MENSEN ZONDER BAAN BIEDEN ANDEREN HULP AAN Gaan klinkerwegen op Walcheren verdwijnen? HOE GENOEGLIJK WOONDEN VROEGERE MIDDELBURGERS? us i-us s" DANSLES DANSSCHOOL JANVIER An to ine Mes in ZKC Kerstprestatieloop met aparte damesprestatieloop Superpostzegel- markt in Dauwendaele Nieuwe clubs voor: SCHOLIEREN JONGELUI GEHUWDEN MECCANORMA WRIJFLETTERS 33 RUITER VLISSINGEN VSC wil popconcerten aan smaak publiek aanpassen via enquête VLISSINGEN - „De mare gaat nog steeds dat werklozen gevaar lopen hun uitkering te verliezen als zij karweitjes voor an deren opknappen. Dat is absoluut niet waar. Een aantal werklozen heeft de Werkgroep Praktische Hulp opgericht met mede weten van de Vlissingse So ciale Dienst. Met steun van de Sociale Dienst is mis schien wat teveel gezegd; ze zijn er nogal terughoudend. De leden van de werkgroep denken al veel langer over deze zaken na. Voor hen zou 't een veel normaler situatie zijn als iedereen een soort garantieloon kreeg. Een loon waar iedereen van kon bestaan of hij of zij nu werkt of niet. Werklozen hebben logischerwijze erg veel vrije tijd. Daarom kunnen we net zo goed die tijd gebruiken om nuttige dingen te doen". Dit zegt André Groenenberg die als vormingswerker aan het Vlissingse VJV (Vormings centrum Jonge Volwassenen) is verbonden. De werkgroep van werklozen maakt van het centrum gebruik en kan ook op zijn hulp rekenen. Mensen die Uitgaan van de Postzegel vereniging „Unicus" wordt op zaterdag 22 december te Mid delburg in het Ontm. centre „Dauwendaele" Vrijlandt- straat 51, weereen Super Post- zegelmarkt gehouden. Naast een enorme collectie zegels van Nederland en de rest van de wereld, ook regel matig andere materialen op postzegelgebied aanwezig. Een en ander is door de aange sloten leden van de landelijke postzegelver. bijeengebracht. Deze postzegelmarkt is voor iedere verzamelaar vrij toe gankelijk. De zaal is open van 13.30-16.30 uur. Wie nadere inlichtingen wenst kan tel. contact opnemen met de heer H. P. C. Magielse (Public rela tions) Dordrecht tel. 078-42963. MIDDELBURG - Nog tot vrijdag 5 januari kunnen be langstellenden werk gaan be kijken van de Middelburgse kunstenaar Antoine Mes in het Zeeuws Kunstenaarscentrum. Mes werd in '27 in Middel burg geboren en studeerde aan de Academie voor Beeldende Kunsten in Tilburg, en aan de Rijksacademie in Amsterdam. Mes, die in Middelburg werkt, voerde opdrachten uit voor overheid en particulieren. Het uitgangspunt bij Mes is steeds de uiterlijke verschijnings vorm der dingen. Het boeit hem fragmenten van die vorm te isoleren en via compositie, plaatsbepaling, vorm en kleur een eigen zelfstandigheid mee te geven, waardoor ze opnieuw bestaan. Het centrum onder de open bare bibliotheek is dinsdag tot en met vrijdag geopend van tien tot twaalf en van twee tot half zes, woensdag en vrijdag ook van zeven tot half tien en op zaterdag van negen tot half een en van twee tot zes uur. Tweede kerstdag is het cen trum '^-middags open. De in gang is aan de Spuistraat. iets willen laten doen wat ze zelf niet kunnen, kunnen op bepaalde tijden naar het VJV bellen. De werkgroep krijgt op die manier alle werkzaamhe den centraal binnen en regelt dan wie wat gaat doen. André Groenenberg: „De meeste werkzaamheden liggen op het terrein van de dienst verlening. Er worden bood schappen gedaan voor iemand die uit ruimtevrees de straat niet meer op durft. Een dame belde op: ze had een zware koffer in huis. Die moest in een taxi gebracht worden en de chauffeur voelde daar niets voor. Vervolgens moest die koffer dan weer van de taxi naar de trein gebracht worden, want een kruier is er ook niet. Een oud mensje hebben we helpen verhuizen, enzovoorts. Het zijn kortom allemaal din getjes, die buren, vrienden of kennissen zouden kunnen doen. In de praktijk blijken ei toch veel mensen het zondei een dergelijke hulp te moeten stellen, want er is veel vraag naar". De Werkgroep Praktische Hulp draait inmiddels al een maand. Zowel mensen die lid van de werkgroep ivillen wor den, als mensen die een kar weitje willen laten doen, kun nen in het VJV terecht. Het ge bouw aan de Verkuyl Quak- kelaarstraat 11-13 is er voor open op maandagmiddag van twee tot halfvier en woens dagmorgen van halftien tot halftwaalf. Het telefoonnum mer 17819 kan op dezelfde tij- den gedraaid worden. Aanvang nieuwe cursus half januari in de concert- en gehoor zaal te Middelburg op donderdagavond. Inschrijving: Op 23 december en 4 januari 's avonds van 19.00-21.00 uur in de Concert- en Gehoorzaal Singelstraat 13 te Middelburg. Tel. 01180-12700. Dagelijks: Jacob Velckeplein 4 te Goes, tel. 01100-20176 GOES MIDDELBURG ZIERIKZEE Rob Morzel brengt een nieuw stopcontact aan in het huis van mevrouw Paling. Nu ook of in goud - zilver - wit bij: Paul Krugerstraat 55-57 01184-12733 VLISSINGEN - Op dinsdag 26 december aanstaande (tr. :sede kerstdag) organiseert de Vlissingse Vereniging Ma rathon de Kerstprestatieloop bij Westduin. De kerstloop, waarvoor de organisatie zo'n WALCHEREN - Het Weg schap Walcheren gaat de ko mende tien jaar de driehon derd kilometer Walcherse B- wegen verbeteren. Dat houdt in een verbetering van het wegdek en in sommige geval len verbreding van de weg, zo als de Zwagermanweg, de Meinersweg en een gedeelte van de Poppendamseweg (deze drie wegen vormen de verbin ding tussen de Middelburgse- weg bij Grijpskerke en de Pro vinciale weg bij Koudekerke). Volgens ir. C. Krul van het wegschap zullen maar weinig wegen worden verbreed, zodat vijfennegentig procent van de begroeiing langs de wegen ge spaard zal blijven. Op het ogenblik is het weg schap aan het bekijken welke wegen het eerst voor verbete ring in aanmerking komen. Ook van de op Walcheren nog resterende klinkerwegen zal worden bekeken in hoeverre zij verbeterd moeten worden. Vooral vanuit het westen en zuid-westen van Walcheren, waar zich de meeste klinker wegen bevinden, wordt het meest aangedrongen op ver vanging door asfalt. Omdat er door enkele leden van het college van beheer be zwaar tegen asfaltering van de klinkerwegen is gemaakt, zal nog nader worden bekeken in hoeverre dit voor elke weg af zonderlijk noodzakelijk is. De plannen voor elk jaar zullen afzonderlijk door het college van beheer moeten worden goedgekeurd. Het is overigens wel zo dat het versterken van klinker B- wegen twee maal zo duur is als asfaltering. Volgens voorzitter Hack van het college van beheer zou dit ernstige financiële consequen ties met zich meebrengen voor de uitvoering van de plannen. Ook het tempo van de verbete ring zou daardoor ernstig wor den vertraagd. Voor het ko mend jaar staan er nog geen klinkerwegen op het pro gramma. paar honderd deelnemers ver wacht, gaat haar zevende jaar gang in en met deze zevende jaargang voegt men aan dit evenement een „première" in Zeeland toe: men houdt name lijk voor het eerst in Zeeland een aparte damesprestatie loop. De afstand bedraagt drie kilometer. De dames die aan dit evenement deelnemen krij gen een speciale herinnering. Naast de damesprestatieloop is er zoals gewoonlijk op deze dag een jeugdprestatieloop over ongeveer 2 kilometer en een seniorenloop over onge veer zes kilometer. Start voor de lopen is jeugd om elf uur, dames om kwart over elf en de heren om halftwaalf. In ver band met hoog water zal er niet van het strand gestart worden, maar van de grote parkeer plaats nabij café Huvers. In café Huvers kan men zich vanaf halfelf inschrijven. De kosten zijn voor de jeugd 1,50 en de rest f 2,50. Na de wedstrijd zal er nog een kerst loterij zijn, waaraan de deel nemers gratis mee kunnen doen. Onlangs, vrienden, zijn we weer eens opgeschrikt door de inspecteur van de volks gezondheid. Hij stelde dat „regelmatige consumptie van boerenkool uit de omge ving van het Sloegebied moet worden ontraden". En wel omdat die boerenkool een dermate hoog fluorgehalte kan bevatten dat de grens „van het gewenste" wordt overschreden. Daar zit je dan met je groentetuintje en je zin in boerenkool, die onder normale omstandigheden, nog heel gezond is ook. Van daag wel of vandaag geen boerenkool? Hoe vaak is re gelmatig? Voor welke af stand van het Sloegebied geldt die waarschuwing? Zit in mijn boerenkool nou wel of niet te veel fluor? Op al die vragen hebben we nog geen antwoord. Het enige dat je kunt doen is regelmatig in de spiegel tu ren, om te kijken of er vlek ken op het email van de tan den zit, want dan begint het een bedenkelijke zaak te worden, zo heeft dezelfde in specteur laten weten. Maar mensen met een kunstgebit hebben zelfs aan die controle niets. Ik kan me voorstellen dat mensen die een eind van het Sloegebied wonen, de waar schuwing van de inspecteur hebben gelaten voor wat die is en zo vaak boerenkool heb ben gegeten als ze er zin in hadden. Toch blijft het ook voor hen oppassen, zoals van de week die man uit Middel burg zich realiseerde. Niets