CURSUS OM TE LEREN LEZEN Middelburg: Multi-vision diashow JEU DE BOULES Pétanque zoekt naar overdekte speelruimte Middelburg brengt praatnota uit over welzijnsbeleid Schrijn iiven met licht jr A c.v. bouwpaketten voor de doe-het-zelver. 'MADOLA1 Terminus Dagreis naar Keulen geprolongeerd: op zaterdag 3 februari Wannes Raps in Midgard Mimi-sef 8 radiatoren merk Radson 1 c.v. ketel merk Ferroll c.v. leidingen en fittingen rookgasafvoer en bevestigingsmaterialen Kompleet inkl. b.t.w. vanaf 2.995,- Waarom nu een c.v.-bouwpakket van Madola? WEET U DAT? DOMINICUS STEKETEE Canon Geschiedenis Poëtisch Sfeer Reizende tentoonstelling „Wijs op Weg" Mocht U iets te vieren hebben (wij verzorgen Uw party op maat) gewoon even (01100) 13132 bellen 3-delige "Mimi-set" van manou, met rookglas. Om uzelf en de poes verwennen. DE SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 10 JANUARI 1979 208 Elk bouwpakket is voorzien van een duidelijke installatiete kening. Elk door u geïnstalleerd bouwpakket wordt door ons-na gereedkomen gekontroleerd op juiste montage en veilige werking. Het bouwpakket onderscheidt zich in niets van een door de vakman geleverde en gemonteerde installatie. De doe-het-zelver en wij hebben de zekerheid dat aan de eisen gesteld door het gasbedrijf volledig wordt voldaan. Eventueel gebruik van handgereedschap is mogelijk. Zo ziet u maar, ook al gaat u zelt aan de slag, de service van_ Madola blijft u achtervolgen. SANIBOUT1QUE EN KEUKENSTUDIO'S BOSSCHENDIJK 193-4731 DO OUDENBOSCH POSTBUS 100 4730 AC OUDENBOSCH TELEFOON 01652 - 3900" Echt vloerbrood wordt niet op een band of plaat gebakken. Echt vloerbrood wordt gebakken op een vloer, d.w.z. op de vloer van een ouderwetse oven. Het wordt ook niet in een bus of blik gebakken, maar direkt op de vloer. Dat ziet u meteen aan het afwijkende model, 't Is dus een ouderwets, kro kant gebakken brood. Hoe herkent u het echte vloerbrood Let op de gladde onderkant. En dat ziet u het rijst- strooimeel, waarmede de vloer bestrooid is vóór het bakken. Dan hebt u het echte vloerbrood te pakken. Zó wordt het gebakken door de warme bakker Koopt u eens zo'n tijger, bruine bol of Franse stok Iets aparts! Via opstapje naar M'burgse en Vlissingse moedermavo Niet iedereen is zo bedreven om zelf een centrale verwar ming aan te leggen: Voor de handige doe-het-zelver echter, die van z'n kunnen overtuigd is, hebben wij een kompleet bouwpakket, dat bestaat uit: MIDDELBURG - Onder de titel „Laten we wel wezen" heeft de gemeente Middelburg een praatnota uitgebracht over een uit te voeren gemeentelijk welzijnsbeleid. Dit welzijnsbeleid gaat namelijk van het rijk over naar de gemeenten. De nota is een eerste aanzet om te komen tot een gemeentelijk welzijnsplan. Dat plan moet door de raad worden vastgesteld, maar pas nadat bevolking, instellingen, enz. over een welzijnsbeleid hebben kunnen meepraten. In de praat-nota staat onder meer informatie over het hoe en waarom van de welzijns planning en bevat een inven tarisatie van de Middelburgse welzijnsvoorzieningen. Ook is in de nota een sociaal-geogra fische schets van Middelburg gemaakt. Dat is een indeling naar leeftijdsopbouw, kerke lijke en politieke kleur, ènzo- voorts, in de wijken en de hele gemeente. B. en W. willen deze maand al met de bevolking gaan praten over de nota. Vol gende maand komen dan de instellingen aan de beurt. De genen die aan de discussie over de welzijnsvoorzieningen mee willen doen. kunnen de nota bij de gemeente krijgen, zolang de voorraad strekt. MIDDELBURG Vrouwen die nog twijfelen of ze nou wel of niet naar de moedermavo zullen gaan, krijgen de mogelijkheid om te bekijken of het dat nou wel is wat ze zoeken. De avondscholengemeenschap in Zeeland orga niseert in de komende maanden een zogenaamde „opstap cursus" in vier plaatsen: Goes, Middelburg, Vlissingen en Zierikzee. GOES - Het verkeer over de Zeelandbrug blijft groeien. Ook in het afgelo pen jaar reden er weer meer auto's en vooral motoren over de brug. Met als ge volg, dat de kassa's in de tolhokjes nog wat vaker rinkelden. De opbrengst steeg dan ook met 400.000,- tot een totaal van 7,8 miljoen gulden in het hele