Daihatsu Opel voor tiende maal op de eerste plaats AUTOVERKOPEN OVER 1978 DE AUD1100 DERBY POLO SIMCA HORIZON: AUTO VAN HET JAAR 1978/79 DE AUDI 80 DE 304 EN S04D: ZWAARDERE MOTOR GEHEEL NIEUW DE MAZDA 626 DE STARLET MET 1.2 LITER MOTOR DE RITMO BLACK SUN' DE SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 7 FEBRUARI 1979 212 "1 BREDA/AMSTERDAM - Door de Nederlandse Vereniging De Rijwiel- en Automobiel R.A.I., wordt van donderdag 8 tot en met zondag 18 februari de „Personenauto RAI 79" georganiseerd. Niet minder dan 118 exposanten afkomstig uit 15 verschillende landen en maar liefst 75 automerken vertegenwoordigd zullen op deze 41e Personenauto RAI de bezoekers het nieuwste van het nieuwste tonen op het gebied van personenauto's, ambulance-auto's, combinatiewagens, onderdelen en toebehoren van auto's alsook handgereedschappen. De tentoonstelling wordt gehouden in het RAI-gebouw in Amsterdam-Zuid. De totale expositieoppervlakte bedraagt 50.000 vierkante meter. In de Europahal van het complex zal op deze tentoonstelling een speciale presentatie te zien zijn die de ontwikkeling van de moderne personenauto wil laten zien. Daartoe staan auto's van 25 jaar geleden naast de overeenkomstige modellen van 1979. uit 16 landen heeft de Chrys- ler/Simca Horizon uitgeroe pen tot auto van het jaar 1978/79. Het was voor de zestiende keer dat deze ver kiezing plaatsvond. De onafhankelijke jury, be staande uit journalisten en redacteuren van automo bielbladen en kranten uit ge heel Europa staat onder voorzitterschap van de be kende Belgische autojourna list Paul Frère. Zij had de zware taak ditmaal een keuze te maken uit niet minder dan 17 nieuwe auto's die in 1978 op de Europese markt ver schenen. Bij haar beoordeling heeft de jury een groot aantal aspecten van de verkiesbare auto volgens een punten schaal moeten waarderen, zoals de technische opbouw, de vormgeving, de veilig heidsvoorzieningen en de te genwaarde voor het geld (value for money). Slechts met een zeer ge ring verschil behaalde de Chrysler/Simca Horizon met 251 punten de eerste plaats vóór één van de meest ver rassende nieuwkomers van dit jaar de Fiat Ritmo (239 punten). Op de derde plaats eindigde de Audi 80 (181 punten), vierde werd de Opel Senator (145 punten) en vijf de de Peugeot 305 (134 punten). De onderscheiding ,,auto van het jaar" is de hoogste erkenning die aan een autofabrikant wordt toe bedeeld en wordt door de lange traditie ieder jaar in de automobielwereld met veel spanning tegemoet gezien. Audi Het vernieuwde dashboard van de Volkswagen Polo. Volkswagen De Chryslerstand op de RAI Autotentoonstelling zal vanzelfsprekend dit jaar in het teken staan van de „Auto van het Jaar"-verkiezing, waarin de Horizon als winnaar te voorschijn kwam. De volgende Chrysler-mo- dellen zullen voor het eerst in Nederland tentoongesteld worden: -de Sunbeam Tl, uit Groot- Brittanië - de 1308 Swing, uit Frank rijk - sw 2 Litres met hand schakeling, uit Frankrijk - de New Yorker, uit de Verenigde Staten van Ameri ka Alle Chrysler-modellen die in Nederland gevoerd wor den, zijn nu met volautomati sche transmissie leverbaar: - In het Sunbeamgamma: de Sunbeam 1.6 GLS - In de Avengerlijn: de Avenger 1.6 GLS en 1.6 GL Stawa - In het Horizongamma: de Horizon 1.5 SX - In de 1307/1308/1309 serie: de 1309 SX - In de Franse Chryslers: de 2 