Ik vind dat je thuis moet zijn ais de kinderen thuis zijn „School- en Vakwijzer 1979": informatieve beurs voor iedereen Waar liggen Uw mkoopbelangen? School-& Vakwijzer *2! r~r3ZfZ zwerven door de historie van ons land uit.' FEESTELIJK MET ZUIVEL ENWB vraagt opschorting werk aan Middelburgse wijkverbindingsweg De Volharding geeft concert in Vestzak m eigenm IN GESPREK MET JANNIE MULLER-MOENS, SCHOONHEIDSSPECIALISTE In ieder geval bii De Schelüebode In Vlissingen e.o.? In Middelburg e.o.? Over geheel Walcheren? het turfschip W Breda Deelnemers Actieve beurs Bekendheid DE SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 20 DECEMBER 1978 205 VLISSINGEN - Met de feestdagen voor de deur zijn er diverse mensen, die vreselijk drukke dagen hebben. Men denke aan het winkelperso neel, dat zich het vuur uit de sloffen loopt om het koopgrage publiek van de gevraagde goe deren te voorzien, aan de kap pers en kapsters, die kwistig %met permanentjes strooien en aan de schoonheidsspecialis tes, die de vermoeide gezichten van vele vrouwen weer oppep pen. Met één van die schoon heidsspecialistes had ik deze week een gesprek. Haar naam is Jannie Muller-Moens, en naast schoonheidsspecialiste ook moeder van twee k inderen. Mijn eerste vraag was waarom ze een baan had en waarom juist schoonheidsspecialiste. „Ik ben volkomen toevallig in dit vak terecht gekomen", zo begint ze haar verhaal. „Vóór mijn huwelijk en ook de eerste jaren van mijn huwelijk deed ik kantoorwerk. Mijn man was stuurman. Op een gegeven moment werd hij afgekeurd, omdat hij een bril moest gaan dragen. Dat is nu alweer zo'n zeventien jaar geleden. Te genwoordig word je daar niet meer voor afgekeurd, maar toen nog wel. Toen moesten we iets anders. We hadden nog geen kinderen en het leek ons leuk om samen iets op te bou wen. We zijn toen allebei voor drogist gaan studeren, een be hoorlijk zware opleiding. Het duurde twee-en-een-half jaar en alles kwam aan op de avonduren, omdat we overdag allebei werkten. Maar omdat we het samen deden stimu leerden we elkaar wel. We slaagden allbei en konden toen een winkel kopen. Een mid denstandsdiploma had ik al, dus dat was geen probleem. Aanvankelijk hielp ik in de winkel, maar mijn man kon het wel alleen af, dus besloten we dat ik thuis zou blijven. Dat was vreselijk. Ik was dat hele maal niet gewend, alleen thuis te zitten. Er waren nog geen kinderen, ik kwam in een soort vacuüm terecht. Nu bleek, dat in de drogisterij veel mensen advies vroegen over cosmetica. Als drogist heb je daarover wel iets geleerd, maar niet vol doende om een deskundig ad vies te kunnen geven. Ik be sloot toen voor schoonheids specialiste te gaan leren. Het trok me wel aan en het zou goed van pas komen in de zaak. Ik heb toen een spoedcursus gevolgd. Dat was een dagop leiding in Rotterdam, die acht maanden duurde. Ik moest twee dagen in de week naar Rotterdam. Vreselijk lastig, maar het was maar voor korte duur." „Het was leuk, maar ook erg zwaar. Je moet alles over het menselijk lichaam weten, met name de spieren en het zenuw stelsel in verband met de mas sage die je doet. En nu werk ik al tien jaar als schoonheids specialiste in een eigen prak tijk. Is er nog een bepaald onder deel, dat je speciale belang stelling heeft? „O ja, zeker. Ik heb me voor al toegelegd op het electrisch ontharen. Overbeharing is voor veel vrouwen een groot probleem, vooral voor vrou wen na de overgang. De hele hormoonhuishouding is dan veranderd en dat uit zich in overbeharing. Het is echt een specialisatie van me, die ik nog