jaar. Desgewenst komt onze hostess bij u aan huis voor een vrijblijvend advies! Maandag t/m vrijdag gehele dag geopend. Zaterdag en zondag vanaf 16.00 uur. HOTEL RESTAURANT CAFÉ t.o. station GOES-Tel. 01100-27501 Lid Holland Tourist Hotels Internationaal programma over de fotografie door Hans en Laura Samsom-Rous gemaakt in opdracht van Canon. Een boeiende reportage in 9 meter brede projectie van 1800 informatieve, zeldzame, dramatische en multi-vision show ontroerende foto's. Over het ontstaan en de ontwikkeling van de fotografie. De eerste ontdekkingen, de computer-camera's van vandaag en wat ons nutewachten staat. Ook maakt u kennis met het werk van 15 internationale topfotografen, met de fotografie van alledag en het unieke fotoverhaal van de Japanse Steenhouwer, kaarten bier verkrijgbaar Genoteerd door Bertus Aafjes, bewerkt door Laura Rous. MIDDELBURG - Dia's ma ken kan in feite iedereen die een fototoestel kan vasthou den. Er worden dan ook hon derdduizenden dia's over heel de wereld gemaakt. Deze dia's zullen wellicht in huiselijke kring grote bewondering en waardering oogsten. Het is echter de vraag of al die dia's in een wat bredere kring zouden aanslaan. In de audio-visuele diapre sentatie Schrijven met licht" wordt een pleidooi gehouden voor de betere fotografie. Deze canon multi-vision diashow wordt gepresenteerd op dins dag 16 januari in de stads schouwburg te Middelburg door Foto Harry Verschuren in samenwerking met De Schel- debode en het Nieuwsblad voor de Bevelanden. De show „Schijven met licht" werd gemaakt door Hans Samsom en Laura Rous die op nauwelijks volgbare wijze laten zien wat er alle maal met een goede camera kan worden gedaan. Mede door de opstelling van een serie projectoren achter drie im mense doeken, lijkt het soms of de beelden „levend" zijn. Zes projectoren zorgen ervoor dat ■de beelden elkaar volkomen logisch en op het juiste mo ment opvolgen en dat er prachtige overvloeiers worden gemaakt. „Het onderwerp fotografie is oeverloos", zeggen de makers van „Schrijven met licht". Zij hebben hun presentatie ge splitst in drie onderdelen. Het eerste deel belicht de geschiedenis van het fototoe stel. In een chronologisch overzicht komt de bezoeker met beelden aan de weet dat in feite de eerste foto al in 1826 werd gemaakt door ene meneer Niépce die experimenteerde met lichtgevoelig asfalt. Een beeld wordt gegeven hoe de foto-industrie langzaam op gang kwam en de ontwikkeling van het fototoestel tot de mo derne per minicomputer be stuurde kleinbeeldcamera. In het tweede deel van de avond worden allerlei onder werpen getoond die op dia kunnen worden vastgelegd. Vergeleken wordt hoe toeris ten fotograferen en hoe gere nommeerde fotografen dat doen. Werk van vijftien inter nationaal befaamde fotokun- 'stenaars, waaronder de Ne derlanders Eddy Posthuma de Boer en Aart Klein, wordt ge projecteerd tegen de kieken uit het legioen der foto-amateurs. •Hieruit blijkt dat de vele ama teurs weinig zien en dat hun visie eenzijdig en vanzelfspre kend is. Als je als amateur naar de prachtige dia's van de foto kunstenaars kiikt overkomt ie het gevoel: Dat wil ik ook eens proberen, dat zou ik ook wel willen Dat gevoel wordt nog sterker als men ademloos toekijkt naar het derde deel van de avond waarin poëtische foto's uit he dendaagse Japan de oude le gende vertellen van „De Ja panse Steenhouwer" Het ver haal is opgetekend door Mul- tatuli en bewerkt door Bertus Aafjes. Juist in dit deel van de avond worden alle mogelijk heden van de dia getoond. Te zien zijn overvloeiers, verva gende beelden, dubbelbeelden. Pas dan besef je wat er voor mogelijkheden met dia's zijn te bereiken. Deze wonderlijke avond, van licht en donker, van tech niek en menselijk kunnen mag door geen fotoliefhebber ge mist worden. Er wordt slechts één voor stelling in Zeeland gegeven op dinsdag 16 januari om 20.00 uur in de Stadsschouwburg in Middelburg. Kaarten a 5,- zijn nu reeds verkrijgbaar bij foto Harry Verschuren, Lange Delft 47, Middelburg; De Scheldebode, Torenstraat 14, Vlissingen en bij het Nieuwsblad, Klokstraat 1, Goes en vanaf 19.00 uur aan de zaal van de Stadsschouwburg, ken moet hebben. Je kunt