de klap V.J.V. VLISSINGEN START TWEE VOS-CURSUSSEN School- Vakwijzer Gastanker moet voldoen aan Hinderwetseisen SCHRIJFFOLI [ÏHRUITER Oplossing nieuwjaars - puzzel RVS Vlissings inwonertal nam toe het turfschip Breda WOENSDAG 10 JANUARI 1979 - 29e JAARGANG UITGAVE: ZEEBRA WEEKBLADEN - TOTAAL OPLAGE 309.000 EX. VLISSINGEN Drinkputten Landhuizen Dijken en duinen PERSOONLIJKE LENING - FINANCIERING WONING KREDIET LEVENS VERZEKERING SCHADE VERZEKERING HYPOTHEEK RVS ADVISEUR Th. Verstraete Informatie-beurs voor scholing; beroepen, banen, opleidingen, omscholings-procedures, vrije tijds markt, films, demonstraties 12,13,15 en 16 Januari 1979 Openingstijden Dagelijks12.30-17.00/19.00-22.00 201 Walchers landschap aan alle kanten bedreigd in gouden zilver bij: Paul Krugerstraat 55-57 01184-1273? MIDDELBURG - Onder de titel „Waarheen met het bedreigde Walcheren" somt het laatste nummer van Zeeuws Nieuws voor natuur, landschap en milieu een hele serie bedreigingen op waaraan het landschap blootstaat. Zeeuws Nieuws heeft bewust een Walcherennummer uit gegeven. „Bewust, omdat een aantal zaken het Walcherse landschap als een sluipende ziekte bedreigt. Bedreigt op een schaal die van een even funeste invloed kan zijn als die van 't zout der zee, vijfendertig jaar terug", aldus een hoofdartikel in het blad. Vijfendertig jaar geleden maakten geallieerde bommen van de „tuin van Zeeland" een zoute binnenzee. Daarna is er verkaveld, er zijn nieuwe we gen aangelegd en nieuwe be plantingen, kortom er is een nieuw landschap geschapen. Een landschap, zo meent Zeeuws Nieuws, met een eigen karakter dat het behouden waard is, maar dat van vele kanten belaagd wordt. Als één van de bedreigingen noemt het blad het rapport van de land- bouworga .nisaties „Walche ren, waarheen?" Zeeuws Nieuws schrijft: „De belang rijkste conclusie van het rap port kan luiden dat de beste manier om het de boeren goed te laten gaan, het laten ver dwijnen van boeren is". Een derde van de boeren zou auto matisch verdwijnen. Volgens het blad zou men beter uit kunnen gaan van de vraag hoe kunnen de „blijvers" het beter krijgen en hoe kunnen we het aantal „wijkers" zo veel mo gelijk beperken. „Het behoud van arbeids plaatsen valt buiten de inte ressesfeer van het rapport en dit.gegeven plaatst het in een zeer eng maatschappelijk ka der. Het plezier van het boer zijn komt niet ter sprake en is blijkbaar niet belangrijk". Als direct gevolg van de ideeën in het rapport noemt het blad ook de toename van de intensieve veehouderij, de bio-industrie. De verplichte invoering van de melktank heeft voor de boer, maar ook voor de natuur nogal wat gevolgen. Het aantal melkveebedrijven is sinds die tijd afgenomen van 340 naar 214. Waarschijnlijk als gevolg hiervan komt het steeds meer voor dat graslanden, die van meer natuurlijke waarde zijn als bouwland, gescheurd wor den. Dat wil zeggen: omgezet in bouwland. De verplichting om bieten per vrachtwagen te vervoeren heeft zijn gevolgen voor de be plantingen' langs de wegen. Zowel melktankwagens als bietenwagens zijn erg brééd en zwaar, zodat ze niet op de B- wegen mogen komen. Daarom wordt de roep om verbreding van de B-wegen steeds sterker. „Met de intensivering van de landbouw hangt ook de ver paupering van veel drinkput ten samen. Ze verlanden, wor den langzamerhand dichtge gooid met grond of worden als vuilstortplaats gebruikt. Het is zeer de vraag of de opbrengst vermeerdering, die daarvan (soms) het gevolg is, opweegt tegen de kosten en het verlies in natuurwetenschappelijk opzicht", aldus Zeeuws Nieuws. De plannen van het Water schap Walcheren om de grondwaterstandte verlagen zal vooral op het Platte van Walcheren (het vrijwel boom loze gebied ten noordwesten van Middelburg) gevolgen hebben voor dieren en planten. „Bij zeer droge zomers, zoals die van 1976, is een reële kans op afsterven van een groot deel van de weilandvegetatie. Hiermee wordt de verwachte meeropbrengst voor een aantal jaren temet gedaan. Boven dien kent Walcheren ook droogtegevoelige gebieden, die in het geheel niet gebaat zijn met peilverlaging" In een zeer groot deel van Walcheren mag iedereen in principe twee hectaren grond kopen, dit voor vijftig procent inplanten en er dan een land huis neerzetten. De verschil lende bestemmingsplannen