Vroeger kocht ik voordelig, nu koop ik wat ik leuk vind Open dag Oostersihelde werken Donderdag uitspraak raad over voorstel B. en W.: KANS OP 126 WONINGEN VOOR BEJAARDEN IN VLISSINGEN Profwedstrijden in Zeeland IN GESPREK MET. mevrouw Bankers, schoonmaakster VPRO in Zeeland weer actief Subsidies in raad Kortgene UITGEVERSMAATSCHAPPIJ DE STEM BV ÏTMi Zwartboek KWJ kleine winkeliers houden zich niet aan bepalingen minimum-j eugdloon Liggeld Verkeer DE SCHELDEBODE CORRESPONDENT(E) Gewestelijke vergadering PvdA in Goes Solocabaret „Het Luisterrijk" in Vestzak NAVO-debat van JOVD Amnesty Vlissingen in geweer tegen Roemeense schending mensenrechten DE SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 13 DECEMBER 1978 211 uitgeversmaatschapp'i de stem b.v brengt in zuid west nederland een dagblad (oplage 105.000 ex.) en een aantal week en maandbladen (oplage ruim 300.000 ex op de markt en is daarmee de grootste uitgeven in dit gebied in het bedri/l werken ruim 400 mensen, er zi/n kantoren in breda, bergen op zoom. etten-leur. goes, hulst, oosterhout. roosendaal, somme/sdi/k. temeuzen en vtssingen VLISSINGEN - In het kader van onze serie „In ge sprek met.had ik deze week een gesprek met me vrouw M.J. Danker. Zij is 56 jaar oud, getrouwd en ze heeft twee getrouwde kin deren. Sinds anderhalf jaar is ze in dienst bij het schoonmaakbedrijf Bleyenberg in Vlissingen. Ik ontmoet mevrouw Dan ker in het kantoortje van de heer Bleyenberg. Nadat we allebei gezeten zijn en voor zien van koffie vuur ik mijn eerste vraag op haar af. Waarom heeft u een baan genomen? Het antwoord blijkt niet moeilijk. „Mijn beide kin deren zijn getrouwd. Het gevolg daarvan is, dat ik in GOES - In Goes is de afgelo pen week het district Zeeland van de omroepvereniging VPRO opnieuw opgericht. De bedoeling van het ver nieuwde district is daadwer kelijk invloed uit te oefenen op het beleid van de VPRO, ter wijl men er ook naar streeft om de VPRO in Zeeland groter te maken. Contctpersoon voor Midden- en Noord-Zeeland is P. Over- dulve uit 's-Heer-Arendsker- ke. GOES Op zaterdag 16 de cember zal een „open dag" worden gehouden om het publiek in de gelegenheid te stellen poolshoogte te nemen bij de werken aan de Ooster- scheldedam. Men zal over de vorige maand voltooide drie kilometer lange hulpbrug van Schouwen het werkeiland Neeltje Jans kunnen bereiken. Deze brug zal de komende ja ren gebruikt worden voor het vervoer van personeel en ma terieel naar de bouwput achter het werkeiland. Daar zullen de pijlers worden gebouwd, die onderdeel gaan vormen van de afsluitbare kering in de Oos- terscheldemonding. Tijdens de uitvoering van deze werk zaamheden ter voorbereiding van de afsluiting van de drie stroomgeulen Roompot, Schaar van Roggeplaat en Hammen, zullen de bouw plaatsen voor het publiek niet vrij toegankelijk zijn. De'open dag wordt gehouden om be langstellenden in de gelegen heid te stellen kennis te nemen van de stand der werken. In een der directie kantoren zal dan een expositie over de werken zijn ingericht en wordt de film „Oosterschelde, kerend tij" vertoond. Medewerkers van Rijkswaterstaat zullen nadere toelichting geven. KORTGENE - De ge meenteraad van Kortgene krijgt tijdens de raadsver gadering van 14 december een serie subsidie-aanvra gen te behandelen. Burgemeester en wethou ders stellen voor de subsidies van de stichting Het Zeeuwse Landschap te verhogen van 2 naar 3 cent per inwoner; de subsidie van de kleuterschool van 20.000 naar 24.000 te ver hogen; No en Nescio de zie kenomroep een jaarlijkse bij drage te geven van 12,5 cent per inwoner; de landelijke rij- vereniging en ponyclub Noord-Beveland een start subsidie van 1000 gulden te geven; een bijdrage