UNIEK AANBOD VOOR ONZE LEZERS Op 28 december Zaterdagavond 16 december. De wind voert kou mee vanuit het noordoosten. De tempera tuur daalt tot onder nul. Op het strand wordt allengs drukker. „Ge moet er goesting in hebben, hè. Agge thuis zit en ge denkt, 't is te slecht weer, dan wordt 't nooit wat. Ge moet gewoon gaan". Zij hebben er ruim een uur rijden voor over ge had om langs het strand van Walcheren zijn hen gel uit te kunnen gooien. En zij zijn niet de eni gen. Langs de waterlijn zijn talloze lichtjes te zien, die allemaal staan voor minstens een en in de meeste gevallen drie of vier hengelaars. Alleen m'n gezicht wordt 'n beetje koud Lekkerbekjes Vertrek Winkelen 119 .tot aan de borst in 't water. Meer dan de helft van de vissers komt uit België. De vissertjes lagen bij nachte zij lagen bij nacht op het strand Langs de waterlijn zijn talloze lichtjes te zien Tegen de avond komen ze in groten getale uit Zeeland, Bel gië, Brabant en zelfs Limburg. „Omdat de vis dan beter bijt dan overdag", zeggen de vis sers. Afhankelijk van het tijd stip van laagwater, kan het soms een behoorlijk latertje worden. De Middelburger Ri- nus Glass vist soms door tot vijf, zes' uur in de morgen. „Vanavond blijf ik tot twee uur, denk ik. Ik vis meestal van twee uur voor laag water tot twee uur na laag water". Glass is meestal te vinden op een vast stekkie in het zuidwesten van Walcheren. Daar loopt de stroomgeul vlak onder de kust. Vlak onder is dan nog altijd betrekkelijk, want de vissers lopen met hun hengel tot aan de borst in het water voordat ze uitgooien. De kabeljauw, in visserkrin gen liever gul genoemd, trekt in de decembermaand naar het noorden om daar tegen het voorjaar te paaien bij de Dog- gersbank. De vissers weten dat en koud of niet koud, ze trek ken naar het strand. Glass is er vaal al 'n half uur voordat hij de drukte verwacht. „Ik blijf dan gewoon wachten tot het water laag genoeg is om te be ginnen. Ik heb dan in elk geval een goeie stek", zegt hij. Een gaslamp verlicht zijn hengels. Een paar jaar geleden ston den we hier hooguit met een man of drie. Maar je ziet het: zeevissen is populair gewor den. Het is maar goed dat het laatste jaar de vangsten weer wat redelijker worden, want anders zou het snel gedaan zijn met die populariteit. Verleden week haalde ik op 'n avond nog zeventien kilo vis op". Glass is er echter van overtuigd dat de visstand zeven, acht jaar gele den veel beter was. Die moder ne vissersschepen schuimen de zeeën af en roeien de vis com pleet uit". „Koud? Nee, alleen m'n ge zicht wordt op den duur' 'n beetje koud. Ik moet al m'n spullen hier naar toe sjouwen, daar ben ik de eerste uren warm van. En als ik weer naar huis ga, dan moet ik m'n spul len en de vis allemaal mee sjouwen. Vóór ik bij de auto ben loop ik alweer te zweten". Hij is dan ook voldoende tegen de kou ingepakt: een poolpak, daaroverheen een trainings pak, een trui en een waterdicht oliepak houden de vorst bui ten. Een dikke das en een ijs- must completeren het geheel. De meeste vissers nemen de vis mee naar huis om ze al of niet zelf op te eten. Op het strand wordt de vis meestal al schoongemaakt: darmen eruit en de koppen eraf. Van de ka beljauw kunnen lekkerbekjes gebakken worden. Desalniet temin is het geen winstgevende zaak. Voor een ons zagers ben je al gauw elf gulden kwijt. De meesten hebben wel twee ons nodig, dus dat is tweeëntwin tig gulden. Glass: Als er veel krabben zijn, kan je dat ivel vier ons kosten. Nee, het is goedkoper om de vis bij een visboer te halen. Je uitrusting komt ook op minstens twee honderd gulden. Het is gewoon de sport". De Belgen