verder zou willen ontwikkelen. Maar dat zijn nog toekomst plannen". Ik heb begrepen, dat je in de tussentijd ook nog twee kinde ren hebr gekregen. Is dat te combineren met je werk? „Ja, dat gaat gelukkig goed. Ik heb een zoontje van acht, die natuurlijk al op school zit en een zoontje van bijna vier. Ik heb een praktijkruimte aan huis, waar ik vier avonden per week 's avonds kalanten help. Bovendien heb ik een praktijk ruimte bij de zaak._ Ik kan na tuurlijk helemaal zelf mijn werktijden bepalen en ik werk alleen als de kinderen naar school en naar de peuterspeel zaal zijn. Als de kinderen ziek zijn kan ik eventueel mijn klanten afzeggen, maar meest al leg ik het zieke kind in bed en ga ik af en toe kijken. Dat is zo fijn als je thuis werkt." Zou je je werk willen mis sen? „Nee, absoluut niet. Let wel, als ik een baan zou hebben, waarvoor ik de hele dag van huis zou moeten, dan zou ik ophouden met werken. Mijn kinderen gaan voor. En ik vind, maar dat is heel persoon lijk hoor, dat je de kinderen niet bij de deur kunt laten lo pen. lie vind, dat je thuis moet zijn als de kinderen thuis zijn en in mijn vak aat dat prima. En ik vind het een heerlijk vak. Het werk als zodanig vind ik leuk en het contact met de mensen, dat ik hierdoor heb, zou ik niet graa willen mis sen." Karin Storm-Bekkenutte BREDA - Om het Turfschip zo optimaal mogelijk te laten functioneren en zo goed mogelijk te exploiteren, gaat Maison van den Boer, de huidige exploitant van het gebouw, binnen zijn muren het volgend jaar een drietal beurzen organiseren. De eerste zal „School- en Vakwijzer 1979" heten en zal plaats vinden op vrijdag 12, zaterdag 13, maandag 15 en dinsdag 16 januari 1979. met twee edities over geheel Walcheren met een formidabel leesbereik met de voordeligste tarieven met raad en daad voor u paraat. 01184-19910 MIDDELBURG - De Eerste, enige en echte Nederlandse Wielrijders Bond heeft de Raad van Staten gevraagd de gemeente Middelburg opdracht te geven de werkzaamheden aan de ver bindingsweg tussen Griffioen en de Koudekerkseweg op te schorten. De ENWB voorziet ernstige problemen voor de fietsers en wandelaars als deze weg geopend zal worden. De wijkverbindingweg kruist namelijk de Breeweg en de Laurens Stommesweg, twee belangrijke fietsroutes, zo schrijft de ENWB aan de Raad van Staten. Al eerder, op 29 ju ni van dit jaar, had de fiets- bond bezwaar gemaakt bij de Raad van Staten tegen het be schikbaar stellen van een kre diet voor de wijkverbindings weg. In het bezwaarschrift staat beschreven dat de weg met gelijkvloerse kruisingen wordt uitgevoerd en dat er ook niet voor een andere manier van beveiliging wordt gezorgd. Fietsers moeten de weg zo oversteken, aldus de Zeeuwse afdeling bond. van de wielrijders- V Hierover met directeur R.H.W. Beijer pratend, verne men wij dat het voor exploi tanten van bepaalde gemeen schapsgebouwen niet zo vreemd zal overkomen dat de eerste beurs juist half januari zal worden gehouden. Die da gen loopt men namelijk de deur niet plat om allerhande activiteiten te organiseren. Vandaar dat het initiatief om een beurs als „School- en Vakwijzer" te organiseren uit de eigen gelederen is ontspro ten. Het idee is evenwel niet oorspronkelijk. De eer hier voor verleent de heer Beijer liever aan bijvoorbeeld de Houtrusthallen in Den Haag, A die een dergelijke beurs al acht .CjïlCIll0tC jaar en de Martinihallen in Groningen al drie jaar orga niseren. Alle met succes. scholen en instellingen pre senteren. Een greep hieruit: Instituut Schoevers. Korps Rijkspolitie, een