Onderzoek kleine kernen Dieren in Beekse Bergen ook „gewild" in de winter WK WIELRENNEN Fietsende kikker wordt mascotte W.K. wielrennen Emailles w is Wi Mt GS boos op CRM 22 AUG.-2 SEPT. 1979 Valkenburg/Amsterdam Duur Scholen Winkels DE SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 3 JANUARI 1979 207 1978 was een succesvol jaar voor „De Sproeier" GOES/WEMELDINGE De motorclub De Sproeier uit Wemeldinge kan terugzien op een succesvol jaar. Er wer den in diverse wedstrijden leuke resultaten geboekt en wat misschien nog wel belangrijker was: aan het begin van 1978 telde de ledenlijst 40 namen en nu zijn dat er 84. Men kan dan ook gerust stellen dat MC De Sproeier - aangesloten bij de Nederlandse Motorsport Bond - momenteel de wind in de zeilen heeft. Ze ker niet in de laatste plaats is dit te danken aan een krachtig bestuur waarin de Goesenaar Henk Wouter se als voorzitter fungeert. Vooral deze 38-jarige schoolbediende aan de LTS in Goes heeft door zijn enthou siaste aanpak de club een kick gegeven. Wouterse, die in oktober 1977 tot voorzitter werd geko zen bekent, dat hij in feite door zijn vrouw Ineke in de wereld van de motorsport terecht kwam. „Mijn vrouw vond het een fascinerende tak van sport en zij stimuleerde me dan ook om „ja" te zeggen toen De Sproeier me polste voor een bestuursfunctie. Zelf ben ik nooit een beoefe naar van de motorsport ge weest, moet zelfs toegeven dat ik op technisch gebied nog steeds een leek ben. Dit neemt echter niet weg dat mijn inte resse voor alles wat met de motorsport samenhangt nog steeds toeneemt. Het is mijn opstaan en mijn naar bed gaan mag ik wel zeggen. Daarom heb ik ook enkele andere bestuursfuncties en hobby's losgelaten. Ik ben bij voorbeeld vier jaar voorzitter geweest van de voetbalclub FC Bevelanden en had ook een bestuursfunctie in De Vogel vrienden. Zelfs mijn vogels heb ik opgeruimd. Had daar trou wens wel een tijdje hartzeer van want ik heb aan deze gevleugelde vrienden veel ple zier beleefd en met hen ook vele prijzen gewonnen. Het een MIDDELBURG - In het Zeeuws kunstenaarscen trum exposeert van 6 tot en met 25 januari Ruud de Caluwé emailles en teke ningen. Henk Wouterse. was echter niet meer met het andere te combineren". Sommigen vinden motor sport duur en tevens gevaar lijk. Hen Wouterse haalt daar de schouders over op. „Daar kan men verschillend over denken", meent hij. „Wat het gevaar betreft, in elke tak van sport loopt men tegen blessu res en soms ook wel tegen on gelukken op. Bij ons, dus in clubverband, leert men in ie der geval in eerste instantie zijn machine of brommer te beheersen. Dat is altijd beter dan een jongen die een brom mer krijgt maar meteen de weg op te sturen. En wat de finan ciële kant van de zaak betreft, dat hangt er van af hoe hoog men zijn eisen stelt. Je kunt bijvoorbeeld reeds voor enkele honderden guldens een twee dehands motor aanschaffen maar als je wilt ook 4000 gul den neertellen voor een nieuwe crosser. Want let wel wij zijn een crossclub. Voor snel heidsraces liggen de prijzen uiteraard veel hoger". De verzekering alsmede een startbewijs - en dan vooral voor ouderen - is vrij duur voor motorcoureurs. De jeugd komt men op dit punt wat tegemoet de laatste tijd. Henk Wouterse heeft namelijk vorig jaar her haaldelijk bij de NMB gepleit om een zogenaamd jeugdtrai- ningsbewijs in te voeren. En dit pleidooi kreeg tenslotte ef fect. Jeugdige personen mogen nu op eigen clubterrein - zoals bij De Sproeier