vermoedend bestelde hij bij aenieten gesproken, kinderen uit de Mid- zijn groenteboer de gewenste hoeveelheid boerenkool. Ge kocht heeft hij de groente echter niet toen zijn blik viel op het opschrift van de kist, waarin die boerenkool zat. Want, jawel Nieuwdorp was de plaats van herkomst. En plotseling herinnerde hij zich het berichtje uit de krant, 't fp maar dat u het weet, voor u besluit van een eenvoudige boerenkool kerstmaaltijd te gaan genie ten. Over voor de delburgse wijk Dauwendaele valt er straks weinig meer te genieten als ze buiten willen spelen. Het gemeentebestuur wil het enige speelveld dat Dauwendaele, buiten de be tonnen speelplaatsjes rijk is, vol gaan bouwen met koop huizen. Onderwijzers en on derwijzeressen van zes lagere en zeven kleuterscholen heb ben over die plannen een ver ontruste brief geschreven. Ze vinden het onverantwoorde lijk om de kinderen hun laat ste speelterrein in de nieuw bouwwijk te ontnemen. Gelukkig moet de raad eerst toestemming geven voor die huizenbouw omdat het bestemmingsplan veran derd moet worden voordat men op het speelterrein kan gaan bouwen. Een kans dus voor de Middelburgse raad om te laten zien, dat ze best bereid zijn om ter wille van de kinderen, geen medewer king te geven aan de plannen van burgemeester en wet houders, ARJAON VLISSINGEN - De werkgroep VSC-jongeren wil in de gemeente Vlissingen gaan polsen welke groepen de jonde ren daar het liefst zien optreden. Deze werkgroep organi seert in Vlissingen de meeste pop- enfolkconcerten. Zo zijn in het verleden onder meer Saffron, Deaf School, Herman Brood, Kevin Coyne, Solution, The Darts, enzovoorts ge contracteerd. Om de concerten meer aan de smaak van het publiek aan te passen is het nodig de smaak van het publiek te kennen. Vandaar een enquête. De werkgroep start van avond al met de enquête bij het concert van Urbanus van Anus in de Zwaan in Souburg. De formulieren zullen ook bij andere concerten worden rondgedeeld, zoals bij het popconcert van Jim Capaldi The Contenders vrijdag 5 januari in de M.T.S. in Vlissingen. De enquêteformulieren zullen worden toegestuurd aan scholen, jeugdsozen, jonge rencentra en dergelijke. Wie er belang in stelt kan ook 'n formulier gaan halen bij het Welzijnscentrum Bachten Komme, Badhuisstraat 104 in Vlissingen. De enquête sluit op maandag 15 januari af. De werkgroep wil dan met de uitslag zoveel mogelijk rekening houden bij het contracte ren van artiesten. MIDDELBURG - Buiten de stadt soo is het heel plaeysier- lijck ende vermaeckelijck met overschoone boomgaerden en- de fraeye hoven die daer om trent gheleghen syn, het wel- cke de lucht soo heeft doen verbeteren, dat het daer om trent nu seer soet van lucht is, alwaer men des somers den nachtegael ende andere vog- hels met menichten seer lief- feluck hoort singhen tot groot vermaeck der inwoonderen, sijnde deselve lucht aldaer puer ende suyver. Dit schreef de Middelburgse boekverkoper Zacharias Roman in 1643 bij een herdruk van Jan van Rey- hersberghs „Oude chronijcke ende historiën van Zeelandt". Het gaat om de geneugten van het wonen in en om Middel burg. Aan dit onderwerp is een tentoonstelling gewijd in het Rijksarchief in Zeeland aan de St.-Pieterstraat 38 in Middel burg. Via afbeeldingen uit de Ze- landia Illustrata is in het Rijksarchief te zien hoe ge noeglijk de welgestelden, want armer en woonden in de huisjes in de binnenstad van Middel burg, in vroeger tijden woon den. Onder de titel Middel burg, de welgelegen stad, zijn afbeeldingen te zien van Mid delburg voordat stadsuitbrei ding, aanleg van verkeersaders en opkomst van industrie het gezicht op de stad en de bui tenwijken grondig hadden veranderd. Panorama's van de oude stad, de ontwikkeling van de plattegrond in de loop der eeuwen, gevels van huizen en gezichten op buitenhuizen te midden van geboomte passe ren de revue. Ter ondersteu ning van de prenten zijn er en kele boeken uit de hand bibliotheek van het rijksar chief opgediept. Sommige schrijvers uiten zich in die boeken even lyrisch of nog lyri scher dan Zacharias Roman. Anderen stellen zich wat nuchterder op. Vooral in de negentiende eeuw ziet men er ook die de wenkbrauwen fron sen. De tentoonstelling is te zien van maandag tot en met vrij dag van negen tot halfeen en van halftwee tot vijf uur, op zaterdag van halftien tot half een. De toegang is gratis. Zon en feestdagen gesloten. s. w V

Scheldebode | 1978 | | pagina 1