je ook met een of twee of drie vakken bezighouden en daar eindexamen in doen. Haal je dat examen voor één van zo'n vak, dan krijg je een certifi caat, datje hele leven geldig is. En naar believen kun je er later andere vakken bijdoen. De moedermavo in Goes aan de J.P. Coenstraat 3 draait nu twee jaar met in totaal 64 leer lingen. En al die mensen heb ben zo hun eigen redenen om de mavo te bezoeken. Mevrouw Markusse: „De een doet het voor haar algemene ontwikke ling, de ander vindt het heer lijk dat ze nu haar kinderen bij het huiswerk kan helpen en er zijn er, die hopen met het ma vodiploma op zak gemakkelij ker een baan te krijgen." Over de sfeer op de moeder mavo is mevrouw Markusse enthousiast. „Het is heerlijk om les te geven, omdat je alle maal mensen hebt die graag willen leren. Je hoeft ze niet te MIDDELBURG Vandaag is in het Middelburgse stadhuis de reizende tentoonstelling „Wijs op Weg" te zien. De tentoonstel ling is opgezet door de initiatiefgroep „Wijs op Weg", die opkomt voor het openbaar vervoer, de fietser en de Voetganger. Wethouder W.P.J. Baars opent vanmiddag om twaalf uur deze tentoonstelling. Tot tien uur vanavond kunnen be langstellenden nog in de hal van het stadhuis terecht om het tentoongestelde materiaal te zien. Door middel van panelen met foto's, video-presentaties, documentatie-materiaal en dergelijke besteedt de initia tiefgroep aandacht aan ver schillende verkeersaspecten. Er zullen ook vertegenwoordi gers van groepen met infor matiemateriaal in het stadhuis zijn, die op de 25 januari in de schouwburg te houden „Ver- keersdag Middelburg" inlei dingen zullen verzorgen. De groep „Wijs op Weg" heeft de afgelopen jaren vooral aandacht besteed aan lande- lijke verkeers- en vervoer problemen. In '78, het jaar van de gemeenteraads- en staten verkiezingen - richtte zij zich vooral op het verkeer en ver voer op plaatselijk en regio naal niveau. De groep richtte zich op de volgende onderwerpen: buurt bus, vrije tram- en busbanen, woonerven, fietsroutes, sta tionspleinen, parkeren, aan pak binnensteden en beper king autogebruik in landelijke gebieden, over elk onderwerp is een videofilm te zien.ij e „We hebben gemerkt, dat veel vrouwen op de moeder mavo in het begin toch wel moeilijkheden kregen", vertelt mevrouw Markusse uit Goes, de adjunct-directrice, die wis kunde geeft. „Zo'n 44% van de mensen die de „moedermavo" volgt, is ouder dan 35 jaar en 20% ouder dan 45 jaar. Dat betekent dat de meesten al twintig jaar van school zijn en dus niet meer gewend om te studeren." En om nou die moeilijkhe den te voorkomen, worden de zogenaamde opstapcursussen georganiseerd. Om de „leerlin gen" weer te laten wennen aan het studeren. De opstapcursus wordt één keer per week (in Goes) op woensdagmorgen van 9 tot 11 uur gegeven. De cur sisten (die géén cursusgeld hoeven te betalen, de boeken in bruikleen krijgen en zelf alleen voor pen en papier moeten zor gen) krijgen lessen in taal en rekenen, waardoor de lagere schoolkennis weer een beetje wordt opgehaald. Daarnaast zal veel aandacht besteed wor den aan de beste manier om te studeren, hoe je zo goed moge lijk een tekst in je opneemt, hoe je huiswerk kunt maken. Mevrouw Markusse: „De mensen die aan de cursus gaan deelnemen, hoeven nog niet te beslissen óf ze naar de mavo willen gaan. Dat kunnen ze aan het eind doen. Het deelne men aan de cursus verplicht tot niets." De opstapcursus is de zo veelste cursus die voor vrou wen (hoewel hier ook mannen aan kunnen meedoen) van start gaat. Er is de open school, er zijn de VOS-cursussen. En ook mevrouw Markusse kan zich voorstallen dat het alle maal verwarrend kan zijn. Mevrouw Markusse: „De open school is vooral bedoeld om de mensen hun eigen mo gelijkheden en interessen te laten ontdekken. De VOS- cursus is meer een maatschap pelijke. oriëntatie (VOS staat voor Vrouwen Oriënteren zich op de Samenleving). En de op stapcursus is bedoeld voor mensen die eigenlijk in hun achterhoofd al weten dat ze naar de mavo willen. Maar die nog net dat extra zetje nodig hebben." De moedermavo is overigens niet het juiste woord voor de schoolopleiding. Dagmavo voor volwassenen heet de op leiding