man toekeerde en hem toebeet: „Zie je nou wel, je hebt toch de verkeerde sokken meegenomen.." De eigenaars van eenvoudi ge sportvissersboten, vrien den, hebben meestal niet van zulke welgevulde sokken. Voor hen wordt het dan ook steeds moeilijker om een betaalbare ligplaats te vinden. Zeker in de nieuwe jachthavens, waar de liggelden zo hoog worden dat ze voor iemand met een gemid deld inkomen nauwelijks meer op te brengen zijn. In die nieu we jachthavens komen allerlei dure voorzieningen, zoals wa ter- en elektriciteitsaanslui tingen. Die zijn vooral van be lang voor grote jachten, maar de sportvissers hebben er meestal geen behoefte aan. Ik kan me ook dan voorstel len dat de sportvissers en eige naars van andere eenvoudige boten, het voorstel van enkele statenleden om eens te bekij ken of er wellicht verschillen de tarieven geheven kunnen worden, toejuichen. Enkele statenleden, zo bleek tijdens een commissieverga dering, zijn het er nog niet over eens of ze Colijnsplaat een subsidie van 200.000 gulden moeten geven voor de nieuwe jachthaven die daar zal wor den aangelegd. Een van de statenleden liet weten er weinig voor te voelen „een subsidie te geven die niet voor iedereen is". En dat standpunt valt te waarderen. Zeker ook omdat het voor de eigenaars van luxe jachten meestal niet zoveel uitmaakt of ze enige tientallen guldens meer of minder voor een lig plaats moeten geven. ARJAON. MIDDELBURG - Deze week gaat het uitgebreide car navalsprogramma in Middel burg-Zuid van start. Aan staande vrijdag en zaterdag worden drie opvoeringen ge geven van de Lach-in-revue. Deze carnavaleske show moet als opwarmertje dienen voor het grote carnavalsfeest over veertien dagen. De Lach-in-show wordt aanstaande vrijdagavond in het wijkcentrum Zuiderbaken opgevoerd voor de bejaarde Middelburgers. Om halfacht 10-jarig jubileum radiopro gramma „Meer over minder". Vrijdag a.s. 11.00-13.00 uur Hilversum II Voor nadere informatie za. 17 febr. Dhr. Taherzadeh in de Schakel, Bachtensteene 14, M'burg. Aanvang 20.00 uur, zo. 18 febr. Hotel Britannia Vlissingen. Aanvang 11.00 uur. Toegang vrij. begint de show, waar ook dit jaar weer een bus Goese 65- plussers naar zal komen kij ken. De toegangsprijs is inclu sief de koffie drie gulden. Voor vervoer wordt desgewenst ge zorgd. Daarvoor kan de heer Janssen worden benaderd. Zijn telefoonnummer is 27893. Zaterdag 10 februari begint de Kinder-lach-in om twee uur eveneens in het Zuiderbaken Zaterdagavond om elf minuten over acht kunnen alle anderen de Lach-in gaan zien. In het voorprogramma zijn steeds twee jeugdige groepen te zien, de Kris-Kras-Krabbel-Dan- sers en de T-Birds. VLISSINGEN - Vrijdag 16 februari houdt de Vlissingse politie weer een kijkdag in het politiebureau aan de Molen straat 1. Iedereen'die zijn of haar fiets of brommer mist kan er terecht van zeven tot half- negen. De politie heeft deze reeks vervoermiddelen bijeen- gevonden in de periode van oktober tot en met januari dit jaar. WESTKAPELLE - Het zal misschien niet algemeen be kend zijn, maar al vijftien jaar is er in Zeeland een slip- school en wel in Westkapelle. De lessen worden er gegeven door de Middelburger Rudolf van der Feen, voormalig autocoureur. Van der Feen zou het eigenlijk normaal vin den als een slipcursus bij het autorijden verplicht werd gesteld. „Dan kunnen er heel wat ongelukken vermeden worden", meent hij. Tot zijn grote spijt zal de slipschool echter moeten worden opgeheven. De KNAC en de ANWB hebben de erkenning van de slipschool ingetrokken. De baan zou te kort zijn. Voor een cursus is de Zeeuw nu aangewezen in Brabant, en Zuid-Holland. Van der Feen: „Het is wel 'n beetje merkwaardig, want die baan is al vijftien jaar even lang en nog nooit heeft de ANWB er bezwaar tegen ge maakt". Voor Van der Feen betekent dat ook dat hij een belangrijke bron van inkom sten kwijt raakt. De slipschool werd gedreven door twee rij scholen. Hij was als cursuslei der in dienst genomen. „lic vind het erg jammer, want het is leuk werk en ik ge loof er wel in. Het is erg belang rijk dat mensen kunnen blijven sturen als de auto gaat glijden. En dat gebeurt nogal eens, ze ker met die gladheid van de af gelopen maand. Het is natuur lijk geen afdoend middel tegen een dodelijk ongeluk, maar het kan een stuk helpen", aldus Van der Feen. Het slippen kan in een dag worden geleerd. „In de prak tijk leert 99 procent van de mensen het in een dag. De cursus bestaat uit twee uur theorie en daarna praktijk. Dat duurt eigenlijk net zo lang tot de cursist het onder de knie heeft. De een leert dat wat sneller dan de ander. Het moet een automatische handeling worden om de neus in de rij richting te houden", zegt Ru- dolf van der Feen. Van der Feen is nu op zoek naar een nieuwe baan om zelf standig een slipschool te gaan beginnen. De baan in Westka pelle kan namelijk niet ver lengd worden. „Ik hoop dat er ergens iemand, een particulier of de overheid, een strook as falt ongebruikt heeft liggen. Meer heb ik niet nodig, een strook asfalt en een lokaaltje waar ik de theorielessen kan geven". Van der Feen neemt ook de examens af van rij schoolhouders die de ver plichte VAMOR-opleiding volgen. Tot deze opleiding be hoort een slipcursus. Wie Van der Feen aan een slipbaan kan helpen, kan zich met hem in verbinding stellen. Het adres is R. van der Feen, Turfkaai,31Middelburg, tel. 01180-29046. i

Scheldebode | 1979 | | pagina 1