van 10 cent per inwoner te geven in het on derzoek bestuurlijke reorga nisatie in Zeeland en de subsi dieverzoeken voor Recht zon der onderscheid en het comité Redt het ongeboren kind af te wijzen. mijn huishouden zo klaar ben. Ik had geen doel meer en dat begon ik erg te mis sen. Ik vond alle dagen zo hetzelfde. Bovendien had ik in de buurt nauwelijks contact met de mensen. Ik voelde me eenzaam en vooral ook buiten spel ge zet. En een andere reden voor deze baan is natuurlijk het geld. Het is leuk om zelf wat te verdienen en ik kan me nu wat ruimer bewegen. Vroeger kocht ik wat voor delig was. Nu koop ik wat ik leuk vind. En de contacten, die ik nu heb, vind ik erg fijn. Ik heb nu een paar leu ke vriendinnen" Op mijn vraag welk soort werkzaamheden ze precies doet kan ze een heel con creet antwoord geven. „Ik maak het kantoor van de Haven van Vlissingen schoon. Dat doe ik vijf avonden per week, van on geveer kwart over vijf tot een uur of acht. Ik vind het erg leuk werk, het is geen zwaar werk en ik kan het naar mijn eigen inzicht in delen. Iedere dag doe ik een ander onderdeel. De ene dag de bureaus, een andere dag de vloeren enzovoort. Na veertien dagen ben ik dan helemaal rond en begin ik weer opnieuw. Doordat ik nu een baan heb, heb ik meer zelfver trouwen gekregen. Ik heb het gevoel dat ik nog wat kan, dat ik mee tel.". „Mijn man was erg blij dat ik weer ging werken", antwoord ze als ik haar daarnaar vraag. „Ik werd enigszins humeurig door het vele thuiszitten. Dat is nu helemaal over. Ik heb trouwens erg fijne werktij den. Van vijf tot acht, dus met de koffie 's avonds ben ik weer thuis. Daar komt bij, dat mijn man in een twee-ploegendienst werkt en dus één keer per veertien dagen een week lang zelf 's avonds weg is. Ook voor jonge vrouwen blijkt dit fijn werk te zijn. Ik heb enkele jonge collegaatjes, die kin deren hebben. Door deze werktijden is een oppas echter nooit een probleem, omdat hun mpn dan thuis is en voor de kinderen kan zorgen. Dat is voor die mannen ook leuk, omdat ze op die manier meer contact krijgen met hun kinderen". Uit alles blijkt wel, dat mevrouw Danker erg blij is met haar baan. Toch moet er nog iets van haar hart. Ik zou het zo leuk vinden als middelbare scholen naast moeders van schoolgaande kinderen ook eens vrouwen, wier kinderen al van school af zijn, voor het biblio theekwerk zouden vragen. Contact met kinderen vind ik namelijk heel belangrijk voor wat oudere vrouwen, omdat ze dan een beetje op de hoogte blijven van wat er zich afspeelt in de maat schappij. „Maar', zo, zegt ze, „ik heb wat dat betreft al een stap in de goede rich ting gezet door te gaan wer ken". KARIN STORM- BEKKENUTTE Dit veel gelezen weekblad voor WALCHEREN zoekt ter versterking van de redaktie een enthousiasme aardig wat vrije tijd een puntige pen zijn voor deze free-lance medewerker de kwaliteiten die hij/zij bij voor keur moet bezitten. De Scheidebode maakt deel uit van de Zeebra Weekbladen: zeven huis-aan-huisbladen die wekelijks in een totaal oplage van 325.000 ex. in Zeeland en Westbrabant verschijnen. Schriftelijke sollicitaties aan de chef-redaktie Zeebra Weekbladen, P. Gons, Reigerstraat 16, Breda. DAGBLAD VOOR ZUIDWEST NEDERLAND GOES - Op zaterdag 16 de cember wordt in „De Prins van Oranje" in de Nieuwstraat 14 te Goes de jaarlijkse algemene gewestelijke ledenvergadering gehouden. Deze vergadering begint om 10.15 uur en zal om ongeveer 16.00 uur afgelopen zijn. De zaal zal vanaf 9.45 uur ge-, opend zijn in verband met het tekenen van de presentielijsten en het in ontvangst nemen van de stembiljetten. Voor be langstellenden is er een be perkt aantal extra beschrij vingsbrieven beschikbaar. Ze worden op verzoek verstrekt