w een pagina vol praktische tips voor het maken van geslaagde flitsfoto's <7 DE SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 13 DECEMBER 1978 "1 flitsfototaal Wie in deze donkere dagen de gezelligheid in huis wil fotograferen, zal het flitslicht niet kunnen missen. Het blijkt echter dat niet iedereen alle mogelijkheden kent van de flitslamp of de elektronenflitser. Daarom vindt u op deze pagina een aantal tips over het maken van flitsfoto's. Over wat genoemd wordt de "invulflits", de "reflektieflits" en de "kontrastflits". Om nóg meer plezier te hebben van de mogelijkheden van flitslicht, dat u binnenshuis maar ook buiten vaak zoveel goede diensten kan bewijzen. <6 Schaduw weg Een bezwaar van flitsen is soms. dat flitslicht een donkere schaduw vormt op een lichte muur. Dat brengt foto A in beeld. Wie dat storend vindt, kan het voorkomen door te werken met een indirekte flits, ook wel reflektie-flits genoemd. De flitser of flitslamp wordt dan gericht op een lichte muur of plafond. Dus niet op het onder werp zelf. Door deze ping-pong-flits, zoals men ook wel zegt, wordt het licht ge spreid en verdwijnt de schaduw (foto B). Twee dingen zijn van belang: gebruik in zo 'n geval wel een iets grotere lensope ning. Het licht maakt immers een omweg, waardoor er minder licht op het onderwerp valt. En ten tweede: doe het bij kleurenfoto's alleen als de muur of het plafond werkelijk wit zijn. Als deze een kleur hebben, krijgt namelijk ook de kleuren foto dezelfde overheersende tint. Wegwerken van schaduw 't Komt niet zo vaak voor maar 't is toch goed om te weten, dat zo'n buitenfoto (A), die minder mooi wordt door de schaduw van takken op gezicht, een stuk beter kan. In zo'n situatie zorgt flitslicht ervoor, dat de schaduw verdwijnt en het kind streep- loos op de foto kan worden gezet (foto B). Spelen met flitslicht Dat kan ook, bijvoorbeeld met een verlengkabeitje aan de flitser, waardoor deze kan worden geplaatst achter het onderwerp, in dit geval een meisjeskopje. De voorkant bleef onbelicht; het flitslicht achter het meisje zorgde voor een lichtrand, die deze foto erg opvallend maakt. "9+10 Geen flitser Laatste tip: gebruik geen flits licht als u een opname maakt van het televisie-beeld. Het sterke flitslicht wordt weerkaatst in de beeldbuis en "slaat" daarbij het beeld weg. Maar dat is de enige beperking, want verder kan flitslicht u in veel gevallen helpen om uw foto 's beter te laten slagen. Zeker in deze donkere dagen van het jaar als het gaat om foto 's, die de gezelligheid van december binnenshuis voor nu en later vastleggen. Foto 's, zoals er hiernaast één is afge beeld. 4 Invullen van licht (binnen) Soms bevindt zich achter een onderwerp, dat u wilt fotogra feren, een lichtere partij, bijvoorbeeld als u iemand fotografeert, die vóór een raam zit. Het gevolg is: detnaar de kamera gerichte kant wordt onderbelicht en dus te donker. Dat probleem is op te lossen door de foto met flitslicht "in te vullen (foto B). Nu is ook het naar de kamera ge richte beeld zo belicht, dat er geen detail verloren gaat. 5 Denk om de weerkaatsing Voor u flitst is 't goed even op de achtergrond te letten. Want zo 'n weerkaatsing kan een mooie foto laten mislukken. Een schilderij, een raam en zelfs een gelakte deur kunnen het effekt bederven. Als u iets naar rechts of links gaat staan bij de opname, is dat euvel meestal verholpen. Kontrast versterken Omdat flitslicht geen onbeperkt bereik heeft, kan het u helpen als u een onderwerp kontrastrijk in de achtergrond wilt plaatsen. Dat laat deze foto duidelijk zien: het flitslicht belicht alléén de kinderen. De achtergrond is enkele meters verder, in elk geval zover weg, dat deze geen licht ontvangt en dus geheel donker wordt afge beeld. 3 Invullen van licht (buiten) De schaduw van bomen, van een huis of een paraplu kan u buiten soms parten spelen. Zo 'n groot kontrast tussen licht en donker kan uw oog wel over bruggen, maar uw kamera, die is afgesteld op de gemiddelde lichtverhouding, kan dat niet. Ook hier is "invullen van licht" de oplossing om het kontrast op te heffen: met flitslicht krijgt ook de donkere partij onder de paraplu voldoende licht. Kontrasten wegnemen Je kunt flitslicht ook gebruiken om kontrasten op te heffen. Zo'n kontrast kan ontstaan door schuin invallend buitenlicht, waardoor één kant van bijvoorbeeld een gezicht te donker is. Geen probleem: door te flitsen wordt in dit geval het meisjeskopje op de onderste ^foto mooi gelijkmatig belicht. Dit is een vorm van "licht invullen", waarvan elders op deze bladzij nog enkele voor beelden zijn opgenomen.

Scheldebode | 1978 | | pagina 21