Deelnemers aan project pyramidewoningen vergaderen AMNESTY MIDDELBURG ACTIE SCHENDING MENSENRECHTEN TEGEN ROEMEENSE VOORLOPIG ZONDER IJSBAAN deklapb Onderzoek naar leukemie rond kerncentrale USI-U5S SCHRIJF FOLIE 03RUITER Carnaval in Middelburg begint met Dwaezenbal GROTE B0EKEN- OPRUIMING QH RUITER UITGAVE: ZEEBRA WEEKBLADEN - TOTAAL OPLAGE 309.000 EX. IN GOUD EN ZILVER VLISSINGEN Vanaf 18 jaar bij De Ruiter EBOD Blijft de Middelburgse volkssterrenwacht bestaan? MIDDELBURG - De Volkssterrenwacht Philippus Lansbergen in Middelburg ziet zichzelf plotseling voor een groot aantal problemen gesteld. Problemen die het voort bestaan van de sterrenwacht bedreigen, zoals bestuurslid Han Beekman het stelt. De verwarming in het gebouw dat op een mooi plekje aan het Noordbolwerk staat, is kapot- gevroren en tot overmaat van ramp dreigt de gemeente de huur minstens dertien maal zo hoog te maken. „Om uit de kosten te komen zouden we een toegangsprijs moeten gaan heffen. Dat kan natuurlijk niet, want het is een volkssterrenwacht, met de na druk op volk. Onze taak is om alles wat met sterrenkunde te maken heeft via onze sterren wacht aan de mensen door te geven. Als dat duur gaat wor den, kunnen wij niet meer aan die taak voldoen", aldus Han Beekman. De gemeente Middelburg wil het gebouw voor twintigdui zend gulden laten opknappen. Deze kosten zouden via de huur moeten worden terugbe taald. Ook de kosten voor re paratie van de verwarming moet de sterrenwacht zelf be talen, zo vindt de gemeente. Bestuurslid J.E. Verbeem meent dat de huurkosten nog wel hoger zullen gaan uitval len. „Het gebouw is aan het ver zakken. Zo hier en daar kun je je hand tussen de muren ste ken. En ook de balken komen uit hun sponningen. Voor twintigduizend gulden ben je nog lang niet klaar". Volgende week zal de sterrenwacht moeten beslissen of het op de nieuwe huurvoorstellen van de gemeente ingaat of niet. Voor zitter Schepman van de ster renwacht: „Ik vind dit een zeer ondemocratische gang van za ken. We worden zo in een posi tie gemanoevreerd waarin we alleen maar ja of nee kunnen zeggen en 't is allebei slecht voor ons". De sterrenwacht zou het ge bouw best met anderen willen delen om het gebouw meer dienstbaar te maken. Het be stuur van de sterrenwacht is in elk geval zeer ontevreden over deze gang van zaken en heeft een boze brief naar het college van B. en W. gestuurd. De wet houder onder wiens verant woordelijkheid de sterren wacht valt, H. Gillissen, kon geen verklaring geven voor de huurverhoging, omdat hij (nog) niets van de zaak afwist. De sterrenwacht hoopt dat de activiteiten die juist voor de komende maanden op stapel zijn gezet, nu niet in gevaar worden gebracht. De cursus sen sterrenkunde die door het uitvallen van de verwarming niet door dreigden te gaan, zijn in elk geval voortgezet en wel bij de leiders thuis. Van 15 tot 18 februari doet de Middelburgse yolksster- renwacht mee aan een ten toonstelling in de Utrechtse Jaarbeurshal. De acht lande lijke volkssterrenwachten ma ken gezamenlijk een stand. Middelburg is aanwezig met de slingerproef van Foucault. De proef is een zomer lang te zien geweest in de Grote Kerk van Veere. Er is ook een nieuwe te lescoop aangeschaft. Deze heeft al resultaat afgeworpen: mooie foto's van deze telescoop zijn al te zien in de ruimte waar de permanente tentoonstelling gehuisvest is. Sinds 1 januari dit jaar is de sterrenwacht ook meidcen trum voor ufo's. Han Beek man: „We verzamelen alleen gegevens. Als iemand iets heeft gezien, gaan we ernaartoe