zolang de voorraad strekt. •Jachthaven voor de kom van Colijnsplaat9 colijnsplaat - Tijdens een speciale raadsvergadering zal de gemeenterad van Kortgene donderdag 30 november gaan praten over d jachthavenplannen voor Colijnsplaat. Het college van bugemeester en wethouders heeft een meerderheidsvoorstel geproduceerd, waarin voorgesteld wordt om akkoord tegaan met de plannen voor een nieuwe jachthaven (voor beroeps- en pleziervaartuigen) voor de kom van Colijnsplaat. Ee meerderheidsvoorstel want wet houder Filius is het iet eens met dat voorstel. Hij vindt dat de mogelijkhed om een jachthaven in de zogenaamde Paardenkuip of te wel „'t kuupje" niet voldoende zijn onderzocht. VLISSINGEN - De Humanistische Bouwstichting Be jaardenhuisvesting in Amsterdam wil in Vlissingen hon derdzesentwintig bejaardenwoningen bouwen. De wonin gen zijn gedacht in het in voorbereiding zijnde bestem mingsplan Rosenburg. Als de raad er mee instemt, komst veertig twee-kamer- komen er in de (verre) toe- woningen, en veertig drie-ka- Dolf de Vries. VLISSINGEN Op zaterdag 16 december aanstaande zal in het Vestzaktheater te Vlissingen Dolf de Vries met zijn soloca baret „Het Luisterrijk" een optreden verzorgen. Het cabaret begint om halfnegen. De organisatie is in handen van het VSC. Het „Luisterrijk" bestaat uit conferences, monologen, ver halen, gedichten en gedachten. Het een en ander te zamen is een lichtelijk literair getint ca baret waarin beurtelings Dolf de Vries zich zal laten zien als de toneelspeler, de reiziger, de geboren verteller en de pur sang cabaretier. Dit alles wordt muzikaal ondersteund en begeleid door Gerry Trup- pe. GOES - De onafhankelijke liberale Jongeren Organisatie Vrijheid en Democratie orga niseert op vrijdag 15 december a.s. in café-restaurant „Baar- ends" Voorstad 17 te Goes een openbare forumdiscussie, met als onderwerp het functione ren van de NAVO. De heer J.E. van de Slikke zal de avond inleiden, waarna er een discussie met het forum mogelijk is. Het forum zal bestaan uit landelijke vertegenwoordigers van de politieke jongerenorga nisaties. De deelnemende or ganisaties zijn: JOVD, PPR jongeren groep, de Jonge So cialisten en het CDJA. De aan vang is 20.00 uur. De toegang is vrij. mer-woningen in een woon- centrum van twee woonlagen, achttien twee-kamer- en achttien drie-kamer-wonin gen in twee woonlagen en tien bungalows voor bejaarden als koopwoning. Daarnaast ko men er nog dertien eengezins woningen die niet specifiek voor bejaarden zijn. B. en W. van Vlissingen heb ben aan verschillende instan ties advies gevraagd over de plannen van de Humanistische bouwstichting. Ondanks het feit dat zij de ligging niet erg gunstig vinden, adviseren zij het college de bejaarden wo ningen daar toch te bouwen. Dit omdat het tekort aan be jaardenwoningen in Vlissin gen dermate groot is, dat elk aanvaardbaar plan voor nieu we huizen moet worden on dersteund. Het college volgt dit advies. De mogelijkheid om dat tekort in andere delen van de stad, in het bijzonder de binnenstad en de kom van Souburg, te verminderen ach ten B. en W. niet aanwezig. De verwachting is dat er in 1980 in Vlissingen minstens 456 bejaardenwoningen te weinig zijn. De Humanistische Stichtingen Jacob Roggeveen schatten het tekort in '80 zelfs op 559 bejaardenwoningen. De huren zullen naar verwachting rond de zeshonderd gulden komen te liggen. In dit bedrag is geen rekening gehouden met een eventuele huursubsidie voor de bewoners. VLISSINGEN/GOES - Als resultaat van een landelijke actie tegen ontduiking van het minimum jeugdloon, heeft de K.W.J. (Katholieke Werkende Jongeren) de regering een zwartboek aangeboden. Daarin staan met naam en toe naam de bedrijven genoemd