Litres Alleen de Simca 1100 lijn heeft een semi-automatische bak, voor zowel de perso nenwagens als de bestelwa gens. Tijdens deze tentoonstel ling zullen voor het eerst de vernieuwde Polo en Derby aan het publiek getoond wor den. Ook nieuw is de Passat GLI als limousine met twee- en vier deuren en als comfortuit- voering met handige ach terklep en variabele bagage ruimte. De Passat GLI is voorzien van de 81 KW (110 pk) K-jetronic ben'zine-in- spuitmotor. Naast de succesvolle Golf in al zijn uitvoeringen, worden ook de bekende Volkswagen kleinbussen en de Volkswa gen LT 28, geschikt voor het vervoer van personen, ge toond. verwarming en de ventilatie bevinden zich nu onder handbereik van de bestuur der. Tevens zijn alle modellen i.p.v. een voetpomp, voorzien van een electrische ruite- sproeiinstallatie met twee snelheden en een tip-wis- contact. De claxon zit nu mid den op het stuur. Voor het in bouwen van een radio is een speciale console voorhanden die de bediening vergemak kelijkt. Een jury bestaande uit 53 prominente autojournalisten De handige en economi sche Polo heeft zowel bij het exterieur als het interieur een aantal opmerkelijke wijzigin gen ondergaan. Voor en achter beschikt de Polo nu over robuuste, met kunststol beklede bumpers, die om de hoeken lopen. De carrosserie krijgt hierdoor een karakteris tieker uiterlijk. Gelijktijdig is én de grill én de motorkap zodanig aërody namisch gewijzigd, dat bij ge lijkblijvend vermogen een ho gere topsnelheid en een laget brandstofverbruik zijn verkre gen. Voorts kreeg de Polo een modern gestyleerd dash board. Alle instrumenten zijn u in één unit ondergebracht, zodat alle benodigde infor matie in een oogopslag is af te lezen. De hendels voor de Ook bij de Derby komt de toepassing van de nieuwe met kunststof ommantelde bumpers en de nieuwe grill met vierkante breedband koplampen de stijlvolle vorm geving ten goede. Eveneens is het dashboard gewijzigd in een modern, gemakkelijk te bedienen instrumentenpa neel. In plaats van een voet- pomp worde ruitesproeier nu electrisch bediend door mid del van een hendel aan de stuurkolom. De claxon be vindt zich midden op het stuur. De Derby beschikt over een enorme kofferruimte van 515 liter, wat de auto bij uitstek geschikt maakt als gezins auto. Er staan twee motorversies ter beschikking die genoegen nemen met normale benzine. Vermogen, topsnelheid en benzineverbruik luiden als volgt: 1,1 liter motor: 37 kW(50 pk), 145 km/u, 1 op 13,, 1,3 liter motor: 44 kW (60 pk), 154 km/u, 1.op 12,0. De Audi 100 is eveneens te zien, als vierdeurs limousine en als vijfdeurs Avant. Veel belangstelling zal de Audi 5- cilinder dieselmotor krijgen, die hier voor het eerst wordt tentoongesteld. Het grote Audi 100 nieuws is de revolutionaire 5-cilinder dieselmotor, die economie verbindt met een hoge mate aan comfort. Deze nieuwe dieselmotor completeert het rriotorenprogramma van de Audi 100 serie. Het modellenprogramma van de Audi 100 is zeer com pleet met de L, GL en CD uit voeringen van de Audi 100 vierdeurs limousine en de Audi 100 Avant met 5 deuren en variabele bagageruimte. In al deze uitvoeringen is de Au di 100 verkrijgbaar met de nieuwe twee liter 5-cilinder dieselmotor van 52 kW (70 pk) die niet alleen zeer hoge prestaties levert, maar ook een zuinig gebruik maakt van de toch al goedkope dieselo