met een standaard enquêteformu lier met vragen als: welke kleuren, rond of vierkant, hing het stil, enzovoorts. Het zijn officiële vragenlijsten van het NUSC (Nederlands Ufologisch Studie Centrum). Deze gege vens sturen wij naar het NUSC, en Nederlandse, Belgische, Duitse en zelfs Amerikaanse onderzoekcentra"Het tele foonnummer voor ufo-meldin gen op Walcheren is 01180-29396 (Han Beekman). De permanente tentoonstel ling in het gebouw is vrijdag avond vanaf halfacht te zien. Iedereen kan dan ook van een der aanwezigen desgewenst een rondleiding krijgen. Er is een bibliotheek aangelegd (300 titels), waar iedere belang stellende gratis een boek kan lenen. Ook zaterdagmiddag van twee tot vijf uur kan men in het gebouw aan het Noord- bolwerk terecht. Wat ongemak in verband met het uitvallen van de verwarming moeten toekomstige bezoekers wel voor lief nemen. Op vrijdag 2 maart, de nationale sterren kijkdag, is de sterrenwacht de hele dag open. Dan zijn er voortdurend rondleidingen, dia vertoningen en dergelijke, 's Avonds kan men bij helder weer ook nog even echt naar de sterren kijken. De sterrenwacht is een stichting: ze draait op begun stigers. Belangstellenden kun nen voor tien gulden of meer per jaar begunstiger worden. Zij kunnen lezingen, waarne mingsavonden en dergelijke gratis meemaken. Het is de be doeling dat zij in de toekomst ook tweemaandelijks een in formatieblad thuiskrijgen. Het gironummer is 1882142 ten name van penningmeester Volkssterrenwacht Philippus Lansbergen in Middelburg. t v bij: Paul Krugerstraat 55-57 01184-12733 Het gebouw van de Volkssterrenwacht op een besneeuwd bolwerk. OOST-SOUBURG - De werkgroep die in Vlissingen een groep milieu-vriendelijke pyramidewoningen wil neer zetten, houdt woensdag 24 ja nuari een deelnemersvergade ring. Naast de inmiddels al vierenvijftig deelnemers uit Walcheren en de Bevelanden zijn ook mensen welkom die in hun eigen gemeente een derge lijk experiment willen begin nen. De beide architecten van de pyramidewoning, Gerard Schouten en Gerrit de Jonge, zijn aanwezig om te vertellen waarom zij voor de pyrami- dewvorm hebben gekozen en welke mogelijkheden voor an dere woon- en leefvormen dit met zich meebrengt. De verga dering begint om acht uur in het wijkcentrum Middenhof aan de Kanaalstraat 64 in Oost-Souburg. De plannen voor deze nieu we woonvormen zijn in eerste instantie ontwikkeld door De Kleine Aarde, een bedrijfje in Boxtel dat ooit begon als pro ducent van onbespoten groente en fruit. Jos van Doom van De Kleine Aarde, die vanaf het begin met het woonproject is bezig geweest, zal op de ver gadering een en ander over Kleine Aarde en het woon- en leefplan vertellen. Ook een discussie met Jos van Doorn en de beide architecten staan nog op het programma. De plannen hebben nog steeds het predi kaat „experimenteel" niet ge kregen. Dat zou volgens de werkgroep de onderhandelin gen met de gemeente verge makkelijken. Desondanks kan het woonplan ook zonder dat predikaat gerealiseerd wor den. WOONT U IN DIT GEBIED Dan behoort De Scheldebode iedere week UITERLIJK WOENSDAGAVOND in de brievenbus te zitten Waarschuwt U ons a u b als U ons blad met regelmatig of te laat ontvangt. Tel. 01184-19910. MIDDELBURG - De wijk- vereniging Zuid in Middelburg Zuid heeft voor de komende weken een uitgebreid carna valsprogramma op stapel staan. Het begint met het Dwaezenbal, dat aanstaande zaterdag in het wijkcentrum Het Zuiderbaken gehouden wordt. De muziek voor dit bal wordt verzorgd door Anja en de Edgarboys. Het begint