die het volgens de K.W.J. niet zo nauw met de rechten van de jongeren nemen. Ook op Wal cheren en de Bevelanden wordt die wet niet overal uit gevoerd, zoals dat zou moeten. In het zwartboek prijken namen van enkele grotere be drijven en een serie kleine winkeliers. Een woordvoerder van de K.W.J.: „Het gaat voor al om niet-uitbetaling van ex tra's, zoals de uitbetaling van de koopavond en de zaterdag middagcompensatie. Winke liers zijn verplicht die zater dagmiddag in vrije dagen uit te betalen. Dat zijn er acht per jaar. Veel winkeliers doen dat niet" Volgens de K.W.J. zijn win keliers en ook personeel lang niet altijd op de hoogte van dit soort regelingen. Echte ont duiking van het minimumloon valt nogal mee, meent het K.W.J." Het is ook vaak onbe kend dat degenen die het mi nimum-jeugdloon niet kunnen betalen daar subsidie voor kunnen krijgen. Alle informa tie op dit gebied is op de ar beidsbureaus te krijgen", al dus de woordvoerder van het K.W.J. Het doel van de actie van de K.W.J. is dat het ont- VLISSINGEN - Afgelopen zaterdag werden de data voor de verschillende profwieler wedstrijden geprikt voor het seizoen 1979, 19 Mei is de eer ste wedsrijd in het Zeeuwse; er wordt dan gefietst op de Vlis- singse boulevard. De verdere data zijn: 26 mei 's-Graven- polder; 2 juni Kloosterzande; 4 juni Hansweert; 30 juni Krui- ningen; 7 juli Souburg; 27 juli Kwadendamme, 29 juli Sas van Gent; 12 augustus 's-Hee- renhoek en 8 september Mid den-Zeeland. duiken van het wettelijk vast gestelde minimumloon uitein delijk strafbaar gesteld wordt. VLISSINGEN - De werk groep Vlissingen van Amnesty International vestigt de aan dacht op de schending van de rechten van de mens in Roe menië. Aanstaande zaterdag staat de werkgroep met een kraam op de Kleine Markt te genover Brammetje Dump. Voorbijgangers wordt ge vraagd door middel van brie ven of het plaatsen van hand tekeningen de Roemeense au toriteiten onder druk te zetten om de politieke gevangenen vrij te laten. In de kraam liggen voor beeldbrieven. Tevens is er in formatiemateriaal over Am nesty International verkrijg baar. Wie een handtekening wil zetten onder een petitie- lijst, kan dat ook doen in de hal van het stadhuis. Deze week is ook daar een informatiehoek ingericht. Degenen die in het werk van Amnesty International geïnte resseerd zijn, kunnen elke eer ste woensdagavond van de maand op de schrijfavond te recht. Dat is van acht tot tien uur bij R.M. van Hattem, Ver- dilaan 54, Vlissingen. Wie lid wil worden, kan zich bij de kraam opgeven of bij T. Zaad- noordijk, Verdilaan 63, Vlis singen. Tijdens de hoorzitting die over de plannen is gehouden bleek de bevolkino van Co lijnsplaat ook in twee kampen verdeeld te zijn ver de plaats, waar de nieuwe jachthaven zou moeten komen. De heer A. Verburg van de vereniging Dorpsbelangen heeft al aange kondigd in beroep te gaan, als de gemeenteraad ou besluiten om het meerderheidsvoorstel van b. en w. aan te nemen. En, onder meer om te voorkomen dat er langdurige beroeps- prcedures gaan lopen, vindt wethouder Filius dat de moge lijkheden om in 't Kuupje een jachthaven aan te legoen diep gaand onderzocht zouden moeten woi'den. Dorpsbetan- gen heeft een alternatief voor 't Kuupje gemaakt. In hun voorstel zegt de meerderheid van b. en w. dat nu haast is geboden mt een be slissing, die voor 1 december moet worden genomen, opdat de jachthaven dan tegelijk met de dijkversterkinswerkzaam- heden kan worden aangelegd. Dat brengt een aanzienlijke fi nanciële besparing met zich mee. De dijkversterkingsplannen bij Colijnsplaat voorzien in de aanleg van twee havendam- men die 6.40 meter hoog wor den inplaats van de gebruike lijke 7.50 meter NAP die wordt gehanteerd