Dertien Dauwendaelse scholen willen speelveld handhaven 0 ZOON VAN GEEST! r .Scheldebode-kringetje GWK-kantoor in Vlissingen vernieuwd Terminus Uitvoering Zeeuwse Muziek - school Vlissingen J Urbanus van Anus in de Zwaan Antwerpse kunstenaars exposeren in Merlijn uit de Baha'i geschriften. Vlissingen krijgt nieuw rouwcentrum films DE SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 20 DECEMBER 1978 209 MIDDELBURG Zes lagere scholen en zeven kleuter scholen uit de Middelburgse wijk Dauwendaele hebben in een brief aan het college van B. en W. erop aangedrongen dat het veld aan deRoozenburglaan-Vrijlandstraat ook als speelveld beschikbaar blijft. Tot nu toe wordt dit veld druk door de jeugd gebruikt, zo schrijven zij. Een voorstel van het college om hier honderddertig koopwoningen te bouwen bedreigt het enige terrein in Dauwendaele waar kinderen vrij kunnen spelen. Als de Middelburgse raad dit voorstel aanneemt, blijven er voor de kinderen in de wijk nog slechts betonnen speelplaatsjes over. De scholen wijzen er B. en W. op dat het veld ook zeer druk gebruikt wordt omdat deze wijk zeer kinderrijk is. De scholen maken zelf ook volop gebruik van dit veld om gymnastieklessen te geven. Een belangrijke grond om de bestemming van het veld tot speelveld te maken, is het ver minderen van vandalise. „Zo als u ongetwijfeld bekend is, wordt er in Dauwendaele OOST-SOUBURG - Sinds vorig jaar geniet de Belgische theaterman Urbanus van Anus in Nederland een grote be kendheid. In Zeeland trad hij al eerder op. Vanavond is hij te zien in de Zwaan aan de Kromwegesingel in Oost-Sou burg. Urbanus maakt muziek en' grappen. Hij heeft drie elpees op zijn naam staan. Zijn laat ste heet „Drie sprookjes". Het optreden begint van avond on half negen, organi satie V.S.C. steeds meer jeugdvandalisme waargenomen", schrijven de scholen aan B. en W. Als voor beelden noemen zij brand stichting, vernieling van om heiningen, hekken, beplantin gen, enzovoorts. „Wij denken dat als het speelveld zal verdwijnen, met name de jonge kinderen hun activiteiten niet zullen ver plaatsen naar het Meiveld of de te zijner tijd aan te leggen sportvelden aan de Kruitmo- lenlaan, maar binnen hun di recte, vertrouwde omgeving naar nieuwe mogelijkheden gaan zoeken. In die omgeving vinden zij dan slechts huizen, scholen, een winkelcentrum, kortom zaken die ze niet mo gen vervormen"aldus de ge zamenlijke brief. De brief wordt besloten met de wens het bestemmingsplan nu eens niet vanuit het standpunt van de volwassenen te wijzigen, maar vanuit de volwassenen van de toekomst. De gemeenteraad van Middelburg heeft een af schrift van de brief gekregen. k'jMili SANIBOUTIOUE EN KEUKENSTUDIO Wand- en vloertegels Zo'n 30 keukens en 20 badkamers zijn er in onze studio's betegeld met het mooiste van Mosa, een naam die ga rant staat voor honder den kombinatie-moge- lijkheden. Makkum handgebakken tegels, zo mooi, dat een bezoek aan onze studio's alleen daarvoor al de moeite waard is. Bosschendijk 193 4731 DO Oudenbosch Telefoon 01652-3900 Tekening van Eddy Ausloos MIDDELBURG - Tot en met zaterdag 13 j nuari zijn etsen, tekeningen en lino's van de Belgische kunstenaars E. Ausloos en E. van Akelijen te zien in Anti quariaat Merlijn aan het Damplein 23 in Middelburg. Eddy Ausloos is een Antwerps graficus, die graag thema's uit het volksleven en de mythologie van Antwerpen in zijn lino's verwerkt. Hij laat de nietigheid van de mens zien, terwijl aan de anderkant diezelfde mens het toch wint in de wereld, al is het een zwerver of boef. Roger van