bieden daarvoor de nodige ruimte, meent Zeeuws Nieuws. „Merkwaardigerwijs is dat vooral op het Platte van Wal cheren het geval". „Verstandi ger zou zijn óf terreinen aan te wijzen waar de bouw wordt toegestaan en op die manier actief plandlogisch bezig te zijn of de bouw te verbieden". Ook een aantal nog aan te leggen wegen vormen een be dreiging voor het landschap. Walcheren kent een zeer dicht wegennet: er zijn maar enkele gebieden te vinden die op meer dan duizend meter van een weg liggen. Stiltegebieden zijn er in dat opzicht dus niet of nauwe lijks te vinden. „Toch waren en Het zijn spannende dagen geweest, vrienden. Je kunt zeggen wat je wilt over het weer dat we hebben gehad, saai was het zeker niet. An derhalfuur sta je te kleumen bij een bushalte. Uiteindelijk besluit je maar weer naar huis te gaan. Halverwege merk je dat de bus toch de bushalte heeft bereikt. Maar onbereikbaar vanwege de gladheid, die een spurt ver hindert. Met lede ogen moet je aanzien hoe de bus zijn glibberige tocht zonder jou voortzet. En hoe vaak komt het voor dat kinderen al schaatsend naar school kunnen, zoals maandagmorgen gebeurde, toen overal minstens een centimeter ijs lag. Het schaatsen is mij trou wens niet zo goed bekomen. Door allerlei oorzaken kon ik pas zaterdag de eerste baan tjes trekken. Net toen ik een beetje ingereden begon te ra ken, suisde een hele lange man op me af, ik klapte met mijn gezicht tegen zijn nogal schonkige schouder. Het re sultaat: sterretjes en een tand door mijn lip. Ik had nog ge luk, want de valse tand die mijn lip doorboorde bleek heel stevig te zijn. Hij zit er nog, en een dure tandartsre kening ben ik in ieder geval misgelopen. Bovendien waren er behal ve sterretjes nog toveel ande re zaken om van te genieten. Want wat is er mooier dan al schaatsend over de Veer se kreken grote groepen wilde zwanen en ganzen over te zien vliegen. We hoeven dit jaar in ieder geval niet jaloers te zijn op de noordelijke bewoners van dit land. In Groningen lag overal zoveel sneeuw op het ijs, dat van behoorlijke tochten geen sprake kon zijn. En dus ge beurde het dat er zondag vanuit Groningen een man vertrok, die samen met zijn familie in Zeeland een flinke tocht wilde maken. Zeeland heeft hij echter niet gehaald, omdat inmiddels de dooi in zette. En dit weer verbroedert, vrienden. Niet alleen de men sen, die gezamelijk urenlang op treinen en bussen moesten wachten, maar kennelijk ook de dieren. Zo vond een poes een liefdevol onderdak in het eendenhokje bij de Kloe- tingse vijver. Zonder elkaar een haar of veer te krenken, hebben eenden en poes zich koesterend in eikaars warmte, samen dé nacht doorgebracht. En wat al die gesprongen waterleidingen betreft, dat hoef je maar een keer mee te maken, om nooit meer te ver geten 's nachts het water af te tappen, ARJAON zijn er plannen om dat wegen net nog te verdichten". Dat zijn dan onder, meer de rond wegen (rond Domburg, Oost- kapelle, Serooskerke en Big- gekerke), maar een grotere be dreiging is de dammenweg. Deze weg over de Oosterschel- de en de Grevelingen in de richting van de randstad zal rampzalige gevolgen hebben voor de Zeeuwse kusten. Zeeuws Nieuws: „Een lawine van recreatieve ontwikkelin gen zal ze overvallen en spoe dig de gehele zaak platwalsen. De kusten van Walcheren en Schouwen zijn nu al vol en een sterke toename van het aantal recreanten is beslist onaan vaardbaar. De provincie on derkent dit en is tegen een „luxe" uitvoering van de weg over de toekomstige Ooster- scheldedam. Niettemin blijft de dreiging van een nieuwe weg tussen de Veersegatdam en Middelburg (rijksweg 58) volop aanwezig". Het Coördi natie-orgaan vindt dat verbe tering van de weg tussen Vrouwenpolder en Seroosker ke de problemen op dat weg- vak voor lange tijd zouden verhelpen. De provincie wil daar echter niet aan. Van dijkverzwaringen heeft Walcheren niet zo veel last, omdat het grotendeels door duinen wordt beschermd. Des alniettemin geeft de dijkver zwaring bij Rammekens problemen. Hier dreigen ver schillende natuurgebieden aan dijkverhogingen te worden opgeofferd. „De eventueel nog komende aanpassing van de duinen is overigens wel iets om in de ga ten te houden. Wanneer de Walcherse duinen óp plaatsen niet voldoen aan de definitieve normen zullen