lie. De Audi 100 5D acceleert van 0 tot 80 km in 11,2 sec., de top/kruissnelheid is 150 km/u, het gemiddelde ver bruik in de stad en op de bui tenwegen bedraagt 1 op 12,2. Uiteraard beschikt de Audi 100 5D over dezelfde, com fortabele rij-eigenschappen als de bekende uitvoeringen met benzinemotor. De ver sies met 85 kW (115 pk) en 100 kW (136 pk) benzineuit voeringen zijn ook leverbaar met automatische transmis sie. De Audi 100 Avant. De onlangs geïntrodu ceerde Audi 80 is er in diverse uitvoeringen te zien. Peugeot Op stand 226 presenteert Gebr. Nefkens N.V., Peu- geot-importeur voor Neder land, het gehele Peugeot- automobielen personenwa- gen-cjamma. Dat gamma be staat uit een veertigtal mo dellen in prijs variërend tus sen 11.995,- en ca. 40.000,- Nieuw in de Peugeot 104 se rie is de ,,S" uitvoering. Deze sportieve sedan is uitgerust met een DIN-pk lichtmetalen motor met bovenliggende nokkenas. De maximlim snelheid is 155 km. Met zijn matzwarte bumpers, raam- en dorpellijsten, Amil-licht- metalen velgen, driespaaks- sportstuur, toerenteller, stoelen met een modern ge streepte stof, hoofdsteunen vóór, zwarte deurbekleding en vloerbedekking en sier- strips, introduceert de fabriek •een tweede sportieve 104. Bij de Peugeot 304-modellen is zowel in de Break GL als in de bestelwagen, beide benzi- ne-uitvoeringen, een zwaar dere motor gemonteerd. De ze heeft een inhoud van 1290 cc en vervangt de motor van 1127 cc. Alle 504-modellen zijn nu uitgerust met een pook-scha- keling. Nieuw is het gemodifieërde model dat aangeduid wordt met „504", zonder toevoe ging van bijvoorbeeld de letter „L". Behalve een gewijzigd dashboard, behoren tot de modificaties een andere op- hangconstructie van het gas pedaal en een grotere buiten spiegel. Bij de diesel-uitvoering van de nieuwe 504 is een grotere motor met een cylinder-in- houd van 2112 cc gemon teerd. De maximum snelheid van deze wagen ligt bij 135 km per uur. De motor heeft een capaciteit van 59 DIN-pk bij 4500 omwentelingen per minuut. Mazda Naast het opmerkelijke feit, dat de verkoop van perso nenauto's en stationcars in 1978 weer een nieuw record bereikte met een totaal van rond de 583.000 stuks - iets hoger dan in 1977 dankzij een registratie correctie van de RAI, waardoor 25.000 in de loop der jaren „zoekgeraak te" kentekenregistraties in de oktober 1978 cijfers werden ingevoegd - bereikte ook Ge neral Motors Nederland een bijzondere mijlpaal, want het was voor de tiende maal achtereen dat Opel lijstaan voerder was van verkochte auto's op de Nederlandse markt! Hoewel de officiële cijfers over 1978 nog niet bekend zijn, schat Opel, dat de totale verkoop van dit merk op rond de 82.000 auto's ligt, bijna een verdubbeling van het aantal in 1969. De Kadett nam met 36.000 stuks een belangrijk deel voor haar re kening, de Ascona haalde 25.000 verkochte exempla ren, de Rekord meer dan 15.500. t Met deze verkopen is Ne derland verreweg het beste exportland voor de Duitse Opel - fabrieken: 18% van alle voor export bestemde wagens kwam in ons land te recht, terwijl de ruim 80.000 auto's 8,3% van de totale produktie van Opel beteken de. De nieuwe Mitsubishi ,,Colt" Mitsubishi Toyota zal op de RAI een drietal Europese primeurs presenteren: De Toyota Starlet in 1,2 liter uitvoering. De Toyota Starlet 1.2 liter sta- Met de MAZDA 626 komt een doordacht