Akelijen, ook Antwerpenaar, schept werelden die doen denken aan huiveringwekkende planeten. Ze zijn bevolkt met figuren die voortvloeien uit de spanning en onverdraagzaamheid van onze huidige samenleving. Merlijn is dagelijks van twaalf tot half zes geopend, op zondag en maandag gesloten. Direktie en medewerkers wensen u PRETTIGE KERSTDAGEN EN GELUKKIG NIEUWJAAR P.S.: woensdag 27 december zijn wij, i.v.m. ons jaarlijks per- soneelsuitstapje, de gehele dag gesloten. Maandag t/m vrijdag gehele dag geopend. Zaterdag vanaf 16.00 uur. Zondag vanaf 17.00 uur, uitsluitend na reservering. HOTEL RESTAURANT CAFÉ t.o. station GOES - Tel. 01100-27501 Lid Holland Tourist Hotels MIDDELBURG - Wellicht bent u deze week de gelukkige winnaar, loop dan even bij ons kantoor aan de Torenstraat in Vlissingen binnen. De gulle Middelburgse gevers zijn: Fruitspecialist Van der Hie- len-Nijse, Langeviele 41, stelt beschikbaar 1 pond zuid vruchten. Optiek Focus, Promenade, stelt beschikbaar briletui. Baby-huis Zaak de Weef stoel, Langeviele 3, stelt be schikbaar een cadeaubon van 10,-. Foto Harry Verschuren, Lange Delft 47, stelt beschik baar een fotocadeaubon van ƒ5,-. Hotel-café-restaurant De Huifkar, Markt 19, stelt be schikbaar koffie met gebak voor 2 personen. Bijou Tassenhuis, Lange Delft 44, stelt beschikbaar sleuteletui. Vleeshouwerij A. Sturm, Veeresingel 90, stelt beschik baar Vi pond eigengemaakte rookworst. Instituut Cosmetica, gratis schoonheidsbehandeling, tel. 01184-62737. Het veld in de mist. Woltershuis - Het Wol- tershuis is tussen kerst en nieuwjaar gesloten. Carillon - Op het klokken spel van de Lange Jan in Mid delburg zullen met ingang van het volgend kwartaal de vol gende melodieën worden ge speeld: op de hele uren In de hemel is ene dans", een oud volksliedje, op de halve uren een walsje van E. Grieg, op de kwartieren „Motieven uit „II était un bergère", een Frans volksliedje. Festival - De Anglicaanse kerkgemeenschap in Zeeland houdt donderdagavond om acht uur een feestelijke dienst in de Lutherse kerk aan de Walstraat in Vlissingen. Het is het elk jaar terugkerende Festival of nine lessons and carols. Dit houdt in het lezen van bijbelgedeelten afgewis seld met gezangen. Disco-Royal - Aanstaan de vrijdag om halfnegen treedt Toni Macaroni and the swinging Devils op in bar dis cotheek Royal in Zoutelande. Kaartjes zijn aan de zaal voor acht gulden vijftig verkrijg baar. Aanstaande dinsdag avond (tweede kerstdag) is in de discotheek een optreden van Tonny and the Wildber- ries. Het concert begint om halfnegen. Kaarten voor vijf gulden uitsluitend verkrijg baar aan de zaal van de disco in Zoutelande. Pottenbakken - De cursus pottenbakken in het Vlis- singse Woltershuis aan de Hogeweg 103-105 trekt veel belangstelling. Opdonderdag 11 januari gaan zelfs twee cursussen van start. Er is in middels alweer een wachtlijst van tien personen. Aldegonde - Het wijkcen trum Aldegonde in Wester- Zicht Vlissingen houdt van avond een kindermiddag in de kerstsfeer. Kinderen van drie tot en met acht die lid zijn van de wijkvereniging West- Inn, zijn welkom. Morgen avond staat er in het wijkcen trum een openbare vergade ring van het wijkcomité Dub- bel-West op het programma. Het begint om acht uur. Vrij dagavond om acht uur start een gezellige avond voor le den van de wijkvereniging. Desgewenst kan men aan een fondue meedoen. Diamanten huwelijk - Aanstaande donderdag viert het echtpaar Struijk-van Olm het diamanten huwelijksfeest. Daniël Struijk is geboren in Hellevoetsluis op 28 septem ber 1893 en Antonetta van Olm werd op 3 april 1895 in Vlissingen geboren. Burge meester Westerhout van Vlissingen biedt het paar rond vijf uur zijn gelukwensen aan op het receptie-adres, hotel Piccard, Badhuisstraat 178 in Vlissingen. VLISSINGEN - Na een ge realiseerde verbouwing werd vorige week het vernieuwde GWK-kantoor op het N.S.