die aan het begin van dit artikel aan 't woord zijn geweest beamen dit. „Het is 'n sport en ge moet geluk hebben", zegt er een. Defosfo- riserende hengeltopjes zijn beter te zien als de gezichten van de Belgen. „Als je het echt koud krijgt, hou je je handen even boven de lamp, dan gaat 't best. Bovendien, ge hebt een heldere sterrenhemel boven u en een ruizende zee voor u en de kans op de lekkerste vis die er bestaat". Een inwoner van Roosendaal heeft er z'n gemak van genome Voor slechts f 24,- naar Keulen We hebben een plezierige verrassing voor u. Een buiten kansje want De Scheldebode, Het Nieuwsblad en Ons Eiland besluiten het jaar 1978 met een fijne klapper. Nee geen vuur werk, dat u in de lucht uiteen laat spatten, maar een aanbie ding van het betere soort. Iets waar u met veel genoegen op zult terugkijken. Vanaf de Zeeuwse Spoor wegstations Vlissingen, Mid delburg, Goes, en Kruiningen- Yerseke brengen wij u voor slechts 24 gulden naar de meer dan 2000 jaar oude stad Keu len aan de Rijn. De „vierde" stad van Duitsland heeft bijna een miljoen inwoners en is o.a. bekend om haar vermaarde 157 meter hoge dom, haar win kelstraten in het voetgangers domein, de schilderachtige Rijnboulevard, haar bruggen, de gezelligheid, de vele oude gebouwen of gedeeltes ervan en de talrijke museums Een buitenkansje dus. Want velen zijn vrij tussen Kerstmis en nieuwjaar en hunkeren dan naar leuke bezigheden. Het veroveren van Keulen of het zich laten veroveren door Keulen is zo'n uitstekende mo gelijkheid. Uw weekblad heeft de stunt als volgt in het vat gegoten. Op donderdag 28 december a.s. kunt u dus naar Keulen. Kin deren van 4 tot en met 9 jaar betalen 12,- voor de trein reis, terwijl men vanaf 10 jaar 24,- moet betalen voor het unieke arrangement. In deze prijzen zijn de toeslagen voor de D-trein inbegrepen. Dat betekent dat u na Tilburg nog slechts in Eindhoven, Venlo, Mönchen gladbach en uiter aard in Keulen zult stoppen. Bij de stations van Vlissingen, Middelburg en Kruiningen- Yerseke is een zeer ruime par keergelegenheid, terwijl Goes op dit gebied een voldoende haalt. Om zes minuten voor zeven ('s morgens) vertrekt de trein die we moeten hebben in Vlis singen. Achtereenvolgens ko men we daarna in Middelburg (7.00 uur), Goes (7.13 uur), Kruiningen-Yei-seke (7.21 uur). In Roosendaal moeten we overstappen (we hebben daar voor zes minuten), terwijl we in Tilburg onze trein moeten verlaten om in de genoemde D- trein te stappen. Die vertrekt om 9.08 uur. Om 11.24 uur rolt de comfortabele Rheinexpress Keulen binnen. U bent dan vrij in uw bewegingen tot 18.44 uur, want dan gaan we weer terug, zodat we (in Tilburg weer overstappen) om 22.43 uur weer op Kruiningen-Yer- seke, om 22.54 uur in Goes, om 23.09 uur in Middelburg en om 23.15 uur weer in Vlissingen zijn. Tussen vijf voor half- twaalf en tien over halfzeven kunt u in Keulen erg veel doen. Dat heeft de ervaring ons ge leerd. Keulen is voor lezers met „ontdekkingsbloed" in de aderen, maar ook voor degenen die het graag picobello en niet af te moeilijk voorgeschoteld willen hebben. We arriveren op het Keulse station dat het drukste van Duitsland is, want dagelijks denderen er meer dan duizend treinen over de Hohenzollei-n- brug. Tegen het station aange plakt staat de dom van Keulen, die 144 meter lang, 86 meter breed en 157 meter hoog is. De torentrap die men voor twee mark mag beklimmen (voor vier uur 's middags) telt 502 treden tot de galerij. Onderweg komt men langs de klokkestoel met de St.