Am de klap „BLIJF VAN M'N LIJF HEEFT TIJDELIJKE OPVANG Met Baby den Toonder Middelburg houdt weer open tafel Middel - burgse korfbal - vereni - gingen houden instuif Popconcert in MTS met Jim Capaldi en Sweet d'Buster Naar Keulen Nieuwjaarsactiviteiten in clubhuis ,,Het Buut Douche Loopjongen m B. en W. Vlissingen houden receptie V. Quakkelaarstr. gereed harde actie te voeren voor renovatie VLISSINGEN Bewoners van de honderdachtentach tig woningen aan de Verkuyl Quakkelaarstraat en omge ving voelen zich nu al te lang aan het lijntje gehouden door de woningbouwvereniging. Er is nog steeds geen zicht op de al vier jaar geleden aangekondigde renovatie. Intussen worden al jaren geen behangetjes, vloerbedekkingen en dergelijke meer vernieuwd en worden ook soms noodza kelijke reparaties in het huis uitgesteld. De bewoners, het praten beu, hebben leuzen op de lege huizen in de buurt geschilderd. Afgelopen dinsdag werd gedemonstreerd bij de aankomst van de,minister van Volkshuisvesting in Vlissingen. „Als er nou nog niks gebeurt, dan gaan we keiharde actie voeren", vertolkt mevrouw Han Bik de ge voelens van de bewoners. Zij kwam al eerder dit jaar, in het voorjaar, tot de slotsom dat de bewoners zelf meer het heft in handen zouden moeten nemen. De woningbouwver eniging de Huisvesting, zoals de bewoners hun huisbaas noemen, had de huurders op 8 maart opgeroepen een keus te maken uit vier vormen van re novatie. Het merendeel van hen deed dat. Honderdtien mensen kozen er voor een ver grote keuken met boven twee slaapkamers en een douche. Zesendertig kozen voor een vergrote keuken met een dou che beneden en drie slaapka mers boven. Enkelen konden nog geen keus maken en rond de twintig huizen stonden toen leeg. „Als de huurders nu ge dacht hadden dat er eindelijk gerenoveerd zou worden, dan hadden ze 't mis", zegt Han Bik. „We hoorden daarna niks meer". Met hulp van opbouw werker de Ceuster hebben we toen een bewonerscommissie opgericht en die heeft gepro beerd er meer vaart in te bren- SI*»**" gen Voordat het zover was, is er echter heel wat (vuil)water De belangstelling voor de reis naar Keulen op donderdag 28 december met De Scheldebode, Het Nieuwblad van de Beve- landen en Ons Eiland in samenwerking met de Nederlandse Spoorwegen is enorm groot. Vandadr dat we besloten hebben om enkele maatregelen te treffen. U hoeft niet meer over te stappen in Roosendaal als u in het achterste ge deelte van de trein op uw station instapt. Dat ach terste deel wordt in Roo sendaal afgekoppeld en brengt u naar Tilburg, waar u vrij veel tijd hebt om over te stappen in de D-trein, waarin ook een speciale ruimte voor onze lezers gereserveerd is. Let verder op speciale borden en omroepmede- delingen (op de stations) met betrekking tot onze trein naar Keulen. door de Schelde gestroomd. Al in '74 werden de bewoners be naderd door de „Vereniging tot Verbetering van de Volkshuis vesting te Vlissingen en omlig gende Gemeenten", zoals de woningbouwvereniging offi cieel heet. „Volkshuisvesting" wilde de huizen in het blok Kasteelstraat-Verkuyl Quak- kelaarstraat-Nicolaas Honig- straat-Kallenfeldstraat reno veren. Er werd de bewoners een plan voorgelegd waarbij de keuken aan de straatkant zou moeten komen. Niemand voel de daarvoor en er was ook vooraf niemand iets gevraagd. Een spontane handtekenin genactie onder de bewoners bevestigde dit. Han Bik: „Het bleef daarna twee jaar stil. Pas in september '77 organiseerde de Huisves ting een hoorzitting in het Scheldekwartier. De opkomst was enorm: ruim driehonderd bewoners waren er. Met teke ningen en dia's liet de woning bouwvereniging zien hoe zij de renovatie had gedacht: de keukens zouden moeten wor den vergroot, de kamers zou