-station van Vlissingen op informele wijze wederom in gebruik gesteld. Het kantoor is o.m. uitgebreid met een kleine spreekkamer en aparte bank- zaken/afstortbalie. GWK-Vlissingen bestaat al lang. Reeds jaren geleden - om precies te zijn medio 1968 - werd in het NS-Station een kantoor geopend. Nu - decem ber 1978 - staat er een ver nieuwd optimaal beveiligd kantoor, dat volledig is aange past aan de eisen op het gebied van serviceverlening. In dit gemoderniseerde kantoor ho pen kantoorchef J.A.C. Mar tens en zijn staf ook dit jaar weer vele duizenden toeristen en zakenreizigers van dienst te zijn met geld wisselen, rei- scheques en reisverzekeringen. Al tientallen jaren lang is GWK bij „insiders" ook be kend als instelling die gespe cialiseerd is in de in- en ver koop van gouden en zilveren munten, penningen en baren. Vooral nu de belangstelling van het „grote" publiek voor het verzamelen en begeleiden in (voornamelijk) munten nog steeds toeneemt, acht GWK/ CDK het wenselijk om ook be- ginnenden verzamelaar beter voor te lichten. Naast het uit geven van een muntkatalogus' en een informatiefolder voor de beginnende verzamelaar organiseert GWK ook mun- tententoonstellingen. Het meest geliefde in Mijn ogen is rechtvaardigheid. Keer u niet van haar af indien gij Mij begeert, en veronachtzaam haar niet, zodat Ik u Mijn vertrouwen kan schenken. Met haar hulp zult gij met uw eigen ogen zien en niet door de ogen van anderen, uit eigen kennis weten en niet door de kennis van uw naaste. Overweeg in uw hart hoe het u betaamt te zijn. Waar lijk, rechtvaardigheid is Mijn gave aan u en het teken van Mijn goedertierenheid. Houd dit voor ogen. VLISSINGEN - Donderdag 21 december om 15.30 uur zal de eerste steen worden gelegd voor de bouw van een rouw centrum aan de Industrieweg 20 te Vlissingen. Dit Rouwcentrum zal als de bouw is voltooid bevatten kantoorruimte, rouwkamers, koelruimte, en een aula met ruimte voor het houden van samenkomsten en het doen verzorgen van eenvoudige koffiemaaltijden. VLISSINGEN - Vrijdag 22 december geeft de afdeling Vlissingen van de Zeeuwse Muziekschool een uitvoering in de St.-Jacobskerk te Vlis singen. Ruim 300 voor het grootste deel jeugdige leerlin gen zullen o.l.v. Richard van Soest ondermeer een kerst cantate van Hans Keuning uit voeren. Ook is er een samen spel van blaas- en strijkin strumenten en orgel- en ak- kordeonspel te beluisteren. Een kinderkoor o.l.v. mevr. Blom-de Haas zingt kerstlie deren uit verschillende landen. Aanvang 19.30 uur. Aan de kerk zijn kaarten te verkrijgen vanaf 19 uur. Entree f 2,50. De kerk is verwarmd. z Aasgieren vallen aan. Een avonturenfilm die zich voor het grootste gedeelte afspeelt in Afrika. Alhambra 1, donderdag, vrijdag, mandag, dinsdag en woensdag acht uur, zaterdag en zondag zeven uur en half- tien. De Tiroler sex-expres. Al wat sex heet, komt uit Tirol, voor de liefhebber. Alhambra 1, vrijdagnacht elf uur. Peter en Elliot de draak. Een tekenfilm van de Walt Disney- studio's voor de kinderen. Alhambra 1, zondag-, maan dag-: en dinsdagmiddag twee uur. Jesus Christ Superstar is zo langzamerhand een oudje. De film biedt veel muziek. Alhambra 2, donderdag,- vrijdag en woensdag acht uur, zaterdag zeven uur en halftien, zondag