-Petersklok, die 2500 kilogram weegt en daarmee de grootste vrij bewegende klok van de wereld is. Als het helder weer is ziet u vanaf de galerij de stad, die moeilijk tegelijk met Aken op een dag gebouwd kan zijn en het omringende landschap met o.a. het Zeven gebergte en het Eifelgebergte. Alleszins de moeite waard is- ook de schatkamer van de Keulse Dom, die ongelofelijk mooie kerkelijke schatten her bergt. Het winkelen in Keulen is een belevenis op zichzelf. De Hohe Strasze is net zo bekend als Regent Street en de Via Ve- neto, maar toch heel anders. De voetganger is er koning. Hij kan zonder gevaar etalages bewonderen, modesalons, fo tozaken, speelgoedwinkels, cafeetjes, bioscopen en res taurants van binnen en buiten bekijken. Daartussen staan loterij verkopers, straatmuzi kanten en groentehandelaren, die het kleurrijke mozaïek completeren. Natuurlijk bent u wijs genoeg om door de te vlotte babbel van standwer kers heen te kijken. Het win kelen is interessant al moet u daarbij niet vergeten dat uw gulden iets minder waard is dan de mark. Uiteraard zult u tijdens het dagje Keulen ook de inwendige mens willen versterken. U kunt op zoek gaan naar een echt Keuls restaurant, naar een internationaal restaurant en naar een buitenlandse-spe- cialiteiten-eetgebeuren. Voor de wat terughoudende bui tenshuis-eter is het prettig om te weten dat internationale fi guren zoals Mac Donald en Wimpie ook in Keulen hun stekkie hebben gevonden. Maar toch is de Keulse keuken de moeite waard om de stap over de onbekende drempel te zetten. Als u overigens de Keulse specialiteit halve Hahn bestelt krijgt u een hard broodje met een dikke plak oude Hollandse kaas. De bier kenners zullen bijzonder gre tig in het Keuls bier bijten. Dat in verschillende Keulse brou werijen voor de echte liefheb bers gebrouwen is. Maar het hoeft niet bij win kelen, Rijn kijken, eten, drin ken, dom kijken en dom be klimmen te blijven. Er zijn nog verschillende oude gebouwen, zoals het gotische stadhuis, Romeinse muren en poorten, het dierenpark met 6000 die ren, een groot aquarium en een botanische tuin. Maar ook museums waarvan het Ro meins-Germaanse een van de bekendste is. De fabrieken lig gen buiten de stad. Achter ki lometer lange parken en bos sen worden o.a. de 4711 en an dere verfrissers (bekend als eau de cologne) en de Duitse Fordmodellen gebouwd. Kortom voor de eerder ge noemde 24 gulden brengen wij u naar Keulen en nemen wij u bijzonder graag mee terug. Na zeven uur in Keulen hoeft u het daar niet meer horen donde ren. Degenen, die een stads- rondrit willen maken met een bus, en dus in een korte tijd erg veel oppervlakkig willen zien, kunnen dat kenbaar maken. Zo'n bustocht duurt ruim een uur en de prijs daarvoor be draagt zes gulden. Dat is meer dan vijftig procent goedkoper dan de normale stadsrondrit van de VW. De rondrit begint om 1 uur bij de VVV. In het „Verkehrsburo" (het VW) kunt overigens alle informatie krijgen over de stad en haar bijzonderheden. En dat zijn er zoveel, dat ze in boekjes zijn vermeld. U moet zo snel moge lijk - en uiteraard uiterlijk op 27 december - uw Keulenkaart afhalen. En eventueel ook voor de stadsrondrit boeken. Dat kan op onze kantoren in: Vlissingen; Torenstraat 5 Goes: Klokstraat 1 Middelharnis: Oostdijk 41-43 Als het aantal aanmeldingen erg groot is zal de Nederlandse Spoorwegen een extra trein in zetten, die zonder overstap- verplichtingen en met minder „stops" naar Keulen zal rijden. Als u dan op 28 december tijdig uit de veren bent, uw paspoort en uw Duitse marken niet vergeet en uw speciale treinkaartje meebrengt kunt u ervan verzekerd zijn dat Keu len uw dagje uit tot een succes zal maken. Veel plezier bij voorbaat.

Scheldebode | 1978 | | pagina 17