den moeten worden doorge broken en boven zouden de twee kleine kamertjes die er nu zijn moeten veranderen in een grote en een kleinere, met daarnaast een douche. Een aantal vooral jonge mensen had bezwaar tegen het laatste. Als zij twee kinderen zouden willen, waren er geen slaap kamers genoeg". Om deze problemen aan te pakken werd een renovatiecommissie inge steld. Dit ging overigens niet vol gens de tegenwoordig gelden de wetten. De huurders moch ten namen opgeven. De wo ningbouwvereniging benoem de de mensen in de commissie. Er werd ook een commissie tot verbetring van de woonomge ving ingesteld. Ook deze werd niet door de bewoners gekozen. Boven deze twee commissies stelde de Huisvesting", zegt Han Bik, die in deze commissie heeft gezeten. „We werden eigenlijk ge woon gebruikt totdat we in de cember niet meer nodig waren. We kregen als het ware ons congé". Dat was december '77. In maart van het volgend jaar kregen de huurder de oproep om uit vier vormen van reno vatie te kiezen. De meeste huurders vonden deze plannen overigens wel een verbetering, maar de woningbouwvereni ging liet niets meer van zich 99 VLISSINGEN - In de week van 2 tot en met 5 januari zul len er in het clubhuis „Het Buut" weer verschillende nieuwjaarsactiviteiten zijn. Dinsdag 2 januari: Kinder theater voor kinderen van vijf tot en met twaalf jaar van 14.00 uur tot 15.30 uur. Prijs bedraagt 2,50. Woensdag 3 januari: sfeer volle middag van 14.00 tot 15.30 uur voor kinderen van vier tot en met zeven. Kosten 0,75. Van 19.80 uur tot 21.00 „Soos Ekstra" voor iedereen in de leeftijd van elf tot en met vijftien. Entree 1,-. Donderdag 4 januari: van 14.00 tot 17.00 uur een nieuw jaarsmiddag voor „Ouderen" en acht tot en met tienjarigen. Kosten f 1,-. Vrijdag 5 januari: instuif voor zes tot en met twaalfjari genvan 14.00 uur tot 16.00 uur. Kosten 0,75. Van 20.00 tot 22.30 uur soos Young People" voor twaalf tot en met vijf tienjarigen. Kosten 1,-. Enkele leden van het bewonerscomité poseren even, voordat zij het spandoek in de Verkuyl Quakkelaarstraat gaan ophangen horen. „Met de toen opgerichte bewonerscommissie hebben geëist dat we het bestuur wil den spreken. Want we hadden steeds onderhandeld met de administrateur van de wonig- bouwvereniging. Deze man had geen volmachten om toe zeggingen te doen en moest steeds weer met zijn bestuur overleggen. We hebben toen met meneer Quast gepraat. Hij deed de toezegging dat in sep tember zou worden begonnen. Dit was overigens in maart al toegezegd. Verder legde hij uit waarom het allemaal zo lang duurde, maar dat wisten we al heel lang". Wonigbouwvereniging „de Huisvesting" is niet in septem ber begonnen. De bewoners weten nog veel dingen niet, zo als: in welke straat begint de renovatie en waar eindigt die (daar zit enkele jaren tussen en het is best prettig om te wetem wanneer je aan de beurt bent voor revonatie), welke wonin gen worden als wisselwoning gebruikt? (De meeste huurders willen liefst tijdens de renova tie van hun woning in de buurt blijven wonen), wat zullen de huurprijzen worden. Nog niet alle plannen zijn bij de directie Volkshuisvesting in Middel burg ingediend. Voordat er überhaupt met renovatie be gonnen kan worden moeten de plannen door deze instantie zijn goedgekeurd. Kortom zo zeggen de huurders: „De rooie buurt is het wachten moe, re novatie moe". Opbouwwerker de Ceuster constateert dat de bewoners mets in de melk te brokkelen hebben. „De vereniging tot verbetering van de Volks huisvesting te Vlissingen en omliggende gemeenten is niet democratisch in tegen stelling tot de meeste andere woningbouwverenigingen. Normaal is elke huurder lid van de woningbouwvereni ging en kunnen zij met elkaar een ledenvergadering