daarvan ingrij pende veranderingen in de duinen het gevolg kunnen zijn. Een zeer gbed voorbeeld van eenzijdige benadering van be langen met voorbijgaan van alle geschreven en ongeschre ven regels is de duinweg over de duinen van Zoutelande. Het Waterschap heeft die weg aan gelegd voor de waterstaatkun- dige\ functie van de duinen, maar is voorbij gegaan aan de waarde vanuit landschappe lijk en natuurwetenschappe lijk opzicht". VLISSINGEN - De nieuwjaarspuzzel heeft nogal wat mensen aan het werk gezet. De juiste oplossing moet zijn: steunfonds, trappel zak, schenkblad en lam mergier. Uit de oplossingen zijn als winnaars getrok ken:J. Willebrordse-de Vis ser, Torenstraat 43, Seroos kerke; J.W. de Jong, Boule vard Bankert 56, Vlissin gen; M. Meulenberg, Put- wijkstraat 17, Souburg. De winrlaars krijgen nog be richt over de manier waar op zij hun prijs in ontvangst kunnen nemen. Tel. 01184-62979 Burg. Stemerdingln. 34 O. Souburg VLISSINGEN - Het VJV aan de Verkuyl Quakkelaar- straat in Vlissingen start volgende week met VOS-cur- sussen, een op dinsdagavond en een op woensdagochtend. Deze cursussen zijn bestemd voor vrouwen met een lagere- schoolopleiding en eventueel enkele jaren aanvullend on derwijs. SLOE - Gedeputeerde Staten van Zeeland vinden, dat het gasopslag-schip Nyhammer niet langer zonder hinderwetver gunning in de Sloe-haven mag blijven liggen. In een brief aan het gemeentebestuur van Vlissingen (dat de vergunning moet ver strekken) wordt gevraagd om eenzelfde houding aan te nemen tegenover de gastanker. VOS betekent Vrouwen Criënteren zich in de Samenle ving. In de praktijk betekent dat, dat vrouwen die zich voor deze cursus opgeven met el kaar een gespreksgroep vor men. Zij wisselen gedachten en Na de oorlog „gemaakt' Walchers landschap: de kreken bij Veere. WOONT U IN DIT GEBIED y Dan behoort De Scheldebode iedere week UITERLIJK WOENSDAGAVOND in de brievenbus te zitten Waarschuwt U ons a.u.b. als U ons blad niet regelmatig of te laat ontvangt. Tel 01184-19910. ervaringen uit aan de hand van een gekozen thema. Zo wordt er bij voorbeeld gesproken over de vrouw als opvoedster, de vrouw als partner, de vrouw als burgeres. Met behulp van een film, boekje en soms een gastdocent kunnen over deze zaken gepraat worden. De bij eenkomsten, in totaal twaalf van twee uur staan onder lei ding van een begeleidster. De deelneemsters kunnen zelf uit een van bovengenoemde the ma's kiezen. De kosten bedragen dertig gulden voor alle twaalf bijeen komsten. Daarbij is het ge bruik van materiaal inbegre pen. Gedurende de dagcursus wordt ook voor kinderoppas gezorgd. De avondcursus start dins dag 16 januari om acht uur. De ochtendcursus start woensdag 17 januari om halftien. Beide cursussen worden gehouden in de Verkuyl Quakkelaarstraat 11-13. Voor meer inlichtingen kunt u bellen naar tel. 01184-17819, waar Martha, Nelleke, Ria of Hetty u te woord zullen staan. De Nyhammer is al meer malen in het nieuws geweest omdat het schip volgens de Vereniging Millieuhygiëne Zeeland op een gevaarlijke manier in de Sloehaven ligt af gemeerd. Het schip fungeert als drijvende opslagplaats voor vloeibaar gas en is vroe ger al eens betrokken geraakt bij een bijna-ongeluk. De gemeente Vlissingen be sloot toen, dat er een hinder wetvergunning moest worden aangevraagd, maar voor het zover kwam, verdween de Ny hammer uit de Sloehaven. Sinds enkele maanden is het echter weer terug en opnieuw als drijvend gasopslagschip. Dat het inderdaad een ris kante zaak is, werd verleden week dinsdag bewezen, toen tijdens de korte, hevige storm, het schip opnieuw op drift raakte. Tot nu toe hebben noch de eigenaren, noch het Ha venschap Vlissingen echter een hinderwetvergunning aange vraagd. VLISSINGEN - Het aantal inwoners van Vlis singen is sinds 1 januari vorig jaar met bijna dui zend toegenomen tot 44.936. Die toename is vooral tot stand gekomen door vestiging binnen de ge meente. In de loop van het jaar trokken namelijk 3035 mensen naar Vlis singen, terwijl er 2301 vertrokken. Dat betekent een toename van 734 in woners. Er werden 534 kinderen geboren, terwijl er 323 inwoners stierven: een toename van 211. In totaal konden zo 945 in woners bij de stand van 1 januari 1978 (43.991) worden bijgeschreven. y

Scheldebode | 1979 | | pagina 1