collectief van negen LHNO-scholen, het HEAO, een collectief van zes lagere Land- en Tuinbouw scholen, een Hogere Land- en Tuinbouwschool, een Mu ziekschool, ministerie van So ciale Zaken, de Technische Hogeschool uit Eindhoven etc. Mocht men het idee krijgen dat deze beurs voornamelijk bestemd is voor jongelui tussen de 10 en 17 jaar, dan is dat niet juist. Ontegenzeglijk zal juist deze leeftijdsgroep veel infor matie ten aanzien van de vraag „wat doe ik na de lagere school, na de middelbare school?" kunnen verkrijgen. Echter, ook ouders kunnen hun licht op de „School- en Vakwijzer" opsteken. Evenals degenen die op wat latere leef tijd best nog eens over zouden willen stappen op een apder beroep en bijgevolg inlichtin gen omtrent omscholing kun nen gebruiken. Zelfs de man of vrouw die op zoek is naar een - andere - baan kan op deze beurs terecht. Een vacature bank, gevestigd in een stand van niet minder dan 200 vier kante meter, staat daar tot hun beschikking. Dat succes ligt in de opzet van de beurs School- en Vak wijzer; „het geven van voor lichting over opleidingen, schooltypen, beroepen, banen en omscholingscursus". En wie spreekt dergelijke zaken in een tijd met een rijke schakering aan opleidingen en beperkte mogelijkheden voor het vinden van een passende baan niet aan? Op de beurs zullen zich een vijftigtal opleidingsinstituten, De directie van het Turf schip doet er alles aan om het evenement zo goed mogelijk te laten slagen en vatbaar te ma ken voor een herhaling. In ver band met dat laatste zal zij een enquête onder de bezoekers houden. Iedereen zal vriende lijk worden verzocht een be paald formulier met vragen in te vullen. Dat zal men niet voor niets behoeven te doen, omdat diegene die zich de moeite van het correct invullen getroost via een verloting mee kan din gen naar een aantal leuke prij zen, welke nader bekend ge maakt zullen worden. Alle zalen van het Turfschip zullen tijdens deze beurs bezet zijn. Niet zo verwonderlijk als wij van de heer Beijer horen, dat het bepaald geen beurs gaat worden van standjes waarin wat bulletins met in formatie over een tafel de be zoekers zal worden aangereikt. Integendeel. De „School- en Vakwijzer" gaat een erg actie ve beurs worden en daar is alle ruimte hard voor nodig. Zo zal de vereniging tot bevordering van Opleiding in het Banket bakkersbedrijf een echte oven mee naar het Turfschip tronen, zodat er ter plaatse kan wor den gebakken en het publiek kan zien en proeven van wat er komt kijken bij het bereiden van lekkere banketartikelen, maar vooraleerst bij het maken van een goede bakker. De La gere Land- en Tuinbouwscho len bijvoorbeeld zullen een be hoorlijkstuk van het Turfschip omtoveren tot een plantentuin die meer dan gezien mag wor den. Van de zijde van instituten en scholen is tijdens de voor bereidingen aan deze beurs grote belangstelling getoond om er aan deel te nemen. Toch "betreurt de heer Beijer van het Turfschip de opmerking van sommige scholen geen be hoefte te hebben aan de beurs deel te nemen vanwege de grote vraag tot toelating die zij reeds moeten verwerken. Hij vindt dit namelijk een negatie ve opstelling tegenover een probleem dat wellicht op de beurs gedeeltelijk opgelost zou kunnen worden. De scholen in kwestie zouden daar alterna tieven kunnen geven aan de belangstellenden voor hun on- dèrwijsrichting. „Daarmee is het publiek meer mee gebaat, dan met het desillusionerende antwoord: sorry, maar wij hebben geen plaats meer", al dus de heer Beijer. Om voldoende bekendheid aan de beurs te