officieel, dus ook man nen kunnen er terecht. Maar omdat in de praktijk de oplei ding, die drie ochtenden in de week schoolgaan betekent, vooral door vrouwen bezocht wordt, is de naam moedermavo ontstaan. Tijdens de opstapcursus wordt de deelnemers ook dui delijk gemaakt wat die moe dermavo nou precies inhoudt. Mevrouw Markusse: „Het is bijvoorbeeld niet zo dat ieder een per se zes eindexamenvak- MIDDELBURG - Het weer leent zich in deze tijd slecht voor een avondje jeu de .boules. Pétanque, de Middelburgse jeu de boulesclub heeft het speelterrein daarom verplaatst van het Molenwater naar de manege van de ponyclub voor gehandicapten aan de Van der Helstlaan in Vlissingen. Tot eind maart spelen de leden daar elke maandagavond van zeven tot halftien. Ben Witte, voorzitter van Pétanque:. „We zijn aan het motiveren en onderling is de sfeer ook prima. Als iemand het moeilijk heeft en geneigd is op te geven, zijn er altijd an deren die inspringen. Helpen bij het huiswerk. Want zolang er thuis niets aan de hand is, gaat het goed, maar zodra er zieken zijn om maar een voor beeld te noemen, dan kost het heel wat meer moeite om het allemaal bij te benen." De opstapcursus in Middel burg, zowel als in Vlissingen start op 24 januari. Mensen die meer inlichtingen willen heb ben of zich willen aanmelden, kunnen terecht bij de Z.G.A.S.G. (Zeeuwse Dag- en Avond Scholengemeenschap), Marconiweg 1, 4382 NE Vlis singen, telefoon 01184-66186. Men kan zich ook nog opge ven als de cursus eenmaal be- gonnartens Bijna vijfhonderd lezers van De Scheldebode, Het Nieuwsblad van de Bevelan den en Ons Eiland hebben gre tig geprofiteerd van het aan bod om voor slechts 24 gulden een dagje Keulen te doen op 28 december j.l. Omdat we velen moesten te leurstellen - de trein was vol - hebben we in overleg met de Nederlandse Spoorwegen be sloten om het nog eens over te doen. Op zaterdag 3 februari kunt u nog eens van hetzelfde aanbod gebruik maken.' Ook dan bieden we weer de moge lijkheid om een busexcursie door de D om-stad te maken. Op deze eerste zaterdag in fe bruari zijn de winkels in Duitsland de gehele dag ge opend. Volgende week woensdag starten we met de kaartver koop en uiteraard zullen we u volgende week in dit weekblad nog meer bijzonderheden ver tellen. Over deze erg leuke dagtrip. zoeken naar een vaste accom modatie. Het liefst zouden we een overdekte ruimte ergens in Middelburg hebben. Het probleem is dat we onmogelijk in een sporthal terecht kun nen; met harde ballen zouden we binnen de kortste keren de vloer slopen. We hopen op eni ge medewerking van de ge meente. In Den Haag en Haar lem is ook op kosten van de gemeente een baan aangelegd voor jeu de boules". De vijfen zestig leden van de Middel burgse club houden nu onder linge competities in de Vlis singse manege. Na de winter staan er weer wedstrijden met andere clubs op het program ma. Eind april worden enkele spelers uit het Franse dorp Brétigny in Middelburg ver wacht. De Middelburgse club heeft het afgelopen jaar al een bezoek aan dit dorp gebracht. Er staan ook verschillende toernooien metBelgische clubs op het programma. Er kunnen overigens nog steeds leden bij. Wie interesse heeft, kan bellen naar de voorzitter, Ben Witte, tel. 01180-14105. Dorpsstraat 82-84 Gapinge (Bij Veere) tel. 01189-1569 Rótanneke Is een"dochter"- onderneming von atelier De Schapekop Veere MIDDELBURG - Vrijdag twaalf januari verzorgt het jongerencentrum Midgard, Kuiperspoort twaalf, een op treden van de folkgroep „Wannes Raps". „Wannes Raps" ontstond in de zomer van 1973 uit een groep Belgische en Neder landse mensen in Gent tijdens de Gentse feesten. De aanvan kelijk in de haast gekozen naam „Jan Rap en z'n maat" veranderde in de loop van de tijd in „Wannes Raps", een fi guur uit een Belgische stree kroman. Na enkele wisselin gen in de groep, wordt er nu al gedurende drie jaar in dezelfde formatie gespeeld, met Aagje Feldbrugge viool, mandoline en draailier: Aaike Jordans o.a. cister, gitaar en doedelzak: Kees Simons accordeon en klarinet en Jan Andriessen fluit en trom. Het optreden be gint om negen uur en de entree is vier gulden.

Scheldebode | 1979 | | pagina 9