aan de Oude Polderweg in Wemeldinge - hun lusten botvieren, terwijl ze tegen eventuele ongevallen zijn verzekerd voor een jaar premie van 15 gulden. Ook de contributie die tot voorheen voor elk lid van de club 45 gul den per jaar bedroeg is voor de jeugd tot en met 13 jaar gere duceerd tot 30 gulden. Ook dat betekent dus een tegemoetko ming, die mede gerealiseerd kon worden omdat De Sproeier over twee zeer be langrijke clubsponsors be schikt. Dat zijn: Cees Hun- dersmarck van Bar Arreslee uit Kapelle en Jo Wisse van hotel Vredebest in Wemeldin ge. „Zonder hun financiële steun zaten we beslist erg moeilijk", wil Henk Wouterse wel kwijt. Van de ongeveer 60 actieve leden die De Sproeier telt is vooral Cor Luteijn uit Kapelle vorig jaar succesvol geweest. De 27-jarige Luteijn, die nog maar twee jaar actief is in de motorsport en voorheen in het le team speelde van de voet balclub Kapelle, reikte bij de 125cc junioren naar een 12e plaats in de eindstand van de Cup-wedstrijden NMB. Een uitstekend resultaat als men bedenkt dat er 200 deelnemers waren. Als 21e klasseerde zich Hans Mieras (Kapelle), 24e werd Han darijs (Goes), 26e Eddy Eversdijk (Kapelle) en Jaap Geldof uit Vlissingen werd 32e. In de 125 cc klasse voor se nioren NMB-Cup (100 deel nemers) was Ko Koppejan uit Domburg met een 16e plaats de beste man van De Sproeier. Iman Flipse, die vorig seizoen zeer veel pech had (blessures) eindigde als 32e. Clubkam pioenen van De Sproeier wer den Rien Verdonk uit Kloetin- ge (250 cc), Iman Flipse uit Wolphaartsdijk (125 cc), Ron nie Stroo uit Souburg (50 cc) en Marcus van Kempen (Sou burg) behaalde de titel in de bromfietsklasse. Wat de verenigingsactivi teiten voor dit jaar betreft is onder meer besloten het aantal clubwedstrijden van zes op acht te brengen. Op 2e pink sterdag wordt een grote cross gehouden die meetelt voor de NMB-Cup. Voorts gaat men tijdens elke clubwedstrijd ook een minicross houden voor jongens vanaf 6 tot en met 10 jaar. Zij rijden korte manches van vijf minuten. Tevens wil men samen met De Uitlaat uit Vlissingen een Zeeuws cross kampioenschap op touw zet ten. Het 10-jarig bestaan is in 1978 niet luidruchtig gevierd door De Sproeier. „Daarvoor zitten we niet ge noeg in onze slappe was", ver klaart Henk Wouterse laco niek. Om er snel aan toe te voe gen. „Dat we bestaansrecht hebben is echter duidelijk be wezen. Veel jongeren worden immers bij ons aangenaam be zig gehouden. Volgens mij zou het dan ook geen overbodige luxe zijn wanneer het ge meentebestuur van Kapelle ons wat tegemoet zou komen in ■fch - tl -x V Succesvolle Luteijn.- crosser Cor de accommodatie. Op ons clubterrein is bijvoorbeeld niet eens een toilet, laat staan dou che-gelegenheid. Eigenlijk .zijn dat toch noodzakelijke voorzieningen. Tijdens wed strijden treffen we nu zelf een voorziening wat betreft het sa nitair, dat moet gewoon. In ieder geval hopen we maar dat het gemeentebestuur ons wat deze urgente gevallen betreft niet uit het oog verliest. Tenslotte nog dit, een ieder die ambitie heeft om lid te worden van onze club, of informatie wenst kan terecht op mijn adres, Marijkestraat 30 in Goes, of bij onze secretaris D.W. Schrier, v.d. Biltlaan 33 in Kapelle, telefoon 01102-1665". RIEN DE JONGE Wolphaartsdijk: een dorp zonder grote problemen WOLPHAARTSDIJK - Volgens het rapport „Leef baarheid in kleine kernen" is Wolphaartsdijk zeker geen probleemkern, al zijn er knelpunten. Tot die conclusie komt de samen steller van het rapport K. Nieuwen huize. Deze heeft c W? 4». HILVARENBEEK - De meeste mogelijkheden voor dagrecreatie zijn in het win terseizoen gesloten; dat is niet het geval met het safaripark Beekse Bergen tussen Tilburg en Hilvarenbeek, waar de apen, de olifanten, de giraffes, de neushoorns, de leeuwen en andere parels van de dieren- natuur geen verstoppertje kunnen spelen. Maar ze heb ben in deze koude dagen wel wat meer warmte nodig. Ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van Beekse Bergen werd bijvoorbeeld op 10 december een exclusief di ner aangeboden aan de „vaste bewoners" van de vierde sec tie. Daarin springen de apen rond en steken de giraffen hun lange nek de lucht in. Op de menukaart stonden broodjes met jam (lievelingsgerecht voor de apen), witte, rode, groene en savoyekool, noten. tomaat, banaan en zuid vruchten, paardebrokken, apenkorrels en hooi. Als „wijn" werd gekozen du Thé Froid 1978 EN DE L'Eau Pur Primeur. Het feest werd op tweede kerstdag voortgezet, want toen werd er in het Beekse-Bergen- Apenland een groot kampvuur gehouden en bovendien was het de enige dag waarop de be zoekers van de Beekse Bergen de apen mogen voederen. Ie dereen kreeg daarvoor een zakje popcorn, dat men vanuit de auto mocht aanreiken. In dekerstvakantie is Beekse Bergen geopend van tien uur 's morgens tot halfvier 's mid dags, maar ook tijdens de an dere winterdagen zijn de die ren in het safaripark erg „ge wild". Gedurende de kerstvakantie wordt er in de Beekse Bergen ook een wedstrijd voor de be zoekers gehouden. Deze draait onder het motto: „Welke ho rens behoren bij welke bees ten?" en de hoofdprijs van deze prijsvraag is een Spectrum Dierenencyclopedie. Ander nieuws uit de Beekse Bergen is een nieuwe stal van 27 bij 12 Vi meter, waarin de olifanten en de giraffen als „twee onder een kap" zijn gaan wonen. De hoogte van destal is aangepast aan de lengte van de giraffen: 5Vi meter. Het ap partement van de olifanten is om krachtsuitspattingen op te kunnen vangen, voorzien van een staalconstructie. Als vloerbedekking is asfalt met houtkrullen erop gekozen. Als verde^ bijvoorbeeld de olifant Leica haar zestig liter water heeft gedronken wordt het automatisch aangevuld tot het B.B.-peil. Volop prettige zaken dus voor de dieren die ons het gehele jaar door kijkplezier verschaffen. tijdelijk bij de gemeente Goes gewerkt en maakte het begin van een onder zoek naar de leefbaarheid in alle kleine kernen van Goes. Of dat onderzoek ooit nog voltooid zal worden is de vraag. Nieuwenhuize is name lijk niet verder gekomen dan één dorp, namelijk Wol phaartsdijk, omdat hij inmid dels in een andere plaats een vaste aanstelling als stede- bouwkundige heeft gekregen. Het onderzoek in Wol phaartsdijk is afgerond en zo als gezegd bestaan er geen echt nijpende problemen. Wol phaartsdijk kent geen echte dorpsgemeenschap. Er zijn een aantal groepen, die elk zo hun eigen normen en waardepa troon hebben. Maar die groe pen bijten elkaar niet en ze hebben allemaal gemeen dat ze betrokken zijn bij het wel en wee van het dorp. Een paar knelpunten zijn er welDat is kv - zt door het dorp rijdt (zwaar en re creatie verkeer); de toekomst van de scholen als de nieuwe wet op de basisscholen van kracht wordt en de eventuele mogelijkheden voor nieuw bouw. De bewoners klagen nogal over het verkeer dat door het dorp trekt. Dat is het vracht vervoer van grind vanaf de ha ven naar Goes, het industrie- verkeer en het toeristenver keer