geven timmert het Turfschip op publiciteits- gebied hard aan de weg. Zo zullen alle hoofden van scho len, rectoren en decanen in Brabant binnenkort een over zicht toegestuurd krijgen van alle deelnemers aan de „School- en Vakwijzer". Daarnaast zullen alle 10- tot 18-jarigen in Brabant per di- rect-mail van deze speciale beurs op de hoogte worden ge bracht. Tenslotte zal er vlak voor de beurs nog een speciale informatiekrant verschijnen die in bijna geheel West-Bra bant huis aan huis bezorgd zal worden. De eerste reacties op de te komen beurs heeft de heer Beijer reeds binnen. Nu reeds hebben scholen uit Zeeland bericht naar Breda te zullen komen. In bepaalde gevallen zullen daar zelfs extra treinen voor nodig zijn. De heer Beijer ziet half ja nuari 1979 derhalve nu al po sitief tegemoet. i r, pMSSSS Het Turfschip VLISSINGEN - Aanstaande donderdag geeft het ensemble „De Volharding" een concert in het Vlissingse Vestzaktheater. Het uit twaalf personen bestaande ensemble speelt onder meer werk van Louis Andriessen. Het concert begint om halfnegen, de toegangsprijs is vijf gulden vijftig. WANDELEN MET NS DOOR HET OUDE DELFT IS: een wegwijzer om er op uit te trekken in Nederland Gek eigenlijk, dat het voornamelijk Amsterdam is, dat in binnen-en buitenland zo'n bekende naam heeft op het gebied van oude gevels en pittoreske grachten. Een beetje onbillijk ook, want er zijn plaatsen -in Nederland, die op één vierkante kilometer meer sfeervolle steegjes en •zenperkjes liggen kleine huisjes ver- bruggen, oude huizen en hofjes hebben dan onze hoofdstad, hoe mooi stlld te dromen- Een oud vouwtje die ook is. Een van die steden is: Delft, waar je kunt zwerven langs grachten en geveltjes, die rechtstreeks afkomstig lijken uit een schilderij van de Gouden Eeuw. Plekjes, waar de historie van ons land tot leven komt. Binnen vijf minuten, nadat je lopend het Delftse station hebt verlaten, ben je er midden in. strooit wat brood voor de vogels; er beweegt hier en daar een gordijn. Het begint al bij de namen van de straten en grachten, die je aan vroeger herinneren. Er is de Beesten markt en het Vrouwenregt, de Koornmarkt en de lange Geer. Er is het Oost-Indisch huis, daterend uit 1631, een erg mooi patriciërshuis. Nu is het een van de gebouwen van de Technische Hoogeschool. Het water in de grachten staat tot vlak aan de randen, waardoor alles wat intiemer lijkt. De maten zijn hier kleiner dan in Amsterdam, maar dat is beslist geen nadeel. Een eeuw lang bouwen Het fraaie stadhuis ligt aan een royaal uitgevallen marktplein, omge ven door winkels, waar veel Delfts blauw porcelein ligt uitgestald. Dit is de markt, waar tot voor kort de bekende Taptoe-show werd uitge voerd aan de voet van de toren van de Nieuwe Kerk. Een wat merkwaardige naam voor een kerk, waarvan de bouw werd begonnen in 13%. De Nieuwe Kerk is dus al bijna zes eeuwen oud, maar pas vijf eeuwen klaar. De bouw van deze basiliek is namelijk in drie etappen uitgevoerd, in 14% verkreeg hij zijn uiteindelijke vorm. De kerk is 108 m lang en de toren is, met zijn hoogte van 108 m, op twee na de hoogste van ons land. Bewogen geschiedenis In de loop van de eeuwen hebben de kerk en de toren het zwaar te verduren gehad. Een grote brand in 1536, de'beeldenstorm in 1566, een ramp met een kruitmagazijn in de binnenstad, dat in 1654 in de lucht vloog, en blikseminslagen... ze heb ben schade aangericht, maar telkens weer sloeg men de handen in elkaar en werden vernielingen hersteld. In de jaren tussen 1938 en 1950 vond de laatste grote restauratie