geconstrueer de middenklasser op de markt, die een typisch „Euro pese" lijn en zeer complete voorzieningen als meest op vallende kenmerken heeft. De combinatie van een lage luchtweerstand (coëfficiënt 0,38), een laag eigengewicht en een beproefde techniek maken bij de MAZDA 626 een economisch gebruik aanne melijk. In feite zijn 2 basismodellen leverbaar, de Sedan en de Hardtop, die naar keuze met een 1.6 of 2.0 liter motor kun nen zijn uitgerust. Ten aan zien van de overbrenging kan bij de 1.6 Sedan een keuze uit een 4-versnellingsbak of een automaat en bij de 2.0 liter modellen uit een 5-versnel- lingsbak en een automaat worden gemaakt. De 1.6 Hardtop wordt standaard met 5-versnellingsbak geleverd. De vering van deze 4.28 m. lange wagen wordt verzorgd door spiraal veren rondom met stabilisators zowel voor als achter. Vier deuren (bij de Hardtop-modellen uiteraard twee) geven toegang tot het interieur van de MAZDA 626 Sedan. Stofbeklede, anato misch gevormde stoelen ge ven een plezierige zit. Het dashboard is overzichtelijk en zeer compleet: alle bedie ningselementen liggen bin nen het onmiddellijke hand bereik. Rijden met de MAZDA 626 geschiedt in een opval; lende rust, wat het gevolg is van een stevige constructie en royaal gebruik van geluid dempend materiaal. Al met al: een sympathieke middenklasser, die vooral door de aantrekkelijke vorm geving bij velen in de smaak zal vallen. tionwagon, en De Coorona 1800 liftback GL, Bovendien zal (enkele we ken na de RA z tijdens de in ternationale Automobiel Sa lon teogmntvd met spanning tegemoet geziene Toyota met voorwielaandrijving, de Ter cel, voor Europa geïntrodu ceerd worden. Deze gloed nieuwe automobiel zal, bijna direct daarnan bij alle Toyota dealers in Nederland geëx poseerd worden, en voor af levering beschikbaar zijn. Toyota Corona 1800 Liftback GL Om tegemoet te komen aan de smaak en verlangens naar meer luxe van de West-Euro- pese automobilist, die zich met name ook in Nederland manifesteert, heeft Skoda- importeur Englebert in 1978 besloten de Estelle-lijn uit te breiden met voor alle type - uitgezonderd de 105 S - een versie als Super Estelle. Deze biedt tegen méér-prijs: Ach terruitverwarming, een vinyl- dak, pvc aluminium strips als flank- of parkeerbescher- ming en 13 inch magnesium i.p.v. stalen wielen. De keuzemogelijkheid inde Starlet serie is nu groter ge worden; er is een drietal Starlets met 1.2 liter motor toegevoegd aan de serie voor hen, die méér vermogen, c.q. een hogere snelheid en een fellere acceleratie verlangen: de Starlet 1.2 de Luxe 3 deurs, de Starlet 1.2 Super de Luxe 3 deurs en de Starlet 1.2 5 Speed Special 3 deurs. Een uitbreiding van de Starlet-serie derhalve, die menigeen zal aanspreken. De Toyota 1.2 liter krachtbron heeft immers in de praktijk zijn door-en-door betrouwbaar heid én zijn zuinigheid dubbel en dwars bewezen. De twee eerst genoemde modellen zijn uitgerust met een 4-versnellingsbak, terwijl de Starlet 5-speed Special (uiteraard) voorzien is van een 5-bak, waarvan de vijfde versnelling een overdrive karakter heeft, hetgeen de zuinigheid tijdens langere rit ten extra ten goede komt. Het inmiddels ook in Ne derland steeds meer inge burgerde merk omm tsubishi lanceert op de RAI de nieuwe Edeurs Colt. Aan het voor de eerste maal in ons land expo seren van de jongste Mitsu bishi