dat in de zomer naar het Veerse Meer trekt. Nieuwen huize vindt dat het verkeer voor het Veerse Meer rond het dorp geleid moet worden en dat het verkeer van en naar het industrieterrein eveneens een andere route zou moeten vol- GOES - In een brief aan mi nister Gardeniers van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk werk hebben Gedeputeerde Staten van Zeeland hun verba zing uitgesproken over haar voornemen (of besluit) de be- schikkingr aankoopsubsidie regeling kunstwerken in te trekken. De provincie Zeeland verleent op grond van een ei gen regeling aanvullende bij dragen in de aankoopkosten van kunstwerken. Gedeputeerde Staten schrij ven de minister het ten zeerste te betreuren dat zij over haar plannen geen overleg heeft ge voerd en GS zelfs van haar be sluit niet op de hoogte heeft gesteld. gen. Over de verbinding naar Goes merkt hij dat het op be langrijk is, dat er een goede fietsverbinding komt voor de - schoolgaande jeugd. Het gemeentebestuur geeft hij de raad, om tegelijkertijd met het op te stellen bestem mingsplan ook plaatsen aan te geven waar gebouwd kan wor den als het huidige uitbrei dingsplan vol is. In Wolphaartadijk zijn drie lagere scholen, die als de nieu we wet op het basisonderwijs wordt ingevoerd (waarschijn lijk 1983) niet alle drie ge handhaafd kunnen worden vanwege het geringe aantal leerlingen. Daarnaast is er maar een kleuterschool. Als oplossingen voor de toekomst ziet hij één samenwerkings school met een gemeenschap pelijke kleuterafdeling binnen één gebouw. Of daarnaast een christelijke en een openbare lagere school met ieder een ei gen kleuterafdeling. En tenslotte merkt Nieu wenhuize over de middenstand op dat de winkels voor de eer ste levensbehoeften, zoals een bakker, slager en kruidenier in Wolphaartsdijk ook in de toe komst hun boterham kunnen blijven verdienen, dank zij de verblijfsrecreanten. De inwo ners gebruiken de winkels veelal voor de „vergeten boodschappen". Maar zo merkt de samensteller van het rapport op, die winkels zullen het waarschijnlijk alleen red den als er géén belangrijke winkelvoorzieningen langs het Veerse Meer komen. VALKENBURG - Het jaar 1979 zal voor wielerminnend Nederland zonder twijfel een topjaar worden. Immers Ne derland is door de Internatio nale Wielren Unie aangewezen om in dat jaar de wereldkam pioenschappen op de weg en op de baan te organiseren. Dat gebeurt in de periode van 22 augustus tot en met 2 septem ber en het toernooiveld strekt zich uit van het uiterste zuiden van Limburg tot de hoofdstad van het land, Amsterdam. Voor de wegwedstrijden is de keuze gevallen op Valkenburg en omgeving, waar in het verle den al menige strijd om de wereldtitel heeft plaatsgevon den. De baanrenners zullen el kaar bekampen op het cement van het voor de „Spelen van 1928" gebouwde Olympisch Stadion. Het allereerste startschot van dit naar schatting door en kele honderdduizenden wie- Ierenthousiasten bij te wonen evenement zal op woensdag 22 augustus 1979 worden gegeven door minister-president Avan Agt, zélf in zijn vrije uren ac tief op de racefiets en een groot promotor van de nationale wielersport. Op die dag zal op de daarvoor vrijgemaakte au toweg Heerlen - Valkenburg - Maastricht in de ploegenach- tervolging amateurs over 100 km. het Nederlandse viertal zijn dit jaar in West-Duitsland zo grandioos behaalde titel tot het uiterste verdedigen. Enkele dagen later, op za terdag 25 en zondag 26 au gustus, zullen op het zeer lasti