voor de dijkversterkingen. De haven- dammen doen dan dienst als golfbrekers. Volgens b. en w. wordt een „havenvorm ver kregen die gelijktijdig de vei ligheid verhoogt en het kon- takt doet behouden met het water". Het bestaande landbouwha- ventje wordt gedempt. Hoe het plateau dat dan zal ontstaan zal worden ingericht is nog niet bekend. B. e W. vinden dat er zeer zorgvuldig mee moet worden omoesprongen. De be volking van Colijnsplaat krijgt inspraak bij die plannen. De haoenplannen houden - samengevat - in dat er een nieuwe haven komt voor e be roepsvissersboten bij de have ningang. Er zal dan ook een nieuwe vismijn met de nodige gebouwen worden gebouwd. Aansluitend aan de beroeps haven zullen minstens 85 lig plaatsen voor sportvissers worden aangelegd, bde sport vissers moeten verdwijnen uit de landbouwhaven, waar nu ongeveer 50 boten liggen. De resterende ruimte in de nieuwe haven en in de oude - aanslui tende - rijksvissershaven is bestemd voor recreatieboten. Men verwacht dat er zo'n 400 ligplaatsen zullen kunnen worden aangelegd. Alles bij elkaar zal de ge meenteraad 8.5 miljoen op ta fel moeten teggen als bijdrage in de kosten. Wel krijgt de ge meente van het rijk - zo is al thans mondeling toegezegd - vier miljoen gulden van het rijk omdat de gemeente de ou de rijksvissershaven wil over nemen. Van die vier miljoen wil het gemeentebestuur één miljoen reserveren om „onvoorziene tegenvallers" op te kunnen vangen. De rente van dat mil joen zal verdeeld worden over dit „havenfonds" en het op vangen van bestuurlijke kos ten. Het gemeentebestuur gaat ervan uit dat de liggelden uit eindelijk de onkosten moeten vergoeden. En dat betekent dat er naar verhouding fikse be dragen voor een ligplaats zul len worden gevraagd, die rond de vijftig gulden per vierkante meter zullen liggen. De haven willen b. en w. in eigen hand houden, hoewel er „veel belanostelling bestaat van de zijde van ondernemin gen voor het in exploitatie ne men van het complex". Dus geen commerciële instellingen, wel zeggen b. en w., „dat wij voor de „dagelijkse zorg" en het beheer als zodanig, graag de kennis en ervaring van een niet-commerciële watersport vereniging inroepen". De wa tersportvereniging Noord-Be veland is in principe bereid daar aan me'e te werken. Om de bebouwde kom zoveel mogelijk van extra verkeer te vrijwaren willen b. en w. als hoofdaanvoer-route de Mo- lenweg-Oostzeedijk geschikt maken. Alles bij elkaar komen er zo'n 350 extra verkeers- plaatsen: 150 op het nieuwe havenplateau, 100 in de omge ving van het dorpshuis en 100 langs de Oost-zeedijk na weg- verbreding. In hun voorstel gaan b. en w. ook in op de argumenten van de tegenstanders van hun plan. Zo vinden ze een lagere dijk met een zogenaamde „rubble- mound" systeem niet gewenst, omdat de dijk onbegaanbaar wordt. Een zwembad voor Co lijnsplaat is nodig maar een onoverdekt en onverwarmd bad in de landbouwhaven niet realistisch. Een jachthaven in 't Kuupje heeft volgens b. en w. de nade lige gevolgen dat er veel tijds- verlies optreedt omdat die jachthaven niet gelijk met de dijkversterking kan worden aangebracht, dat er voor Co lijnsplaat toch een hoge dijk zal worden aangelegd, dat 't Kuupje ongeschikt wordt voor andere recreatieaktiviteiten, dat de haven te ver van het dorp zal liggen en de ernstige verzandingsproblemen bij de ingang van de huidige vissers haven zouden blijven bestaan. En tenslotte merken b. en w. op: „Wat er ook gebeurt en welke beslissing U ook neemt. Er komt een dijk en het huidige panoramische uitzicht gaat verloren". De raadvergadering waarin over de jachthaven ge praat gaat worden begint don derdag om half acht in het ge meentehuis.

Scheldebode | 1978 | | pagina 13