is reeds een goede faam van deze technisch zeer vooruitstremende wagen vooraf gegaan. Met de komst van de Colt is het Mitsubishi programma thans zeer volle dig geworden. De bestaane modellen, vanaf de 1600 cc modellen uitgerust met de opmerkelijke geruis- en trillingsarme Mit subishi „80" balansasmoto- renn werden op tal van pun ten geperfectioneermf- Gebleven zijn de verstel bare stuurkolommen, de op timaal verstelbare comforta bele voorstoelen, met ver stelbare lendensteun voor de Galant - modellenn de unieke verstelbare rugleuning achter van de Galant 2000 GLX en 2000 GLX- automaat en de luxueuse afwerking van de Sapporo's, reiswagens bij uit stek. Nieuws is ook de Mitsubishi Galant stationwagon met Vialle gasinstallatie: op dit moment de enige door de Rijksdienst voor het wegver keer goedgekeurde station wagon in zijn klasse met de gastank onder de laadvloer, waardoor zowel met op- als neergeklapte achterbank de volledige laadvloer ter be schikking blijft. Overigens zijn er voor alle Mitsubishi's standaard gasin stallaties tegen vaste prijzen voor inbouw beschikbaar. De nieuwe Audi 80 is langer en breder geworden dan zijn voorganger. Dit komt vooral de passagiers achterin ten goede, die nu over veel meer beenruimte beschikken. ue Audi 80 is uitermate geschikt als reis wagen. Door vergroting van de benzinetank tot 60 liter in houd, heeft men op de lange afstand een grotere actiera dius. De Audi 80 is verkrijgbaar met een 1,3 liter motor en drie 1,6 liter motorversies in L, GLS en GLE uitvoering. Deze laatste uitvoering, de Audi 80 GLE, wordt in het huidige mo del voor het eerst getoond. Een schoonheid is die nieuwe Ritmo niet, maar wèl een opvallende verschijning. Het is eigenlijk een verade ming te constateren, dat er toch nog stylisten en fabri kanten bestaan, die zich in deze klasse automobielen distantiëren van de uniforme carrosseriebouw uit de laat ste jaren, waardoor bijvoor beeld een VW-Golf, een Ford Fiësta of een Simca Horizon haast niet meer uit elkaar te houden zijn! De Ritmo ziet er compact uit, maar is toch 23 cm langer dan de Golf. Mar kante details aan de buiten zijde zijn ook de hoekige lij nen van de carrosserie en de merkwaardige styling van de wielvelgen. Het ruimte effect dat door de langere wielbasis en gebogen portieren kon worden gerealiseerd is bin nen goed merkbaar. Vóórin een comfortabele zit op - voor het eerst bij Fiat in deze klas se - brede, goed gevormde stoelen, standaard voorzien van hoofdsteunen. Die stoe len zijn bovendien goed ver stelbaar en hebben een rugleuning die op eenvoudige manier trapsgewijs tot in de slaapstand kan worden neer geklapt. Van de drie versies die Fiat van de Ritmo op de markt brengt, de 60, 65 en 75 (de typeaanduiding geeft het vermogen in PK's aan) krijgt Nederland slechts de Ritmo 65 en 75 in twee- of vierdeurs uitvoering (plus de grote openslaande achterklep) en L (luxe) of CL. Dwars voorin en met aan drijving op de voorwielen is een oude vertrouwde Fiat motor te vinden. Een vier ci linder, met bovenliggende nokkenas, in de 65 PK uit voering gelijk aan de 1301 cc uit de 128, in de 75 PK een tot 1498 cc opgehoorde verzie van diezelfde krachtbron. Wat die motoren betreft is Fiat dus duidelijk op zeker gegaan, want de 128 motor heeft in het verleden bewezen uiterst be trouwbaar, levendig en zuinig te zijn. Wijzigingen