zeven uur en eerste en tweede kerstdag zeven uur en halftien. The big bus is een komische film over een bus die door kernenergie wordt aangedre ven. Alhambra 2, vrijdagnacht elf uur. De rode boekanier. Een spannende film voor de jeugd over zeerovers die aan het be gin van de achttiende eeuw de Caraibische Zee onveilig maakten. Alhambra 2, zondag, maan dag, dinsdag twee uur: Arsenicum en oude kant. Deze klassieker van Frank Ca- pra werd voor 't eerst in '42 vertoond. Twee oude dametjes spelen de hoofdrollen. Zijdoen op een eigenaardige manier aan liefdadigheid: ze helpen oude heertjes op een zachte manier uit hun lijden. Midgard draait deze film in het kader van de open filmvoorstellin gen. Midgard, Kuiperspoort, vanavond kwart voor negen. Cria Cuervos is een film van het Filmhuis Jeugd en Muziek. De Spaanse regisseur Carlos Saura heeft deze en al zijn vo rige films gemaakt in een land dat een bijna inquisitoire censuur uitoefende. Zelf zegt hij daarover: „Ik heb een be paalde taal moeten uitvinden: ik zag me gedwongen de din gen indirect, via een omweg te zeggen. Ik weet niet hoe mijn films zouden zijn geweest zon der censuur. Ik kan je zeggen dat ik altijd die films heb ge maakt die ik wilde maken". Kuiperspoorttheater Mid delburg, vrijdag halfnegen. Jan Smit eit een kem- ten. Een echte Vlaamse Reus, mie één slappe oore. Oe oud of 't beestje is kan gin mens zegge. Ok Jan is wat as de jaeren betreft d'n tel kwiet erocht. Eel wat jaeren elee oo Jan 't kernien ekocht, toen as 't nog mé zes weken oud was en bie d'oneders in de ren- ne ejoge. Diene, de vrouwe van Jan von 't een lief beestje. Geregeld trek- teerden ze 't kemientje op aolerlei lekkers. Scheu- teltjes vol melk en brood brochtzesomsnid'oende- renne. Diene gieng dan op d'r okken zitte en riep: „Kom mé ier m'n beestje, 't vrouwtje ei lekker melksje voe joe". 9t Kernten tuier Jan de baes aers", zei Jan, „en liefst van- aevend nog". Diene zei niks en gieng an 't werk. Jan zag dat er trae nen in d'r oogen kwaeme. Die wuuven ok. Mé ie gieng mie z'n percenten deur. 't Zou toch te gek weze om dier vleis te kopen, twint a je een vet kernien zittende oo. Jan ging d'n uzen uut. Ie nam de stal- lantaem mee, pakten de Strieker van de zeise uit 't schuurtje en liep ni d'oender- renne. Dat kernien most er zo gauw meugelijk an. Oo 't was immers zoo gebeurd. Eén klap mie d'n Strieker achter z'n oren en 't kernien was t'r gewist. En as t'n eenmael dood was zou Diene d'r eigen recht en was nog spriengle- vend. Diene was an 't julende in uus eloope. Jan gieng achter d'r an en foeterde: „Jie bin me d'r een oor. Fliejaere toen ik an m'n blindenderm ope- reerd most worre, zei je nog da 'k op m'n tanden most biete en noe kan je niet eens zieë da 'k een kernien slachte. Diene zweeg even en zei toen: ■„Ik wete wat aers. Zou je 't beestje nie verkoope an Kootje de voddenboer en dan neme oons voe dat geld rundvleis". „Ik vinne 't goed", zie Jan, mé dan brien- ge 'k 't beest vanaevend nog wig". Diene aleden een mandje van de zolder twint 't Kernien kende Diene op d'n duur op een priksje en liet de vrouwe over z'n rik aaie. As 't 's winters vee koud was mocht 't kernien in 't achter- uus rondwuppe. Di stieng dan ok een mandje mie ooi in d'n oek, di as t'n in sliep. Die ne kust vee van 't kernien verdraege. As Fannie 't ondje van buurman Flup es op ver site kwam en z'n pootje es oplichtten bie de deurposte, gieng Diene vreed te keer. „Vuule, smerigen ond", riep ze dan. Mé as 't kernien op dat punt es buten z'n boekje egae was dan zei ze: „Erm beest, wacht mé is, de vrouwe za 't wé oppoese oor". In de zeumer, as 't mooi weer was ging Diene 's zon dags op den bleik zitte en 't kernien mocht di dan rond wuppe en net zo vee gos en klavertjes ete as ten wou. Wigloope dee 't kernien nooit. As Diene wig gieng kwam un zoo achter eur an. ,,'t Is net een ond", lachte ze dan. 