ge Caubergparkoers, dat voert door de gemeenten Valken burg, Berg en Terblijt, Maas tricht, Bemelen en Wijl re, da mes, amateurs en profs om de hoogste eer strijden met bij de profs de rondborstige, goed van de tongriem gesneden Gerrie „de Kneet" Knete- mann, die dit jaar op de Nür- burgring in West-Duitsland alle coryfeeën op de knieën kreeg en in een geweldige race de wereldtitel voor zich opeis te. Van dinsdag 28 augustus tot en met zondag 2 september tenslotte wordt in Amsterdam, eertijds het Mekka van de baansport, het wereldtoernooi, waaraan renners uit 55 landen uit alle delen van de wereld deelnemen, op naar verwach ting grootse wijze afgesloten. Zeer bewust is de baan dit jaar na de weg op de kalender gezet, om te proberen popu laire wegrenners ook uit te la ten komen in bijvoorbeeld de achtervolging of de sprint. Ge hoopt wordt daarmee de baansport weer nieuw leven in te blazen. Op ruime schaal zal bekend heid aan het evenement wor den gegeven, onder meer door het optreden van een in een oranje trui gestoken en met een grote wielerpet getooide fiet sende kikker als mascotte. De W.K.-kikker zal ook in levende lijve acte de présence geven bij belangrijke wielergebeurte- nissen en grote evenementen, om zodoende het publiek in binnen- en buitenland op te wekken om in augustus 1979 de matadoren van de wieler sport met eigen ogen te komen aanschouwen. Fietspad tussen Ovezande en 9s-Gravenpolder O VEZANDE/'fe-GRA VENPOLDER - Er komt een fietspad langs de provinciale weg tussen Ovezande en 's- Gravenpolder. Provinciale Waterstaat heeft een plan ge maakt voor een fietspad van bijna vijf kilometer. Voor een fietspad tussen die twee plaatsen is in het verleden nogal wat actie gevoerd, omdat veel schoolgaande jeugd langs de weg fietst. De actie laaide vooral op nadat een meisje bij een ongeluk ernstig gewond was geraakt. ge bij de aansluiting in de richting Kwadendamme en Oudelande de hoofdrijweg niet te kruisen. Voor de mensen die actie ge voerd hebben is de komende aanleg van het fietspad een overwinning, omdat het er naar uitgezien heeft, dat de aanleg nog wel een tijd op zich kon laten wachten. Het plan voor het fietspad ligt van 2 tot en met 31 januari ter inzage op het prvincintie- huia. Op 1 februari houdt Pro- vintieale Waterstaat in het Dorpshuis van 's-Gravenpol- der een voorlichtingsbijeen komst van halftien tot 12 uur. Tot 16 februari kunnen bezwa ren tegen de plannen worden ingediend. De bedoeling is een laagge legen fietspad aan te leggen aan de zuidkant. Door een laaggelegen fietspad kan de begroeiing op de dijktaluuds zoveel mogelijk gespaard wor den. Alleen langs de Zwaakse Weel komt een' hooggelegen stukje. Niet alleen is een laag gelegen fietspad beter voor het SDaren der beproeiinpen het is bovendien goedkoper dan een hooggelegen pad. Een laagge- ïegen pad komt globaal op 1,4 miljoen gulden, een hooggele gen pad zou 1,7 miljoen gaan kosten. Omdat langs de weg Ove zande -'s-Gravenpolder ner gens ruimte was gereserveerd voor een fietspad, konden bei de kanten van de weg bekeken worden. Waarbij rekening ge houden is met belangrijke boomgaarden en natuurgebie den. Het is gebleken dat de aanleg langs de zuidkant het beste was, zowel voor het spa ren van de bergoeiing, als uit verkeerstechnisch oogpunt. Doordat het pas aan de zuid kant komt, hoeven de fietsers bij de overgang in de rondweg 's-Gravennolder pn halvprwp- Zo komt het fietspad te lopen. 4

Scheldebode | 1979 | | pagina 7