om acht uur. De toegangsprijzen zijn voor leden drie en voor niet-leden zes gulden. Het carnavalsprogramma behelst evenals vorig jaar on dermeer weer een serie lach- ins voor bejaarden, kinderen en de groep er tussenin. De traditionele intocht van Prins Carnaval is op 24 februari. De prins zal zijn intocht bij het station beginnen. De laatste carnavalsdag wordt met een groot carnavalsbal besloten. Over de verschillende activi teiten zullen nog aparte be richtjes in dit blad verschijnen. Het is toch niet allemaal rozegeur, vrienden, wat er uit de uien van de firma Mol in 's Gravenpolder komt. Dat is duidelijk geworden op de hoorzitting voor de hinder wetsvergunning. Het bedrijf wil uit uienafval een bepaald soort olie maken, die ge bruikt kan worden voor de parfum-industrie. Heel wat inwoners van 's-Gravenpol der hebben tegen dat voor nemen bezwaar aangete kend, uit angst voor de mis selijkmakende stank, zoals ze zeiden, die bij het verwer kingsproces loskomt. Een er varing die ze al eens eerder gehad hebben en waar ze nou niet bepaald naar terug ver langen. Zo'n bedrijf, vinden de omwonenden, hoort op een industrieterrein thuis. En dat vrienden is helemaal geen gekke eis. Zeker niet als er nog zoveel braak liggend in dustrieterrein voorhanden is, zoals in het Sloegebied. Er zit trouwens toch een luchtje aan de hele zaak. Want het is op zijn zachts ge zegd toch wat ongewoon dat oud-burgemeester Van Waes in deze zaak als adviseur van het bedrijf optreedt. De zaak speelde al toen hij nog bur gemeester van Borsele was en dus aan de andere kant stond. De gemeente Borsele moet namelijk de hinderwet vergunning verlenen. Het ar gument van een. de bezwaar schriften-indieners-spre kend namens 85 bewoners wil ik hier niet achterwege laten: Het is een principiële zaak. Het is vreemd dat ie mand die eerst in de kast heeft gekeken van de partij die precies op de hoogte is van alle details, nu zijn dien sten aan de andere partij aanbiedt". Een aardige dienst heeft ons het Vlissingse raadslid Meijer-Brouwer geleverd, door aan te dringen op een onderzoek naar het voorko men van leukemie (bloed- kanker) rond de kerncentra le. Het Vlissingse gemeente bestuur gaat dat doen. Aan zulke zaken denk je natuur lijk liever niet, maar onwe tendheid is ook niet alles. En de berichten uit Amerika en Duitsland liegen er niet om. Daar zijn in de buurt van kerncentrales inderdaad meer leukemie-gevallen aan getroffen dan in vergelijkba re andere plaatsen zonder kerncentrales. Als het hier niet zo is, des te beter. Zo vrienden en dan nog maar een keer over winter, sneeuw en ijs. Tenslotte is het jaren niet voorgekomen dat je er weken over kon blijven praten. Het strooizout is bij na op. Lastig af en toe, want dat uitgestelde nieuwjaars bezoek moet je blijven uit stellen. Ik kan me voorstellen dat de mensen die moeten strooien het best rustig vin den, dat ze 't wat kalmer aan moeten doen. En voor de be groeiing van de wegbermen is al dat zout ook niet zo bevor derlijk. Nu al is er een grote kans dat we het komende voorjaar en zomer met veel minder bloemen genoegen moeten nemen, omdat ze het zoutgeweld niet hebben overleefd. Maar wie ganzen wil kij ken moet nu naar buiten gaan. Er zijn er nog nooit zo veel in Zeeland geweest als in deze weken, omdat ze mas saal in het Deltagebied neer strijken, gevlucht uit de nog koudere noordelijke provin cies, ARJAON. Paul Krugerstraat 55-57 VLISSINGEN 01184-12733 De Schuitvaartgracht. VLISSINGEN - Vlissingen is arm geworden aan een goede plaats om te