plaats, kort daarvoor zijn zestien mooie, aan historische figuren gewijde gebrand schilderde ramen aangebracht. Bijzondere plaats Nu neemt de Delftse Nieuwe Kerk in onze geschiedenis wel een bijzondere plaats in, want de kerk is de rust plaats van bijna alle Oranjevorsten. Alleen Koning-stadhouder Willem III en zijn vrouw Maria Stuart zijn hier niet begraven omdat ze ook koning en koningin van Engeland zijn geweest en rusten in de Londense Westminster Abbey. Er zijn praal graven van Willem van Oranje, de Vader des Vaderlands, die hier in 1584 is begraven. Op 8 december 1962 werd Koningin Wilhelmina in de koninklijke graftombe bijgezet. De Oostpoort Maar er is in Delft nog veel meer te zien. Daarom volgen we de route- beschijving, die we bij het station hebben gekregen en komen we bij de vermaarde Oostpoort, een gekombi- neerde land- en waterpoort; de op haalbrug, die nu nog over de oude stadsgracht ligt, bood vroeger een ideale bescherming als de stad verde digd moest worden. Vlak daarbij is het Klaeuwshofje, gebouwd in 1605. Rond een vierkant pleintje met ro- Oude stad De wandeling gaat verder door de binnenstad vol grachten en steegjes, doorkijkjes op bruggen, mooie gevels en kerken. We ontdekken nog veel meer hofjes, nu bewoond door jonge gezinnen, 't Is vreemd om in zo'n oude omgeving affiches te zien hangen die protesteren tegen de neutronenbom. De moderne meubels en gordijnen passen echter wonder wel in deze oude buurt. Zwerven door de historie Deze wandeling door Delft van nog geen vijf km. is een boeiende erva ring, omdat er zoveel van onze historie terug te vinden is in de oude binnenstad. Naar buiten toe zijn er de nieuwe woonwijken, is er een modern komplex van gebouwen voor de technische hogeschool. Maar in het hart van de stad is er de sfeer van vroeger, ontdek je plekjes, waar de tijd al heel lang stil heeft gestaan, 't Is goed, dat er in Delft met zorg is gewaakt voor dit stuk verleden. Ervaren gids Deze zwerftocht door Delft kun je niet op eigen houtje maken, want dan mis je veel van de meest- interessante dingen. Daarom gingen we met de trein naar Delft en vroegen daar om een attraktie-kaartje nr. 68, waarbij we een route-beschrijving kregen, die ons veel zinvolle infor matie verschafte over wat we in Delft konden zien. Bovendien geeft een deel van dat kaartje recht op een lichte lunch in de stations-restauratie van Delft, waarmee we onze wande ling hebben afgesloten. Deze wande ling kan niet op zondag gemaakt worden. F0T0TIPS ZWERFTOCHT DOOR DELFT Als u ergens met een kamera mooie dingen kunt vastleggen, dan is het wel in Delft. Er zijn daar in de binnenstad zoveel doorkijkjes en pleintjes, oude huizen en gevels, dat er een film te verschieten is op zo'n zwerftocht. Neem er rustig de tijd voor om goede foto 's of films te maken, en dat wil ook zeggen: fotografeer niet altijd even 'in het voorbijgaan Loop om uw onderwerp heen. zoek het beste opname-punt. waag eens een extra foto aan een detail. Dan wordt zo'n wandeling door Delft een echte foto-safari. Er is één beperking: in die grootse Nieuwe Kerk van Delft hangt een bordje: "fotograferen verboden Jammer, maar er is in die oude binnenstad verder erg veel te beleven ook op fotografisch gebied. 