in de Rit mo versies zijn een nieuwe carburateur, een ander lucht- filter en een veranderd dubbel uitlaatspruitstuk. De 1498 cc levert met een compressie- verhouding van 1 op 9.0 (dus wel super gebruiken) 75 PK (55kKW) bij 5800 t/m. Dat vermogen is ruim voldoende om de wagen uit te rusten met een 5-versnellingsbak, terwijl een automaat als extra be schikbaar is. s n Daihatsu Nederland B.V., Rotterdam, liet ter gelegen heid van de RAI-tentoonstel ling een speciale versie van de Charade Coupé maken: de „Black Sun", een auto die voor minder geld méér aan uitrusting heeft. „Black Sun" heet de auto omdat hij is uitgevoerd in de kleur zwart én omdat hij een- Sunroof open dak heeft. Dat is niet het enige. De „Black Sun" heeft meer extra's te bieden, namelijk h^logeen breedstralers, een zwart witte visgraat stoelbekleding en een sportstuur. Van het ty pe waarvan hij is afgeleid heeft hij standaard al een ra dio, een vijfbak, een ruiten wisser/sproeier op de ach terruit, achterruitverwarming en al het andere dat nodig is om een auto zéér compleet uit te voeren. De „Black Sun" kost 13.500,- incl. BTW. Dat is 475,- minder dan het type waarvan hij is afgeleid, de Charade Coupé XTE-5. De „Black Sun" wordt al leen tijdens de RAI-tentoon- stelling verkocht; hij kan zo wel op de stand van Daihatsu (Amstelhal, stand 308) wor den besteld als bij de Daihat- su-dealers. De aanbieding geldt zolang de voorraad strekt. Op de RAI introduceert SUBARU de nieuwe 1600 CUSTOM, die is bedoeld als uitbreiding van het huidige 1600-programma. Deze Subaru wordt be schouwd als het topmodel van de serie en heeft al het goede te bieden van de 1600DL plus nog een hele boel extra's t.w. 5-versnel lingsbak, dubbele koplam pen, rubberen stootlijsten op de deuren, brede ver doorge trokken rubberen bumper- hoeken, sierranden op de wielkasten rondom de grille en de kofferklep, nieuwe luxueuze bekleding en hout nerfdashboard, wagenbreed vloertapijt, beklede en ver lichte kofferruimte, Michelin radiaalbanden 155 SR 13, wis was-intervalschakelaar, ma ke up-spiegel, verlichte asbak en sigarette-aansteker. De nieuwe Subaru 4-deurs Custom is leverbaar in zes kleuren. De RAI heeft officieel de cij fers bekend gemaakt van de verkopen van personenauto's en combinatiewagens over de eerste 9 maanden van 1978. Hoewel de vooruitzichten in de eerste zes maanden wezen op een nieuw totaal rekord over 1978 blijken de verkopen in het derde kwartaal veel minder spectaculair geweest te zijn. Weliswaar spelen daarbij de altijd wat rustige zomermaandén ook een rol, maar het totaalcijfer over de eerste 9 maanden van dit jaar in vergelijking met dezelfde periode van 19.77 toont bepaald niet meer de bijna 5% stijging die over de eerste helft van 1978 werd geconstateerd. In totaal werden er in de periode jan. t/m sept. '78 451.519 personenau to's en combinatiewagens in ons land verkocht, tegenover 449.291 in de eerste negen maanden van 1977. Koploper bleef nog steeds General Motors met een totaal van 67.879 een heden waarvan 62.498 Opeis. Ford was een goede tweede met een stijgende verkoop en 52.131 auto's. Meest spectaculaire sprongen maakten Honda, die met een totaal van 18.051 Civic's en Accords een 20% verkoops stijging zag gerealiseerd en BMW die van 8.093 auto's in 1977 naar 10.353 wagens in 1978 ging.

Scheldebode | 1979 | | pagina 11