kunnen schaatsen. De Spuikom is al lange tijd ge dempt en het ijsbaantje bij de Keersluis heeft moeten wijken voor de uitbreiding van het in dustrieterrein. De sintelbaan die enkele jaren geleden ook nog als ijsbaan dienst deed, kan niet meer met water opge spoten worden. De baan heeft een nieuwe toplaag gekregen De meeste schaatsers trokken echter naar de plas in het Nollebos of de Schuitvaartgracht. Vlissingen krijgt echter wel een ijsbaan. In het bestemmingsplan West- die niet voor schaats doelein den geschikt is. Schaatslief hebbers hebben naar andere oplossingen moeten uitkijken, zoals de rolschaatsbaan aan de Hogeweg, die voor de gelegen heid was opgespoten of de plas aan de Lekstraat. Wanneer dan met de aanleg zal worden be gonnen is niet te zeggen. Een woordvoerder van de Stichting Sportbelangen Vlissingen meent dat het twee jaar, maar even goed nog wel vier jaar kan duren. De Spuikom is nog maar een piepklein ijsbaantje MIDDELBURG - De werkgroep Middelburg van Am nesty International zal de komende week de aandacht gaan vestigen op de schending van de mensenrechten in Roemenië. In dit vakantieland blijken naar de inlichtingen van Amnesty veel mensen gevangen te zitten die openlijk hun mening ergens over gaven. Het gaat dan vooral om politieke dissidenten, vakbondslieden en mensen die tot een minderheid behoren, zoals Hongaren en Duitsers. Een door Anesty gepubli ceerd rapport maakt melding van het feit dat ook In Roeme nië mensen in psychiatrische inrichtingen worden vastge houden die geestelijk volko men normaal zijn. Ze worden behandeld, omdat ze gepro testeerd hebben tegen slechte arbeidsomstandigheden, het niet naleven van de mensen rechten, beperking van gods dienst, enzovoorts. Uit getuigenissen van deze mensen is komen vast te staan dat ze geestelijk gefolterd worden, bijvoorbeeld door middel van eenzame opslui ting. Maar ook lichamelijk worden ze mishandeld: Sla gen, elektro-shock-behande- lingen en het toedienen van drugs zijn voorgekomen. Ook op andere manieren weten de leiders in Roemenië openlijke kritiek tot het mini mum te beperken. Wie dat na melijk doet, riskeert het om gestraft te worden met „ver plichte arbeid zonder verlies van vrijheid". Ex-gestraften verklaarden dat door middel van dwangarbeid de veroor deelde een politieke „herop voeding" krijgt. Familiebe zoek is verboden en de gevan genen worden voortdurend bewaakt. Er is nog meer te melden, de fantasie bij het be perken van de vrije menings uiting is groot, maar de ruimte in deze krant beperkt. Iedereen die de onmenselijke situatie van gewetensgevan genen in Roemenië ter harte gaat, kan meehelpen door een schrijf- en informatieavond in Midgard (Kuiperspoort) te be zoeken. Volgende week dins dagavond kunnen zij daar de verantwoordelijke autoritei ten een brief schrijven. De avond begint om acht uur. Als inleiding worden dia's ver toond over de gang van zaken in Roemenië. Als dat niet lukt kan men ook langskomen bij de infor- matiekraam die de werkgroep zaterdag 20 januari in de Lan ge Delft optrekt. Ook via de Middelburgse kerken kan iedereen aan de aktie meewerken met een handtekening. Na de diensten ligt materiaal van Amnesty International klaar bij de uit gangen van de kerken. BORSSELE - De ge meente Vlissingen gaat on derzoeken of er rondom de kerncentrale van Borssele meer gevallen van leukemie (bloedkanker), voorkomen dan elders. Het college van B. en W. heeft dat onder zoek toegezegd aan het raadslid mevrouw A.J. Meijer-Brouwer. L v* U r.

Scheldebode | 1979 | | pagina 1