bij el kaar roepen. Het bestuur moet dan de opdrachten van de huurders uitvoeren. De leden kunnen het bestuur wippen als dat de wensen van de bestuurders niet uivoert", aldus de Ceuster. „Deze ver eniging is in bezit van enkele grote bedrijven, waaronder de Schelde. Zij zijn onderling overeengekomen wie er in het bestuur zou gaan zitten. De bewoners hebben in dit geval minimale invloed. Ze zijn wel gedwóngen actie te voeren. Van buitenaf, bij voorbeeld van de kant van de gemeente, wordt er ook niets gedaan om de machteloze bewoners een stem in het ge beuren te geven". Op naar 1979 vrienden, zijn ze binnengehaald als de Voor de laatste keer dit jaar, redders van het Zeeuwse zitten we op de klapbank bij elkaar. 1978, het jaar waarin overal nieuwe gemeentera den rond de tafels zijn gaan zitten, is op een oor na gevild. Maar nieuwe tijden hebben die gemeenteraden nog niet gebracht, zoals in Reimers- waal duidelijk is geworden. De raadsleden gaan daar na de Nieuwjaarsreceptie, altijd met elkaar eten. En de aanhang mag dan mee. Hoe wel aanhangHet moet wel officiële aanhang zijn. Het boterbriefje is vereist, want de partner van het raadslid mevrouw De Koster, waarmee ze samenwoont, mag niet mee. Nou zijn haar fractiegenoten solidair. Die gaan ook niet mee-eten om dat ze een dergelijke ontole rante houding van het ge meentebestuur „betreuren", zoals het netjes werd gezegd. Burgemeester H. Boer wil de er in de raadsvergadering niet verder over praten. Ei genlijk wel jammer. Ik zou best eens willen weten hoe men zich daar uitgered had. Want dat er redelijke argu menten op tafel waren geko men kan ik me niet voorstel len. De opmerking van colle ga-raadslid W. Koster (nee, nee geen familie) spreekt in ieder geval boekdelen. „Ik respecteer iéders opvattin gen, mits die gelijk zijn aan de normaal geldende". En daar kan je lang over praten. In Vlissingen, dreigde de klok, dit jaar, ook al terugge zet te worden, toen b. en w. besloten om kostwinners voorrang te geven bij het aanstellen van onderwijzend personeel. Onder grote druk, vooral van vrouwen die vin den dat ze ook recht hebben op arbeid, al zijn ze dan offi cieel geen kostwinner, heeft men het besluit terug moeten nemen. Maar controle zal moeilijk blijven. ~Ja, vrienden en dan hebben we de industrieën nog. Nog maar enkele jaren geleden land. Dit jaar is er van hun heldenrol weinig overgeble ven. Hoechst wil zijn optie terreinen niet meer en dreigt zelfs afdelingen te sluiten. Pechiney heeft ook al geen belangstelling meer voor de braakliggende terreinen die voor haar waren gereser veerd. Dow Chemical spuit in grote haast de prachtige mosselbanken onder het zand en laat vervolgens we ten voorlopig geen plannen te hebben er ook op te gaan bouwen En dan Total, ooit geka- raktiseerd als het trekpaard voor de Zeeuwse economie het bedrijf zou allerlei andere bedrijven gaan aantrekken), blijkt achteraf niet meer dan een Frans luxe-paardje te zijn. Wat te zwak in de enkels voor de zware Zeeuwse klei. Inplaats dat wij gesteund worden, moeten wij Total op de poot gaan houden, zoals onlangs in de Zeeuwse staten werd bepleit. En dat terwijl Total-Zeeland toen uit een beste stal komt. Internatio naal maakt het concern nog steeds winst. Nou vond ik toch altijd al, dat die vergelijking met een trekpaard nergens op sloeg. Hoe k un je nou zo 'n chemisch industrie-park vergelijken met de prachtige Zeeuwse knollen, die we een paar we ken geleden nog op de Goese Markt hebben kunnen be wonderen. En tot slot vrienden, heeft de voorzitter van de commis sie, die de ruilverkaveling van de Yersekse Moer gaat voorbereiden, gezegd dat er haast achter de zaak gezet moet worden. Nou hoe lang zamer het gaat, hoe beter. Wat mij betreft duurt het tot in eeuwigheid van dagen tot het laatste stukje Midde leeuwse landschap op de Be- velanden op de schop wordt genomen. Veel geluk in 1979, ARJAON MIDDELBURG - De twee Middelburgse korfbalvereni gingen Swift en Ondo houden morgen een korfbal-instuif in de sporthal aan de Voorborch. Kinderen tussen zes en vijftien jaar zijn welkom. 