34 zwerftochten Het NS-attraktie-programma bevat overigens nog veel meer zwerftochten door mooie, oude steden. Door Zutphen en Groningen bijvoorbeeld, door Zierikzee en Sneek, Middelburg en Roermond. Het zijn allemaal steden met een rijk verleden en veel huizen en kerken, parken en monu menten, waar het goed is om eens een paar uur rond te dwalen. Wie het komplete programma van alle 34 zwerftochten wil kennen kan even in het station in de buurt 't NS Dag tochten en NS-attraktie-programma halen, 't Is gratis beschikbaar en er staan ruim 150 ideeën in voor een halve of hele dag uit. Een van die 150 was deze zwerftocht door Delft, een wandeling door de historie van ons land. DAME BLANCHE (4 pers.) chocoladesaus: lVi dl koffieroom 135 g pure chocolade scheutje kirsch 4 bolletjes roomijs geschaafde, geroosterde amandelen Verwarm de koffieroom in een klein pannetje met dikke bo dem. Breek de chocolade in stukjes. Los deze op - al roe rend - in de koffieroom. Laat deze op een kleine vlam staan. Maak de saus af met kirsch. Doe in een coupeglas een bol letje roomijs en serveer de hete chocoladesaus er apart bij. Strooi er tenslotte wat aman delen over. OUDEJAARSAVOND SALADE 150 g spaghetti 1 bouillontablet 125 g ham 200 g jong belegen kaas 3 schijven ananas 2 groene appelen 1 blikje mandarijn 3 dl yoghurt zout peper tabasco aromazout paprikapoeder worcestershiresauce sap van 1 citroen 2 eetlepels slaolie groene paprika Kook de spaghetti gedurende 10 minuten in ruim kokend water met bouillon-tablet. Spoel hem met koud water op een vergiet af. Snijd de ham en kaas in reepjes, 2 schijven annanas en de appelen in zeer kleine stukjes. Snijd de spag hetti zeer klein en meng de klein gesneden ingrediënten met de helft van het blikje uit gelekte mandarijntjes erdoor. Maak van de yoghurt met het zout, de kruiderij, citroensap en de slaolie een pittige saus. Meng dit yoghurtmengsel door de spaghettisalade. Leg de salade op een ronde, platte schaal en vorm er met een lepel een plat rond geheel van. Leg om de salade de derde schijf ananas, in stukjes gesneden, afgewisseld met de rest van de mandarijntjes. Maak op de platte bovenkant, met papri kapoeder t waalf streepjes voor de cijfers van de klok en zet de wijzers van de klok (van zeer dunne reepjes groene paprika gesneden) op 5 voor 12. GEVULDE BLEEK- SELDERIJSTENGELS 4 bleekselderijstengels 150 g Bluefort scheutje koffieroom 2 eetlepels cognac Ontdoe de bleekselderijsten gels van draden en was ze. Maak de Bluefort fijn met en vork en roer deze met koffie room en cognac glad en romig. Vul de selderijstengels met dit mengsel en laat ze in de koel kast iets steviger worden. Snijd ze vervolgens in stukjes van 2 cm en presenteer ze met een prikkertje. GEVULDE SOESJES 1 dl water 40 g boter 50 g zelfrijzend bakmeel 2 eieren snufje zout vulling: klein blikje zalm 2 pakjes Mon Chou peper Verhit het water met de boter en het zout tot de boter ge smolten is. Voeg het zelfrijzend bakmeel toe, al roerend, tot een samenhangende bal is verkre gen. Meng er van het vuur af stuk voor stuk de eieren door. Leg op een beboterd bakblik met twee theelepels zeer kleine bergjes deeg of spuit rozetjes. Plaats het bakblik middenin een op 225 C voorverwarmde oven en bak de soesjes in 10-15 minuten gaar. Ontdoe de zalm van vel en graatjes en laat deze goed uitlekken. Klop met de mixer de zalm door de Mon Chou tot een gladde massa en maak deze op smaak met wat peper. Spuit de soesjes vol met dit Mon Choumengsel en spuit tenslotte op elk soesje een ro zetje. GEVULDE DADELS 100 g dadels 1 pakje Mon Chou of Cessibon paprikapoeder Ontdoe de dadels van de pit ten. Roer de Mon Chou (of Ces sibon) romig en doe ze in een spuitzak met grof mondstuk. Spuit een reepje Mon Chou of Cessibon in de dadels. Gameer ze tenslotte met wat paprika poeder.

Scheldebode | 1978 | | pagina 5