't Liep tegen Kossemisse toen as Jan Smit an z'n vrou we vroeg: Wat motte me noe es mie 't kernien gedoe?" En derekt voegden ie der an toe: 't Beest is moddervet en ie ei noe lank genoeg 't oendere- ten op evrete docht ik zoo". Diene verschrok. „Je wilt 'n toch nie slachte oop ik?" vroeg ze zachtjes. „Wat toch motte schikke. Dat docht Jan mé 't liep aers. Nauwluks oo d'n 't kernien op evange in de renne en stieng klaer om 't beest een tik achter z'n oren te geven of Diene riep mie een angstige stemme: „Jan, Jan, nie doeë Teglieke schreeuwde ok 't kernien. 't Klink akelig en artverscheurend deur de winteraevend. „Jie kan nog noe es eens kernien vastouwe, laet stae slachte", begust Diene noe mie een kwaeje stemme. „Jie slaet 't beestje netuurlijk alf dood. Mé je kan d'r gerust van weze, ik ete d'r gin stiksje van op". Jan gooide z'n striekstok zo varre as 't dienk vliege wou en 't kernien kwam wi in d'oenderenne te- dat Jan wee ni d'oenderrenne liep en even laeter was 'n a op pad ni Kootje de voddeboer. 't Was een elderen aevend. Di lag sneeuw en op plekken was 't glad op de weg. Kootje weunden een eel ende buten 't durp, net bie ,,'t Reiger bus". Een drie kertier loopen was 't aoltied. Mé eindelienge, ja oor di was 't uusje van Kootje. Jan weerden z'n eigen nog een bitje om bie 't ekje te kommen en dat was noe net zo kwiek. Ie slierden uut en viel mie mande en ooi op de grond. An 't brommende kroop Jan overende, mé o wee... 'I kernien zat nie mi in de man de. Kiek werentig di liep 't beestje ,,'t Reigerbus" in. Jan d'r achter an en mé flikflooie: „Ier m'n beestje, toe kom mé bie 't baesje". Mé 't ielp aole- maele gin ziere. 't Beestje most niks mi van z'n baes As Jan op z'n of kwam wup- ten ie een eindje wig en as Jan z'n eigen stille stieng bleef 't kernien ok zitte. Aneens het Jan z'n eigen voerover vaele, mé niks oor, 't beest wupten gauw wig en zo liepe Jan en 't kernien ools mé vadder 't Reigerbus in. Aneens oorden Jan achter um wat takjes kraeke en even laeter keek 'n in 't licht van een zaklantaern. Wat doe jie om deze tied in 't bos?" klonk het. 't Was de stemme van Fierloos de jachtopziener. „Da, da, da za'k gauw ver- telle", stotterde Jan en be gust over z'n kernien. Mé Fieloos wist da Jan ok we es dust te stroopen en dirrom maekten ie 't mé kort. „Je Loopt op grond di a je nie komme mag Smit", klink het nog a nors. „Dirrom za'k je een bonnetje motte geve". En oe of Jan ok praotte om z'n onschuld te bewiezen 't ielp oolemaele gin ziere. Een stuitje laeter liep 'n dan ok jnie de lege mande op uus an. „Wat eit 'n op ebrocht?" wou Diene wete. Jan keek mè zuur en vertelde z'n belevenissen. Mie een gezicht as een oorwurm voegden ie er an toe: „As me noe mie de Kos semisse vleis willen dan zun me in de portemenee motte. Trouwens de kantonrechter kom laeter ok nog wé om wat. „Erm beestje, watza die noe een koewe zuchtte Diene. „Briengt 'n een werm kruukje", zei Jan spottend. „Meschien wil Fierloos joe dan ok wè een bonnetje geve, man en vrouwe bin ommers toch één. Mè dat ei Diene mè nie gedae. En mie de Kos semisse oon ze toch vleis in de panne. Jan een oud oen eslacht en dat vonne ze aollebei naebie net zo lekker as kemienebout.

Scheldebode | 1978 | | pagina 9