's Morgens om half tien be gint de instuif met behendig- heidsproeven die ieder kind afzonderlijk af moet leggen. Zo rond twaalf uur, als dit afgelo pen is, wordt het brood opge geten en kunnen de kinderen een film zien. 's Middags be gint een korfbaltoernooi, waaraan ook kinderen die nooit korfbal hebben gespeeld mee kunnen doen. De toegang is gratis. Jim Capaldi. VLISSINGEN - Op woensdag 3 januari treden Jim Ca paldi en The Contenders op in de MTS-zaal, Marconiweg 1 te Vlissingen. Als supporting act treedt op Sweet d'Buster. Kaarten a f 12,50 zijn in de voorverkoop verkrijgbaar bij: Welzijnscentrum Bachten Komme, Badhuisstraat 104, Vlissingen, telefoon 14928; Stichting Cultuurspreiding Zeeland, Postbus 124, Middelburg, telefoon 01180-15256 op 18, 19, 20, 21 en 22 december en 3 januari. Capaldi is vooral bekend geworden als lid van de groep Traffic. Zijn laatste grote werk is het schrijven van de muziek voor de documentaire over de bokskampioen Hedgeman Lewis. De film komt deze maand in roulatie. 71 MIDDELBURG/GOES - De Stichting Blijf van mijn Lijf Zeeland is er in geslaagd een tijdelijke opvang te creëren voor vrouwen in nood in afwachting van een defi nitieve huisvesting. De plannen voor een defini tieve ruimte liggen al wel op tafel en de adviezen erover zijn positief, maar er moeten nog allerlei formaliteiten vervuld worden. Bovendien is het wachten op erkenning van het Ministerie van Cultuur, Re creatie en Maatschappelijk Werk. In dit voorlopige huis kan men tien vrouwen tegelijk hulp bieden. De verwachting is, dat over ongeveer twee maanden het definitieve tehuis geopend kan worden, waar men vijfentwintig vrouwen zal kunnen opvangen. Het is de bedoeling, dat er in de toe komst ook elders in Zeeland, met name op Zeeuwsch Vlaan deren tehuizen zullen komen. Nadere informatie kan men verkrijgen op postbusnummer 231 in Middelburg. Zit men in nood dan kan men één van de VLISSINGEN - Op dinsdag 2 januari zal er in de burger zaal van het stadhuis in Vlis singen een nieuwjaarsreceptie ivorden gehouden door burge meester en wethouders van Vlissingen. Alle belangstellen den zijn welkom van 16.30 tot 18.00 uur. volgende telefoonnummers bellen01184-60337 en 01184-14645. Er zijn al vele giften binnengekomen en vooral de vrouwencafees zijn wat dat betreft actief geweest. Zijn er nog meer mensen die deze Stichting financieel wil len steunen, dan staat hiervoor het volgende banknummer open: Bondsspaarbank, num mer: 810882795. MIDDELBURG - Op dinsdag 2 januari zal in Middelburg de traditionele „Open Tafel" worden gehouden, van 17.30 tot 19.30 uur in de Burgerzaal van het stadhuis. Vanaf 17.00 uur zullen de deuren aan de Marktzijde voor belangstellenden geopend zijn. Vertegenwoordigers van rijk, provincie, instellingen, verenigingen, clubs, bedrijven en inidividuele burgers kun nen elkaar bij deze gelegen heid een voorspoedig 1979 toewensen. Er zal een drankje worden geserveerd en om 18 .00 uur zal burgemeester P. A. Wolters een korte toespraak houden. Daarna kan men ge zamenlijk soep en broodjes nuttigen. Er wordt hiervoor een kleine bijdrage van vier gulden per persoon gevraagd. Het geheel zal muzikaal wor den opgeluisterd door Baby den Toonder. Een ieder die hieraan wil deelnemen kan zich aanmel den bij het gemeentelijk bu reau Voorlichting in het stad huis.

Scheldebode | 1978 | | pagina 1